air-wick Komst van Amerikanen op Soesterberg goedgekeurd in uw woonkamer Wereldnieuws Opnieuw drie jaar geëist wegens autodiefstal in Haarlem GRR ll§g| Jhr. dr. J. C. Mollerus sprak in Haarlem over gezinscrediet Chefarïne „4" doet wonderen! PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Amsterdams gerechtshof Bakker bekende voor hof medeplichtigheid Deze winter opnieuw subsidie schilderswerk Instemming met nieuwe Beroepswet De radio geeft Donderdag Radio-reparatie och ió Uet zo ra J 2 air-wick verdrijft alle tabaksgeuren TWEEDE KAMER Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Bloemisterij verzoekt uitbreiding areaal West-Duitse vliegers voor opleiding naar Canada? H. 3. MAERTENS N.V. Jongleren met cijfers WOENSDAG 2 OCTOBER 1954 De gehele ochtend heeft het Amsterdamse gerechtshof zich Dinsdag bezig gehouden met de zaken tegen de 31-jarige bakker uit Velsen, D. K. en de 59-jarige chauffeur uit Haarlem, P. S., die in hoger beroep terecht stonden onder verdenking van dief stal van een Volkswagen, welke op de avond van 3 Februari van dit jaar geparkeerd stond voor de schouwburg in Haarlem. De beide verdachten, die reeds door de rechtbank in Haarlem tot drie jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, hoorden thans door de procureur-generaal, mr. F. Kist, opnieuw dezelfde straf eisen. In tegenstelling tot de verklaringen, welke hij voor de Haarlemse rechtbank had afgelegd bekende K. gisteren plotse ling, dat hij inderdaad bij het vervoer van de gestolen auto betrokken was geweest. Op 3 Februari waren enkele mannen in het Kleverpark bijeengekomen om een „linke auto" naar Alkmaar te vervoeren. K. gaf toe, dat hij bij het tochtje aan wezig was geweest, maar verklaarde tevens dat hij pas na de Velser pont het stuur van de gestolen Volkswagen zou hebben overgenomen van de tweede verdachte P. S., die echter alles ontkende en verklaarde op de bewuste avond in Den Haag te zijn geweest. Tegenstrijdig Hoe het ook zij, men kreeg Dinsdag nu niet bepaald een helder beeld van de kwes tie en dit vond waarschijnlijk mede zijn oorzaak in het feit, dat enkele getuigen ook voor het Hof nog tegenstrijdige ver klaringen aflegden. Over één ding werd men het echter eens: K. zou namelijk in het Huis van Bewaring te Haarlem via de etenbrenger W. van der O. briefjes hebben gezonden aan zijn makker S. waarin hij er op aandrong, dat er gelijkluidende beken tenissen moesten worden afgelegd. Evenals voor de beide voorafgaande win terseizoenen heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor het komen de winterseizoen de „schildersregeling" van kracht verklaard. Wederom kan een sub sidie worden gegeven van 20 percent der totale kosten voor onderhoudsschilderwerk, uitgevoerd in de wintermaanden, te weten in de periode van 15 November 1954 tot en met 5 Maart 1955. De regeling is gelijkluidend aan die voor het seizoen 19531954 met dien verstande, dat er dit jaar een bepaling is opgenomen, waarin de subsidieverleningen afhankelijk worden gesteld van het aantal ter plaatse beschikbare arbeidskrachten. Deze bepaling is opgenomen om te voor komen dat, dat regeling regionaal of lan delijk zou kunnen leiden tot overtrekking van de arbeidsmarkt. Gezien de gunstige stand der werkgelegenheid is dit gevaar geenszins denkbeeldig. Ook bij de tegen woordige gunstige conjunctuur is het even wel niet uitgesloten, dat toch een belang rijke seizoenwerkloosheid onder de schil ders gaat optreden. De toepassing van de schildersregeling schept dan de mogelijk heid om deze eventuele werkloosheid op te vangen, gezien ook de hiermee in vorige jaren opgedane gunstige ervaringen. ADVERTENTIE De procureur-generaal, mr. F. Kist, was van oordeel, dat in beide gevallen de dief stallen bewezen waren en tevens