Adenauer voor overleg naar Washington vertrokken Weerbericht Geslaagd Volksstemming in Saarland over drie maanden Ontwapening en herbewapening van Bonn zijn onverenigbaar Bijna een half millioen Basis voor Frans-Duitse samenwerking gelegd Standpunten zijn elkaar genaderd in het overleg op UNO-niveau Wanhopige exodus van R.K. Vietnamezen Piloot omgekomen bij noodlanding met straaljager Kabinetszitting voor de televisie in Washington Mogelijk zal de oorlog zichzelf vernietigen Het woord is aan Britse havenarbeiders staken nog steeds Velserbad" opent met groots congres 6,9 e JAARGANG No 92 DINSDAG 26 OCTOBER 1954 velsEr Haarlems Dagblad EDITIE 298e JAARGANG No 246 Op giro 5100: Visjinski in de politieke commissie Honderden bij massale overtocht naar Franse schepen verdronken Dulles bracht verslag uit over de conferenties van Parijs Professor Ortega y Gasset Italiaanse troepen rukken Triëst binnen Nu ook Manchester getroffen Zwemfestijn in voorbereiding Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ONDERHANDELINGEN te Parijs, voortzetting van die van Londen, hebben tot volledig resultaat geleid. Men is ge slaagd in de voltooiing van de opzet, waar van de grondslagen al in de Britse hoofd stad waren gelegd. Er zijn door ministers van Buitenlandse Zaken nu dus handteke ningen geplaatst onder protocollen die be treffen: het herstel van de souvereiniteit van West-Duitsland, gepaard gaande met opheffing van de militaire bezetting; de vorming van een West-Europese Unie, bin nen welke Unie Duitse herbewapening (onder controle) zal geschieden: de toe treding van Duitsland tot de Atlantische Unie; het Frans-Duitse accoord betreffende het Saargebied, dat de „Europeanisering" van dit gebied geldt. Dit laatste heeft ten slotte nog de grootste moeilijkheden opge leverd; een urenlang onderhoud tussen de Franse minister-president Mendès-France en de Duitse Bondskanselier Adenauer heeft Zaterdag tot een compromis geleid, waarbij de Duitser aanmerkelijk heeft moeten toegeven en dat de Engelsman Eden tot een gelukwens aan beider adres heeft bezield, toen hij bij zijn vertrek naar Lon den de gebruikelijke „verklaring" aflegde. In een radio-rede heeft Mendès-France Zondagavond gezegd, dat de Franse rege ring economische accoorden op lange ter mijn met Duitsland wil sluiten. Hij stelt een belangrijke Frans-Duitse samenwer king in uitzicht en het is te voorzien dat hij ook in die richting wel weer zal slagen. Tenminste: als hij er in de eerste plaats in slaagt de ratificatie van de nu gesloten accoorden die men kan zien als gemeen schappelijke plaatsvervanging van de ge sneefde E.V.G. van het Franse parle ment te verkrijgen. Alle betrokken West- Europese parlementen zullen ter ratificatie bijeengeroepen worden, maar opnieuw con centreert zich de spanning op de Franse Nationale Vergadering en neiging om tot haar te zeggen „Gaat u vóór" doet zich on getwijfeld bij de andere gelden. Of daar ditmaal ernstige reden voor bestaat is een andere vraag. Het Franse parlement heeft, door Mendès-France een stevige meerder heid te bezorgen na de voorlopige accoor den van Londen en hem ruime vrijheid van handelen toe te staan, al een belangrijke stap in de richting der definitieve beslissing gedaan. Bovendien heeft de premier zijn positie in het parlement verder versterkt: zowel door zijn eigen partij, de radicaal- socialistische, volledig mee te krijgen, als door de Gaulle's „politieke erfenis" te ver werven en zich van de medewerking der socialisten, die in aantal de sterkste partij in het parlement vormen, te verzekeren. De