Stormramp teistert provincie Salerno: Italiaanse 245 doden Weerbericht Havenstaking Bonn jammert luidkeels over verlies van het Saargebied Aanslag op premier Nasser van Egypte mislukt De Coty's omringen Koninklijk Paar met huiselijke intimiteit Bewogen tonelen in volksvergadering waar de aanvaller werd gepakt Gezwollen bergstromen sleurden huizen met geweld in zee Ratificatie niet in gevaar geacht Serie atoomexplosies in de Sovjet-Unie Aantal arbeiders werkt weer in Londen Het woord is aan Vandaag zijn Koningin en Prins in Parijs - onopvallend hopen zij Frans-Duits economisch accoord in Parijs Zacht maar onstandvastig weer 69e JAARGANG No 93 WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 247 Moord bij Jutphaas berecht: zeven jaar Marine nam per ongeluk Wassenaar onder vuur Nederland zendt vijftigduizend dollar Stakingsbeeld is nog ernstig Mendès-France nodigt zes socialisten in kabinet Weerrapport a Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblaa editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en F eestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ENGELSE HAVENSTAKING is nu haar vierde week in/gegaan. Verwachtin gen omtrent een spoedige oplossing, die na de beëindiging van de Londense bus staking nogal hoog waren, zijn niet be waarheid. Wel heeft een aantal mannen in de haven van Londen het. werk hervat ongeveer twaalfhonderd maar tezelfder tijd heeft de staking zich tot de overlaad- haven Manchester uitgebreid.Zevenhonderd man hebben daar het werk neergelegd. Men zou het verschil in deze aantallen als een verbetering in de arbeids-situatie kun nen zien, maar dat is het niet. Het een voudige rekensommetje heeft in dit geval geen waarde. De uitbreiding van het con flict naar nog-een-haven heeft meer ken merkende betekenis voor de toestand dan de stijging van het aantal werkwilligen in Londen. Dit arbeidsconflict is een voor Engeland zeer ernstige en bedenkelijke zaak. Niet alleen omdat het enorme schade veroor zaakt doordat aan bederf onderhevige goe deren verloren gaan, scheepvaartmaat schappijen grote verliezen lijden en de voedselvoorziening een stoornis ondervind1-, die zich nog maanden na de staking zal doen gevoelen, maar ook omdat op de or ganisatie der arbeidsverhoudingen zware inbreuk is gemaak'. Dit is een wilde sta king en vele leden van de grote Transport and General Workers' Union, welker leider Arthur Deakin is, nemen eraan deel. In sommige Engelse bladen is al eerder de opmerking gemaakt dat deze vakbond zijn houvast op ziin leden ten dele verloren heeft. Men acht communistische invloed allerminst vreemd aan deze staking, wel ker aanleiding geen looneis is, maar de eis dat overwerk alleen vrijwillig verricht zal behoeven te worden. Met inwilliging is nu ongetwijfeld prestige gemoeid niet alleen van de conservatieve regering, maar ook van de Transport Workers' Union. Deakin heeft zijn aansporing tot de leden van de vakbond, om het werk te hervat ten, herhaald. Hij heeft er de nadruk op gelegd dat generlei principe van de Union bij dit conflict in het geding is. Hij heeft verzekerd dat na hervatting van de arbeid een vrije gedachtenwisseling kan worden gehouden over de vraag, hoe overwerk kan worden geregeld zonder persoonlijke over belasting (het betreft hier natuurlijk zware lichamelijke arbeid). In de Engelse Pers is veelvuldig het landsbelang naar voren ge bracht, dat door dit conflict zo ernstig wordt geschaad. Het heeft alles tot dusver niet mogen baten en tijdens een kort be zoek aan Engeland heb ik in enkele ge sprekken kunnen waarnemen hoezeer men onder de indruk is van de situatie. Er zijn nu 338 schepen door de staking stilgelegd. Het aantal is sinds het weekend gestegen. De opgehouden ladingen ver tegenwoordigen