Interkerkelijk ziekenhuis kreeg nog geen fiat van Velsens raad Twee standpunten onverzoenlijk; Zes uren discussie Een derde deel vergeten Wijziging van voordracht tot besluit Winkelsluiting voor melkhandel blijft voorlopig bij het oude Wethouders kregen hun 6 percent met pijn en moeite WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 7 Grondsto £f enaanvoer VELSENS RAAD HEEFT TOT OVER HALF TWEE van nacht gediscussieerd over een uitermate belangrijke aange legenheid: het verzoek namelijk van de Stichting Interkerke lijk Ziekenhuis „Kennemerland", die het gemeentebestuur vroeg om medewerking voor de oprichting van een zieken huis binnen de gemeente. Dat dit agendapunt de voltallige raad verre van onberoerd zou laten bleek al uit de voor dracht zelve, die een minderheidsstandpunt plus een nota van wethouder D e B o e r (Arbeid) behelsde en het meerder heidsstandpunt van het college, dat door wethouder A s c h o f f (C.H.) werd verdedigd. Het bleek tijdens de be handeling bovendien uit de op hoog peil gevoerde be sprekingen, die men dit raadsstuk schonk. Conflictstof was er te over, daar B. en W. in meerderheid de raad adviseerden de gevraagde steun in principe te geven, maar zowel P. v. d. A. als C.P.N. waren daar fel tegen gekant en later bleek ook de K.V.P. zich niet achter de meerderheid van het college te scharen, al baseerde men zich op verschillende principes hieromtrent. De eerstgenoemde fractie zagen het als een on overkomelijk bezwaar, dat bij de stichting van een inter kerkelijk ziekenhuis in Velsen een derde deel van de be volking, het buitenkerkelijke, geheel buiten beschouwing werd gelaten. Aan het eind van de lange debatten ging het college in besloten raad en kwam met een ietwat gewijzigd voorstel terug onvoldoende gewijzigd overigens om de Arbeidsfractie achter zich te krijgen. Het eind van het liedje werd een schorsing van de zitting tot een nader te bepalen Dinsdagavond en dan zal tevens de rest van de agenda, die de verhoogde huurprijzen voor VSV en Stormvogels van het Sportpark Schoonenberg als verre van mals agendapunt bevat, worden behandeld. 99 99 In een bewogen verdediging van het minderheidsstandpunt, dat dus net Huma- nistisch-georiënteerde volksdeel aan zijn trek wilde laten komen, heeft wethouder H. d e B o e r de meerderheid in B. en W. bestreden en zijn algemeen als magistraal erkende rede is door een volle publieke tribune in spanning aangehoord. In het debat zijn verschillende détails van het plan der Interkerkelijke Stichting breed uitgemeten: de plaatsing op „Beeckenstein" die de stichting voorstaat, werd door diver se raadsleden weinig bevredigend geacht: de plaats bezuiden het Noordzeekaraal werd in het algemeen aangevochten door degenen, die het eventueel te stichten zie kenhuis als deel van de nieuwe IJmond zagen, terwijl de kerk letterliik in het mid den werd gelaten door de V.V.D., die ver trouwde, dat dit ziekenhuis zonder aan zien des geloofs naar beste weten de zieken zou dienen. En dus vóór het meerderheids standpunt tekende. Men struikelde overigens veelal pijnlijk over de „voorwaarde" van de Stichting om bij aanvaarding van het plan de eventuele opzet voor een „gemeenteliik" ziekenhuis geheel los te laten, in welk opzicht het col lege later bereid bleek te zijn, de wijn met water te verdunnen. Bijna de hele raad meldde zich. toen de stichting van het interkerkelijke ziekenhuis aan de orde kwam, althans een verzoek van de daartoe opgerichte Stichting om dit streven te steunen. De heer Lips (A.R.) begon in mineur: dat de minderheid van het college deze Zaak kennelijk op de lange baan wil schui ven, achtte hij een reden tot droefenis en daarom is de A.R.