Het Fries voertaal op lagere scholen in Friesland „Verkeer moet zich aanpassen aan de stad, niet omgekeerd" Agenda voor Velsen DE VISHAL - EN OP ZEE1 V.V.Z.Z. kan op een vruchtbaar jaar terugzien In het derde leerjaar overgang naar het Nederlands „Vliegende schotels zijn fabelen" Bedrag op giro 5100 steeg tot f 555.000 Amsterdamse wethouder: Afbraak en dempingen werrken averechts Minister Suurhoff toont zijn interesse Heemskerk Gebrek aan bekendheid of weerzin? VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 13 TWEEDE KAMER Utrechtse Sterrenwacht: Ernstige aanrijding in Zandvoort Vluchtelingenhulp „Geen liefdadigheid met openbare gelden" „Het leven begint bij 40" Ledental Wit Gele Kruis neemt toe Een mooi stuk werk Drie ministers in de bres voor generaal Gruenther Scheepvaart Met slechts de stemmen van vijf K.V.Pa leden tegen heeft de Tweede Kamer giste ren het wetsontwerp aangenomen tot rege ling van het onderwiis in de Friese taal en het gebruik van het Fries of een streektaal als voertaal bü het lager onderwijs. Tevo ren had de staatssecretaris van onderwijs, mejuffrouw De Waal, ter geruststelling van sommige Kamerleden de verzekering ge geven dat bij invoering van het Fries als voertaal reeds van de eerste klas af Neder lands zal worden onderwezen, in de loon van het derde leerjaar wordt Nederlands de voertaal. Het derde leerjaar wordt beschouwd als overgangsjaar van Fries naar Nederlands. Voordat het Fries op een school als voer taal wordt ingevoerd, zullen de ouders daarin worden gekend en deskundige voor lichting krijgen over de voor- en nadelen. Er zullen maatregelen worden getroffen om bij invoering van het Fries als voertaal aan het einde van het derde leerjaar goede resultaten met het Nederlands te waar borgen. Voor het bijzonder onderwijs kan de regering daaromtrent geen voorschrif ten geven. Een bepaling in de wet zou dus geen betekenis hebben. Er zal samenwer king nodig zijn met de onderwijsinspecties. Er kunnen moeilijkheden ontstaan voor kinderen die alleen Nederlands spreken. Gedacht wordt dan aan individueel onder wijs, maar ook aan de mogelijkheid dat niet alle scholen in één gemeente het Fries als voertaal zullen invoeren. Indien geen bevredigende oplossingen worden gevon den, zou tot wetswijziging moeten worden overgegaan, maar in de praktijk zal wel In het begin van September van dit jaar kwaim bij de Utrechtse Sterrewaeht een aantal berichten binnen over waarnemin gen van merkwaardige verschijnselen in de lucht. Na een oproep in de dagbladen wer den ongeveer tweehonderd brieven uit alle delen van het land ontvangen. De bestu dering en bewerking van dit materiaal is nu voltooid. Het blijkt dat de waarnemingen niet alle op hetzelfde verschijnsel slaan, want in de brieven worden uiteenlopende dagen en tijdstippen genoemd. De berichten hebben betrekking op een tijdsinterval van onge veer tien dagen. De verschijnselen waar over de waarnemers schrijven vallen vol gens de Sterrewaeht uiteen in vier groe pen: Een aantal waarnemers, in de omgeving van Nijverdal heeft zich laten beetnemen door schooljongens, die een vlieger met een lampje aan de staart hadden opgelaten. Ook de ballonnen met een lampje er aan die (voor het onderzoek van de wind richting) dagelijks door het KNMI worden opgelaten werden door sommigen voor „vliegende schotels" aangezien en aan de Sterrewaeht gerapporteerd. Andere waarnemingen, vooral uit de kuststreek, hadden betrekking op de door straaljagers achtergelaten condensatiestre- pen of op deze vliegtuigen zelf, blinkend in het licht van de ondergaande zon. Juist in die tijd werden uitgebreide manoeuvres gehouden. Tenslotte was er een aantal waarnemers dat kennelijk een vuurbol heeft gezien. Een vuurbol is een zeer heldere „vallende ster". Helaas was het aantal waarnemin gen te klein en te onvolledig om van deze vuurbollen de baan te bepalen. Dit zou wel mogelijk geweest zijn bij een groter aantal. Sinds 1947 houdt men zich op de Utrecht se Sterrewaeht bezig met het verzamelen en beu erken van waarnemingen van vuur bollen. In de loop van deze tijd zijn reeds een 4000-tal brieven ontvangen over aan de hemel geziene lichtverschijnselen. Onder deze vierduizend was een aantal, dat, althans volgens de waarnemers, be trekking had op „vliegende schotels". Merkwaardig is echter dat vuurbollen steeds door een soms zeer groot aantal waarnemers uit het gehele land en ook daarbuiten worden opgemerkt, terwijl het bij een bericht over „vliegende schotels" steeds een of enkele waarnemers betreft op niet meer dan een punt, deze berichten worden nooit bevestigd door meldingen uit andere plaatsen. Op grond van dit uit gebreide materiaal menen de onderzoekers van de Utrechte Sterrewaeht dan ook zon der enig twijfel de „vliegende schotels" naar het rijk der fabelen te kunnen ver wijzen. VRIJDAG 29 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 u.: „Het meisje in kamer 17". Rex, 20 u.: „Ten Westen van Zanzibar". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. „Felison", 20.15 uur, Cultureel Gebouw, lezing met film en lichtbeelden. Ned. Chr. Vrouwenbond, 20 uur: Ned. Herv. Jeugdigebouw, bijeenkomst. ZATERDAG 30 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Het meisje in kamer 17". Rex, 20 uur: „Ten Westen van Zanzi bar". „Pieter Vermeulenmuseum", Cultureel Gebouw, Moerbergplantsoen, geopend van 1417 uur. IJmuidens Roem, 20 uur, Patronaatsge- bouw, concert. Commissie Concerten Geref. Kerk, 20 uur, zangavond Hervormingsdag o.l.v. de heer Schouten, Iohtuskerk. Ned. Herv Gem., 20 uur, Hed. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, opvoering „De Rebel" door het Prot. Chr. Mijn werkersgezelschap uit Zuid-Limburg. VELSEN-NOORD Gymnast.ver. „Sparta", 20 uur. Gebouw Concordia, feestuitvoering t.g.v. gouden jubileum. blijken dat de moeilijkheden kunnen wor den opgelost. In ieder geval zal een aan schrijving uitgaan naar de gemeente- en schoolbesturen op deze zaak te letten. De Lager-Onderwijswet bepaalt niet dat het Nederlands voertaal op de scholen moet zijn. Maar het lesgeven in een „vreemde" taal is aan voorwaarden gebonden. Daar uit blijkt dus volgens de staatssecretaris dat Nederlands wèl de voertaal is bij het onderwijs. Luchtbescherming en woningbouw De Kamer heeft voorts een wijziging van de Woningwet aangenomen, waardoor de regering aan de gemeenten voorschriften kan geven ter aanvulling van de gemeen telijke bouwverordeningen met bepalin gen, die de bouwers van woningen ver plichten zekere voorzieningen te treffen ter bescherming van de bewoners tegen luchtaanvallen. Het is de bedoeling voor te schrijven dat voor huizen met drie of meer woonlagen de draagvloeren van steenachtig materiaal moeten zijn vervaardigd. Voorts zullen de bouwers worden verplicht tot het maken van een onderbouw, bijvoorbeeld kelder boxen, zoals voor 80 percent bij de woning bouw reeds wordt gedaan. De gevelmuren zullen een dikte moeten hebben van 30 centimeter. Tenslotte wordt een tweede uitgang verlangd, welke in vele gevallen ook thans reeds aanwezig is. Minister Witte verwachtte van de voor schriften in het algemeen geen stijging van de bouwkosten, omdat stenen vloeren thans goedkoper zijn dan houten vloeren. Alleen de communisten stemden tegen. Bevordering officieren Eveneens met alleen de communisten als tegenstemmers heeft de Tweede Kamer na een technische discussie het wetsontwerp aangenomen inzake een nieuwe regeling van de bevordering en het ontslag van of ficieren en reserve-officieren. Er werd uit de Kamer nogal geklaagd dat de nieuwe wet te veel wil regelen en dat bevorderingen, ongeacht iemands kwa liteiten, eigenlijk automatisch zullen ge schieden omdat bevordering bij keuze hoge uitzondering zal zijn. Staatssecretaris Moor-* man vond het echter juist van belang dat het officierskorps uit de wet volledig zijn rechten kent door een zo nauwkeurig mo gelijke omschrijving. De leger-organisatie is gebaat met een korps dat opgewekt en met vreugde zijn dienst doet en dat weet niet onderhevig te zijn aan willekeur bij bevordering. Dat is de kerngedachte van "het wetsontwerp. Dat volgens de Kamer de regering in de nauw keurige omschrijving van de rechten „min of meer" was geslaagd, vond de staats secretaris de hoogst mogelijke lof. Volgende week vergadert de Tweede Kamer niet. Op 9 November begint het financieel debat over de rijksbegroting. Doordat de zevenjarige jongen M., wonende Zr. Dina Brondersstraat te Zandvoort, Don derdagmiddag omstreeks kwart voor vieren de rijweg van de Haarlemmerstraat, ter hoogte van „de Tol" overstak, werd hij, on danks pogingen van de bestuurder, om hem nog te ontwijken, aangereden door een luxe wagen, komende uit de richting Haarlem, be stuurd door de heer R. uit Bussum. Hij werd door het linkerspatbord geraakt en bleef op de weg liggen. Dr. B. Entzinger, die de eerste hulp verleende, liet het knaapje met een ge broken been en een wonde aan het hoofd, naar een ziekenhuis te Haarlem overbrengen. