Een goede dag voor de vrouw Puistjes Pijn, AKKERTJE Agenda voor Haarlem Amerikaanse vloot even sterk als alle andere tezamen Mars heeft een zeer goed en vruchtbaar jaar gehad D.D.D. Tot in het derde leerjaar Fries voertaal op lagere scholen in Friesland Vaartuigen die raketten afschieten zijn niets bijzonders meer Amerikaans astronoom maakt uit foto's op dat er planten groeien Verschil DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 3 TWEEDE KAMER Neem'n Kerkelijk Nieuws x Benoemingen bij de rechterlijke macht Film over vluchtelingen in Oostenrijk Den Haag wil geen tarief verhoging bij de HTM Dijkherstel vordert op Schouwen-Duiveland Reeds moe bij het opstaan..» OVÖMAyjME Luchtvaartovereenkomst met Venezuela Nieuwe zonsverduistering in 1955 Het was gisteren in de Tweede Kamer een goede dag voor de vrouw. Aangenomen werd een wetsontwerp waardoor vrouwen voortaan ook lid kunnen worden van de Raden van Beroep voor een aantal sociale wetten. Zonder enige discussie werd voorts het wetsontwerp aangenomen volgens hetwelk de vrouw voortaan ook kan optreden als arbiter om te beslissen in geschillen. Onze wetgeving getuigt -steeds meer van een grotere waardering voor de vrouw. De Tweede Kamer heeft de nieuwe Beroeps- wet aangenomen, die de procesgang regelt voor werknemers die in beroep gaan tegen beslissingen van sociale organen. Vooraf was minister Donker enigszins tege moetgekomen aan een wens van de heer Van Rijckevorsel (KVP), zodat nu in een geschil alle stukken die op het proces betrekking hebben en dus ook de medische verklaring van de vaste deskundige moeten worden overgelegd voorzover het algemeen belang zich daartegen niet verzet. Zonder discussie heeft de Kamer het wetsontwerp aanvaard volgens hetwelk het openbaar ministerie en de griffies van de rechtbanken voortaan boeten zullen invorderen en ontvangen en niet meer de belastingadministratie. Algemeen heeft men gisteren in de Tweede Kamer instemming betuigd met het regeringsvoorstel, de mogelijkheid te openen de kinderen op de lagere school de Friese taal te leren. Tot in het derde leer jaar kan het Fries als voertaal worden ge bruikt. De gemeente- en schoolbesturen kunnen daar zelf over beslissen. Het regeringsvoorstel zal tot gevolg heb ben dat de Friese taal behouden zal blijven en dat achtte mevrouw Fortanier De Wit (VVD) van groot belang, omdat het behoud van het Fries een cultureel be lang is, niet alleen van een provincie, maar van het gehele land. Evenals de heer Roos jen (A.R.), die het wetsontwerp toejuichte, zag de heer V a n S 1 e e n (P. v. d. A.) het toelaten van het Fries op de lagere school in Friesland alleen als een onderwijskundig probleem. In dit opzicht was hij gerustgesteld door de verklaring van de drie grote onderwijzersorganisaties, die zich met de plannen kunnen verenigen. Hij vroeg zich wel af of de met-Friese kin deren het niet moeilijk krijgen wanneer het Fries als voertaal wordt gebruikt in de eerste drie klassen. Mevrouw Forta- n i e rD e W i t informeerde nog of de regering van plan is de eis te stellen aan de gemeentebesturen, dat deze kinderen in die gevallen worden bijgewerkt. Zij wilde eigenlijk bovendien als een waarborg zien opgenomen in de wet, dat maatregelen moeten worden genomen opdat kinderen, die in de eerste drie klassen in het Fries les krijgen, ook behoorlijk Nederlands zullen leren. Ook de heer Van Sleen was op dit punt niet helemaal gerust. Hij zou willen dat eerst de ouders worden ge hoord alvorens het Fries als voertaal wordt ingevoerd