Eerste Kamer is verheugd over accoord met de West Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad? Ongeluk met „Paulus Potter" bij Schiphol moeilijk te analyseren @ïui$Mje I PÉsTi# Agenda voor Haarlem FALCON REGENJASSEN 59. Kinderen Steeds meer verkeersongelukken: een onhoudbare toestand EERSTE KAMER Instemming met nieuw statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden Vandaag ben Ik uw cliënt geworden! Na Vier doden per dag Vrijbuiterij van weggebruikers is het ergste euvel Raad voor de Luchtvaart Werkte hoogteroer helemaal niet, of waren kabels onvoldoende gespannen Apartheid verhoogt de spanning tussen rassen UNO-commissie wijst Zuid- Afrika op economische nadelen Vogels scholen voor de regenbuien 50 Kerkelijk Nieuws Een tien voor gezondheid: DaVITAMON-10 Minister Cals komt met meer cijfers over onderwijs De vogeltrek WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 De Eerste Kamer begon Dinsdagmiddag met de beraadslagingen over het wetsont werp tot aanvaarding van een statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden. Dit statuut regelt de verhouding tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen binnen het raam van het Konin krijk, waarbij de delen zelfregering zullen krijgen voor wat de behartiging van de eigen belangen betreft. De minister-president, dr. W. Drees, zat bij de behandeling van dit wetsontwerp met de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, achter de regeringstafel. De heer Al gr a (A.R.) betoogde dat dit statuut, negatief gezien, het kolonialisme doet verdwijnen en positief de zelfstandig heid van de rijksdelen regelt binnen het koninkrijk. Overigens was het zijns inziens een wonderlijk en paradoxale figuur, ge zien de grote verscheidenheid der samen stellende delen. Hij betreurde het, dat de regering zegt, dat de toekomstige samen werking niet gebaat is met opmerkingen die een critische noot inhouden. Dit is zijns inziens een politieke fout, die bij Suriname en de Antillen de indruk zou kunnen wek ken, dat wij om opportunistische redenen onze ware aard niet hebben willen tonen. Prof. Molenaar (VVD) achtte de totstandkoming van het statuut een feit van grote betekenis. Hij zag echter voor Neder land bezwaren in artikel 12, speciaal als er sprake is van een conflict. Dan kunnen de betrokken ministers aftreden, zonder blijk van wantrouwen van de volksvertegen woordiging. Hierbij kan echter een positie ontstaan waarbij de minister-president alleen tegenover de volksvertegenwoordi ging staat en dit leek hem toch wel een merkwaardige consequentie. Men maakt zodoende de ministeriële verantwoordelijk heid tot een fictie. De heer Pol le ma (C.H.) was van mening dat meer gelet dient te worden op het feit, dat er overenstemming is bereikt, dan op de gebreken die deze overeenstem ming, neergelegd in het statuut, nog zou vertonen. „Aanvaardt de Kamer dit wets voorstel, dan is dit een dag van blijdschap voor Nederland, maar ook voor het konin krijk nieuwe stijl," zo zei hij. De heer Kropman 1KVP) zei dat de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie voor het wetsontwerp is. Eén van de leden van zijn fractie had grondwette lijke bezwaren tegen het statuut. Volgens de heer De D r e u (P. v. d. A.) is het statuut een gelukwens waard, aller eerst aan de drie gebiedsdelen, maar ook aan de betrokken Nederlandse minister. Alles zal afhangen van de wijze waarop het statuut in de praktijd wordt uitgevoerd. De heer Geugjes (CPN) betwijfelde „of het statuut zo fraai is als de regering het voorstelt." Volgens hem waren de An tillen en Suriname ondanks het statuut, nog steeds niet van het koloniale juk