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft Donderdag 32.000 gulden ontvangen. In totaal is nu tot en met Donderdag 555.000 gulden op giro 5100 binnengekomen Een dag eerder was met 523.000 gulden het half millioen overschreden. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Onderwijzersvereniging heeft, mede uit naam van de andere onderwijzersorgani saties, een brief gericht aan alle onder wijzeressen en onderwijzers in Nederland. Het vraagt hun daarin, driekwart percent van hun salaris over October af te staan voor de actie voor de vluchtelingen. Van het rijk zal worden gevraagd het aldus bijeen te brengen bedrag te verdubbelen. In de Limburgse gemeente Brunssum hebben alle gezinshoofden een aan hen persoonlijk geadresseerde, door de burge meester ondertekende brief ontvangen, waarin steun wordt gevraagd voor de vluchtelingen. De daarop gevolgde inzame ling heeft ruim f 2100.opgebracht, het geen neerkomt op 40 cent per gezin. In de vergadering van de Utrechtse ge meenteraad heeft het lid van de raad Stekelenburg (P.v.d.A.) een interpellatie gehouden over de uurloonactie voor de vluchtelingen voor wat betreft het ge- meentepersoneel, inbegrepen het onder wijzend personeel. Het bleek dat het col lege van B. en W. in meerderheid was tegen verdubbeling van het op f 10.000. te schatten bedrag door de gemeente. De burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz zeide in zijn antwoord, de noden van de vluchtelingen niet te onderschat ten, doch geen vrijheid te kunnen vinden liefdadigheid te plegen met de openbare gelden. Dit standpunt is door de gemeente ook ingenomen inzake de stichting 1940/45, en aan de watersnoodrampslachtoffers is alleen indirecte steun gegeven deor middel van werkkrachten. Bij de stemming over een door de heer Stekelenburg ingediend voorstel, het bedrag van de uurloonactie te verdubbelen staakten de stemmen op 18 voor en tegen. De scheidingslijn bleek bij de stemming door de partijen heen te gaan en ook bij het college van B. en W. was dit het geval. Volgens het reglement van orde zal in de volgende vergadering opnieuw over het voorstel gestemd moe ten worden. De Amsterdamse wethouder van Volks huisvesting, mr. R. van den Bergh, heeft voor het departement Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gesproken over „De toekomst tan de Amsterdamse binnenstad". Hij wees nadrukkelijk het verwijt van de hand dat de overheid schuldig zou zjjn aan het bouw kundig verval dat de hoofdstad op vele plaatsen vertoont. De overheid kan weinig bereiken bij particuliere bezitters wier pan den niet op een monumentenlijst voorko men. Een radicale beslissing zou zijn: alles af breken wat niet strookt met moderne eisen öf alles geheel laten zoals het is. Dat eer ste wenst niemand, in het tweede gelooft niemand die Amsterdam aanvaardt als le vende stad. Noodzakelijk is de juiste mid denweg te vinden. De hoofdstedelijke bin nenstad is als stedebouwkundig monument karakteristiek doordat daarin de eeuwen door is behouden gebleven de eigen harmo nie van schaal en kleur in en tussen de ho rizontale uitleg en de verticale elementen. Een aanslag op die horizontale schaal is onduldbaar. Noch in het schema van de verkeerswegen, noch in de verticale struc tuur zal overigens in de binnenstad radi caal breken toegestaan kunnen worden. Wel mogelijk en wellicht noodzakelijk is zulks in diverse stadsgedeelten, die direct buiten de singelgracht liggen. Plannen daarvoor zijn in voorbereiding. Zolang een groot deel van de handel en industrie op straffe van ondergang gebon den is aan zijn huidige plaats in de binnen stad zal de functie van die binnenstad zich nauwelijks wijzigen. Redelijke expansie in de city zelf moet dikwijls gebillijkt en ge steund worden. In die gevallen zal soms een mooi punt moeten worden prijsgegeven. Het is een groot probleem zo vele bedrijf jes beslist gebonden aan de binnenstad in het leven te houden, aldus mr. Van den Bergh. De noodzaak van een sanering der bin nenstad kan niet worden ontkend. De Op de Sandettie Bij de Duitse trawlers in de nabijheid van de Sand-ettiebank, waarvan