op een school. Dat denkbeeld had de sympathie van dr. Stokman (KVP), die overigens wel bereid was zijn stem aan het wetsontwerp te geven. De heer Krol (CHU) noemde het regerings voorstel een zeer verstandige daad en prof. Lemaire (KNP) sprak van een gelukkige greep omdat het, aan de ge meente- en schoolbesturen wordt overge- ADVERTENTIE laten van de mogelijkheden gebruik te maken. De heer DeRuiter (CHU) sprak het vertrouwen uit dat de onderwijzers de niet-Friese kinderen op de Friese scholen zeker zullen willen bijwerken. Het wets ontwerp staat ook toe dat buiten Friesland een streektaal als voertaal wordt gebruikt tot in het derde leerjaar. Die beperking vond de heer Peters (KVP) een achter uitgang, want tot nu toe kende de wet geen enkel verbod om de Friese taal of een streektaal als voertaal te gebruiken. Tegen de invoering van het leervak Fries bij het lager onderwijs in Friesland had de heer Peters echter geen bezwaar. Vandaag antwoordt de staatssecretaris, mejuffrouw dr. De Waal. ADVERTENTIE door welke oorzaak ook Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lopik J. T. Doornenbal te Oene. Aangenomen naar Boxmeer A. Pop te Zoelen. Bedankt voor Papendrecht (vac. L. Vroegindeweij) J. v. Wier te Putten. Benoemd tot vicaris te Schoonebeek C. Amesz, cand. te Amsterdam. Geref. Kerken Beroepen te Gaastmeer P. Schravendeel, cand. te Rotterdam. Examens. Aan de Theologische Hoge school te Kampen zijn geslaagd voor het cand. examen de heren W. B. v. Halsema te Zwolle en H. J. v. Oostrum te Uerecht. Beroepen te Dinteloord G. Heyerman te Wolfaartsdijk; te Zeist (4e pred.pl.) W. v. Boeyen te Eindhoven. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Tweetal te Drachten (vac. S. Cnossen) R. Brands te Bergentheim en J. F. Heij te Hasselt. Bedankt voor Houston (Can. Ref. Church) A. B. Roukema te Spakenburg. ADVERTENTIE GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. VLOEISTOF BALSEM ZEEP Benoemd zijn: tot procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch mr. J. H. H. Dautzenberg, thans officier van justi tie te Maastricht; tot officier van justitie te Maastricht mr. A. H. M. H. Receveur; tot advocaat-generaal te 's Hertogenbosch mr. J. P. Hustinx, thans advocaat-generaal te Arnhem; tot advocaat-generaal te Arn hem mr. M. S. van Oosten, thans substi tuut-officier van justitie te Rotterdam. Deze benoemingen gaan op 1 Februari 1955 in. Tot advocaat-generaal te 's Hertogenbosch is benoemd mr. W. de Vries,substituut-offi cier van justitie te Arnhem, tot advocaat- generaal te Amsterdam mr. W. H. Over- beek, thans substituut-officier van justitie te 's Gravenhage. Deze benoemingen gaan 1 November in. DONDERDAG 28 OCTOBER Brinkmaan: „De Vrije Gemeente"; dr. H. Jansen ove: „Mythologische en geestelijke religie", 8 uur. Vleeshal: Dr. A. Melchior, jhr. dr. J. C. Mollerus en Jan Strijbos ver tellen over hun wereldreizen, 8.15 uur. Zui derkapel, Zuiderstraat: J. Kits, 8 uur. Doops gezinde kerk, Grote Houtstraat: Herden kingsconcert Doopsgezind zangkoor, 8 uur. Minerva: „Koningin Christina", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Het leven van Beethoven", 7 en 9.15 uur. Palace: „Van de wal in de sloot", 14 jaar, 7 en .9.15 uur. Rembrandt: „Easy to love", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Boxy: „De vlam en de pijl", 14 jaar. 8 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar,, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Jungle duivels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 29 