een waarde van 120 mil- lioen pond sterling. Dat is meer dan twaalf honderd millioen gulden en dit bedrag geeft enige indruk van de ingrijpende gevolgen. Nu is er van sommige zijden al bij her haling op aangedrongen, dat de regering het leger in actie zal brengen en de schepen door de troepen laten lossen. Premier Winston Churchill heeft opnieuw met, zijn kabinet beraadslaagd, maar het besluit om deze radicale maatregel toe te passen is nog steeds niet genomen. De reden waarom de regering aarzelt is niet ver te zoeken. In een situatie waarin de Transport Wor kers' Union kennelijk geen staat kan ma ken op het naleven van haar wachtwoord door een groot aantal van haar leden is uitbreiding van de staking tot andere open bare diensten geen denkbeeldig gevaar. De wilde busstaking, die het vervaarlijke Lon dense stadsverkeer zo geducht vertraagd en in de war gestuurd heeft, kan als aan wijzing beschouwd worden. Wie zich pas weer eens in het Londense verkeer bevon den heeft kan zich des te beter voorstellen hoezeer de situatie verergerd zou worden door een zij het dan maar gedeeltelijke uitbreiding van het conflict tot de spoor wegen en andere openbare vervoersdien sten. Eerder werd opgegeven dat het aantal stakende havenarbeiders toen 44000 was, in zeven Enigelse havens. Een Londense fabriek heeft moeten sluiten wegens gebrek aan materialen en in de Midlands werken al verscheidene bedrijven op halve kracht omdat export-goederen niet kunnen worden getransporteerd. Zo grijpt een staking als deze in toenemende mate in het bedrijfsleven in en berokkent grote ver liezen, terwijl het aanhangige gegchtl zeer wel door rustig overleg bevredigend op te lossen zou zijn met goede wil. R. P. De meervoudige kamer van de Utrechtse rechtbank heeft de 43-jarige grondwerker Petrus V. te Heino, wegens moord met voorbedachte rade veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven jaar met aftrek. Er was zes jaar met aftrek van voorarrest geëist. V. werd er van beschuldigd in Februari 1939 het Utrechtse meisje van M., door wurging om het leven te hebben gebracht, toen hij met haar in de omgeving van het zwembad „De Liesbosch" nabij Jutphaas vertoefde. Hij had reeds eerder een derge lijk dreigement geuit omdat het meisje in contact was getreden met de Voogdijraad, waartegen hij zich tevergeefs had verzet. Het slachtoffer werd als vermist opgegeven en in 1952 werden haar overblijfselen op gegraven bij uitbreidingswerkzaamheden van bedoeld zwembad. Dank zij het speur- derswerk van de Utrechtse rechercheur Visser werd de verdachte in Maart aange houden, nadat hij een volledige bekentenis had afgelegd. Gisteren is door een technische sto ring een twintig mm mitrailleur leegge schoten tijdens het laden van munitie in een op het marinevliegkamp Valkenburg opgesteld vliegtuig. Ongeveer 150 kogels zonder springlading kwamen neer in de gemeente Wassenaar. De schade bedraagt voor zover thans bekend is vier ruiten en een aantal dakpannen. Dinsdagochtend heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, de zesde en laatste machine-eenheid van de electriciteitscentrale van het Gemeente Energie Bedrijf in- Rotterdam in werking gesteld. Hiermee is de voltooiing van deze centrale, de grootste van ons land, een feit geworden. Minister Zijlstra (links) met de directeur van het G.E.B., ir. A. H. van Riemsdijkin de reusachtige turbine-hal. ALEXANDRIë (AFP/Reuter) Op ko lonel Gamal Abdel Nasser, premier van Egypte, is een moordaanslag gepleegd, die mislukt is. Nasser hield juist een toespraak tot een massavergadering te Alexandrië, toen een aanvaller acht schoten op hen: loste. De Soedanese minister van verbin dingen, Mirghany Hamza, werd aan de handpalm gewond, terwijl Achmed Badr, secretaris