Dubbel feest bij de Sociale afdeling Hoogovens „Felison" gaat in Januari kindertekeningen exposeren Agenda voor Velsen Kennemer \l Lantaarn Havenberichten N.V.V.-vrouwen in de bres voor T.B.C.-bestrijding Arend Reijm Visserij-varia Twee mensen „met een hart" hartelijk gehuldigd AUTORIJLES MOTORRIJLES SCOOTERRIJLES TAXI NODIG? Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES Toenemende belangstelling voor beeldende kunst in Velsen Bazar is legerzaal Mgr. E. Lagerwey vijftig jaren priester Old Clothes New ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 9 BEL SOOO Wedstrijdprogramma's „Stormvogels" en „VSV" Twee nieuwe walvisjagers voor Nederland Geslaagd voor EIïBO-examen „Geef tekenen meer kans" Om het bridgekampioen- schap „Groot Velsen" Door het oog van de naald Succes voor handwerk Oud-Katholiek bisschop van Utrecht DRY CLEANING ONLY Het restaurant van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden is een ideale gelegenheid om jubilea te vieren omdat het een groot aan tal gasten kan bergen. Ditmaal echter was het bijna te klein en geen wonder, want de Sociale Afdeling vierde een dubbel jubileum: dat van de heer P. Verhoog, adjunct-afdelingschef, en de heer W. Prins, hoofdassistent dier afdeling. Beiden hebben door hun werk een intensief contact met het bedrijf, en het is dan ook niet te verwonderen, dat van alle kanten de belangstellenden toestroomden om deze huldiging mede te maken. Directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate was de woordvoerder der directie jegens de heer Verhoog, en zijn waardering voor diens werk ging vergezeld van de gebrui kelijke enveloppe. (De heer Prins had zich destijds reeds door de directie horen toespreken.) Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies noem de het een aangename plicht van de be drijfsdirectie om op deze plaats te getui gen van de prettige en nauwe samenwer king met de jubilarissen, wier werk innig verbonden is met het bedrijf. Spreker heeft veel contact met heide heren over de so ciale kanten van het werk, en hierbij heb ben beide partijen elkaar goed leren ken nen. De heer Spies wilde niet nalaten op deze plaats zijn dank te betuigen over het geen de jubilarissen voor bedrijf en be drijfsdirectie hebben gedaan. Zich vervolgens tot de heer Verhoog richtende, roemde spreker diens respect voor de mens en voor wat boven de mens staat, en dit komt telkens in zijn werk tot uiting. Ook de heer Prins kenmerkt zich volgens spreker door die rechtvaardigheid, die een kenmerk is van het werk bij de Sociale Afdeling en zijn werk in de personeels- leiding vraagt veel van deze eigenschap. Vertrouwelijk Beide heren zijn door de aard van hun werk in vele vertrouwelijke aangelegen heden betrokken en het is bewonderens waardig, zo zeide de heer Spies, hoe integer zij immer hun taken hebben vervuld. Men is nimmer in hen teleurgesteld. Na ook de echtgenoten van de jubilarissen in de hulde te hebben betrokken, besloot de bedrijfs directeur zijn hartelijke rede met het uit reiken van de vererende getuigschriften en de gedenkborden der maatschappij. De chef van de Sociale Afdeling, lid der directiestaf, de heer G. S. K. Blaauw, voer de vervolgens het woord en ging in op de loopbaan van de jubilarissen, wier werk in de loop der jaren meer en meer was gaan samenvallen. De heer Verhoog is meer in het algemeen belast met het contact met talrijke groe pen binnen en buiten het bedrijf, o.w. de vakverenigingen, terwijl de heer Prins het moeilijke werk heeft van het aanwerven van beambten. Indien