Raadslid critiseert bouwkas en strooit met een millioen „Alcura" zet haar bouwend werk ondanks alles voort Kennemer Lantaarn EN OP ZEE Dammers op raad huis ontvangen Lagere tarieven in de Antwerpse haven Bloemendaalse agent voor Hoge Raad WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 8 Castricum gaat andere wegen zoeken om aan geld te komen Burgemeester deed in „Flora" eerste zet DSS treft voorbereidingen voor Sint Nicolaasfeest Films gedurende avondvoorstellingen Voor de blinden Scheepvaart Zilveren Frudiger Met niet te miskennen vreugde in zijn stem heeft Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeet s, in de raadsverga dering van Dinsdag medegedeeld, dat men de begroting voor het dienstjaar 1955 slui tend heeft gekregen, als gevolg van ver hoging van het basisbedrag der algemene uitkering van Gedeputeerde Staten en de wijziging van de financiële verhouding tus sen rijk en gemeente. Overigens was deze vergadering er een die langdurig de aan dacht van de raad vroeg en waarvan de hoofdschotel werd gevormd door uitgebrei de besprekingen inzake de garanties van geldleningen, het houden van de weekmarkt in de Torenstraat of de Burgemeester Mooy-straat en de verkoop van grond. Bij het onderwerp „garantie geldlenin gen" is het niet tot een interpellatie van de groep Castricums Belang gekomen, zo als aanvankelijk werd verondersteld. Wel hebben de twee vertegenwoordigers van deze groep, de heren J. J. B o 11 e n j r. en H. Veldhuizen, het de raad en in het bijzonder de voorzitter niet gemakke lijk gemaakt. Vooral de hger Bollen was strijdvaardig. De discussies draaiden name lijk om de vraag of er garanties moesten worden verstrekt aan toekomstige bouwers van een woning via de bemiddeling van de Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten of aan die van particuliere verzekeringsmaat schappijen. De heer Bollen vond de service van de Bouwkas heel slecht en las in ver band daarmede een brief voor van twee in gezetenen, die over deze service buitenge woon slecht waren te spreken. Daarnaast was dit raadslid van mening dat er beslist goedkoper geld te krijgen was dan bij de Bouwkas van Noord-Nederlandse Gemeen- .ten en zeide kans te zien hypotheken te la ten verstrekken van 100 percent op basis van 3% percent voor de tijd van 30 jaren. „Ik wil u gaarne credieten verschaffen van een ton, een millioen of desnoods twee mil lioen, opdat iedereen in Castricum een wo ning krijgt, zodat wij deze nood ten volle kunnen lenigen", zeide spreker. De voor zitter vroeg, of daar niet het woordje „mits" aan toegevoegd moest worden, waarmee hij bedoelde te zeggen: mits de gemeente garant staat voor die bedragen; want daar ging het volgens de voorzitter om. De heer Th. B e r 1 e e (KVP) had tevo ren een voorstel gelanceerd, hetgeen in- In de raadszaal van het Velsense raad huis zijn gistermiddag de dammers P. Roozenburg en W. Huisman de deel nemers aan de strijd om de wereldtitel met de bestuurders en officials van DCIJ door het gemeentebestuur van Velsen ont vangen. Dit was derhalve de officiële in zet van de laatste vier partijen om het wereldkampioenschap dammen. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, die met vier wethouders en de gemeente-secretaris present was, heette de dammers welkom en sprak van de talrijke wereldkampioenen, die Nederland kent. „Hier strijden echter twee landgenoten om een wereldtitel", aldus de burgemeester, „Een zelden voorkomend verschijnsel". Hij was er zeer verheugd over dat de laatste partijen de beslissing brengend in Velsen worden gespeeld. „U moet me een tikje Velsens chauvinisme maar niet euvel duiden", besloot hij, „maar ik hoop dat het wereldkampioenschap dammen in Velsen blijft". Hij wenste de dammers vier prettige dagen toe. DCIJ's voorzitter, de heer K. de Jong, herinnerde aan de internationale tour- nooien, die Velsen al heeft gekend op damgebied: het internationaal zesdagen- tournooi, het damestournooi en nu de strijd om de wereldtitel dammen. „We stellen het op prijs door het gemeente bestuur te worden ontvangen", ging de heer De Jong verder, „omdat hiermee de dammers door u worden erkend. De secre taris en een van de wethouders zouden trouwens sieraden voor een hoofdklasse vormen." De heer De