Geld dat aan vluchtelingen besteed, werpt rente af Boer Schuier: een voorbeeld van moed en wilskracht IS Land van Maas en Waal levert thans omblad voor sigaren .Boeiize Zie Boven Granaat als surrogaat-meteoor in dienst der wetenschap Een nieuw leven is vaak een lijdensweg Teelt wordt gecentraliseerd op eert proefveld bij Druten Nederlandse emigratie naar Brazilië aanbevolen In duisternis op rijweg parkeren zeer gevaarlijk Luidspreker GRAMOFOONPLATEN 12 Onderzoek C.B.S. toont; Daar kwamen in twee jaar ruim 870 ongelukken van Frans-West-Duits accoord over oorlogsgraven DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 Van onze speciale verslaggever) Wie vluchtig kennis heeft genomen van de nood in de Oostenrijkse vluchte lingen-kampen, zal zich bij het zien en horen van al die ellende onwillekeurig benauwd voelen door de vraag of die tienduizenden ongelukkigen een mens waardige toekomst mogen verwachten, zelfs al zou het voorbeeld van het Nederlandse volk navolging vinden. Die vraag kan, wat Oostenrijk betreft, felukkig met een volmondig „ja" worden beantwoord. Mits en dat is de elangrijkste voorwaarde de reeds bestaande hulpverlening krachtig wordt voortgezet. Er moet geld komen. Veel en snel. Wie daaraan nog mocht twijfe len, neme kennis van het rapport, dat een Nederlandse commissie op last van de Wereld Gezondheids Organisatie heeft ingesteld naar de lichamelijke en geestelijke gesteldheid van de kampbewoners in Oostenrijk. Haar conclusies komen hierop neer, dat de morele bindingen in de vaak mensonwaardige barak ken-woningen snel in verval raken, vooral bij de jongere mensen. Als niet snel hulp wordt geboden, is binnen enkele jaren een crisis niet te vermijden. f——r Gelukkig zijn er de afgelopen jaren in verschillende landen particuliere instellin gen geweest, die de herhaalde noodkreet van mr. G. J. van Heuven Goedhart heb ben beantwoord. De Wereldraad van Ker ken en de Amerikaanse Ford stichting bij voorbeeld staan de Oostenrijkse regering bij in haar onvermoeide pogen om een af doende oplossing voor het probleem te vinden. Nu komt daar de Nederlandse hulp bij en de hoop in vele vluchtelingen- harten herleeft. Die oplossing zoekt men in het opnemen van de Duits-sprekende zowel als de Oost- Europese vluchtelingen in het Oostenrijkse economische bestel. Deze integratie biedt de enige uitweg naar een nieuwe toekomst, nu de kansen op emigratie met de maand kleiner worden. Verschaf, zo redeneren de Oostenrijkers en de UNO, de ontheemden een eigen huis, laat ze de handen aan de ploeg slaan op een nieuw boerenbedrijf, leidt de jongeren voor een vak op, laat ze zo mogelijk studeren en vergeet bij dat Het gezin Schuier op het erf van zijn nieuwe boerenbedrijf. Het kalf van „Die Amerikanerin" is aller lieveling. Schuier houdt het bouwplan voor zijn nieuwe boerderij in de hand, zijn laat ste ideaal alles niet de zieken en ouden van dagen een draaglijker bestaan te bezorgen. Het is een lange weg, deze weg der integratie. Een lijdensweg vaak, omdat vluchtelingen soms niet de moed hebben al het oude te vergeten het vaderland blijft onweer staanbaar trekken en een nieuw leven te beginnen. Anderzijds zijn er echter dui zenden, die deze weg, vallend en weer op staand, gaan met een moed en een vertrou wen, waarvan wij ons sedert de laatste oorlogsjaren geen voorstelling kunnen maken. Eén doel Nergens op onze reis door een deel van Oostenrijk hebben wij deze moed en wils kracht zo treffend belichaamd gezien als in boer Klaus Schuier. Hij ziet er uit als een man van