Rotterdamse expositie biedt ook compleet beeld van Nederlands bouwbedrijf Mendès-France wil de sanering drastisch aanpakken Hof dringt op verzoening in Brits havengeschil aan Bouwen en wonen op E 55 Vliegtuigbrandstof uit grote tank verdwenen Vakverbond schorst stuwadoorsbond Troep ganzen vloog luid gakkend over DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 9 Goede raad Het huis Stad der Toekomst Nederlandse expediteur in Duitsland verongelukt Stilte centrum Riool Kabinetswijziging in Frankrijk verwacht Twee ondernemingen in West Java overvallen Londen zal verdrag met de KSG sluiten Raadsel op een Brits vliegveld Aan Indonesisch kabinet wordt hard gedokterd Mountbatten vlootvoogd van de Britse marine Jos Wouters gepromoveerd Propaangas ontbrandde in Dokkumer woning De vogeltrek HET ZIET ER NAAR UIT, dat de nationale tentoonstelling E55, welke het volgend jaar te Rotterdam wordt gehouden, zich tenminste in één opzicht gun stig zal onderscheiden van vele harer voorgangsters: zij zal, hoewel niet minder attractief, veel minder oppervlakkig zijn. In dat opzicht kan wellicht de sector bouwen en wonen als voorbeeld dienen voor de wijze, waarop de organisatoren van de tentoonstelling en speciaal de ontwerpers van deze afdeling de millioenen toeschouwers die verwacht worden een diepgaand inzicht willen verschaffen in de talloze grotere en kleinere problemen welke met het bouwen en wonen samenhangen en daarbij vooral ook die samenhang willen demonstreren. In de eerste plaats valt op, hoe „Bouwen en wonen" compleet is: geen onderdeel van dit uitgestrekte terrein of het is op de een of andere manier vertegenwoordigd. Dat kan net zo goed de vakopleiding zijn als de constructie van riolen, het bou wen van een étagewoning of een ziekenhuis, een plan voor stadsontwikkeling of een plan voor een doeltreffende indeling van de woning, ook wat het meubi lair betreft. Zoals op elke moderne tentoonstelling wordt ook op de E55 de activiteit verkozen boven de stilstand en zal men tal van facetten van het bou wen en wonen aan de hand van demonstraties kunnen volgen. Er wordt door de organisatoren van de E55 consequent gestreefd naar het tonen van de samen hang van alle levensgebieden van ons nationale bestaan. In de sector Bouwen en Wonen welke grenst aan de afdeling metaalnijverheid wordt het onderlinge verband wel bijzonder suggestief getoond door de nabijheid van het in aan bouw zijnde ziekenhuis „Dijkzicht". De afdeling Bouwen en Wonen komt in de ene helft van de bestaande Ahoy-hal met daaraan grenzende terreinen. In de andere helft bevindt zich de metaalnijverheid. Tussen de afdeling metaalnijverheid en de afdeling Bouwen en Wonen in bevindt zich een verdiept gedeelte van de hal, waar in enerzijds de vakopleiding voor de me taalnijverheid in vol bedrijf getoond wordt, anderzijds de vakopleiding voor het bouw bedrijf in de ruimste zin is te zien. De vakopleiding voor het bouwbedrijf in Nederland geschiedt o.m. door middel van 't, leerlingenstelsel, waarin thans ruim 5500 leerlingen in enkele voorname vakken in opleiding zijn. Dit aantal zal aan het einde van het jaar zeker 6000 bedragen. De op leiding volgens het leerlingenstelsel tot timmerman, metselaar, betonvlechter, be- tontimmerman, huisschilder, stucadoor en stratenmaker omvatte in Augustus 1954 ongeveer 7100 personen Nadat men de vakopleiding in bedrijf heeft gezien, kan men met een lift en een brug een etagewoning gaan bezichtigen. Vanaf een entresol —een verhoogd ge deelte in de hal met een oppervlakte van 450 vierkante meter heeft men een prachtig overzicht. Hier komt ook het in formatiecentrum, waar men alles te weten kan