verlost. Prof. Gerretson (C.H.) was het een vreugde de regering en de minister geluk te wensen met het bereikte resultaat. Het komt nu nog maar aan op de hou ding der participanten. In de avondvergadering kwam aan de orde het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 5 April 1954 te Canberra gesloten overeenkomst betreffende zittingen van de Zuid-Pacific-Cornmissie. De heer Wendelaar (WD) maakte van deze gelegenheid gebruik minister Beyen, het Nederlandse volk en geheel Europa van h'arte geluk te wensen met de resultaten van de conferentie te Parijj. De minister wilde de gelukwensen van de heer Wendelaar gaarne aanvaarden en daarbij het Nederlandse volk en Europa met de resultaten van Parijs complimen teren. „De overeenkomsten zijn misschien niet geworden wat wij allen hadden ge wenst, omdat wij hiermee geen werkelijke gemeenschap in Europa hebben. De grote ADVERTENTIE voor Dames en Heren met fietss'luiting Gen. Cronjéstraat 4044 Haarlem - Tel. 15438 WOENSDAG 27 OCTOBER Vleeshal: Dr. A. Melchior, jhr. dr. J. C. Mollerus en Jan Strijbos vertellen over hun wereldreizen, 8.15 uur. Stadsschouwburg: „Midzomernachtdroom", Haagse Comedie, 8 uur. Grote Kerk: Don Kozakkenkoor,-8 uur. Kon. Emmaschool, Raafstraat: Muziek- en dansdemonstratie Volksmuziekschool; Cul tureel Comité „Over de brug", 8 uur. Cul- tura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", 8 uur. Minerva: „Melba", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Koningin der Arena", 18 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Van de wal in de sloot", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Easy to love", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vlam en de pijl", 14 jaar, 8 uur. Eido: ..From here to eternity", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Jungle duivels", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Brinkmann: dr. H. Jansen over „Mytholo gische en geestelijke religie" voor vereni ging „De Vrije Gemeente", 8 uur. DONDERDAG 28 OCTOBER Vleeshal: Dr. A. Melchior, jhr. dr. J. C. Mollerus en Jan Strijbos vertellen over hun wereldreizen, 8.15 uur. Zuiderkapel, Zuider straat: J. Kits, 8 uur. Doopsgezinde kerk, Grote Houtstraat: Herdenkingsconcert Doops gezind zangkoor, 8 uur. Minerva: „Koningin Christina", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Het leven van Beethoven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Van de wal in de sloot", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Easy to lóve". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vlam en de pijl", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 1 45 4 15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Jungle duivels", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. winst is echter dat door de tact en het initiatief van minister Eden de Westerse wereld weer aaneen is gesmeed en dat het vertrouwen dat zij als één geheel voor zijn belangen zal opkomen is hersteld," aldus mr. Beyen. De vergadering werd hierna tot Woens dag verdaagd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (vac. W. Vroeginde- weij) J. v. d. Velden te De Bilt; te Meed- huizen L. C. Vogelaar, vic. te Nieuwe Pe- kela (boven). Aangenomen naar Driel (Bet.) C. B. Boere te Groede (Z.) Bedankt voor Hoogeveen J. de de Bruyn te Harderwijk; voor Colijnsplaat W. L. Heijmans te Oudelande (Z.). Geref. Kerken Beroepen te Oudehorne J. v. Tuinen te Schettens. Aangenomen naar IJmuiden W. Dieper- sloot te Franeker. Bedankt voor Spijk (Gr.) G. Sinia te Jutrijp-Hommerts. Bedankt voor Vollenhove-St. Janskloos ter L. de Nood te Oostvoorne. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Schiedam C. M. de Vries te Nijmegen. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Workum en Koudum mevr. Da. M. J. v. Hamel te Rottevalle. Het bericht dat meer dan 1500 leerlingen van Amerikaanse middelbare scholen heb ben gedemonstreerd tegen de gelijkstelling van rassen op die scholen, is een mede deling die iedereen voor zich op zijn wijze moet verwerken. Wat mij betreft', het maakt mij wanhopig en bijna lichamelijk ^De aanwezigheid van de heer Ralph Bunche op zo'n hoog diplomatiek niveau kam mij van deze wanhopigheid met ont doen. Noch wordt mijn misselijkheid min der bij overweging dat een lüid-toegejuic te neger de New Yorkse Giants aan hun baseball overwinningen mag helpen. Vijftienhonderd kinderen, tegen rassen- gelijkheid demonstrerende kinderen. Dat zijn drieduizend ouders die hen daartoe hebben aangezet. Alleen in de stad Washington. Lynchen is er zo'n beetje uit. Dat is in strijd met onze „moderne, humane" begrip pen, maar het wezenlijke verschil tussen dat en dit is niet aanwezig. Ge staat als volwassen mens, dat wil zeggen: een mens met een beetje goede hoop voor de mensen, in het leven, met een beetje goede hoop dat het allemaal tussen de mensen een beetje anders, een beetje beter worden zal en dat ge dit zelf, in uw levensdagen, nog zult zien en meemaken. Ge zijt, jaren na die gruwel, nog geschokt en geschonden van wat rassendiscriminatie heeft teweeg gebracht in een wereld die ge beter en menselijker dan „de vorigen" hebt gewaand. En het is een waan gebleken door vijftienhonderd bloedjes van kinderen, zui vere bloedjes. Het Supreme Court heeft de rassendis criminatie op de scholen onwettelijk ver klaardin 1954. Vrij laat, zoudt ge zeggen maar ge hebt die overweging onder drukt voor die andere dat het, hoe laat ook, tenminste een stap van betekenis naar een menselijker orde was. Nu dit. Nu dit ant woord van de kinderen op het woord van de hoogste rechter. Een antwoord dat snijdt door het hart. ELIAS ADVERTENTIE a vandaag blijf ik Uw Castella Parels gebruiken. Ik had mijn was ongeveer 2 uur in het hete Castella sop gezet en toen ik mijn goed eruit haalde was het resultaat geweldig. Mijn tafellakens, vinger doekjes enz. waren „stralend-wie". Het bonte goed daarna gewassen knapte heerlijk op. Tot het einde toe behield ik mijn zacht schuimend sop in een woord, 't was een gen^t met Parels te wassen. In de toe komst zal mijn was „parelend" helder worden. U vliegl pu door Qe was heen! Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in Het water en direct ontstaat verukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee; hier is nu eindelijk ef een 100 o veilig wasmid del. En U staat ver steld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis ERGENS op de Rijkstsraatweg in het bestaan. middagspitsuur. Een kleine hond komt vrolijk keffend uit een zijstraat gerend, vlak voor de wielen van een voortjagende trailer. Een gil, een bons en het is voorbij. Wat een seconde geleden nog een grappig kwiek hondje was, is nu een vormloos hoopje bloederigheid geworden, omringd door meewarige, passanten. De trailer-chauffeur is doorgereden. Misschien heeft hij niet eens gemerkt wat er gebeurd is. Maar al was dat wel zo: waarom zou hij stoppen? Hem treft immers geen schuld en bovendien het is toch maar een hondje? Wie daarbij een bekeuring VANDAAG is het een hondje, morgen misschien een mens een kind, een jonge vrouw of een grijsaard. Een schreeuw, een bons, een plas bloed het is altijd hetzelf de beeld. Wéér een dode! Vier doden per etmaal en meer dan veertig ernstig gewon den, dat is de ontzettende tol, die het mo derne verkeer elke dag van ons land eist. Nooit