iwirmiNE Roozenburg behoudt titel na remise in tiende partij Belgen versloegen Polen, Duitsers de meerderen van Spanje „Achter Wallen en Poorten" Fa. B. ENGELENBERG -..Clowntje Rick Om de wereldtitel dammen DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 5 OFFICIËLE VERkOOP SIKKENS LAKKEN. Basketball Ook dit jaar weer een Schoolbasketballtournooi Aantal judoërs neemt gestadig toe Badminton Badminton-competitie begint 8 November Paardensport Spannend slot in Cambridgeshire Wielrennen Tour de France 1955 Houd Uw zenuwen in toom Voetbal Profclub in Groningen? Nu weer proces van Venio '54 tegen Sittardia Geen ziektegeld voor gewonde profs Gandidaten Engelse ploeg Landentournooi in Brussel begonnen Voor de kinderen Grote overwinning van Spartak op Anderlecht Nederlaag van Haarlem tegen Het IJ13-2 Waterpoloprogramma Winter-clubkampioen- schapper, KNZB in Haarlem Tafeltennis-uitslagen Sport in 't kort ELKE DAME weet het: verfraait Uw teint FEUILLETON f v. De tiende partü van de match om het wereldkampioenschap dammen, waarin Huisman met wit speelde, is na de 57e zet van Huisman remise geworden. De stand is thans 128 in het voordeel van Roozenburg. Hiermee is tevens heslist dat Roozenburg zijn titel zal behouden. Want Huisman zou hoogstens nog gelijk met hem kunnen komen en in dit voor Huisman genstigste geval bljjft toch Roozenburg wereldkampioen. De 10e partij Woensdagavond in Yelsen gespeeld, had het volgende verloop: W. Huisman (wit). P. Roozenburg (zwart). 1. 34—29 16—21 Twee openingszetten, die er veelbelovend uitzien. 2. 40—34 21—26; 3. 44^40 19—24 Dit keer is het Roozenburg die al te grote spanningen uit de weg schijnt te willen gaan. Uit tactisch oogpunt is dit ook zeer begrij pelijk, want Roozenburg heeft reeds aan één remise genoeg uit de drie nog resterende partijen, om er zeker van te zijn dat de titel in zijn bezit zal blijven. 4. 50-44 17—22; 5. 34—30 20—25; 6. 29x20 25x34; 7. 40x29 14x25; 8. 31—27 22x31; 9. 36x27 Een voortzetting die zonder gevaren is. 9 .11—17; 10. 27—21 De consequentie van de ruil bij de 8e zet, maar wit krijgt nu toch weer iets minder spel. 10. - - - 17—22; 11. 21—16 22—27; 12. 32x21 26x17; 13. 37x32 10—14; 14. 41—37 14—20 De partij krijgt zo'n beetje het karakter van de 8e partij, tenminste, Roozenburg lijkt het daarop aan te sturen. 15. 4641 6—11; 16. 32—28 1—6; 17. 37—32 18—22; 18. 41—37 22—27; 19. 32x21 17x26; 20. 38—32 13—18 „In brokjes" Welk een merkwaardig verschil in spel opvatting tussen deze beide tegenstanders. Bij Roozenburg voelt men achter elke zet de bedoeling een strakke lijn te blijven vol gen. De uitdager echter speelt „in brokjes", trachtende zich te verweren tegen de vijan delijke plannen, maar zelf eigenlijk niet aan een plan toekomend. 21. 43—38 9—13; 22. 44—40 18x22; 23. 28x17 11x22; 24. 48—43 22—27 Het is de vraag of 1318 geen beter denk beeld was. 25. 32x21 26x17; 26. 29—24 20x29 Huisman voelt dat hij nu iets moet gaan doen om niet in dezelfde moeilijkheden te geraken als in de 8e partij en daarom gaat hij over tot deze ruil. 27. 33x24 5—10; 28. 40—34 13—18; 29. 49—44 6—11. Nu moest 3732 niet wegens 15—20, 49 enz. met dam en winst voor zwart. 30. 34—30 25x34; 31. 39x30 10—14; 32. 44—39 17—22; 33. 39—33 11—17; 34. 4.5—40 4—9; 35. 37—32 14—20 Zwart ziet kans op verwikkelingen en gaat er direct op af. Natuurlijk kan wit niet zonder meer ruilen door bijv. 3025, wegens 20x29, 33x24, 2228 en zwart wint een stuk. Op 33—29, volgt 20—25, 40—34, 9—14—20 en ADVERTENTIE Doe KI raat i.w.' - Haarlem - TH. KWASTEN en PENSELEN Het zal dit jaar reeds de vijfde keer zijn dat het basketballtournooi voor leerlingen van middelbare- en U-L.O.