in de zestig, maar hij is pas vijftig. Jarenlange ontberingen in een Rus sisch gevangenenkamp in 1944 werd hij als dwangarbeider naar de Sovjet-Unie overgebracht en keelkanker hebben harde lijnen in zijn gezicht gegrift. De levenskracht in dit gepijnigde lichaam is niettemin verbazingwekkend. Toen hij zich in 1947 weer bij zijn vrouw en drie kinderen, die de welvarende hoeve in Ze venbergen in de steek hadden gelaten, kwam, hield hij hun steeds weer dat ene doel voor ogen we moeten weer een eigen huis hebben, een eigen bedrijf. Vooreerst kwam daar niets van hun wachtte, net als al die andere duizenden lotgenoten, het vluchtelingenkamp. Zij sloeger zich er doorheen, geschraagd door het onwrik bare geloof dat God hun eens een nieuwe Heimat" zou schenken. Zij werkten bij boeren in de omgeving, hard en lang. Zij ontzegden zich elk gerief en alles wat hun leven aangenamer zou kunnen maken. Werken. Werken. Help uzelf, zo helpt u God", werd hun levensparool. Dit voor jaar had Schuier zoveel gespaard dat hij met geleend geld een stuk grond kon ko pen. Vijf hectare: met veel bomen, struik gewas en stenen in de bodem. Geen huis. geen schuur. Daar begon Schuier aan de verwezen lijking van zijn ideaal. Tranen verstikken zijn stem als hij er van vertelt. Voor we begonnen hebben we samen gebeden of God dit stukje grond ons thuis wilde ma ken. Daarna gingen zij de woestenij bouw rijp maken. Oostenrijks autoriteiten zorg den voor nieuwe problemen toen zij zich verzetten tegen de ontbossing. Urenlang bepleitte Schuier zijn rechten. Toen Hitier vroeg of jullie boter of kanonnen wilde hebben, kozen jullie de kanonnen. Daar door zijn wij nu van haard en hof verdre ven. Erken nu tenminste dat jullie een morele plicht hebben ons te helpen, zo zei hij onomwonden. Hij kreeg zijn zin, en bo- verdien nog een toelage van 40.000 schilling. Schrale oogst Nu staat daar, enkele kilometers van Wels, een bouwvallig huisje van twee ver trekken waar heel de familie in woont. De schuur voor het vee ziet er beter uit. On der het dak van Schuler's woning hebben wind en regen vrij spel. Het deert hen niet want zij. werken aan een nieuw huis, tus sen de bedrijven door, tot laat in de avond. Zij hebben deze zomer de eerste oogst van het land gehaald. Een magere oogst, want de zware regens, hagel en storm hebben de Schuler's een schade berokkend van een dikke tweeduizend gulden. Geen nood nog wat harder werken, meer sparen. Twee koeien hebben ze nu. De ene noe men ze „Die Amerikanerin". Zij hebben haar gekregen van Amerikaanse landbou wers, onder de voorwaarde dat zij het eerste kalf er van aan een andere landbou wer-vluchteling zullen afstaan. Schuier doet dat van harte. Elke dag krijgt het kalf liters melk, die zij zelf hard nodig hebben. Ik wil een best kalf weggeven, geen schar minkel. Schuier worstelt nu met nieuwe zorgen. Zijn spaargeld is bijna op. Binnenkort zal hij niet verder kunnen bouwen aan zijn huis. Het wordt kort dag, zegt Schuier. En, wellicht om de ware zin van deze woorden te verbergen, voegt hij er aan toe: het kan al gauw winter worden Geld, geld We zouden niet willen beweren dat Schu ier een uitzonderlijk geval is. Misschien zijn Janovic in het Karintische Treibach, Melkerich bij Kufstein of Saiboczy onder de rook van Wenen er erger aan toe. Maar Schuier leverde ons het bewijs dat het geld, aan de vluchtelingen besteed, rente afwerpt. En uit ervaring weten wij dat vele honderden vluchtelingen net als Schu ier zich alles zouden willen ontzeggen als zij een bescheiden bedrag