verwachting dat hij voor het einde des ja ars een betrouwbare regeringsmeerder heid in de Nationale Vergadering zal heb ben verkregen en al eerder zijn kabinet herzien door de opneming van een aantal nieuwe ministers die dit bewaarheiden lijkt niet overdreven. In dit vooruitzicht zal hij met zelfbewustheid al eerder de vertrou wenskwestie kunnen stellen, als over de datum voor het ratificatie-debat moet wor den beslist. En die beslissing kan al bij voorbaat een duidelijke aanwijzing van de uitslag inhouden. Het is waar dat inmid dels door de regering te Moskou een nieu we vier mogendheden-conferentie betref fende hereniging van Duitsland is voorge steld, waarbij bereidheid tot het houden van vrije verkiezingen en ook tot terug trekken van de Russische bezetting van Oost-Duitsland wordt uitgesproken. De Westelijke mogendheden zullen daar op kunnen antwoorden dat zij tot zulk een conferentie bereid zijn na de ratificatie van de huidige accoorden van Parijs. Natuurlijk valt niet te loochenen dat deze accoorden in een zeer belangrijk opzicht van het verworpen verdrag voor een Euro pese Verdediginigs Gemeenschap blijven verschillen: zij liggen slechts op een ver- drags-basis; zij missen de instelling van een boven-nationaal gezag zoals men dat hoopte reeds voor defensie-alleen te kun nen instellen, zij missen sanctie-bepalingen, die met name ten aanzien van de overeen gekomen „bewapenings-pool" een belang rijke waarborg gevormd zouden hebben. Er staat tegenover dat voor het eerst de daad werkelijke, op lange termijn toegezegde medewerking van Engeland verkregen is. Sommigen, teleurgesteld door de verwer ping van de E.V.G.zullen niettemin blijven volhouden dat de weg naar Europese Unie verlaten is. Ik geloof het niet. Wie de historie raadpleegt ervaart hoe vaak ge stelde doelen niet dan langs omwegen be reikt zijn. Gedrongen door noodzaak, door de niet te stuiten ontwikkeling der tijden, keerde men toch tot de hoofdweg terug. Op deze omweg heeft men de op den duur on misbare deelneming aan de Europese sa menwerking voor het eerst verworven. Wellicht zal later algemeen erkend moe ten worden dat daarom de omweg onver mijdelijk was. En men zal spreken van meer dan tactiek: van strategie. R. P. Bij de 390.000 gulden, die tot en met Zaterdag bij het Comité Vluchtelingenhulp 1954 waren binnengekomen, is Maandag een bedrag van 45.000 gekomen. Het totaal was dus gisteren 435.000. Het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft een dringend be roep gedaan op de zes centrale organisa ties in de land- en tuinbouw om hun mede werking te verlenen aan de uurloonactie ten bate van de vluchtelingen. Deze actie houdt in, dat de arbeiders een uur loon afstaan, welk bedrag dan door de werk gever verdubbeld wordt. Ook de werk gevers- en de werknemersorganisaties in het bouwbedrijf hebben een gezamenlijke oproep tot hun leden gericht, waarin ver zocht wordt steun te verlenen aan het Co mité Vluchtelingenhulp 1954. Gedeputeerde Staten van Friesland en het gemeentebestuur van Leeuwarden heb ben besloten het uur loon, dat het perso neel van de provincie en de gemeente vrij willig afstaan, met een gelijk bedrag te verhogen. Meer dan drie eeuwen lang hadden deze drie molens te taak om de Driemanspolder bij Leidschendam droog te houden. Nu heeft een electrisch gemaal dat werk over- I den en verlenen ook nog een aparte genomen maar de molens blijven behou- bekoring aan het Hollandse landschap. Zij slaan thans onder bescherming van het rijk. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer is vanmorgen met een Amerikaans militair vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrokken. On derweg zal hij op IJsland landen en daar vijf uur blijven voor een bezoek aan de president. In Washington zal hij morgen avond minister Dulles en Donderdagmor gen president Eisenhower ontmoeten. „Met de Saar-overeenkomst is een bruikbaar compromis tot stand gekomen", zo ver klaarde hij gisteravond in Bonn, „dat iedere goede Duitser kan verantwoorden." Dit zeide hij om zich te verdedigen tegen vele aanvallen, niet alleen uit het kamp der oppositie, maar ook uit de kringen van zijn eigen coalitie. Indien Mendès-France of hijzelf niet had getekend, was „Saarland waarschijn lijk aan Frankrijk gekomen en vroeger of later met ons bij de Sovjet-Unie". Dr. Ade nauer wees er op, dat men hst gevaar heeft onderschat, waarin West-Europa zich bevond tussen het mislukken van de EVG en het sluiten van de accoorden van Pa rijs. „Washington dacht er ernstig over Europa de rug toe te keren, als er geen overeenkomst zou worden bereikt. Dit is de werkelijkheid. In dit licht moet men de Saarregeling beschouwen". Adenauer wees er op dat het verkeerd was het probleem van het Saargebied te veel als een op zichzelf staand vraagstuk te beschouwen. De besprekingen te Parijs hadden een „concrete basis voor Frans-Duitse samen werking" gelegd. De Duitsers en de Fran sen behoeven nooit weer hun moed in een oorlog tegen elkaar te bewijzen, zo meen de dr. Adenauer. Voor de hereniging van Duitsland hebben wij machtige bond genoten gekregen. Hij vond dat de nieuwe Sovjet-nota niet belangrijk afweek van vroegere nota's. Op de bijzondere zitting van het kabinet heeft de vrije democratische partij, de op een na grootste coalitie-partij, er bezwaar tegen gemaakt dat bij de volksstemming over drie maanden in het Saargebied de bevolking niet de keus gelaten wordt tus sen het nieuwe statuut en een Duitse op lossing, in plaats van tussen dat statuut en de tegenwoordige toestand. De socia listische partij wijst er op dat de Fransen hun propaganda-apparaat in het Saarge bied allang in orde hebben. Zij hebben daardoor dus een reusachtige voorsprong op de Duitse groepen, die nu pas met hun werk kunnen beginnen. (ANP/AFP) Onmiddellijk na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten naar men verwacht op 4 November zal Adenauer de Parijse overeenkomsten aan het parlement ter bekrachtiging voorleg gen. „Na de ratificatie hebben wij de vol ledige bevoegdheden van een souvereine staat. Wij zullen weer vrij zijn." Het land kan de toekomst rustig tegemoet zien, al dus Adenauer. De volksstemming in het Saargebied zal eind Maart of begin April worden gehou den, aldus heeft premier Hoffmann van Saarland te Saarbrücken medegedeeld. De volksstemming zal onder toezicht staan van een neutrale commissie. Frankrijk en West-Duitsland hebben tij dens de Onderhandelingen te Parijs een handelsverdrag voor de duur van drie jaar gesloten. Volgens de West-Duitse staats secretaris prof. Hallstein, die dit bekend maakte, is dit 't belangrijkste punt van het Frans-Duitse economische communiqué, dat heden zal worden uitgegeven. Er is ook een culturele overeenkomst gesloten, die voorziet in de oprichting van een Frans-Duits genootschap. Aan boord van het oorlogsschip „Com mandant de Pimodan". (AFP). Duizenden Vietnamezen, voor het merendeel rooms-katholieken uit Noord-Vietnam, hebben Zaterdagnacht met tientallen vissersschepen, sampans en an dere kleine vaartuigen een wanhopige po ging gedaan om ondanks een storm de Franse schepen te bereiken die voor Haiphong voor anker lagen, omdat