Havenberichten Visserij -varia Agenda voor Velsen Drie Amerikaanse trawlers kwamen naar Nederland Via Bremerhaven en Hamburg Twee bestemd voor de visserij F. DE GROOT IJmond-dames en heren spelen op „Watervliet „Sterna" nu onder Uruguayse vlag ^Brteven aan de redactie Voor jonge hersens Het nieuwe pun tenraadsel 7 „De grote trek" „Gezinsweek" en filmvoorstellingen „Willem Barendsz" uit IJmuiden vertrokken Aanbesteding bouw politiepost „Een baby van 1000 weken" voor overheidspersoneel „Verzwegen verleden" vanavond in Thalia Kotter verkocht, bemanning naar huis „De Ring" bokst weer in Amsterdam Burgerlijke stand Velsen Bouw politiepost aanbesteed Dan maar over 't trottoir! „Wilhelmina" concerteert in Haarlem 123 4 1 2 3 4 1234 1 2 3 4 4 mestvork. Bik raadsel js vijf punten waard. DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 VAN ELF AMERIKAANSE MOTORTRAWLERS, die in 1949 door Amerika ter beschikking van de Duitse visserij werden gesteld maar vorig .jaar werden terug gevraagd, hebben er drie thans een Nederlandse eigenaar gevonden. Twee er van zullen in de nabije toekomst in gebruik worden genomen ais haringtrawlers en de derde wordt verbouwd tot bakkenzuiger. Van de andere acht trawlers zijn inmiddels zes schepen uit Bremen naar Amerika (Brooklyn) vertrokken en binnenkort volgen de andere twee met een Duitse bemanning naar New York. Deze in Duitsland ge heten chartertrawlers zijn modern ingericht en meten gemiddeld 300 ton en hebben een motor van 600 tot 700 pk. De drie schepen, die naar Nederland zijn verkocht, zijn de motortrawlers „Pan- tra des Andros", de „Tern" en de „Swell". De trawlers zijn thans eigendom van het Scheepvaartbedrijf „Walcheren" te Am sterdam, welke firma de schepen even als het geval was met de aankoop van Duitse voorpostenboten in Duitsland heeft aangekocht en weer verkoopt in sa menwerking met de firma v. d. Grijp uit Sliedrecht. De trawler „Tern" is bestemd om ver bouwd te worden tot bakkenzuiger. Het schip ligt al te Rotterdam, waar het gelijk aankwam met de trawler „Pantra des Andros". De laatste is inmiddels achter de sleepboot „Blankenburg" IJmuidens sluizen gepasseerd, want Dinsdagavond werd de „Pantra des Andros" van Rotter dam naar Amsterdam gesleept. De derde trawler, de „Swell", die evenals de „Pan tra des Andros" voor de Nederlandse vis serij is bestemd, ligt nog in Duitsland, maar komt binnenkort ook met assistentie van een sleepboot naar Amsterdam. Nog geen eigenaar Omtrent de voor de visserij bestemde twee trawlers vernemen we nader dat de „Pantra des Andros" en „Swell" nog geen definitieve eigenaar in Nederland hebben. Over de verkoop moet door het Scheep vaartbedrijf „Walcheren" en de firma v. d. Grijp nog met een aantal rederijen wor den onderhandeld. De trawler „Swell" meet 319 ton bruto en 107 ton netto en werd in 1936 gebouwd bij Bath Iron Works in Bath. Van 1949 af voer het schip van Bremerhaven uit in charter voor de „Geheimwirt.schaftliche Hochseefischerei". De „Swell" is 130 voet lang. 25 voet breed en 11.9 voet diep en heeft een 650 pk motor. De trawler ..Tern" (ex „Illinois" tot 1948) meet 272 ton bruto ADVERTENTIE HORLOGES WEKKERS KOEKOEKKLOKKEN In grote verscheidenheid. Zie ook onze speciale G E R O - etalage Grote sortering Verlovingsringen Kennemerlaan 30 Telefoon 4127 De „gezinsweek" van de Nederlands Her vormde Kerk te IJmuiden-Oost heeft gis teren in het Hervormde Jeugdgebouw een