-scholen uit Haarlem en naaste omgeving zal worden gehouden. Thans ligt het in de bedoeling van 't schoolbasketball-comité dit lustrum- tournooi te houden op Dinsdag 21 Decem ber, Woensdag 22 December en Donderdag 23 December. De finalewedstrijden zullen eveneens op Donderdag 23 December des avonds gespeeld worden. Uiteraard zal gepoogd worden ook thans de beschikking te krijgen over de zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart, aan gezien het spelen in verschillende gemeen telijke gymnastiekzalen grote organisatori sche moeilijkheden met zich meebrengt. Vergadering Met het oog op de gevolgen van de be sluiten, die tijdens de ledenvergadering van de Nederlandse Basketball Bond enkele weken geleden werden genomen, was het noodzakelijk de verenigingsafgevaardigden van het Haarlemse basketballdistrict bijeen te roepen. Het gevolg van deze vergadering, die Zaterdagmiddag in café-restaurant Brink man aan het Houtplein werd gehouden, is geweest, dat het bestuur van de N.B.B. verzocht zal worden, voor de tijd van één jaar, ontheffing te verlenen van de vast gestelde juniorengrens, aangezien men an ders genoodzaakt zou zijn minstens veertig junioren af te schrijven. Tevens kwam de verhoogde bondscontri- butie ter sprake en hoewel tegen dit besluit uiteraard niets in te brengén was, werd door enkele afgevaardigden critiek uitge bracht tegen de wijze waarop deze verhoog de bondsafdracht tot stand was gekomen. Ook dit jaar zal weer een scheidsrechters- cursus worden georganiseerd, waarvoor als voorlopige data werden genoemd Woens dag 10 November, Dinsdag 16 November en Maandag 22 November. Roozenburg wit heeft weer slecht spel. Ook 3228, 20x29, 33x24, 22x33, 38x29, 17—21, 16x27, 18—22, enz. is voor wit verloren. 36. 24—19 Dit is dus wel gedwongen. 36.20—25; 37. 30—24 22—27; 38. 32x21 17x26; 39. 40—34 12—17. Meespelen De interesse in de zaal leefde op en de zakdambordjes kwamen weer te voorschijn. 40. 38—32 8—12; 41. 43—38 3—8 Huisman moest nog negen zetten doen in even zoveel minuten. 42. 47—41 26—31; 43. 42—37 31x42; 42. 38x47 18—22 In dit gedeelte geeft Roozenburg weer college. Het is bewonderenswaardig hoe hij stellingen weet te vinden door allerlei kleine combinaties. 45. 41—37 22—27 Moet speelruimte behouden. 46. 32x21 17x26; 47. 47—41 12—18; 48. 41—36 18—22 Een boeiend eindspel. 49. 37—32 7—12 Belet 1611 door 2227 met stukwinst. 50. 32—27 22x31 Huisman heeft weer op de seconde zijn 50e zet gedaan. De contrölevlag stond reeds angstig op vallen. 51. 36x27 12—17; 52. 33—28 17—21; 53. 27—22 21—27; 54. 22x31 26x37; 55. 16—11 37—41 Beiden gaan naar dam, maar ook in dit dammen-eindspel houdt Roozenburg de beste papieren. 56. 11—6 41—46: 57. 28—22 Roozenburg heeft nu een eindspel met een stuk meer en daarmee dus het volste recht zijn uitdager remise aan te bieden, wat deze dan ook accepteerde. De judosDort in Nederland neemt sterk toe. Dat blijkt wel uit het getal van 2000 nieuwe leden, die in de eerste negen maan den van dit jaar geboekt zijn. Het ledental van de NJJB beweegt zich thans nabij de zevenduizend. Na de proef, die de NJ.TB het vorige sei zoen heeft genomen met het houden van districtswedstrijden, heeft men thans defini tief besloten tot het instellen van vier districten: Noordholland, Zuid Holland, Zuid Nederland, Noord Brabant, Limburg en Zeeland en Midden Nederland (de rest van het land). Voor het eerste zullen in de komende maanden ook districtskampioenschanpen gehouden worden, die als selectie gelden voor de natonale kampioenschappen. Nieuw zijn in de NJ.TB ook de officiële kam pioenschappen voor lagere banden. Het wedstrijdprogramma voor het komen de seizoen ziet er als volgt uit: Districtskampioenschappen: individueel: 31 October: Midden Nederland in Utrecht. 4 November: Nóordholland in Haarlem. 13 November. Zuid Nederland in Helmond. 