Verjongd Velserbad" gaat een frisse toekomst tegemoet De coaster is nog maar even 25 jaar oud 'Thalia* Geheimen aller tijden onthuld door luchtfoto's Agenda voor Velsen Visserij-varia LICHT ONDER WATER Schakers van „Kijk uit" bedwongen „Krommenie I iaj Geen koude voeten meer op de „perrons" Old Clothes New Het Nut had topograaf op bezoek WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 DRY CLEANING ONLY Pink LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Gideona" de voorloper van een gewaardeerde reeks boodschappenjongens Ouderdomsvoorziening in discussie J aarvergadering van P. v. d. A. Bazar voor jeugdwerk Gereformeerde Kerk WIE EEN NIEUW OVERDEKT ZWEMBAD zou willen bouwen, kwam hoogst waarschijnlijk niet zó vaak voor verwarrende situaties als de aannemer, die „van oud nieuw" moet zien te maken. Aannemer Rolvink, die het „Velserbad" sinds Juli onder handen heeft, kan daarvan meepraten en de onder-aannemers zeggen het hem na. Een inrichting als deze, die vier jaar lang leeg heeft gestaan en daardoor ook al niet een toonbeeld van netheid en overgrote zorg was, levert een menigte van onverwachte moeilijkheden op. Niettemin zou het werk omstreeks Januari klaar kunnen zijn, wat al even later is dan men oorspronkelijk had geschat, maar dan is het ook een juweeltje van een overdekte met onder-water-verlichtlng, een dubbel- geïsoleerd-plafond, eigen watervoorziening en twee maal elf douchecellen rond de „bak". In het eerste begin van deze omvangrijke restauratic heeft de aflevering van materialen roet in het water gegooid, maar daarna kon er toch op volle kracht gewerkt worden. Als op een blijde Zaterdag in Januari of in elk geval het eerste begin van het nieuwe jaar het in ons blad van gisteren al aangekondigde zwem feest losbrandt, is er eindelijk een eind gekomen aan het treurspel dat begon met de sluiting van het „Velserbad" op last van de gemeente en dat jaren lang door zeurde tot schade van het schoolzwemmen, de reddingsbrigade, de vereniging en niet in de laatste plaats de volksgezondheid. Eigenlijk is het drama al eerder begon nen. In de tijd, dat deze en andere zwem inrichtingen gebouwd werden, werd een deel neergezet uit oogmerken van zuiver winstbejag. Op zichzelf geen verkeerde zaak, maar de exploitatie kwam meer malen, hier en elders, in het gedrang en diverse overdekte baden bleken niet al te royaal te zijn opgezet, zodat er in de loop der tijden heel wat aan vertimmerd moest worden. Nu dit alles evenwel verleden tijd is ge worden, leert een wandeling door het nog aan alle kanten van afbraak en opbouw weergalmende „Velserbad", dat de nieuwe aanpak tenminste poogt de oude indruk ken uit te wissen. En er nieuwe, goede voor in de plaats zet. De entrée direct al is grondig aan het veranderen. Daar het bestaande ge bouw op verschillende punten toch meer ruimte nodig had heeft men ook de ingang kunnen wijzigen, zodat de hall ruimer kon worden. T ochtsluizen Drie maal drie stellen tochtdeuren zul len er voor zorgen, dat het gebouw niet meer doortrokken is van het koele windje, waar vroeger nogal eens een verkoudheid op ontsproot. De cassa verdwijnt uit de hall, die ban ken krijgt om de wachtenden op eon stort bad een zitplaats te verschaffen: 13 stort baden worden er in de gang naast de vesti bule gebouwd. Rond bijna de hele inrich ting komt voorts een gang, die men met een kloostergang zou kunnen vergelijken, al gaat deze vergelijking direct al scheef, omdat het noch kloosterlingen noch een klooster betreft maar de machinist, die door deze gang binnendoor naar zijn instal latie zal kunnen kómen. Bovendien heeft deze gang het grote voordeel, dat