zij over het land het Franse gebied rondom Hai phong niet meer konden bereiken. Velen slaagden er in bij de schepen te komen, die in de nacht hel verlicht waren en met zoeklichten het zeegebied afzochten, doch vele scheepjes vergingen, waardoor honderden vluchtelingen om het leven kwamen, aldus hebben opgepikte vluchte lingen meegedeeld. De scheepjes, waarmee de uittocht werd ondernomen, waren volgeladen met, vrou wen, kinderen en ouden van dagen, die fantastische prijzen voor de tocht hadden betaald. De gehele nacht zijn de bemanningen van de Franse schepen bezig geweest met het oppikken van de vluchtelingen. Het voormalige duikbootmoederschip „Jules Verne" heeft alleen al 3000 mensen aan boord genomen. Toen het na de stormach tige nacht licht werd, kwamen nog steeds van alle kanten scheepjes naar de Franse schepen varen. Zondag overdag zijn ongeveer 5000 vluchtelingen in Haiphong aan wal ge bracht. NEW YORK (Reuter) Andrei Visjins ki, leider der Sovjet-Russische UNO-dele- gatie, heeft in de politieke commissie van de Algemene Vergadering verklaard dat de overeenkomsten van Londen en Parijs, die voorzien in het tot stand komen van een souverein en weer bewapend West- Duitsland, „rechtstreeks in strijd zijn met de Westerse voorstellen voor ontwapening, die thans in de commissie worden bespro ken. Het is onmogelijk in een adem over vermindering van bewapening en West- Duitse herbewapening te spdeken, dit zijn tegenstrijdige zaken. Meent men werkelijk, dat overeenkomsten, die voorzien in het herstel ener Duitse weermacht ter sterkte van een half millioen man, onder bevel van op weerwraak uit zijnde Hitler-gene- raals, in overeenstemming kunnen worden gebracht met de taak, die wij ons gesteld hebben, waaraan wij thans werken en die bestaat uit pogingen om tot een verminde ring der bewapening te komen? De Sovjet- Russische delegatie is van mening, dat deze overeenkomsten de internationale span ning niet alleen niet verminderen, doch bijdragen tot toeneming daarvan. Men zou aan deze feiten de juiste aandacht moeten schenken. De standpunten der Sovjet-Unie en van het Westen aangaande ontwapening zijn elkaar genaderd. De Sovjet-Unie, die reeds stappen heeft gedaan om dit te be reiken, verwacht dat de Westerse mogend heden op overeenkomstige wijze zullen reageren", zo zei hij. Visjinski sprak zich uit voor de instel ling van een permanent orgaan voor toe zicht, dat uitgebreide bevoegdheden moest bezitten, waaronder een blijvend recht van inspectie. „De Sovjet-Unie is voor in stelling van dit lichaam op hetzelfde tijd stip, waarop een verbod voor atoomwapens wordt afgekondigd. Het Westen wil eerst toezicht instellen en daarna onderhande len over een verbod van atoomwapens. Dat zou afstel betekenen." Visjinski verklaarde dat het Amerikaan se voorstel voor de wijze, waarop het toe zicht zou moeten worden uitgeoefend, voor de Sovjet-Unie niet aanvaardbaar is, om dat het geen internationaal toezicht ver zekert. „Indien dit voorstel in zijn huidige vorm zou worden aanvaard, zouden hier slechts wrijvingen in overvloed uit voort vloeien. Het voorziet in controle door ver kenningen van uit de lucht. Hiermede kun nen wij niet instemmen. Het gaat er voor al om dat wij de noodzaak erkennen van een aanzienlijke vermindering der be staande bewapening en strijdkrachten. „Evenwichtige verminderingen" bieden geen oplossing. Er zijn in het verleden staatslieden geweest, die de lof van ver dragen hebben gezongen, omdat deze zo goed pasten in het kader ener politiek van machtsevenwicht. Doch hun zang werd een