VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Rijwielen Kapper Boon Dr. Prinsen erevoorzitter van opbouworgaan Noordholland Vrouwen en meisjes Kort en bondig^) GLASPLATEN Santpoort Thriller van eigen bodem Gezinsverzorgster Woning heeft te koop R. WONING gevraagd! Gerard van Praag eerste verkoopster J. Th. KORT DINSDAG 26 OCTOBER 1954 Burgemeester Boot van Hilversum voorzitter Commissie voor sociologisch onderhoek in IJmondgebied Geen formaliteit Internationaal verschijnsel In versnelde pas Hallo, met Lelystad Nieuwe „Willem Barendsz" wordt 20 November te water gelaten Den Bosch herdacht zijn bevrijding Uitvoer van tomaten bereikte recordhoogte De zes procent in de textielindustrie Scheepvaart SPARTA HULPMOTOREN „RIJWIELSPECIALIST" Te Haarlem had in het gebouw van de rrovinciale Griffie een bijeenkomst plaats van het Algemeen Bestuur der Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk. Tijdens deze bijeenkomst werd de nieuwe Commissaris der Koningin in Noordhol land, Dr. M. J. Prinsen, als Erevoorzitter van het Bestuur van het Noordhollandse Opbouworgaan geïnstalleerd door de heer mr. M. J. A. Moltzer. De heer Moltzer ver richtte hiermede tevens zijn vóórlaatste officiële daad als voorzitter der stichting, want in dezelfde bijeenkomst werd de nieuwe voorzitter, de heer J. J. G. Boot, geïnstalleerd. De voorzitter sprak er zijn grote vreug de en voldoening overuit, dat de Commis saris der Koningin zich onmiddellijk be reid heeft verklaard het erevoorzitterschap van de stichting op zich te nemen. Spreker beklemtoonde, dat het vooral voor de jonge stichting een grote eer is, dat de eerste burger der Provincie bereid is zijn naam aan de voor hem nog vrijwel onbekende stichting te willen verbinden. De stichting ziet hierin een bewijs van vertrouwen in haar beleid, nu en in de toekomst. De voorzitter sprak voorts de hoop uit, dat de stichting steeds een beroep op dr. Prinsen zou mogen doen, teneinde op deze wijze het doel van de stichting te bereiken: de sociale en sociaal-culturele belangen in de provincie te bevorderen. Het heeft het bestuur in hoge mate verheugd, dat de Commissaris der Koningin zich onmiddel lijk op de hoogte heeft gesteld van de werkzaamheden der stichting en dat deze belangstelling een werkelijke interesse en medeleven inhoudt, geeft de stichting on getwijfeld een krachtige stimulans tot ver der werken. Na zijn installatie zette dr. Prinsen uiteen, dat het werk van de Stichting hem terecht interesseert, omdat het hem als zeer belangrijk voorkomt. De veelzijdige taak der stichting niet in het minst de uit te brengen adviezen, die door de brede wijze, waarop de bestuurssamenstelling is geschied, uiterst deskundig en waardevol zijn heeft zijn opreéhte waardering. De Commissaris der Koningin ziet de functie van erevoorzitter als een dienende en be slist niet als een zich indringen in de werkzaamheden, doch is gaarne bereid al wat hem mogelijk is, in het kader van de stichting, te verrichten. Spreker herhaalde inderdaad grote be langstelling voor de Stichting Noordhol land voor Maatschappelijk Werk te heb ben en dat niet alleen, omdat zijn functie hem dit „gebiedt", doch ook omdat hij meent, dat de specifieke taak van ontmoe tingspunt in het opbouworgaan een zeer essentiële en belangrijke is, op het veel zijdige terrein van het maatschappelijk werk. Daarom zal de Commissaris der Koningin gaarne de adviezen der stichting ontvangen en Zal zijn erevoorzitterschap geen blote formaliteit zijn. Na dr. Prinsen dank te hebben gebracht, richtte de scheidende voorzitter zich tot zijn opvolger, de door de Commissaris der Koningin tot nieuwe voorzitter benoemde heer J. J. G. Boot, burgemeester van Hil versum. De scheidende voorzitter, mr. M. J. A. Moltzer, gaf een overzicht van de om standigheden, waaronder het Opbouw orgaan Noordholland tot stand was ge komen. Hij herinnerde er aan, dat na de jongste wereldoorlog het maatschappelijk werk veel sterker naar voren is gekomen dan vóórdien. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, onder welke naar alle waarschijnlijkheid als de meest be langrijke mag worden genoemd het op treden van allerlei vormen van sociale nood, voor welker leniging de gemeen schap als zodanig zich verantwoordelijk is gaan stellen. Spreker dacht hierbij onder meer aan de nood van verweesde Joodse kinderen, van de nabestaanden van oorlogs- en ver- zetsslachtoffers. van de ontheemden, van de uit Duitsland teruggekeerde arbeiders enz. Andere noden, welke ook vroeger be stonden, zoals van de a-sociale gezinnen en van de bejaarden, deden zich in schril ler vormen voor. Het was de taak van de gemeenschap in die noden te voorzien. Dit is niet slechts een nationaal, maar ook een internationaal verschijnsel, zodat het als iets volkomen natuurlijks kan wor den beschouwd, dat de Verenigde Naties, toen zij op 10 December 1948 een Univer sele verklaring van mensenrechten vast stelden, daarin de bepaling opnamen, dat ieder mens aanspraak heeft op de ver wezenlijking, ook van zijn sociale rechten, onmisbaar voor zijn waardigheid en voor de ontplooiing van zijn persoonlijkheid. Voor ons land zijn de totstandkoming van een afzonderlijk Ministerie van Maat schappelijk Werk, alsook het feit, dat de Grondwetscommissie voorstelt een artikel in de Grondwet op te nemen, inhoudende: „De aanhoudende zorg der Overheid is er op gericht, dat in sociale noden wordt voorzien", duidelijke tekenen van de enorme verandering, die de positie van het maatschappelijk werk hier te lande heeft ondergaan. In de korte tijd van haar bestaan beeft de Stichting Noordholland voor Maat schappelijk werk zich reeds een belang rijke plaats in het maatschappelijk bestel verworven. Met groot vertrouwen droeg mr. Moltzer dan ook het voorzitterschap over aan de heer J. J. G. Boot. De nieuwe voorzitter hield een korte rede, waarin hij dank uitsprak voor het vele werk, .dat de scheidende voorzitter had verricht en hetwelk hij als pioniers arbeid kenschetste. Ook de heer Boot ging dieper in op de organisatie van het maatschappelijk werk. „Waarom moesten de opbouworganen er komen?" Niet, omdat bepaalde personen of organisaties dat wilden, maar omdat de maatschappelijke situatie dit noodzakelijk maakte. In een tijd, waarin het particulier initia tief zich in steeds sterkere mate organi seert en in vele opzichten op levensbe schouwelijke basis, kan het gescheiden op trekken met betrekking tot de maatschap pelijke arbeid het gevaar in zich bergen van versplintering en dubbele arbeid. Vandaar de noodzakelijkheid tot samen werking en hiertoe is het opbouworgaan bij uitstek geschikt. Spreker wees er op, dat de staat zich van zijn karakter van politiestaat dat hij op het einde van de negentiende eeuw vertoonde ontdaan had en meer en meer een welvaartsstaat is geworden. Ook de provinciale overheid moest zich aan passen. In versnelde pas gaat het nu van het statische provinciehuis naar het dy namische huis der provincie. De heer Boot verheugde zich erover, dat de Stichting Noordholland d£ voordelen kan plukken van haar late oprichting, niet al leen, doordat zij de fouten, die elk jong orgaan maakt, kan vermijden, maar ook kan profiteren van de ervaring van de directeur, in het opbouworgaan Zeeland opgedaan. Namens het Algemeen Bestuur sprak de heer mr. G. D. Rehorsc, burgemeester van Den Helder, een woord van afscheid tot mr. Moltzer en een woord van welkom tot de heer Boot, waarbij spreker er de nadruk op legde, dat de heer Boot aller- wege in de provincie zich reeds groot ge zag en daardoor vertrouwen had ver worven. Vervolgens sprak in deze bijeenkomst de directeur der Stichting, de heer Lijn zaad, die constateerde, dat de eerste phase van het werk der stichting was afgesloten. De stichting is inerdaad constructief bezig. In dit verband deelde spreker mede, dat met de vijf landelijke en levensbeschou welijke sociologische instituten volledige overeenkomst was verkregen over de sa menwerking in het onderzoek van de IJ- mond. De voorbereiding voor dit belang rijke sociaal-wetenschappelijke onderzoek dat gericht is op het verkrijgen van richtlijnen voor het huidige en toekom stige beleid van overheid en kerkelijk en particulier initiatief is reeds begonnen. Financiële bijdragen voor de uitvoering van dit onderzoek zijn reeds gevraagd aan het Ministerie van Maatschappelijk Werk en de Commissie Opvoering Productiviteit. Het bestuur der stichting stelt zich voor een Commissie IJmond te vormen, waarin leidinggevende figuren uit verschillende sectoren en alle levensbeschouwelijke