s Britse havenstakingen kunnen Maandag afgelopen zijn Weerbericht Wegennet ■£[m Stakers ontvangen aanbod van werkgevers gunstig 11 Oorlog die Hitier verloor, kan Adenauer niet winnen Eisenhower en Adenauer zien geen nieuws in Sovjet-nota V Tegenstanders van het Saar-accoord beginnen al terrein te verliezen Accoord van Parijs zal streven naar Duitse hereniging bevorderen Een milliard dollar voor Duitse wapenen Amerikaans-Russische wrijving in Berlijn Het woord is aan De naam Lamping viel in het proces-Schmidt 69e JAARGANG No 95 VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 249 Volkspolitie-leiders naar Moskou vertrokken? C.D.U. houdt oppositie de spiegel voor Plechtige afkondiging moet Adenauers bezoek opluisteren Is fotograferen verboden? Voorzitter van West-Duitse Bondsdag overleden Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE RIJKSWATERSTAAT heeft uitge rekend dat het verkeer in het jaar 1970 ongeveer 2.25 tot 3.6 maal zo intensief zal zijn als in 1950. Dit vergelijkingspunt ligt alweer vier jaar achter ons en men kan zich inbeelden, dat het toen veel minder druk was dan nu. Maar de A.N.W.B. gunt u zulke dromen niet; de Bond heeft ziin eigen rekenaars aan het werk gezet en die zijn op grond van de waterstaatse gegevens tot de gevolgtrekking gekomen, dat er in 1970 ongeveer 800.000 motorrijtuigen zul len zijn tegen 320.000 in dit jaar onge rekend dus de bromfietsen, want dat zijn geen motorrijtuigen in de zin der wet. Als gij aan het huidige auto- en motorfietsen- verkeer denkt en u voorstelt dat die snelle motorische menigte in zestien jaar tiids met 2'A vermenigvuldigd staat te worden, moet u wel even de schrik om het hart slaan. De gedachte dat zich in zoveel an dere landen dezelfde groei voordoet, is daarbij een schrale troost, des te schraler omdat de volken in die landen allemaal meer ruimte hebben dan wij. Nederland is het dichtst bevolkt. Alleen in de grote be volkingscentra dier andere landen, en on de aanvoerwegen daarvan, doen zich d» problemen in dezelfde mate voor als bij ons. In enkele wereldsteden zijn zij erger, vooral in Londen, dat door de gedrongen aanleg van zijn centrum het verkeer niet dan met traaeiheid verwerken kan. Zelfs Parijs, dat in de vorige eeuw-door vooruit ziende stadsbouwers zo mooi is uitgelegd, verkeert evenwel ook al in moeilijkheden. Iemand schreef mij onlangs dat hij in zijn kleine auto vijftig minuten had nodig ge had om de bijna twee 'kilometer lange Chamns Elysées on een spitsuur af te leg gen. De Champ Elysées vormen nu wel een buitengewoon overbelaste verkeers ader, ondanks de grote breedte. Maar het geval geeft toch een typerend staaltje: het gaat overal dezelfde kant uit. België, nog kleiner land dan het onze, maar nog rijker aan auto's, is een kras voorbeeld vlak bij huis. In Londen heeft een der dagbladen juist een felle camoagne ingezet voor verbete ring van het Engelse wegennet, dat ver is achtergebleven bij de eisen die er tegen woordig aan gesteld worden. Van ver ach terblijven kan men in ons land nu wel niet spreken, maar de A.N.W.B. geeft uiting aan „ernstige ongerustheid die in verkeers- kringen heerst ten aan.zien van de uitvoe ring van de rijkswegenplannen." Die uit voering zou in 25 a 30 jaar zeshonderd a zevenhonderd millioen gulden vorderen. Dat heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat een jaar geleden verklaard en daarbij werd dan aangenomen, dat in het tempo van de laatste vijf jaar zou worden voortgewerkt. Maar dat" gebeurt niet, om dat de rijkswaterstaat niet over voldoende technisch geschoolde krachten beschikt. Minister Algera is daar bezorgd over en de A.N.W.B. niet minder. Die noemt als voor beeld de ontworpen rijksweg Ypenburg- Burgerveen de verbinding