van de „bevrijdingsbeweging", een wond aan de schouder opliep. Nassers vader viel flauw, doch de premier vervolg de zijn toespraak. De aanvaller is gevat. Toen Nasser, na de schietpartij zijn toe spraak hervatte zei hij: „Ik zal voortgaan voor Egypte te strijden tot mijn laatste ademtocht". De aanvaller is een twintigjarige tinslager uit Cairo, genaamd Mahmoed Abdel Latif, een bekende oproerkraaier die lid van de Mohammedaanse broederschap is. Behalve de aanvaller, die door het publiek mishan deld werd, werden nog drie andere perso nen gearresteerd. Bij de eerste schoten werd de electrische verlichtingsdraad naar de officiële tribune geraakt. Door de duisternis kon de premier dekking zoeken achter het spreekgestoelte. Vréugde schoten? Ik heb uitsluitend geschoten om uiting te geven aan mijn vreugde over de aan komst van premier Nasser", aldus ver klaarde Latif. Latif heeft ook de eerste aanslag gepleegd op een der leden van de Revolutionnaire Raad, die Faroek in 1952 verjoeg en de Egyptische republiek afkon digde. Latif heeft als vrijwilliger gestreden in de Palestijnse oorlog van 1948. Hij is herhaalde malen gearresteerd wegens op roerig optreden. Volgens de politie is Latif het werktuig van een grootscheepse samen- NAPELS (AFP/Reuter) Het aantal doden en vermisten na de stormramp die de Italiaanse provincie Salerno heeft ge troffen, bedraagt ongeveer 365: minstens 279 doden en 86 vermisten; aldus is van officiële zijde medegedeeld. Het aantal ge wonden bedraagt honderd en er zijn 5000 daklozen. Het noodweer trof het gebied tussen Salerno, Nocera en Amalfi met zeer grote kracht. Te Salerno is meegedeeld, dat in de stad 102 personen zijn omgekomen, terwijl in de omliggende dorpen 177 slacht offers zijn te betreuren. Er bestaat weinig hoop dat men de zeventig personen, die te Marina di Vietri worden vermist, ooit levend zal terugvinden. Salerno is door een laag modder van een halve meter bedekt, waardoor de militai ren, brandweerlieden, politiemannen en de honderden vrijwilligers, .onder wie pries ters, moeten waden. Tengevolge van de geweldige regenval werden eerst de riolen verstopt, waardoor de laaggelegen stadsge deelten onder water kwamen. Vervolgens baanden de sterk gezwollen bergstromen zich een weg naar Salerno en de in d-e kuststreek en de heuvels gelegen dorpen in de omtrek, waardoor huizen werden weg gevaagd en mensen en d%ren naar de zee werden meegesleurd. De meeste mensen kwamen om het leven door het instorten van huizen, waarvan de funderingen door de regens waren ondermijnd. Hulp voor Canada De Nederlandse regering heeft aan onze ambassadeur te Ottawa meegedeeld, dat zij een bedrag van vijftigduizend dollar be schikbaar heeft gesteld voor de slachtoffers van de overstromingen in Canada. BONN (A.N.P.) De overweging dat het bezoek van bondskanselier Adenauer aan Washington een demonstratie zal wor den van Amerikaans-Duitse vriendschap heeft het, naar politieke waarnemers in Bonn menen, voor Adenauer gemakkelijker gemaakt zijn hoofdstad te verlaten op een ogenblik, dat grote beroering over de Saar- kwestie is ontstaan. De bondskanselier heeft in Bonn een politieke gemeenschap achtergelaten, die luidkeels jammert over het in Parijs getroffen Saar-probleem. Het valt de volgelingen van Adenauer zelfs moeilijk deze overeenkomst als een com promis aan te dienen, daar de oppositie in en buiten het regeringsfront veeleer spreekt van zwichten voor Franse druk. In socialistische kring heet het onver bloemd, dat Adenauer ten behoeve van de redding der Parijse conferentie de Saai- voorgoed zou hebben prijs gegeven. De socialisten hebben reeds verzocht om een debat in de Bondsdag. De liberale partij heeft haar voormannen voor Donderdag bijeen geroepen om haar