groe peringen in de IJmond zitting hebben en welke Commissie nauw betrokken zal zijn bij het onderzoek. Spreker wees er op, dat geleidelijk aan ook de sociale kaart van Noordholland zal moeten groeien. Dit vraagt echter tijd, misschien vijf jaar. In elk geval is men er' reeds thans op bedacht het materiaal te verzamelen op grond waarvan grote be leidslijnen in de provincie kunnen worden getrokken. De landdrost van de Noord-Costpolder, ir. A. P. Minderhout, heeft Maandagmid dag het eerste gesprek via het telefoonnet, van Lelystad gevoerd mei de cjiretteur-ge- neraal van P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn. De gesprekken tussen Leystad en de rest van ons land worden voorlopig tot stand gebracht door middel van een radioverbin ding tussen Lelystad en Harderwijk. De telefoniste in Harderwijk zorgt voor door verbinding. P.T.T. is evenwel voornemens volgend jaar een telefoonkabel tussen Le lystad en Harderwijk te leggen. De dichting van de dijk, die Lelystad met de vaste wal zal verbinden, zal waarschijn lijk nog deze week geschieden. BINNENLAND Op initiatief van de Nederlandse ex portcombinatie te Utrecht zal op 14 Novem ber voor de eerste maal een Nederlandse missie naar Moskou vertrekken teneinde aldaar handelsbesprekingen te gaan voeren. Vorige week is door een ontploffing op de stoep van het studentenhuis op Lepe lenburg te Utrecht een dertigtal ruiten ver nield. De dader, een 27-jarige student, heeft zich bij de politie gemeld. Hij had een zelf gemaakte ontplofbare stof in een flesje ge daan en dit op de stoep van het studenten huis tot ontploffing gebracht om de deel nemers aan een studentendiner te laten schrikken. Hij zal de dertig ruiten moeten betalen en heeft bovendien een bekeuring gekregen. Evenals vorig jaar heeft de Dienst Wel zijnszorg Leger ook in 1954 een foto-, teken en schilderswedstrijd voor militairen geor ganiseerd. De eerste tentoonstelling van de bekroonde en van de beste niet-bekroonde werkstukken (foto's en tekeningen) zal worden gehouden in Pulchri Studio te 's Gravenhage, van 13 tot en met 15 Novem ber. Als beste militaire actie-foto werd be kroond die van kapitein B. Roos te Santpoort. Maandagmiddag om kwart over drie zijn Koningin Juilana en Prins Bernhard per vliegtuig van Soesterberg vertrokken voor een privé-bezoek aan het jachtslot Ram- bouillet van president Coty van Frankrijk. De Koningin en de Prins worden Donderdag morgen terugverwacht. Uit het Noordhollands kanaal bij Den Helder is thans ook het stoffelijk overschot opgehaald van de 21-jarige C. Klaassen uit Den Helder, die Zondagavond met een mo torfiets te water is gereden. Het stoffelijk overschot van de duopassagier,'de 17-jarige W. Renooy, was reeds Maandagmorgen op gehaald. Van Schiphol is Maandag de DC 4 „Aalsmeer" van de K.L.M. vcor de eerste chartervlucht met emigranten naar Zuid- Afrika vertrokken. Het vertrek werd bij gewoond door vertegenwoordigers van de K.L.M., de Nederlandse en de Zuid-Afri kaanse emigratiediensten. Met de „Aalsmeer' zijn 55 passagiers, onder wie negen kinderen naar Zuid-Afrika vertrokken. Bij beschikking van de minister van Justitie is voor zes jaren benoemd tot lid van het ambtenarengerecht te 's Graven hage prof. mr. B. H. Kazemier, raad-adviseur in algemene dienst bij het ministerie van Justitie. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Leidse universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen Indonesisch recht de heer K. R. Jonker te Haarlem en voor het doctoraal examen geneeskunde mej. A. Rot te Haarlem. Ter gelegenheid van de actie „De grote trek" houdt de Hervormde gemeente te Haarlem Woensdagavond in het wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104 een forum over Bijbelvragen. Het forum bestaat uit vijf dames en heern. Een ieder mag vragen stel len, die betrekking hebben op de Bijbel. Als de „Willem Barendsz" Woensdag 27 October voor de negende keer zee kiest, zal het de laatste reis zijn die het schip als traanfahriek maakt. Wat er daarna met het schip zal gebeuren is nog onbekend. De bouw van het nieuwe fabrieksschip der Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisvaart, dat „Willem Barendsz II" ge doopt zal worden, vordert goed. Op Zater dag 20 November zal mevrouw Mansholt, echtgenote