-fractie het dan ook ten volle eens met de meerderheid, die het particulier initiatief en het verlangen van een groot deel der niet-Katholieke Velse- naren een eerlijke kans wil geven. Nu het nog niet tot een gemeenteliik ziekenhuis is gekomen, betwijfelde de heer Lips het ten zeerste, of alleen grote ziekenhuizen ren dabel zijn: ook de inrichtingen met minder dan 300 bedden krijgen terecht riikssteun Wethouder De Boer stelde in zijn min derheidsstandpunt de volksgezondheid vóór de levensovertuiging, daarbij een verge lijking trekkende met de ..versnippering" in het onderwijs en de scholenbouw, maar de heer Lips vond deze parallel strikt ge nomen onjuist: als er bij het bouwen van ziekenhuizen bepaalde minima worden aangehouden, kan dit euvel zich niet eens manifesteren. Bovendien staat achter een interkerkelijk ziekenhuis zulk een grote groep van protestants-religieus georiën- teerden, dat het draagvlak a priori al groot genoeg geacht moet worden. A ntonius te klein De IJmond-plannen geven direct al „voedsel aan een tweede ziekenhuis in Vel sen: in 1980 zal deze streek 258.001) inwo ners tellen. Dat het Antonius-ziekenbuis dus binnen afzienbare tijd te klein zal zijn. leed voor spreker geen twijfel. De A.R.-afgevaardigde behandelde het ziekenhuisprobleem in den brede: op grond van de ervaringen achtte hij de 10.000 subsidie dezelfde als aan het Antonius- ziekenhuis die aan het raadsstuk ten grondslag ligt, beslist onvoldoende. De Stichting wil een uit haar midden gekozen bestuur geen gemeentelijke locomotief met particuliere wagons, zei de heer Lips, die tenslotte de raad voorhield een beslis sing te nemen over een concreet geval, waaraan voldaan kan worden, temeer daar de minister jegens deze groep de juistheid van haar verlangen erkende. Daar kon de heer VanDongen (C.H.) het in grote lijnen mee eens zijn: deze po ging van alle protestantse kerken-samen om een ziekenhuis te stichten, verdient steun. De vraag naar grond tegen een matige prijs leek hem eveneens redelijk: de overwegingen die tot dit veelomvatten de verzoek leidden, verwierven uiteraard zijn steun. Een strikt zakelijk geluid liet de heer Huygens (Kath.) horen: hij steunde in feite het verzoek van de Stichting op basis van het ingekomen gemeenteblad, hetgeen later deels een vergissing bleek te zijn. Bouwstop juist nu! De bouwstop op de ziekenhuizen werd door de heer Verbeek (Arbeid) in het geding gebracht: dat juist nu het plan van de Stichting loskomt, leek hem zacht ge zegd wat verwonderlijk, hoewel hij alb> waardering had voor het principe van dö heer Lips. Als eis verbond hij echter na drukkelijk aan zijn stem, dat niet alleen de interkerkelijke groeperingen recht heb ben op een ziekenhuis, maar de buitenker kelijken evenzeer: tenslotte is de verhou ding in Velsen ongeveer 30-30-30. Primair stelde hij de zo goed mogelijke zorg voor de zieken; een te klein ziekenhuis leek hem in dit verband beslist geen voordeel voor de patiënt, al kampt elk ziekenhuis de laatste tijd tegen een nadelig saldo, mede dank zij de belangrijke sociale verbeterin gen voor het verplegend personeel. Hoe kleiner het ziekenhuis echter, hoe smaller de basis en hoe moeilijker het wordt de outillage up to date te maken en te houden: tweehonderd bedden is bijvoor beeld geen gunstige grootte, meende hij. Er is zwaar aangeslagen op het initiatief in deze: het ligt naar zijn mening niet buiten, maar duidelijk in de raad. Nu het college achter de schermen plannen be raamde voor een gemengd hospitaal (neu traal en kerkelijk samen) wordt dit door kruist door dit adres, verklaarde de Ar- beidsfractie-voorzitter, die verder opmerk te, dat de Katholieke inrichtingen met hun congregaties de verpleginssprijs kunnen drukken, dank zij het goedkope personeel. Goedkope grond en garantie voor de bouw, subsidie voor de exploitatie (zoals dus de heer Lips vroeg) worden wel even op tafel gelegd, maar het „particulier initiatief" wil tegelijkertijd de gemeente het plan voor een neutraal (gemeentelijk), ziekenhuis uit handen slaan. Kleinere kring De bevolkingsprognose van de