Jong dankte het col lege voor alle steun, daar het anders niet doenlijk was geweest het tournooi te or ganiseren. Klokslag zes uur zaten P. Roozenburg en W. Huisman voor het bord op het to neeltje in de zaal Flora aan de Zeeweg. Voorzitter De Jong sprak de belangstellen den toe en Velsens burgemeester heeft vervolgens de eerste zet op het bord voor P. Roozenburg gedaan; de spelers een sportieve strijd toewensend. (Voor een verslag van de ontmoeting verwijzen we naar elders in deze editie.) IJmuiden Hoe bij damclub Bij de onderlinge wedstrijden van „Spor tief", zijn vorige week enige verrassende uitslagen genoteerd. Hierdoor is de span ning in beide groepen volledig terugge keerd. In groep A wist J. Jonker de koploper H. Andrea een nederlaag toe te brengen en op fraaie wijze de leiding te veroveren. Ook P. Bakker, die dit seizoen in bij zondere vorm steekt, wist J. Janssen zijn eerste verliespunt toe te brengen in een goed gespeelde partij. J. Slager ging op het pad der overwinning voort en bond W. Hoefakker aan zijn zegekar. H. Holt moest het onderspit delven teeen Jan de Boer. De niet zwak spelende Holt zal het in de toekomst wel redden in deze groep. W. Post en J. Wesseluis deelden de pun ten, waardoor Post weer de kans krijgt deze week de onderste plaats te verlaten. Ook in groep B waren er een paar ver rassende uitslagen. Zo wist de leider van deze groeD H. Veldman het niet verder te brengen dan een remise tegen J. Bakker; ook P. Westerwal schoof enige plaatsen omhoog door een verdiende overwinning od C. de Ruiter. A. Ras kon het tegen J. Hiemstra niet bolwerken en verloor zijn partij eervol. De afgebroken partij M. Menger—C. de Ruiter werd in het voor deel van Menger beslist. H. Dijkhuizen, die vrouwe Fortuna niet op zijn hand heeft, moest nu de eer laten aan D. C. Koster. De al eerder gespeelde partij J. Hiemstra B. Glas, wist Hiemstra op keurige wijze te winnen, waardoor hij zich van een goede plaats in de middenmoot verzekerde. Vrijdag worden de onderlinge wedstrijden in het clublokaal (Cultureel Gebouw) voortgezet. hield, dat, indien het college van B. en W. onder dezelfde condities als bij de Bouwkas gelden kon krijgen van andere instellingen, condities, die misschien voor de betrokke nen zelfs goedkoper waren, men niet moest weigeren garanties te gaan verstrekken. De heer Berlee zeide verder, dat in zijn fractie deze zaak uitvoerig was besproken en verklaarde zich, ten aanzien van zijn voorstel, de tolk van al zijn fractiegenoten. Er ontsponnen zich later verwarde dis cussies waar de voorzitter een eind aan maakte door te zeggen dat het hem niet gewenst leek over dergelijke financiële zaken in het openbaar van gedachten te wisselen, weshalve hij voorstelde er in be sloten zitting over te spreken (hetgeen na de vergadering ook gebeurde) en het voor stel van de heer Berlee aan te nemen. De woorden van de voorzitter vonden instemming, zodat het voorstel van de heer Berlee werd aanvaard. Twee maten Ten aanzien van de verkoop van grond voor particuliere wonigbouw zeide de heer Bollen, dat er met twee maten werd ge meten. Voor hen, die bouwen door tussen komst van de Bouwkas der Noord-Neder landse Gemeenten, worden blijkbaar geen moeilijkheden in de weg gelegd, maar gaat men in combinatie bouwen, of stelt men po gingen in het werk om dat te doen, dan wordt alles, volgens de heer Bollen, „uitge plozen tot en met". De heer Bollen staafde dit door opnieuw met een brief ter tafel te komen die zijn betoog kracht moest bijzetten. De heer Veldhuizen voegde daar aan toe, dat er ten aanzien van de woningen aan de Eerste Groenelaan geen informaties over de eigenaren waren inge wonnen, hetgeen hem bevreemdde. Het slot van discussies was dat men be sloot een stuk grond, gelegen aan de Bre- derodestraat, niet te verkopen alvorens men de „zaak": combinaties, heeft onder zocht. Wisselende markt De Vrijdagse weekmarkt ontkwam even min aan uitgebreide discussies. B. en W. stelden als plaats de Torenstraat voor, doch de heer J. Kaandorp (KVP) voelde meer voor de Burgemeester Mooystraat. Na lang gepraat kwam men tot overeen stemming in die zin, dat (voorlopig) in de winter de Burgemeester Mooystraat als plaats voor de markt gaat fungeren en in de zomer de