hoogtepunt beleefd in de vorm van een se rie. filmvoorstellingen voor de jeugd en een avondvoorstelling van „Morgen is het te laat", de opvallende West-Duitse rolprent van na-oorlogse oorsprong Deze actie, ingezet onder de naam „De grote trek" begon reeds Zondag in de Goe de Herderkerk met een gezinsdienst en werd dus gisteren voortgezet met drukbe zochte filmvoorstellingen, waarvoor speci aal de jeugd, die driemaal het Jeugdge bouw vulde, belangstelling aan de dag leg de. Met alle goede bedoelingen van de com missie, die zich met de voorbereiding hier van heeft bezig gehouden, moet het ons toch van het hart, dat men het programma voor de jeugd wel wat gemakkelijk heeft opgenomen: een serie Amerikaanse car toons van het genre Woody the Wood pecker", hoofdzakelijk bestaande uit schet terende filmmuziek en een opeenvolging van dwaze situaties lijkt ons beslist niet de beste keus voor het jonge volkie: deze te kenfilms zijn immers kennelijk meer be doeld voor het volwassen bioscooppubliek dan voor de jeugd, die ten eerste de Ame rikaanse tekst niet begrijpt en dus de draad van het rappe verhaal kwijtraakt en bovendien de humor van het geval ook niet altijd inziet. Er zijn beslist betere films te huren. Wij denken alleen maar even aan de voortreffelijke Arthur Rank-producten, die, eventueel gelardeerd met een enkel te kenfilmpje, een heel wat diepere indruk hadden nagelaten. In de grote zaal van het Jeugdhuis aan de Rambonnetlaan kwamen des avonds dus de ouderen bijeen voor een filmavond, wel ke door ds. Dikhout met een kort wel komstwoord werd geopend. De voorfilm gaf beelden uit het leven van een typisch Engels gezin, waarin alle mogelijke op voedkundige problemen aangeroerd wer den, welke verband houden met het kind als het opgroeit van baby tot kleuter. Scè nes opgenomen uit het gezichtspunt van de kleuters gaven er een vrolijke noot aan. Voor de rust gaf deze rolprent de indruk thuis te horen in een serie „Zo word ik een verstandig ouder" Als tussenzang bracht het gemengd koor een tweetal liederen ten gehore, n.l. Loof den Heer en Neemt, Heer, mijn beide han den. Ds. Wassenaar zocht zich vervolgens een hoog punt op het toneel als standplaats om zoals hij zei, over de vele lege voorste rijen heen te kunnen zien. Spreker legde de nadruk op de betekenis van deze gezins week en op de belangrijkheid van goede voorlichting, betreffende het sexuele vraag- Btuk door de ouders zelf aan de jeugd, zo- Jat zij niet afhankelijk zijn bij het vormen /an een opinie van dat, wat zij op straat ervan te horen krijgen. Voor het behande len van dit moeilijke en tere onderwerp is allereerst nodig een van zich afzetten van het idéé dat spreken hierover onwelvoege- lijk zou zijn. Openheid in het gezin moet de basis zijn van deze gesprekken tussen ouders en oudere jeugd. De hoofdfilm „Morgen is het te laat" is in onze filmrubriek vroeger reeds gerecen seerd. en 91 netto. Dit schip werd gebouwd bij G. Lawley Son Corp., Nepenset en voer in Duitsland in charter van Andersen en Co. te Bremerhaven. De „Tern" heeft een motor van 650 pk. De trawler „Pantra des Andros' heeft overeenkomstige maten. Voor de negende maal is de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" gister middag uit IJmuiden vertrokken om met twaalf jagers in de Zuidelijke Zuidzee half December de jacht op walvissen te openen. Omstreeks half een lag de „Willem Ba rendsz" na ongeveer gedurende een uur