heer Lips zou volgens hem wel wat overdreven zijn: hij vergat daarbij, dat ook Haarlem grootse ziekenhuisplannen heeft en dus heus niet op de IJmond zal gaan leunen, waarmee de te bedienen bevolking dus kleiner kan worden gesteld. Het is al met al nu bijna onmogelijk het ziekenhuis te verwezenlijken verkondigde hij: het is wel wat treurig, dat het parti culier initiatief achter de gemeentelijke locomotief wordt gekoppeld; bovendien wordt de trein gevuld met gemeentemid delen. Maar het ergste is; de buitenkerke lijken worden maar even helemaal wegge redeneerd. Het gemeentelijke plan, dat iedereen wil helpen, zag er volgens de heer Verbeek heel wat aannemelijker uit. Inderdaad houdt het IJmond-plan reke ning met 240.010 men=en, die, krap geme ten 400 ziekenhuisbedden moeten hebben „Als er nu op „Beeckenstein" een zieken huis wordt gebouwd, staat het daar toch verkeerd voor het I.Tmond-nlan: daar zon het alleen voor Velsen en Haarlem-Noord kunnen dienen." Regionaal zi 'ti Liever zag hij de ziekenhuisbouw regio naal: de geweldige investeringen maken plaatselijke oplossingen haast onmogelijk en een ziekenhuis op „Beeckenstein" is wel wat al te simpel gezien. De minister heeft zich voorlopig van dit ziekenhuis gedistancieerd, in afwachting van de ontwikkeling der IJmond. Hoe de interkerkelijke groep dan ook de vrijmoe digheid kan opbrengen, de minister de „uitspraak" in de mond te leggen, dat al léén de interkerkelijken recht hebben op een ziekenhuis, was de heer Verbeek niet recht duidelijk. Een prijs van 25.0(10 per bed voor een ziekenhuis is heel gewoon en zelfs aan de lage kant en de exploitatie- oroblemen zijn dan ook wel zo zwaar, dat een ziekenhuis alleen aan de hand van de noodzaak overwogen dient te worden. Een noodzaak, die wellicht straks uit het socio logisch rapport over de IJmond naar voren komt. Eigenaardig had het de heer Verbeek tenslotte aangedaan, dat de meerderheid van het college plotseling het eigen plan van een gemeentelijk ziekenhuis overboord zette ten voordele van een interkerkelijke inrichting. Mevrouw H e ij k o o p vond het een mirakel, dat in IJmnlden de uiterst rechtse en de uiterst linkse Protestantse groeperin gen elkaar gevonden hebben. Uit de plannen blijkt overigens, dat de niet-^atholieken zich niet thuis voelen in de sfeer van het Antonius ziekenhuis, hoe goed de verzorging daar ook is (..Dat zul len de onkerkeliiken ook niet in een inter kerkelijk ziekenhuis" interrumpeerde de heer Verbeek). Zij was oo deze gronden vóór het. plan van de Stichting. Vleugel ziekenhuis De heer Kruisman (C.P.N.) natuur lijk niet: hij hamerde op het neutrale zie kenhuis met een „protestantse vleugel" en wilde het raadsstuk verwerpen, om het college te verzoeken overleg met de ker kelijke groeperingen oo te nemen en in dien hieruit geen resultaten komen, tot de bouw van een neutraal ziekenhuis over te gaan. De heer Ton in o (Kath.) betwijfelde het, of de Stichting wel ooit „Beecken stein" op het oog heeft gehad in elk geval kunnen de Katholieken het daar niet mee eens zijn. Ook de vereiste bedragen zullen nu eens terdege doorgekiend moe ten worden en het verwerpen van een neutraal ziekenhuis vond de heer Tonino ook nogal riskant: dit is nimmer van te voren te bekijken. „Voorzover B. en W. het met elkaar eens zijn, zijn wij het met B. en W. eens Dit standpunt kon de heer Pleyler wel ongeveer volgen; de heer De Jong (A.R.) meende, dat het voorstel op zijn mérites bezien moet worden en hij ver dedigde het idee, om het plan tot het neu trale ziekenhuis te staken, nu het Prot.