21 November: Zuid-Holland in Rotterdam. Op 28 November worden dan in Eindhoven de nationale kampioenschappen verwerkt. Districtskampioenschappen voor clubs: 26 Februari: Noordholland in Alkmaar. 5 Maart: Midden Nederland in Amersfoort. 6 Maart: Zuid-Holland in Leiden. De clubkampioenschappen van Zuid Neder land zullen op een nader te bepalen datum in Tilburg worden gehouden, maar zeker vóór 26 Maart, want dan worden de nationale clubkampioenschappen in Utrecht gehouden. Het kampioenschap voor lagere banden zal in Januari in Den Haag gehouden worden. De districtswedstrijden hiervoor zullen in de clublokalen worden afgewerkt. Europese kampioenschappen Nederland zal deelnemen aan de Europese judokampioenschappen, die op 10 en 11 December a.s. in Brussel gehouden worden. Voorts hebben voor deze wedstrijden reeds ingeschreven: Frankrijk, Engeland, België, West-Duitsland. Spanje, Italië. Oostenrijk en Zwitserland. Het is niet itgesloten. dat ook Tsjecho Slowakije, Hongarije en Oost- Duitsland zullen deelnemen. De Nederlandse ploeg voor de Europese kampioenschappen zal pas eind November, na de Nederlandse kampioenschappen, wor den aangewezen. Vast staat wel dat Geesink zijn Europese titel van alle categorieën zal verdedigen. Reeds enkele jaren wordt de zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart op Dinsdagavond bevolkt door de beoefenaren van badminton. Deze in Nederland nog vrij onbekende sport trekt echter steeds meer belangstelling en het aantal leden van de badmintonclub „Duinwijek" is thans zo danig gestegen, dat zelfs moest worden overgegaan tot het bespelen van de zaal van het Krelagehuis op Zaterdagavond. Niet alleen wordt door de leden van „Duinwijek" geoefend, doch ook is er een competitie in het leven geroepen door de Nederlandse Badminton Bond, waaraan be halve teams van verenigingen uit Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, etc., ook ploegen van „Duinwijek" deelnemen. Deze oompetitie zal dit seizoen beginnen op Maandag 8 November en het ziet er naar uit dat ook nu weer de Haarlemse vereniging (Bloemendaal) met krachten als mevrouw E. Robbé en voorzitter L. Ver hoef sterke troeven in handen heeft. Ook op het gebied van het organiseren van tournooien heeft deze club reeds veel ervaring opgedaan. De talrijke toeschou wers bij de internationale kampioenschap pen van dit jaar, zullen ongetwijfeld nog met veel genoegen terugdenken aan de in teressante wedstrijden en het is daarom zeer verheugend, dat deze kampioenschap- Pen in ieder geval weer in onze Spaarne- stad zullen worden gehouden. Hiervoor is thans reeds als datum vast gesteld, Zaterdag en Zondag 26 en 27 Fe bruari 1955, natuurlijk weer in de zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart. De Cambridgeshire, een handicap race over 1 mijl, die te Newmarket is gehouden, is na een spannende finish gewonnen door het driejarige paard „Minstrel", eigendom van Lord Roseberry. „Minstrel" werd bereden door de jockey Cyril Gaston. Het paard ging nagenoeg gelijk met drie anderen paarden door de eind streep: „Queens Beeches", „Marshal Ney" en „Turks Blood". De foto moest de winnaar aanwijzen. Hier bij bleek, dat „Minstrel" met een hoofd lengte voor zijn concurrenten als eerste ge ëindigd was. De winnaar kreeg een prijs van 3000 pond sterling. „Minstrel" stond 66/1 genoteerd. Na een verkenningsreis door de Pyreneeën is Jean Garnault, secretaris-generaal van de Ronde van Frankrijk, in Barcelona ge arriveerd waar hij besprekingen heeft ge voerd over de mogelijkheid om Barcelona étappe-stad te maken in de ronde van 1955. Er is nog niets definitiefs bereikt. ADVERTENTIE neem bet zenuwsterkend tonicum Ook in Groningen poogt men thans tot de oprichting van een profvoetbalclub te ko men. Naar uit