Torenstraat. De voorzitter wees er echter op, hetgeen hij in de rond vraag nog eens herhaalde, dat het plein De Brink echter voor de markt is bestemd. Keurig ingerichte bazar in de Bot kastraat Het wordt een aardige bazar die de buurt- en speeltuinvereniging DSS opstelt in de voormalige openbare school aan de Bothastraat in Oud-IJmuiden. DSS telt een behoorlijk aantal leden en terwijl in de afgelopen maanden de dames naarstig aan het handwerken waren, hebben de heren zich beijverd een aantal winkeliers te bezoeken, die, dat blijkt wel, gaarne bereid waren het een en ander, voor de fancy-fair af te staan. Het resultaat van dit werken is: keurig ingerichte stands en een aantal aardige attracties, waar vooral de jongeren niet vandaan te slaan zullen zijn. Drie dagen lang is er gelegenheid de bazar te bezoeken, namelijk Donderdag, Vrijdag en Zaterdag. Daarna hoopt het bestuur dat er enige uren nodig ziillen zijn om de inkomsten te tellen. Want een Sint Nicolaasfeest voor ruim zeshonderd kin deren tot dit doel wordt de bazar ge houden loopt, wil het goed zijn, in de papieren. En mocht er wat geld overblij ven, dan weet het bestuur hier zeker wel raad mee, want om een speeltuin te onder houden zoals dit in Oud-IJmuiden aan het Enschedeplein wordt gedaan, daarvoor is heel wat nodig. En ondanks invloed van zeewind, regen en stormen mag deze tuin altijd nog worden gezien. In de betrekkelijk korte tijd van zijn bestaan de speeltuin werd pas enige jaren na de oorlog in gebruik genomen en is zomer en winter dagelijks voor het jonge volkje van IJmuiden opengesteld is dit kleine stukje in de woestenijen van Oud- IJmuiden nog steeds een dorado. Het is te wensen dat de bazar veel bezoek krijgt, zodat al het jonge volk op 5 December een grandioos programma kan worden voor gezet. BRUSSEL (A.N.P.) De voorzitter van de Antwerpse havengemeenschap „A. C. Oidtmann" heeft verklaard, dat het basistarief der overslagkosten, vastgesteld door de Antwerpse scheepvaartvereniging, met vijf percent zal worden verlaagd. Dit tarief zal voor partijen van 50 tot 100 ton met tien percent en van 300 tot 500 ton zelfs met zestien percent worden verlaagd. Voor zeeschepen worden de tarieven voor stouwen en ontstouwen met ongeveer vijf percent verlaagd. Voor bepaalde goederen die in grote hoeveelheden worden aangeboden, zal de vermindering tien tot achttien procent be dragen. De reders van de kustvaart zal een nieuw contract met lagere tarieven worden aangeboden. Brigade-generaal W. Kist, commandant van het wapen der Koninklijke Maréchaus see heeft Dinsdagochtend een krans gelegd bij het monument ter nagedachtenis van alle leden van dit wapen, die bij de uitoefening van hun plicht gesneuveld zijn. Deze kranslegging is een onderdeel van de viering van het 140-jarig bestaan van de maréchaussee, die te Apeldoorn plaats vindt. Het bestuur van de Algemene Culturele Raad te Velsen, „Alcura", gaat in samen werking met de bij het N.V.V. aangesloten vakorganisaties in Velsen film- en andere avonden organiseren. De met zorg gekozen films zullen alle; een actueel probleem behandelen en worden voorzover mogelijk, door een terzake kundige ingeleid. De Alcura, welke zich een geestelijke verheffing van onze arbeidende klasse ten doel stelt en daarnaast een grotere en hech tere binding van de zich bewust wordende arbeiders van hoofd en hand propageert, De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft gisteren gecon cludeerd in de zaak tegen de Bloemen daalse agent van politie T. W„ die beroep van cassatie had aangetekend tegen het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam, dat hem had veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier maanden, verdacht van mishandeling en meineed. Tevoren had de Haarlemse rechtbank hem dezelfde straf opgelegd. De procureur-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep van cassatie, waartoe de verdediger, mr. S. van Oven, veertien dagen geleden de aangevoerde middelen had toegelicht. De Hoge Raad zal op 33 November arrest wijzen. Deze zaak is reeds in de zomer van 1952 begonnen, toen de agent op een avond pro_ ces-verbaal wilde opmaken tegen een student uit Santpoort, die op de noek van de Militairenweg en Bloemendaalseweg een verkeersovertreding