van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, het schin van de helling van Wilton-Fijenoord in Schiedam te water laten. Omstreeks het midden van 1955 zal de „Willem Barendsz II" aan de maatschappij worden opgeleverd. Wederom 12 jagers zullen de „Willem Barendsz" dit seizoen vergezellen naar de Zuidelijke IJszee. De totale bemanning (inclusief die van de jagers) bestaat uit circa 500 koppen. De reis gaat eerst naar Curagao, waar olie wordt gebunkerd. Vervolgens wordt koers gezet naar Kaapstad, Half December vertrekt de expeditie vandaar naar het vangstgebied in de Zuidelijke IJszee. Om streeks 20 December kan de jacht worden geopend op potvissen. Pas van 7 Januari af mag gejaagd worden op de vinwalvissen en 14 dagen later op de blauwe walvissen. Bij internationale afspraak is het aantal blauwe walviseenheden, dat dit seizoen door de gezamenlijke 19 expedities van verschillende landen mag worden gevan gen, wederom vastgesteld op 15.500. Twee vinvissen tellen hierbij voor één blauwe walviseenheid. Van 1 tot en met 4 Februari zal mogen worden gejaagd op de z.g. buit ruggen. Hierbij geldt, dat 2buitrug telt voor één blauwe walviseenheid. De directie is er dit seizoen nog niet toe overgegaan helicopters bij de vangst te ge bruiken. Men heeft dit probleem nog in studie, evenals het electrisch doden van walvissen. Brabants Orkest speelde „Libertas Venif' van prof H. Andriessen Met een gala-concert in de Casino schouwburg te 's-Hertogenbosch door het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans is Zaterdagavond de herdenking begonnen van de bevrijding van de stad, tien jaar geleden. Het Brabants Orkest speelde de rhapso- die „Libertas Venit" in opdracht van het provinciaal bestuur door prof. Hendrik Andriessen gecomponeerd. Vóór het begin van het concert herinnerde de burgemees ter. mr. H. J. M. Loeff, aan de offers, die de Bossche burgerij voor haar bevrijding heeft gebracht. Vijf dagen en vijf nachten is om de stad verbitterd gevochten. Ruim twee-derde van het toenmalige huizenbezit werd vernietigd of beschadigd. Gedurende de oorlog werden ongeveer 1500 Bossche ingezetenen, militairen zowel als burgers, gedood of gewond. De uitvoer van tomaten heeft dit jaar blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen alle records gebroken. De aanvoeren ter veiling waren zeer groot, namelijk totaal 110.000 ton. Hiervan is 84.000 ton uitgevoerd bij een binnenlands verbruik van 18.000 ton en conservering van 8.000 ton. Duitsland was verreweg de grootste afnemer van tomaten namelijk 47.000 tori, gevolgd door Engeland met 24.000 ton. Van de aanvoer is dit jaar niets doorge draaid. De prijzen noemt het bureau be vredigend. Er kan zeker niet worden ge zegd, dat de tomaten door de lage prijzen „de grens zijn overgejaagd". De goede af zet van stook-tomaten wofdt toegeschreven aan verhoogde Duitse koopkracht en toe nemend verbruik. Late, kleine oogsten van natuurtomaten elders begunstigden in de nazomer de uitvoer van Nederlandse na tuurtomaten. Op deze meevaller mag men in volgende jaren niet rekenen, aldus het bureau. Het zal wellicht niemand, die op de een of andere wijze bij het amateurtoneel be trokken is hebben verbaasd, dat de soms welhaast verbijsterend productieve Will, van der Berg zich ook eens aan het schrij ven van een thriller heeft gewaagd. Onder het pseudoniem Maarten van Vught publi ceerde hij het stuk „De man in de rolstoel", dat door hem een geschiedenis van mis dadig vernuft en vernuftig speurderswerk werd genoemd. En het dient onmiddellijk gezegd te worden, dat deze thriller zich in vele opzichten met soortgelijke stuikken van eigen bodem meten kan. De werkende leden van de R.K. Gemeng de Toneelvereniging Getosa, die er in zaal „Zomerlust" te Santpoort twee opvoerin gen van hebben gegeven, zijn er volledig in geslaagd de nodige beklemming ook op het publiek over te brengen. Onder regie van de heer C. Jongejans zijn het uitste kende voorstellingen geworden, die de spe lers beide avonden van intens aandachtige toeschouwers verzekerden. Hiervan was de inzet al direct raak. Mede door de goed uitgebalanceerde be lichting verkreeg de schim van inspecteur Broos een volkomen onwezenlijk karakter, waarbij de strakke uitbeelding en het so nore stemgeluid van de heer