men bedenkt, dat er in. 1939 40 beambten waren, in '45 800 en thans 2500, waarvan een groot deel niet uit het bedrijf afkomstig is, dan kan men zich een beeld vormen van de omvangrijkheid van jubilaris' taak. De heer Verhoog heeft een „juridische knobbel", die hem bij de opstelling en interpretatie van de regle menten en voorschriften ook van die welke van buitenaf worden opgelegd zeer te stade komt. Na een wens voor de toekomst te hebben uitgesproken, bood de heer Blaauw, de heer Verhoog een schrijf machine aan en de heer Prins een rijwiel, geschenken van alle vrienden en collega's op het bedrijf. Aller hulde Namens de collega's der afdeling sprak daarna de heer A. Konings, die eveneens hoog opgaf van de samenwerking. De ver stoffelijking van deze gevoelens werden voor de heer Verhoog gevormd door een vulpen en voor de heer Prins door een tweetal boekwerken. ADVERTENTIE in de nieuwe OPELS 1954 op speciale lesmotor op de nieuwe Ziindapp Scooter Vanouds de le gediplomeerde K.N.A.C.-rijschool in de Gem Velsen Hagelingerweg 134 - Telefoon K 2560 - 8330 Santpoort Dennenstraat 12 - Tel. 6200 - IJmuiden-Oost Geestig en hartelijk waren de woorden van de heer F. Mulder, voorzitter van de arbeiderskern, die steeds getroffen is ge weest door de rust en' de grote beginsel vastheid van de heer Verhoog, met wie hij nu al ruim negen jaar samenwerkt. Hoewel hij uiteraard minder contact heeft met de heer Prins, had spreker ook voor deze jubilaris grote waardering en wenste hij ook hem van harte geluk met deze dag. De heer A. Scherer sprak een gelukwens uit namens de afdeling Onderwijs, een van de „kinderen" van de Sociale Afdeling. Als kind heeft hij de „oudtrm." ook een ge schenk te geven: beide heren werden ver blijd met een fraaie met de hand vervaar digde electrische klok, werk van leerlin gen en leermeesters. Als voorzitter van de beambtenkern sprak vervolgens de heer P. Hijken zijn waardering uit voor de samenwerking met de jubilarissen. Zijn hartelijke woorden werden onderstreept door de aanbieding van twee boekwerken. Na een persoonlijk woord van drs. A. Demmers tot jubilaris Verhoog, richtte de heer H. M. J. van de Wall chef van de veiligheidsdienst, zich in zijn kwaliteit van secretaris van de Ideeën-Commissie tot de voorzitter Verhoog en in een geestige speech huldigde hij de man, die dit „co'lese van mensen, die alles moeten weten" zo voortreffelijk weet te leiden. Ook de heer Prins werd door spreker op humoristische wijze gefeliciteerd. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA ADVERTENTIE Wij lessen uitsluitend met nieuwe wagens. Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 NU OOK LUXE VERHUUR Het wedstrijdprogramma van „Stormvo gels" ziet er voor Zondag 24 October als volgt uit: Stormvogels IIWA II, Schoo- nenberg, 12.30 uur; VSV IVStormvogels IV (OHC-bekerl, terrein VSV, 9.45 uur; Zand- voortmeew-m VIStormvogels VII, 12.00 uur; Zand ortmeeuwen VIIStormvogels VIII, 9.45 uur. Voor VSV geldt het volgende programma: EDO 2—VSV 2, 12 uur; VSV 4—Stormvogels 4 (OHC-bekerl9.45 uur, terrein VSV; Heemstede 3VSV 7, 12 uur. „Willem Barendsz" vertrekt Woensdag De vloot t an de Nederlandse Maatschap pij voor de Walvisvaart is met twee jagers vermeerderd Het zijn de corvetten „Leth- bridige" en „Moncton", die bij de scheeps werf De Hoog te Rotterdam voor het be drijf zijn verbouwd en ingericht. Onder de maimen „Jooske W. Vinke" AM. 19 en „Sonja Vinke" AM. 20 zullen ze begin No vember naar Kaapstad vertrekken. De schepen meten 718 en 713 reg. ton bruto, zijn 