had begaan. Daar bij heeft de agent klappen uitgedeeld. Een agent van politie uit Haarlem passeerde op dat ogenblik de Bloemendaalseweg en bemoeide zich met het geval. Hierdoor kreeg deze agent moeilijkheden, want hij werd later door de burgemeester van Haarlem disciplinair gestraft. Hij ging in beroep bij het Centraal Beroep voor amb tenarengerecht. Tijdens de openbare be handeling daarvan heeft de Bloemen daalse agent een verklaring afgelegd over de toedracht, die voor de justitie aanlei ding is geweest hem te verdenken van meineed. Bij de behandeling van de recht zaak voor de rechtbank en het hof ver klaarde de Bloemendaalse agent, dat" hij zich verweerd heeft, omdat de student zich verzette en dat hij voor het ambte narengerecht een verklaring heeft afge legd, die overeenkomstig de waarheid is. De procureur-generaal noemde het eerste door de verdediger aangevoerde cassatiemiddel, namelijk het feit dat de Haarlemse rechtbank tot schorsing van de zaak was overgegaan, onduidelijk. Volgens de spreker stond de rechtbank vrij in het schorsen en voortzetten der zaak. Het twee de middel betrof de bewijsvoering door het Amsterdams gerechtshof. De procureur- generaal zeide, dat het Hof de overtuiging heeft gekregen dat de ten laste gelegde feiten bewezen zijn ten aanzien van de meineed. Mogelijk had de bewijsvoering vollediger en juister omschreven kunnen zijn, maar er was geen onzekerheid dat de verdachte zich aan meineed heeft schuldig gemaakt. Het bewijs was te vin den in het proces-verbaal van de zitting voor het. Ambtenarengerecht. Mr. Van Oven had in zijn derde middel gesteld dat door de student verzet gepleegd zou zijn en dat de Bloemendaalse agent gerechtigd was te slaan. Ook dat middel achtte de procureur-generaal niet juist en de ten lastelegging was volgens hem bewezen. In het vierde middel is aangevoerd dat het Hof buiten het ten lastegelegde s omge gaan. De procureur-generaal zag dit even wel niet in. Het laatste middel hield in, dat de opzet van de mishandeling niet be wezen is. Aangezien de meineed bewezen is en de agent bewust valse verklaringen heeft afgelegd, meende de procureur- generaal dat ook dit verweer niet opgaat. Vrouwenvreugd De dames van de vrouwen bond vain het NW hebben een dag of wat geleden in het Leger-des-Heils-zaaltje een bazar gehouden om de TBC- bestrijding wat te spekken. Dat kan tegenwoordig, want we zijn op dat punt niet meer zo schotterig als vroeger. Maar goed: de" vrouwen, die een jaar aan het werk zijn geweest om alles op poten te krijgen, hebben de kassen voor de TBC bestrijding een paar honderd dankbaar-aanvaarde guldens kunnen toestoppen en nu wil len ze al degenen, die de han den ineen sloegen om dit mo gelijk te maken onder mijn lantaarn in de zon gezet zien. Hetgeen bij deze graag ge- oeurt. Tussenihaakjes: wie de nummers 5 of 82 op een ge tocht lootje tegenkomt, kan zijn oude kleed wel met een kleerkoop of voddenman mee geven, want er is een nieuw kleed op „gevallen". Inmiddels zijn die nijveren al weer bezig voor een nieuwe bazar, volgend jaar bij leven en welzijn, en gonst de Woens- daagse club alweer van bedrij vigheid. In het goud Een oud-Velseroorder gaat een feestelijke derde Novem ber met zijn bruid tegemoet: Theo Wolterman van de Ro- merkerkweg 107. Hij is in „Velseroord" gebo ren en getogen. Zocht zijn meisje in Nieuwe Niedorp en nestelde in Velsen. Hij is een van de oude ka- r.aalbouwers, hielp mee aan de verbreding van het kanaal in de eerste jaren der twintig ste eeuw, toen het nog heel ge woon was om „effies" naar Buitenhuizen te tippelen. Daar werd gegraven en Theo zag er helemaal niets vreemds in om te voet naar de arbeid te tijgen. Moeddunouesomkomme hoor ik u grom Maar goed: Theo beeft dat kanaal en zijne kunstwerken ook later nog gediend, want hij hielp mee aan het slopen van de oude voetbrug over het slootje, dat* toen voor Noordzeekanaal doorging, op de plaats waar nu de Velser- brug haast alweer aan ver dwijnen toe is. Die heeft hij trouwens ook in elkaar hel pen zetten. Maar nu is het toch wel uit met het harde werk, want tenslotte is Theo van 1875 en dan wil alles niet zo meer als voorheen, toen het werk om vijf uur begon en 's avonds om 7 uur „afnokken" speelde. Bij de bouw