oorlogszang", aldus Visjinski. (AFP) India heeft „een bestand in de bewapening" voorgesteld zolang de grote mogendheden geen overeenstemming heb ben bereikt over een ontwapeningsconven tie. In een resolutie wordt verzocht, dat de ontwapeningscommissie ook de stand punten overweegt van landen, die geen lid van de commissie zijn. Dit zou „bespre kingen over en voorstellen voor ontwape ning in de Algemene Vergadering" om vatten. Maandagmiddag om half vier heeft een straaljager van de vliegbasis Eindhoven even buiten de bebouwde kom van Woen- sel een noodlanding gemaakt. De piloot, de 37-jarige kapitein-vlieger B. W. Schippers uit Eindhoven, werd daarbij zo ernstig ge wond dat bij tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis overleed. Hij was ge huwd en vader van één kind. De vlieger maakte een zo genaamde routinevlucht met een Thunderjet F 84. Toen hij bij zijn terugkeer naar het vlieg veld nog drie mijl van het begin der lan dingsbaan was verwijderd, heeft hij waar schijnlijk motorstoring gekregen. Hij sein de, dat hij een noodlanding zou maken, teneinde te voorkomen dat de machine in de stad zou neerstorten. Dit is hem gelukt, WASHINGTON (Reuter) John Fos ter Dulles, de Amerikaanse minister var. Buitenlandse Zaken, heeft president Eisen hower en het Amerikaanse kabinet ver slag uitgebracht over de Parijse conferen ties. Het Amerikaanse volk kon voor het eerst in de geschiedenis een dergelijke ver gadering door middel van de radio en de televisie „bijwonen". Alleen vice-president Nixon en Harold Stassen, het hoofd van het bureau voor de hulp aan het buiten land, waren afwezig. Eisenhower verklaar de, dat het kabinet voor deze keer op het televisiescherm verscheen opdat het Ame- rinkaanse volk uit Dulles' eigen mond de geschiedenis van de Parijse conferentie, die zoveel voor alle Amerikanen betekende, zou kunnen vernemen. Dulles sloot een nieuwe viermogendhe- denconferentie over West-Europese vraag stukken uit, voordat de Westelijke bond genoten hun gelederen verder gesloten had den. „Dan zou er een nieuwe basis kunnen zijn voor besprekingen, die op het ogenblik niet bestaat". Hij prees Sir Anthony Eden en dr. Adenauer. Door het toezicht op de Duitse bewapening en door het verlenen van meer macht aan de opperbevelhebber van de NAVO in Europa, was er geen re den om een ongebreideld Duits militarisme te vrezen. Dulles zwaaide de deskundigen en adviseurs van de delegaties grote lof toe. Zij hadden een bovenmenselijke taak verricht door in twee weken tijds de grond- overeenkomsten in ontwerpen te gieten. Deze tijd kon vergeleken worden met de twaalf maanden, die gebruikt waren om het plan voor het E.V.G.-verdrag op papier te zetten. Nu en dan werd Dulles in de rede geval len door leden van het kabinet met vragen en opmerkingen. Desgevraagd zeide Dulles niet van mening te zijn, dat de Sovjet-Unie de accoorden zou kunnen verijdelen. Ook geloofde hij, dat alle landen, Frankrijk en West-Duitsland inbegrepen, de overeen komsten zouden bekrachtigen. „Ditmaal is er geen vervanging voor dit plan van posi tieve actie", zo zeide hij. Aan het slot van zijn uiteenzetting bracht Dulles president Eisenhower hulde. De mi nisters, die aan de conferentie te Parijs hadden deelgenomen, waren van gevoelen geweest, dat het voor een zeer groot deel aan hetgeen Eisenhower gedaan had te dan ken zou zijn, als Europa sterk en verenigd zou blijven. Eisenhower zeide de overtui ging te hebben, dat het streven naar een krachtig en verenigd Europa zou slagen. TORQUAY (United Press) De Spaan se filosoof professor Ortega y Gasset