OCTOBER Minerva-theater; Propaganda-avond K. R. O., 8 uur. Concertgebouw: Noordhollands Philharmonisch Orkest, jubileumconcert ter ere en onder leiding van Marinus Adam, m. m. v. Theo van der Pas, piano, 8 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bekentenissen van een zondares", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De koning der Zuidzee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geen angst voor groot wild", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fra Diavolo", alle leeft., 2.30 uur. „Straat der verleiding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „From here to eternity" 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Koningin Elizabeth van België heeft, vergezeld van ex-koningin Marie-José van Italië en prinses Maria Pia een bezoek gebracht aan een drijvend theater, dat aan de Quai des Péniches in de Belgische hoofdstad gemeerd ligt. Deze foto, die tijdens de voorstelling werd gemaakt, toont van links naar rechts: prinses Maria Pia, koningin Elizabeth en ex-koningin Marie-José. Polygoon-Prof ilti heeft voor het comité Vluchtelingenhulp 1954 een film gemaakt over het leven in de Oostenrijkse kampen. De film is door de cineast C. Kerkhof op genomen in Stiermarken en Karinthië, heeft een vertoningsduur van ongeveer zes minuten en is in de eerste plaats bedoeld om te worden opgenomen in het voorpro gramma van de bioscopen. Voorts zal zij op aanvraag beschikbaar worden gesteld voor vertoning op scholen, in verenigingen, be drijven enzovoorts. De film heeft het motto van de vluchtelingenactie: „Een uur voor een toekomst" tot titel. In een woning aan de Goudse Rijweg te Rotterdam is een meisje van tien maan den in een emmer met zeepsop verdronken. De moeder was even weg om haar man brood te brengen op zijn werk. Een achtjarig dochtertje zou op het kind passen, maar ging even de kamer uit. De Haagse Tramweg Maatschappij heeft berekend dat zij de tarieven met 28 percent zou moeten verhogen om de exploitatie verliezen te dekken. Daar deze verhoging een vermindering van het vervoer ten ge volge zou hebben, is echter een tariefsver hoging van 80 a 90 percent noodzakelijk. B. en W. van Den Haag achten een derge lijke verhoging onaanvaardbaar en willen met de H.T.M. een regeling treffen volgens welke de gemeente het verlies van de H.T.M. voor haar rekening neemt, opdat op het ogenblik een tariefsverhoging ach terwege kan blijven. Op de gemeentebe groting van 1954 is hiervoor 2Vs millioen beschikbaar. ADVERTENTIE MIJNHARDTJE5: sterke bestrijders va 5: sterke J1L n pijnen. B Op verschillende plaatsen op Schouwen en Duivenland wordt nog hard gewerkt aan het dijkherstel. Aan de Zuid-Westkant van het eiland is men bezig met de afwer king van de buitendijken, die tengevolge van de watersnood vooral aan de binnen kant waren afgebrokkeld. De dijken heb ben nu een andere vorm gekregen en zijn aan de landzijde veel minder steil dan vóór de ramp. Ze zijn waar nodig verhoogd. Bovendien is een asphaltlaag aangebracht. Bij Zierikzee is men reeds enkele maan den aan het werk met de havendijk, waar van weinig was overgebleven. Men heeft de nieuwe dijk voor een deel achter de oude dijk gelegd, waarbij men van de ge legenheid gebruik heeft gemaakt om de havenmonding iets te verbreden. Over een grote afstand zal de buitenkant van de dijk met zwaar basalt, aangevuld met beton, v; orden bezet. Men denkt dit werk in het voorjaar van 1955 te hebben voltooid. Aan de Zierikzeese haven kopden de laat ste tijd enkele