komen, wat met bouwen en wonen verband houdt. De wetenschappelijke en de practische kant van alles wat met bouwen en wonen samenhangt zal hier te zien en te verne men zijn. De geleerde vindt er alles wat hij zoekt, de huisvrouw, de verloofde, want het wordt een veelzijdig informatiecentrum, waar ieder iets van zijn gading vindt. Deze informatieve kant wordt voortge zet op de shoWbr'ug, waarop men eerst eens rustig naar beneden kijkt om de gfihele af deling bouwen en wonen in ogenschpuw .te nemen en waarop men vervolgens ih con tact wordt gébracht met functionele stu dies. Deze studies dienen om vast te stel len, aan welke eisen van praktijk een ge bouw moet voldoen, wil het de maximale bruikbaarheid hebben. Dan weer de praktijk: men kan een kijk je nemen in de étage van een modern flat gebouw en op de bouwplaats een indruk krijgen van de werkzaamheden, die in de praktijk geschieden om iets te bouwen. Zo wel voor het grote publiek als voor de vak man zal deze bouwplaats belangwekkend zijn, omdat men er nieuwe methodes ziet, nieuwe gereedschappen, nieuw hulpmateri aal en zodoende een inzicht krijgt in het geen de bouwer eigenlijk doet. Daarop volgt het individuele huis van baksteen in aanbouw. Een snelle overgang van theorie naar praktijk, na de functio nele woonstudies, want in dit huis kan men gadeslaan hoe door middel van verplaats bare kasten allerlei mogelijkheden ont staan om zijn woning op telkens nieuwe wijze in te delen. Dat ene individuele huis van de toekomst is natuurlijk slechts een onderdeel van een groter geheel. Huizen verouderen en verslijten en aan de bouw van nieuwe, ter leniging van de woning nood, moet gepaard gaan het vernieuwen van verouderde woonwijken. De Nederland se denkers, scheppers en bouwers denken in de toekomst, dan zal er ook gebouwd moeten worden en dan zal Nederland dat gene, wat verouderd of vervallen is, willen vernieuwen. Zij gaan nog verder. Zij vra gen zich niet alleen af, hoe onze toekom stige woning, onze toekomstige wijken er uit zullen zien, maar ook onze toekomstige steden. Overde Stad-der-Toekomst wordt nu al gedacht en de resultaten van dat denkwerk krijgt men op E 55 te zién. De Stad-der- Toekomst zal er staén, in Rotterdam. Men zal haar, in een telkens wisselende belich ting, als in een droom voor zich zien lig gen. Tal van mogelijkheden zullen ons ter beschikking staan in die Stad-der-Toe- komst, het individuele huis, de étage-wo ning, de galerij-flat en een gezellig home in een gebouw met gemeenschappelijke voorzieningen, waarin nóg 349 gezinnen wonen en werken. Dit beeld van de Stad- der-Toekomst wordt zo opgesteld, dat men het kan zien, zoals men in een kaleidoscoop kijkt, met telkens andere flonkeringen. Naar die Stad-der-Toekomst wordt nu al heengewerkt, zoals men op E 55 zal zien, want men kan er kennis nemen van de uitbreidingsplannen van Nederlandse ste den. En als tegenstelling tot die Stad-der- De Nederlandse expediteur J. A. Raats uit Scheveningen is Woensdag in het zie kenhuis te Löninger overleden aan de ver wondingen, die hij in de nacht van Dins dag op Woensdag had gekregen toen hij met zijn vrachtwagen bij Steinrieden in de buurtschap Cloppenburg tegen een boom was gereden. De heer Raats had een lading verse vis in Hamburg en omgeving gelost en was, nadat hij in Bremerhaven verse vis voor Amsterdam en IJmuiden had geladen, op de terugweg naar Nederland. De heer Raats, die 52 jaar was, laat een vrouw en vier kinderen achter. Toekomst, de Stad van het Verleden, het oude Rome. Ook hiervan wordt een indruk wekkend beeld gegeven, op een wijze, zoals men in Nederland nog niet heeft waarge nomen. Als men zich zo verwonderd