een advertentie in een der plaatselijke bladen blijkt zoekt men sympa- thiserenden voor deze club. Naar wij verne men beschikt men alleen nog niet over een geschikt terrein. Financieel zouden de zaken reeds geregeld zijn. Een elftal zou ook reeds op de been zijn gebracht. Voor het kantongerecht iri Vënlo is het verzoek van de heer Van den Heuvel sr te Blerick behandeld om een voor 4 jaar ge sloten contract, waarbij zijn 18-jarige zoon aan de beroepsvoetbalvereniging „Sport club Venlo '54" werd verbonden, te ont binden. Requestrant voerde aan dat hij ernstige nadelige gevolgen vreesde voor zijn minderjarige zoon indien deze aan de bepalingen van het contract gehouden werd. Namens de Sportclub Venlo '54 werd door mr. Zanders aangevoerd, dat hier geen contract ontbonden kon worden, om dat het reeds door een der partners een zijdig verbroken is. Uitspraak doende ver klaarde de kantonrechter het verzoek niet ontvankelijk. Naar aanleiding hiervan zal door de Sportclub Venlo '54 een kort geding tegen Sittardia aanhangig worden gemaakt, waarbij van Sittardia zal worden gevor derd niet langer medewerking te verlenen aan de door Van den Heuvel jr. volgens de Sportclub Venlo gepleegde contract breuk en waarbij voorts zal worden ge vraagd op het doen opstellen van deze speler een dwangsom te stellen. Van den Heuvel jr heeft slechts korte tijd aan de trainingen van de Sportclub '54 deelgenomen. Hij keerde daarna terug tot zijn oude vereniging, de tweede klasser Blerick, en verkreeg daarna van de KNVB op korte termijn overschrijving naar de eerste klasser Sittardia. Het Algemeen Mijnwerkersfonds heeft besloten geen ziektegeld uit te keren aan voetballers, die in wedstrijden van de Ne derlandse Beroepsvoetbalbond uitkomen en die als gevolg van verwondingen, opge lopen in deze ontmoetingen, hun werk zaamheden in de mijnen niet kunnen ver richten. Tot nu toe gold deze maatregel reeds ten aanzien van professional-wielrenners. Mocht een KNVB-speler geblesseerd ra ken en kan hij daardoor niet werken, dan zal een dergelijk geval apart worden be keken. De eerste klasse spelers van de KN VB in Limburg zijn namelijk niet door een arbeidscontract aan hun vereniging ge bonden. De keuzecommissie van de Engelse Voet balbond heeft 17 spelers aangewezen, die in aanmerking komen voor de nationale ploeg voor de wedstrijd tegen Wales, op 10 No vember in Londen. De canddiaten zijn: doel: Wood (Man chester United); backs: Byrne, Foulkes (beiden Manchester United) en Staniforth (Huddersfield)halfspelers: Dickinson. Phil lips (beiden Portsmouth), Slater, Wright (beiden Wolverhampton) en McGarry (Hud dersfield); voorwaartsen: Allen (West Brom- wich Albion), Bentlev (Chelsea), Haynes (Fulham), Hooper (West Ham), Lofthouse iBolton Wanderers), Matthews (Blackpool), Revie (Manchester City) en Shackleton (Sunderland). Op het met vlaggen versierde terrein van de Royal Racing Club de Bruxelles, even buiten Brussel gelegen, zijn de eerste wed strijden gespeeld van het hockey-landen- tournooi, waaraan de tien sterkste landen van Europa deelnemen en dat geldt als officieus Europees kampioenschap. In de middaguren speelden Duitsland, Spanje, België en Polen om de beste plaatsen in hun groep. Deze vier landen vormen teza men poule c, de enige poule, die uit vier landen bestaat en waarvan de twee best geklasseerden overgaan naar de halve finale. Op hoog peil stonden deze eerste twee wedstrijden niet, waarbij echter aange tekend dient te worden, dat het veld glad en moeilijk bespeelbaar was door de onop houdelijke regenval van de laatste dagen. De openingswedstrijd tussen Duitsland en Spanje werd door de Duitse ploeg met twee-een gewonnen, nadat de Spanjaarden bij de rust met een-nul hadden voorge staan. In de tweede wedstrijd