munitie te hebben geladen bij Buitenhuizen in de Noordersluis en om kwart over een maakte de sleepboot „Cycloop" vast om de drijvende traanfabriek buitengaats te sle pen. De reis gaat eerst naar Curagao waar olie wordt gebunkerd. Via Kaapstad wordt dan koers gezet naar het Zuiden. Uiteraard was er gisteren heel wat belangstelling op dc sluis, vooral uit IJmuiden zelf, daar vele plaatsgenoten de reis meemaken. De Castricumse bouwondernemer, de heer P. de Nijs, was de laagste inschrijver bij de te IJmuiden gehouden aanbesteding voor de bouw van een politiepost met bij komende werken aan de Havenkade, voor de som van 59.175. De gunning is aange houden. Er zijn op het ogen blik besprekingen gaande over de ver huur van de villa Militairenweg 2 te Overveen aan dr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Bloemendaal. Een de finitieve beslissing moet nog genomen worden. Verlopen de verdere besprekingen naar wens dan zal de familie Peereboom Voller de villa be trekken, waarvan we hierbij een afbeelding geven. 11 Van het handbal-programma van vorige week, dat voor de handbalvereniging „IJmond" een volledige bezetting vroeg van de elftallen, werd wegens het afgelas ten van de wedstrijden van de eerste da mes- en herenteams, maar een deel uitge voerd. Nu echter zij.n voor de eerste dames- en heren teams voor Zondag wedstrijden vastgesteld op „Watervliet", die hopelijk wel doorgaan. De IJmond I-dames ontvangen de ploeg van Lijnden en hiervan moet, zoals de dames hebben gedemonstreerd met snel en doortastend spel in de laatste wedstrijden, gewonnen kunnen worden. Voor het eerste herenelftal ligt de zaak wat moeilijker in de strijd tegen Unitas, welk team zeker niet te onderschatten is en alles zal doen om de punten te bemach tigen. Het tweede IJmond -dames team dat vo rige week met 4-0 Rapiditas 2 versloeg, zal proberen om ook nu met winst thuis te komen bij Heemstede. IJmond 2-heren maakt kans om op „Watervliet" „de Blin- kert" beide punten afhandig te maken. Voor de jeugd ziin vastgesteld: meisies junioren: BeverwijkIJmond; meisjes adsniranten: IJmondRandditas en jongens junioren: IJmondRapiditas. Op Zaterdag 6 November zal op verzoek van de jeugd-teehnische commissie hand bal het IJmond-meisjes juniorenteam op „Watervliet" e°n wedstrijd spelen tegen een selectie-elftal uit de meisjes junioren van de afdeling Haarlem. De opstellingen zijn: IJmond I dames: M. Klesser; L. Mossel en B. Schoon; J. Woudsma, L. Mever en T. Aardenburg; A. Eekhardt, A. Dekker, A. Wolters, H. Venus en R. van Buuren. I.Tmond I heren: .T. Böhm: W. Reymer en B. v. d. Aar; H. Boom, J. Wolters en J. van Buuren; K. Groot. H. Mol, B. Hofman, J. Molenaar en G. Kramer. Reserve: R. Bosman. Op een contactavond van de afdeling Velsen van de Nederlandse Bond van Overheidspersoneel op Woensdag 3 Novem ber in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost zal door de amateurstoneelvereniging ,,'t Spectrum" uit Haarlem worden opgevoerd„Een baby van 1000 weken." In een speciale voorstelling is vanavond in Thalia de film „Verzwegen verleden" te zien, een op vele plaatsen sterk ontroeren de rolprent, waarin men kan genieten van het oprechte spel van Loretta Young en Jeff Chandler. Loretta speelt hier de rol van een vrouw, die, door verschillende om standigheden daartoe gebracht, een gedeel te van haar verleden voor haar man ver zwijgt. En juist dit verzwijgen drijft hun huwelijk na