58 m. lang, 10.06 m. breed en 5 m. diep en de voortstuwing geschiedt door een stoommachine van 2750 pk. Het vertrek van de „Willem Barendsz" is bepaald op 27 October. De walvisvaar der „Willem Barendsz II", die op de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam in aanbouw is, wordt op 20 November te water gelaten. Voor use EHBO-examen van het Rode Kruis slaagden deze week van de onderaf deling Velsen-Noord de dames: A. Ladru, O. v. d. Sluis, W. Lieuwes en G. Versteeg en de heren Van Gelderen, J. Winkel en E. Tuin. Het examen werd afgenomen door dr. Heijmans. Geen der candidaten werd afgewezen. De Velsense vereniging ter bevordering van beeldende kunsten „Felison" koestert het plan in Januari 1955 een expositie van kindertekeningen te arrangeren. Inmiddels zijn reeds de scholen ingeschakeld om het hiervoor benodigde materiaal te ver zamelen. Hetweinige contact met de jeugd wordt door het „Felison"-bestuur, dat overigens blij is met de toenemende belangstelling voor zijn streven, als een gemis gevoeld. Er zou al heel wat gewonnen zijn, als klassikaal be zoek aan exposities met een deskundige rondleider verwezenlijkt zou kunnen wor den. In het algemeen blijkt het van groot be lang, zo zegt het bestuur, dat het onder wijzers- en lerarencorps zich dieper bezint op de beeldende kunst en op dit gebied beter gevormd wordt. Grondiger onderwijs in de teken- en schilderkunst en de metho de van onderwijzen daarvan is zeer belang rijk. In deze richting is in het Stedelijk Museum te Amsterdam werkzaam de heer J-Schultink, die in een reeks van 5 Zater dagmiddagen een cursus in paedagogiek voor het tekenonderwijs geeft. Zeer aan te bevelen is het van gemeente wege aanstellen van leerkrachten M.O. tekenen voor het vakonderwijs op de scho len, hetgeen niet alleen voor de leerlingen, maar ook voor de onderwijzers zeer in structief zal werken. Felison zal dit punt met de gemeente opnemen. De gemeenteraad van Bloemend aal heeft Donderdagmiddag besloten tol aankoop van een schilderij van de kunstschilder Oscar Mendlik te Aerdenhout. Het stelt voor een zeegezicht (Atlantische Oceaan). Deze week werden in het Culturele Cen trum onder auspiciën van „De Jump" de wedstrijden om het bridgekaimpioenschap „Groot-Velsen" voortgezet. Met nu nog één ronde te spelen is voor de hoofd- en eerste klasse de strijd vrijwel gestreden. De lei ders handhaafden zich. In de tweede klas se daarentegen deed zich het verrassende feit voor dat Boer-Broeren als kam pioenen gedoodverfd door een fan tastische eindspurt van v. Loo-Morre van de eerste plaats werden gedrongen. Hier zal op de laatste wedstrijdavond de be slissing moeten vallen. De uitslagen wa ren: Hoofdklasse: 1. mevr. Prins-Jonker 65.08 pnt., 2. Maarleveld-De Jong 61.90 pnt; 3. Porck-Prins 59.62 pnt.; 4. Born- Cleeron 51.59 pnt.; 5. Wittebrood-Mainz 47.62; 6. echtp. Poppe 43.65; 7. mevr. Slaats-Böbm 38.89; 8. Meyer-Roelofs 31.75. Eerste klasse A: 1. mevr. Need-Bosman 65.87 pnt.; 2. Snoek-Noortman 65.08; 3. dames v. Amerongen-Samson 53.97; 4. Baart-Bais 48.41; 5. echtp. Rem 45.24; 6. v. d. Burg-Kramer 42.06; 7. echtp. Prins 41.27; 8. v. d. Steen-v. d. Vis 38.10. B. 1. Laman-Midde,lkoop.60 pnt.; 2. da mes Elzerman-Groot 54; 3. De jlaas-N.N. 53; 4. daimes Kramër-Sohoen 46; 5. v. d. Berg-Amsing 46; 6. mevr. Külman-v. Amerongen 41. Tweede klasse A. 1. mevr. De Haas- Noortman 65.08 pnt.; 2. Floor-Schadi 57.14; 3. Dry ver-Veldman 56.85; 4. dames Hamers-Schol 53.17; 5. echtp. Ooms 53.17; 6. dames Bloem-Koningstein 42.06; 7. Boender-v. d. Wint 38.10; 