heeft gesproken op een conferentie van Europe se arbeidersleiders en zakenmensen te Tor quay in Zuid-West-Engeland. Europa, zo zeide hij, zou de mogelijkheid onder ogen moeten zien te leven zonder oorlog. De bei de wereldoorlogen hebben in de nationalis tische gevoelens van de Europeaan reeds een verandering gebracht en men zou kun nen zeggen dat het naar buiten gerichte nationalisme veranderd is in naar binnen gericht nationalisme. Het is altijd zo ge weest, dat de Europese drang zijn handel en industrie uit te breiden leidde tot nieu we oorlogen en geschillen. Op het ogenblik maakt Europa een vreemd naoorlogs tijd perk door waarin geen enkel land het recht opeist een ander te overheersen. Wij heb ben jaren lang geleefd onder de druk van oorlogen en zolang deze dreiging blijft be staan kan men onmogelijk spreken van werkelijk herstel van nationale economieën. Vele mensen zeggen, dat er nooit meer oorlog komt, omdat de wapens nu zulk een kracht hebben, dat dit totale vernietiging tot gevolg zou hebben. Dit houdt de nieuwe mogelijkheid in van de dood van de oorlog hetgeen iets geheel nieuws zou zijn in de geschiedenis van de mensheid. Het is de hoogste tijd, dat wij deze mogelijkheid on derzoeken en ons de gevolgen voor ogen stellen. Het zou een algehele vernieuwing van onze opvatting over sociale gerechtig heid en sociale grondstellingen nodig ma ken, aldus profesosr Ortega y Gasset. TRIëST (Reuter/A.F.P.) De eerste afdelingen Italiaanse militairen zijn de aan Italië toegewezen zóne „A" van Triëst, die de stad zelf omvat, binnengetrokken. Naar verluidt, zullen de Italiaanse presi dent, Luigi Einaudi, en Mario Scelba, de Italiaanse premier, zich op 4 November naar Triëst begeven, ter gelegenheid van de herdenking van de Italiaanse overwin ning van 1918, toen Italië de haven op Oos tenrijk veroverde. Het gemeentebestuur van de stad treft maatregelen om 50.000 Italiaanse oudstrijders te ontvangen, die de twee staatslieden zullen vergezellen. President Tito van Joegoslavië heeft verklaard dat Joegoslavië, Griekenland en Turkije, die door het Balkanverdrag met elkaar verbonden zijn, met de nieuwe West-Europese unie moeten samenwerken. Tito hield in het parlement te Belgrado een rede over de buitenlandse politiek. Hij zei dat de anti-Joegoslavische emigranten organisaties in Oost-Europa waren ontbon den, het storen van Joegoslavische radio uitzendingen was gestaakt en de eerste contacten met Oost-Europa op het gebied van cultuur en sport waren gelegd. Na de rede keurde het parlement het Balkanverdrag en het accoord betreffende Triëst met algemene stemmen goed. IN EEN KIST UIT HONGARIJE Spoorwegbeambten te Hamburg hebben Maandag een man uit een kist in een spoor wagon bevrijd, die zei uit Hongarije ge vlucht te zijn. De man is overgegeven aan de Britse bezettingsautoriteiten. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Harry Emerson Fosdick: Vrijheid is altijd gevaarlijk, maar het is het veiligste goed dat wij bezitten. (Van onze correspondent in Londen) Gisteren hebben in Londen de eerste groepen arbeiders het goede voorbeeld ge geven en zich van de havenstaking los ge maakt. Maar andere stakers zetten bij de ingang van de dokken posten uit. Dit was de eerste maal dat zulks gedurende de staking gebeurde. Op een massa-bijeen komst, welke door 2000 man werd bijge woond, werd daartoe besloten. Ernstiger is dat de staking zich nu ook tot Manches ter heeft uitgebreid, waar 500 mannen het werk hebben neergelegd. Meer dan 900, bijna de helft, van de vaste arbeiders, hebben in Londen het werk