Rotterdam- Amsterdam die in 1957 voltooid zou moeten zijn. Maar noch in 1953, noch in 1954 konden de voor die weg uitgetrokken sommen worden verwerkt en nu heeft de minister zijn verwachtingen voor 1957 sterk besnoeid. Behoudens tegenslagen zal dan een deel van d'e weg gereed zijn, zegt hij nu en het klinkt niet beter dan een slechte weervoorspelling, door De Bilt met enig medegevoel geformuleerd. Er komen wel een paar jaar bij, voorspelt de A.N.W.B. zonder zulke zachtheid en gij herinnert u misschien dat al enige jaren geleden uit de statistieken bleek, dat die rijksweg Den HaagRotterdam de drukst-bereden weg des lands is. Het ziet er niet mooi uit, te minder om dat tekort aan technisch personeel bij de rijkswaterstaat niet tot de vraagstukken behoort, die men met, een koene ingreep op korte termijn kan oplossen. Het zal de moeite waard zijn aandacht te schenken aan hetgeen hierover bij de behandeling van de begroting zal worden te berde ge bracht. Dit geldt nu de rijkswegen. En als ge dan denkt aan het verkeersgedrang in de ste den, verreweg het ergst in Amsterdam, dat geen oplossing schijnt te zien of te kunnen aanvaarden van de steeds moeilijker wor dende situatie in de binnenstad, vraagt ge u af of ons hele verkeer niet verkeers- automatisch zal gaan verlangzamen. Even als in Londien. En dat terwijl de automo bielfabrieken zich maar blijven beroemen op de bouw van nog sneller wagens. Helaas moet ik er aan toevoegen, dat verlang zaming geen grotere veiligheid zal mee brengen. Het lijkt vreemd, maar buiten landse ervaring in grote centra heeft dat allang bewezen.Vertraging-en-opeenhoping verhogen de veiligheid niet. R. P. BERLIJN (Reuter) Het West-Berlijn- se. anti-communistische voorlichtingsbu reau ,,West" meldt, dat de bevelhebbers van de Oost-Duitse land-, lucht- en zee strijdkrachten van de volkspolitie voor be sprekingen naar Moskou zijn gegaan. De drie bevelhebbers zijn luitenant-generaal Hoffman, hoofd van de gekazerneerde volkspolitie, generaal-majoor Kessler, be velhebber van de luchtpolitie, en vice-ad- miraal Verner, commandant van de zee- politie. Enige dagen geleden had het bureau „West" bericht, dat de bevelhebbers naar Moskou zouden gaan om uitvoerige in structies te ontvangen voor een uitbreiding van de omvang en de verantwoordelijkheid van de Oost-Duitse strijdkrachten Het bu reau zag in het bezoek een inleiding op het terugtrekken van de Sovjet-bezettingstroe pen uit Oost-Duitsland. Westelijke gealli eerde kringen achten een terugtrekken van de hoofdmacht der Sovjet-strijdkrachten, begeleid door propagandistische leuzen, niet onmogelijk, omdat de Sovjet-regering van de overeenkomsten inzake de West- Duitse bewapening op het laatste ogenblik wellicht op deze wijze de bekrachtiging nog zou willen torpederen. De Westelijke geallieerde kringen te Berlijn waren er van overtuigd, dat de Sovjet-Unie voldoende strijdkrachten in Oost-Duitsland zou ach terlaten om het land onder militai?e con- tröle te houden SM. I Een overzichtsfoto van de afsluiting van de Knardijk, op het historische moment dat de verbinding tussen Lelystad en het vasteland een feit werd. (Luchtfoto ANP) (Van onze correspondent in Londen) Er is eindelijk een glimp van hoop dat het met de havenstaking de goede kant zal uitgaan. De minister van Arbeid Sir Walter Monckton heeft in het Lagerhuis medegedeeeld dat er vorderingen zijn ge maakt tijdens de bemiddelingspogingen. De regeringsvertegenwoordiger voerde langdurige besprekingen met elk der bii het conflict betrokken partijen afzonderlijk. Van werkgeverszijde is een voorstel ge daan dat de stakingsleiding gunstig schijnt te hebben opgevat. Indien het de zegen van het bestuur van de stuwadoorsbond krijgt, moet het