8. Ouwerkerk- Vlotman 34.92. B. 1. v. Loo-Morre 64 pnt.; 2. v. d. Starre-De Vries 56; 3. Reyendam-Sival 54; 4. Dupker-Need 48; 5. Hannema-Westra 44; 6. Boer-Broeren 34. Vooralsnog moet het contact tussen school en Felison eenvoudig van opzet zijn. Ten eerste kunnen de scholen daadwerke lijk gaan reageren op de activiteiten van Felison. Ten tweede dient het peil der le zingen zodanig te zijn, dat zij ook voor leken begrijpelijk zijn. Ten derde zal dus een expositie van kindertekeningen geor ganiseerd worden, waar naar leeftijds groepen een aantal tekeningen opgehan gen zullen worden (en zeker niet alleen de beste!) en de rest der ingezonden tekenin gen in portefeuille vrij ter bezichtiging aanwezig zal zijn. Via deze tentoonstelling is het voor de leerlingen gemakkelijker in te haken op de grote exposities. Ten vierde zullen aan de scholen regelmatig convocaties en affiches van Felison worden toegezonden wanneer hiertoe aanleiding bestaat en voorzover dit op prijs gesteld wordt en dus effect kan sorteren. Het niet begrijpen der tentoongestelde werken kan ondervangen worden door de opening van een expositie bij te wonen, waar een persoonlijk gesprek, eventueel met de schilder zelf, verhelderend kan werken. Als contactpersoon tussen Felison en de scholen heeft de heer A. van Woensel te IJmuiden-Oost, Tuinderstraat 15, zich be schikbaar gesteld. Reglement Aan het inmiddels reeds opgestelde re glement voor deze tentoonstelling van kindertekeningen ontlenen wij het volgen de: Inzending staat open voor alle leerlingen van de 4e, 5e en 6e klasse der lagere scho len in de gemeente Velsen. De tekeningen dienen geheel eigen en oorspronkelijk werk der kinderen te zijn. Het onderwerp en de techniek zijn ge heel vrij. Het is niet verplicht de tekenin gen op school te maken. De tekeningen dienen een minimum af meting van 15 x 20 cm te hebben. De tekeningen dienen uiterlijk Maandag 22 November 1954 in het bezit der onder staande adressen te zijn: mevr. J. Schiff Donkers,' Stationsweg 91, IJmuiden-Oost, A. Schouten, Geelvinckstraat 55, Velsen- Noord, J. H. Verhoog, Schipbroekenweg 3, Santpoort-dorp. OOOCOOCOOOOO<XxDOCOCOCÓCCOOOOCOOCOOOOOOOOCOOCOOOCO G. O- o- i Van een employé van de Buitenhaven 1 8 der Hoogovens ontvingen wij het ver- <S> haal van een belevenis, die Donderdag 8j een controleur van een ander bedrijf in de avonduren overkwam. 8j De beambte begaf zich naar een weeg- wagen, doch daar deze voorbij de trap stond, wilde hij proberen achterop de 8 wagen te klimmen. Vlak bij het zware 8 voertuig gekomen merkte hij, dat het 8 gevaarte achteruit rolde. Teruglopen 8 had geen zin meer, in de naastliggende 8 diepe trog springen zou hem ongetwij- 8 feld beide benen kosten en aan de 8 andere kant van de rails schrikte hem de hoogspanningsdraad af. Er bleef de man niets anders over dan zich zo plat mogelijk tussen de rails te wringen. Hij trok zijn jas dicht om zich heen, ópdat er niets zou blijven haken en wachtte in ondraaglijke span ning de dingen, die over hem zouden l komen, af. Dit leek een spel met de dood, waarin de tegenpartij de hoogste troeven had, temeer omdat de motor van de weegwagen bijna de bielzen raakt. t ZATERDAG 23 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „De gevangene van Zenda". Rex, 20 uur, „Suzanne". Vrouwenbond N.V.V., 1423 uur, Leger des Heilsgebouw, Edisonstraat, bazar. P. Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, Moerbergplantsoen, geopend van 1417 uur. Groninger Ver. „Moushörn", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoe ring door „Grüno" uit Zaandam. SANTPOORT R.K. Gem. Toneelver. „Getosa", 20 uur, „Zomerlust", toneeluitvoering. ZONDAG 24 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur, „De clown", 19 en 21.15 uur: „De gevangene van Zenda". Rex, 15 uur, „De strijd om de Apachen- pas", 20 uur, „Suzanne". SANTPOORT R.K. Gem. Toneelver. „Getosa", 20 uur, Zomerlust, toneeluitvoering. MAANDAG 25 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De gevangene van Zen da" Rex, 20 uur, „Suzanne". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19—21.30 uur. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester van Velsen 1517 uur, spreek uur wethouder van onderwijs. Tikketik Mijn hoogste snelheid op het afgejobde kastje, dat thuis eerbiedig „papa's schrijfma chine" heet, ligt tussen de één en drie letters per seconde, op het papier geworpen met be hulp van twee aarzelende wijsvingers. Maar er zijn mensen op de wereld, die zo razend vlot zijn met een type- machien dat zijn dan ook echte types dat ze het tot onvoorstelbare hoeveelheden, zelfs geordende letters bren gen. Voor dezulken heeft boek handelaar Dingier in Bever wijk op Maandag 8 November samen met meneer Egger- mont, de leraar typen daar, een districtswedstrijd typen op touw gezet. Het Kennemer Theater zal er die dag wat getikt uitzien; iedereen uit onze omgeving kan meedoen als zij of hij denkt er wat van te kunnen op het toetsenbord (léésbaar dan). Al zullen ze er héél wat van moeten kunnen om juf frouw J. H. W. v. Dijk uit Santpoort, oud-kampioene van Nederland, voor te blijven. Ze doet overigens voor spek en bonen mee, zodat er altijd nog een mooie kans op een wisselbeker of een der andere prijzen overblijft. Aantikken.... snel treden! Als dit een tikfout is, komt het van de snelheid waarmee het op papier kwam. Ik ben in training gegaan. Neus De techniek staat maar niet stil, vrinden. Nu heeft Velsen weer de beschikking gekregen over invouwbare afsluitings hekken, zijnde tussen twee ijzeren palen bevestigde schaar-mekanieken als waarop wij in onze kinder jaren een aapje tegen de neus van onze verbolgen onderwij zeres lieten springen welk apparaat in uitgevouwen toe stand een rood-wit-geschil- derd „hier niet inrijden"- hekje oplevert. Ik heb er al haast mijn neus aan gestoten, wat nau welijks een esthetisch nadeel zou zijn geweest omdat mijn neus algemeen erkend wordt met het voormalige buiten berijdbaar en toegankelijk voor alle man, die daar wezen moet. als een speling van de natuur, maar daaruit bleek wel, dat deze hekjes niet geheel duide lijk zijn, omdat ze geen „massa" hebben. Overigens: zet nu uw eigen straat af bij bruiloften en par tijen. Met een schaarhek in uw binnenzak is elke straat in korte tijd autovrij te maken. Ideaal voor de kinderen. Klets Een verbolgen en enigszins onthutste meneer schrijft mij, dat hem, rijdende door de Bothastraat, een volwassen straatklinker tegen het rech- ter-autoportier werd geslin gerd door een meisje van naar schatting tachtig centimeter omvang en twee lentes oud, waarna de daadster bedrijvig in een steegje verdween om moeder te gaan vertellen, dat ze al zulke mooie deuken kon gooien in passerende auto's. Handenarbeid, meneer, han- lenarbeid, maar dan niet zo als bij de VJC, meer met de vlakke hand. Te huur Velen hebben zich de laatste weken mateloos geërgerd aan een bordje Te koop of Te huur waarmee een eindeloos-leeg staand huis aan de Wilhel- minakade getooid was. Met hen overigens ook het huisvestingsbureau, dat als weinige weet, hoe schrijnend het