de er boven liggende plat forms van de zwémzaal niet langer zo ve nijnig koud aan de ongeschoeide voet zul len zijn als vroeger: als isolatie van de bo venliggende perrons ter invoeging van ver warmingsbuizen in de „kloostergang" heeft men de pilaren, die vroeger het gebouw omzoomden, in een muur opgenomen. Aan het Noordwestelijke uiteinde van het gebouw blijft de (vernieuwde) ketel- installatie-annex-kolenbunker; de „machi nekamer" blijft op de oude plaats in de diagonaal-tegenovergestelde hoek, in het Zuid-Oosten dus. Het zag er daar, zoals we al eens eerder verteld hebben, maar troosteloos uit, toen de gemeente eigenares van het gebouw was geworden: de pompen en afsluiters waren ettelijke malen bevroren geweest en dus volkomen onbruikbaar, de regelkamer moest van de grond af vernieuwd worden en alleen de filters vielen mee. Tussen de machinekamer en de vestibule blijft plaats over voor een reservekleed- zaaltje voor 40 personen, die waarschijnlijk alleen bij grote drukte of voor schoolzwem men hoeft te worden gebruikt. Nieuw plafond met schijnwerpers Het hart van het Velserbad, de zwém zaal, ziet er al heel wat hebbelijker uit dan toen het plafond in rafels naar beneden hing en de glazen wanden voor de jeugd een prachtig bekogelingsdoelwit oplever den: het plafond is helemaal vernieuwd en de dubbele rij T.L.-bakken plus de luiken voor twee grote schijnwerpers laten zien, dat er aan licht geen gebrek zal zijn. Over dag zullen de glaswanden, (waarvan een deel aan de onderkant vervalt omdat de polo-bal er toch meestal doorheen ging) voor voldoende licht zorgen. Maar 's avonds is het niet alleen mogelijk uit het plafond het bad in een zee van licht te zetten; ook onder water komt illuminatie dank zij de 10 „patrijspoorten", die al in het beton van ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 WOENSDAG 27 OCTOBER IJMUIDEN Thalia. 20 uur: „De clown". Rex, 20 uur: „Bureau zedenpolitie". Ned. Rode Kruis, afd. Velsen-IJmuiden, 20 uur, Patronaatsgebouw, lezing. „Pieter Vermeulen-museum", Cultureel Gebouw, Moerbergplantsoen, geopend van 14—17 uur. DONDERDAG 28 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Verzwegen verleden". Rex, 20 uur: „Bureau zedenpolitie". „Fryske Trou", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneeluit voering. VELSEN Raadhuis, 9.30—12 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken. de kuip waren uitgespaard, maar in het verleden hoogst zelden dienst hebben ge daan. Er zijn in een ander bad al proeven ge nomen met de armaturen voor deze onder waterverlichting en de zwemshow, die de opening volgend jaar zal begeleiden zal ongetwijfeld van deze mogelijkheid profi teren. De overkapping van het bad is voorts belangrijk verbeterd: niet alleen heeft men over het plafond verwarmingsbuizen ge legd om zoveel mogelijk condenswater tegen te gaan, maar bovendien is het dak beschot dubbel geïsoleerd. De zwemzaal, die vroeger aan weerskan ten cabines had, kon dank zij de aanbouw zoveel ruimte aan de Noord- en de Zuid gevel winnen, dat er 2 x 11 douches kon den komen plus een belangrijke uitbreiding van de kleedgelegenheid; twee rijen cabi nes aan weerskanten van de zwemzaal- ingang. OCOCCOOOCOTXYC Bij een eerste inspectie van het Velser- bad na de overname door de gemeente kon een der deskundigen zijn pink door het vergane ijzer van de verwarmings- buizen boren, zonder dat er iemand ge wond raakte buiten de buis Nu staan j de radiatoren alweer langs de muren van het snel opknappende gebouw, maar die pink zal het symbool blijven van hoe-ver-het-heen-was. XX)OC>OCXDOOOOOOOOCKXXX)OOOOOOCOC)OOOOOOOOOC<XX)OOOOOOOCOOCJCO