nog zijn die cijfers zo hoog geweest: bijna 87.000 verkeersongelukken in 1953, met 1390 doden en 27.000 gewonden, van wie tallozen verminkt of blijvend invalide werden: allemaal ruim tweemaal zoveel als in het laatste jaar voor de tweede wereld oorlog Het is waar: ook de veerkeersintensiteit en 't aantal voertuigen zijn sinds 1938 onge veer verdubbeld, zodat de verhouding tus- aan de verkeersdichtheid en het aantal on gelukken nagenoeg constant gebleven is. Maar wat bewijst dat? Het bewijst alleen maar, dat wij met heel onze intensieve propaganda voor vei lig verkeer in al die vijftien jaren nog let terlijk niets bereikt hebben. Het verkeer is verdubbeld, het ongevallen- en dodental eveneens. DAT BETEKENT, dat wij tegen 1960 wanneer het volgens de deskundigen driemaal zo druk op onze wegen zal zijn als thans zullen moeten rekenen op 4200 verkeersdoden en 80,000 gewonden per jaar één op iedere 150 Nederlanders! Ten zij Tenzij er voor die tijd iets verandert aan de mentaliteit van de categorie weg gebruikers, die tot nu toe doof en blind is gebleven voor alle raadgevingen om zijn leven te beteren. Telkens weer organiseert men uitgebreide slagzinnen-acties, ver- keersprijsvragen, voorlichtingsweken en jengdverkeerscursussen om ons, als volk, te bekeren tot ordentelijke automobilisten, motorrijders, fietsers en voetgangers, maar op de een of andere manier raakt het alle maal onze „koude kleren" niet en gaan we rustig door met het zondigen tegen de verkeersregels. Wie een fiets berijdt en een hoek wil om slaan, die maakt een beste kans door zijn jeugdige medeburgers bespot te worden als hij daartoe een arm waagt uit te steken. Zoiets dóe je eenvoudig niet als doorsnee wielrijder, of je moet zwaar seniel zijn. Maar wie jong en flink" is, die be hoort langs 's Heren wegen te rossen alsof zij er alleen voor hem zijn en alsof er geen voorschriften en verkeerswetten op loopt, heeft pech gehad, maar hij. kan zich ih elk geval verzekerd weten van de alge mene sympathie der omstanders. En zo is het niet alleen bij de fietsers. Heel wat voetgangers, brommers, motor rijders en automobilisten gedragen zich niet beter. Verkeersregels zijn er alleen voor de anderen de „massa" is hun stelregel. Maar als eenling en „denkend mens" heb je daar niet mee te maken. Wat drommel, zij zijn toch geen kuddedieren die zich rond laten commanderen met verbods bepalingen en dwangmaatregelen? Dat is goed voor de Duitser met zijn gehoorzaam heidscomplexen, maar niet voor ons vrije Nederlanders en individualisten. Aan ons lijf geen cavaver-discipline, nietwaar? IS DAT DE REDEN, waarom wij, gene raties lang, zulke lastige recruten waren, die met vreugde alles verkeerd deden en liever de petoet ingingen dan die bovenste knoop van onze uniformjas dicht te ma ken? Is dat wellicht ook de reden, waarom wij met evenveel toewijding de verkeersregels violeren, door stoplichten heenrijden, geen richting aangeven, nooit onze remmen con troleren en ons in het algemeen gedragen als vrijbuiters, zodra wij een stap buiten de huisdeur gezet hebben? Ja, zeggen de pessimisten en die van de verkeersbrigade zijn ervan overtuigd, dat de opperste wijsheid in de verkeersop- voeding nog altijd het opschrijfboekje van de potitieman is. „Posteer zoveel mogelijk agenten op straat", zeggen zij, ,,en laat ze iedereen bekeuren die in overtreding is. Dat is de enige remedie.". Als dat waar is, dan ziet het er droevig uit met onze verkeersveiligheid. Maar wij geloven het niet. Wij kunnen ons niet voor stellen dat het gros der weggebruikers willens en wetens een spel speelt met eigen en anderer veiligheid, een spel waarvan de inzet mensenlevens