konden lenen om een begin te makeri met een nieuw leven. Niet alleen in de landbouw hebben wij bewijzen gevonden van de krachtige wil der vluchtelingen om kampen de rug toe te keren en er boven op te komen. In ver scheidene kampen wordt gemeenschappe lijk gespaard. Bouw-coöperaties en pro vinciale staten verstrekken leningen aan wie zelf genoeg heeft bijeen gegaard om een huis te bouwen. We hebben hele wij ken gezien, waarin gezinnen eindelijk ver lost uit de kille atmosfeer' van het kamp, weer overgelukkig zijn in hun eigen wo ningen. Bescheiden huisjes met schamel meubilair, maar een hemel, vergeleken bij die barakken. Het zijn er altijd nog veel te weinig. Er is te weinig geld, veel te weinig, geld, en geld alleen, hebben die arme drommels no dig om zich de weg naar een nieuwe toe komst te ontsluiten. In het Land van Maas en Waal, het oude centrum van de tabaksteelt, worden op het ogenblik proeven genomen, welke voor de inlandse tabakscultuur van grote be tekenis kunnen zijn. Bedriegen de voor tekenen niet, dan is hier de bakermat ge schapen voor een nieuwe teelt van sigaren tabak. De eerste resultaten zijn zeer hoop gevend en dit is aanleiding, dat men uit breiding zal gaan geven aan wat totnutoe als een experiment te beschouwen was. Enige tijd geleden heeft de Kamer van Koophandel te Nijmegen het besluit geno men de teelt van inlandse sigarentabak aan te moedigen. Men achtte deze hernieuwde poging om verschillende redenen de moeite waard. De inlandse tabak bleek gedurende de voorbije regenzomers een zeer behoorlijke „brand" te bezitten en vond gretig aftrek. Dat van die regenzomers klinkt misschien een beetje vreemd, maar tabak heeft naast veel zon ook veel regen nodig. Wilde men echter van en hernieuwde poging om de teelt van inlandse tabak te stimuleren succes kunnen verwachten, dan moest aan verschillende voorwaarden wor den voldaan. In de eerste plaats is er vraag naar grotere, uniforme partijen en naar partijen die geteeld werden onder volkomen gelijke omstandigheden, zodat de fabrieken niet steeds hun melanges behoeven te verande ren, hetgeen bij een aanbod van vele klei nere uiteenlopende partijtjes wel het geval zou moeten zijn. Gebleken is, dat zelfs in de regenrijke jaren de tabak die „kunstmatig beregend" was, gunstig afstak bij de andere. Voorts kwam vast te staan, dat men, om tot uit breiding van de tabaksteelt te kunnen ko men, speciale droogschuren zou moeten hebben. Hoe dichter deze bij de tabaks velden zouden staan en voor hoe groter tabaksveld deze dienst zouden moeten doen, des te economischer zou er gewerkt kunnen worden. Centralisatie Om aan al deze voorwaarden te kunnen voldoen, was centralisatie nodig. Er moest gebroken worden met de gewoonte, dat elke boer bij zijn boerderij ook een tabaksveld je exploiteert. Zodoende was het van be lang, dat de verspreid liggende tabaksveld jes op den duur tot een grote aaneenge sloten aanplant bijeengebracht werden. Dat maakt het immers mogelijk om een grote droogruimte vlak bij het centrale terrein te bouwen. Het is ook van groot belang voor de kunstmatige beregening. Een regen- installatie voor elk klein veldje zou te kost baar worden. Omdat het moeilijk is om de tabakstelers In dit weinig solide bouwsel wonen" de Schuiers. Regen en wind hebben onder het dak vrij spel. 99 99 Wij hebben een klein mensje in huis, dat van ons schijnt te zijn, al zeggen de voor ouders, die elke Zondag vertederd komen kijken, dat het in niets op de vader en de moeder lijkt. Het is nog geen drie jaar oud, maar