we de „Remseheid", „Stralsund" en „Mattias Foeher" al noemden, zijn thans ook de „Kiel", de „Aaehen", de „Leipzig", de „Otto Bertram", de „Von Beckerath" en de loggers „Schwalbe" en „Rebecca". Van de Nederlandse trawlervloot is n-u ook de „Dirkje" in het Zuiden present. Schipper Cor Kroving van de „Onderneming 3" meldde aanvankelijk geen behoorlijke trek ken, maar gaf gisteren laat in de middag een trek door van drie last. De Duitse trawler „Kiel" meldde voorts trekken van 180, 80 en 40 Korb haring. De trawler „Leipzig" had gisteren assistentie van het Duitse visserij wachtschip „Frithjof" nodig: een van de opvarenden had een wond aan het oog opgelopen. In de hal Vanmorgen was de trawler „Pos-tboy" (van 18 Oct.) aan de afslag met 610 kisten makreel, 260 haring en 130 schelvis. Voorts kwam de KW 64 binnen met 225 kisten schelvis en 25 diversen en waren er ook tien vleetloggers met bij elkaar 5000 kisten haring. De kleine vaart voerde aan 5000 kg tongen en 150 kisten schol. Haring laag De makreel deed vanmorgen van 16 tot 17; haring van 10 tot 11. Van de haring werden flinke partijen opgehouden; er is geen gelegenheid om in te vriezen en in Duitsland is thans ook voldoende aan voer. Zwarte koolvis deed vanmorgen ƒ84, grote schelvis 38, grootmiddel 40, klein- mid-del 36, pennen 32 tot 28, mooie braad 20 tot 22 en kleine braad 16 tot 14. De wijting ging van de hand voor 17, torren voor 18, schol 3 voor 25 en schol 2 voor 34 tot 35. De prijzen van de tong waren ongeveer als gisteren: lap pen 3.50, grootmiddel tong 2.40, klein- middel 2.15, ton-g I 2.05 en slips 1.80. Wat er komt Voor de Zaterd-agmarkt was vanmorgen officieel nog geen trawler bekend. De traw ler „Medan" (van 20 Oct.) was stomende met 820 kisten, waarvan 450 makreel, 20 zwarte koolvis, 80 haring, 250 schelvis en piepers en 20 diversen. Oudste boten zijn daarna de „Haarlem" en „Gelria" (van 19 Oct.) en de „Norma Maria" (van 20 Oct.). In ieder geval is de KW 76 wel voor de Zaterdag present. Het schip voert aan 150 kisten, waarvan 75 kabeljauw en gul, 45 schelvis en piepers, 20 platvis, 5 wijting en 5 diversen en 800 stuks stijve kabel jauwen. Driemaal in een week De logger „Orion" KW 22 van Joh. Par- levliet Lzn., bewijst deze week wel hoe enorm groot de haringvangsten thans zijn. Driemaal is de Katwijker deze week aan de IJmuidense kant verschenen. Woensdag was de logger binnen met 150 kantjes, Donderdag met 350 kantjes en vanmorgen om kwart voor tien kwam de „Orion" weer binnen; nu met liefst 340 kantjes haring van één nacht. In één week heeft de „Orion" dus 50 last haring aan wal gebracht! In de Noord De „Abraham" meldde gisteravond een trek van 80 manden makreel en 150 stuks koolvis; de „Haarlem" deed (Zuidover sto mende) trekken van 35 manden hoops en voorts een trek van 10 manden heek („mooi soort", zei schipper Blok). Vangstberichten uit zee In de nacht van Donderdag op Vrijdag meldden de Katwijkse en IJmuidense log gers de volgende vangsten: KW43 50 kan tjes, KW161 120, KW6 200, KW138 120, KW22 340, KW67 34, KW167 85, IJM75 70, KW129 80, KW3 34, KW23 150, KW47 34, KW127 40, KW141 50, IJM74 50, KW70 85 kantjes uit 63 netten, KW5 200, uit 34, KW7 260, uit 45, KW37 170, uit 33, KW78 50, uit 65, KW159 170, nog 45, KW170 85, nog 25, KW14 40, nog 10, KW54 80, nog 20. Uit halve vleet werd scheep gehaald: KW85 120 kantjes, KW97 100, KW2 17, KW25 25, KW20 70, KW40 120, KW49 45, KW74 170, KW95 50, KW147 25, KW175 50, KW83 34, KW144 10, KW151 50. De gemiddelde vangst van Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk was 95 kantjes. Binnengekomen IJM 283 Martenshoek, 78, 206, 249, 213, 202, 226; KW 41 Aafje Jacoba, 57 Dina Ma rie, 22 Oreon, 38 Bertha, 64 Elizabeth, 73 Maria Jacoba, Jan, 9 Hubertha Geerarda, 19 Dirk, 45 Neptunus, 48 Cornelis Marinus, 18 Hollandia, 35, 210, 189; SCH 7 Willy, 53 361, 247, 45, 160, 130; UK 94, 66, 70, 47, 94, 115, 91, 9, 81, 141, 69, 96, 85, 176, 194, 53, 161; LT. 746 (Eng.). Hospitaalkerkschip „De Hoop". Vertrokken IJM 71 Bloemendaal, 116 Eveline, 49 Petten, 213, 241, 206, 218, 230, 241, 209 Wi- ron IV, 202, 249, 206, 226, 213; KW 3 Piet en Leendert Huibert, 54 Annie, 5 Fierman Eduard, 22 Oreon, 170 Zeemeeuw, 128, 30, 60, 189, 35; HD 79 Drie Gebroeders; RO 15 Antje; SCH 140 Onderneming, 7 Willy, 249, 210, 132, 247, 19, 89, 91, 49, 262; UK 169, 70, 115, 161, 86, 41, 