heeft over de Stad-der-Toekomst en een vergelijking heeft kunnen maken tussen heden en verle den, dan zal men ook de mannen willen zien, die over onze stedebouw denken, er de plannen voor ontwerpen en er de kaar ten voor tekenen. Aan die nieuwsgierigheid wordt voldaan: er komt een architectenbu reau in bedrijf op E 55, met een afdeling cartering en een lichtdruk-afdeling. Wil men van een bepaalde tekening de blauw druk bezitten, dan wordt op de lichtdruk afdeling de machine in werking gesteld en kan men na korte tjjd die lichtdruk mee nemen. In de Ahoy-hal, waar men dan al enige tijd velerlei boeiende zaken bewonderd heeft, temidden van het geluid der in wer king zijnde bedrijven en machines, komt men dan aan het Stiltecentrum. Dit Stilte centrum, dat geconstrueerd wordt als een gebogen schaal van accoustisch materiaal, is een ruimte waarin aandacht geschonken wordt aan religie en kunst. Deze beide zijn dus niet gezien als geïsoleerde belevingen, maar midden in de wereld van de arbeid geplaatst, om aan te duiden, dat zij welis waar iets geheel eigens hebben, maar toch niet los van het dagelijks leven gezien kun nen worden. Stil zal het geenszins zijn in het water val-zwembassin, dat in de afdeling Bouwen en Wonen aanwezig zal zijn. Hoe het met de waterbeschaving in Nederland staat, hoe de sanitaire voorzieningen zijn verbe terd, dit alles is gegroepeerd rondom het waterval-zwembassin, dat een levend sym bool is van wat het reinigende water kan doen, hoe het de levenslust opwekt en ver groot, de zuiverheid en de jolijt vermeer dert. Tenslotte komen er enige afdelingen, die, in het bijzonder de aandacht van de vrouw zullen trekken. We denken aan een demon stratie van hedendaagse begrippen over het wonen, over het interieur van de woning, en over de wijze, waarop de huisvrouw het doelmatigst haar werk in de woning kan doen, wassen en drogen. In deze sector be hoort ook het huishoud-onderwijs met de monstraties thuis Uit dit domein der vrouw komend, be treedt men het Elf provinciënplein, waar het een en al leven en beweging zal zijn. Want daar bevindt zich het station van de zweefkabelbaan en daar ziet men ook di verse bedrijven in werking. Hier zullen de wegenbouwers hun werk demonstreren. Er is een weg uit de grote stad met oversteekplaatsen, verkeerslichten en openbare verlichting. Vooral echter dat gene wat nodig is onder het plaveisel zal boeiend zijn: kabels, buizen, riolering, tele foon dit alles zal /in natura worden ge toond. Men zal zelfs in een 80 meter lange riolering kunnen lopen, droogvoets en rechtop, zelfs de langste man en vrouw be hoeven hier het hoofd niet te buigen. Op dit buitenterrein liggen verder kapot te bruggen, hulpbruggen, Bailey-bruggen, herstelde bruggen, herstelde dijken; slechte wegen van 1945 en vernieuwde van 1955. Alles om aan te geven, hoe door hard bou wen de elf provinciën weer met elkaar zijn verbonden en een hechte eenheid vormen. Er zullen voorts doorsneden van nieuwe tunnels zijn, zoals die in Velsen. Tot de be weeglijkheid en levendigheid zullen verder veel bijdragen een houtzagerij in bedrijf en de betonfabrikanten, die hier hun werk zaamheden verrichten. Er.wordt b.v. ge dacht aan de mogelijkheid om balken van beton te maken en te breken teneinde de kracht ervan te demonstreren. Zo zal dus niet alleen de afdeling Bou wen en Wonen in de Ahoy-hal, maar ook alles wat tot het Elf Provinciënplein en de buitenterreinen te zien en te beleven valt, er toe bijdragen, dat men een goed en dy namisch beeld krijgt van Nederlands ener gie. (Van onze correspondent in Parijs) Na de ondertekening te Parijs van de verschillende overeenkomsten met betrek