Belastingverlaging terwille van exportpositie dringend gewenst Aspirin A.N.W.B. ernstig ongerust over ontwikkeling van wegennet PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws „Met loonronden gooien wij vrucht van zuinigheid eri vlijt overboord" De radio geeft Vrijdag Credietverlening aan emigranten „Personeelstekort veroorzaakt een achterstanddie gevaren oplevert" Elke tand een brillont Laatste eer aan componist H. Zag wijn Rijksgebouwendienst kocht kraamkliniek ZO VERLICHT SLOAN'S LINIMENT Teek ió ket zo r J DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 Twentse Kamer van Koophandel Als St. Nicolaas niet kan varen dan vliegt hij A. C. Tutem NTolf heums op Ceylon overleden Rifkstegoed bi} Neder landse Bonk f 218 millioen minder Advies van de Raad voor de Emigratie Danskunstenaars kozen een nieuw bestuur Met vrijwillige „heffing ineens" is '40-'45 binnen Aankoop leidt tot vragen van Kamerlid Ritmeester SL0üftS*§ HMIMÏMT Acht jaar wegens poging tot moord Zweedse kleuterschool te Oosterland Pyramide van Brahim I De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Twente en Salland heeft zich tot de leden der Tweede Kamer gericht met de mededeling, dat het bedrijfsleven in het Oosten des lands het dringënd ge wenst acht, dat de voorgenomen belasting verlagingen mede omvatten een volledige afschaffing van de in 1951 ingevoerde tijdelijke verhoging van de Vennootschaps belasting en dat de verlaging van de Ven nootschapsbelasting, de omzet-, loon- en inkomstenbelasting niet wordt uitgesteld tot het jaar 1956, doch met ingang van 1 Januari 1955 wordt ingevoerd. Bij de behandeling van het voorstel merkte de voorzitter, de heer H. van Heek Hzoon op, dat hij de politiek der regering van de steeds wederkerende loonronden, niet anders dan als verderfelijk kon kwa lificeren. „Door deze politiek zijn wij ge raakt in een stadium van hand over hand toenemende inflatie, waarvan ik de ge volgen uiterst funest acht voor de toe komstige positie van ons land, inzonder heid voor onze positie op de wereldmarkt", aldus de spreker. Het optimisme van de minister van Economische Zaken kon deze spreker niet delen. De door de opeenvolgende loonronden opgeroepen inflatoire beweging heeft een steeds verdergaande stijging van het kos tenniveau tot gevolg, het is duidelijk, dat bij een teruggang van de conjunctuur, waarop voor enkele sectoren van het be drijfsleven de tekenen reeds wijzen, de exporterende bedrijven onmiddellijk in het nauw worden gedreven. Er zal dan geen sprake meer zijn van een eenmalig, nog af te schrijven, verlies gelijk na de Korea- uitbarsting, doch van een situatie, die pas dan geheel duidelijk zal zijn, wanneer het voor de exporterende bedrijven onmogelijk wordt nog langer de buitenlandse concur rentie het hoofd te bieden. Evenmin voelde de heer Van Heek voor revaluatie. Een dergelijke ruwe maatregel zou vooral in de huidige omstandigheden, ADVERTENTIE brengt vochtige tucht mee en beïnvloedt de pionten zichtbaar De mens is dan vatbaar voor hoofdpijn, verkoud heid en reumatiek Een goed middel daartegen is het beproefde »0a^et« preparaat HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws, en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 Idem. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest, 14.05 Schoolradio. 14.40 Kamerkoor. 15.15 Voordracht. 15.35 Alt, alt saxofoon en piano. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Viool en piano. 16.55 Platen. 17.00 Voordracht. 17.20 Platen. 17.30 Koperkwartet. 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Platen. 18.10 Idem. 18.15 Lichte muziek. 18.35 Mili taire causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeri gsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Marinierskapel. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Het werk onzer handen, klankbeeld. 22.00 Platen. 22.10 Bijbellezen in het gezin, causerie. 22.15 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid, causerie. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Tenor en luit. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 11.35 Orgel. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mcdedelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen 13.20 Lichte muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Strijktrio. 14.50 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Piano duo. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 13.20 Amusementsmuziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Portretten en hun achtergronden, cau serie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Sopraan, alt en piano. 20.30 Europa een, causerie. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.35 Buitenlands weekoverzicht. 21.50 Soaanse volksliederen. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Electriciteit, domumentaire. 20.50 Sparen, film. 21.05 S-, H- en Beeldlijnen, show van de Nederlandse wintermode. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.46 Idem. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Gevarieerde mu ziek. 14.00 Schoolradio. 14.40 Causerie. 15.00 Voor de jeugd. 15.15 Causerie. 15.45 Orkest- concert. 16.02 Orkest-concert. 16.20 La Tosca, opera (le bedrijf). 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.05 Platen. 20.15 Sympho- nie-orkest en solist. 20.55 Kunstkaleidoscoop. 21.10 Symphonie-orkest en solist. 21.50 Pla ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws., zoëven verschenen en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.), onze exportindustrie even ver van huis brengen. De politiek van prof. Lieftinck heeft destijds een zij het toen begrijpelijke cri- tiek ontmoet. Toch kan van deze politiek thans gezegd' worden, dat zij in vele op zichten goed is geweest en wel in het bij zonder omdat zij gericht was op een be heersing van lonen en prijzen. Wel zou tegen deze loon- en prijsbeheersing kun nen worden aangevoerd, dat daardoor een stimulans tot automatisering achterwege is gebleven. Vast staat, dat het beleid van minister Lieftinck het onze industrie mo gelijk heeft gemaakt, haar exportpositie op de buitenlandse markt te vestigen en te versterken. Daarvan plukken wij thans nog de vruchten. Nu is ons land bezig de economische voordelen, die wij allen tezamen met zui nigheid en vlijt hebben binnengehaald, op mijns inziens onverantwoordelijke wijze in zeer snel tempo overboord te gooien, al dus de spreker. Op de loonronde van Januari van dit jaar had volgens hem niet opnieuw een loonronde moeten volgen, doch een be lastingverlaging en wel op een zodanige wijze, dat daarmede ook een verlichting zou zijn gebracht voor die categorie van personen, die men gemeend heeft in aan merking te moeten doen komen voor de recente loonronde. Een dergelijke belas tingverlaging zou aan de betrokkenen slechts voordeel hebben gebracht, omdat de stijging van het reële inkomen, die hierdoor zou optreden, een duurzamer ka rakter heeft, terwijl de verhoging van het reële inkomen door middel van loonron den gedoemd is als sneeuw voor de zon te smelten. Daar als gevolg van de havenstaking in Engeland de speelgoedbevoorrading van ons land voor het komende Sint Nicolaas- feest in gevaar dreigde te komen be halve Duitsland is ook Engeland een van onze grootste speelgoedleveranciers heeft een inkoopbureau in Amsterdam een groot Engels vrachtvliegtuig gecharterd met een laadvermogen van ruim zes ton, waarmee gedurende drie achtereenvolgen de dagen grote hoeveelheden speelgoed uit Engeland zullen worden aangevoerd. De duizenden popper., kranen, grote en miniatuur vrachtwagens, driewieleftjes. en alles, wat een kinderhart op het gebied van speelgoed zou kunnen begeren-,zijn afkomstig uit de grootste speelgoedfabriek ter wereld (Lines Bros. te Londen). Do eerste speelgoed vracht, ter waarde van ruim 15.009 gulden, is op Schiphol aan gekomen. Op het eiland Ceylon, is overleden' Adriaan Constant Tutem' Noitheniüe, Mom ber of Parliament. Hij werd geboren te Vlissingen in 1892 en kreeg zijn