zijn: vier levens per dag Wij geloven liever, dat veel wegwange- drag voortvloeit uit onwetendheid en on nadenkendheid. In de rechtzaal blijkt tel kens weer, hoe weinig men weet van wet ten en voorschriften, die toch elke Neder lander „geacht wordt te kennen". En zou dat bij de verkeerswetgeving niet het ge val zijn? Met de hand op het hart: kent de regels van de weg, alle uitzonderings bepalingen en wat er verder aan vastzit? In de komende weken zullen wij een aan tal markante verkeersregels onder de lou pe nemen. Stel uzelf eens op de proef en controleer uw kennis: uw leven kan ervan afhangen! ADVERTENTIE Het Historisch Genootschap „Roteroda- mum" heeft tot dusverre een bedrag van ongeveer f 14.500 ontvangen ten behoeve van de herbouw van de molen „De Noord" op het Oostplein. Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitamine- waarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON - OSS De waarnemend directeur-generaal van de Luchtvaart heeft de Raad voor de Luchtvaart verzocht geen maatregelen te nemen tegen de 31-,iarige gezagvoerder van de K.L.M. F. H. Hawkins. Deze gezagvoer der startte met de Convair „Paulus Potter" op Tweede Pinksterdag 1953 voor een vlucht naar Parijs. Naar hij verklaarde had hij, toen het vliegtuig eenmaal los van de grond was, geen controle meer op zijn hoogteroer, zodat hij besloot een buiklan ding uit te voeren. Bij deze buiklanding schoot het vliegtuig van het vliegveld Schiphol dwars over de Schipholweg en doodde daarbij twee meisjes van zestien en vier jaar. Het vliegtuig brak doormidden, vijf voorbijgangers op de weg werden ge wond. Van de passagiers werden drie ernstig gewond en negen licht gewond, ter wijl van de bemanning de derde piloot en de boordwerktuigkundige ernstig gewond werden. Uitvoerig is voor de Raad voor de Lucht vaart gediscussieerd over de mogelijke oorzaak, die ertoe leidde dat gezagvoerder Hawkins meende geen controle op zijn hoogteroer te hebben. Men bracht hierbij in het geding dat de spanning-regelaars van de trekkabels van het hoogteroer niet of onvoldoende olie bevatten. Daardoor zou het mogelijk zijn geweest, dat deze voor het gevoel van de bestuurder hele- fnaal niet werkte. Lijvige rapporten over proefvluchten met Convairs van het type 240 werden overge legd. Aangezien de gedachte uitging naar de mogelijkheid, dat de spanningregelaars in de hoogteroerkabels een funeste werking zouden hebben gehad op de beheersing van het hoogteroer, werden hierover lange be schouwingen gehouden. Gebleken is namelijk dat deze spanningregelaars niet voldoende met olie gevuld waren. Een was er leeg, een vol, een halfvol en een was voor twee derde gevuld. Indien de situatie zo is ge weest, dat de aanwezige olie over bepaalde delen van de regelaars verdeeld is geweest, dan zouden de kabels minder stijf kunnen zijn geweest, zodat de bestuurder inder daad het gevoel zou hebben gekregen, dat hij geen macht had over het hoogteroer, zo voerden diverse deskundigen aan. Toege- ADVERTENTIE VAN BRE£WEH TEL. 1001° Co. Na Eerste Kamerdebat De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voornemens bij de Ka mer een aanvullende nota in te dienen op zijn nota inzake het onderwijzerstekort. In deze aanvulling, die vóór de openbare be handeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer kan worden tegemoetge- zien, zullen de sedert het begin van dit schooljaar verkregen statistische gegevens verwerkt zijn, die bij het debat in de Eerste Kamer door de minister reeds sum mier zijn besproken. In het bijzonder zal worden aangegeven, welke invloed deze nieuwe cijfers hebben op de in de oor spronkelijke nota gégeven ramingen. Te