- Chr. op gang is gekomen: splitsing op dit moment zou het „particulier initiatief" torpederen. „Wat is meer voor de hand liggend, dan de interkerkelijke en niet-kerkelijke groe peringen te verenigen in een poging tot een gezamenlijk ziekenhuis" vroeg de heer Van Os v. d. Abeelen (Arbeid) zich af, die de pennegtreek bij voorbaat van de Stichting door het gemeentelijk ziekenhuis niet begreep. „Zijn alle predi kanten, kerkeraden en gemeenteleden der adresserenden wel in deze kwestie ge kend?" Bij aanvaarding door de V.V.D. van het betreffende raadsstuk zou deze partij de buitenkerkelijken tussen wal en schip laten vallen, meende hij verwijtend. Replieken van tweeërlei aard In zijn repliek stelde wethouder Aschoff (C.H.) voorop, dat het al-of- niet stichten van een tweede ziekenhuis een kwestie van de minister is. „Het col lege respecteert eenstemmig het standpunt van de Interkerkelijke Stichting „Kenne merland": het college en de raad zijn het mèt de Stichting eens over een zo goed mogelijk ziekenhuis. Hij verwonderde zich verheugd met de verwonderden over de eenstemmigheid in orotestants-christelijke kringen oo dit be langwekkende punt. Ernstig beleed de wet houder zijn persoonlijk standpunt aan gaande de evangelische plicht jegens, de naaste-, vooral de zieke medemens. De meerderheid van het college wenst dus principieel „ja" te zeggen op het Stichtingsverzoek. De 10.000, die het Antonius zieken huis krijst, is natuurlijk ook voor het nieuwe ziekenhuis, maar dat is lang niet genoeg. Aanneming van het raads stuk houdt slechts een toezegging van medewerking in, zei de wethouder met nadruk. Mocht het gemeentebestuur verder willen saan, dan heeft de raad alle voorwaarden alsnog in de hand. De belaturen van de buitenkerkelijke groenen vond«n bij de heer Aschoff gehoor, al zal de prakt.iik ziins inziens meevallen, het zon een wils besluit ziin. d't nuut met bet Stichtingsbestuur te overleggen, om met goede wil in d i t ziekenhuis een hele goede en hele fatsoenlijke onloss'ng te vin den." De kans op een coed ziekenhuis is zeker aanwez'g: de minister en ziin des kundige staf heeft tenslotte de laatste be slissing over bouw en inrichting in handen. „Beeckenstein" achtte de wethouder zn'n slechte plaats niet, maar dat is nog een punt van nadere overweging. Bewogen spijt Het minderheidsstandpunt uit het col lege werd door de heer D e B o e r (Cultuur, Arbeid) naar voren gebracht teleurge steld naar hii zei. Men poogt het streven van de Interkerkelijke Stichting samen te brengen met eer. „gemeentelijk ziekenhuis", waarvoor evenwel nooit enig plan heeft voorgezeten, want de levende democratie is een kwestie van rekening houden met alle groeperingen. Het aanbod om straks in het nieuwe interkerkelijke ziekenhuis een p^atsje voor de buitenkerkelijken in te ruimen, had hij enigermate grievend bevonden, zoals het hem eveneens had ge troffen, dat de V.V.D.-fractie het meerder - heidsvoorstel steunde en daarmee de bui tenkerkelijke groepen buitenstiet. Ook hij was met de heer Van Os v. d. Abeelen niet geheel gerust op het mee praten van alle kerkelijke aanhangers over het voorgestelde ziekenhuis, waar de heer Aschoff ongezien op had vertrouwd. Het werd een principieel wederwoord, bewo gen voorgedragen en met klem in stelling gebracht: „uitsluitend uit politieke macht wil de protestants-christelijke fractie bij monde van de heer Lips 30 percent van de bevolking uitsluiten". Nimmer zijn uit hef college plannen gekomen voor een „ge meentelijk" ziekenhuis wel inzake me dewerking aan particuliere initiatieven, waarop onder meer het Haarlemse diaco- ne-senhuis zeer positief reageerde. Een eigen vleugel, een eigen ziekenhuis voor de kerkelijke groep zal zeker gesteund worden, maar mag er dan bescheidenliik een plaatsje gevraagd worden voor de rest? Zal er in het nieuwe ziekenhuis primair rekening gehouden worden met de kunde van het nieuwe personeel of met de levens beschouwing?" „Ik neem het de Stichting ernstig kwa lijk, dat in deze raad nooit een woord over haar plannen is gehoord, terwijl wij all kaarten op tafel gooiden nu moeten onze plannen plotseling afgebroken wor den. Als Haarlem niet in de bevolkingsprog nose wordt opgenomen, zei