king tot de toekomst van West-Duitsland, concentreert de belangstelling van het Franse publiek zich nu weer in het bij zonder op de binnenlandse politiek. Men dès-France heeft zijn spel zo meesterlijk gespeeld dat de kans, dat hij door de Na tionale Vergadering verloochend zou kun nen worden, nauwelijks door iemand ern stig onder ogen wordt gezien. De voor nemens in verband met Duitsland waren bovendien vóór de Parijse conferentie al aan het parlement voorgelegd en aan de richtlijnen, die de regering toen ontving, heeft de premier zich in zijn diplomatieke onderhandelingen scrupuleus gehouden. Hij heeft daardoor nu de ratificatie eigen lijk al in de zak, al zal het dan wel medio December worden aleer beide Franse Ka mers zich officieel hebben uitgesproken. Het zijn andere overwegingen die zich nu naar voren dringen en die de premier ertoe zullen brengen deze dagen zijn re gering vrij radicaal te herzien. Een kabi netswijziging is in de Franse politiek zel den een symptoom van innerlijke kracht, omdat een premier daar gemeenlijk pas bij wijze van laatste redding toe overgaat, in de hoop zijn meerderheid wat te kunnen bij pleisteren. Strikt genomen is echter de meerder heid van Mendès-France breed en degelijk genoeg om de naaste toekomst met gerust heid tegemoet te zien, al zijn de commu nisten nu dan ook zijn verklaarde tegen standers eeworden en al wondt er van zekere rechtse zijden dan ook vlijtig met vuil gegooid. Tegen parlementaire manoeu vres van bepaalde oud-ministers, die deze regering haar populariteit nooit zullen kunnen vergeven, is Mendès-France wel opgewassen. Zijn ambities gaan echter veel verder. Zijn plannen, vooral op economisch ge bied zijn zó ingrijpend dat hij niet alleen de politieke steun maar ook de actieve medewerking van een aantal nieuwe com petente figuren wil verwerven. Daarbij denkt hij dan speciaal aan een aantal socialisten, die het vraaggesprek van de economische sanering van het land met BANDOENG (Aneta) Naar pas thans bekend geworden is zijn in de nacht van 24 op 25 October twee ondernemingen in West-Java aangevallen, de rubberonder neming „Gambung" in het Pengalenganse en de rubberonderneming „Tondjong" in het Pameungkeukse. Zowel bij de aanval op „Gambung" als bij de aanval op „Tond jong" sneuvelde een politieman van de bezettingen, die de ondernemingen poog den te verdedigen. Op de onderneming „Gambung" werden, voor zover nagegaan kan worden, twee woningen in de as ge legd. De bente vluchtte toen politieverster- king naderde. Op de onderneming „Tond jong" werd een onbeschrijfelijke ravage aangericht. Alleen de moskee en een wo ning stonden nog overeind. Ruim veertig woningen werden in de as gelegd. De scha de op deze onderneming wordt geschat op 190.000 rupiah. Behalve de twee politie mannen worden er verder geen slachtoffers «gemeld. dezelfde ogen bekijken als de premier. Hij hoopt nu eindelijk eens de bezem te kun nen halen door de Franse Augiasstal met al zijn machtige belangen en privileges van groepen die even zovele staatjes vor men in de staat, en daarbij zal hij de hel pende hand van de socialisten bijzonder goed kunnen gebruiken. Ofschoon het huidige kabinet aanzienlijk minder leden telt dan vorige regeringen zullen er zonder meer natuurlijk toch maar niet zo een vijf of zes stoelen kunnen worden bijgeschoven. Er zal dus een vrij ingrijpende reorganisatie nodig blijken. Sommige departementen zullen moeten worden gesplitst en andere gecombineerd. De kabinetswijziging in de breedte zal zo gepaard gaan met een hervorming in de diepte. De socialisten zullen minstens aanspraak maken op een sleuteldepartement en ver moedelijk krijgen ze