85, 264, 9, 41; TX 39, 17, 36, 33; VL 78; LT. 746 (Eng.). nauwgezette studie die dit vergt kost zeer veel tijd. Verkeer Het halve spinneweb, gevormd door het binnenstads wegennet, is te teer voor de capaciteit van het moderne verkeer, zei de wethouder, die betoogde dat het verkeer zich moet aanpassen aan de capaciteit van de stad, niet omgekeerd. Elke nieuwe ver keersweg geeft mogelijkheid door te drin gen tot plaatsen waar het verkeer niet weg kan. Braak en dempingen werken daarom averechts. Voorts zei mr. Van den Bergh: Parke ren is in strijd met de rechten van het ver keer. Dit moet zijns inziens de uitgangs gedachte zijn van een oplossing. Men moet geen auto's parkeren nabij kantoren en bedrijven in de binnenstad, tenzij in zeer bijzondere gevallen. De bodediensten moe ten uit de binnenstad verdwijnen. Aanpas sing van de stad aan het toekomstige ver keer noemde mr. Van den Bergh onmoge lijk, omdat elk plan betekent het aanvaar den van een wissel op een totaal onbekende toekomst. De city van een levende stad zal het verkeer aantrekken tot overspanning toe Slechts in die overspanning zal het ver keer zijn grens vinden. Beperking van par ticulier verkeer noodzaakt tot verruiming van openbaar vervoer. Daarvan is het ge. meentebestuur zich bewust. Alles wat daar mee samenhangt is in studie, zo besloot mr. Van den Bergh. De aanvragen om werkkrachten van bo ven de 40 jaar, die werkloos zijn geraakt komen nog dagelijks uit alle delen van het land binnen bij de stichting „Het leven be gint bij 40". Van werkzoekenden komen tientallen aanvragen om werk binnen van juristen, ingenieurs, scheikundigen, ac countants, translateurs, kortom van men sen, die in het verleden zeer belangrijke posities hebben bekleed, doch die nu niet gemakkelijk aan de slag kunnen komen, omdat zij de 40 gepasseerd zijn. Het secretariaat ontvangt vele aan vragen voor boekhouders, correspon denten, vertegenwoordigers enzovoort. De stichting deelt verder mede, dat zij bij haar streven om werkzoekenden boven de 40 weer aan de slag te helpen (zij verleent geen bemiddeling aan hen, die van be trekking willen veranderen) grote mede werking ondervindt zowel van de overheid als van kerkelijke zijde. Tal van kerkelijke instanties hebben hun sympathie met het streven der stichting betuigd en haar medewerking toegezegd. De plaatsvervangend directeur-generaal van het rijksarbeidsbureau, de heer P. Knop, heeft zich op verzoek van minister Suurhoff in verbinding gesteld met het dagelijks bestuur der Stichting teneinde zich volledig op de hoogte te stellen van de werkwijze en de resultaten van deze particuliere organisatie. Minister Suurhoff heeft de wens te kennen gegeven zo vol ledig mogelijk te worden ingelicht al vorens een definitieve vergunning voor het verlenen van arbeidsbemiddeling aan de Stichting te verstrekken. Afdelingen van „Het leven begint bij 40" worden opgericht in Den Haag, Rotterdam en Breda. SMOOKSTATIONS IN LONDEN De Londense overheid zal in de Engelse hoofdstad 57 stations oprichten voor het signaleren van de „smog" (rook en mist) en het meten van de dichtheid er van. Het Wit-Gele Kruis van Heemskerk zal binnen afzienbare tijd over een nieuw wijk- gebouw kunnen beschikken. Om aan de gel den te kunnen komen zal een contributie verhoging noodzakelijk zjjn en tevens kan worden gerekend op steun van rijk en ge meente In de gezeilenzaal van het K.S.A.-ge- bouw heeft de plaatselijke afdeling haar jaarvergadering gehouden en uit het ver slag over 1953 van de secretaris, de heer Huneker, bleek dat het ledental zich in een snel stijgende lijn bevindt. In het afgelopen jaar werden 6230 bezoeken afgelegd bij 206 zieken. Een groot aantal injecties tegen be smettelijke ziekten werden toegediend. De penningmeester had nog een batig saldo van f 1327,25 in kas. Bij de bestuursverkie zing werd de heer A. van Lieshout bij ac clamatie herkozen. Enige leden verzochten het bestuur om de grote gezinnen en ouden van dagen minder contributie te laten be talen en de voorzitter de heer S. v. d. Kolk zegde toe dat het bestuur deze kwestie zal bespreken. 