enige jaren uiteen, want wan neer haar man tensotte achter de waar heid komt die zij, wel beschouwd, niet had behoeven te verhelen hecht hij geen geloof meer aan de ware toedracht der dingen, die zij hem dan vergeefs tracht duidelijk te maken. Hoewel het einde het enig mogelijke slot overigens voor deze film wel wat erg abrupt uit de lucht komt vallen, is deze rolprent toch alleszins het zien waard. Arbeider viel van spoorwagon Tijdens het verladen van walsrollen bij het magazijn van de Breedband is de 25-jarige arbeider J. O. uit Haarlem, die werkt voor de Havenstichting, vanmorgen vroeg, terwijl hij op een wagon stond, uitgegleden en gevallen. O., die klaagde over pijn in de rug, is ter observatie in het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk opgenomen. Nadat wij enige tijd geleden reeds meld den, dat de voormalige IJmuidense kotter „Sterna", eigendom van de Wassenaarse reder A. D. de Koster naar Montevideo, de hoofdstad van Uruguay was vertrokken omdat de regering van deze Zuid-Ameri kaanse republiek belangstelling voor hel schip koesterde, kan thans worden gemeld, dat de koop gesloten is: de „Sterna" zal onder vreemde bemanning voortaan voor liet Uruguayse gouvernement vissen. De bemanning komt met de „Highland Brigade", die op 5 November uit Montevi deo vertrekt via Londen (aankomst 25 No vember) naar Nederland terug. Daarmee is een eind gekomen aan een experiment, dat om verschillende redenen niet geheel gelukt genoemd kan worden: zoals uit verschillende berichten in ons blad hieromtrent al bleek, is de „Sterna" te klein voor de visserij langs de Brazi liaanse kust. Bovendien is de koers van de Braziliaanse munteenheid aan zoveel schommelingen onderhevig, dat er een niet te onderschatten risico aan deze visserij voor Nederlandse rekening ging kleven. De heer De Koster heeft nog geen plan nen voor hervatting der visserij uit Neder land of elders. Op de deze week in Krasnapolsky te Amsterdam te houden bokskampioenschap pen voor Noordholland komen ook enige vertegenwoordigers van de „Ring" uit IJmuiden tussen de touwen. In het ban- tamgewicht komt in de C-klasse D. Sikkes uit. Deze heeft in zijn korte boksloopbaan al bewezen uit het goede hout gesneden te zijn en kan het mits hij de wijze lessen van de instructeur van „de Ring", de heer Böhm in gedachten houdt nog ver bren gen. In de juniorenafdeling komen R. Braam (zwaargewicht) en W. Spoor (ban tam) uit. Voor deze jonge boksers is dit de eerste maal, dat zij in een officiële wedstrijd uitkomen, maar ook hun ver richtingen kunnen met vertrouwen wor den tegemoet gezien. Voor boksliefhebbers wordt hier nog even de aandacht gevestigd op de trainingsavond van „de Ring": Don derdagsavonds in de Van Ossendorpschool aan de Wijk aan Zeeërweg in IJmuiden, van 7.3010 uur. GEBOREN: J. J. SchoorstraZwart, z Moerberplantsoen 189, IJmuiden; L. Ras- de Vries, d„ Reggestraat 10, IJmuiden; T. H. Schnitgervan Amerongen, d„ Graham- straat 94, IJmuiden; L. JongejanHarms, d. Rijnstraat 53, IJmuiden; P. Vermaak—Vonk, z., Rijnstraat 49, IJmuiden; A. Lauwers— Bakker, d„ Vechtstraat 43, IJmuiden; H. J. WinkelGulikers, z„ Bonairestraat 48, Sant poort; J. P. van der KloosterDedecker, d., Moerbergplantsoen 37, IJmuiden; A. Post— Bijtenhoorn, d„ Harddraverslaan 3, Sant poort; J. VervoortVerbaan, d., Schouten straat 14, IJmuiden. OVERLEDEN: A. J. de Ruiter, 69 j., we duwe van C. Wiegman, Kanaalstraat 