vens hoopt de minister aan de hand van de reacties op de door hem dezer dagen te plaatsen oproepen nadere cijfers te kun nen geven over het vermoedelijke resultaat der in de nota besproken maatregelen. ADVERTENTIE geven werd, dat de regelaars als zodanig geen invloed op het roer oefenen, omdat bij doortrekken van het stuur de spanning in de kabel hersteld wordt. De uitslag van het stuur is dan natuurlijk groter, zoals ook bij proeven is vastgesteld. Machine „zakte door" Volgens verklaringen heeft Hawkins een vrij vlakke start gemaakt bij hoog toerental, waardoor hij op 700 meter van de grond kwam. Bij voldoende snelheid liet hij vleugelklappen en buikwielen inhalen, waarna hij op dracht gaf het toerental te verminde ren. Bij bediening van het hoogteroer voelde hij niets. De neus van het toe stel ging naar beneden en de machine „zakte door". In enkele seconden moest Hawkins toen beslissen wat te doen. Hij besloot tot een buiklanding, liet het gas afsluiten en toen de machine de grond raakte ook de electriciteit. Door het stopzetten der motoren poog de hij snelheid te verminderen, echter niet zodanig, dat de machine als een steen tegen de grond zou slaan. Het gebrek aan ruimte vooruit had tot ge volg, dat de machine over de weg schoot, twee meisjes doodde en vijf voorbijgangers verwondde. De tweede piloot H. J. Amorison, acht het ongeluk volkomen onverklaarbaar. Hij heeft de start gevolgd en niets ongewoons bemerkt. De handelingen en commando's achtte hij normaal. Hij had dan ook de in druk gekregen, dat de noodlanding doel bewust was gemaakt om erger gevolgen te voorkomen. Dat was in elk geval beter, dan met vol motorvermogen tegen de grond te slaan. „Wat zou u gedaan hebben als u in de stuurstoel zou hebben gezeten?" werd de heef Amorison gevraagd. „Dat kan ik niet beoordelen", antwoordde deze. „Ik weet niet, wat Hawkins aan het hoogtestuur voelde". De vlieger Hawkins heeft een voortref felijke naam en staat van dienst. Daarbij had hij grote ervaring met Convairs. Hij wist, dat slechts een kleine beweging aan het stuur nodig was, om de machine op te trekken. Te ver doortrekken, zou het ge vaar van over-trekken en daarmee onge lukken opleveren. De waarnemend directeur-generaal van de Luchtvaart zeide, dat een analyse van het ongeluk uiterst moeilijk te maken is. Hij acht zeer wel mogelijk, dat het hoogte roer niet voldoende getrokken is gehouden en vindt het een raadsel, waarom bij „door zakken" en het gevoel, dat het hoogteroer niet werkte, het stuur niet sterker aange trokken werd. Wellicht was het de vrees voor over-trekken, die de bestuurder hier van weerhield. Hij heeft de indruk, dat in enkele seconden geen weloverwogen be slissing kon worden genomen. De bestuur der maakte een tamelijk vlakke start, die niet onveilig is, maar om technische rede nen niet aanbevelenswaardig. Nergens echter, aldus ir. Felkenhagen, is hier sprake van overtreding, nalatigheid, roekeloosheid of fouten. Men kan hier hoogstens spreken van een menselijk te kort. Daarom doe ik het voorstel om niet tot enige strafmaatregel over te gaan. De raad voor de Luchtvaart zal over het ongeluk met de Convair „Paulus Potter" op 7 December zijn oordeel geven. NEW YORK A.F.P.) „De politiek van „apartheid" van de Zuid-Afrikaanse regering heeft tot gevolg, dat de spanning tussen de rassen verhoogd wordt", aldus wordt gezegd in een rapport van de com missie, die de vorige Algemene Vergadering van de UNO belast had met een studie van het rassenprobleem in Zuid-Afrika. Het rapport is getekend door drie leden van de commissie: een Chileen, een Haïtiër en een Fransman. Het is opgesteld aan de hand van documenten, daar de Zuid-Afri kaanse regering geen toestemming had ge geven tot een onderzoek ter plaatse. Verder wordt verklaard, „dat de „apart heid" het toevloeien van buitenlands ka pitaal en de economische ontwikkeling in Zuid-Afrika heeft belemmerd en dat op het terrein van de openbare gezondheid het rassenonderscheid de inheemse bevol king, wier koopkracht zeer beperkt blijft, heeft verzwakt." w (L v cZ .Uw «5 s .W-AA :'- J s. u. CA .