komt elke dag de eigenwijsheid van de middel bare leeftijd meer nabij. Ja, dat was goed geraden: het is een meisje. Blond. Het feit, dat het volgens een chique trouwboekje (je dééd zulke dingen vlak na de oorlog uit een soort onbestemd gevoel van duur willen doen voor een salaris van een aankomend kappersbediende) ons dochtertje is, behoedt haar elke dag voor grotere kastijdingen dan een fikse veeg om de kleine oortjes als er alweer een beker melk over het karpet is gestort of een gru welijk grote spin uit de tuin door haar nijver toedoen naar de huiskamer is ge ïmmigreerd. Want boven de handjes, die al deze wandaden verrichten, staat immer het wapen van een paar ogen klaar, van het mooiste blauw sinds de Chinezen por- celeinen rijstkommetjes met blauwe cour- tisanetjes gingen beschilderen. Maar aan de andere kant zijn wij het harde, ouderpaar geworden, d'at niet bij elke alarmkreet uit hof of huis opvliegt met de verontruste blik in de ogen van een af zichtelijke ramp: dat kind redt zich wel,, denken wij steeds weer. Tot nu toe vol komen terecht overigens, want het wicht heeft nog steeds niets ernstigs en het komt als een blond duikelaartje bij voortduring op de schoentjes terecht. Gisteren was de gewone brul uit het struweel van de tuin, dat wild en verward getuigenis aflegt van een door mij persoon- lijjk uitgedacht afschuifsysteem wat het onderhoud dezer gaard'e betreft, erger dan gewoon. Rauwer en indringender. Er was dus een grote smak gemaakt. Maar gezien de tweeëneenhalf] arise historie van het kleine mensje bleef iedereen ook toen nog zitten, zodat de medeliid'ende buurvrouw uitrukte met een gezicht vol verwijten jegens ouders, die hun spruiten maar laten dood vallen. Het geluid demote kort daarop hoorbaar af en ging over in een toonhoogte, die te, boek sta^t als „lichte kneuzingen, gaat wel over". Zij was dus kennelijk opgevijzeld en op de been gezet, zodat er elk ogenblik twee betraande os°n binnen konden wandelen «n een mondje, dat bij zulk gelegenheden met een bestudeerd draaitje vraagt „Eve 'ekker afdose?" Waarop de vrouw, d'ie voor haar moeder fungeert, doorging met haar bezigheden, zijnde het boienen van een keuken, opdat in de loop van de komende uren de hond, de melkboer en nog eens de hond, er te duidelijker voetafdrukken in zouden kunnen achterlaten. Het geschrei naderde. Er zat een cadans van voetstappen in, dus de buurvrouw had het blijkbaar niet over haar kant laten gaan en bracht de krijtende kleine op de arm naar de keukendeur Th dan komt het RIO DE JANEIRO (Reuter) De Ne derlandse commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, die zojuist een reis door Brazilië heeft beëindigd, zal de rege ring aanbevelen het emigratie-programma voor Brazilië te bespoedigen. Hij was meer dan verheugd over hetgeen hij in Brazilië heeft gezien. Aantrekkelijke en geriefelijke woonge- legenheden, zowel als de bekwaamheid van de emigranten zich aan te passen aan de Braziliaanse levenswijze, noemde hij de twee voornaamste factoren, welke hebben bijgedragen tot het slagen van het Neder landse programma voor de vestiging van industriële werkers en landbouwers in Brazilië. De huisvesting, zo zei hij, overtrof alles wat hij gezien heeft in andere landen, die eenzelfde vestigingsprogramma heb ben, Zuid-Afrika wellicht uitgezonderd. De Nederlandse huisvrouwen zijn er gelukkig, hetgeen hij een van de belangrijkste bij dragen tot het slagen van het programma noemde. Minder enthousiast was de heer Have man over het plan, dat ontworpen is voor de vestiging