meende hij, dat het subsidiair ten laste gelegde, „het vervoeren van een gestolen auto uit winst bejag", mede door de bekentenis van K. eveneens overtuigend en wettig bewezen was. Hij eiste tegen de beide verdachten dan ook bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank, drie jaar met aftrek. Hierbij rekening houdend met het feit, dat K. reeds elfmaal veroordeeld was en dat S. reeds 17 jaar van zijn leven in de ge vangenis had doorgebracht. De verdediger van K., mr. L. de Roy van Zuidewijn, zei er van overtuigd te zijn, dat zijn cliënt de diefstal niet heeft gepleegd en dat er een derde man in het spel was. De verdediger vroeg vrijspraak voor het eerste ten laste gelegde, de diefstal in ver eniging en verzocht het hof, mocht het niet tot vrijspraak komen, een nieuw onderzoek in te laten stellen. Voor het tweede punt van de tenlastelegging, „het opzettelijk uit winstbejag vervoeren van een gestolen auto", hetgeen door de verdachte werd bekend, vroeg pleiter clementie. De verdediger van S., mr. S. .Slagter. deelde mede, dat n,aar aanleiding van een onderzoek door de advocaat-generaal de naam van een derde man werd genoemd, een boezemvriend van de verdachte K. Over dit onderzoek is echter niets in het dossier aanwezig. Mr. Slagter vroeg voor zijn cliënt vrij spraak ten aanzien van de diefstal en re fereerde zich voor het overige aan het oordeel van het Hof. Het gerechtshof zal op 9 November arrest wijzen. ADVERTENTIE Als vóór het roken en vóór het eten de wiek uit uw Air-Wiek flacon 5 cm omhoog trekt, krijgt geen enkel „huisluchtje" bij u een kans. Een flacon Air-Wick a f. 2.40 is voldoende voor wekenlang r-e-g-e-I-m-a-t-l g gebruik. met chlorophyl Gebruik het ook in: keuken... provisiekast... werkkamer... ziekenkamer... kinderkamer... en voor: vergaderingen... kantoor... winkel... atelier... VOOR MENSEN MET EEN FIJNE NEUS A 541 In de vergadering der Tweede Kamer is gistermiddag medegedeeld, dat minister Cals op doktersadvies enige weken rust moet nemen. Het ontwerp-schoolgeldwet, de televisie-nota en het ontwerp-wet op het kijkgeld zijn daarop voorlopig van de agenda afgevoerd. Bij het opmaken van de voordracht ter vervulling van een vacature in de Hoge Raad, ontstaan door de tijdelijke uitbrei ding van het aantal raadsheersplaatsen wegens de aan de raadsheer mr. F. J. de Jong verleende bijzondere opdracht tot samenstelling van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, kreeg prof. mr. Ph. A. N. Hou wing, hoogleraar aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotterdam en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechts hof te 's-Gravenhage, 50 van de 77 stem men. Legering Amerikaanse troepen Daarna kwam in behandeling het wets ontwerp tot goedkeuring van de overeen komst tussen de Nederlandse en de Ameri kaanse regering inzake legering van Ame rikaanse troepen in Nederland. De heer Goedhart (P. v. d. A.) her innerde er aan, dat zowel de oorlog 1914- 1918 als de oorlog 19401945 beslist zijn na het ingrijpen van Amerika. Hij achtte het verstandig, dat de regering het initia tief heeft genomen tot legering van Ame rikaanse troepen in ons land. Dat de com munisten zich er tegen verzetten vond hij begrijpelijk, omdat zij van West-Europa een kolonie van het Kremlin willen maken. De heer Gortzak (CPN) was van mening, dat het hier gaat om een bukken der regering voor een Amerikaans bevel. Hij zag in de legering van Amerikaanse ADVERTENTIE 1RISSIR ISTR 4 DUFFEL MONTY COATS 500 radiozenders is bet al enige malen aan de Amerikaanse buisvrouw verteld, dat Buisman hèt middel is orn dure koffie te besparen en tegelijk lekkerder koffie te zetten. Naar Amerika gaat daarom steeds meer en meer HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.3312.40 Voor de boe ren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.50 Pla ten. 14.00 Kamerorkest. 