worden voorgelegd aan een massabijeenkomst van stakers-gedele geerden. Ook in het gunstigste geval zijn er nog een paar dagen mee gemoeid voor dat een beslissing over hervatting van de arbeid kan vallen. Gisteren was het stakingsfront nog vrij wel gesloten. De leus was dat de staking zou worden voortgezet, totdat alle stakers hun zin zouden hebben gekregen. Zij heb ben geen haast want zij kunnen het in geldelijk opzicht nog geruime tijd bolwer ken. Een winstpunt is dat voor het eerst sedert het begin van de staking het gevoel heerst dat een regeling zal worden be reikt. Zolang deze hoop bestaat, is het hoogst onwaarschijnlijk dat troepen zullen worden gebruikt, hoewel de plannen daar toe gereed zijn. Intussen zijn van de vaste arbeiders in Londen, die in het begin van de week het werk hebben hervat, weer 200 man in sta king gegaan. Duizend man werkt nog. Het totale aantal stakers in acht havens be draagt op het ogenblik 43.500. Behalve in Londen nam ook in Manchester het aantal stakers toe. De posters aan de ingangen van de dokken wekken door middel van pamfletten vrachtautobestuurder op geen goederen uit de haven te vervoeren. Zestig chauffeurs besloten aan deze oproep ge volg te geven. Onder gejuich van de sta kers verlieten zij met lege wagens het haventerrein. (Reuter) Nader wordt gemeld, dat de overeenkomst inhoudt, dat de normale werkzaamheden, met inbegrip van „rede lijke overuren", Maandag worden hervat en dat onderhandeld wordt over een rege ling van de overuren. De werkgevers in het havenbedrijf te Londen hebben ook toegestemd, geen personen te zullen opge ven, die geweigerd hebben over te werken, „teneinde te verzekeren, dat de onderhan delingen in een goede sfeer kunnen ver lopen." De leiders van de staking hebben de regering verzocht, de werkgevers in de andere havens er toe te bewegen, eenzelfde houding aan te nemen als de Londense werkgevers. Het regeringsvoorstel was behalve door de werkgevers ook aanvaard door Dick Barrett, de algemeen secretaris van de nationale bond van stuwadoors en haven arbeiders. De daarna bijeengeroepen con ferentie van de besturen van de stuwa doorsbond en de bond van lichter perso neel, tezamen met de onofficiële stakings leiders van de transportarbeidersbond, was er tegen. Het hoodfbezwaar was dat de voorgestelde regeling uitsluitend voor Londen en niet voor de andere havens zou gelden. De houding van de werkgevers buiten Londen wordt echter beïnvloed door het feit dat de stuwadoorsbond in de provincie weinig leden telt en dat er daar gestaakt wordt uit sympathie met de Londense stakers. De werkgevers in de andere havens beschouwen de staking in de eerste plaats als een Londens conflict. De staking duurt thans reeds 25 dagen. Voor de waarde van 175 millioen pond aan goederen wordt opgehouden en er liggen 350 schepen stil. (Van orize correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer zal vermoede lijk op 4 November van zijn reis naar de Verenigde Staten in Bonn terug komen en vóór die tijd worden geen belangrijke politieke gebeurtenissen in de voorlopige West-Duitse hoofdstad verwacht. Op 11 November zal dr. Adenauer in de Bondsdag een belangrijke regeringsverklaring af leggen, waarin hij zijn beleid in Parijs zal rechtvaardigen. Daarop zullen de debatten over de buitenlandse politiek beginnen. Vaststaat dat de socialisten hun afwij zende houding ten opzichte van de Parijse besluiten zullen handhaven. Hun voorzitter Ollenhauer heeft de overeenkomsten van Parijs met het oog op de hereniging van Duitsland in een communique „ondeugde lijk en hinderlijk" genoemd. De bondskan selier zo heet het heeft om zo vlug mogelijk tot de herbewapening te komen, WASHINGTON (Reuter) Na afloop van de besprekingen tussen