in Brazilië van Nederlandse gerepatrieerden uit Indonesië. De gedachte van de Braziliaanse autoriteiten is deze gerepatrieerden zich te doen vestigen in Amazonas, waar zij dan cacao, peper, rub ber, thee en andere gewassen zouden ver bouwen: waarmee zij reeds ervaring heb ben. Hij twijfelt aan de uitvoerbaarheid van een programma, dat voorziet in het overbrengen naar een wildernis van een landbouwer of planter, die in Indonesië goed gevestigd was. De onfortuinlijke er- varineen van de Italiaanse boerenemigra- tie naar Brazilië zijn een voorbeeld voor hetgeen de Nederlandse regering wenst te vermijden. In tal van gevallen kwamen Italiaanse boeren naar Brazilië met een onjuist begrip van de omstandigheden. Velen waren spoedig teleurgesteld en bijna dagelijks leest men in de Braziliaanse pers berichten over groepen Italiaanse emigranten, die vragen terug te keren. animale verschijnsel oudertrots bovendrij ven, zelfs bij een moeder, die een keuken boent en daarbij besilst niet gestoord kan worden omdat de aardappels binnen het kwartier óp moeten. Zulk een moeder vraagt dan met de in tonatie van iemand, die wil weten of een cirkel nu wel werkelijk rond geacht moet worden: „Ben je zo gevallen, stakkerdje?" Ons stakkerdje voelde de situatie aan met het instinct, dat van twee turven een plotselinge volwassene kan maken en wim pelde beleefd doch vriendelijk van haar veilige zitplaats: „La-maar, ga jij maar weer lekker „boenze"." J. F. Op verzoek van de A.N.W.B. heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een on derzoek ingesteld naar de verkeersongeval len bij duisternis, waarbij een op de rij baan stilstaand voertuig aan de achterzijde werd aangereden. In de jaren 1951 en 1952 werd in totaal 45G maal een op de weg geparkeerde vrachtauto bij duisternis aan gereden. In 122 gevallen brandde de achter- verlichting van de vrachtauto niet, in 148 gevallen wèl, in 186 gevallen bleef dit on bekend. In dezelfde jaren 1951 en 1952 werd 420 maal een op de rijweg gepar keerde personenauto bij duisternis aange reden. Van deze personenauto's brandde in 32 gevallen de achterverlichting, in 52 ge vallen niet. In 1952 alleen waren er 206 ongevallen, waarbij een op de rijbaan stilstaande vrachtauto van achteren werd aangereden. Van deze 206 ongevallen waren er acht met dodelijke afloop en 61 met ten hoogste ernstig letsel. In hetzelfde jaar werd'en 207 stilstaande personenauto's bij duisternis aangereden. Hierbij was geen enkele maal een dode te betreuren, terwijl bij slechts 20 ongevallen ten hoogste ernstig letsel werd veroorzaakt. De op de rijbaan stilstaande vrachtauto's blijven volgens de A.N.W.B. bij duisternis een gevaarselement vormen ondanks het feit, dat on 1 Augustus 1953 is ingevoerd de wettelijke verplichting dat bij stilstaan op de riiweg tijdens duisternis, bij niet- hrandende achterverlichtine. een rood licht of een rood-reflecterend baken in de rich ting van het achteropkomend verkeer op de weg moet worden geplaatst. Gezien het feit, dat van 456 aatiriidinsen met nn de riiweg stilstaande vrachtauto's in 1951 en 195' er 122 geschiedden terwii! vaststond dat de achterverlichting brand de. kan aldus de A.N.W.B. worden aange nomen, dat dit wett.eliik voorschrift onvol doende is. De A.N.W.B. is dan ook van me ning, dat hij stilstaan on de rijbaan, ook wanneer de achterverlichting brandt, een waarschuwingsbaken op de weg dient te worden genlaatst. De bond heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat dan ook verzocht het hedo°lde wettelijke