<\v~ iy<e Co:/« C.i «V O-v-cm» De Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers zal ter gelegenheid van het komende bezoek van de uit Arnhem afkomstige actrice en filmster Audrey Hep burn, die in Hollywood en op Broadway grote successen geboekt heeft, grote aan tallen van deze foto's van Audrey doen verkopen. De baten van deze actie zullen ten goede komen aan de militaire oor logsslachtoffers. De foto's kosten in het formaat 13 X 18 cm. een gulden per stuk en zijn door Audrey van een opdracht voorzien. Mevrouw Ferrer-Hepburn, zoals zij sinds haar huwelijk met de filmacteur Mel Ferrer heet, komt op 2 November in ons land aan en zal bij de Amsterdamse première van de film „Sabrina fair" in het Tuschinski-theater aanwezig zijn. Gisteren ging de vinkentrek nog de ge hele ochtend door en wel tot ongeveer twee uur. Het was mooi weer en er stond weinig wind. De vinken vlogen rustig en luidroepend in kleine troepjes van 15 tot 25 vogels. Veel van de troepjes kwamen van uit het Oosten en bij de zee bogen zij naar het Zuid-Westen af. Er kwamen in tegenstelling tot Maan dag, toen er wel 10.000 spreeuwen gepas seerd zijn, nu haast geen spreeuwen langs. Verder werden nog gezien enkele veldleeuweriken, mezen en koper wieken en des middags een grote troep van ruim 100 kraaien, waarschijnlijk roeken. Over het middenduin was des middags ook nog trek: drie bonte kraaien, 10 kauw tjes, enige vinken en twee troepen roeken van 70 tot 110 vogels. Hedenmorgen waren de vinken al weer vroeg in de lucht. Er stond een Zuid-Zuid- Oostenwind, hetgeen een goede trekwind is. Toen het om 7 uur begon te regenen stopte de trek. Aan de kop van de Zeeweg was van morgen van 7-8 uur weinig trek door de regenbuien. Van 8-9 uur was het droog en er was 'n sterke vinken en spreeuwentrek. Het eerste uur werden er slechts 44 vin ken geteld, 20 spreeuwen en enkele gras piepers. Het tweede uur werden er echter 680 vinken en 1800 spreeuwen genoteerd. Voorts nog 1 veldleeuwerik en 1 merel. Toen het opnieuw begon te regenen stop te de trek. Aan de binnenduinrand bij Overveen was vanmorgen van 7.15-8-15 uur een lichte gevarieerde trek, die ongeveer het zelfde beeld toonde als gisteren. Alleen de trek van koperwieken was iets sterker. Genoteerd werden: 43 spreeuwen, 70 vin ken, 26 koperwieken, 10 kramsvogels, 63 kauwen, 1 veldleeuwerik, 1 boomleeuwe rik, 1 merel, 1 zanglijster, 1 groenling, enkele sijsjes en bonte kraaien. Gisteren vloog er nog een aalscholver over in Westelijke richting. Zaterdag is de notenkraker bij de pro vinciale griffie weer gezien. Hij huist daar nu al een week. Door een oproep in de dagbladen over waarnemingen van noten krakers heeft men al een groot aantal positieve gegevens binnen gekregen. Wij kunnen dit jaar dan ook wel spreken van de eerste grote notenkrakers-invasie sinds 40 jaar. Alle waarnemers hadden nooit eerder zo'n bruine kraai gezien. Hij ver toonde zich veelal in tuinen met fruitbo men of in hazelnootbosjes. De notenkra kers zijn over het algemeen zeer mak en laten zich soms tot op twee meter bena deren. Waarschijnlijk omdat zij uit het zeer dun bevolkte Siberië komen en de mensen niet kennen. u

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5