daarvoor de „Natio nale Verdediging" aangeboden. Daarnaast zullen ze een aantal economische of sociale portefeuilles ontvangen. Er zijn ook ge ruchten over een groot overkoepelend de partement voor financiële, sociale en eco nomische zaken waarop de huidige schat kistbewaarder Edgar Faure zijn oog al zou hebben laten vallen. Anderzijds heeft men Faure, een jonge radicale partijgenoot van Mendès-France en een der brillantste de baters uit het parlement, het departement van Buitenlandse Zaken toegedacht, welke portefeuille anderen in gedachten weer hebben teruggespeeld in de handen van de Katholiek Robert Schuman. Maar het is waarschijnlijker dat de premier, die zich de laatste maanden een onderhandelaar heeft betoond zoals Frankrijk na Briand vermoedelijk niet meer heeft bezeten, deze post wel zelf zal willen behouden. Het ligt bovendien voor de hand dat hij zijn beleid bij de komende ratificatie debatten persoonlijk zal verdedigen. Algemeen wordt in Pariis mu wel ver wacht dat de premier een dezer dagen met een vernieuwd kabinet uit de bus zal ko men, zodat bij de parlementaire rentree op Woensdag aanstaande de regeringsbank met een aantal nieuwe figuren zal prijken. LUXEMBURG. (Reuter). Het verluidt dat Groot-Brittannië in beginsel een ont werpverdrag voor associatie met de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap, heeft goedgekeurd. De president vain de Hoge Autoriteit der KSG, Jean Monnet, heeft dit ontwerpverdrag opgesteld, na bespre kingen met de vroegere Britse minister voor Bevoorrading, Duncan Sandys. Het ontwerpverdrag voorziet in de op richting van een gemengde „raad van as sociatie". De Hoge Autoriteit benoemt een permanente ambassadeur bij de Britse re gering. De Britse regering heeft zich in begin accoord verklaard met een voorstel van Monnet, om de Hoge Autoriteit in kennis te stellen van iedere beslissing, die de Britse regering op het gebied van kolen- markt en de staalmarkt wenst te nemen, welke de belangen der gemeenschap raakt voornamelijk op 't terrein van de investe ringen en de vrije handel. Men wil door coördinatie van de investeringen voorko men, dat er overcapaciteit ontstaat. Op deze wijze zullen de kolen- en staalin dustrieën van de beide partijen elkaar beter gaan aanvullen. HANNOVER (DPA) Uit een groot reservoir op het Britse vliegveld Fassberg in West-Duitsland zijn 28.000 liter petro leum spoorloos verdwenen. Toen men dezer dagen de tank opende, bleek deze slechts water te bevatten. Om de petroleum uit het reservoir te verwijderen, moesten niet minder dan 28 sloten geopend en een pompstation ingeschakeld worden. De poli tie is met een uitgebreid onderzoek naar deze raadselachtige verdwijning begonnen. In tanks op het vliegveld werd 9000 ton water aangetroffen. De tanks worden ge bruikt voor het opslaan van brandstof voor straalvliegtuigen. Een woordvoerder van de Britse luchtmacht zeide, dat sabotage niet wordt vermoed. Monsters water zijn naar laboratoria in Groot-Brittannië, Han nover en Wiesbaden gezonden voor onder zoek. Overal in de pijpleiding van Ham burg naar Fassberg werd water aangetrof fen. Volgens een Britse woordvoerder ls het waarschijnlijk regen- of zeewater, dat te Hamburg in de leiding is gekomen. De West-Duitse politie te Hannover dacht, dat het water ter vervanging voor gestolen brandstof was aangevoerd. Een chaos van versplinterde en gederailleerde wagons verspert de baan van de Delaware en Hudson Spoorweg, nadat er bij Port Henry in de staat New York een treinbotsing heeft plaats gevonden tussen een expres- en een goederentrein van 113 wagons. Bij dit ongeval werd een remmer gedood en kregen vijftig personen ernstige