14.35 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vioolrecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.55 Instrumentaal trio. 8.25 Uw naam in muziek. 18.40 Bijbellezen in het gezin, causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en w rbericht. 9.10 Platen. 19.20 Sociaal gesorek. 19.35 Platen. "0.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Periodieken Parade. 22.10 Plp'en. 22.20 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 21- .1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 P'aten. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.05 Idem. 9.30 Voor de huis vrouw 9.35 Platen. 10.00 Idem. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Metropole orkest. 11.45 Van de hak op de tak, in en om de tuin, causerie. 12.00 Musette orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en luinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Het nut van SDaren, causerie. 13.25 Sportreportage. 14.00 Paul Vlaanderen en het Gilbert Myste rie, hoorspel. 14.40 Platen. 14,45 Voor de zie ken. 15.30 Zang en piano. 16,00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Amusementsmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Rapport Agrarische Commissie over Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Piano, gitaar en bas. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Gesproken brief uit Londen 19.10 Reportage. 19.15 Amusementsmuziek. 19.45 Hollands ruiterschaar, klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Meer productiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 20.15 Radio Phil- harmonisch orkest, groot koor en solist. 21.10 Zijspoor 273, hoorspel. 22.45 De woelige we reld, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactua- liteiten. 23.30 Lichte muziek. 23.5024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Bazuinkwartet. 14.30 Franse les. 14.15, 15.35 en 15.45 Platen. 16.02 Volksliede ren. 16.15 Platen. 16.30 en 16.45 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Kinderkoor. 17.15 Voor de kin deren. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Voordracht 20.00 Omroeporkest. 20.10 Klankbeeld 20.40 Franciscus. oratorium. (Ie deel). 21.40 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Omroeporkest 22.45 Platen. 22.55—23.00 N;euws. BBC 22.0022.30 Nieuws, zoeven verschenen en: Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 m.) Aan de secretaris van de Haarlemse Kamer van Koophandel, Jhr. dr. J. C. Mol lerus komt de eer toe, dat hij ogenschijn lijk droge en taaie onderwerpen, door zijn geestige en dikwijls humoristische wijze van behandelen, zonder daarbij evenwel de ernst en belangrijkheid van het onderwerp aan te tasten, weet te doen tintelen van leven, zodat men van begin tot einde ge boeid blijft bij hetgeen deze spreker te zeggen heeft. Dit bleek ook Dinsdagavond weer, toen jhr. Mollerus in Brinkmann als medebe stuurslid van de stichting „Kennemer Fi- nancierings instituut" na zijn „tournée" door de omliggende plaatsen nu voor de Haarlemse middenstanders een lezing hield over het onderwerp „Gezinscrediet". Deze lezing werd onder meer bijgewoond door de burgemeester van Haarlemmerliede, drs. J. J. M. Visser, wethouder W. F. Happé van Haarlem, de voorzitter van de Haar lemse Handelsvereniging tevens voorzitter van het Kennemer Financieringsinstituut, de heer Lassehuit, en de voorzitter van de Haarlemse Volkscredietbank, de heer M. J. Dixon. Na door de voorzitter van het instituut, de heer Lassehuit te zijn ingeleid, ving Jhr. Mollerus zijn causerie aan door erop te wijzen, dat in een periode van vijf jaar, de tijd dat het Instituut thans bestaat, on