99 In de Wilhelminaschool aan de Hout manstraat in IJmuiden werd de 26ste le denvergadering gehouden van de Vereni ging voor Zwakzinnigenzorg in Velsen. Voorzitter H. Groeneveld, die de bijeen komst opende, memoreerde het vertrek van het bestuurslid mevrouw De Groot Schotman naar elders en gezien de ver diensten van deze ex-bestuurster werd zij tot erelid benoemd. Bij acclamatie werd in haar plaats de heer J. M. van der Vlugt benoemd. De aftredende leden dr. P. C. de Weerdt en E. W. de Boer werden her kozen. In de loop van de avond heeft de direc teur van de werkinrichting, de heer A. P. Stolk, verslag uitgebracht over de gebeur tenissen in de werkinrichting in het afge lopen jaar. Twaalf pupillen aan het werk Wanneer we aan het eind van dit jaar terugblikken, zo zei de heer Stolk, lijkt het, of het gedurende de afgelopen maan den in onze werkinrichting nogal gemakke lijk is gegaan. Onze pupillen werkten ge stadig voort, de verkoop was zeer bevredi gend en grote moeilijkheden kwamen niet voor. Maar alleen hij, die dagelijks korter of langer tijd in de inrichting vertoeft, weet welke spanningen in deze kleine sa menleving soms plotseling kunnen ont staan en hoe deze snel een ongekende hoog te kunnen bereiken. „Of u dadelijk wilt komen, want Jan wil zijn matten niet doortrekken" of: „Reijer heeft zo'n erge ruzie met Willem!" En wan neer je dan komt, is een enkel woord, of soms alleen een rustige houding al vol doende om olie op de wilde golven te wer pen en de onruststoker weer kalm zijn werk te doen vervolgen. Toch is het gedrag van onze mensen ook buiten de inrichting zeer behoorlijk, zo vervolgde spreker. Eén pupil moest echter aan het eind van het jaar wegens minder gunstig zedelijk gedrag in „Huize Schuy- lenburg" in Apeldoorn worden onderge bracht, waardoor het aantal tewerkgestel- den tot 12 terugliep. De heer Stolk vond, gezien de omvang van de gemeente dit aantal wel gering, maar, zo zei hij, het valt moeilijk uit te maken of mindere bekendheid met, dan wel een zekere ongemotiveerde weerzin tegenover de inrichting hiervan oorzaak is. Van 17 tot 54 jaar De leeftijd van de pupillen, van wie er in 1953 twee gedurende 24 jaar onafgebro ken onder toezicht van de vereniging ston den varieerde van 17 tot en met 54 jaar. Bakfiets beter dan wagen De verkoop van de productie verliep ook in het afgelopen jaar naar wens, hetgeen voornamelijk moet worden toegeschreven aan het feit, dat één der tewerkgestelden geschikt bleek om regelmatig te gaan ven ten. Voor dit venten in deze uitgestrekte gemeente is echter een handwagen minder geschikt. Een van de vurigste wensen van de directeur is, dat men zich spoedig een bak fiets zal kunnen aanschaffen. Dit vervoer middel zal ongetwijfeld de verkoopmoge lijkheden vergroten, want het is gemakke lijker op deze wijze de grote bedrijven in Velsen en de gemeentelijke instanties die alle trouwe afnemers van de producten zijn, te bezoeken. Het spreekt dat het bij de V.V.Z.Z. niet alleen jubeltonen zijn die in dit jaar ge hoord werden. De samenwerking met de coöperatieve in- ert verkoopvereniging A.V.O. liet heus weieens iets te wensen over, zo zelfs dat door gebrek aan grond stoffen stagnatie in de productie dreigde. En dit is in een instelling als deze dubbel te betreuren. Maar dank zij de leiding zijn er nooit excessen voorgekomen en hebben een twaalftal mannen, wier geestelijke capaciteiten anders zijn dan die van de doorsnee-mens, toch weer een jaar lang het besef gehad dat zij op hun plaats nut tige leden van de maatschappij zijn. We wensen de vereniging in het nieuwe jaar dan ook veel succes toe in haar mens lievende arbeid. Op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer Sassen, naar aanleiding van de rede, die generaal Alfred M. Gruenther, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, te New York heeft gehouden voor „The Natomal Security Industrial Association over de Europese Verdedigings Gemeenschap, heeft de heer Beyen, minister van Buitenlandse Zaken, mede namens de heer Staf, minis ter van Oorlog, en van Marine, en van de heer Luns, minister zonder portefeuille, ge antwoord: De ministers zijn van mening, dat het United Press-bericht, zoals afge drukt in de „New York Herald Tribune" van 1 October de strekking van het betoog van generaal Gruenther onjuist heeft sa-- mengevat. Agamemnon, 28 te Port au Prince. Aldabi, pass. 27 Fernando Noronha n. Rio de J aneiro. Alpherat, 27 te Boston. Amstelbrug, 25 te Bahia Blanca. Amstelland, 27 v. St. Vincent n. Recife. Amstelstad, 28 v. Karachi n. Bombay. Arendskerk, 27 v. Alexandrië n. Genua. Averdijk, 27 te Rotterdam. Alioth, 