van de Noordersluis (óók al van Theo) werd dat al bard beter, her innert hij zich nog. In café „Duinwijk" hebben de echtelieden nog vele jaren getroond als bekende beken den, zodat het volgende Woens dag aan de Romerkerkweg een hele aanloop zal worden en er óók v/el eens wat onder de kurk kon wezen. Meer dan goud Mag ik in een moeite door dat andere Beverwijkse echt paar gelukwensen; vader en moeder W. Nijenhuis-Katers? Die hebben er samen al 55 jaar opzitten en gaan het ook op 3 November vieren. Ik meen, dat ik vijf jaar ge leden ook al aan de feestklok heb helpen trekken, maar niettemin en noggereis: pro ficiat en ga zo door! Spontaan De mensheid verliest in de huidige gecompliceerde maat schappij steeds meer van haar spontaneïteit. De tegenstan ders van geleide economie wordt verzocht hier geen ar- gumenten uit te putten: ik zie het nu even breed. Maar af en toe komt er een sprankje van dat spontane door het harnas der conven tie heenbreken, zoals laatst op het terrein van de tunnel bouw, waar een arbeider een ander een spontane duw ver kocht, bijgenaamd „optater", waardoor het slachtoffer aan één zijner ogen een blauw groen-gele zwelling consta teerde. Met een aanklacht we gens mishandeling toog hij naar de Hermandad-veste, maar wie beschrijft des mans verbijstering, toen de dader even later naast htm stond om zich aan te geven? Wie, vrin den? Hij was overigens al even spontaan als de persoon, die met hardnekkige voortvarend heid de Nederlandse omzet van gedestilleerd aan het verhogen was en tenslotte de wereld der mate vertekend en onzeker aanschouwde, dat hij het niet helemaal meer vertrouwde en eveneens politiewaarts wan kelde om de zaken weer recht te zetten. Men heeft hem daar hoffelijk asyl verleend, de ne velen zijn in een sterkende nachtrust en een eindeloos be rouw opgelost en des ochtends is de boetvaardige gesterkt zijnsweegs gegaan. Zo zou het politiebureau een gastvrij tehuis kunnen worden voor de spontanen, die boven dien het overbelaste Velsense politie-apparaat een stuk werk van comme ga zouden kunnen besparen. Vereniging Er kan zo langzamerhand een vereniging van anti-Vel- serbeekfietsers worden opge richt, want het blijft aanhou den met die instemmende brie ven en reacties op het hier snodelijk ten papiere gevoer de plan, Velserbeek voor velo- cipèdes gesloten te verklaren. Een bloemlezing uit de soms lyrische ontboezemingen: „Dan is ons mooiste park eindelijk een park". „Fietsen in Velserbeek is ge lijk een straaljager in het pa radijs" (nou, nou. „Het zou heerlijk zijn, nu ook eens onbezorgd ergens in Velsen te kunnen wandelen, zonder voortdurende aanslagen op Linden- en Beukenlaan; laat men toch het hele park voor alle verkeer dichtdoen". Enzovoort. Wanneer is er een VVAVF? zal de toegangsprijs voor deze avonden zo laag mogelijk houden opdat deze voor nie mand een bezwaar behoeft te zijn. Het zal wel niet altijd even gemakkelijk zijn juist dat te brengen wat een ieder graag ziet, maar Alcura stelt zich op het standpunt dat iedere te vertonen film een opvoedend karakter moet hebben. Als dit initiatief de belangstelling krijgt welke het verdient, zal het zeker slagen Op de eerste twee avonden, n.l. op Don derdag 28 October in Velsen-Noord en op Vrijdag 29 October in het Jeugdhuis aan de Burg. Enschedelaan in Santpoort, wordt de film „Het mysterie van het leven" ver toond; een werk dat zeker volle zalen zal trekken, misschien zelfs herhaald dient te worden. Deze film benadert op voorzichtige en delicate wijze de psychologische beleve nissen van een aantal jonge vrouwen die in een kraamkliniek de geboorte van hun baby afwachten. Allen staan verschillend tegenover het grote gebeuren. Hoewel bij elk het moedergeluk in een of andere vorm aanwezig is, zijn het vooral de huiselijke en sociale levensomstandigheden die van de komende geboorte een blijde of droeve gebeurtenis maken. De arts, dr. Haidt, heeft hier niet alleen de taak van genees heer, ook die van psycholoog en vertrou wensman. (Zoals bekend hebben de Zondagmorgen filmvoorstellingen van de Alcura schip breuk geleden wegens gebrek aan belang stelling). 