die tussen België en Polen trokken de Polen reso luut ten aanval. Binnen zes minuten ver schalkten zij de Belgische verdediging. Bij een schermutseling voor het doel liep Van Leer uit en struikelde. Flinik, een van de drie broers die in de voorhoede stonden op gesteld, kreeg de bal in zijn bezit en had ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Gabardine Damespantalons j Toen ze hun dorst gelest hadden, keerden ze weer terug naar hun hengels, waarvan de dobbertjes nog altijd op het water dreven. Maar het leek wel, of het visje dat Bunkie gevangen had, het enige zou blijven Een hele tijd zaten ze al, en nog steeds kwam er geen beweging in de dobbers. „Het lijkt wel, of ze geen zin hebben om te bijten!", zei Bunkie. „Ik denk, dat ze 't te warm hebben en daarom zo lui zijn",, meende Rick. In ieder geval... Rick en Bunkie hadden het zéker warm; wat stond dat zomer zonnetje te branden! Zo warm kregen ze 't, dat Rick er op 'n ogenblik genoeg van kreeg. „Ik geloof, dat er niks meer komt", zei hij. „Het is ook zó warm! Zullen we even bij het hek in de schaduw gaan zitten?" Daar voelde Bunkie ook wel wat voor. „Ja, laten we dat maar doen, dan gaan we straks weer veraer vissen". En zo zochten ze 'n gemakkelijk plaatsje tegen het hek, in de schaduw van een brede wilgenboom. Rick geeuwde, en Bunkie geeuwde van de weeromstuit ook alze hadden er warempel slaap van gekregen! Ze keken wat rond naar het zonnige land. Maar het duurde niet lang, of Rick en Bunkie sloten hun ogenZe warén in slaap gevallen! In het Heysel-stadion in Brussel heeft de Moskouse ploeg Spartak Woensdagavond met 70 van Anderlecht gewonnen. De rust stand was 30. De gasten demonstreerden een spel dat klassiek was in zijn eenvoud. Door hun snel en zuiver short passing ontredderden ze de verdediging van Anderlecht keer op keer, waarna ze Meert op de proef stelden. De Belgen liepen eigenlijk voortdurend achter een onbereikbare bal aan en waren tegen het meesterlijk dribbelen en combineren van de Russen geen moment opgewassen. Meert deed zijn est en het was aan zijn voortref felijk werk te danken dat de schade tot zeven goals beperkt bleef. Zijn Russische collega Pirajeff kreeg slechts eenmaal gelegenheid zijn talenten te tonen en wel 5 minuten na rust bij een goed schot van Mermans. De midvoor van Spartak. Simonyan, verrichtte de hattrick. Veertigduizend toeschouwers waren getuigen van deze Russische demonstratie. De waterpolocompetitie Voor de centrale wintercompetitie is in het Sportfondsenbad te Amsterdam de wa- terpolowedstrijd Het IJHaarlem gesp -ld, welke wedstrijd door Het IJ gemakkelijk met grote cijfers werd gewonnen. De snelle en goed combinerende IJ-ploeg was Haar lem zonder Bijlsma verre de baas. De goed switchende voorhoede stichtte reeds direct -na de aanvang grote verwarring in de Haarlem-gelederen. Smit profiteerde hier steeds van. De meerderehid van de Amsterdammer was zo groot dat met het ingaan van de rust le stand reeds zeven een was. IJzer had van een misverstand in de IJ-verdediging geprofiteerd om een tegen doelpunt te scoren. Na de rust kon slechts Jan Paanakker nog met een goede goal de achterstand voor Haarlem verkleinen nadat Het IJ haar aantal doelpunten tot dertien had opge voerd met doelpunten van Smit, Halvorsen, Jansen en Dikstaal. In Zaandam is voc de tweede klasse heren gespeeld de wedstrijd Nereus 2 HVGB 2 welke strijd door HVGB 2 met zes een werd gewonnen. Het Drogramma van de op Zaterdag 30 October vastgestelde waterpolo competitie wedstrijden, in het Sportfondsenbad Haar lem, luidt: Dames derde klasse: HZV 1HPC 2. Dames bekercompetitie KNZB: DWT 1 HVGB 1. Heren centrale wintercompetitie KNZB: HVGB 1—Nereus 1. Heren eerste klasse: HPC 1Haarlem 1. Heren derde klasse: HVGB 