194, IJmuiden; G. Molenkamp, 63 j., echtgenoot van C. M. Böhm, Kerkweg 37, Santpoort. Gisteren is in het kantoor van Openbare Werken in Velsen aanbesteed de bouw van een nieuwe politiepost aan de Havenkade in IJmuiden. Er waren elf inschrijvingen binnen gekomen. Hoogste inschrijver was de firma Betke uit Haarlem, die inschreef voor 72.000.Laagste was P. de Nijs uit Castri cum met 59.175. Ziet, hoe lang ge wacht Het was gistermiddag en -avond op- ji nieuw druk op de Wijkerstraatweg we gens de lange rij van voertuigen, die de overtocht van Noord naar Zuid met de ponten moesten maken en zo tegen zes uur een aaneengesloten colonne vorm den tot aan en zelfs voorbij de Pelsstraat. Uiteraard is het wegens de werkzaam heden van de Waterstaat aan de ver betering van het Noordelijke pontplein niet mogelijk om, als in de voorbije maanden, dit plein zo vol te zetten, dat filevorming goeddeels kan worden voor komen. Tot overmaat van ramp verloor om streeks vijf uur een van de pont komen de auto een wiel, waardoor de Wijker straatweg ter hoogte van de Watervliet- school geblokkeerd werd. De enige mo gelijkheid voor de voertuigen, die Noordwaarts moesten rijden, was over het (brede) trottoir. De Naco-bus van de lijndienst, die voorrang geniet, nam, in afwachting van het van de pont ko mende verkeer tegen zes uur op onge veer dezelfde plaats als parkeerplaats ook maar het trottoir, anders kon het afkomende verkeer er weer niet langs. Voor wielrijders en bromfietsers, die aan de „binnenkant" van de autocolonne op weg naar de ponten van het (niet- officiële) fietspad gebruik maken, blijft het gevaar bijna even groot als wanneer zij links zouden passeren zoals de ver keerswet voorschrijft). Een onvoorzichtig geopend autoportier q aan de rechterzijde.... en.... 8 Overigens kunnen de wachtenden 8 voor de ponten weer zien hoe lang zij f. moeten wachten. De PEN-klokken staan 'r er weer om de tijd aan te geven. Doch 8 5 het kalendarium op de wijzerplaten is 8 S komen te vervallen. f' XOOOOC<XXXX)OOG<XXXXXXXKXXXXCOCOOCCOCOCOCOOOCOOOOOOOOOOC Woensdag 27 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Lijnbaansgracht van Rafsö. Carl van Rotterdam. Kadeik van Da kar. Loosdrecht van Rotterdam. Saba van Walcom. Tawali van Antwerpen. Brouwers gracht van Hamina. Martagon van Antwer pen. Beta van Tynemouth. Angea van Ips wich, Anna Martha van Hudixvall. Schwin- gen van Hamina. Warun van Rotterdam. Ransel van Nyköping. Suomen Neito van Mantyluoto. Antha van Gothenburg. Valborg van Ekeness. Rekhorst van Kosnös. Linge- stroom van Portsmouth. Wim van Vagevike. Noordstad van Ronnebij. Catharina F van Delfzijl, Van Linschoten van Hamburg. Vertrokken zijn: Kurer naar Rotterdam. Niobe naar Rotterdam. Draco naar Hamburg. Ara naar Stockholm. Bero naar Leixous. Willem Barendsz naar Curagao. Leonard T naar Surte. Maria Althoff naar Stockholm. Widar naar Lulea. Gaasterland naar Bremen. Pieter S naar Rotterdam. Trito naar Dublin. Het programma van het concert op Zater dag 30 October door het fanfarekorps „Wil helmina" uit Santpoort en de organist H. Lasschuit uit Haarlem, dat wordt gegeven in de Waalse Kerk aan het Begijnhof in Haar lem, luidt als volgt: (orgel) Fantasie over „Een vaste Burg" van J. Zwart; (fanfare) a. Enige koralen uit de Matthaus Passion van J. S. Bach; b. Andante uit de Watermuziek- suite, G. F. Handel; c. Laghetto, G. F. Han del, bew. Jan Groot; (orgel) Largo van