getwijfeld fouten zijn gemaakt, fouten, die door tegenstanders maar al te gretig wer den aangegrepen om aan de stichting geen ADVERTENTIE Haarlem medewerking te verlenen. Nadat gedurende enkele jaren talrijke voorbereidende besprekingen waren ge voerd, werd op 10 Maart 1949 voor een Haarlemse notaris de acte van het insti tuut verleden. De belangstelling voor dit instituut was in het begin zeer groot en men beleefde een topjaar in 1950. Doch even snel ging daarna de afbraak, die door outsiders ge weten werd aan het instituut zelf. Doch de werkelijkheid was gelegen in de crediet- beperkende maatregelen van de overheid. Wrevel Dat dit wrevel wekte, was geen wonder, doch men vergat, dat het bestuur deze van overheidswege opgelegde bepalingen bij het beoordelen der aanvragen, diende op te volgen. Doch ook in ons land is sinds de laat ste jaren het economisch bestel een andere weg ingeslagen. Er voltrok en voltrekt zich "Og steedis een financiële omwenteling. Toen kwam men in de loop van 1953 tot de conclusie, dat deze credietbeperkende bepalingen averechts werkten en zo kon het instituut zich ook weer vrijer gaan be wegen. Het werd zelfs mogelijk, reclame voor de zaak te gaan maken en het instituut maakt daarvan thans een dankbaar gebruik. Na uiteengezet te hebben, dat dit insti tuut geen overheidsinstelling is, die geen winst wil maken, vertelde spreker uitvoe rig, wel'ke regelen gelden voor aansluiting bij dit instituut, waarbij als hoofdzaak naar voren kwam, dat men op eenvoudige wijze tracht een indruk te krijgen van het wel en wee van de koper. Uiterste discretie wordt hierbij betracht en wanneer clan de aanvrage is behandeld en goedgekeurd, ont vangt de verkoper hiervan binnen enkele dagen mededeling en tevens contant zijn gehele verkoopsom na aftrek van een uiterst klein percentage. Samenvattend kwam spreker tot de con clusie, dat, wat de verkoper betreft, de volgende voordelen bij aansluiting sterk spreken: 1. Men is ontslagen van het geven van crediet; 2. Men behoeft geen eigen in formatie-apparaat ter beschikking te heb ben; 3. Men behoeft geen administratie te houden van deze termijn-verkoop; 4. Men is ontslagen van eigen incasso, terwijl daar boven als belangrijkst voordeel geldt, dat de verkoper geen enkel persoonlijk risico loopt. Met grote aandacht werd deze rede dooi de aanwezige Haarlemse middenstanders aangehoord, welke daarna door een debat werd gevolgd. ADVERTENTIE TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 85 cl In Utrecht heeft de „Nederlandse Bloe misterij" haar najaarsvergadering gehou den. Het overgrote deel van de bespre kingen ging over het teeltrecht. Dit kwam ter sprake door het bestuursvoorstel, het Bedrijfsschap voor Sierteeltproducten te verzoeken het teeltrecht (de teeltvergun- ningen) voor het jaar 1955 uit te breiden met vijf percent. Na uitgebreide discussie werd dit voorstel met algemene stemmen aangenomen. OTTAWA (Reuter/AFP) Er bestaan plannen om krachtens het Atlantische ver drag West-Duitse vliegers in Canada op te leiden, aldus is in welingelichte kringen te Ottawa vernomen. In de afgelopen drie jaar heeft Canada 3000 piloten van andere NAVO-landen opgeleid. troepen het begin van een algehele bezet ting en was van oordeel dat het wetsont werp verwerpelijk en schadelijk voor ons volk is. Door de legering der Amerikaanse troepen zal de zwarte handel opleven meende hij. In West-Duitsland is in vier jaar tijd voor 114 milliard gulden aan in voerrechten ontdoken. De minister van Oorlog, 1 r. S t a f, merk te op, dat de eenheid welke hier gestation- neerd wordt bestaat uit de modernste jagers. Er is geen sprake van een Ameri kaans bevel. Het squadron komt op een Nederlandse basis, waar een Nederlands commando is. De voorzieningen, die