noodbekistingen worden verwijderd, omdat de definitieve water keringen waren gereedgekomen. Men moest hier opnieuw het vloedplankensysteem toe passen, in afwachting van de eventuele bouw van een keersluis in de haven, welke verdere waterkeringen aan de Zierikzeese haven overbodig zou maken en waardoor woonhuizen niet langer als onderdeel van de waterkering zouden behoeven te dienen. ADVERTENTIE THANS OOK VERKRIJGBAAR IN 10 ST. VERPAKKING 38 CT. LONDEN (Reuter) In de editie 1954— 1955 van „Jane's Fighting Ships", welk werk als gezaghebbend wordt beschouwd op het gebied der marinestrijdkrachten ter wereld, wordt verklaard dat de sterkte van de Amerikaanse vloot gelijk Is aan die van alle andere vloten tezamen. De Amerikaanse vloot omvat thans 101 vliegdekschepen van verschillende afme tingen, vijftien slagschepen, 75 kruisers, 737 torpedobootjagers en begeleidingsvaar tuigen, 200 onderzeeboten, 347 mijnenleg- gers en mijnenvegers, 150 patrouillevaar tuigen en 3.375 hulpvaartuigen, in totaal vijf duizend oorlogsbodems. In het begro tingsjaar 1954—1955 zullen 33 grotere oor logsschepen en ruim duizend kleine vaar tuigen worden gebouwd. Onder de eerst genoemde categorie vallen grote torpedo bootjagers, acht kleinere jagers voor con- vooidiensten, twee door atoomkracht voort gedreven onderzeeboten buiten de twee aangebouwde van dit type en twee grote van het bestaande type. Het afschieten van raketten van Ameri kaanse oorlogsschepen is niets bijzonders meer. Voor zeegevechten op lange afstand zal mogelijk een nieuw type slagschip wor den gebouwd, uitgerust voor het meevoe ren van een groot aantal raketten met de bijbehorende afvuur- en richttoestellen, en voldoende zwaar gepantserd om bestand te zijn tegen vijandelijke geleide projectie len. Amerikaanse oorlogsschepen van het bestaande type worden gereed gemaakt voor het lanceren van raketten. De Britse marine neemt proeven met de eerste oor logsbodem, speciaal vervaardigd voor het afvuren van raketten. Ondanks deze nieuwe ontwikkeling wordt veel aandacht geschonken aan het bouwen van oorlogsschepen van het be staande type. „Men heeft thans de be schikking over scheepsgeschut, dat drie maal zo ver reikt als de bestaande kanons, doelmatiger vurende luchtdoelartillerie, krachtiger wapens voor de bestrijding van duikboten, nieuwe soorten torpedo's en verscheidene nieuwe mijnentypen, met verwoestender uitwerking dan de thans in gebruik zijnde". De Britse vloot telt 17 vliegdekschepen (waaronder twee, die niet voor gevechts operaties, doch voor vervoersdoeleinden zijn bestemd), vijf slagschepen, 24 krui sers, 82 torpedobootjagers, 180 fregatten, 57 onderzeeboten, twee Monitor (luister)- schepen, drie snel varende mijnenleggers, 195 mijnenvegers en talrijke kleine en hulpvaartuigen. Sinds 1945 zijn in Groot- Brittannië geen vliegdekschepen, slagsche pen, kruisers of grote oorlogsschepen ge bouwd. Voor 1951 is het grootste in aan bouw zijnde vaartuig, de fregat. „De Sovjet-Unie is bezig met de bouw van een aanzienlijk aantal kruisers, torpe dobootjagers en onderzeeboten. Twaalf kruisers van de nieuwe „Sverdlov"-klasse (12.800 ton) zijn voltooid of worden afge bouwd; zes andere zijn in aanbouw, Üeze laatste meegerekend, beéfchikt de Sovjet- Unie thans over 26 kruisers, welk getal in de nabije toekomst tot 32 zal stijgen. De Russische vloot beschikt over 138 torpedo bootjagers en 370 tot 400 onderzeeboten. Kortgeleden is een groot aantal duikboten, bestemd voor lange-afstandsoperaties in de oceanen, in diénst