opvoeding in Apeldoorn, waar zijn vader burgemeas- ter was. Van 1910 af werkte hij op Ceylon als planter en door zijn speciale zorgen voor zijn arbeiders speelde hij al sppedig een zeer prominente rol,in het openbare leven. Door zijn naturalisatie tot Engelsman was het hem tevens mogelijk zitting te nemen in hét parlement van Ceylon. Blijkens de weekstaat van de Nederland- sche Bank heeft het tegoed van het rijk in de afgelopen week een behoorlijke ader lating ondergaan. Het is met f 218 millioen verminderd en bedraagt thans f 304 mil lioen. Deze daling houdt verband met de 3-maandelijkse betalingen van het rijk aan de gemeenten.Een groot gedeelte van dit bedrag is beland bij de handelsbanken, die haar saldi met f 145 millioen zagen aan groeien tot f 684 millioen. De bankbiljett.encirculatie vertoont reeds een kleine stijging en wel met f 21 mil lioen tot f 3.366 millioen. De deviezenvoor raad is met f 3.5 millioen verminderd tot f 1.477 millioen. De goudvoorraad is on veranderd gebleven met f 3.015 millioen. Goud en deviezen tezamen belopen thans f 4.492 millioen. In Januari 1953 heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Raad voor de Emigratie verzocht te wil len nagaan of aan emigranten crediet zou kunnen worden verleend. De Raad voor de Emigratie heeft thans dat advies uitgebracht. Hij acht het in be ginsel verantwoord en wenselijk crediet te verstrekken aan emigranten ten behoe ve van hun huisvesting en hun bedrijfs vestiging in het vreemde land. Onder de Nederlandse emigranten be staat een gerechtvaardigde behoefte aan kapitaalverstrekking. Door verschaffing van het voor huisvesting benodigde aan vullende bedrag zou een grote moeilijkheid voor de emigrant worden opgelost. Cre dietverlening kan eveneens voorkomen dat ook een andar doel van de emigrant, na melijk zelfstandige bedrijfsvestiging, niet of slechts na onevenredig zware en lang durige inspanning bereikt kan worden. Het karakter van de credietverlening kan slechts aanvullend zijn. Voorts zal de emigrant in het ontvangende land cre- dieten moeten trachten te verkrijgen over eenkomstig de daar geldende normen. Zoveel mogelijk dient samenwerking te worden gezocht met overheid en crediet- instellingen in de ontvangende landen, waarbij de gedachte aan het daar ver krijgen van garanties of andere vormen van risico-overdracht voorop dient te staan. Het verdient geen aanbeveling tot op richting door het rijk van een aparte bank voor emigrantencredieten over te gaan. Het is gewenst, dat voor Nederlandse credietinstellingen de gelegenheid geopend wordt om de aan de credieten verbonden risico's, welke zij niet bereid zijn te dragen, te verzekeren. De risico's, welke met de verzekering worden gelopen, zijn van zodanige aard, dat in vele gevallen herverzekering ou ue staat noodzakelijk zal zijn, terwijl trans fer- en koers-risico's volledig verzekerd moeten kunnen worden, indien daarmede de medewerking van Nederlandse crediet instellingen kan worden verkregen. Hier voor zal een voorziening op de begroting moeten worden getroffen, ferwijl een commissie met de beslissingen omtrent do herverzekering zal moeten worden belast. ADVERTENTIE ADVERTENTIE IVOR O L De Nederlandse Beroepsvereniging van Danskunstenaars heeft de heer Indra Ka- madjojo tot voorzitter gekozen. Vice-voor- zitster is thans mevrouw Corrie Harton.g, secretaresse mevrouw Kit Hoi tin gh. De overige bestuursleden zijn de dames Jo Gütldch, Ine Rietstap, Greet van Wilgen- burg en de heer Jcihan Mittertreiner. Aan de aftredende bestuursleden: me vrouw Hans Snoek en de heren Bob Nij- 'nuis en Karei Poons werd door de verga dering dank gebracht voor de vele arbeid, door hen in het belang van de Nederlandse danskunst verrioht. Het nieuwe bestuur zal zijn aandacht vooral richten od de funde ring van een algemene academische oplei ding van de dansers. Het hoofdbestuur van de Stichting 1940- 1945 heeft besloten in Mei 1955, op en om de Nationale Bevrijdingsdag, die dan voor de tiende keer zal worden