voorschrift in deze zin te wijzigen. De A.N.W.B. is van oordeel, dat het on derzoek duidelijk heeft aangetoond, dat het branden van de achterverlichting hij stilstaan op de rijweg geen afdoende waar borg biedt, daar het verkeer op de weg nu eenmaal rijdend verkeer verwacht aan te treffen en niet in de eerste instantie er op bedacht is op het weggedeelte, dat voor dit rijdend verkeer is bestemd, stilstaande voertuigen te ontmoeten. Bovendien is het uiterst moeilijk, vooral bij een voertuig, dat slechts van een achterlicht i- voorzien, snelheidsverschiilen te beoordelen. Mede op grond van deze overweging acht de A.N.W.B. het tijdstip, waarop twee achter lichten verplicht zullen zijn 1 Januari 1956 te laat gekozen en de bond heeft de minister van Verkeer en Waterstaat dan ook verzocht dit tijdstip te vervroegen. Nederland is in dit opzicht ten achter bij het buitenland. In België, Frankrijk, Duits land en ook in de V. S. is het verplicht vrachtauto's te voorzien van een aanzien lijk uitgebreidere achterverlichting, die al thans aan de achterzijde de omtrekken van het voertuig kenbaar maakt. OFFICIëLE PUBLICATIE SPOEDCURSUSSEN voor opleidingen tot de (oude) onderwijzersakte De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen overweegt bij voldoende deelneming voor bezitters(sters) van het einddiploma van een gymnasium, hogere burgerschool, middelbare meisjesschool of daarmede gelijk te stellen opleiding, die thans geen kweekschool bezoeken, spoedcur sussen voor het behalen van de (oude) lagere akte als onderwijzer in het leven te roepen. Deze spoedcursussen zullen in dagonderwijs worden gegeven en in het voorjaar 1955 aan vangen. Medio 1956 zal het eindexamen van de cursus plaats hebben. Zij, die in principe bereid zijn aan deze spoedcursussen deel te nemen en een functie bij het lager onderwijs te gaan vervuilen, gelieyen zich v o o r 1 December 1954 bij de afdeling 1. o. van het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen te melden. Aan degenen, die aan deze spoed cursussen deelnemen, kunnen studie-toelagen worden verstrekt. In de aanmelding moeten worden vermeld: a. Naam en voornaam van de aanvrager (aanvraagster) b. Woonplaats en adres c. Geboortedatum d. Verworven diploma's e. Richting (openbaar, Prot. Chr. of R. K.) van het gewenste onderwijs f. Huidige studie of werkkring en salaris. OFFICIëLE PUBLICATIE SPOEDCURSUSSEN ter opleiding van kleuteronderwijzeressen voor de (oude) lagere akte als onderwijzeres De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen overweegt bij voldoende deelneming voor bezitsters van het diploma b als kleuteronderwijzeres, die tevens in het bezit zijn van een Mulo- of een daaraan gelijkwaardig diploma, e e njarige spoed cursussen ter opleiding voor de (oude) lagere akte als onderwijzeres in het leven te roepen. Deze spoedcursussen zullen in dagonder wijs worden gegeven en op 1 September 1955 aanvangen. Zij. die in principe bereid zijn aan deze spoedcurcussen deel te nemen en een functie bij het lager onderwijs te gaan vervullen, gelieven zich v o o r 1 December 1954 bij de afdeling 1. o. van het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen te mel den. Aan degenen, die aan deze spoedcur sussen deelnemen, kunnen studietoelagen worden verstrekt. In de aanmelding moeten worden vermeld: a. Naam en voornamen van de aan vraagster b. Woonplaats en adres c. Geboortedatum d. Verworven diploma's met vermelding van het jaar, waarin deze zijn uitgereikt e. Richting (openbaar, Prot. Chr. of R. K.) van het door