gesteld. Er bestaan twee soorten van deze onderzeeërs. Het grotere type meet onder water 2.900 ton, loopt twintig mijl en kan over 13.000 mijl zee oppervlakte opereren. Dit type komt over een met de door de Duitsers in de tweede wereldoorlog gebruikte duikboten. Deze onderzeeboten zijn in aanzienlijke getale in de Oostzee en in wateren van het Verre Oosten waargenomen. Vermoedelijk bouwt de Sovjet-Unie jaarlijks achttien tot twin tig van deze vaartuigen. Het tweede type meet onder water 1.600 ton, loopt zeventien mijl en heeft een ope- ratiebereik van 13.000 mijl. Eenheden van deze klasse zijn eveneens in wateren van het Verre Oosten waargenomen". De Sovjet-vloot bezit een aanzienlijk vermogen tot het leggen van mijnen, daar, behalve mijnenleggers, de meeste Russi sche kruisers en torpedobootjagers, enkele duikboten en andere vaartuigen hiervoor geschikt zijn. WASHINGTON (United Press). De Amerikaanse astronoom dr. E. C. Slipher, die verbonden is aan het Lowell-observa- torium, heeft in Zuid-Afrika 20.000 foto's gemaakt van Mars, de planeet die dit jaar het dichtste bij de aarde heeft gestaan sedert 1941. Waarnemingsstations over de gehele aarde hebben de oppervlakte van de planeet nauwkeurig bestudeerd op te kenen van leven. Volgens de National Geographic Society heeft dr. Slipher ge zegd: Er is leven op Mars. Dat kan niet anders. Als daar geen dingen zouden groeien, die met de seizoenen wisselen, zou stof, opgedreven uit de rode woestij nen van Mars, zich hebben neergezet over ADVERTENTIE De ratelende wekker doet U met een schok ontwaken Weer komt dat gevoel niet uit gerust te zijn in U op... Nog vermoeid van de vorige dag moet U Uw werk weer beginnen. Bestrijdt die oververmoeidheid door bij het ontbijt of voor het naar bed gaan een kop Ovo- maltine te nemen. Ovomaltine versterkt en verkwikt U en maakt U bestand tegen de ge jaagdheid van het leven. zet kracht bij en houdt U fit De herfstwind werpt klette rende druppels regen tegen de ruiten en buiten de ramen staat al de ganse dag een trieste schemering onder de sluiers van wervelende wol ken. In de grijze, wollige warmte binnenshuis staat de tijd stil daar rust het leven loom rondom de warme kachel en daar is binnen de omhei ning der muren de vrede ge vangen. Twee magere armpjes om knellen mijn hals en een dun stemmetje vleit om een ver haaltje. Dit kleine meisje weet haar ogenblik te kieze-n want er is geen sfeer waarin het vertellen van dwaze, onge lofelijke dingen zo moeiteloos gaat als in deze. „Er waren eens twee kin deren...." Twee meisjes? Neen, een meisje en een jon gen. „Er waren eens een meis je en een jongen. De jongen heette; De kleine op mijn schoot schokt recht en zegt on verhoeds: „Ik weet het ver schil tussen een meisje en een jongen". Buiten staat de schemering nog steed" -arloos, en hier binnen sh de vrede nog als voorhee: Doch de sfeer is gebroken. De rust van niets te willen en niets te moeten is weggekolkt in een golf van innerlijke jammerklachten, die pijnlijk vragen waarom een kind niet eeuwig kind kan blijven waarom een wereld met rauwe waarheden haar fijne wezentjes moet doorbo ren. Zij heeft deze zomer ook bijna haar geloof in Sinterklaas ver loren. Zij heeft insgelijks een aantal boze woorden geleerd, aie rond en robuust uit haar kleine mond komen en niet te rijmen zijn met haar roerende onschuld. Zij heeft een scène gemaakt omdat haar vriendin netje een jasje van nieuwer model gekregen heeft, en zij niet. De onbeschaafde taal, de naijver der mode, het ongeloof