hervat. Onder de schimpscheuten van hun stakende kameraden. Het aantal stilgelegde schepen steeg tot 338, 20 meer dan gedurende het weekeinde. De opgehouden ladingen vertegenwoordi gen een waarde van 120 millioen pond sterling. Sir Winston Churchill heeft het kabinet weer bijeengeroepen. Een beslissing over het inzetten van troepen is nog niet geno men. Het gebruik van troepen kan tot ge volg hebben uitbreiding van de staking tot het goederenvervoer langs de weg en tot de mijnen. De eerste fabriek in Londen zal morgen wegens tekort aan materialen moeten slui ten. In de Midlands werken verscheidene firma's op halve kracht, omdat de export goederen niet kunnen worden afgevoerd. Naar wij vernemen zal ter gelegenheid van de opening van het „Velserbad" een internationaal congres op het terrein van badinrichtingen in de gemeente Velsen worden gehouden. Hopelijk kan het „Vel serbad" geheel gerestaureerd in de maand Januari worden geopend. Op een nader te bepalen Zaterdagavond wil men het vernieuwde gemeentelijke overdekte bad aan de Lorentzstraat offi cieel openen met een feest, dat een aan tal show-nummers op het programma heeft. Op de Zondag daaraanvolgend wordt het bad „ingewijd" met een sportief evene ment; zwemwedstrijden vermoedelijk met een internationale of nationale bezetting. Alle plaatselijke zwemverenigingen zijn reeds bij de voorbereidingen ingeschakeld. Het congres, dat op Vrijdag begint, zal door het gemeentebestuur officieel ont vangen worden en als een der sprekers is uitgenodigd sir James uit Edinburg, die een Europees deskundige op het gebied van badinrichtingen en de daarmee samen hangende zorg voor de volksgezondheid wordt geacht. Over de toegangsprijzen van het ver nieuwde Velserbad kan reeds worden meegedeeld, dat deze lager zullen liggen dan waar in den lande ook. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 9 c ts i c V ui «3 D 07 E Pï Co 9* <v l- ri toestand -£■§ 5 p v) (d a ai 7 s Stockholm onbewolkt Z 6 5 7 Oslo zwaar bew. windstil 4 0 Kopenhagen zwaar bew. ZW 10 6 1 Londen mist windstil -1 0 Amsterdam half bew. ZW 4 5 12 Brussel nevel ZZW 2 3 0 Parijs nevel windstil 1 0 Bordeaux motregen O 3 12 6 Grenoble zwaar bew. windstil 5 0,3 Nice half bew. NW 2 11 1 Berlijn nevel ZW 4 5 1 Frankfort nevel windstil 3 0,6 München half. bew. WZW 2 4 8 Zürich mist windstil 1 2 Genève zwaar bew. windstil 3 0 Locarno licht bew. ONO 4 8 11 Wenen geheel bew. WNW 4 8 19 Innsbruck zwaar bew. windstil 4 15 Rome zwaar bew. ZO 2 16 4 Helsinki geheel bew. Z 4 8 1 Warschau geheel bew. ZW 5 8 6 doch het heeft hem het leven gekost Wel slaagde de piloot er nog in een buiklanding te maken op een weiland aan de Lieven de Keylaan buiten de bebouwde kom. Door de hevige schok liep de piloot zeer ernstig inwendig letsel op. Hij overleed korte tijd later Neerslag laatste 24 uur. MEER WIND EN BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met weinig wind, hier en daar mist en in het Oosten van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Mor gen van het Westen uit toenemende bewolking en enige regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende Zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 27 October Zon op 7.24 uur, onder 17.23 uur. Maan op 8.27 uur, onder 17.08 uur. Maanstanden 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuideD Dinsdag 26 October Hoog water: 3.19 erf 15.34 uur. Laag water: 11.20 en 23.36 uur. Woensdag 27 October Hoog water: 3.50 en 16.05 uur. Laag water: 11.53 en uur. jtuoououuuücxxjouooocoooüoi

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1