de wethouder, komt Velsen bezuiden het kanaal niet aan een ziekenhuis toe. Alleen als hier eenheid van optreden groeit tussen christelijken en niet-christelijken komt men aan de eisen. Van de IJmond is niet alles bekend, maar wel kon voorspeld worden, dat verwacht wordt van Velsens college, dat de confe rentietafel groter wordt: als het ziekenhuis in het plan IJmond wordt betrokken, zoals een deel van de raad doet. zal dat deel van IJmond er ook in gekend dienen te worden Dalende kans De kans op een ziekenhuis is met deze hele procedure zeer gering geworden; Haarlem gaat door met haar urgente plan nen, maar zolang de Velsense aanspraken zo eenzijdig zijn als ze zijn, houden ze wel een zeer onvruchtbare voedingsbodem. Men mag niet uitgaan van een sluitende begroting, betoogde de heer De Boer ver der: de volksgezondheid blijve primair. De Stichting vraagt zeer positief „Bee ckenstein" als bouwgrond, verduidelijkte de wethouder voorts, en geen andere grond; als het Missiehuis althans niet beschikbaar komt; bovendien vraagt de Stichting een niet-nader omschreven garantie. Boven dien: als het niet rendabele deel op deze manier hoe-dan-ook wordt gedekt, en het komt boven de 10.000 's jaars, dan wordt de financiële verhouding met het Antonius ziekenhuis onmiddellijk op de helling ge trokken. In tweede instantie de klok stond in middels tegen half twaalf is nog lang duriger over deze aangelegenheid gespro ken: de heer Verbeek gaf het college zachtkens in overweging het raadsstuk te rug te nemen en de heer Lips bestreed het minderheidsstandpunt opnieuw. Katholieken terug De heer N u y e n s kwam terug op een eerder gedane uitspraak: hij had verkeerd elezen en bleek de minderheid in het col lege te steunen. Waarmee de hele aange legenheid plotseling een ander gezicht kreeg: de fractie wenste bovendien de voor dracht in onderdelen in stemming te bren gen. Het verzoek van de Stichting wil zij wel inwilligen; de 10.000 eveneens vote ren, maar het overige moet naar haar me ning separaat in stemming gebracht wor den. Dat wilde dus zeggen, dat de Katholie ken zich nadrukkelijk distancieerden van het voorstel der interkerkelijke Stichting om het aanvaarden harer plannen te kop pelen aan het laten varen van de plannen voor een „gemeentelijk" ziekenhuis. Een nieuw geluid was dat van de heer Van Leusen (Arbeid)hij meende, dat de raad in grote meerderheid voor het eer ste deel der voordracht kon stemmen, maar moeilijk af kon zien van de plannen voor een gemeentelijk ziekenhuis.... om dat er nooit sprake is geweest van zulk een ziekenhuis. Wethouder Aschoff herhaalde zijn verdediging; wethouder De Boer de zijne en het werd kwart over één zonder dat er veel toenadering te bespeuren viel. De laatste waarschuwde voor een verwarrende beslissing: de minderheid van het college kan geen enkel voorstel steunen, dat de „derde" groep alleen laat staan. Want als er een protestants-christelijk ziekenhuis komt, kan men een neutraal ziekenhuis rustig vergeten, daargelaten of een pro- Behalve de behandeling van het fel-omstreden ziekenhuisvoorstel kreeg de raad van Velsen gisteravond een aantal andere punten ter afhandeling, onder meer een adres van de Velsense melkhandel om de winkelsluiting voor deze branche naar de Woensdagmiddag te verschuiven. Dat daarmee de ganse onbevredigende winkel sluitingsverordening, zoals ze in de raad destijds is aangenomen, door de molen moest, was geenszins verwonderlijk; dat de raad echter niet op slag retireerde evenmin: de melkhandel zal voorlopig de Dinsdag moéten handhaven. De aankoop van de buitenplaats „Kennemergaarde" in Santpoort maakte heel wat minder tongen los; de verhoging der ambtenaren- en wethoudersbezoldigingen met 6 percent bleek echter niet zo glad te verlopen, hoewel er tenslotte een oplossing werd gevonden. De Katholieke fractie was tegen de 6 percent van de wethouders, niet omdat zij het de collegeleden ook maar enigszins misgunde, maar omdat het binden van de beide groepen aan elkaar in één raadsvoordracht haar niet juist leek: het wethoudersambt is een ambt en geen betrekking meenden de K.V.P.