haar gewenste onderwijs f. Huidige werkkring en salaris. te bewegen om eventueel door ruil van eigen grond te komen tot één groot, ge zamenlijk kweekterrein heeft men de mehode gekozen om een terrein van zeer grote afmetingen beschikbaar te stellen en dit te verkavelen. Zo is een proefveld tot stand gekomen op het landgoed „De Bouwing" bij Druten, waarop een vijftal planters met hun mede werkers ieder het voor hen gereserveerde gedeelte bewerken. De als sigaren-omblad geschikte tabak, welke dit proefveld oplevert, is reeds con tractueel verkocht voordat met het werk werd begonnen. In elk geval gaat ook vol gend jaar de proef door en er wordt reeds uitgezien naar uitbreidingsmogelijkheden. Het betreft hier niet alleen een planters- belang, doch meer nog een handels- en in dustrieel belang. Ook het rokende publiek en onze deviezenpot zijn er mee gebaat.. Bij de Nederlandse sigarenfabrieken is grote vraag naar goedkoop omblad, waar aan een wereldtekort is. De duurdere soor ten omblad worden nu gebruikt voor de sigaren van 30 en 40 cent. Voor de goedkopere sigaren kan de teelt van het inlandse omblad een uitkomst be tekenen, want het is van prima kwaliteit, veel beter dan die van het goedkopere bui tenlandse omblad, dat de sigarenfabrieken nu moeten kopen tegen een prijs, die som mige fabrieken dwingt de goedkopere sigaren met verlies in de handel te bren gen. Voor sommige sigarensoorten .wordt het inlandse omblad reeds gebruikt. PARIJS (Reuter) West-Duitsland heeft zich bereid verklaard jaarlijks de reiskosten te betalen van de pelgrimstocht van tweeduizend Fransen, die de plaatsen gaan bezoeken, waar zij of hun verwanten in oorlogstijd door de toenmalige Duitse regering werden gevangengehouden. Aldus de tekst van een door bondskanselier Ade nauer en premier Mendès-France gete kende conventie. West-Duitsland zal ook bijdragen in de kosten van een Franse groep, die zes jaar lang stoffelijke over schotten van Franse oorlogsslachtoffers in Duitsland zal opgraven en naar Frankrijk overbrengen. Voor de eerste drie jaar zal West-Duitsland drie millioen mark betalen. Waar opgraving niet mogelijk is, zullen collectieve begraafplaatsen worden inge richt. De beide regeringen zullen het tel len en identificeren van gevallenen voort zetten. Radar kan ons tegen woordig, met gebruik making van meteoorspo ren, inlichten over de windsnelheden op SO tot 100 km. hoogte, de ni- veaux waar de vallende sterren onze atmosfeer binnendringen. Wij za gen de vorige keer, dat daar stormen waaien met snelheden tot 65 meter per seconde. Zo'n radarwaarneming is aan twee beperkingen gebonden. Ten eerste moet men de verschij ning van meteorieten afwachten en ten twee de verschijnen die al tijd maar op datzelfde niveau. Men wil, als wetenschapsmens ook wel eens nagaan hoe de toestand elders in onze dampkring is, lager zo wel als hoger. Welnu, ook daarvoor zijn methoden gevonden, de ene nog vernuftiger dan de andere. U herin nert zich de gang van zaken bij de radarschut terij op de vallende ster ren: de lichtende staart (een lange, dunne wolk electrisch geladen lucht) reflecteert het van bene den af uitgezonden ra dar-signaal. Maar hoe komen we nu aan in lichtingen uit de lucht laag tussen de begane grond en de tachtig-kilo meter-laag? Sinds de Duitsers hun V-wapens op Londen af vuurden is de rakettech niek enorm ontwikkeld. Het hoogste punt boven zet aardoppervlak dat ïot nu toe is bereikt door zen door mensenhanden jemaakt toestel ligt op 120 km. hoogte. Men be- reikt dat door een