28 v. Ilheos n. Bahia. Aludra, pass 28 Viissingen n. Antwerpen. Aagtedijk, 27 180 m. NO. Fort Aleza. Aalsum, 27 130 m. W.ZW. Kreta. Aardijk, 27 600 m. W. Valentia. Albireo, 27 580 m. Z.t.W. Las Palmas. Alcyone, 27 170 m. N. Fernando Noronha. Almdijk, 27 450 m. Z.ZO. Kp. Race. Arnedijk, 27 170 m. NO. Aruba. Ariadne, 28 Naxos ten anker. Baarn, 27 te Trinidad. Bonaire, 27 400 m. N.NO. Paramaribo. Barendrecht, 27 te Bremen. Bantam, 28 te Mufatta. Betiri, 27 90 m. Z. Kp. Comorin. Billiton, 27 v. Penang n. Port Swettenham. Blijdendijk, 27 400 m. O.ZO. Kp. Race. Bandjermasin, 28 te Kalanget. Calllsto, 27 460 m. ZW. Kp. Race. Corilla, 27 130 m. W.t.Z. Cyprus. Crable of Liberty, 27 210 m. W. Kreta. Clavella, 28 420 m. Z.t.W. Sydney. Cottica, 27 630 m. NO. Fayal. Daphnis, 27 te Port de Paux. Duivendijk, 28 te Seattle. Eendracht, 28 te Ceuta. Falco, 28 te Montreal verwacht. Gooiland, 27 v. Itajai n. Rio Grande. Garoet, 27 v. Houston n. New Orleans. Gaasterland, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Ganymedes, 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Hector, 27 v. Bremen n. Amsterdam. Haarlem, 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Heemskerk, 28 te Suez. Hecuba, 28 te Guanta. Hera, 27 v. Carupano n. Aruba. Indrapoera, pass. 27 Finlsterre n. Marseille. Jupiter, 27 v. Georgetown n. Nickerie. Larenberg, 27 1120 m. NO. Sombrero eil. Japara (KPM)25 te Singapore. Lekhaven, 27 320 m. N.t.O. St. Paulsrock. Kota Baroe, 28 v. Aden n. Djeddah. Kota luten. pass. 28 Flnisterre n. Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, pass. 27 Gibraltar n. Genua. Leersum, pass. 28 Viissingen n. Houston. Leopoldskerk, 27 te Abadan. Luna, 28 te Amsterdam. Linge, 27 230 m. ZW. Las Palmas. Limburg, 28 340 m. N.NW. Minikoy. Maasdam, 27 v. New York n. Rotterdam. Manoeran, 31 te Napels verwacht. Modjokerto, 27 920 m. ZW. Fayal. Maetsuycker k, 28 v. Fremantle n. Singapore. Marken, 27 660 m. NO. Fayal. Mitra, 27 870 m. ZW. Fayal. Noordam, 27 900 m. O.t.N. Kp. Race. Ootmarsum, 28 te Bermuda. Orestes, 28 te Antwerpen. Ouwerkerk, 27 te Rotterdam. Oranjestad, 28 v. Aruba n. Curacao. Oberon, 28 te Aruba. Orion, pass. 27 Wight n. Lissabon. Peperkust, pass. 27 Beaöhy head n. Bordeaux. Pieter S, 27 te Rotterdam. Prins Fred Willem, pass. 27 Belle Isle n. Mon- Dr€3l. Prins Joh. W. Friso, 27 te Hamburg. Prins Willem George Fred. 23 v. Toronto naar Hamilton. Phrontls, 27 v. Hamburg n. Amsterdam. Prins Willem IV, 27 v. Suspensoir n. Samik. Ruys, 28 te Rio de Janeiro. Rradja, 27 550 m. ZO. Azoren. Radja, 27 550 m. ZO. Azoren. Rempang, 27 v. Beyrouth n. Port Said. Rufina, 27 320 m. NW. Paramaribo. Rempang, 28 te Port Said. Roepat, 28 te Bandarshapur. Sarpedon, 25 te Houston. Schouten, 26 te Kobe. Soestdijk, 27 v. Houston n. New Orleans. Straat Mozambique, 28 te Pto Grande. Stad Schiedam, 28 v. Rottterdam n. Napels. Salland, 27 150 m. NO. St. Vincent. Scherpendrecht, 27 320 m. NW. Fort Aleza. Sohiedijk, 27 530 m. ZW. Bermuda. Stad Amsterdam, 27 120 m W. Kp. Race. Sibigo, 26 v. Sydney n. Middlesbro. Stad Dordrecht, vertr. 28 v. Palermo n. Bona. Sunetta, 28 90 m. O.NO. Algiers. Tara, vertr. 29 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Tero, 27 v. St. Vincent n. Antwerpen. Tjimenteng. 25 te Beira. Telamon, 28 te Pto Plata- Thelidomus, 27 te Pta Cardan. Tiba, 27 320 m. Z. St. Vincent. Tjitjalengka, 28 te Kaapstad. Tjisadane, 25 te Yokohama. Tjiwangi, 25 v. Singapore n. Hongkong. Utrecht, pass. 27 Perim n Port Said. Van Spilbergen, 28 rede Novoredondo. Van Linschoten, 27 te Amsterdam. Willem Barendsz, 27 v. Amsterdam n. Curacao. W. Alton Jones, pass. 27 Gibraltar n. Philadel- pma. Westerdam, 27 290 m. O. Kp. Race. Westertoren, 27 te Rotterdam. Willem Ruys. pass. 28 Guardaful n. Colombo. Waal, 27 te Oran. Waterman, 28 te Amsterdam. Zuiderkruis, 28 v. Suez r.. Aden. Zaan, pass. 27 Falster n. Zaandam. Zeeland (SSM), 27 te Abenraa. KLEINE VAART Auriga, 28 v Antwerpen te Rotterdam. Alcetas, 27 v. Savona te Genua. Arbon, 28 v. Djeddah te Port Said. verw. Att S, 28 v. Sunderland te Amsterdam. Afiena, 28 V. Gordsbynn te Amsterdam. Albergen, 28 v. Sluiskil te Hamburg verw. Albert Willem, 27 V. Rafso te Wisbeck. Ambiorix, 28 v. Amsterdam n. Rotterdam. Amgo, 28 te Schiedam. Anna b, vertr. 