3—DWT 2. Dinsdag 2 November zijn vastgesteld in het Sportfondsenbad Haarlem: Dames tweede klasse: HVGB 2VZV 1. Heren veteranen: DWR 3Haarlem 4. De wedstrijden om de clubkampioenschap pen Koninklijke Nederlandse Zwembond zullen op Zaterdag 20 November in het Waterpolo deze slechts met een zacht duwtje in het lege doel te plaatsen. In verdediging Daarna gaven de beide backs Enderle en Dubois hun tegenstanders echter geen ge legenheid meer het doel te benaderen en met een forse slag gaf vooral Enderle de bal steeds aan de voorhoede door. Maar tot aan de rust slaagde deze er toch niet in om de stand gelijk te maken, want de gehele Poolse ploeg trok zich terug in de verdedi- ging. In de tweede helft hadden de gastheren meer succes. Een korte corner, genomen dcor Lorette, werd hard door Mechelink ingeschoten, en even later doorboorde mid denvoor Delaval na een goede aanval eveneens het doel. Uit een lange corner bracht dezelfde speler de stand tenslotte op drie-een, waarmede België zich na de eer ste dag van de leiding in poule C ver zekerde. De Nederlandse spelers en hun coach Rein de Waal arriveerden in de loop van de middag in Brussel en gingen natuurlijk rechtstreeks naar het terrein om het spel van hun eventuele tegenstanders indien zij de halve finale bereiken te bekijken. Met Denemarken en Oostenrijk vormt Nederland poule B. De A-poule bestaat uit Engeland, Frankrijk en Zwitserland. Van deze beide groepen gaan de winnaars naar de halve eindstrijden. Vandaag treedt de Nederlandse ploeg aan tegen Oostenrijk; Zaterdag wordt de wed strijd tegen Denemarken gespeeld. In de A-poule staan vandaag Engeland en Frankrijk tegenover elkaar, terwijl de wedstrijden voor poule C als volgt zijn in gedeeld: DuitslandPolen en België Spanje. Mochten Duitsland en België ook deze wedstrijden winnen dan zijn beide reeds zeker, dat zij in de halve finales mogen utikomen. Heren, le klasse: HBC 3Winfried 82, RapidityGTTC 2 73, ProwanoTOG 2 4—6, Hotac—Togido 6—4, Togido 2—HBC 2 8—2. 2e klasse A: GTTC 3Hotac 2 100, Pro wano 2—VGZ 2—8, Togido 3—Geel Wit 3—7. 2e klasse B: Rapidity 2DIOS 55, GTTC 4TYBB 6—4, TOG 3—te Zaanen 8—2, Oranje ZwartWinfried 3 91. 3e klasse A: te Zaanen 2HBC 4 28, GTTC 5—Geel Wit 2 9—1, Velsen—Togido 4 7—3, Johez 2—PSVH 1—9. 3e klasse B: ColumbiaDIOS 2 37. ZPSV VTC 6—4, GTTC 7—Oranje Zwart 3 5—5, VGZ 2—TOG 5 10—0, Johez 3—PSVH 2 1—9. 3e klasse C: DIOS 3Rapidity 4 46, To gido 5—CSV 1—9, Velsen 3—HBC 5 0—10, PlaatwelleriiOranje Zwart 4 55. 3e klasse D: H'stede 4—TYBB 3 2—8, Pro wano 3—TOG 4 3—7, GTTC 6—Hotac 3 6—4, Velsen 2VGZ 3 64, Oranje Zwart 5 Johez 28. 4e klasse A: Rapidity 3Hotac 4 19, H'kerk 2—VGZ 4 1—9, Hotac 5—Plaatw. 2 6—4: VTC 4—H'kerk 3—7. Prak—Doko 8—2. 4e klasse P: te Zaanen jTogido 6 55, TYBB 4—DSB 2 7—3, TOG 6—té Zaanen 3 0—10, VTC 5—Prowano 4 6—4, DIOS 5— Boru 55. 4e klasse C: ZPSV 2Columbia 2 73, CorodexDIOS 4 37, te Zaanen 4Togido 7 10.0. VTC 3—Spinnew. 5—5, TYBB 7— Geel Wit 3 1—9. 4e klasse D: HBC 6—GTTC 8 7—3, Doko 2te Zaanen 6 91, Johez 4-Spinnew. 2 7—3, Togido 8—VTC 2 0—10. Dames. 3e klasse: HBCH'stede 55, Togido—TOG 7—3, TYBB—Winfried 2—8, VelsenProwano 010, Johezte Zaanen 6—4. 4e klasse A: DokoRapidity 3 73, Rap. 2 —Hotac 3—7, VGZ—Rap. 1 2—8. 4e klasse B: Winfried 2—GTTC 1—9, Spinn.TYBB 2 82, DIOSOranje Zwart 2 100, Togido 3Johez 2 010, te Zaanen 2Boru 91. 4e klasse C: GTTC 3HBC 2 100. Spinn. 2—TYBB 4 10—0. DIOS 2—Columbia 9—1, TOG 2Johez 4 73, Oranje ZwartJohez 5 7—3. 4e klasse D: Oranje 7wart 3Tigido 2 3—7, Geel Wit—Spinn. 