woningleed toch nog is, altoos. Het kopen van huizen is vrij. Het is alleen de vraag of de koper „er in" mag, wan neer hij zijn kopeken heeft» uitgeteld, want over de woonruimte zelf beschikken tenslotte B. en W. en huisves tingscommissie. Dit bordje „te huur" was dan ook aangebracht door iemand, die het er al eerder af had moeten halen, maar met allerhand moeilijkheden zat. Inmiddels is het huis toege wezen. Het enige (geringe) onge mak zou zijn, dat de vlug gerds-op-de-fiets een klein eindje om moeten rijden en dat zij, die voor werk of an derzins in het witte huis met de sierbloempotten moeten zijn, eveneens een paar hon derd meter verder moeten trappen. Maar dit weegt zeker niet op tegen de rust, die „Velserbeek" zal kenmerken, als daar eens alle voertuigen nogmaals, op de staatsie karossen van H.H.M.M. de babies na geweerd werden. Héérlijk zou dat zijn. Wie de jeugd het slenteren, de beeldromans en de misleidende filmromantiek van de slechte films wil doen vergeten, zal met iets deugdelijks op de proppen moeten komen, dat is een even grote waarheid als het bekende rund. In Velsen wordt aan alle drie „zonden" nog al wat tijd gespendeerd; de Veiser Jeugd- centrale heeft dus met haar pogingen, om een geneesmiddel te vinden niet al te laag gegrepen. En dat er tekening in haar itrijd komt, mag een ieder verheugen, die met mij de hope des ■vaderlands een goed hart toedraagt. Over fietsen in parken Het klein alarm, dat ik namens een verontrust Vel- senaar liet horen over het wielrijden in park „Velser beek" vond blijkens de vele schrifturen hier omtrent weer klank in uw hart: hou de wie len uit het park op de kinder wagens na, schreeft ge. Maar laat en ik heb nimmer an ders gewild het allereerste begin van dit lustoord tot en Na de basis-handenarbeid- cursussen van de twee voor gaande winters is de VJC weer met, laten we het maar even „knutselen" noemen, be gonnen. Dat het woord te slap is, om de producten te dekken, wilt ge wel van me aannemen als ik u vertel, dat de leerbe- werkers-in-spé straks als „meesterstukje" een complete schrijfmap kunnen fabriceren waarvoor de industrie zich niet zou hoeven schamen. De belangstelling is om over te juichen; een negentig deel nemers. Negentig op de vijf tigduizend lijkt niet daverend, maar die negentig komen straks in hun werkkring bij onderwijs of jeugdwerk terug en kunnen dan ijverig helpen uitzaaien aan de 90 x 100 kin deren, die zij zeker onder hun wieken verbergen. En 9000 op de 50.000 wordt al een frisser, getal. In welk een vruchtbare aarde dat uitzaaien somwijlen geschiedt, leert het voorbeeld van de speeltuinvereniging „In Veilige Haven", waar nog geen handenarbeid werd ver zet, maar waar nu nét een cursus aanloopt voor de kin deren, nadat een van de IVH- mensens door de Velser Jeugdcentrale geïnstrueerd werd. Als alles goed gaat, zullen de begin-cursussen, waar dus op verschillend terrein de grondvesten van het eh. „knutselen" gelegd werden, van het voorjaar gevolgd worden door het zetten van puntjes op de i's. En dan lonkt aan het eind de schrijfporte feuille voor de leerbewerkers, mitsgaders een diploma en een compleet eigen getimmerd meubelstukje voor die hout- bewerkings-cursisten. Die het geleerde nijver doorgeven aan hun pukken in school, speeltuinwerk of club huis. Als u, net als ik, wel eens het beklemmende gevoel krijgt, dat wij een dertig jaar te vroeg geboren zijn, bent u al een heel eind op weg naar de juiste appreciatie van al dit opbouwend gedoe. LAMPENIER Maar de wagen met 75 ton erts is over de beambte