standpunt te be palen. Volgens de eerste reacties van lei dende liberalen zal het niet zeer gunstig zijn. De liberalen zijn verontwaardigd over het feit, dat Adenauer uiteindelijk verder gegaan zou zijn, dan de grens, die hem bij het beraad der Duitse partijleiders in Parijs gesteld was. De critiek op de regeling is ook door de vluchtelingenpartij overge nomen. In de komende dagen zal dan ook nog menige uiting der partijleiderss de in druk vestigen, dat deze keer de ratificatie der verdragen door de West-Duitse bonds dag nog allesbehalve zeker zou zijn. Waarnemers in Bonn herinneren zich talrijke vroegere pogingen tot rebellie in het regeringsfronit, die evenwel steeds snel werden overwonnen zodra Adenauer zich er met het volle gewicht van zijn autoriteit tegenover stelde. Ook deze keer heeft de fractieleider van Adenauers partij, Von Brentano, al aan de coalitiegenoten te ver slaan gegeven, dat de CDU-fractie zelf bij machte is de ratificatie door te drijven. Zij beschikt sedert kort over de kleinst moge lijke meerderheid in de Bondsdag. De CDU-voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Bondsdag, Gersenmaier, beschouwt de ge troffen regeling voor Duitsland als een vooruitgang en wel, omdat in vergelijking met de bestaande toestand een basis ge schapen wordt voor de mogelijkheid van een terugkeer van de Saar naar Duitsland. In hoeverre deze zich verscherpende critiek op Adenauer indruk op de kiezers zal maken, zal in de komende maanden blijken uit de landsverkiezingen die op het program staan. Waarnemers in Bonn ver wachten niet dat de brede massa in West- Duitsland voor een „Heim ins Reich" van de Saar zo warm zal lopen als sommige opponerende politici schijnen te verwachten. Anderzijds wordt in de grommende cri tiek toch ook een aanduiding gezien, dat geleidelijk aan ,de Duitse offers meer in druk op de openbare mening gaan maken, nu eenmaal het stadium der bezetting overwonnen is. Thomas Dehler, voorzitter van de liberale partij, heeft verklaard, dat Duitsland rechtens aanspraak kan maken op het Saar gebied. Dehler zeide, dat Duitsland mil- liarden uitgaf voor Israel en vroeg zich af waarom het geen milliarden aan Frankrijk betaalde om een Duits gebied als de Saar terug te krijgen en tegelijk af te komen van de herstelbetalingen aan Frankrijk. Groot-Brittannië zal voldoen aan het verzoek van Frankrijk en West-Duitsland om het Saarstatuut te garanderen als het door de parlementen te Bonn en Parijs en door de bevolking van Saarland zelf wordt goedgekeurd, zo is van diplomatieke zijde te Londen verklaard. Het bestuur en de parlementsfractie van de socialistische oppositie partij van het Saargebied hebben de Saarovereenfeomst goedgekeurd. In een resolutie wordt het volk van Saarland opgeroepen, om bij het referendum met een „verpletterende meerderheid te getuigen voor de wil om van het Saargebied een brug tussen Frank rijk en Duitsland te maken". In een twee de resolutie wordt aan de West-Duitse so cialisten verzocht geen oppositie te voe ren tegen de aanbevelingen van de ,,co- misco" (internationaal comité voor socia listische samenwerking). Met hefschroefvliegtuigen worden water, geneesmiddelen en voedsel naar het ge troffen gebied overgebracht. Het Italiaan se leger heeft geniesoldaten en artilleris ten met bulldozers naar het rampgebied gezonden. Uit Rome en Napels kwamen orandweerlieden met amphibievoertuigen. Het Rode Kruis stelde warme kleding en medicamenten ter beschikking. Ook de delta van de Po is door hevige regens geteisterd. Europa's hoogstgelegen weg, die naar de Stelvio-pas aan de Ita liaans-Zwitserse grens, is versperd door een halve meter sneeuw en lawines. Te Lanciano in midden-Italië werd in de nacht van Maandag op Dinsdag een aardschok