A. Vivaldi; (fanfare) „Partita Piccola", (4 de len) van G. Boedijn; (orgel) Morceau de Con cert van A. Guilmant; (fanfare) Paraphrase over „Harre meine Seele" in bewerking van Ruh; (orgel) Postludium over Psalm 42, Feike Asma. „Een stuurman kwam terug" De Heemskerkse toneelvereniging „De Lunette" geeft Zondagavond 31 October im zaal Dam een opvoering van het toneelspel „Een stuurman kwam terug". (Verkort weergegeven) Film en jeugd. Langs deze weg wil ik, ook namens de vele moeders, die er bij tegenwoordig waren, mijn verontwaardi ging uitspreken over de manier waarop de kaartverkoop voor de jeugdfilm van Woensdagmiddag (2 Uur) is geschied in het jeugdgebouw aan de Rijnstraat. Omstreeks 1 uur 15 liepen de kinderen al aan, om een kaartje te bemachtigen. Daar er in het geheel geen voorverkoop was, werd er een rij gevormd. Met gevolg, gedrang, gesla, gestomp, enz. enz. Dat gaat nu eenmaal zo als er jongens bij elkaar zijn. De kleintjes, die in de rij stonden be gonnen het al benauwd te krijgen. Maar toen eenmaal de kaartverkoop be gon, was het hek van de dam. Er zijn werkelijk geen woorden voor te vinden om deze chaos te beschrijven. Het was af schuwelijk. Nog zie ik de snoetjes van de kinderen, huilend, benauwd, voor me. Het zweet liep over hun gezichtjes. Het plezierige om naar een film te mo gen gaan, zal er voor velen wel af geweest zijn. Ik hoop vurig, nu er veel voor de jeugd gedaan wordt, om hen in hun vrije tijd bezig te houden, dat pogingen zullen wor den gedaan, een dergelijke chaos te voor komen. Dit is de wens van één der huismoeders, die er bij tegenwoordig was. G. v. d. M. (Bij navraag bij de organisatoren, de commissie voor de Gezinsweek der Ned. Herv. Kerk, bleek ons, dat men liever voor verkoop had willen houden via de scholen; de herfstvacanties stuurden dit plan ech ter in de war. Het gedrang bij de ingang schijnt voorts in niet geringe mate te wij ten zijn geweest aan ouders, die hun kin deren naar voren duwden om ze aldus een beter plaatsje te geven. Red. IJ.C.). c ij Prijzen van Woensdag. Heilbot 3,302,30; gr. tong 3,90—3,70; grm. tong 3.20—2,50; kim. tong 2,72—2,44; kl. t„ng I 2,20—2,08; kl. tong II 1,96—1,78; tarbot I 2,40—2,00, per kg. Tongschar 9(182; schartong 51; kl. schol I 5946; kl. schol I 64—30; schar 34—20; v. haring 16—10; makreel 23—10; gr. schelvis 56—36,50; grm. schelvis 33—26; kl.m. schelvis 31,50—23,50; kl. schelvis I 23—19; kL schelvis II 18—14; wijting 22—11,50; gr. gul 64^-51; midd. gul 5550; kl. gul 3525; kl. haai 2824; ham 8074; poontjes 1915; kl. koolvis zw. 2812; kl. koolvis wit 4742, per 50 kg. Gr. kabeljauw 308182; gr. kool vis zw. 8269; gr. koolvis wit 12494; gr. leng 8882, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 86 kisten tong en tarbot, 8 kisten heilbot, 10 kisten tong schar en schartong, 130 kisten schol, 26 kis ten schar, 5600 kisten haring, 1700 kisten makreel, 1250 kisten schelvis, 110 kisten wij- ting, 270 kisten kabeljauw en gul, 12 kisten leng, 12 kisten kl. haai, 10 kisten ham, 26 kisten poon, 600 kisten koolvis, 40 kisten diversen. Totaal 9950 kisten. Besommingen van Woensdag. RO 53 Dirkje f17.000; IJM 116 Eveline f 18.500; IJM 139 Schoorl f 23.800; IJM 120 Polderman f23.100; VL 78 f 10.000; VL 115 f8990; SCH 7 f7280: SCH 49 f6820: SCH 132 f 11.000; KW 170 f3580: KW 5 f 1720; KW 83 f4480; KW 74 f 10.460; KW 32 f3680: KW 67 f5910: KW 22 f4100; KW 29 f1560; KW 15 f1380; SCH 140 f1720; IJM 221 