W. Hogewerf de illusie niet weinig versterkten. De koel bloedige docter Smeling verkreeg van de heer S. Metten een fraai beheerste gestal te, met steeds een sinistere indruk. Tot de vereiste sfeer van dit stuk hebben de an dere spelers eveneens naar behoren bijge dragen. Mevrouw Van de Bork was een canailleuze secretaresse, die volkomen te gen haar misdadige patroon was opgewas sen, van mevrouw Stuvel zagen wij een gevoelig gespeelde moederrol en mejuf frouw T. van der Kolk bracht een leven dig nichtje in dit misdadigersmilieu, dat luchtig en spelenderwijs een einde aan de bandietencarrière maakte. Tenslotte nog een schroomvallige huisknecht van P. Kruitbos en twee speurders van A. Huy- bens en A. Liefting, waarvan de laatste niet zo gevaarlijk bleek te ziin als zijn vervaarlijke snor deed vermoeden. Aanvoer van Maandag Drie trawlers waren vanmorgen aan de afslag: de „Bergen", „Bloemendaal" en SCH. 117 „Ónderneming 3". De „Bergen" (van 16 Oct.) voerde aan 130 kisten schel vis, 50 koolvis, 950 makreel, 265 haring, 5 diversen en 90 stuks stijve kabeljauwen; de „Bloemendaal" (van 18 Oct.) 130 kis ten schelvis, 650 makreel, 20 haring ert 25 diversen en de SCH 117 (van 16 Oct.) 160 kisten schelvis, 470 makreel, 130 ha ring, 50 wijting en 10 diversen. De SCH 27 bracht aan 90 kisten stijve kabeljauwen. Verder waren aan de afslag de O 187 (motorschade) met 12 kisten tong en 50 diversen; de IJM 209, 250 kisten schelvis, 30 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 150 ma- kerel, 15 haring, 5 wijting, 20 diversen en 100 stuks stijve kabeljauwen; de HD 79, 200 kisten schelvis, 300 makreel en 100 diversen; KW 3, 250 kisten haring; de SCH 249, 600 kisten haring; de KW 54, 350 kisten haring en de KW 25, 340 kisten haring. Besommingen Gisteren maakte de trawler „Tzonne" voor een reis van tien dagen f 25.310; de „Van Hattum" voor een elfdaagse reis f 40.000 en de ..Antje'' voor een reis van 12 dagen f 16.540. Wat er komt Er lagen vanmorgen al vier trawlers binnen voor de Woensdagmarkt. De „Dirk je" (van 16 Oct.) is er met 1050 kisten, waarvan 600 makreel, 250 haring, 150 schelvis en piepers, 50 wijting en gul; de „Eveline" (van 16 Oct.) met 1000 kisten, waarvan 600 makreel, 160 haring, 160 schelvis en piepers, 40 gul en koolvis. 30 wijting en 10 stokkebit; de Schoor!" (van 16 Oct.) met 700 kisten, waarvan 240 schel vis en piepers, 160 makreel, 100 kabel jauw en gul en leng, 180 koolvis, 20 diver sen en 300 stuks stijve kabeljauwen en als vierde trawler de „Polderman" (van 15 Oct.) met 810 kisten, waarvan 360 schel vis en piepers, 210 zwarte koolvis 70 ka beljauw en gul, 120 makreel, 5 haring, 5 radio. 40 diversen en 175 stuks stijve ka beljauwen. Voor de Donderdagmarkt ko men de trawlers ..Postboy" (van 18 Oct.) en de „Marv" (ook van 18 Oct.). waarvan de laatste gisteravond al 900 kisten vis in het ruim had. Oudste boten zijn daarna de ..Zeelandia" (van 18 Oct.) en de „Haar lem" en „Gelria" (van 19 Oct.). Binnengekomen IJM16 Bergen, 71 Bloemendaal, 116 Eveline. 30 Schoorl. 20 Polderman; R053 Dirkje: KW54 Annie, 25 Wilhelmus I, 3 Piet en Leendert Huibert, 14 Anna Corne lia: SCH117 Onderneming III. 27 Onder neming II, 249; HD79 Drie Gebroeders: UK 41. 61, 125. 176. 87, 9, 115, 15; Hospi taalschip „De Hoop". Vertrokken IJM 25 Flamingo, 10 Maria van Hattum. 45 Hoop, 1 Tzonne, 34 Allan Water, 11 27 230 204 272 5 78 249 52 208 Wiron V, KW 67 Noordster I, 48 Cornelis Marinus, 65 Willy Alida, 23 Volharding, 2 Dirk Donker Curtius, 57 Vrouw Dirkje, 14 Anna Cor nelia, 155 Arie, 159 Java, 26 Concordia, 166 De Gebroeders, 52 Vrouw Anna, 84 Jan, 51 Prinses Margarieth, 43 Rijnmond II( 17 Arie Nico, 19 Dirk, 78 Excelsior II, 169 Aleida, 95 Toenadering, 107. Jacoba, 104 De Vrouw Dirkje, 126 Agatha Arie, 89 Wiliempje, 162 De Vier Gezusters, 210 12 34 56 35 97 92 30 71 77 53 94 62 133 21; SCH7 Willy, 140 Onderneming, 61; R02 Dolfijn; AM18, 17, 16; WR7 67, 33; UK41, 125, 61; BU33; VD9; TX14; Z330 (Belg). Vangstbericnten uit zee In de nacht van Maandag op Dinsdag gaven de IJmuidense en Katwijkse loggers de volgende vangsten door: KW15 55 kan tjes, KW129 35, KW5 55, KW138 25, KW57 50, KW38 50, KW40 30, KW 130 60, IJM75 25, KW110 70, KW^70 100, KW73 70, KW 175 80, KW18 70, KW144 17, KW37 75, KW151 50, IJM283 