z.g. weetraps-raket te bou- ven: eigenlijk twee van iie vuurpijlen achter el kaar, waarvan de motor van de bovenste begint ie werken zodra de mo- ior van de onderste is uitgewerkt. De onderste raket valt als nutteloze ballast af en de „neus" vliegt, bevrijd, op eigen kracht verder. Men neme nu, aldus het recept der raket-ex perts. een raket waarvan de tweede trap (de neus dus) een granaat is, die op de gewenste hoogte ontploft. Door die ont ploffing worden wolkjes geproduceerd en op die ivolkjes richt men nu het radar-signaal, zoals men het bij de vallende sterren richtte op het lichtspoor. Het beginsel is dóódsimpel; de uit voering is natuurlijk wat gecompliceerder. Maar hoofdzaak is, dat het werkt. De eerste resulta ten zijn reeds geboekt, al is er nog geen sprake van een alomvattend in zicht in de luchtstromin gen tussen 30 en 80 km. hoog. Hogerop, ver boven de meteoren-sfeer nog, kan het nog veel harder spo ken dan op het meteo ren-niveau, waar wind snelheden tot 65 meter per seconde worden ge meten, zo zagen wij de vorige keer. Men heeft dat ontdekt ook weer dank zij een sterrenkun dig verschijnsel, name lijk aan de hand van de scintillatie („twinke ling") van de z.g. radio sterren, de donkere) puntbronnen in het heel al die de radiostraling uitzenden welke wij met radiotelescopen ontvan gen. Daarbij is gebleken dat op een niveau van 300 tot 400 km. boven het aardoppervlak wind snelheden voorkomen van 50 tot 300 meter per seconde; het gemiddelde ligt in de buurt van de 200 meter. G. v. W. DANSLES JOHN STOL. „Snelprivéles" op elk uur. Julianakade 6, tel. 4733. NETTE WERKSTER gevr. liefst Vrijdag. Edisonstr. 46, IJmuiden. MEISJES, komt bij ons wer ken, gezellig en leerzaam. Wij vragen aankomende stiksters en leerlingen. Te vens een leerl. perser. Aanm. dagelijks van 9 tot 5. J S. B. Koningstraat 39, Haarlem. De N.V. Kennemer Conf. Industrie, Baanstraat 34, Be verwijk vraagt voor directe indiensttreding: A: Leerl., Aank. en Gerout. Machine- stiksters. B: Jonge Meisjes voor lichte controle werk zaamheden. Aanmelden da gelijks van 9 tot 17.30 uur. WERKSTER gevr. bur. van dit blad. Adres WELKE JONGEN heeft ver leden week mijn donker rode corduroy jasje met rits sluiting en capuchon gevon den? Christa Plantinga, Vechtstraat 35, IJmuiden. GOED TEHUIS GEZOCHT voor mooi langharig hondje. 6 weken oud. Na 7 uur. Ker- kerinklaan 25, Santpoort. RADIO-AMATEURS! Wordt lid van de hobbyclub „D. A. C. 54". Inl. en aanm. IJmui- derstraatweg 15 A. IJmuiden Nette JONGENSFIETS te k. gevraagd. Tel. 4497, Om. INWONING aangeboden aan alleen staande vrouw (ka mer keuken en slaapkamer) Brieven L 3313. LAATSTE KENNISGEVING De directie der N.V. Klum- pers Heren en Jongenskle dingzaken heeft besloten voortaan Voorzorgzegels (Ouwel) aan te nemen voor filiaal Haarlem. Rijksstraat weg 39 hk. Zaanenlaan H.-N. Z.g.a.n. MEISJESMANTEL te koop, f 15, 14 j. Berkenstr. 16 4 in g. st. verk. HUIZEN agb. in centr. IJm.O. eigen grond Huur f 1400. Koops. f 16.000 Hyp. f 12.000. Rechtstr. v. eigenaar. Br. L 3314. Donkerbr. HERENCOST. gr. maat (buikmodel) Burg. Rambonnetlaan 57, IJmuiden Oost. WEG. VERTREK: pr. studie piano f 195, gr. Deventer ta pijt f 75 pr. schrijfbureau f 70 Brieven L 3184. VOETBALGOED V.S.V. agb. 14 j. Tuindersstraat 71. SLACHTKONIJNEN te koop soep en braadkippen en jonge hanen. Kennemerlaan 167, tel. 5833. AVONDJAPON lang, te koop m. 42. Brieven L 3312. ^uZlEKHpNOe^ ten instr. Grootste sortering Langspeel en Standaard PICK-UPS

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 14