28 v. Swansea n. Granville. Arienoldus G, 27 v. Kosnaes n. Zaandam. Arnoudspolder, 27 v. Oporto n. Antwerpen. Ary Scheffer, 28 v. Rotterdam n. Antwerpen. Audacia, 28 v. Brest te Rouaan verw. Baracuda, 27 v. Grimsby te Rotterdam. Bestevaer, 28 v. Ipswich te Rotterdam. Betty Anne S, 27 v. Lissabon te Viana. Bill S, v. Duinkerken te Drogheda. Brem, 28 v. Viissingen n. Oporto. Boreas, 28 v. Amsterdam n. Rotterdam. Bab T, 27 v. Ostrand n. Pateniemi. Beekbergen, 27 v. Barry te St. Nazaire. Berkelstroom, 27 te Richboro. Bernisse, 27 v. Tunis te Glasgow. Citadel, 23 v. Aalborg te Rotterdam. Crescendo, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Capricorn, 27 v. Blyth n. Oostende. Casablanca, 27 te Port Lyautey. Cornelis pass. 28 Viissingen n. Christtanhamn. Delf zij f, pass. 27 Vlissir.gen n. Antw. Diligentia, pass. 28 Viissingen n. Gent. Diligentia, 27 v. Duinkerken n. Gent. Dollard, 27 v. Antwerpen te Helsingborg. Driebergen, 27 v. Swansea te La Rochelle. Duiveland, 27 op de Tyne n. Newcastle. Denl, 28 v. Karlshamn te Rotterdam. Escaut, 27 v. Parijs te Rotterdam. Express, 27 v. Rotterdam n. Kinslynn. Eiisa, 27 v. Ceuta n. Calais. Fiducia, 27 v. Maassluis n. Washbay. Frans Bohmer, 27 te Lindiane. Friblo, 27 v. Vlaardingen te Londen. Flevo, 27 v. Kopenhagen n. Aarhus. Fiat, 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Gazelle, 27 v. Rotterdam n. Londen. Gerrte S, 27 v. Rotterdam n. Bristolkan. Gaasterland, 27 op de Tyne. Goote, 28 v. Cadiz te Rotterdam verw. Gransbergen, vertr. 28 v. Propriano n. Zeebrugge Heem raad singel, 27 v. Gdynia te Rotterdam. Hoflaan, 27 v. Rotterdam n. Yxpila. Hast I, pass. 28 Viissingen n. Wicklow. Helvetia, verm. 28-29 v. Ipswich n. Rotterdam. Hartel, 27 v. Kopenhagen n. Holbaek. Hast III, 27 v. Boston n. Rotterdam. Ibis, 27 v. Kopenhagen n. Maassluis. Ingeborg, 1 Nov. v. Reykjavik te Hamburg verwacht. Jacoba, 27 v. Rotterdam n. Londen. Johannes, 27 v. Rotterdam n. Kotka. Joost, 26 te Zaandam. Jaba, 28 te Fur. Keyser, 27 v. Helsinki te Aberdeen. Koningshaven, 27 v. Nemours te Belfast. Kunlabori, 27 v. Kings: ynn te Rotterdam. Larix, pass. 27 Brunsbtlttel. Lucas Bols I, 27 v. Hamlna n. Ieriand. Llngestroom, 27 v. Grangemouth te Amsterdam Mame, 27 v. Rotterdam n. Stockholm. Metropole, 27 v. Londen te Rotterdam. Merak N, 27 v. Floreanopolis n. Montevideo. Marcella, 27 te Raufarhavn. Markab, 27 v. Nykoping n. Colchester. Marne, 28 te Antwerpen. Matthew, 28 v. Oslo te Shoreham. Metrans, verm. 27 v. Lenden n. Dordrecht. Michel Swenden, 27 v. Cork n. Swansea. Midsland, 28 v. d. Tyne n. Rotterdam. Mulan, 27 te Duisburg,. Muphrid N, pass. 28 Brunsbüttel n. Wismar. Meike, pass. 27 Viissingen n. Antwerpen. Myfem, 27 v. Gefle n. Stockholm. Nanny, 27 v. Amsterdam n. Zaandam. Neeltje b, 27 v. Rochefort. n. Manchester. Nieuwehaven. 1 Nov. v. Kopenhagen te Rotter dam verwacht. Noord, 28 v. Stanlow te Rotterdam verw. Noorderhaven, 27 v. Pitea n. Rotterdam. Noordland, 27 v. Vejle n. Bremen. Noordstad, 27 te Amsterdam. Nottingham, 27 v. Kingslynn n. Rotterdam. Nassauhaven, 28 v. Kopenhagen te Rotterdam. Omlandia, 27 v. Marseille te Casablanca. Olwe, 28 v. Grimsby te Rotterdam. Oosterburgh, 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Phidias, 28 te Amsterdam. Plato, 27 v. Bilbao n. Bordeaux. Pavo, 20 te Gefle. Ponto, 27 te Gefle. Ponza, 24 Kiel gepass n. Gefle. Phecda, verm. 27 v. Rouaan n. Casablanca. Poortvliet, pas. 28 Kiel-Holtenau n. Zaandam. Rian, pass. 28 Viissingen n. Terneuzen. Rapid, pass. 27 Kiel n. Stockholm. Stan, 27 v. Simrisharnn te Gefle. Spurt, pass. 28 Kiel-Holtenau n. Rotterdam. Statensingel, 28 v. Lissabon te Amsterdam, Stientje Menslnga, 27 v. Riga n. Ventspils. Swift, 27 v. Bruisbtittel n. Rotterdam. Sporota, 28 v. Randers n. Middlesbro. Trito, 27 v. Amsterdam te Rotterdam. Ton S, 27 v. Antwerpen te Dublin. Twente, pass. 28 Viissingen n. Kingslynn. Theodora, 27 v. Middlesbro n. Varberg. Tom v. d. Heide, 27 v. Port Lyautey n. Rouaan. Tukker, 28 te Amsterdam. Vindicat Atque Polit, 27 te Bremen. Virgo, pass. 27 Kiel n. Antwerpen. Vrede, 27 te Hamburg. Walenburgh, 29 v. La Pallice te Rotterdam verw. IJstroom, 27 v. Amsterdam n. Bristol. Zwerver, 27 v. Brussel n. Antwerpen. SLEEPVAART Gele Zee en Loire, met dok pass. 27 Pantellaria naar Haifa. Humber, met baggermolen en bak, 27 ISO m. zo. Kreta. Rode Zee, met stoomschip, 27 v. Colombo naar Bombay.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 15