gevierd, voor het laatst een openbare inzameling te hou den met als doel het nog aan de stichting ontbrekende kapitaal van ongeveer vier a vijf millioen gulden ineens bij elkaar te krijgen. Dan is het kapitaal van 30 mil lioen gulden compleet, dat nodig is om de verzorging gedurende het leven van de ruim 6000 gezinnen van nagelaten betrek kingen en van de ruim 1100 invaliden te kunnen bekostigen. Naar de mening van de A.N.W.B. heerst er thans in verkeerskringen ernstige onge rustheid ten aanzien van de uitvoering van de rijkswegenplannen, omdat men vreesi, dat de ontwikkeling en de uitbreiding van het rijkswegennet ten achter zullen raken bij de toeneming van het verkeer. In de Memorie van Toelichting op de begroting van 1954 heeft de minister van Verkeer en Waterstaat niet alleen mede gedeeld, dat voltooiing van het rijkswegen- plan volgens globale raming 600 tot 700 millioen gulden zal vorderen, waarmede dan 25 tot 30 jaar zal zijn gemoeid, indien wordt voortgegaan in het tempo van de laatste vijf jaren, maar ook heeft de mi nister daarin, aldus deelt de A.N.W.B. mede, zijn bezorgdheid uitgesproken over de personeelsbezetting bij de rijkswater staat, die niet over voldoende technisch geschoolde krachten beschikt om de om vangrijke voorbereidende werkzaamheden van administratieve en technische aard in het vereiste tempo tot stand te brengen. In de Memorie van Antwoord op zijn begroting voor 1955 heeft de minister van Verkeer en Waterstaat het probleem der personeelsvoorziening „een punt van grote zorg" genoemd, aldus de A.N.W.B., die het opmerkelijk vindt, dat het totale bedrag voor de wegen op deze begroting niet noe menswaard hoger is dan dat in het jaar 1954. De A.N.W.B. noemt als voorbeeld de ge projecteerde rijksweg Ypenburg-Burger- veen, de verbinding Rotterdam-Amster dam, die in zijn geheel volgens mededelin gen van de minister in 1953 aan de Kamer, in 1957 gereed zou moeten zijn. Noch in 1953, noch in 1954 kon het voor deze weg uitgetrokken bedrag worden verwerkt. Thans heeft de minister gezegd, dat „be houdens tegenslagen" in 1957 een gedeelte van deze weg gereed zal zijn. Dit zou, vol gens de A.N.W.B., een dusdanig gedeelte betreffen, dat het verkeer Rotterdam- Ypenburg-Amsterdam de bebouwde kom men van Den Haag zal kunnen vermijden. Volgens de A.N.W.B. blijkt hieruit, dat het tijdstip van voltooiing van deze zeer be langrijke weg enige jaren later zal komen te liggen, hetgeen voor het nog steeds ster ker in intensiteit toenemende verkeer op deze route, aldus de A.N.W.B., een uiterst betreurenswaardig feit is. De bond vreest voorts, dat juist door het steeds nijpender wordend personeelstekort In alle stilte is Woensdagmiddag het stoffelijk overschot van de componist Hen ri Zagwijn, die een dezer dagen in de ouderdom van 76 jaren in Den Haag over leed, naar het crematorium te Velsen ge dragen. Op uitdrukkelijk verzoek van de overledene was aan dit heengaan geen ruichtbaarheid gegeven, zodat slechts weinige intieme vrienden en vereerders hem de laatste eer bewezen. Bij deze laat- sten was onder meer de bekende Rotter damse dirigent Ed. Flipse. De familie had één spreker toegestaan het woord te voeren. Dr. F. W. Zeylmans van Emmichhoven sprak als vriend en na mens de anthroposofische vereniging in Nederland woorden van herdenken en waardering, zowel waar het betreft de mens als de componist Zagwijn. Spreker eindigde zijn rede met het zeggen van een gedicht. De organist, de heer P. Halsema, die bij deze plechtigheid uitsluitend Bach- muziek ten gehore bracht, speelde bij het dalen van de met bloemen bedekte kist het koraal: „Ich ruf' zu Dir, Herr Jesu Christ". De zoon van de overledene, de heer H. W. Zagwijn zegde de aanwezigen voor de betoonde belangstelling dank. Het Tweede Kamerlid de heer Rit meester (VVD) heeft schriftelijke vragen gesteld over de aangekondigde sluiting op 15 December van de Bethlehem-kraam- kliniek te 's-Gravenhage, als gevolg waar van de geneesheer-directeur en het perso neel ontslag moest worden aangezegd, 112 bedden niet langer voor gynaecologische gevallen beschikbaar zullen zijn 18% van de capaciteit van Den Haag en de medische faculteit te Leiden gedupeerd wordt, die in deze kliniek studenten voor hun opleiding te werk stelde. De kliniek is namelijk opgekocht door de Rijksgebouwendienst voor de huisves ting van het departementsgebouw van Fi nanciën. „Zijn de ministers bereid de uitvoering van deze aankoop stop te zetten, totdat daarvoor de goedkeuring van de volksver tegenwoordiging zal zijn verkregen?", al dus de laatste vraag van de heer Rit meester. 