gevoeld, die vijf seconden duurde. Er werd geen schade aangericht. WASHINGTON (Reuter) Lewis Strauss, voorzitter der Amerikaanse com missie voor de atoomenergie, heeft te Washington meegedeeld, dat zich in de Sovjet-Unie, vanaf medio September, een reeks ontploffingen van atoomwapens heeft voorgedaan. „De proefnemingen heb ben, zoals meestal met dit soort ontploffin gen het geval is, op uitgebreide schaal radio-actieve deeltjes verspreid. Hiervan is slechts een onbeduidend gedeelte boven de Verenigde Staten gekomen". De com missie zal slechts nadere mededelingen over de ontploffingen doen, indien zich een ongewone ontwikkeling zou voordoen. De commissie deelde niet mede op welke wijze de ontploffingen zijn geregistreerd. Ook werd niet medegedeeld boven welke delen van de Verenigde Staten radio-actieve deeltjes zijn waargenomen. De Sovjet-Unie heeft op 17 September medegedeeld een nieuwe proef met een atoomwapen haar zesde te hebben genomen, „teneinde Sovjet-geleërden en technici behulpzaam te zijn". Enkele dagen na deze Russische mededeling meldden Ja panse geleerden er bijna zeker van te zijn dat de Sovjet-Unie een waterstofbom op een eiland, 500 mijl ten Noord-Westen van Nome (Alaska) heeft doen ontploffen. (Van onze correspondent in Londen) Hoewel in Londen een aantal haven arbeiders het werk heeft hervat, waardoor hun totaal tot 1200 is gestegen, en thans zeven schepen worden gelost, blijft het stakingsbgpld nog ernstig. In Manchester heeft de staking zich tot 700 man uitge breid. De regering heeft alle hoop er op gesteld dat het tussentijdse rapport van het hof van onderzoek naar de oorzaak van de sta king, dat vanmiddag zal worden gepubli ceerd, een oplossing aan de hand zal doen. De regering blijft aarzelen om troepen naar het havengebied te zenden. De ver schijning van het tussentijds rapport is op verzoek van Sir Walter Monckton bespoe digd, met het oog op de ernst van de toe stand. Gisteren gingen in Londen driehonderd man méér dan de vorige dag door de dok poorten. Zij trokken zich niets aan van de posters. Er werden in hét havengebied verschillende stormachtige straatvergade ringen gehouden. Vandaag zou nog een aantal arbeiders, werkende in de zoge naamde „Pool" tussen Towerbridge en Londonbridge, waar de meeste Nederland se lijndiensten hun aanlegplaatsen hebben, het werk hervatten. Dit is het eerste teken van leven in dit deel van de haven. zwering.. Hij had een foto bij zich van pre sident generaal Naguib. Nagpib zond luitenant-kolonel Nasser het volgende telegram: „Geluk gewenst met uw behoud. Ik hoop spoedig meer ge ruststellend nieuws te ontvangen". Premier Nasser was nauwelijks met zijn rede, die ovei- de radio werd uitgezonden, begonnen, toen het eerste schot weerklonk. De eerste reactie van de spreker, die juist had verklaard: „In 1930 begon ik mijn strijd voor de onafhankelijkheid en de vrijheid van mijn land"was herhaalde malen de aanwezigen vragen op hun plaats te blijven. Vervolgens zeide hij, met een door tranen verstikte stem: „Ik heb al mijn ver trouwen in u gesteld, mijn leven is in uw handenik behoor u toedoe met mij wat ge wiltik ben geen lafaard en ik zal weten te sterven als Allah dat wenst. Ik heb voor de vrijheid van mijn vaderland gestreden en ik kan rustig stervenals een gewetenloos moordenaar heeft gepoogd mij van het leven te beroven, zal hij u het leven niet kunnen ontnemen". „De eerste kaliefen, woordvoerders van de profeet en vertolkers van de wil van Allah, zijn allen vermoord, als slachtoffers van hun plicht. Ik zou het mij tot een eer rekenen voor uw vrijheid te sterven, als Allah dat zo beslist. Ik zal tenminste de voldoening hebben ge had, dat ik de terugtrekking van de buiten- DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA'S