f9420: IJM 3 f1550; KW 92 f1500; KW 56 f1170; KW 128 f500; KW 189 f 420; KW 71 f 800. Toneelavonden van KAB Op Woensdagen 17 en 24 November zal de Heemskerkse toneelvereniging „De Vriendenkring" een tweetal voorstellingen geven voor de plaatselijke afdeling van de K.A.B. Opgevoerd zal worden het toneelspel „Het spel met de droom". DONDERDAG 28 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 upr: „Verzwegen verleden". Rex, 20 uur: „Bureau zedenpolitie". „Fryske Trou", 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneeluit voering. VRIJDAG 29 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 u.: „Het meisje in kamer 17". Rex, 20 u.: „Ten Westen van Zanzibar". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19—21.30 uur. „Felison", 20.15 uur. Cultureel Gebouw, lezing met film en lichtbeelden. Ned. Chr. Vrouwenbond, 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, bijeenkomst. VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur; Spreekuur wethouder van financiën. f. DONDERDAG, 28 October 1954 Beste kinderen, De meesten van jullie genieten op het ogenblik volop van hun herfstvacantie, want ik lees in alle brieven over kleine uitstapjes en andere pretjes, waar in de schooltijd meestal geen gelegenheid voor is. Na deze herademing is het straks weer prettig om te beginnen aan de aanloop voor het herfstrapport. Maar laten we het plaatje van deze week eens bekijken. Ik heb voor jullie een mooie bruine beer opgezocht en ik ben van plan je daarover het een en ander te vertellen. Men moét de bruine beren, die in West-Europa nog in het wild leven wel als uitgestorven beschouwen, al komen hier en daar in de Alpen nog wel enkele exemplaren voor. In Siberië, Scandinavië en ook wel in de Pyreneeën is hij echter zeker zijn plaats temidden van de andere roof dieren waard, wat aantal betreft. De beer wordt meestal als „grappig" be- schofjwd, en de manieren van staan en be wegen zijn ook meestal nogal koddig, maar achter elk gebaar schuilt een enorme kracht, die elk levend wezen in één ogen blik vermorzelen kan. Moeder Beer brengt in haar hol twee of drie jongen ter wereld en zo tot ongeveer zes maanden zijn het leuke, ongevaarlijke, speelse beestjes. Het duurt ongeveer twee jaar voor ze volwassen zijn. Bruine beren eten veel bessen en andere bosvruchten en zolang ze genoeg eten vinden laten ze meestal de grazende kudden met rust; maar als in 't vroege voorjaar „bruintje" uit zijn korte winterslaap mager en honge rig ontwaakt, dan dringt hij zeer vrijpostig zelfs in de stallen van het vee binnen. Nog even over die enorme kracht van het dier, die ik je al noemde. Een enkele slag van zijn poot verbrijzelt de ruggegraat van een koe! De beren gebruiken hun voor poten dan ook als eerste aanvalswapen en slaan daarmee hun tegenstanders tegen de grond (en meestal bewusteloos) waardoor ze een gemakkelijke prooi geworden zijn. Nu weten jullie alweer een heleboel over dit gevaarlijke dier en als je eens in een dierentuin komt, denk er dan om een res pectabel stuk van de berenkooi vandaan te blijven, want een te dichte nadering kan wel eens een bliksemsnelle aanval ten ge volge hebben. Want Bruintje is ondanks zijn logheid een kwaadaardige, maar voor al snelle knaap! En nu onze brieven. Als eerste is hier ZEEMEERMIN, die maar geen antwoord krijgt uit Overijsel. Wat jammer meisje, dat je kaartje geen succes gehad heeft. Probeer het eens met een