3 9—1, TYBB 3— GTTC 2 4—6. NIEUW WERELDRECORD AMATEURS 5 KILOMETER. De Italiaanse wielrenner Kazianka heeft op de 5 kilometer met staan de start een tijd genoteerd van 6 min. 26.6 sec., gernidd. snelheic 46,680 -m/u. Dit is een nieuw wereldrecord voor amateurs. Het oude record stond sinds 29 October op naam van de Italiaanse amateur Franco, met 6 min. 32 sec. WEER EEN WERELDRECORD VOOR DOLEZAL. Jozel Dolezal, die de .wereld records voor de 10 mijl en de 20 mijl snel wandelen reeds op zijn naam heeft staan, heeft in Praag ook het wereldrecord voor de 5 mijl snelwandelen voor zich opgeëist door deze afstand in 34 min. 24.8 sec af te leggen. ADVERTENTIE Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 17) „Ripperda vervolgde: „Moet ik u nog verhalen va-n de brand stapels en folteringen die de onzen hebben ondergaan? Het zal niet nodig zijn, want u weet het allen even goed als ik, evenals u het lot zult kennen dat u wacht wanneer eenmaal de Spaanse vlag van onze torens zou waaien. Het is bijna onbegrijpelijk, maar in deze stad wonen nog steeds men sen die, ondanks dit alles, toch nog bereid zijn om Haarlem aan die beulen over te leveren. We hebben dit al lang vermoed, maar pas vandaag kregen we daaromtrent volstrekte zekerheid. Ik heb u bijeen ge roepen om u met deze feiten op de hoogte te brengen en de beslissing over hetgeen ons nu te doen staat aan u allen over te laten. Wamt er is reeds te lang gedraald. Als de vroedschap de moed had bezeten om het standpunt, dat in ons aller harten leeft, openbaar te maken, dan zou ons tenminste de schande bespaard zijn gebleven dat er uit ons midden afgezanten naar Don Fre- derik waren gezonden". Het gemor der aanwezigen groeide uit tot rumoer en op sommige plaatsen gaf men luid zijn afkeuring te ken-nen. Met een handgebaar eiste Ripperda weer stilte, en ging voort: „Ik kan me indenken dat u hiervan met verontwaardiging kennis neemt. Vanmor gen zijn in de vroegte en in het geheim enkels heren naar Amsterdam vertrokken om Don Frederi-k een bezoek te brengen. Wederom moest Ripperda even wachten tot de kreten van afschuw bedaard wa ren. „Wat daar besproken is kunnen we voorlopig alleen nog maar raden; iik meen echter niet ver van de waarheid af te zijn, als ik zeg, dat men daar bezig is geweest om ons allen aan de Spanjool te verraden en te verkopen" e „Schande: Schande! Schande!" loeide het uit honderden kelen. „En nu vraag ik u". riep Ripperda met luide stem, „kunnen wij toestaan dat er in het geheim over ons lot wordt beslist, zonder dat wij zelf hierin onze mening kenbaar mogen maken?" „Nee! Nee! Nooit!" brulden de aanwezi gen in vervoering. „Druist dit niet tegen ons gevoel voor waarheid en recht in?" „Ja' Ja! Welzeker! En hoe!" daverde het door de vrieslucht. Ripperda knikte glimlachend en hernam het woord: „Ik wist wel dat u zo zoudt reageren. Ik weet dat ik veel van u vraag. Van dit ogenblik af neem ik de leiding in -handen; het is volgens de wil van de Prins, die mij als militair gouverneur van Haarlem neen benoemd. Ik weet dat dit besluit de vijand binnen enkele dagen voor onze poorten zal brengen. Eerst zullen we bij één van deze poorten, de Amsterdamse, de terugke rende stadverraders gevangen nemen". „Bravo!" meende het auditorium. „Goed zo! Weg met die kerels!" „Burgers van Haarlem, ik weet dat ik op uw aller moed en trouw kan rekenen. GezamenlijK zullen we de vijand het hoofd bieden en Haarlem behouden voor hem, die wij als ons aller aanvoerder erkennen. „Leve de Prins van Oranje!" viel de me nigte hem bij. En weer en weer. „Leve de Prins van Oranje! Leve de Prins! Weg mei de Spanjool! Leve Ripperda' Hiep, hiep, hiep, hoera' Hoera!" Men begon door het poortje weg te stromen, jubelend, dansend, springend, zingend: „Die stadt wij r.iet opgheven, „Sprack die Overste Luytenant. „Wij willense bewaren van Conincx weghen „En gheven ons in Godes ha-nt.' „Alva wilt des Conincx verderven zijn lant, „Vermoort de lieden aan elcken kant. „Met kruvt en loot wij u