president Eisenhower en bondskanselier Adenauer is een gezamenlijke bekendmaking uitgege ven, waarin de beide staatslieden zeggen ervan overtuigd te zijn dat de bekrachti ging van de te Londen en Parijs genomen besluiten de weg banen voor de totstand koming van een krachtig en verenigd Euro pa. De Franse en West-Duitse overeen stemming is een bijzonder bemoedigende stap op de weg naar een blijvende vredes toestand op het Europese vasteland. De eis van het Duitse volk inzake de totstand koming van een vrij en verenigd Duitsland is gerechtvaardigd, maar verwezenlijking van dit doel kan slechts met vreedzame middelen worden nagestreefd. De jongste Sovjet-nota over Duitse hereniging schijnt geen nieuw Russisch voorstel in te houden. Zij wekt de indruk in hoofdzaak een herha ling te zijn van hetgeen de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Molotov indertijd op de Berlijnse vier-mogendhedenbespre- kingen heeft aangevoerd. Ongetwijfeld zal de versterking der vrije Europese landen, welke uit de overeenkom sten van Londen en Parijs voortvloeien, ons streven om het gehele Duitse volk vrij heid en eenheid te brengen, bevorderen' In het communiqué wordt voorts gezegd dat bondskanselier Adenauer de Ameri kaanse regering heeft verzocht haar hulp te blijven verlenen aan de West-Duitse po gingen, om vrijlating te verkrijgen van gro te aantallen Duitse krijgsgevangenen en weggevoerde Duitse burgers, die zich nog achter het „ijzeren gordijn" bevinden. Aan de bondskanselier is de verzekering gege ven, dat de Verenigde Staten evenals in het verleden, te allen tijde bereid zijn steun en nuttig geoordeelde hulp te verlenen, om vrijlating der betrokkenen te bewerkstelli gen. Amerikaanse en West-Duitse regerings vertegenwoordigers zullen binenkort onder handelingen aanvangen over het vraagstuk der vrijmaking van bezittingen van Duitse burgers in de Verenigde Staten, die in de afgelopen oorlog tot „vijandelijk bezit" werden verklaard, waardoor hun eigenaars er niet over konden beschikken. De presi dent zal dit vraagstuk, dat de bondskanse lier in zijn brief van 17 Juli j.l. heeft aan gesneden, in welwillende overweging ne men, zulks gekoppeld aan problemen als dat der Amerikaanse aanspraken op oor logsschadevergoeding. de pogingen opgegeven om een opbouwen de politiek van Europese samenwerking te bereiken. De parlementaire fractie der vrije demo craten, die vertegenwoordigd is in de West-Duitse Coalitieregering, heeft zich tegen de overeenkomst van Parijs, waarbij het Saargebied tot. het sluiten van een Duits vredesverdrag onder internationaal toezicht wordt geplaatst, uitgesproken. Haar voorzitter Dehler heeft ontkend het Saaraccoord te hebben goedgekeurd. De vertegenwoordigers van de partijen, die dr. Adenauer overhaast naar Parijs heeft laten komen, hebben daar al dus Dehler geen gelegenheid gekregen een „veto" uit te spreken. De liberale partij zal haar goedkeuring slechts kunnen hech ten aan een plan dat de mogelijkheid om het Saargebied weer bij Duitsland te voe gen openlaat. Adenauer's Christelijk Democratische Unie staat op het standpunt, dat de afschei ding van het Saargebied duidelijk een ge volg was van de oorlog. Men kan van de bondskanselier alles verlangen, maar niet dat hij de in 1945 verloren Hitler-oorlog in het jaar 1954 achteraf nog wint, aldus de persdienst van de CDU. Vertegenwoordigers van de Duitse par tijen in het Saargebied, die daar tot dusver verboden zijn geweest, zijn naar Bonn ge komen om gelijkgezinde West-Duitse poli tieke figuren te raadplegen. In Bonn staat men enigszins huiverig tegenover de „vrije volksstemming" in het Saargebied. Men vreest dat het daarbij niet helemaal recht vaardig zou toegaan. Men beweert dat men uit