40. Uit gedeelte van de vleet werd scheep gehaald: KW173 120 kantjes, uit 25 netten, KW19 100, uit 35, KW159 100, uit 40, KW2 100, uit 42, KW140 70, nog 10, KW83 170, nog 25, KW74 100, nog 30. Uit halve vleet werd scheep gehaald: KW43 50 kantjes, KW44 85, KW97 50, KW 50 60, KW23 120, KW45 130, KW127 50, KW48 100, KW67 100, KW86 50, KW16 70, KW168 15, KW6 70, KW7 40, KW144 50, KW29 50, KW32 120, K39 70, KW41 100, KW78 50, KW95 60. Geen vangst had de KW161. De gemiddelde vangst van Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk was 70 kantjes. Besommingen van hedenmorgen Bergen f 25.000, Bloemendaal f 16.900, SCH117 f 14.000, SCH27 f 8.740, 0187 f 2.580, IJM 209 f 12.600, KW3 f 3.550, SCH249 f 10.900, KW54 f 4.700, KW25 f 4.360. De prijzen De haring deed vanmorgen van f 10 tot f 17de makreel ging van de hand voor f18. Regels kabeljauw gingen het Zuiden in voor f 135 tot f125, kisten voor f 175 tot f 190 en kisten kleine kabeljauw voor f 150. Grote schelvis, eveneens voor België, maak te f 55 tot f 60 en grootmiddel schelvis f 37 tot f 47. Binnenland kocht kleinmiddel schelvis voor f 35 tot f 30, pennen voor f 28 tot f 25 en braad voor f 21 tot f 17. Wijting deed f 15 tot f 16, grote gul f 51, middel f 45 en torren f 26 tot f 32. Er was geen schol; wel een beetje tong: lappen f3.50, grootmiddel f 2.80 tot f 2.90, kleinmiddel f 2.65 tot f 2.50, tong I f 2.20 tot f 2.05 en tong 2 f 3 tot f 1.85. „Steken" Vele trawlers hebben gisteren in de Noord liggen steken door het rauwe weer. Hierbij waren de „Mary", de „Postboy", de „Haarlem" (die later van deze plek op 58 Noorderbreedte naar de Vikingbank stoomde), de „Vios", de „Sumatra" (die ook de Noord in ging naar de Vikingbank). Ook de „Abraham" had in de nabijheid van de Fladdengronden liggen steken. Van een behoorlijke visserij was dus geen sprake. Varia De eerste kotters zijn de Zuid ingegaan om op de haring te gaan. Hierbij waren ondermeer de UK125. de UK61 en 41. Wan neer de IJM39 „Schoorl" naar zee gaat, zal schipper A. Koeman het commando voeren. Schipper C. v. d. Leek blijft voorlopig aan de wal om straks het commando van de trawler „Med'an" 'op zich te nemen. Schip per H. Krab van de „Medan" zou vervol gens de „Toronto" naar Brazilië brengen en schipper C. Bal, die met zijn bemanning onderweg is van Rio de Janeiro naar IJmuiden, hoopt spoedig de nieuwe „Bata via" uit te halen. De fabrikantenvereniging te Enschedé heeft naar aanleiding van het geschil over de toepassing van de 6n/o loonsverhoging in de textielindustrie, besloten de rechtens geldende lonen en de lonen die in geringe mate boven de rechtensgeldende uitgaan, met ingang van de loonweek, waarin 1 Oc tober valt, met 6% te verhogen. Deze loons verhoging zal voor het eerst, met terug werkende kracht, in de loop van dé volgen de week worden uitbetaald. Onder rechtensgeldende lonen worden verstaan, de hoogste lonen die de overheid toestaat te betalen, hetzij op grond van de collectieve arbeidsovereenkomst, hetzij op grond van goedgekeurde systemen, die doorbreking van het loonplafond teweeg brengen. Den Enschedese fabrikantenver eniging merkt op, dat de overheid verbo den heeft de zwarte lonen te verhogen. Onderzocht zal worden in hoeverre daar, waar zwarte lonen worden betaald, toch nog enige loonsverhoging kan worden ge geven. Waar dit geoorloofd is, zullen deze geringere loonsverhogingen eveneens in de volgende week worden uitbetaald met te rugwerkende kracht. Wanneer de vakorganisaties zich met de door de fabrikantenvereniging getroffen regeling kunnen verenigen,' zal hierover nader overleg met haar geschieden. Agatha, 24 v. Pladju n. Soerabaja. Aletta, 25 te Pladju. Alwaki, 26 te Santos verwacht. Amor. 25 v. Bremen n. Amsterdam. Amsteldijk, 23 te Philadelphia. Arendsdijk, 25 Suez verwacht. Armilla, 25 v. Bangkok n. Pladju. Averdijk, 25 te Antwerpen. Aalsum, 24 dwars Algiers n. Port Said. Adonis, 24 280 m. NO. Fayal. Alamak, 24 te Bremen. Alud-ra, 24 v. Bremen n. Hamburg. Amerskerk, 24 360 m. O. Guardafui. Amstel'kroon, 24 100 m. O.ZO. Kp. Race. Arendskerk, 24 500 m. Z.ZO. Suez. Argos, 24 60 m. O. Kp. de Gata. Arkeldijk, 24 150 m. O. Gibraltar. Artemis, 24 130 m. W.ZW. Lands End. Barumun, 26 te Biak. Bloemfontein, pass. 25 Plymouth n. Antwerpen Blommersdijk, 