Daarachter werden twee gemeenschap pelijke kleedzalen geprojecteerd,in hoofd zaak voor schoolzwemmen en jonge klan ten, die elk 50 kinderen kunnen bevatten. Met de 2 x 20 cabines, die zeg maar 3 x wisselen per diensttijd gedogen, komt het „Velserbad" in zijn nieuwe staat aan een capaciteit van 250 mensen per uur. Voor de wisselcabines zijn bovendien twee nieuwe garderobes in aanbouw. Het bekende „plat" aan de kant van de Lorentzstraat is nu zoals gemeld verhoogd en overdekt, zodat daar een niet onaanzien lijke ruimte vrijkwam voor een personeels- kamer, een EHBO-kamer, een installatie voor air-conditioning (de temperatuur zal straks met de vochtigheid nauwkeurig te regelen zijn) en een bergruimte voor mate rialen. Het grote voordeel van de EHBO-kamer hoeft niet nader te worden beklemtoond: de vroegere niet zo prettige situatie, dat een ongelukje in de zwemzaal zelf moest worden afgehandeld, is nu vervallen. Bovendien: het personeel (minstens 2 x 4 „man" in ploegen) is bijna geheel gedi plomeerd wat de eerste hulp betreft en bo vendien hebben de meesten hun certificaat reddend zwemmen. De kuip zelf was redelijk. Als zij geen verrassingen oplevert en nog eens terdege met dun cement is „aangeveegd", zal dit belangrijke onderdeel van Velsens verjong de overdekte weinig zorgen opleveren. Maar de rest.... veranderde haast hele maal. Zelfs de buitenkant die als laatste punt op de i straks gezandstraald wordt. AAN HET BEGIN VAN DE TWINTIGER jaren ontstond er een nieuw type schip voor de wadvaart en de kleine kustvaart. De vraag naar sneller vervoermiddelen en naar een vervoermiddel, dat meer onafhankelijk was van de wind, deed in die jaren vele schippers besluiten hun kofschip, zeetjalk of zeilaak een motor in te bouwen. De onernemende mannen, die op dit gebied voorgingen, bleken een goede kijk op de zaak te hebben, want deze kleine motor-zeilschepen waren zeer in trek bij de afladers. Weldra begon men in te zien, dat men nog voordeliger schepen kreeg, door direct bij de bouw het schip met een motor van 70 a 80 pk te voorzien. In het gebruik bleek echter de hulp motor veelal dienst te doen als hoofd werktuig, terwijl de zeilen meer als hulp middel gebruikt werden. Zeer spoedig be gon men daarom schepen te bouwen, die geheel het karakter droegen van motor vaartuig met hulpzeilvermogen. Dit type ontwikkelde zich snel en kreeg een karakteristieke uitvoering. Uit dit schip is later het motorkustvaartuig of de coaster ontstaan zoals we die thans kennen. Prototype Het eerste motorschip voor de kleine kustvaart en wadvaart zag het licht in 1925 op de werf „Gideon" van J. Koster Hzn te Groningen. Dit schip was gebouwd voor rekening van de schipper-eigenaar P. H. Fekkes en kreeg de naam „Gideona", welke 130 ton groot en 30 meter lang was. Het rapport van de kapitein na de eerste reis met dit eerste kustmotor- scheepje met kruiserhek was zeer gunstig zowel wat zeewaardigheid als wat snelheid betreft. De behaalde snel heid met de 72 paards Industrie motor bedroeg 7 3/4 mijl. De werf „Gideon" kreeg meer bestel lingen voor dergelijke vaartuigen. Eén hiervan, de „Ruja" is hierbij afgebeeld, liggende in de haven van Maassluis. De N.V. Wra. H. Mtiller Co te Rotterdam heeft dit scheepje in 1926 op genoemde Groningse werf laten bouwen. Het kwam onder de naam „Meuse" in de vrachtvaart. De inhoud bedraagt 178 reg. ton bruto en 110 netto, de lengte 33.00 meter, de breed te 5,82 meter en de holte 2,43 meter. De zelfde rederij kreeg er in 1926 nog drie schepen bij, de „Marne", „Oise" en de „Seine", die identiek waren aan de „Meuse". Wat groter De „Meuse" werd evenwel spoedig door