brief, misschien dat ze je dan gauw een antwoord stuurt. Het lijkt me erg leuk op de blokfluit te kunnen spelen. Zelf ben ik niet zo knap. Jullie zullen samen heel wat kunnen pres teren, denk ik. Speel je al een melodietje? Wat een gezellig uitstapje hebben jullie naar Haarlem gehad. Welke kleur heeft je vest? Dat boek is indertijd gewonnen door Hardloper, maar ik geloof, dat er wegens plaatsgebrek toen geen ruimte voor zijn opstel beschikbaar was. Wat jammer dat er een brief van je zoekgeraakt is. Ik heb nog niets gezien, want meestal als hij te Iaat is krijg je het antwoord de volgende week. Hopelijk vinden we het epistel nog. MARJANNEKE heeft haar herfstvacan tie goed besteed. Ze is namelijk vast be gonnen aan bedenken en het maken van enkele Sint Nicoloas-cadeautjes. Het lijkt wel wat vroeg, Tante, zo schrijft ze, maar ik maak graag alles zelf, zodat er ge rust wel een maandje nodig is voordat ik alles klaar heb, met mijn schoolwerk erbij. Nu Marjanneke, ik vind, dat je heel ver standig gedacht hebt en ik geef dan ook graag je denkbeeld aan de andere lezers en lezeressen van ons hoekje door, omdat er zo vaak vlak vóór de verjaardag van „Sint" nog iets in elkaar „geflanst" wordt bij gebrek aan tijd en geld, wat toch met wat meer zorg van te voren, beslist mooier had kunnen worden. Vertel je me ook eens wat je allemaal bedacht hebt? WOELWATER schrijft me een mooi be drag van de kinder-zegel-actie op school. Dat is niet mis voor jullie klas alleen, meiske! Jij hebt natuurlijk ook dapper meegeholpen. Breng je Corrie nog geregeld brood? Wat zul jij straks genieten als het Velserbad klaar is. Dan ga je zeker niet helemaal meer naar Haarlem om te zwem men. HARDLOPER is ook niet thuis gebleven in zijn vacantie. Leuk, dat tochtje naar Den Helder. En later naar Amsterdam. Die oom is maar wat goed op je. Hij weet beslist wat zijn neef toekomt. Verveel je je niet als oom een uurtje voor zaken weg is en je je alleen moet vermaken? Ik kan me voorstellen dat er heel wat te zien is in zo'n vreemde stad. Gelukkig dat je tussen-rap- port goed was, anders was er inderdaad van de hele pret niets gekomen. Tot slot is hier CLEMATIS, die haar tante maar liefst een hele week vergeten was. Nu ik vergeef het je graag want ik vind dat je het altijd maar wat druk hebt, als ik zo je brieven lees. Je neemt dat slabbetje zeker mee als je in Utrecht gaat logeren of stuur je het hem voor zijn ver jaardag? Wat heerlijk dat met Pasen Lun- teren weer op het programma staat. Dan heb je vast een beetje voorpret. Veel ple zier morgen in Amsterdam, hoor! Dit was ons laatste briefje voor deze week. Tot volgende week! TANTE ELS (Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger mee geven). De oplossing van het vorige punten- raadsel „repetitie" (verrijken, veredelen, verpulveren, vereeuwigen, vertalen, veri fiëren, vertolken, verijdelen, Vere). PUNTENTELLING: Clematis: 9; Zee meermin: 10 en 10; Wielrenner; 10 en 10; Marjanneke; 10, 10 en 10; Hardloper; 10, 10 en 8; Woelwater: 10, 10 en 9; Parmentier: 9 en 10. Deze keer een tover-vierkant. 1 niet zout, niet zoet. 2 stad in Italië. 3 laatste woord van een gebed. 4 graafschap in Enge land. Als je de woorden van boven naar be neden goed invult ontstaan dezelfde woor den van links naar rechts. Probeer het eens. Hier is er nog een: gele kleur. been-gewricht. andere naam voor Ierland.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11