ge troffen zijn, zijn betaald uit de gewone be- grotingskosten. Het betreft gebouwen, die ook voor de eigen troepen gebruikt kunnen worden. Bij de replieken vroeg de heer Gort zak of de minister de zekerheid kon geven dat geen andere Amerikaanse troepen dan het squadron op Soesterberg in ons land zullen worden gelegerd. De minister verklaarde dat hij die zekerheid niet kon geven. In de NAVO- plannen is niet opgenomen, dat grotere eenheden hier zullen worden gelegerd. Het wetsontwerp werd hierna goedge keurd met 68 tegen 6 stemmen, die van de C.P.N. Nieuwe beroepswet Het komt nog al eens voor dat bij de toepassing van de Ongevallenwet, de Ziektewet, de WerkloQsheidwet, de Pen sioenwet en dergelijke sociale wetten werknemers van mening zijn dat zij on rechtvaardig zijn behandeld. Zij kunnen dan in beroep gaan bij de Raden van Be roep of de Centrale Raad van Beroep, een soort sociaal-administratief gerechtshof. De gang van zaken in een dergelijk geval is geregeld in de Beroepswet van 1902, die verouderd is. De Tweede Kamer heeft daarom gisteren haar instemming betuigd met een geheel nieuwe Beroepswet met vele vereenvoudigingen en verbeteringen in de procesgang. De nieuwe wet is veel moderner opgezet waardoor ook eventueel vrouwen lid van de Raden van Beroep kunnen worden. Aanleiding om een herziening van de verouderde beroepswet ter hand te nemen is geweest de vraag uit de vakbeweging om versterking van het sociale tegenover het juridische element in de rechtspraak van de Centrale Raad van Beroep. Die aafileiding is als beweegredenen voor een nieuwe wet echter losgelaten omdat over verschillende oude kwesties thans anders wordt geoordeeld. Er is dus alleen sprake van een algehele technische herziening van cfe oude Be roepswet, waarmede mejuffrouw Tende- loo (P. v. d. A.) van harte instemde. De heer Van der Felt z (CHU) had er be zwaar tegen dat de leden van de zeven Raden van Beroep in ons land voor de helft worden benoemd na een aanbeveling uit werkgeverskringen en voor de andere helft na een aanbeveling uit arbeiderskringen. Hij vond het verkeerd dat in de rechtspraak partijbelangen meespreken. Prof. Oud (VVD) was het daarmee niet eens, omdat in de praktijk van ruim vijftig jaar goede ervaring met deze samenstelling van de Raden van Beroep is opgedaan en alle leden beseffen dat zij zitting hebben als rechter. De heer Van Rijckevorsel (KVP) wilde de mogelijkheid geopend zien dat in alle gevallen verzet mogelijk zal zijn tegen de beschikkingen van de voorzitter. Hij vroeg dit speciaal met betrekking tot de adviezen van de medische deskun digen, die voortaan door de minister van Justitie zullen worden benoemd als des kundige adviseurs van de voorzitter. Op enkele punten waren er dus bezwaren ot wensen, waarover de meningen verdeeld waren, maar in het algemeen kon men, zo als ook de heer Stapelkamp (A.R.) zei, zich uitstekend met de nieuwe wet ver enigen. Vandaag antwoordt minister Donker. Onbeduidend. Een 70-jarige voormalige caféhoudster te Londen, mevrouw Ada Bigss, had haar zoon onterfd, omdat deze en zijn vrouw geweigerd, zouden hebben thee te zetten, zoals zü dat wenste, en omdat zij wel eens .alleen thuis was gelaten. De rechter noemde dit echter „onbeduidende klachten'" en verklaarde een vorig testament ,van kracht, volgens hetwelk de erfenis van ruim 180.000 gulden gedeeld moest worden tussen de zoon en een dochter. Veroordeeld. Dertien Portoricaanse natio nalisten zijn te New York schuldig be-« vonden aan het smeden van een com plot voor het gewelddadig omverwer pen van de Amerikaanse regering en elk tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld. Levensteken. De Duitse ex-veldmaarschalk Paul von Kleist, die men dood waande, heeft uit een gevangenkamp in