een nieuw schip van dezelfde naam ver vangen. De werf „Gideon" werd met de bouw belast en deze „Meuse", een slag groter dan de eerste, namelijk 198 ton, kwam in 1928 gereed. De heer P. H. Fekkes, die de „Gideona" in de vaart had, vermeerderde zijn bezit met één schip wegens aankoop van de eerste „Meuse", die als „Gideona II" in de vaart kwam. De oorspronkelijke motor werd in 1931 vervangen door een 120 paards Juncker en het jaar daarop kwam het schip toe te behoren aan P. H. Fekkes. Hierdoor kwam de naam „Gideona II" te vervallen en is het de „Ruja" geworden, waaronder het nog steeds in de vaart is. Later werden aan dek nog eniee ver anderingen aangebracht en in 1948 ver ving men de Juncker motor door een In dustrie van 120 pk. De moderne coasters van thans hebben de kustvaartuigen van het type „Gideona" verdrongen, maar die kleine hebben nog altijd een voorrecht boven vele andere doordat zij zich verder landinwaarts kun nen begeven. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Het ruim 300 hectare grote natuurreservaat „Het Zwanewater" in de duinen onder Callantsoog (N.H.), zal met ingang van het volgende seizoen voor het publiek toegankelijk worden gesteld. Om het kostbare terrein echter zoveel mogelijk te sparen, is bepaald, dat bezoek aan het „Zwanewater" slechts onder geleide mag plaatsvinden. Driemaal per week kan ieder, die zich daarvoor bij de jachtopziener opgeeft, het reservaat waarin zich o.m. de grootste broedkolonie van Lepelaars van West- Europa bevindt bezichtigen. De foto geeft 'n beeld van dit stukje ongerepte natuur Op overtuigende wijze heeft het eerste tiental van de IJmuidense schaakciub „Kijk Uit" de eerste competitiewedstrijd gewonnen. Met 64 werd het bezoekende Krommenie I verslagen. Het was een pret tige en sportieve ontmoeting met dito tegenstanders, terwijl het gehalte der ge speelde partijen zeer goed was. Aan het eerste bord speelde Lanser een gedegen partij. In het middenspel had hij al enig voordeel, maar toen begon het tijdnood duiveltje een woordje mee te spreken, waardoor dit voordeel niet ten voile uit gebuit kon worden. Het resultaat was re mise. Gordijn aan het tweede bord had een hevige aanval te verduren van de Krom- menie-man, maar de Kijk Uit voorzitter wist alle listen en lagen van zijn tegen stander uit de weg te gaan, kreeg zelfs het betere spel, maar ook hier begon de tijd nood zijn invloed te doen gelden. Nadat de tijdscontröle was geschied, was de stel ling van Gordijn hopeloos en gaf hij op. v. d. Plas had bij het afbreken een over wegende stelling bereikt, maar daar de wedstrijd al beslist was, werd tot remise besloten. De partij Blok was al een week eerder gespeeld en afgebroken in een stel ling, waar voor „Kijk Uit" weinig perspec tief in zat. Deze werd dan ook door de IJmuidense club gewonnen gegeven. Kraaienoord slaagde er in een Konings- aanval op touw te zetten en in fraaie stijl dwong hij zijn tegenstander tot opgeven. Visser had tot taak mevrouw Klijn het punt afhandig te maken. Ook hier had Visser bij het afbreken een zo goed als gewonnen stelling bereikt, maar hoffelijk bood Visser remise aan, wat mevrouw Klijn direct accepteerde. Wijdoogen speel de een partij, waarin de opening en het middenspel volgens de regelen der kunst gespeeld werden. In het eindspel toonde Wijdoogen zich de meerdere en in een zeer fraai eindspel kreeg hij zijn tegenstander op de knieën. Hendrikse speelde een aan- „Als 't getij verloopt" In het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan komen Vrijdagavond de le den van de afdeling IJmuiden-Oost van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond weer bijeen. Mevrouw W. Snoek-Gabel van Drie huis zal er spreken over het onderwerp „Als 't getij verloopt, verzet men de ba- keiys". De „Ruja", één der eerste coasters. Voor de leden van de Beverwijkse Be- stuurdersbond van het N.V.V. heeft de heer Van Zuuren uit Amsterdam een interessan te causerie gehouden over een actueel on derwerp: de toekomstige ouderdomsvoor ziening.. De heer Van Zuuren behandelde eerst hoe het vroeger was toen men wel inzag dat voor de ouderen iets gedaan moest worden, tot daden kwam het echter niet. Gelukkig is het nu anders en er wordt hard gewerkt om een definitieve regeling samen te stellen. De causerie werd met grote aandacht gevolgd en de heer Van Zuuren had nog vele vragen te beantwoorden. In „Oud Wijk aan Zee" heeft de plaat selijke afdeling van de Partij van de Ar beid haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter verwelkomde in zijn openings woord in het bijzonder de raadsleden W. Alberda, E. Gerritse en E. Coelingh. De jaarverslagen van de secretaris, de heer C. Zalm, en van de penningmeester, de heer L. Oldenburg werden goedgekeurd. Laatstgenoemde kon door ziekte niet aan wezig zijn en de voorzitter sprak de hoop uit op een spoedig herstel. Hierna werd het winterprogramma be sproken, waarin enige excursies zijn opge nomen. De heer Alberda deelde mede dat ten bate van de actie voor „Ons Huis" in het veilinggebouw aan de Breestraat te Be verwijk een bazar wordt gehouden op 27 November. Giften in geld zowel als in na- tura kunnen worden bezorgd bij de heer Gerritse. Tot slot van deze geanimeerde vergade ring werden door de leden vragen gesteld aan de heren Alberda en Gerritse over de woningbouw. Aan het jeugdwerk van de Gereformeer de Kerk in Santpoort bestaat een dringen de behoefte. Het werk breidt zich steeds uit, maar een flink gebouw ontbreekt nog steeds. Er worden thans pogingen aange wend om de hiervoor benodigde gelden bij een te brengen. Daartoe zal dan op Woens dag 3 en Donderdag 4 November een bazar worden gehouden in het Ned. Herv. jeugd gebouw. Geruime tijd is de Geref. dames- krans al bezig goederen te vervaardigen, zodat op de bazar een finke collectie kle dingstukken zal liggen. Verder zal er een uitgebreide sortering levensmiddelen, boe ken eff. andere begerenswaardige artikelen worden aangeboden. Aan amusante spelen en attracties zal het evenmin ontbreken. vallende partij en deze aanval sloeg door, zodat ook hier een punt voor Kijk Uit op het scorebord kwam. Kistemaker kreeg na een gelijk opgaan de strijd een aanval te verduren, waarbij een pion angstig dicht bij het promotie- veld kwam. Zover ging het echter niet, want Kistemaker wist deze promotie te verhinderen. Remise was de uitslag. De Haas kwam in de opening door een han dige combinatie een pion voor en won er later nog een bij. Toen in het eindspel de Krommenieër een stuk verloor, gaf hij op. Uitslag 64 voor Kijk Uit. Derde tiental Minder goed was het derde tiental van Kijk Uit op dreef, dat een onverwachte nederlaag te slikken kreeg tegen Zaan dam V. Weliswaar hadden de Zaandam mers een sterk tiental, maar ook het Kijk Uit tiental was op papier niet zwak. De voorlopige stand is 52 voor Zaandam, maar de drie afgebroken partijen zijn van dien aard, dat de wedstrijd vermoedelijk met 6y,3'/.. verloren zal worden. Aarts moest in verband met de tijd zijn partij afbreken, maar deze zal wel een punt op leveren voor Kijk Uit. Eveneens was dit hetg eval met v. d. Plas. Deze partij zal wel in remise eindigen en Verlaak staat in een afgebroken stand twee pionnen achter, wat dus wel op een nederlaag zal uit draaien. De Ruiter maakte er een