-afgevaardigden. De raad heeft zich bijwijze van voorge recht dus door een „melkschotel" moeten heen-eten: de melkhandel had zich tot het college gewend met 'net verzoek de winkels in deze branche des Woensdagsmiddags ge sloten te mogen houden'. De heer De Jong (A.R.) vond de mo tieven van de melkhandelaren weliswaar niet doorslaggevend, maar zag het zo: de adressanten vragen een vrijheid, die hun bij de wet nadrukkelijk is verleend. Het betreft hier een vraag, die zowel uit de werknemers- als uit de werkgeversorgani saties voortkwam. Bij zulk een eenstem migheid zou er toch toegegeven kunnen worden aan de verlangens, temeer daar het college bij de begroting al gezegd heeft een open oor te houden voor e ven tueel-af wij kende verlangens. Burgemeester Kwint interrumpeerde, dat het duidelijke belang van het bedrijf moet voorop staan, maar de heer D e J o n g liet zich niet uit het veld slaan en vond, dat het publiek ten zeerste gebaat zou zijn bij een gespreide winkelsluiting, temeer daar straks ook melk door de kruidenier verkocht zal worden. Namens de hele Katholieke fractie ver weet de heer Andriesma het college, dat het in de „vaktechnische" redenen tegen een Woensdagmiddagsluiting was ge- tredten, redenen, die het college niet kan beoordelen. „Met het college is dus hierover niet te praten" meent de middenstand wel eens, zo zeide deze middenstander, die evenals zijn fractiegenoot, de heer v. Leeuwen het verzoek van de melkhandel onder steunde. Slechts de heer Van Dongen (C.H.) en de heer Tabernal (Arbeid) waren het met het college eens: als het hek een maal van de dam gehaald zou worden, komt de grootste verwarring los, die zeker ook niet voor het kopend publiek van be lang kan zijn. De heer v. Leeuwen wees er nog op, dat de wet met nadruk een andere middag toelaat en verweet B. en W. deze wet „dus" verkeerd uit te leggen. „De KVP pleegt geen kruidenierspolitiek te voeren," merkte hij op, om heftig te worden met de opmer king: „er staat op deze dam een ongeoor loofd hek, dat er af moet". Het argument van de oneerlijke concurrentie, dat de aan hangers van een uniforme winkelsluiting plegen aan te voeren was volgens de heer v. Leeuwen „waanzin". De heer Schilling (CPN) vond het argument van de melkhandelaren maar zwak; hij had liever gezien dat andere neringdoenden er op hadden ingehaakt: als die ook met de Woensdagmiddag komen zal het college er zeker anders tegenover staan. Maar nu wenste hij toch het college te steunen. Aanvalletje Als jurist attaqueerde de heer Tonino (Kath.) de voorzitter op diens interruptie over het „bedrijfsbelang": de minister im mers heeft in zijn Memorie van Toelichting het bezwaar van een uniforme sluiting heel duidelijk laten doorschemeren: immers, de winkelbedienden zullen door een uniforme sluiting gedupeerd worden. Opvallend is het, dat er in regeringskringen nimmer ge dacht is aan uniforme sluiting; de opzet van de nieuwe winkelsluitingswet was daarentegen een groepsgewijze sluiting. Een proces zou zelfs nog gewonnen kunnen worden ook, meende advocaat Tonino slim, die reeds opmerkte, dat een groep, die het onderling eens is, zelf de vrije middag mag bepalen. De raad mag in zulk een geval niet dicta toriaal opleggen, maar moet zich bepalen tot regelen van de algemene wensen. Hieruit zou dus een verordening geboren kunnen worden, waarmee alle betrokkenen het eens zijn en is dat geen ideale toestand? De WD liet bij monde van de heer Pleyler tenslotte haar stem horen: de argumenten van branche-vervaging en on eerlijke concurrentie leken hem niet sterk genoeg om deze groep hetgeen waar zij recht op heeft, te onthouden. Raad deed het zelf De