Rusland een brief geschreven aan zijn 98-jarige moeder, die te Stade in Neder-Saksen woont. Naar omstandigheden maakt hij het goed, schrijft hij, Ziin zoon zou zich. ook nog in een Russisch kamp bevin den. Erewoord. De bevelhebber van de Japanse strijdkrachten in China bij het einde van de oorlog, maarschalk Sjoenrokoe Hata, is te zamen met de toenmalige onderminister van Marine, vice-adimi- raal Takazoemoe Oka, op erewoord vrijgelaten, aldus is te Tokio vernomen. Hata en Oka, die een slechte gezondheid hebben, waren aanvankelijk als oor logsmisdadigers ter dood veroordeeld. Voorlopig. Hermann Field, de Amerikaan se architect die na vijf jaar gevangen schap door de Poolse autoriteiten in vrijheid is gesteld, bevindt zich in een Pools sanatorium, waar hij voorlopig voor herstel van gezondheid wil blij ven. De Amerikaanse ambassadeur in Polen, Flack, heeft Field een bezoek gebracht in een sanatorium bij War schau, waarheen de architect in Sep tember van uit de gevangenis was over gebracht. Wangedrag. Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft „een krachtig protest" ingediend bij het Sovjet ministerie van Buitenlandse Za ken tegen inhechtenisneming en mis handeling van de echtgenoten van twee attache's bij de Amerikaanse ambassade in Moskou door de Russische geheime politie. De Sovjet regering heeft vol gens ambtenaren in Washington, een van de vrouwen, mevrouw Somerlatte, beschuldigd van wangedrag en haar te rugroeping geëist. Overleden. Martin Bormann, Hitiers plaatsvervanger, verliet in de laatste dagen van de strijd om Berlijn, de bun ker, waarin de „Führer" met zijn laat ste getrouwen verbleef, in een ge vechtswagen, om te pogen door de Rus sische linies te komen. Volgens oogge tuigen werd Bormanns tank door een Russische granaat getroffen, waarbij Bormann om het leven zou zijn geko men. Dit kon echter nooit officieel wor den vastgesteld. Thans is Bormann offi- ceel in ce West-Berlijnse overlijdens- registers ingeschreven op verzoek van een predikant, die als voogd van zfjn kinderen optreedt. Kerstpakketten. President Eisenhower heeft een programma goedgekeurd dat voorziet in het zenden van acht mil- lioem Kerstpakketten, ter waarde van dertig millioen dollar, aan behoeftige families in de gehele wereld. De pak ketten zullen worden samengesteld uit de voorraad overtollige producten van het Amerikaanse departement van Landbouw, De actie zal grootscheepser zijn dan "erleden jaar. Aanklacht. Tegen de organisatoren van een bijeenkomst van leden van de voorma lige SS-divisie „Nord", die aan het eind van de week te Göttingen zou worden gehouden, is een aanklacht ingediend op grond van een verorde ning van de geallieerde Hoge Commissie tegen het Duitse militarisme. Vierling. Radio-Warschau meldt, dat in. Polen een vierling is geboren, de derde in de afgelopen vijf jaar. Vissappen. Vrijwilligers van de Royal Air Force hebben deze zomer in sloepen in Europa, het Midden-Oosten en het Ver re Oosten op zee gevist, om gegevens te verzamelen over de mogelijkheid om in leven te blijven door het nuttigen van vissappen. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassausti'aat 5 - Haarlem - Tel. 15220 35. Gelukkig herinnerde Panda zich nog het adres, waar de schurken hem hadden gebracht, toen zij hem als pop wilden ver kopen. „Hier zullen die dieven ook wel proberen om Oswald te verkopen", hijgde hij, toen zij na een snelle ren bij het huis van barones Edelstein waren aangekomen. „Ik hoop, dat we ze nog voor zijn". „We hebben hard genoeg gelopen om hier het eerst te zijn", pufte Eric Echo, op de bel drukkend. Een statige huisknecht opende de deur. „Meneer", begon Panda dadelijk, „we willen de barones waarschuwen, dat twee schurken haar zullen bezoeken, die Pardon", zei