verwachten, „Vain hongher suldy ons niet versmachten". Joelend verspreidde men zich door de stad. Binnen, in zijn grote zaal, stond Rip perda lang in gedachten verzonken. Lang zaam sprak hij tenslotte tot zijn vriend Joh an: „Ik wist dat ik op hen rekenen kon. Nu gaat het er op los. God helpe ons". HOOFDSTUK V Meester Quirijn Talesius bewoonde een der statige herenhuizen in de Kruisstraat, die Zuidwaarts op de Groote Markt bij het raadhuis uitmondde. Op de eerste ver dieping aan de straatzijde had hij zijn werkkamer. De meubels waren van zwaar donker eikenhout en in de zetels bij de schouw waren allerlei figuren uitgesneden. In de rugleuning vam Talesius' lievelings- stoel zag men het wapen van Haarlem: het opstaande zwaard met de vijf sterren er om-heen; daaronder de spreuk „Vicit, vim, virtus", de deugd heeft het geweld overwonnen. Op een ri-ggel langs de mu ren stond een uitgebreide collectie borden, en uit alles bleek dat de heer Q. Talesius niet tot de landlopers behoorde. Ursula, zijn dochter, stond voor een der kleine glas-in-loodramen en keek naar be neden, waar de rumoerige burgers al zingend, dat zij niet van honger zouden versmachten gearmd door de straten liepen. Zij was een knappe, rijzige vrouw van nog geen dertig jaar. Om haar mond had zij dezelfde strenge trel ook haar vader kenmerkte. „Binnen", riep zij. toen er zacht geklopt werd. Brechtje, de oude huishoudster, ver scheen. „Is meneer nog niet beneden, joffer Ursula?" „Nee, Brechtje. Laat hem nog maar even slapen: hij gunt zich toch al zo weinig rust". „Ik verwonder me iedere dag weer over zijn uithoudingsvermogen", zei Brechtje hoofdschuddend. „Een ander blijft op zijn leeftijd bij de haard zitten en doet af en toe een dutje". „Wek hem daarom nog maar niet", ried Ursula af. „Als hij tenminste niet al wak ker geworden is van het rumoer buiten!" „Ja, ze hebben het weer aardig op hun heupen vandaag. Eerst laten ze de klokken luiden dat horen en zien je vergaat en dan lopen ze te zingen en te schreeuwen alsof er in alle taveernes vrij geschonken wordt. Ze gunnen een mens tegenwoordig geen rust meer". „Ik dacht eerst dat er brand was", zei Ursula, „maar er schijnt toch iets anders aan de hand te zijn". „Weet u het dan nog niet?" riep Brechtje verbaasd uit. „Hoe zou ik nu iets kunnen weten? Ik ben immers vandaag nog niet buiten ge weest!" „Natuurlijk!" zei Brechtje, blij dat ze een nieuwtje kon vertellen. „Wat dom van me! Nee, moet u horen!" Zij werd er op gewonden van en nam zelfs op een stoel bij de tafel plaats. „Ga zitten", zei Ursula. „Ik zit al", stelde Brechtje haar gerust. „Nee, moet u horen! Er schijnt iets heel bijzonders te zullen gebeuren. Ripperda heeft alle mannen in de Doelen bij elkaar geroepen; daarom hebben ze de klokken geluid. Wat er nou allemaal bespro-ken is weet ik ook niet; eerlijk gezegd kan het me bar weinig schelen. Het zal wel weer iets over oorlog zijn of zo. De mannen heb ben tegenwoordig niet eerder rust voor ze ruzie hebben. Is het niet met de één, dan met de ander". Buiten passeerden op dit ogenblik een dertigtal jongens in ganzepas achter elkaar. „Leve de Prins! Leve de Prins! Leve de Prins!" riepen ze op de maat. „O, laat meneer het maar niet horen!" riep Brechtje ontsteld, die naar het raam was gelopen. „Weet je helemaal niet wat Ripperda heeft gezegd?" drong Ursula aan. „Welnee, joffer, ik heb er niet naar gevraagd. Wat kan het me schelen? Er worden de laatste tijd al veel te veel redevoeringen afgestoken. Iedereen steekt maar redevoeringen af. Hoe meer er ge kletst wordt, des te opgewondener worden de mannen en des te meer raakt het ge zonde verstand zoek". „Je neemt alles nogal makkelijk op, Brechtje", lachte Ursula. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9