9 De collecte te IJmuiden en Driehuis, gehouden van 3 tot 10 October voor de blinden, heeft f 398.93 opgebracht. Vrijdag zal in het Hervormde Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan een van die stillen in den lande in de hoogte worden gestoken, die u en ik en wij allemaal het zo van harte gaarne gunnen: meneer A. J. Frudiger, dewelke al sinds 1930 door Velsen zwerft. Het grootste deel van zijn Velsense tijd als man van de plantsoendienst met een menigte aan interessen ook buiten zijn directe, toch al omvangrijke werkkring. Hij is Vrijdag 25 jaar in overheidsdienst. Maar daar voor kwam hij als jongeman in dienst bij de bouw van de stikstof fabriek: dat was 1928. De eerste Mei 1930 zag Velsen hem voor het eerst als veel belovend opzichter tweede klasse bij Openbare Werken de 7e Juni werd Frudiger naar de Reiniginigs- en Ont smet tin gsdienst overgeheveld en daar klem hij de trappen der hiërarchie op: opzichter eerste klasse, technisch ambte naar A, nu B. Gefeliciteerd! Bn nog vele jaren! LAMPENIER Aldabi, 25 300 m. N. St. Paulsrock. Alp'hacca, 24 v. Montevideo n. Paranagua. Amstelvaart, 21 te Port Arthur. Arendskerk, 25 te Suez. Aal&dijk, 24 te New Oneans. Aalsum, pass. 26 Malta n. Port Said. Alioth, 25 v. Victoria n. Ilheos. Amor, 26 te Amsterdam. Amstelveen, 26 v. Colombo n. Pofidicherry. Appingedijk, 25 te Norfolk Aagtedijk, pass. 27 Evenaar n. Rio de Janeiro Abbeker'k, 27 te Genua. Alderamin, 26 te Genua. Aimkerk, 27 Sydney verwacht. Alp'hacca, 26 te Paranagua. Alwaki, 26 te Santos. Amerskerk, pass. 26 Minikoy n. Penang. Antonia, vertr. 27 v. Pladju n. Tjilatjap. Beinenkust, 25 v. Al'blasserdam te Rotterdam. Blitar, 26 te Kaapstad Boissevain, 26 te Singapore. Bonaire, 25 v. Paramaribo n. Plymouth. Boskoop, 26 v. Pto Barrios n. Cortes. Breda, 26 te Valparaiso. Bantam, 26 te Damman. Barendreoht, pass. 25 Perim n. Mena el Ahmadi Billiton, 27 te Penang. Bloemfontein, 26 te Antwerpen. B'lommersdijk, 26 v. Suez n. Aden. Borneo, 27 te Penang. Clavella, 26 te Hoabrt. Caltex Nederland, 25 v. R'dam n. Kopenhagen. Caltex Utrecht, 25 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Delft, 26 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex' Leiden, 26 te Sidon. Ceronia, 27 te Balikpapan. Dalerdijk, 23 v. Cristobal n. Rotterdam. Drente, 26 120 m. Z.ZW. Minikoy. Esso Rotterdam, 26 te Rotterdam. Eendracht, 25 te Algiers. Eemlamd, 26 320 m. N.NO. Madeira. Eos, 26 te Piraeus. Esso Amsterdam, pass. 26 Kp. Bon n. Antw. Esso Den Haag, pass. 26 Finisterre n. Antw. Farmsum, pass. 25 Azuren n. Rotterdam. Gordias, 27 te Beyrouth verwacht. Gaasterkerk, 26 v. Adelaide n. Aden. Gooiland, 25 te Itajai. Ganymedes, 26 te Bremen. Groote Kerk, 25 te Brisbane. Helena, 25 v. Essequiborivier n. Amsterdam. Hathor, 27 te Tripolis. Heemskerk, pass. 26 Djeddah n. Suez. Hermes, 26 te New York. Imdrapoera, 25 v. Southampton 31 te Marseille verwaent. Ilos. 26 v. Genua n. San Feliue. Jupiter, 25 v. Paramaribo n. Georgetwon. Jagersfontein, 27 te Las Palmas. Joh. v. Oldenlbarnevelt, 26 460 m. W. Torres- straat n. Soerabaja. Kedoe, pass. 25 Las Palmas n. Dakar. Kertosono, 26 te Beira. Kota Inten, pass. 26 Gibraltar n. Rotterdam. Kota Agoeng, 26 v. Belawan n. Padamg. Kota Baroe, pass. 26 Guardafui n. Aden. La wak, 26 v. Casablanca n. New York. Loenerkerk, 26 te Calcutta. Loppersum, pass. 26 Gibraltar n. Rotterdam. Maasland, 25 te Rio Grande. Manoeran, 26 te Suez. Meliskerk, 26 te Cadiz verwacht. Merwede, 25 v. Rotterdam n. Houston. Molemkerk, 26 v. Rotterdam n. Genua. Marisa, 26 te Takoradi. Myonia, 26 v. Singapore n. Balikpapan. Nieuw Amsterdam, 27 Rotterdam verwacht Noordam. 25 300 m. W.t.Z. Lands End. Noordwijk, 22 te Houston. Nieuw Amsterdam. 26 te Southampton. Omala, 26 v. Shellhaven n. Liverpool. Pieter S, 26 te Amsterdam. Polyphemus, 25 v. Aden n. Belawan. Prins Joh. W. Friso, 25 te Antwerpen. Prins Willem George Fred. 22 te Toronto. Polydorus, 24 te Soerabaja. Prins Alexander, pass. 26 Belle Isle n. Rouaari Rogge, 26 te Mombasa. Rondo, pass. 26 Perim, 27 Port Soedan verw. Raki, 26 te Amsterdam. Rita, 26 v. Balikpapan n. Soerabaja. Roebiah, 27 te Port Soeaan. Rijndam, 26 450 m. W. ten N. Lands End. Rijnkerk, 26 v. Amsterdam n. Marseille. Salland, 26 te St. Vincent. Scherpenidrecht, pass. 25 Recife n. Curagao. Stad Maassluis, 25 v. Immingham n. Narvik. Stad Rotterdam, 26 te Birkenhead. Stad Vlaardingen, 30 te Rotterdam verw. Statue of Liberty, 25 v. Mena el Ahmadi naar Suez. Stentor, 25 te Paramaribo. Straat Mozambique, pas. 26 Kanarische eil. n. Porto Grande. Sunetta, pass. 26 Malta n Gibarltar. Salawati, 27 te Suez. Stad Arnhem, 26 nog te Bandarshapur. Straat Banka, 26 te Alcppy. Sommelsdijk, 27 te Semarang. Tamo, vertr. 