verwondingen. (Van onze correspondent in Londen Het tussentijdse rapport van het onaf hankelijke hof van onderzoek dat op aan dringen van de regering in ijltempo werd samengesteld en dat gisteren in witboek- vorm is verschenen, zegt over de eigenlijke kwestie van de overuren-regeling weinig nieuws. Het hof staat echter welwillend tegenover de voornaamste klacht van de havenstakers. Dit kan hén wellicht be wegen om, in vertrouwen op een bevredi gende regeling, de arbeid te hervatten. Vandaag zal de regering in een eerste be middelingspoging trachten partijen tot el kaar te brengen. De onderlinge strijd tussen de machtige transportarbeidersunie, die de staking „wild" heeft verklaard en de kleine rebel lerende stuwadoorsbond. welke de staking officieel is begonnen, is nog verscherpt nadat het Britse vakverbond (T.U.C.) de aangesloten stuwadoorsbond heeft ge schorst, gepaard gaande met een voorstel om de jiond uit het vakverbond te stoten. Hierover zal het volgende T.U.C.-con- gres in Augustus moeten beslissen. De stuwadoors kunnen, zolang zij nog deel uitmaken van de T.U.C.in beroep gaan tegen het schorsingsbesluit. De transport arbeidersunie is verbeten op de stuwa doors-organisatie daar deze, evenals in het verleden tracht de grote bond leden af handig te maken. In 1925 is de stuwa doorsbond om dezelfde redenen ook uit de T.U.C. gestoten. Pas na 20 jaar werden de stuwadoors weer in genade aange nomen. Inmiddels sukkelt de staking voort. In Londen, waar hier en daar weer groepen arbeiders werken, verergerde de situatie gisteren weer door nieuwe verwikkelingen omdat controleurs weigerden dienst te doen, waardoor het lossingswerk op vier schepen stil kwam te liggen. Het hof van onderzoek verklaarde dat een havenarbeider inderdaad de plicht heeft een redelijke hoeveelheid overwerk te verrichten, al naar gelang de omstan digheden. Dit berust blijkbaar op een al jaren zonder strubbelingen gevolgde ge woonte, want in de arbeidsovereenkomst wordt van overuren niet gerept, laat staan van vrijwillig of gedwongen overwerk. Wel spreekt de overeenkomst van rede lijke arbeidstijden. Volgens het hof vallen overwerk en Zondagsarbeid onder deze bepaling. Alle getuigen waren 't er over eens dat 'n oplossing kan worden gevonden langs de weg van normale onderhandelingen. Dit klinkt hoopvol, maar de werkgevers zul len pas praten wanneer de stuwadoors bond zijn parool om overwerk te weigeren intrekt. Deze eis wordt redelijk geacht om dat door deze weigering de arbeiders niet. alleen contractbreuk hebben gepleegd, maar ook het verzoeningsapparaat lam hebben gelegd. Bovendien kunnen de werkgevers moeilijk handelen achter de rug om van het bestuur van de loyale transportarbeidersunie, die de eigen leden niet meer in zijn macht heeft. Het hof zegt er niet aan te twijfelen dat grote aantallen arbeiders oprecht geloven dat de uit de arbeidsovereenkomst voort vloeiende verplichting om overwerk te verrichten het karakter van dwang draagt en dat gedwongen overwerk onbillijk en in beginsel verkeerd is. De autoriteiten voelen er weinig voor om de discipline te verzwakken door de uitdrukkelijke erkenning van de vrijwillig heid van overwerk, welke door de aard van de werkzaamheden in de havens niet zuiver vrijwillig kan zijn. Als compromis is het denkbeeld geopperd om het element van dwang te erkennen, maar overuren op basis van vrijwilligheid te laten uit voeren, bijvoorbeeld door een soepel wis selstelsel, als dat in de practijk mogelijk is. Men zal zich afvragen hoe de stakers het financieel kunnen volhouden. Het antwoord is dat velen leven van hun vaak niet onaanzienlijke spaargelden alsmede vanwege