36. „Meneer de huisknecht!", riep Panda, „die twee zijn schurken! Zij hehhen die pop gestolen en willen die nu aan de baro nes verkopen!" „Leugentis!", riep Piedro, „allemaal leugentis!" „Heren", zei de huis knecht, „gelieve hier niet te brullen. Ge draag u rustig, terwijl ik de barones van uw komst verwittig". Nauwelijks was de huisknecht weg, of de portier kwam op Panda af, terwijl hij hem dreigend zijn geweer voorhield. „Zo klein mispuntje", snauwde hij, „jij wou ons dus verraden hè? Maar dat zat je niet glad. Als jullie tweeën nu niet ogenblikkelijk ophoepelen, zul je ervan lusten". Zijn vinger kromde zich om de trekker, maar toenklonk plotseling een stem achter hem, die vol pathos uitriep: „Staek dit krakeel, gij gal- genaes, uw bruut geweld schreidt hemel- waerts!" „Huh? Wa's dat?", hijgde de por tier, verschrikt omkijkend. „Wie zei daar wat?!" Achter hem bevond zich alleen een borstbeeld, dat weemoedig uit zijn mar meren ogen keek. Dat beeld kon toch niet Maar opnieuw nam het beeld het woord: „Oh galgenbrok, 't en sal niet gaen, uw snood geweld heeft afgedaen." bij de rijkswaterstaat ook andere voorge nomen werken, alsmede andere urgente wegverbeteringen niet binnen de gestelde tijd kunnen worden uitgevoerd. Volgens een door de rijkswaterstaat op gestelde prognose zal het verkeer in 1970 ongeveer 2,25 tot 3,6 maal zo intensief zijn als in 1950, op grond waarvan volgens de A.N.W.B. mag worden verwacht, dat er in ons land in 1970 ongeveer 800.000 motor rijtuigen tegen 222.500 in 1950 en 320.000 in 1954 zullen zijn. Voorts deelt de A.N.W.B. mede, dat de minister in zijn Memorie van Antwoord op de begroting van 1954 heeft toegegeven, dat reeds van tal van wegen de capaciteit is overschreden en dat vele andere daar aan toe ziin, alsmede, dat waar achterstand in de verbetering ontstaat, dat niet zozeer het gevolg is van het gebrek aan een juiste prognose, doch aan het ontbreken van de nodige middelen en het nodige personeel. De A.N.W.B. verwacht, dat dit jaar voor bepaalde wegprojecten het uitgetrokken bedrag niet kan worden besteed. Volgens de bond moet de conclusie dan ook worden getrokken, dat niet zozeer het gebrek aan middelen, doch veeleer het personeeltekort een toenemende achterstand zal veroor zaken bij de bouw van nieuwe en bij de verbetering van bestaande wegen. 3 ADVERTENTIE Nu kan ieder- Qpiï» ODI |M eenzien waarom Wl ■fc.lir B Jll Sloan's direct verlichting geeft bij spierpijn, rheuma- tische pijnen, zenuwpijnen, stijve nek, jicht en spit. Op de tekeningen hier boven (gemaakt naarinfra-rood foto's) ziet U. dat Sloan's zuiverend bloed stuwt naar de pijnlijke plekken om de zieke weefsels te helpen genezen. Daardoor helpt Sloan's Liniment zo snel. Zorg het altijd in huis te hebben. GENEZENDE WARMTE Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de chauffeur B. uit Moergestel (N.B.) tot dezelfde straf veroordeeld als door de rechtbank te Breda was opgelegd wegens poging tot moord op zijn echtgenote. M. had zijn vrouw met een bijl op het hoofd geslagen, haar vervolgens op de divan ge legd, dit meubel met benzine overgoten en in brand gestoken. De vrouw had zich ech ter kunnen redden. De na de watersnood door de Zweedse vereniging „Radda Barnen" (redt de kin deren) aan het Nederlandse Rode Kruis ge schonken kleuterschool met modelinventa ris zal op 10 November door de Zweedse gezant in ons land land, de heer S. V. Dahl- man, aan het gemeentebestuur van de Zeeuwse gemeente Oosterland worden over gedragen. „Radda Barnen" heeft na de watersnood aan ons land 70 inventarissen voor kleuter scholen in het rampgebied en een complete kleuterschool met modelinventaris geschon ken. De kleuterschool, die in Oosterland is geplaatst, is een modern houten gebouw. De modelinventaris van de school omvat behalve allerlei speelmateriaal een piano en muziekinstrumenten voor de kleuters. ADVERTENTIE ■y.l'ïS 0c b riïj .e.n de mode ....y;- - Wfif. Slee.; E de mooiste modellen bij 'tlf r 1 r t I r Gr. 