voorzitter herinnerde er in zijn repliek aan, dat de raad van oordeel was bij het vaststellen van de Velsense veror dening de sluiting zo uniform mogelijk te maken, slechts in één geval (voor de sla gers), wier bedrijfsbelangen door de dichte Dinsdagmiddag geschaad werden, kon hier van worden afgeweken. Overeenstemming tussen werknemers en werkgevers is inderdaad mogelijk, maar daarmee kan het principe van de verorde ning niet omvergeworpen worden. De rr.elkslijters vragen bovendien iets lichte lijk unfairs: zij willen Woensdagsmiddags sluiten om des Dinsdagsmiddags óók kruidenierswaren te kunnen verkopen. Hogere instanties dit tegen de heer Tonino zullen overigens de rechts geldigheid van de verordening moeteri be oordelen voorlopig houdt het college zich aan de richtlijnen van de door de raad vastgestelde verordening. Daar sprong de heer Tonino onmid dellijk boven op: de Hoge Raad hééft zich er al tegen uitgesproken. De raad heeft de criteria niet aangelegd meende de heer De Jong: dat ligt bij de mensen. „Dan zal de raad echter tóch moeten ■vragen een andere verordening in te die nen," besloot de voorzitter. De stemming wees uit, dat de raad in meerderheid het college bleef steunen: met 12 stemmen tegen werd 't voorstel geaccep teerd. De heer Andriesma probeerde wet houder Visser de bestemming van het stuk grond langs de Hagelingerweg blijkens het uitbreidingsplan bestemd voor een „bijzonder gebouw" te ontfutselen. Maar dat was nog niet bekend. Door een tikfout in de toelichting ont stond een vermakelijke situatie: het aan te kopen pand bleek de winkel van de heer Tabernal te zijn, die bijna wenend protesteerde tegen zoveel be moeienissen met zijn etablissement. Maar het nummer 28 was niet goed, het moest 23 zijn en de heer Tabernal kon dus rustig slapen. Laat overigens. Kennemergaarde gekocht Verscheidene sprekers kregen het woord over de aankoop van het buiten „Kenne mergaarde": onder anderen de heer Lips (.A.R.) in lovende zin. De bestemming had allen nieuwsgierig gemaakt; zo ook de heer W a 11 h u i s (C.H.), die de restrictie op de aankoop evenals de anderen als een beletsel zag. Wethouder Visser kon nog niets over de bestemming zeggen; aan de later losge komen restrictie zal men zich bepaald niet storen. De heer Verbeek kreeg het over het door G.S. verminderde crediet voor de voorbereidingen van het kantorenpand aan het Marktplein: zit hier een tegenzin van G.S. tegen dit pand achter? De wethouder ontkende dit: G.S. vonden testantse inrichting hoe dan ook levens vatbaarheid heeft. Tegen kwart over één schorste de voor zitter de vergadering om het college de gelegenheid te bieden zich te beraden. B. en W. waren bereid het voorstel op enkele punten te wijzigen. Voor het geval het Missiehuis niet wordt gekocht, zal naar een ander terrein wor den omgezien („Beeckenstein" vervalt dus). De garantie van het rendabele deel van de exploitatie wordt in „welwillende over weging" genomen en er wordt „krachtige medewerking" toegezegd aan het zieken huis, zonder dat de voorwaarde van het opgeven van een gemeentelijke inrichting blijft gehandhaafd. Met wethouder De Boer in de voorhoede bleef de P. v. d. A. zich fel verzetten: „er wordt al of niet een principe-besluit ge nomen". De voorzitter poogde een stemming te forceren, maar de raad hield het been stijf: beter een rustig oordeel dan een over haaste beslissing. Bovendien trof de bur gemeester het verwijt, dat hij een nog niet door de Stichting gefiatteerd amendement op „haar" voorstel aanbracht („namens de meerderheid van 't college, mijne heren!") zodat het een ieder beter leek de vergade ring maar te verdagen. Hetgeen na zes uur ingespannen verga deren geschiedde. 