25 v. Port Said n. Suez. Borneo, 26 te Port Swetenham. Bandjermasin, 24 v. Tjilatjap n. Soerabaja. Batoela, 24 110 m. N.NW. Billlton. Breda, 24 te Antofagasta- Caltex Delft, 25 te Sidcn. Caltex Pernis pass. 25 Gibraltar n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 25 Kp. Bon n. R'dam Celebes, 26 te Belawan. Cistula, pas. 25 Ouessant n. Lissabon. Coltica, pass. 24 Lands End n. Georgetown. Caltex Leiden, 24 160 m. W. Kreta. Corilla, 24 130 m. NW. Str. Messina. Cronenburgh, 24 dwars Bergen n. Bremen. Delft, 25 v. Curaqao r.. Londen. Dap-hnis. 24 te Auxcayes. Duivendrecht, 24 320 m. ZO Halifax. Esso Den Haag, pass. 25 Kp. St. Vincent naar Antwerpen. Etrema, 25 v. Malta n. Alexandrië. Farmsum, 24 330 m. W.ZW. Fayal. Gadila, 24 pass, ten N Andaman ell. Haulerwljk, 24 v. Norfolk n. Civ. Vecchia. Hilversum, 25 v. Genua n. Port Said. Hector, 24 te Hamburg. Ivoorkust, 24 160 m. ZW. Las Palmas. Jagersfontein, 25 220 m. W.NW. Lissabon. Joh. v. Oldenbarnevelt, 25 Torresstraat gepass. Kais. 25 v. Dover n. Sorong. Ki eld recht, 25 te Colombo. Karossa. 24 dwars Golf v. Boni n. Ambon. Kota Baroe, 24 660 m. O.t.Z. Guardafui. Lekkerkerk. 24 te Colombo. Lemsterkerk, pass. 25 Gibraltar n. Hamburg. Linge, pass. 25 Madeira n. St. Vincent. Luna, 24 v. Bremen n. Hamburg. Lekhaven, 24 130 m. W. Kp. Blanco. Loppersum, pas. 24 Algiers n. Rotterdam. Marlekerk, 26 te Port Swettenham. Mentor, 25 te Malaga. Mod.iokerlo, pass. 24 Azoren n. Houston. Macoma, 24 510 m. ZW. Sabang. M'arpessa, 24 70 m. O.ZO. Minikoy. Metula, 24 170 m. W. Menado. Mirza. 24 430 m. W. Sabar.g. Muiderkerk, 24 530 m. W.t.N. Anderhalfgraads- kanaal. Notos, pass. 25 ouessant n. Savona. Ouwerkerk, 25 te Antwerpen. Oph-ir, 25 te Tj. Prlok. Ovula, 24 120 m. Z.ZO. Marseille. Poelau Laut. 26 te Colombo. Polvdorus, 24 v. T.Hlatiap n. Soerabaja. Prins Philips Willem, 24 1 20 m. W. Kp. Wrath Ridderkerk, 25 te Port Elizabeth. Riouw. 25 v. Bahrein n. Rombay. Koepat. 25 te Koewait. Riindam, pass. 25 Lands End n. New York. Reyniersz. 24 v. Soerabaja n. Ampenan. Rita. 24 dwars Kp. Selatan n. Balikpapan. Rondo, 24 310 m. O.t.Z. Guardafui. Sehie, 25 v. Bridgetown n. Curasao. Sirrah, 26 te Palembang Slamat. 25 v. Cochin n. Madras. Sloterdij'k, 25 te Tampa. Stad Maastricht, 25 v. Bone n. Rotterdam. Sliedreoht, 24 190 m. Z.t.W. Kaapstad. Sommelsdljk, 24 380 m. Z.t.O. Bangkok. Stad Amsterdam, 24 140 m. O. St. Johns. Stad Breda, 24 250 m. W. SclTly's. Stad Rotterdam, 24 240 m. W.NW. Lands End. Stad Vlaardingen, 24 685 m. W. Lands End. Stanvac Ogan, 25 te Penang. Stanvac Pendopo, 25 dwars Singapore n. port Swettennam. Stanvac Selo, 24 dwars Kota Baru n. Sungelge- ronfi. Stanvac Talan Akar, 23 70 m. W.NW. str. Riouw Stentor, 24 v. Port of Spain n. Paramaribo. Straat Mozambique, 24 240 m. NW. Kp. St. Vin cent n. Porto Grande. Straat Soenda, 25 te Mojl. Tabian, 25 te Colombo. Teiresias, 26 te Calicut. Teucer, 24 v. Hongkong n. Singapore. Tomini, 25 Perim gepass n. Colombo. Trompenberg, 25 te Amsterdam. Tanikhaven I, 24 te Tj. Priok. Tankhaven II, 24 v. Telo-kanson n. Sungeigerong Tankhaven III, 24 te Sungeigerong. Tasman, 24 te Makassar. Tero, 24 110 m. W.ZW. St. Paulsrock. Themisto, 24 te Swansea. Tjibantjet, 25 te Tj. Priok. Tjiluwah, 25 te Soerabaja. Tjipondok, 24 80 m. O. Hainan. Utrecht, 24 750 m. O.ZO. Guardafui. Van Linsohoten, 24 te Hamburg. Van Riemsdijk, 25 te Singapore. Waal, 25 v. Lissabon n. Oran. Waterland, 25 IJmuiden verwacht. Westerdam, 23 v. New York n. Rotterdam. Wieldrecht. 25 v. Mena el Ahmadi n. Paulsboro wr.lem Ruys, 25 Daedalus Rif gepass. naar ColomDo. Waikelo, 25 te Palembang. Waiwerang, 24 te Dong:gol. Westland, 23 330 m. ZW. Rio de Janeiro. Wonogiri, 24 340 m. O.t.Z Guardafui. Zuiderkruis, 25 160 m. W ten Z. Kreta. Zijpenberg, pass. 25 Gibraltar n. IJmuiden. KLEINE VAART Admiralen-gracht, 23 v. Rotterdam n. Abo. Adm. Courbet, 25 v. Rotterdam n. Londen. Adm. De Ruyter, 25 v. Seham te St. Brieux verwacht. Adm. Nelson, 25 te Londen. Aco, 23 v. Lulea te Pateniemi. Ambiorix, 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Ameland. 