tegen de eeuwige goedheid van de Spaanse bisschop het is alsof de zuiverheid van haar kinderlijk wezen afbrokkelt in een woeste stroom van drab big water, die opgestuwd wordt door een vreemde, ha telijke mentaliteit. En nu dit. Zij is op school en daar wor den buiten de noodzakelijke waarheden des levens din gen geleerd die zij beter nooit vernemen kon. Het zij zo. Maar waarom staat een kind zo onbehoed en argeloos te midden van die menigte van vertekende, verwrongen denk beelden, die op zijn ontvanke- lijke gemoed aanstormen on der de mom van vrienden? Zij heeft nu blijkbaar de diepste kern van deze ganse vreemde levensjacht ontdekt, zonder te weten hoezeer haar leventje zal wentelen om het punt, waarover zij frank en trots vertelt. Als zij tegelijker tijd een blik zou kunnen wer pen in de laboratoria van ons maatschappelijk bestaan., in de werkplaatsen onzer samen leving, waar machines draaien de worden gehouden op de brandstof der menselijke harts tochten dan zou zij wellicht bij haar ontdekking een gru welijke vrees ervaren. Zij zou kunnen zien dat op de hoogste posten van politiek en in dustrie, wetenschap en kunst vaak mannen tot hemelhoge prestaties gedreven worden door het simpele feit, dat er gens een vrouw leeft die ervan vernemen zal. Dat er meester werken geschreven worden die de ganse wereld verslindt, doch eigenlijk slechts een iet wat uitvoerige brief van een man aan een vrouw zijn. Dat er millioenenbedrijven met duizenden arbeiders blijven ge dijen dank zij het feit dat de man de vrouw behagen wil. Dat alles zou zij niét in een keer kunnen verwerken. Maar zij zou het eigenlijk op dit moment toch moeten we ten, om niet verdoold te raken in dat vreemde spel van aspi raties em strevingen, dat de wereld draaiende houdt. Waartoe dient nu nog een sprookje? De simpele belevenissen van Hans en Grietje in het Panne- koekenhuis zijn awaze leugens, vergeleken bij het leven zelf. Waar ter wereld vindt men een toegewijde liefde zonder naijver of duistere bedoeling, als van de zeven dwergen voor het lieve meisje dat hun be scherming zocht? Van nu af aan zal ik en welke sfeer kan dat ook maar het minst vergemakkelijken? rauwe levenswaarheden moeten ver tellen zander omhaal, zonder romantiek of tierlantijnen. De mensheid bestaat uit mannen en vrouwen. De man nen doen hun best, omdat hum vrouwen het wensen. De man nen bedrijven misdaden, om dat er vrouwen zijn die de misdaad waard schijnen te wezen. En als de mammen en vrouwen de goedheid bedrij ven, doen zij het soms omdat zij elkander willen behagen. En wie in afzondering als een kluizenaar leeft van meditatie en boete, is er vaak door een ander toe gedreven. Er schemeren vaak schim men van anderen achter de goede en slechte daden van eenlingen. En zelfs de liefde, hooggeprezen als 's mensen duurste goed, in wier naam soms de grootheid ten hemel stijgt en de ellende haar peil loze diepten krijgt, gedijt niet vaak op de zuivere bodem van enkel menselijke genegen heid. De magere armpjes om mijn hals en een dun stemmetje vraagt waar het verhaaltje blijft. Er is geen verhaaltje meer. Er kan slechts zwijgen zijn en bitter peinzen. „Ik weet het verschil tussen een jongen en een meisje. Weet je wat? Meisjes dragen altijd speldjes in het haar". Daarbuiten is niets veran derd. Maar hierbinnen vloeit de gouden blijdschap gul over ons beiden heen. Zij maakt geen grapje. Zij meent het woord voor woord. En ik vertel het mooiste sprookje van mijn leven. Het is een uitstel, ach ja. Maar zij is nog klein