15.000 als voorlopig crediet groot genoeg voor het schetsplan, maar men zoeke hier verder niets achter. De voorzitter deelde naar aanlei ding van de aanschaffing van een koelin- richting voor de sectiekamer van het poli tiebureau mee, dat deze installatie inder tijd uit het plan is gehaald wegens bezui nigingsoverwegingen van Den Haag. Historische naam Dat de* naam Willemsplein verdwijnt uit het IJmuidense stratenregister vond de heer Wil jouw (Arbeid) jammer, maar de wethouder zegde toe te willen proberen, deze inderdaad historische naam elders terug te laten komen. Op vragen van de heer Den Holla n- d er (CPN) antwoordde wethouder Vis ser, dat binnenkort ook de schuren aan de Eikenstraat verbeterd zullen worden, zulks in verband met een crediet voor een wo ningbouwvereniging, die vervallen schuren wil laten opknappen. Maar dat is allemaal voor woningbouw verenigingen of de woningstichting; beslist niet voor particulieren. Dat nam de heer Den Hollander niet geheel: die woningbouwvereniging vraagt 15.000 „en dat is een warm voor stel," maar daar gaat het niet om: het moet op andere punten ook. Men babbelde wat vriendelijk-lachend langs elkaar heen en tenslotte werd het debat maar verschoven naar de algemene beschouwingen bij de begroting. Twee maal zes percent De voorgestelde zes percent voor het ge- meentepersoneel en de jaarwedden van de wethouders, zag de heer N u y e n s in tweeën: de ambtenaren zag hij graag mee- opgetrokken, maar dan moeten de bezoldi gingen der wethouders beslist niet aan ge koppeld worden. Dat wil niet zeggen, dat de Katholieken de wethouders hun zes per cent niet gunnen, maar de gelijkheid is lich telijk stotend: dit is een ambt en geen be trekking. Was het voorstel later gekomen, dan hadden de Katholieken geen woord van verzet laten horen. De communisten waren er wat on gerust over, dat de plaatselijke commissie van overleg in ambtenarenzaken blijkens het gemeenteblad niet in deze kwestie ge kend is; de heer Verbeek toonde zich verbaasd over de Katholieke reactie op het voorstel: waarom anderen wèl en de wet houders niet wanneer een betere welvaarts toestand eerlijk verdeeld wordt. De heer Maas (wethouder sociale zaken) moest de heer Den Hollander gelijk geven: die plaatselijke commissie hoeft er niet in gekend worden, want het is een lan delijke aangelegenheid. De burgemeester kon des heren Nuyens' betoog ook niet volgen: als de wethouders niet worden mee-opgetrokken, zou dit een devaluatie van dit wethouders inkomen betekenen. Nee, zei de heer Nuyens: dit is geen loonronde en ze komt zeker niet overal terecht; bovendien gunt de Katholieke fractie de wethouders hun 6 percent van harte, „maar laat het college dit dan apart houden van de ambtenaren-inkomens." Alles leek gezegd te zijn, maar de heer DenHollander vond het wel wat raar, dat er over gemeentegeld beslist wordt buiten de plaatselijke vertegenwoordiging om. De heer Tonino kwam met een plan om het voorstel te splitsen en daar kreeg hij wel gehoor voor achter de groene tafel. Gesplitst kwamen de voorstellen er door, met de Katholieke fractie tegen de ver hoging der wethoudersinkomens. De wethouders zelf hadden zich beschei den teruggetrokken. Voor de papierfabrieik Van Gelder Zonen is Dinsdagmorgen aangekomen het Finse ss.. „Ostrobotnia", dat van de Finse haven Kemi een gemengde lading van 900 ton hout- stof en 840 ton cellulose aanvoerdde. Tijdens een vaart in de wateren rond Formosa vond tussen twee schepen van de Zevende Amerikaanse Vloot een uitwisseling van etenswaren plaats. Op de foto ziet een en ander er betrekkelijk gemakkelijk uit, doch men moet de moeilijkheden van het tot stand brengen en houden van een dergelijke verbinding niet onderschatten, vooral niet, wanneer er behoorlijke golfslag is. In dit geval liep echter alles op rolletjes: grote netten met voorraden verwisselden van eic naar- te weten van het voorraadschip Aludra naar het vliegtuigmoederschip Hornet. Op de achtergrond is tevens nog de zware kruiser „St. Paul" zichtbaar.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9