werkloosheid teruggestorte belas ting, van maatschappelijke steun en van hulp van sympatiserende organisaties. Bovendien is de solidariteit in de havens groot. Men helpt elkaar. De stuwadoors bond is niet kapitaalkrachtig genoeg om stakingsgeld uit te keren en de transport arbeidersunie doet dit niet omdat zij de staking niet erkent. Schaarste Een aantal fabrieken heeft als gevolg van de staking de productie moeten in krimpen, waardoor grote groepen arbeiders een belangrijk deel van hun loon moeten missen. Meer dan 2000 firma's zullen het komende weekeinde de bedrijven moeten sluiten of het arbeidstempo vertragen als er geen verandering komt in de situatie. Vele buitenlandse orders gaan verloren. Goederenschaarste dreigt reeds. (Reuter) De Britse commissie voor rantsoenering van krantenpapier, heeft medegedeeld, dat van Zaterdag af het ver bruik van krantenpapier in Groot-Brit tannië met 25 percent beperkt zal worden. De meeste Britse bladen zullen dan in plaats van met acht pagina's met zes per dag uitkomen. Het Nederlandse schip „Berkelstroom" (400 ton) heeft in de kleine Britse haven Richborough nabij Sandwich, in het graafschap Kent een lading machines en onderdelen van de „Nuffield Motor Car Company", bestemd voor de fabriek in Nederland van deze maatschappij, inge nomen. Vrijdag wordt een tweede Neder lands vaartuig in Richborough verwacht voor het aan boord nemen van een tweede lading Nuffield-goederen. DJAKARTA (Aneta) De regerings partijen zullen er naar streven, dat op de vergadering, die Woensdag door het „Co mité ter versterking en verbetering van het kabinet wordt gehouden, een definitief ontwerp voor de bezetting van de vacatures in het kabinet zal worden opgesteld. Inmid dels is de vergadering van het kabinet, die meestal Dinsdags wordt gehouden, uit gesteld tot Donderdag. De besprekingen tussen de politieke groeperingen van veler lei schakering duren nog voort. LONDEN (Reuter). Admiraal Earl Mountbatten, de laatste onderkoning van India, wordt opperbevelhebber van de marine (First Sea Lord) en chef van de marinestaf, zo heeft het Britse ministerie van Marine medegedeeld. Admiraal Mount batten neemt deze functies in Maart over van admiraal Sir Rhoderick McGrigor. SYDNEY HORLER OVERLEDEN Sydney Horier, de Engelse schrijver van detectiveromans en griezelverhalen, is te Bournemouth in de leeftijd van 66 jaar overleden. Zijn meer dan 100 werken zijn in 14 talen uitgekomen. Twee Amerikaanse soldaten in Duitsland maken een „R-Cat" modelvliegtuig gereed voor een vlucht boven het trainingskamp te Grafenwöhr, waar luchtmacht-grond troepen hun opleiding krijgen. Het vliegtuigje is bedoeld als trekker voor lucht- afweerdoelen. Vliegend geeft het dezelfde indruk als een „echt" vliegtuig. Op de dag, dat deze foto werd gemaakt, werden drie „R-Cats" neergehaald. De toestelletjes zijn echter gemakkelijk te repareren, zodat de drie neergeschoten exemplaren de volgende dag reeds weer konden vliegen. Chef der afdeling muziek van de Wereldomroep De chef van de afdeling muziek van Radio Nederland Wereldomroep, de heer Jos Wouters, heeft in de aula van Am sterdams Gemeente-Universiteit de graad van doctor in de letteren en wijs begeerte behaald op een proefschrift, ge titeld „Harmonische verschijningsvormen in de muziek". Promotor was prof. dr. Ph. Bernet Kempers, hoogleraar in de muziek geschiedenis. Tientallen belangstellenden, onder wie vele figuren uit radiokringen, waren ge tuigen van de verdediging der stellingen van de promovendus, waarvan er één ver meldt, dat de afstand tussen de componist en het concertpubliek door de toepassing van radio en gramofoon eerder groter dan kleiner