W. S. Gilbert: Gij kunt u niet voorstellen wat een lage dunk ik van mijzelf heb, en hoe weinig ik die verdien. landse troepen van onze bodem heb verze kerd". Hierop riep een officier uit het gevolg van de premier: ..Allah heeft u beschermd, o Gamal, Allah heeft gewild, dat ge leeft, o Gamal", welke kreet door de aanwezigen werd overgenomen.. Later verklaarde premier Nasser voor de radio, dat „het imperialisme en zijn agen ten in Egypte de hand hebben bewapend van de moordenaar, die mij van het leven wilde beroven". Te Caïro zijn huiszoekingen verricht in de woningen van enkele leden der Mohammedaanse Broederschap. Ook in de Soedan Ook op de eerste minister van de Soedan, Ismail el Azhari, is een aanslag gepleegd. De premier bezoekt op het ogenblik de Zui delijke provincies van de Soedan. In een officiële bekendmaking is gezegd, dat een jonge Soedanese beambte door de politie werd gearresteerd toen hij de premier na derde met een dolk in de hand te Malakal. Een politieman werd bij de arrestatie licht gewond. De jonge man had de politiever- sperring doorbroken en was naar de tafel gesneld waaraan de premier zat. Hij werd echter tijdig overmeesterd. (Van onze correspondent in Parijs) De logeerpartij van Koningin Juliana en Prins Bernhard op het buitengoed, 40 km. ten Zuiden van Parijs, van de president der Franse Republiek, waartoe de heer Coty tijdens zijn officiële bezoek aan Ne derland de Koningin inviteerde, wenst het Koninklijk Paar als een privé uitstapje te beschouwen. Dit verlangen, wordt door de Franse pers en het Franse publiek over het algemeen gerespecteerd. Onze Koningin en Prins bezetten een der allereerste plaatsen in de belangstelling van het Franse publiek, maar dat publiek neemt nu niettemin graag genoegen met maar heel korte stukjes en enkele foto's in de kranten, omdat ze zo goed begrijpen kan dat vorstelijke personen net als ge wone mensen ook wel eens onopgemerkt er een paar dagen helemaal uit willen zijn. We hopen dat dit zo zal blijven, ook als vandaag Koningin en Prins Parijs incog nito bezoeken en, zoals de Koningin zelf verklaarde, zich willen mengen onder het publiek van de Franse hoofdstad. En wat de President en Madame Coty betreft, die hebben nu wel lang genoeg hun functie uitgeoefend om uit ervaring te weten hoe vermoeiend op den duur pu blieke belangstelling kan worden. En daarom hebben ook zij alles gedaan om dit bezoek in een atmosfeer van bijna huise lijke intimiteit te plaatsen. Met de Konin gin en Prins werden maar een paar per soonlijke vrienden van de Coty's uitgeno digd en zelfs de Nederlandse ambassadeur, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft zich na de ontvangst op het vliegveld Maandag direct uit het ge zelschap van de hoge gasten teruggetrok ken. Intussen heeft Prins Bernard gisteren, samen met president Coty en een tiental andere genodigden deelgenomen aan een jacht in de parken van Rambouillet en daarbij heeft hij zijn reputatie van uit nemend jager opnieuw hoog weten te hou den. Na de jachtpartij zijn de Koningin en Prins samen nog in de ruïnes van het be roemde middeleeuwse Jansenisten kloos ter Port Royal des Champs in de vallei van Chevreuse geweest, een abdij, die in 1710 voor een groot deel werd verwoest en die het vorstelijk paar nooit eerder had ge zien. Tijdens de jacht maakte de Koningin een autoritje in de omgeving van Fontaine- bleau met de beide dochters van president Coty om opnieuw het beroemde chateau te bezoeken. De nachten werden door Koningin en PARIJS (Reuter/AFP) De Parijse avondbladen meldden, dat premier Mendès- France zes kabinetsfuncties, onder meer het ministerie van Defensie, aan de socia listische partij heeft aangeboden. Men ver wacht, dat het aanbod aangenomen