heen gerold en er is tot zijn groot geluk niets blijven haken. Hij heeft wél het schuren van de wagen ge voeld De wagenbestuurder, die later een man tussen de rails zag liggen, is hevig geschrokken van zijn plaats ge komen, maar tot ieders opluchting kwam de man ongedeerd overeind. Onze briefschrijver, die in dit voorval j terecht een waarschuwing ziet tegen het achterop de wagens springen, noemt de afloop van het incident een haast on- j begrijpelijk wonder. xxxxxxxxxxx>dooocoooooooocxxx)oooooooooooooooooooocooc)Ooo Vrijdag 22 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Remke Leni van Rotter dam. Eva van Sandwick. Heriot van Leith. Maria Althoff van Stocka, Ara van Otter backen. Rijnkerk van Antwerpen. Concor dia van Aalborg. Enggano van Hamburg. Willemstad van Southampton. Kurer van Miss. Hirondelle van Londen. Leonard T v. Geffle. Doklaan van Lulea. Fountains Abey van Goole. Hast III van Ipswich. Ulmbrueder VI van Vesteras. Gaasterland van Las Pal- mas. Oranje van Djakarta. Vertrokken zijn: Vechtstroom naar Man chester. Amor naar Hamburg. American Defender naar Rotterdam. Gouwe van Car diff. Sunnaes naar Curagao. Artemis naar La Guaira. Cottica naar Curagao. Rien Teek man naar Kotka. Eemland naar Buenos Aires. Rijnstroom naar Fowey. Het is een alleraardigste en smaakvol ingerichte bazar die de IJmuidense vrou wen, leden van de Vrouwenbond van het N.V.V. in de zaal van het Leger des Heils aan de Edisonstraat gisteren en vandaag voor het publiek open hebben gesteld. Gistermiddag is de officiële opening door de heer D. Verbaan bij ontstente nis van wethouder H. de Boer ge schied. De heer Verbaan trok in zijn openings woord een parallel tussen de toestanden van een halve eeuw geleden en die van nu. Daar deze bazar ten bate van sociale doeleinden wordt gehouden en in ver band hiermee een groot deel van de in komsten zal worden besteed aan de be strijding van tuberculose was zijn toe spraak voornamelijk geïnspireerd op deze tak van sociale zorg. De heer Verbaan wees erop, dat 50 jaren geleden deze volksziekte nog haast onbe twist woekerde. Mede door het werk van de vakbonden is er nu bereikt dat de uit- Vandaag is het vijftig jaar geleden dat mgr. E. Lagerweg, bisschop van Deventer van de Oud-Katholieke Kerk van Neder land, door aartsbisschop N. Geel van Utrecht tot priester werd gewijd. Mgr. Lagerweg, die 26 September 1880 te Amsterdam is geboren, staat ondanks zijn hoge leeftijd nog in het actieve leven van zijn kerk en is bovendien nog werk zaam op vele andere terreinen, zoals in de oecumene. Voorts heeft deze gouden pries ter verschillende publicaties geschreven en zijn er van zijn hand diverse dichtwerken verschenen. Na zijn opleiding aan het Amersfoortse seminarie en priesterwijding werd hij op 6 November 1904 benoemd tot pastoor van de Oud-Katholieke kerk in Zaandam, waar hij tot 1910 bleef. Zijn volgende pastoraat bekleedde hij tot 1924 In Dordrecht en daarna aanvaardde hij een nieuwe pastora le taak in de kathedrale kerk van St. Ger- trudis te Utrecht, welke gemeente hij tot 1945 bestuurde. In 1941 werd hij als opvol ger van de verscheiden bisschop Berends door de aartsbisschop van Utrecht tot bis schop van Deventer gewijd. Hij stichtte mede het Oud-Katholiek mu seum te Utrecht en in 1939 was hij mede organisator van de grote St. Willibrord- tentoonstelling. Zijn publicaties en dicht werken, die meerrrialen door de componist Alex de Jong van muziek werden voorzien, vormen een rijk-gevarieerd oeuvre. Mgr. Lagerweg werd in 1938 benoemd tot lid van het