'Houtstraat 1.37" naa$t Luxor -tv. Zwerfkat. Kevin Sheehan, de 25-jarige Ier uit Limerick, die 127 uur achter een wil praten, heeft beweerd, dat hij het vorige wereldrecord van. dertig uur, dat door een Rus „wiens naam ik niet ken", was gevestigd, heeft gesla gen. Sheeham vergelijkt zijn onder neming met de beklimming van' de Mount Everest. Hij vindt overigens weinig gehoor: alleen een zwerfkat is binnen komen lopen om wat warmte te zoeken. Esperanto. Op de agenda van de 8ste zit ting van de algemene conferentie van de Unesco, waaraan delegaties van meer dan 70 staten deelnemen, komt een internationale petitie ten gunste van Esperanto voor. De petitie is onder tekend door 492 organisaties met te- samen 15.454.780 leden en bijna 1.000.000 individuele ondertekenaars uit 76 landen. Tot deze laatsten be horen een president van een republiek, vier minister-presidenten, 405 parle mentsleden, 5262 hoogleraren, ruim 5000 artsen, 1500 journalisten, 200.000 juris ten, ingenieurs, architecten en tiendui zenden handwerkers en arbeiders. Spoorloos. Er is nog geen spoor gevonden van de sinds vier dagen vermiste Amerikaanse „Skymaster", een trans portvliegtuig, dat uit Italië naar Lyon was vertrokken. Er waren 21 man aan boord. De nasporii\gen worden voort gezet. Groentje. Een presse-papigr van Hitler is in een kleine advertentie in de Londen- se Times te koop aangebdden. De eige naar heeft zich niet bekend gemaakt. Volgens de advertentie is hei voorwerp van bruin marmer en versierd' met een ingelegd marmeren hakenkruis-em bleem in wit en zwart. Nulpunt. Lord Cherwell professor ih ex perimentele philosophie aan de uni versiteit van Oxford heeft bekend ,ge- maakt dat dezer dagen geleerden bij hun experimenten het absolute nui- punt tot op minder dan 0.002 graad be naderd hebben. Het absolute nulpunt is 459.6 graden onder nul Fahrenheit 273.15 graden Celsius). De geleer den geloven dat bij het absolute nul punt de moleculen, de bouwstenen van de materie, de gedragslijn stoppen die alles de vorm geeft die ons bekend is. Reeds hebben geleerden ontdekt dat binnen twee graden van het absolute nulpunt het vloeibare heliumgas de zwaartekracht ontrouw wordt. Negergeneraal. President Eisenhower heeft voor het eerst een neger tot generaal bij de luchtmacht benoemd. De 41-jarige Benjamin Oliver Davis Is hoofd van de operaties en de opleiding van de lucht strijdkrachten in het Verre Oosten ge worden. De vader van Davis was de eerste negergeneraal in het Ameri kaanse leger. Deze is nu gepension- neerd. Onbeduidend. In de laatste week van Sep-, tember zijn sporen van radio-activiteit, klaarblijkelijk afkomstig van de jong ste atoomontploffingen in de Sovjet- Unie, in het gebied van Ottawa waar-; genomen. De hoeveelheid radio-activi teit, die de regen in die periode in het genoemde gebied bevatte, was echter zo gering, dat zij van geen betekenis was. Ooggetuige. Harold Stassen, die het opper ste toezicht heeft op de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland, is uit Rome te Madrid aangekomen om zich te overtuigen van de vorderingen, gemaakt bij de tenuitvoerlegging van de in September 1953 gesloten Spaans- Amerikaanse overeenkomst. De Ver enigde Staten hebben in ruil voor het op lange termijn beschikbaar stellen van een aantal vloot- en luchtbases ten behoeve der Amerikaanse strijd krachten, op zich genomen Spanje eco nomische en militaire hulp te verlenen. Sinecure. Vrijgelaten Duitse