23 v. Antwerpen te Vlissingen. Angeja, pass. 23 Vlissingen n. Ipswich. Anon, pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Atlantis, 25 v. Rotterdam te Hamburg. Att S, 24 v. Aberdeen te Sunderland. Be-box, pass. 23 Vlissingen n. Helsinki. Berkelstroom pass. 24 Vlissingen n. Duinkerken Bab T, 22 Kiel gepass n. Ostran-d. Barracuda 23 v. Rotterdam n. Wisbeck. Batavier, 23 v. Rotterdam n. Domsjo. Casana, 23 v. Poortershaven te Rotterdam. Coolsingel, 25 v. Cardiff te Rotterdam. Cornelis, 24 v. Gruvon te Dordrecht. Casablanca, 24 v. Marseille n. Casablanca. Claes Compaen, 26 Rotterdam verw. Daje Bohmer, 24 v. Aberdeen te Rotterdam. Do'nata, 23 v. Rotterdam n. Surte. Dulveland, 25 v. Newcastle te Rotterdam. Delta, verm. 24 v. Londen n. Antwerpen. El-da, 23 v. Rotterdam n. Great Yarmouth. Eljo, 24 v. Port Lyautey n. Pinatrar. Elsenburgh, pass. 24 Casquets n. Rotterdam Evertsen, 23 v. Nantes, te Vlissingen. Franka II, 23 v. Lissabon n. Dover. Frejo, 23 v. Wick n. Lerwick. Gerrie S, 25 v. Swansea te Rotterdam. Hast I, 25 v. Newcastle te Rotterdam. Heerengracht, 23 v. Rotterdam n. Nantes. Helvetia, verm. 25 v. Rotterdam n. Ipswich. Henrica, 24 v. Mostyn te Manchester. Hofrgezand, pass. 25 Vlissingen Od-da. Julia Mary, pass. 24 Vlissingen n. Zeebrugge. Joost, 21 v. Kotka n. Zaandam. Keizersgracht, 23 v. Rotterdam n. Caen. Kitty, 24 v. Rotterdam n. schotland. Kemphaan, 25 te Cuxhaven. Kenltra, pass. 24 Finisterre. LauwersDorg, 23 v. Rotterdam n. Aalborg. Larlx, 23 v. Gefle n. Zaandam Lucas Bols II, pass. 25 Schiermonnikoog n. Dublin. Midas, 24 te Algiers n. Palermo. Marietje Ballmer, 23 v. Kaolak n. Lindiane. Marjan, 24 bij Portland ten anker. Mies, 23 Vlissingen n. Gothenburg. Mintaka N, 24 v. Port Lyautey n. Bordeaux. My fern, 25 nog te Stockholm. Mypuck, pass. 24 Klelerkanaal n. Kopenhagen. Narwal, 23 v. Rotterdam n. Londen. Nieuwland, 24 v. Leith te Rotterdam. Oosterdok, 25 te Vlaardingen verwacht. Perre-gaux, 24 v. Nantes te Casablanca. Pheeda, 24 v. Port Lyautey te Rouen. Poortvliet. 2 v. Alholmen n. Zaandam. Pavo, 20 te Gefle. Ponto, 22 te Stockholm ponza, 22 v. Gent n. Gefle. Sporota, 23 v Rotterdam te Aalborg. Theano. 23 v. Rotterdam n. Dublin. Trio, 23 v. Rotterdam n. Goole. Trompenburgh, 24 v. Kingslynn te Rotterdam. Twente, pass 25 Vlissingen n. Antwerpen. Taormina, 24 v. Douglas n. Par. Union, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Uniion, 23 v. Rotterdam n Antwerpen. Vin-dicat Atque Polit, 23 v. Cardiff te R'dam. Westpolder, 27 Rotterdam verwacht. IJsel, 23 v. Rotterdam n. Le Havre. SLEEPVAART Gele Zee en Loire, 24 90 m. O.NO. Algiers met dok. Humber, 24 v. Port Said n. Southampton met baggermolen. Maas, 2f v. Caen te Rotterdam met tanker. Oceaan. 24 te Istanboel met 2 bokken. Poolzee, 23 310 m. Z.ZO. Dakar. Rode Zee, 24 te Colombo. Thames, 23 te Casana. Witte Zee, 24 te Rotterdam met tanker. Locomotief Fudge Fongers Vesting contant of termjjn bij de slaagt U fijn! HOOFDSTR. 184 Tel 8069 Santpoort. In alle maten SABEL1S KEKREBIJN Anthoniestr. 19 31 Haarlem Tel 11898 HET WITTE KRUIS Afdeling VELSEN Het bestuur van bovengenoemde vereniging roept sol licitanten op naar de betrekking van (zo mogelijk gediplomeerd) Indiensttreding zo spoedig mogelijk. Brieven met opgave van leeftijd, godsdienst, opleiding enz. te rich ten aan het bestuurslid der vereniging Mej. C. LEDE- BOER, Kennemerlaan 80, IJmuiden. Werkschoenen zo goed als nieuw vanaf 4.50 Soldatenbroeken 6. Windjacks4.50 Leren vesten 6.50 Laarzen, nieuw per paar 10. Vlaggen zo goed als nieuw 2.20 - 1.50 - 5.50 Verder alle maten klompen NEPTUNUSSTRAAT 34 IJMUIDEN Onze klantenkring breidt zich uit. Wij handhaven de lage prijzen. Heren knippen 65 Scheren 25 Kinderen knippen 50 en 05 J. P. Coenstraat 22, IJmuiden Zaterdags geen kinderen knippen. ook voor halve dagen voor lichte werkzaamheden bij STOOMWASSERIJ DE LELIE, Koningstraat 22, Beverwijk. Reiskosten worden vergoed. KLEDINGBEDRIJF heeft plaats voor een Kennemerlaan 100 Telefoon 5501 IJmuiden. Textiel - Woningtextiel vraagt voor verschillende afdelingen in Haarlem en Zandvoort ERVAREN en AANKOMENDE VERKOOPSTERS leeftijd tot 30 jaar. Ervaring in de textiel branche vereist. Voorts een BEKWAME EN ERVAREN CASSIèRE leeftijd tot 30 jaar. Op het magazijn is plaats voor een FLINKE TONGEMAN pl.m. 17 jaar, ter opleiding. J. TH. KORT - Lange Veerstraat 27 - Haarlem Haarlem - Heemstede - Zandvoort - IJmuiden

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3