5 Nov. v. Babia Blanca n. Santos. Thalatta, 25 te Amsterdam. Teiresias, 26 v. Calicut n. Cochin. Teraate, 29 Tj. Priok verwacht. Tjitjaileng'ka, 26 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Utrecht, pass. 26 Kp. Guardafui n. Port Said. W. Alton, Jones, pass. 25 Pan teilaria n. Phila delphia. Waterland, 25 te Amsterdam. Wonosari, 21 te Los Angeles. Waal, pass. 26 Gibraltar n. Oran. Westerdam, pass. 26 Kp. Race n. Rotterdam. Westertoren, 26 v. Rotterdam n. Noordzee proef tocht. Wonorato, pass. 26 Gibraltar n. Le Havre. IJsel, 26 v. Istanboel n. Izmir. Zaan, pass. 25 Stockholm n Zaandam. Zuiderkruis, 26 230 m. W.NW. Port Said. Zijpenberg, pass. 26 Kp. St. Vincent n. IJm. Zeeland (KRL), 26 540 m. W. Sabang. Zeeland (SSM), 26 60 m. NW. Terschelling. KLEINE VAAR' Advent, 25 v. Hamburg n. Leningrad. Anna b, 25 v. Barry n. Swansea. Aibergen, vertr. 26 v. Sluiskil n. Hamburg. Arnoudspolder, vertr. 27 v. Oporto n. Antw. Ary Schetter, 26 te Rcterdam verw. Ameland, 25 v. Vlissingen n. Norwich. Att S, 25 v. Sunderland n. Amsterdam. Barracuda, 25 v. Rotterdam te Grimsby. Beekbergen, 25 v. Barry n. St. Nazaire. Binnenhaven, 25 te Port Lyautey. Bab T, 25 te Ostrand. Batavier I, 25 v. Bordeaux n. Casablanca Batavier III, pas. 26 Kp. Roca n. Bordeaux. Berend N, 26 v. Amsterdam n. Great Yarmouth. Birmingham, 26 v. Harlingen n. Goole. Casana, 25 v. Rotterdam n. Gothenburg. Catharina, 25 v. A alb org te Hamburg. Cornells, 25 te Gent. Confiance, 26 v. Ullapool n. Runcorn. Deni, 25 te Cuxhaven. Deo Duce, 25 v. Malmö n. Gothenburg. Depa, 26 v. Rauma te Rotterdam. Diligentia, 26 v. Vlaardingen n. Duinkerken. Driebergen, 25 v. Swansea n. La Roebelle. Duiveland, 26 v. Rotterdam n. Newcastle. Daje Bohmer, 26 v. Rotterdam n. Brugge. Doklaan, 26 v. Amsterdam n. Rotterdam. Draco, 26 v. Bari te Amsterdam. Ei'bergen, 25 v. Swansea n. Brest. Elizabeth b, 27 v. Dordrecht te Corpus Chrjsti verwacht. Elsenburgh, 25 v. Casablanca te Rotterdam. Eminent, 26 v. Gothenburg te Rotterdam. Elisa, 28 te Ceuta verwacht n. Calais. Europa, 25 v. Amsterdam n. Rotterdam. Express, 25 v. Kingslynn n. Rotterdam. Evertsen, 25 v. Vlissingen n. Aarhus. Fiat, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Fen, pass. 26 Vlissingen n. Brussel. Fedala, 23 v. Marseille n. Haifa. Ferocia, 25 v. Swansea n. Le Treport. Glory, 26 v. Bremen te Amsterdam. Gaasterland, 25 v. Hariingen te Goole. Bierum, 25 v. Vlissingen n. Gent. Haskerland, 26 v. Harlingen te Grangemouth. Harold, 26 v. Helsinki te Kopenhagen verw. naar IJsland. Hast I, 26 v. Rotterdam n. Antwerpen. Hast III, 25 v. Maassluis n. Boston. Heemraadsingel, pass. 26 Kiel Holtenau naar Rotterdam. Helvetia, 25 v. Rotterdam n. Ip'swich. Ingeborg, 25 v. Hvalfjordur n. Hamburg. Jacoba, 25 v Zwijndrecht te Rotterdam. Joost, 25 Kiel gepass n. Zaandam. Joost pass. 25 Kiel-Holtenau n. Amsterdam. Koningshaven, 28 v. Nemours te Belfast verw. Kemphaan, 29 v. Cuxhaven te Lerwick verw. Larix, 23 v. Gefle n. Zaandam. Lacra, 25 te Torshavn. Leendert b, 25 v. Runcorn te Genua. Lydia, 25 v. Antwerpen te Oporto. Maartje, 26 v. Grays te Rotterdam. Marcexla, pass. 25 Faroer eil. n. Raufarhavn. Markab, 26 te Fur. Mariseal Lopez, 25 240 m. NW. Dakar. Marne, 26 v. K oping te Rotterdam. Maureen, 26 v. Philadelphia te New York verw. Merwehaven, vertr. 30 v. Rotterdam n. Duin kerken. Mintaka N, 27 v. Port Lyautey te Nantes verw. Mulan, 25 te Rotterdam. Mupbrid N, 26 v. Rotterdam n. Wismarf Marjan, 25 v. Hunneb Ostrand te Bridgeport. Midsland, 25 v. Rotterdam te Grangemouth. Myfem, 25 v. Stockholm n. Gefle. Mypuck, 26-27 te Malmö verwacht. Nassauhaven. 28 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Neeltje b, vertr. 