krijgsgevange nen hebben tegenover West-Berlijnse gemeente-ambtenaren verklaard dat zij tot voor een jaar onder scherpe bewa king door de Russen als specialisten te werk waren gesteld bij werkzaamhe den van vertrouwelijke aard in de Kaukasus, in de omgeving van Lenin grad en in andere plaatsen. De alge lopen twaalf maanden waren zij in een villa in de nabijheid van Moskou ge vangen gehouden. Zij behoefden toen niet te werken, doch zij ontvingen wel salaris. Op ongeveer vierhonderd kilo meter ten Oosten van Moskou liggen kampen, waarin zich Duitse krijgs gevangen en Duitse vrouwen, be nevens leden van de Spaanse „blauwe divisie", die in de afgelopen oorlog aan Duitse zijde tegen de Sovjet-Unie heeft gestreden, bevinden, zo vertelden zij. VOLGENS DE volgelingen van Brahma ligt het middelpunt van de wereld onder de koepel van de grote tempel te Benares. Daar ligt een koperen plaat, waarin drie stiften zijn bevestigd die de dikte hebben van een bijenlijf en ongeveer 50 cm. hoog zijn. Volgens de legende plaatste Brahma bij de schepping der wereld om één van de drie stiften 64 schijven van zuiver goud. De onderste schijf was de grootste en elke volgende van de 63 schijven was kleiner dan de vorige. Dit is de be faamde pyramide van Brahma, die het begin en het einde der wereld aangeeft. Want Brahma had opdracht gegeven deze 64, in grootte afnemende, schijven volgens zijn vaste en onver anderlijke wetten naar één van de twee andere lege stiften over te brengen. Daarbij mag echter slechts één schijf tegelijk worden verplaatst en er dient voor gezorgd te worden dat nim mer een kleinere schijf onder een grotere komt te liggen. Bij de verplaatsing der schijven mogen alle drie de stiften naar eigen inzichten worden gebruikt. Wanneer de pyramide van gouden schijven geheel is afgebroken en weer is opgebouigd op een der andere stiften, dan zullen tempel en koepel, maar ook de gehele wereld met een donderslag vergaan, want dit zal het einde zijn van alles. Indien deze beschrijving van de opgave van Brahma niet duidelijk genoeg is, kunt u 64 steeds kleiner wordende cirkels van karton knippen en deze in het midden doorboren. Vervolgens slaat u in een plank drie grote spijkers en plaatst de 64 kar tonnen schijven op een van de spijkers, waarbij u er voor zorgt dat nimmer een kleinere schijf onder een grotere ligt. De twee andere spijkers staan leeg. Met ge- bruikmaking van de twee lege spijkers gaat u de kartonnen pyramide stuk voor stuk afbreken, doch welke verwisselingen u ook toepast, nooit mag een kleinere schijf onder een grotere komen te liggen. Wan neer dan de pyramide in dezelfde volgorde rond één van de andere spijkers weer is opgebouwd, heeft u de opdracht die Brahma zijn priesters gegeven heeft, ver vuld. U kunt hieraan natuurlijk wel beginnen, doch u zult de puzzle nooit tot een einde kunnen bren gen. De eerste schijf vergt slechts één handeling, maar het verplaatsen van de twee de schijf eist twee hande lingen, het overbrengen van de eerste drie schijven vraagt vier handelingen en zo verder. Als ge deze regel hebt ontdekt, zal het blijken, dat het aantal handelingen op klimt volgens een meetkundige reeks, zo dat u bij de 64ste schijf evenveel hande lingen zult hebben verricht als er graan korrels voor de vakjes van het schaakbord werden gevraagd. We hebben dat vroeger al eens berekend op 18.446.744.073.709.551.651. Indien u één handeling per seconde zoudt verrichten, zou met dit spelletje 58 dui- zend-billioen jaren gemoeid zijn, wanneer u althans dag en nacht zonder ophouden schijven van de ene spijker naar de andere zoudt overbrengen. Waaruit U kunt zien, dat de Brahmanen niet voor niets de on eindigheid der wereld in dit simpele puzzletje hebben gesymboliseerd. Maar nu we toch in India vertoeven, moeten we toch ook onze aandacht eens schenken aan de ijzeren zuil van Koetoeb die de wetenschap voor raadselen plaatst Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLOIi.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2