kringen in Saarbrücken, die in nauwe betrekking staan tot de Saarlandse minis terpresident, Hoffmann, vernomen heeft dat de Duitse partijen, die daar nu vrij mogen optreden, niet in staat zullen zijn naar eigen goeddunken een ongebreidelde activiteit te ontplooien. De Duitsers in het Saargebied zo kan men zwart op wit in West-Duitse kranten lezen zullen niet de gelegenheid krijgen een eigen politiek blad uit te geven. Evenmin kunnen zij een drukkerij vinden, om hun vlugschriften en ander propaganda-materiaal te vervaar digen. Alle drukkerijen zouden al lange tijd van te voren van de regering, en andere pro-Franse instanties, zoveel omvangrijke opdrachten hebben ontvangen dat er geen tijd en geen gelegenheid over blijft voor de pro-Duitse kant te werken. Omdat elke inmenging of beïnvloeding van buiten de grenzen volgens de overeen komst van Parijs strikt verboden is, zou daartegen van West-Duitse zijde niets kun nen worden gedaan. De Duitsers in het Saargebied zouden zich aan handen en voeten gebonden voelen. Men zou aldus de Abendpost in het Saargebied, Duitsers gezien hebben, die na BONN (A.N.P.) De milliardenhulp, die de Amerikaanse regering aan de Bondsrepubliek wil geven voor de inrich ting van de twaalf Duitse divisies, zal, naar in Bonn wordt aangenomen, het voor naamste punt zijn der besprekingen, die dr. Adenauer deze week in Washington met president Eisenhower en minister Foster Dulles zal voeren. Sedert de West-Duitse minister van Defensie-in-spe, Theodor Blank, een bezoek aan de Verenigde Sta ten heeft gebracht, wordt de orde van grootte van de Amerikaanse wapenleverin gen aan de bondsrepubliek op rond een milliard dollar geschat. Zij zal zich over een periode van twee jaren, de periode dus die voor de opstelling der divisies nodig geacht wordt, uitstrekken. Volgens berich ten van Duitse correspondenten in Amerika ligt het in de bedoeling om het program voor deze wapenleveringen ter gelegenheid van Adenauers bezoek plechtig af te kon digen om daarmee de reis van de Bonds kanselier een bijzonder relief te geven. Bij de leveringen gaat het volgens deze berichten voor een belangrijk deel om voorraden, die reeds lang in de Ameri kaanse depots in Duitsland liggen, en an derdeels ook om „off shore" opdrachten, die reeds lang geleden bij Duitse firma's geplaatst zijn. De leveringen uit de Verenigde Staten zullen voornamelijk bestaan uit de zware uitrusting, die in Duitsland zelf niet zal mogen worden gemaakt. De kosten ervan zullen voor de ene helft kunnen worden bestreden uit de door het Congres toege stane fondsen voor het militaire hulppro gramma der Verenigde Staten. Voor wat de andere helft betreft zou Duitsland op voorschotten kunnen rekenen. De plannen voor dit alles zijn volgens de berichten uit de Verenigde Staten reeds in détails gereed, zodat werkelijke onder handelingen in feite niet meer nodig zijn. Voor de uitvoering van het program zal in Bonn een Amerikaanse militaire missie worden gevestigd, waarvan de voorhoede hier inmiddels reeds is aangekomen. Bondskanselier Adenauer heeft voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten in een interview met „Paris Presse" verklaard, dat het tenminste drie jaar zal duren voor er een volledig opgeleid Duits leger zal zijn. Eerst zullen officieren en onderofficie ren moeten worden geworven, waarna de kaders zullen worden gevormd, die onge veer een derde van de totale sterkte zullen vormen, zo zei hij. Sprekende over de kosten van de Duitse herbewapening verklaarde de Bondskanse lier, dat West-Duitsland voor de militaire uitgaven een strenge limiet zal moeten stellen, aangezien „wij, door de nabijheid van de communistische wereld, onze goede sociale en economische toestanden niet in gevaar