en zij weet nog niet alles. En zij luistert nog naar schone, dwaze leugens. Het wordt een lang sprookje. Het zou oneindig moeten kunnen zijn. J.L. de gehele oppervlakte van de planeet, die dan één kleur zou hebben. De planeet heeft echter niet maar één kleur. De foto's van Slipher die gemaakt werden met be hulp van de telescoop van het Lamont- Hussey observatorium in Bloemfontein in Zuid-Afrika, tonen aan dat grote delen een blauw-groene kleur hebben. Voorts ziet men witglanzende bergtoppen, en vorstgebieden, en wolken en stofstormen die over de oppervlakte heen razen. Op zijn minst zijn twee nieuwe „kana len" flauw en nevelachtig, maar stellig aanwezig voor de eerste maal gefoto grafeerd, door gebruikmaking van kleur- filters die door de Mars atmospheer heen drongen. Slipher betwijfeld of er dierlijk leven op Mars bestaat dat vergelijkbaar is mét dat op de aarde omdat de rode pla neet over weinig zuurstof en minder wa ter beschikt. Indien de geheimzinnige ken tekenen inderdaad door plantengroei ver oorzaakt worden, dan zal deze vorm van vegetatie vermoedelijk overeenkomst ver tonen met de aardse mossen, die zich vast houden aan rotsen waar niets anders kan groeien. De foto's van Slipher laten „oasen" zien die veranderen van kleur en uitdijen en slinken met de seizoenen. Hij vond kentekenen in gebieden van Mars waar het Lente was die uitgestrekter waren en een fellere kleur hadden dan wat hij voordien in een waarnemings periode van 50 jaar op de planeet had ontdekt. Het afgelopen jaar, zoo conclu deerde de astronoom, moet een zeer goed en vruchtbaar jaar op Mars geweest zijn. Mars zal in 1956 de aarde weer zo dicht mogelijk naderen, namelijk tot op een af stand van 56 millioen kilometer. Dan duurt het tot 1971 voor deze stand bereikt wordt. Dr. Slipher was hoofd van een Mars-expeditie naar Zuid-Afrika die een onderdeel heeft uitgemaakt van het inter nationale Mars-comité. Te Caracas is een luchtvaartovereenkomst getekend tussen Nederland en Venezuela. Indien de afkondiging im Venezuela tijdig geschiedt, zal op 1 November een nieuwe dienstregeling van de K.L.M. in werking kunnen treden, die voorziet in een dienst met Super-Constellations van Nederland via de Azoren, Trinidad en Caracas naar Curasao. De overeenkomst bevat enige beperkin gen. Er zal geen dienst van de K.L.M. mo gen worden gevlogen naar de stad Barce lona in Venezuela. De K.L.M.-dienst tus sen de Venezolaanse stad Maiquetia en het Antillaanse eiland Aruba zal minder fre quent moeten worden gevlogen dan thans het geval is. De K.L.M. zal zich op de dienst naar Miami zekere beperkingen moeten opleggen. Ook in 1955 staat er weer een totale zonsverduistering te gebeuren, maar nu verder van huis dan dit jaar: de totaliteits- gordel van deze eclips zal van een punt in de Indische Oceaan over Ceylon, Siam en de Philippijnen naar een punt in de Stille Oceaan lopen. Er bestaan op de sterrenwacht te Utrecht plannen om een kleine expeditie naar Cey lon te zenden; of die plannen kunnen wor den verwezenlijkt hangt af van de vraag of er subsidie van de Nederlandse Organi satie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek voor zal worden toegekend. De aanvraag is reeds ingediend. Gaat het plan door, dan zal dr. J. Hout- gast, slechts vergezeld door een technicus, de reis naar Ceylon maken. Dr. Houtgast leidde in 1952 ook de expeditie naar Khar toem en nam vorig jaar deel aan de Utrechtse expeditie naar het Zweedse ei land Gotland.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5