zal worden. Vandaag zal de premier Guy Mol- let, de secretaris-generaal van de socialis tische partij (SFIO) raadplegen. Mollet, die een vurig aanhanger van de E.V.G. was, staat koel tegenover het denkbeeld van een socialistische deelneming aan de regering. Hij zou deze echter niet trachten te verhinderen. Waarschijnlijk zal de SFIO spoedig een buitengewoon nationaal congres beleggen, om zowel de deelneming aan de regering als het standpunt ten aanzien van de ver dragen van Parijs te bespreken. PARIJS (AFP) Officieel is medege deeld, dat Frankrijk en West-Duitsland overeenstemming hebben bereikt over het beginsel van economische samenwerking op grote schaal tussen beide landen, als mede over handelsverdragen op lange ter mijn. De volgende maand zullen handels besprekingen tussen de beide landen be ginnen. Prins doorgebracht in het paleis van Ram bouillet, in de zogenaamde Tour Frangois Premier, vertrekken, die het Koninklijke Paar zich van vroegere jachtpartijen bij president Auriol nog wel herinnerde. Vanmorgen om half tien hebben Konin gin en Prins weer afscheid genomen van de familie Coty en vandaag zouden zij, zoals gezegd, nog een dagje in Parijs aan hun bezoek vastknopen alvorens de terug- Het K.N.M.I. deelt mede: Het koude weer, waarbij perioden met zonneschijn werden afgewisseld door buien waarvan enkele met onweer of hagel -gepaard gin gen, heeft plaats moeten maken voor een Zuidelijke tot Zuid-Westelijke luchtstroom, die betrekkelijk zachte en vochtige lucht naar ons land transporteert. Deze overgang gaat gepaard met enige regenval en een vrij sterke toeneming van de wind. Opmer kelijk zijn de temperatuurverschillen van de afgelopen nacht. Zo werden Dinsdag avond nog temperaturen nabij het vries punt gemeten, Woensdagochtend waren deze tot meer dan 5 graden gestegen. Voor de verdere weersontwikkeling is een de pressie van belang die ai enkele dagen boven het Noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan over een uitgestrekt gebied stormachtige winden veroorzaakt. Deze de pressie beweegt zich in de richting van het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Het frontensysteem dat ermee samenhangt veroorzaakt vandaag enige regen. Nadat dit front gepasseerd is dringt de warmere en vochtige oceaanlucht naar West-Europa door. Het is echter waarschijnlijk dat langs het front nieuwe storingen tot ontwikkeling komen die het weer in ons land een on standvastig karakter geven. (van hedenmorgen 7 uur) toestand c X 9 *0. M tJ O C 9 TT V Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome zwaar bew. ZZW 2 geheel bew. N 4 onbewolkt N 2 licht bew. W 5 regen ZW 5 motregen ZZO 10 geheel bew. Z 7 motregen ZZW 6 regen WZW 2 Q; rt> 4 4 0 3 14 8 6 10 15 zwaar bew. windstil 8 licht bew. nevel nevel mist licht bew. regen regen licht bew. NW 6 W 2 Z 2 windstil ZZW 2 windstil windstil windstil zwaar bew. NW 5 mist windstil onbewolkt NNO 5 f o, 4. •7 C 3.6 0.3 0 0 10 0.1 0 6.1 1.1 0 0 0 0 0 0 0.1 0.1 0 1 0 0 Neerslag laatste 24 uur. ^xxtooooooooaxoooooooooooooooooooooooooooocoooooooooooo VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk in het Zuid-Oosten van het land nog enige regen. Overigens wisselende bewolking met een enkele verspreid optredende bui. Matige, tij delijk krachtige Zuid-Westelijke wind. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. 28 October Zon op 7.26 uur, onder 17.21 uur. Maan op 9.34 uur, onder 17.37 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 27 October Hoog water: 3.50 en 1605 uur. Laag water: 11.53 en uur. Donderdag 28 October Hoog water: 4.23 en 16.37 uur. Laag water: 0.10 en 12.25 uur. önoocoooooooooooooooooocxxioocxxioooooooooooooooooooooooco

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1