mogen brengen." De jongste Sovjet-nota, waarin opnieuw bespreking van de kwestie van Duitslands hereniging werd voorgesteld, bevatte vol gens Adenauers eerste indrukken „geen belangrijke nieuwe elementen". Hij zei, dat het nu „meer dan ooit nodig is, dat de vrije landen hun eenheid van handelen ten aanzien van het Oostelijk blok bewaren. Daarom moeten de Parijse overeenkomsten van kracht worden voor de onderhandelin gen met de Sovjets hervat worden", zo meende hij. BERLIJN (Reuter) De Amerikaanse commandant in Berlijn, generaal-majoor Honnen, heeft bij zijn Russische collega geprotesteerd tegen de aanhouding van drie Amerikanen in Oost-Berlijn. De drie mannen werden op 20 October in hechte nis genomen, toen zij in opdracht van een Amerikaanse televisiemaatschappij voor een staatswinkel in Oost-Berlijn opnamen maakten van senator Margaret Chase Smith. Zij werden door Oost-Duitsers in uniform gedwongen naar een gebouw in de Oostelijke sector van de stad te rijden, waar zij een half uur werden vastgehou den. Senator Chase was niet bij het voor val betrokken. In zijn brief verzocht generaal Honnen zijn Russische collega op te geven hoe de Oost-Berlijnse voorschriften inzake het nemen van foto's luiden. „Ik ben er mij van bewust, dat het Sovjet-standpunt ten aanzien van de mate van vrijheid, welke een particulier bij het nemen van foto's geniet, aanmerkelijk verschilt van de op vatting, die hieromtrent gehuldigd wordt in landen, welke niet onder Sovjet-toezicht staan", aldus de Amerikaanse comman dant. In Moskou De Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Charles Bohlen, voert een uitvoerige gedachtenwisseling met minister Molotov over het vraagstuk van „de alge mene behandeling van het Amerikaanse diplomatieke personeel in Moskou", zo heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. het bekend worden van de verklaringen van Parijs op straat gehuild hebben (A.N.P.) Ondanks de forse afwijzingen heeft men de indruk, dat de oppositie der kleine partijen tegen het Saarstatuut reeds aan het verflauwen is. De juristen der regeringspartijen hebben de teksten aldus uitgelegd, dat Duitsland en Frankrijk tot aan een toekomstig vredesverdrag gelijke kansen zullen krijgen op een politieke be- invloeding van de Saarlanders. Zij zijn voorts van mening, dat het statuut het voortaan ook mogelijk zal maken in het Saargebied een Heirn ins Reich-beweging te propageren, mits deze zich uitsluitend op de toekomstige status van de Saar zou richten. Daarnaast wordt ook meer aan dacht gevraagd voor de belofte, dat de Duitse industrie geleidelijk aan weer toe gang tot het Saargebied zal krijgen. In elk geval schijnen deze interpretaties de oppo sitie tegen de regeling wind uit de zeilen te j hebben genomen. 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S H. L. Mencken: Vrouwen die elkaar kussen doen mij altijd denken aan boksers die elkaar de hand schudden. DJAKARTA (Aneta). Mr. Bouman, de verdediger van de Nederlander Schmidt die voor het landgerecht te Djakarta te recht staat op beschuldiging van deelne ming aan subversieve acties, heeft Don derdagochtend bij de voortzetting van de rechtzaak verzocht een vervolging in te stellen tegen de getuige Tomasoa wegens meineed. Tomasoa heeft onder meer ver klaard, dat hij sergeant van het voorma lige KNIL is geweest. Mr. Bouman over legde een verklaring van het Nederlandse ministerie van Oorlog, waarin dat wordt tegengesproken. Ook overlegde mr. Bou man brieven van de heer Motman, admi nistrateur van de onderneming „Dramaga", waar volgens Tomasoa in 1950 en 1951 het centrum van subversieve activiteiten was gevestigd. In deze brief worden vele ver klaringen van deze getuige tegengesproken. De officier van