Provinciaal Utrechts Genoot schap van kunsten en wetenschappen. In 1950 werd hg benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau en verleende de stad Utrecht hem de zilveren erepenning. Hedenmorgen is in de kathedrale St. Ger- trudis-kerk aan het Willemsplantsoen te Utrecht de jubileum-kerkdienst gehouden, gevolgd door een receptie. Morgenmiddag is er in dezelfde kerk een Vesper van dankzegging met medewerking van het gemengd koor „A. B. H. Verhey". Na afloop daarvan wordt het jubileumge schenk aangeboden: een luidklok voor de St Gertrudis-kerk kering van ziekengeld loopt tot een tijd van drie jaren. Dit is, aldus de heer Ver baan, nog wel geen wettelijke regeling, maar toch al naar het officieel heet een „Maatregel van Bestuur". Spreker weidde aan de hand van een aantal cijfers uit over hetgeen het N.V.V. in deze richting heeft gepresteerd. Wil men echter, zo zei hij, iedereen op deze wijze helpen, dan moet er een groot kapitaal achter de hand zijn, vooral daar het N.V.V. zich ook begeeft op het terrein van rheu- ma-, kanker- en suikerziektebestrijding. Hoewel de N.V.V.-Zonnestraalcollecte dit jaar f 128.000.opbracht, zal er nog veel meer in kas moeten komen, wil men eigen sanatoria kunnen stichten. Ook de vrouwen Spreker zag deze bazar als een tastbaar bewijs dat ook de vrouwen meeleven met het streven van de vakbeweging. „Ons ideaal is nog steeds gebaseerd op het mot to: „de sterken voor de zwakken" aldus de heer Verbaan. Wat de inrichting van deze kleine, maar effectvolle bazar betreft, de dames hebben zich beijverd alles een zo gezellig moge lijk aanzien te geven. En zij zijn hierin zeker geslaagd, want van het eerste ogen blik af was de vraag groot. Een keur van zelfvervaardigde hand werken en er zijn pronkjuweeltjes bij, we denken speciaal aan de keurig ver zorgde pop met het zuigflesje-gevuld-met- muisjes om de hals (wie het aantal raadt wordt de gelukkige bezitster!) en de zeld zaam mooie kleedjes die verloot worden trekken onweerstaanbaar de vrouwelijke bezoekers. Maar de heren zijn evenmin vergeten. Zij kunnen zich in een aparte stand voor het leven laten verzekeren tegen ongevallen, brandschade en andere mogelijke rampen. Stands met rietwerk, kruidenierswaren, enz. zien er al even aanlokkelijk uit, nog afgezien van de gebruikelijke attracties en de huiselijke theetent in het achterzaaltje, alles van de nodige bloemenversiering voorzien. Deze bazar is een bezoek overwaard. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 c Prijzen van Vrijdag. Gr. tong 4,60-^4,00; grm. tong 3,70—3,30; kim. tong 3,20—2,70: kl. tong I 2,26; kl. tong II 1,98; tarbot 1 2,90— 2,50, per kg. Tongschar 78; kl. tongschar 5847; schartong 46—42; kim. schol 51; kl, schol I 5545; kl. schol II 6134; schar 5021; bot 2922; v. haring 1610; makreel 24—16; gr. schelvis 72; grm. schelvis 66; kim, schelvis 56—42; kl. schelvis I 49—39: kl. schelvis II 33—17; wijting 30—17; gr. gul 5045; midd gul 43—41; kl. gul 32—25, per 50 kg. Gr. kabeljauw 140; gr. koolvis zw. 8064, per 125 k. Aanvoer van Vrijdag. 45 kisten tong en tarbot, 15 kisten tongschar en schartong; 105 kisten schol, 35 kisten schar, 15 kisten bot, 2645 kisten haring, 1405 kisten makreel, 780 kisten schelvis, 150 kisten wijting, 55 kisten kabeljauw en gul, 40 kisten koolvis, 40 kisten diversen. Totaal 5330 kisten. Besommingen van Vrijdag. IJM 85 Klaas Wijker f22670; IJM 49 Petten f13 850 SCH 153 f8020; IJM 45 f6510; KW 17 f93401. IJM 11 3790; 2 trawlers met f 25.500.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9