26 v. Rcchefort n. Manchester. Niobe, 25 v. Kotka te Amsterdam. Oosterburgh, pass. 25 Brunsbüttel n. Rotterdam Oosterdok, 25 te Vlaardingen. Fhi'letas, 25 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Ponto, 25 v. Stockholm n. Gefle. Ponza, 24 Kiel gepass n. Gefle. Pavo, 20 te Gefle. Pacboll, 25 v. Stockholm n. Hudiksvall. Prior, 25 v. Preston n. Larne. Rapid, 25 v. Rotterdam n. Stockholm. Result, pass. 25 Holtenau n. Middelfart. Setas, 26 v. Antwerpen n. Aalborg. Soemba, 26 v. Hamburg n. Kirkcaldy. Stientje Miensinga, vertr. 26 v. Riga n. Ventspils T'heano, 25 v. Rotterdam te Dublin. Taormina, 25 v. Douglas te Charlestown verw Texelstroom, 25 v. Liverpool te Amsterdam. Union, pass. 25 Vlissingen n. Dublin. Veenenburg'h, 25 v. Rotterdam te Middlesbro. Vivo, 25 v. Amsterdam n. Den^Helder. Walcheren, 25 v. Rardiff n. Le Havre. Walemburgh, 25 v. Bordeaux n. Rotterdam. Wickenburgh, 25 v. Rotterdam n. Casablanca. Zeehaan, 26 v. Odense n. Riga. Zwerver, pass. 26 Vlissingen n. Brussel. SLEEPVAART Gele Zee en Loire, 25 120 m. W.t.N. Bizerta met dok. Oceaan, 25 v. Istanboel n. Rotterdam. Oostzee, 25 410 m. Torresstraat met slagkruiser „Shopshire' Scheveningse invasie Als gevolg van de grote drukte in Sche- veningen, waar de loggers lang op een los- beurt moeten wachten, hebben verschil lende reders hun schepen gisteravond naar IJmuiden gedirigeerd. De verse haring van de Engelse wal kwam vanmorgen in de IJmuidense hallen en de kantjes werden per vrachtauto naar Scheveningen ge bracht. Ook Vlaardingse schepen kregen opdracht IJmuiden op te zoeken, daar de Ioscapaciteit te Vlaardingen bij de grote vangsten van de laatste dagen te gering is gebleken. In IJmuiden kwamen binnen de Sch. 49 „J. Hoogenraad Sr." met 450 kisten verse haring; de Sch. 133 „Saturnus" met 850 kisten verse haring; de VI. 78 „Vlaar dingen" met 835 kisten verse haring en de VI. 115 „Vooraan" met 700 kisten verse haring. Verder kwam vanmorgen tegen negen uur de logger Sch. 19 „Wouter" op zinken af de Vissershaven binnen. De log ger bracht naast de gewone in tonnen ver pakte vangst 1000 kisten haring mee. Bij het binnenkomen waren de opvarenden van de „Wouter" nog bezig de haring uit de vleet te slaan. „Onverantwoord om met zo'n vol geladen schip te gaan stomen", was de mening aan de haven. Meer Sche veningse en Vlaardingse loggers worden vandaag verwacht. „Gewoon" bezoek En dan het andere bezoek, dat vandaag aan de wal was: de „Dirkje" (van 16 Oct.) met 1050 kisten, waarvan 250 haring, 600 makreel, 150 schelvis en piepers en 50 wijting en gul; de „Schoorl" (van 16 Oct.) met 700 kisten, waarvan 240 schelvis en piepers, 160 makreel, 180 koolvis zwart, 100 kabeljauw en koolvis, 20 diversen en 300 stuks stijve kabeljauwen; de „Polder man" (van 15 Oct.) met 810 kisten, waar van 360 schelvis en piepers, 120 makreel, 210 koolvis, 70 kabeljauw en gul, 5 haring, 45 diversen en 175 stuks kabeljauwen en de „Eveline" (van 16 Oct.) met 1000 kis ten, waarvan 600 makreel, 160 schelvis en piepers, 160 haring, 40 gul en koolvis, 30 wijting en 10 diversen. Op de „Sandettie" Nu de eerste kotters uit de IJmuidense haven naar de Zuid zijn gegaan om in span te vissen op de haring bij de Bel gische kust, zijn er ook al enige trawlers verschenen. De Duitsers waren er gisteren als eerste bij en kwamen onmiddellijk met tien forse schepen, waaronder de trawlers „Kemscheid" NC. 369 uit Cuxhaven, de „Stralsund" HH. 302 uit Hamburg en de „Mattias Föcher" HH. 303 uit Hamburg. Fritz von Borstel van de trawler „Item- scheid", welke naam men ongetwijfeld nog kent van onze visserij-reportage op de „Postboy" in verband met zijn samen werking met Nederlandse schippers, gaf trekken door van 20 korb. Een van de Duitsers had echter al een trek gedaan van 400 korb en een Belgische trawler een trek van 150 manden. Ook enige Franse trawlers waren in de loop van gisteren verschenen. In Oostende was gisteren al een kotter met 400 kisten haring van de Sandettie-bank aan de afslag. Vorig jaar begon de visserij in het Ka naal iets later; ongeveer op 10 November. De Duitsers maakten er dat jaar alleen in de maand November 171 reizen naar toe, waarvan 64 uit Bremerhaven, 37 uit Cux haven, 55 uit Hamburg en 15 uit Kiel. De gemiddelde vangst in November van vorig jaar was in het kanaal 23.9 ton per vangst dag en per Duitse trawler en in 1952 20 ton. De haring was gemiddeld 25.3 cm groot.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10