justitie, mr. Sunarjo, zeide, dat de heer Motman niet onder ede stond, toen hij deze brief schreef en dat hij zijn verklaringen waarschijnlijk niet zou durven herhalen als hij onder ede zou worden gesteld. De rechter vroeg mr. Su narjo hierop of zijn opmerkingen op feiten waren gebaseerd of op vermoedens. Mr. Sunarjo antwoordde, dat zijn opmerkingen hoogstwaarschijnlijk juist zouden blijken te zijn. De tweede getuige, Haris Bin Suhaemi, voormalig lid van de Darul Islam, zeide, dat de leider van de D.I., Kartosuwirjo, namen van vele Nederlanders had ge noemd als medewerkers van de organisa tie. Onder deze namen waren volgens de getuige die van de Nederlanders Wester ling, Jungschlager en ook die van Schmidt. Op de vraag van de rechter, welke buiten landers getuige had zien praten met Kar tosuwirjo noemde Haris ook de heer Lam ping, de voormalige Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta. De getuige bleef bij deze verklaring. Op andere vragen zei de getuige, dat hij nooit Nederlanders met de Darul Islam in actie had gezien. Hij had zelf ook nooit aan acties van de D.I. mee gedaan, maar wel aanwijzigingen gegeven. Na de zitting zeide de rechter de verkla ring van Haris over de heer Lamping niet te zullen boekstaven, aangezien hij geen internationale verwikkelingen wenste te veroorzaken. De volgende zitting is vast gesteld op 4 November. OLDENBURG. (Reuter). Dr. Her mann Ehlers, voorzitter van de West- Duitse Bondsdag, is te Oldenburg over leden. Onze correspondent meldt, dat het over lijdensbericht in Bonn zeer onverwacht kwam. Dr. Ehlers had in een evangelisch ziekenhuis in Oldenburg een amandel operatie ondergaan. Op de eerste dag van October nam hij ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag in Bonn ontelbare geschenken en gelukwensen in ontvangst. Dr. Ehlers, die in Berlijn geboren was, was een van de vooraanstaande figuren in de protestantse vleugel van Adenauers C.D.U. Hij studeerde in Berlijn en in Bonn in de rechten. Voor de oorlog was hij enige tijd bij de rechterlijke macht werkzaam. In de nazitijd werd hij meer dan eens ge vangen gezet en uit de dienst van de justi tie ontslagen. Tijdens de oorlog diende hij vier jaar lang als officier bij de luchtaf weer. Sedert 1945 maakte hij deel uit van de raad van de Evangelische kerk in Ol denburg. Hij was lid van de synode van de Evangelische kerk voor heel Duitsland en heeft in 1948 de conferentie van de Wereld raad der Kerken in Amsterdam bijge woond. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand c A S A G c t; C ro Q Cd d c D E c fce <u r C— •7 c Stockholm geheel bew. ZZW 5 7 0,2 Oslo zwaar bew. NO 2 1 4 Kopenhagen regen ZZW 6 10 3 Londen lichte regen Z 6 14 6 Amsterdam geheel bew. ZZO 5 11 0 Brussel half bew. Z 7 12 - Parijs zwaar bew. Z 3 13 0 Bordeaux mist ZZO 2 13 0 Grenoble mist windstil 5 0,1 Nice onbewolkt N' 5 12 0 Berlijn mist windstil 6 1 Frankfort mist windstil 9 0 München mist windstil 4 0,2 Ziirich mist windstil - 0,1 Genève mist windstil 5 - Locarno mist O 2 3 0 Rome onbewolkt NO 5 10 0 Neerslag laatste 24 uur. ^OOOOOOOOOOOOOCJOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCODoryDoooocnonfV'iCOG'JO IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met aanvan kelijk wat regen en morgen enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Iets lagere middagtemperaturen. 30 October Zon op 7.30 uur. onder 17.17 uur. Maan op 11.33 uur, onder 19.00 uur. Hoog en laag water in IJmuideD Vrijdag 29 October Hoog water: 4.56 en 17.09 uur. Laag water- 0 43 en 12.55 uur. Zaterdag 30 October Hoog water: 5.28 en 17.41 uur. Laag water: 1.16 en 13.26 uur. ooooooococccxxxoóooooooooooooooooooooocooooooocoooooc

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1