bliksem- wedstrijd van, maar zijn tegenstander kon dat nog beter en De Ruiter verloor kans loos. Ook Hillecamp kon het niet tot een zege brengen. Ondanks alle pogingen moest hij opgeven en de eer aan de Zaandammer laten. v. Niekerken had bij het afbreken een stelling waar niets meer in zat en voor de arbiter was het niet moeilijk re mise te verklaren. Roseboom had in de opening met moeilijkheden te kampen, welke hij niet meer te boven kwam. Kans loos ging hij ten onder. De Wolf hield lange tijd stand, tot een onnauwkeurig heid een einde maakte aan de illusies van de Kijk Uit speler. De Vries speelde een beste partij, waarin hij zijn rivaal geen schijn van kans gaf en won gemakkelijk. Tenslotte maakte Dekker remise, nadat hij lange tijd gedrukt had gestaan. De vol ledige uitslagen zijn: Kijk Uit IKrommenie I: 1. P. Lanser J. Blanken remise; 2. C. J. GordijnP. de Boer 01; 3. J. v. d. PlasH. Booy remise; 4. J. BlokC. J. Besse 01; 5. J. Kraaien oordC. Moeyes 1—0; 6. R. VisserMevr. Klijn remise: 7. J. L. WijdoogenC. Poel 10; 8. H. HendrikseH. W. v. Onsen oord 10; 9. A. KistemakerM. Schenk remise; 10. G. L. de HaasE. Helderman 10; Totaal 64. Kijk Uit IIIZaandam V: 1. H. Aarts C. J. de Vries afgebr.; 2. A. v. d. Plas— J. v. Heeswijk afgebr.; 3. A. de RuiterJ. May 0—1; 4. J. Verlaak—P. W. Greuter afgebr.; 5. J. HillecampM. v. Ommen IJselmeervisserU- Zoals het gehele jaar al het geval is, werd de visserij ook vorige week belemmerd door het stormachtige weer. De lijn- of beugaalvissers hebben de beug een etmaal in zee kunnen brengen. De prijs van de lijnaal varieerd van f 1,25 tot f 1,35 per pond. De hoogste besomming was f50 per lijnaalvisser. De staandnetvisserij heeft in het geheel niet kunnen vissen. Door een vaartuig werd Noorzeevis aangevoerd, prijs per pond van f 0,25 tot f 1,00. De besom ming was slechts f 83,06. In de week van 18 tot en met 23 Octobre werd aangevoerd: 183 pond lijnaal; 207 pond snoekbaars; 78 pond rode baars; 132 pond voorn en 180 pond Noordzeevis. Door een span werd de visserij op snoekbaars geprobeerd. Door het weer kon men nauwelijks een paar uur vissen. De besomming was f 122 per span.. De vorige week werd in totaal verhandeld f 530,33. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 2,802,50; gr. tong 3,803,50; grm. tong 3,002,80; kim. tong 2,70—2,52; kl. tong I 2,202,02; kl. tong II 2,00—1,86: tarbot I 2,30—2,00, per kg. Tongschar 8880; schartong 5043; kl. schol II 29,50—22; v. haring 1710; makreel 2112; gr. schelvis 6340; grm. schelvis 5034; kim. schelvis 3524: kl. schelvis I 3121; kl. schelvis II 21,5014,50: wijting 2312; gr. gul 7251; midd. gul 5544; kl. gul 3719; poontjes 24—22; kl. rode poon II 15, per 50 kg. Gr. kabeljauw 268148; gr. koolvis zw. 8167, per 125 kg. Aanvoer op Dinsdag. 68 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 13 kisten tongschar en schartong, 24 kisten schol. 2370 kisten haring, 3145 kisten makreel, 975 kisten schel vis, 140 kisten wijting, 105 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten poon, 63 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 6930 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 16 Ber gen f25.000; Ï.TM 71 Bloemendaal f 16.900; D 187 f2580: IJM 209 f12600; KD 79 f 14.000; SCH 117 f14.000; SCH 27 f8740; SCH 249 f 10.940; KW 54 f4700; KW 25 f4360; KW 3 f 3550. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s„ 8 uur in één speciale voorstelling LORETTA YOUNG-JEFF CHANDLER in het emotionele drama VERZWEGEN VERLEDEN (Because of you) Er was een vlek op haar leven men vond haar ongeschikt om moeder te zijnen tochEen man kan een vrouw alle fouten vergeven op één na I Toegang 18 jaar. Voorverkoop morgenochtend van 11 tot 12 uur (telefonisch dagelijks). riiiiiBPffum .lata1 wiw «MMwawaï BB 01; 6. A. v. NiekerkenC. Meyer Jr. remise; 7. L. Roseboom—Fr. Bakker 01; 8. M. de WolfJ. H. de Vriend 01; 9. J. S. de VriesTh. W. Punt 10; 10. J. DekkerW. Ramakers remise. Voorlopig 2—5. In de toneelzaal van het Kennemer Thea ter hield de Beverwijkse afdeling van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen haar eerste contact-avond. De voorzitter, dr. Alb. Vis, sprak in zijn openingsrede zijn voldoe ning uit over de grote opkomst en heette de burgemeester en een der wethouders van harte welkom. Het is jammer, dat het leden tal wederom is teruggelopen, waardoor het geven van avonden als deze moeilijker zal worden en de vrees groot is, dat het werk gestaakt 2 al moeten worden. Indien er geen kentering in het ledental komt. Hierna leidde hij de spreker van de avond in die het een en ander omtrent de gehei men van de luchtfotografie zou onthullen. De heer C. A. J. von Freitag Drabbe, direc teur van de Topografische Dienst, begon met te zeggen, dat de mens nieuwsgierig van aard is de een meer de ander minder. Dat de nieuwsgierigheid ook zijn goede zijde heeft, blijkt o.a. uit de luchtfotografie. Deze luchtfotografie onthult inderdaad de „ge heimen van de aarde". Hoe ontstaan lucht foto's? Deze worden van uit een vliegtuig genomen, die daartoe tot 4200 m. stijgt. De daarin geplaatste camera staat loodrecht op de aarde en fotografeert een gebied van U's km. De jaarlijkse kosten bedragen van 100.000 tot 150.000 gulden. Deze kosten zijn alleszins verantwoord, want door de lucht fotografie wordt op eenvoudige wijze de bodemgesteldheid vastgesteld, die anders door bodemonderzoek veel tijd en geld zou den kosten. Ook uit militair oogpunt is de luchtfoto grafie van het allergrootste belang. Elke oneffenheid die zich in een gefotografeerd gebied voordoet is op de fotocopie onmid dellijk te hei-kennen en kan dus op stafkaar ten worden aangetekend. Spreker deelde als curiosum mede, dat hij in zijn dertigjarige loopbaan ruim 800.000 luchtfoto's heeft genomen. Aan de hand van fraaie lichtbeelden werd een duidelijk beeld gegeven wat zich in de loop van eeuwen in en op de aarde heeft afgespeeld. Zo onthulde de luchtfoto-grafie dat er in de buurt van Oldeberkoop een nederzetting is gelegen, waarover de geleerden het nog niet eens waren. Duidelijk waren de vroegere huizen enz. te herkennen. Ook rivieren die b.\in Drente hebben gestroomd laten nu nog hun sporen na. Deze plaatsen hebben een veel groter vochtig heids percentage. In de buurt van Beverwijk heeft vroeger het kasteel Oud-Haerlem gestaan, hetgeen nu niet meer te zien is. Luchtfoto's hebben de fundamenten van dit kasteel echter weèr te voorschijn doen komen. Ook de overstromingsramp in Zeeland is fotografisch vastgelegd. De verzilting van de bodem werd duidelijk waargenomen, de vorming van de zandbanken die na de storm zijn ontstaan en in sommige gevallen ernstige hinderpalen vormen, waren duidelijk te zien. Lichtbeelden lieten opnamen zien van verdronken steden uit vroegere overstro mingen, het z.g. wandelen van onze wadden eilanden, oude romeinse nederzettingen enz., enz. Openbare bijeenkomsten in Goede Herderkerk Het Hervormd Evangelisatie Comité houdt van Maandag 1 tot en met Zaterdag 6 November iedere avond een openbare bijeenkomst in de Goede Herderkerk, waarop zal spreken de Canadese Evangelist J. Bracks. De bijeenkomsten die een uur zullen duren worden opgeluisterd door zangkoor en orgelspel van Joop Huizinga. L-

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7