de huisknecht, „de baro nes ontvangt geen schurken". „Natuur lijk", zei Panda, „maar die schurken zullen heus niet zeggen, dat ze schurken zijn. Ze willen een gestolen pop aan de barones verkopen en „Pardon", viel de huis knecht hem weer in de rede, „de barones koopt geen gestolen poppen". „Natuurlijk niet", zei Panda ongeduldig, „maar als ze niet weet, dat die pop gestolen is, dan eh „We willen de barones zelf graag even spreken", bracht Eric Echo rustig in het midden. „Hm", zei de huisknecht, „volgt u me dan maar. Als u hier even in de anti-chambre wilt wachten, zal ik kij ken of de barones thuis is. Maar er zijn nog twee heren voor u, die ook gaarne de barones willen spreken". Met schrik zagen Panda en de buikspreker, wie die twee „heren" warer WIJ ZIJN GEWEND in het tientallige stelsel te rekenen en bevinden ons daar wel bij, want we behoeven daarvoor slechts de producten en sommen van alle getallen tot en met tien uit het hoofd te kennen. Er wordt dus geen grote wissel op ons ge heugen getrokken. Maar we zouden ons toch best kunnen indenken, dat iemand het tientallige stelsel als honderdtallig be schouwt en zijn rekenkundige bewerkingen dienovereenkomstig uitvoert. Wanneer hij 27 en 89 bij elkaar moet tellen, neemt hij dus niet eerst 7 9 en vervolgens 20 80, teneinde deze twee som men weer bij elkaar te tellen, maar hij telt direct 27 en 89 bij elkaar op, zoals wij dit cijfer voor cijfer doen. Hij rekent dus met twee getallen tegelijk, een kunst waartoe hij in staat is, omdat hij alle 1770 sommen beneden drie cijfers uit het hoofd kent. Ook bij vermenigvuldi gingen neemt hij twee cijfers tegelijk, want ook de 1711 producten van de tafels van vermenigvuldiging beneden 100 staan alle in zijn geheugen gegrift. Dank zij dit geheugen, kan hij ons versteld doen staan door in ongelooflijk korte tijd geweldige vermenigvuldigingen en delingen uit het hoofd uit te voeren. Rekenwonders kennen echter nog meer kunststukjes. De in 1930 gestorven reken kunstenaar Max B. Konora verklaarde: „Mijn rekenkunst berust op talloze trucs; ik ken vereenvoudigde methoden waarvan ik mij bij het rekenen bedien. Behalve mijn visuele geheugen, berust mijn bij zondere gave voornamelijk op het feit, dat ik direct aan een som kan zien welke ver eenvoudigingen kunnen worden toegepast. Het getal leeft en spreekt tot mij, ik jong- leer er mee en haal het uit elkaar, maak het groter en kleiner, al naar eigen be lieven". Door deze verklaring krijgt het er de schijn van, of we iets van deze wonder baarlijke gave gaan begrijpen. Maar er blijft toch iets specifieks, waarvan we het wezen onmogelijk kunnen verklaren. Waarom immers heeft dit geheugen en het ontledende vermogen uitsluitend be trekking op getallen en cij fers? De rekenwonders Inaudi, Dase en Srinavassa Ram- minjan hadden een verba zingwekkend onbegrip op ieder terrein, behalve de rekenkunst. Het vierjarige wonderkind Thomas Safford verbaasde de hele wereld door vermenigvuldigingen met een uit komst van 36 cijfers, maar op zijn tiende jaar was hij daartoe niet meer in staat. Iets dergelijks overkwam in het midden van de vorige eeuw de zoon van een Franse houthakker, wiens wonderlijke rekengaven door de Academie van Weten schappen werden onderzocht. Naarmate hij ouder werd verdwenen deze mathemati sche vermogens echter. Deze bijzondere gave is dus niet uitslui tend te verklaren door een geweldig ge heugen en/of gevoel voor de mogelijkheden der getallen, maar het is iets aparts, dat weer kan verdwijnen zonder dat de andere verstandelijke vermogens een merkbare wijziging ondergaan. Na de verhalen over al deze rekenwon ders, is er alle aanleiding eens te spreken over de pyramide van Brahma in Benares. Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2