is geworden. Als paranimfen fungeerden de heren H. J. van den Broek, directeur van de Wereld omroep en Felix de Nobel, dirigent van het Nederlands Kamerkoor. Onder de opponen ten bevond zich de musicoloog pater dr. Jos Smits van Waesberghe. De heer Jos Wouters is in zijn geboorte stad Eindhoven enige jaren directeur van de Stedelijke Muziekschool geweest. In 1944 kwam hij in de bevrijde stad bij de radio-omroep „Herrijzend Nederland" als hoofd van de afdeling ernstige muziek. In deze functie heeft hij ook enige tijd de stichting „Radio Nederland in Overgangs tijd" gediend, waarna hij bij de Wereld omroep kwam. Hij maakte deel uit van de Commissie Internationaal Orgelconcours te Haarlem. In Dokkum, waar de gasfabriek onlangs in een sector van stadsgas op „propaan- lucht" (propaangas vermengd met lucht) is overgeschakeld/zulks in afwachting van de toevoer van aardgas, heeft zich in de woning van de heer E. Plantinga aan de Stationsweg een hevige ontploffing voorge daan. Mevrouw P. rook gas in de keuken, dat ontsnapt was doordat een gasslang was losgeraakt. Na enkele minuten bet raam te hebben opengezet, meende zij dat het ge vaar geweken was. Daar dit gas evenwel zwaarder is dan lucht bleef er veel van achter. Toen zij een lucifer aanstreek volg de een geweldige steekvlam en een ontplof fing, die een grote ravage veroorzaakte. De keukendeur werd de tuin in geslingerd, de muren en het dak scheurden. Mevr. P. en haar achtjarig dochtertje werden gewond door de steekvlam en rondvliegende voor werpen, zodat overbrenging naar het zie kenhuis te Leeuwarden noodzakelijk bleek. Gisteren na negen uur stopte de trek bijna helemaal door de stromende regen. Alleen oim elf uur spoedde zich een grote troep van vijfhonderd spreeuwen snel Zuidwaarts voort. Door de regen vlogen zij zeer laag, slechts een halve meter bo ven de grond. Toen om twaalf uur de re gen ophield, wilden de spreeuwen hun verloren tijd inhalen en gingen toch nog op weg. In een kwartier vlagen langs de kust 1500 spreeu- wen in vijf grote troepen en een troepje vinken Tot half twee pas seerden nog 450 spreeuwen; daarna trokken ze niet meer. In Bentveld vloog om één uur een troep ganzen In a gakkend over. waarschijnlijk grauwe ganzen. Gisteren was over de hele linie wel een matige trek. Zo meldde men uit Utrecht, dat daar op een post, Noord-West van de stad, van acht uur tot halftien genoteerd werden 470 vinken en 100 veldleeuweriken in Z.W. tot W.Z.Westelijke richting; 153 koperwieken in Zuidelijke richting, voorts 31 graspie pers, 8 sijsjes, 1 zanglijster, 1 boonileeuwe- rik en 2 kneutjes. Hedenmorgen was er enorme activiteit. Het was mooi weer en er stond een zwakke Zuid-Westenwind. Nog in donker hoorde men de vinken al; de spreeuwen kwamen pas na half acht voorbij. Men noteerde aan de kop van de Zeeweg van zeven tot acht uur tweeduizend vinken, in ongeveer tachtig groepen en 2500 spreeu wen in twaalf grote troepen. Ook weer een sperwer, voorts ringrnussen, kepen, gras piepers, 15 kramsvogels en 20 kraaien. Na acht uur ging de trek onverminderd voort. Op het Kopje aan de binnenduinrand noteerde men vanmorgen van zeven tot negen uur 180 vinken, waartussen een aantal kepen, 10 veldleeuweriken, 220 spreeuwen, 75 kauwtjes, 2 zwarte kraaien, 50 roeken, 36 koperwieken en 30 krams vogels. Enkele graspiepers, putters, groen- lingen, merels en een veertigtal houtdui ven. Aan het Brouwerskolkje werd weer een grote gele kwikstaart gezien en van de week zag men daar op grote hoogte een zeearend overvliegen, een zeer grote roof vogel, waarvan enkele in de herfst ons land wel passeren.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7