„Fryske Trou" met zwaar stuk en vele handicaps ^-Thalia De Kennemers kan Zondag tegen Holland winst behalen Havenberichten Daar Velsens Cultureel leven in de komende week Jiex JA Visserij - varia Voetbal in Kennemerland Klavierschippers in de bres voor TBC bestrijding Bazar van D.S.S.: mooi en veel actracties r *J5rieven aan de redactie VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 Zaterdag Zandvoort- meeuwenIJmuiden Medische verzorging tijdens het weekeinde Collecte bracht ruim f 2400 op Oterleker brandweerstaf was in gevaar Wedstrijdprogramma van „Waterloo" De afgelopen Zondag was voor de meeste voetbalclubs in Kennemerland een rust dag. Slechts enkele wedstrijden werden er voor de competitie gespeeld. In de afdeling van De Kennemers verbeterde 't Gooi zijn positie door van Rapiditas te winnen en in 3A rekende DEM op succesvolle wijze met een lastige tegenpartij, RKAFC, af en nestelde zich daardoor weer wat steviger op de bovenste plaats. Voor Zondag staat, wat de tweedeklassers aangaat, alleen een wedstrijd voor De Ken nemers op het programma. De roodzwar ten, die zo goed een paar winstpunten kunnen gebruiken, trekken naar Holland, dat tot nu toe wel geen daverende presta ties heeft geleverd, doch er met zijn vijf punten uit zes wedstrijden toch altijd nog beter voorstaat dan De Kennemers met twee punten uit vijf ontmoetingen. Toch geloven we, dat de Beverwijkers niet bij voorbaat kansloos zijn. Temeer da-ar Hol land in zijn thuiswedstrijden mindere pres taties leverde dan op de terreinen der tegenpartij. In 3 B is in verband met de bezetting van de onderste plaats KinheimVitesse van belang. Beide clubs hebben reeds 10 verliespunten; Vitesse na 6, Kinheim na 5 wedstrijden. Het zal er dus spannen tussen deze clubs: We verwachten een gelijk spel. In Wormerveer wacht WB tegen WFC zeker geen gemakkelijke wedstrijd, al zou den de 6 punten uit 6 wedstrijden, die de Zaanka-nters tot nu toe behaalden, zulks niet direct doen vermoeden. Kinheim en Vitesse, die op eigen terrein respectievelijk met 5-1 en 3-0 van de WFC'ers verloren, zouden een en ander echter gaarne willen bevestigen. Toch verwachten we een kleine WB-overwinning. Terrasvogels, dat de laatste tijd l-elijk aan het afzakken is, ontvangt HSV. Op meer dan een gelijk spel moeten de Sant poorters niet rekenen. In 3 B is CSVKW een belangrijke wedstrijd, waarvoor ook in DEM-krimgen belangstelling zal bestaan, zoals uit onder staand lijstje blijkt: DEM 7 gesp. 11 p.; KW 6 gesp. 9 p.; CSV 6 gesp. 8 p. Zijn gunstige plaats op de ranglijst dankt KW aan de resultaten van de thuiswed strijden (6 punten uit 3 wedstrijd-en). De drie uit-wedstrijden bezorgden de Krom- menieërs echter 3 verliespunten. Dit ge voegd bij het feit, dat CSV op eigen ter rein uit 3 wedstrijden 5 punten binnen haalde, doet ons naar een kleine Castri- cumse zege overhellen. Bij ADOVelsen zal het al evenmin aan spanning ontbreken. De Vels-enaren zullen ongetwijfeld ondervinden dat de thuisclub op eigen veld sterk is. Leverden hun vier thuiswedstrijden de ADO'ers niet 7 winst punten op? Wijk aan Zee ontvangt Schoten. De oud tweedeklassers hebben de laatste tijd wat terrein verloren. Om niet helemaal achter op te komen, zullen ze dan ook moeten ADVERTENTIE winnen. Maar of de badplaatsmensen dit zo direct zullen toestaan, is een andere vraag. Waterloo speelt thuis tegen WMS. Deze club won haar eerste wedstrijd met 7-1, maar dit bleek een „uitschieter" te zijn, want hierna toonde zij zich heel wat be scheidener. We houden het dan ook op Waterloo. Zaterdag gaat V.V.IJ. naar Zandvoort aan de zee. maar niet als vacantie- gangers. Het staat bij voorbaat al vast, dat de IJmuidenaren niet „te gast" komen, want hoewel Zandvoortmeeuwen nogal wisselvallig speelt, is zij ook in staat een sterke tegenstander te slaan, want Desto dat een behoorlijk elftal heeft, moest en kele weken geleden de overwinning in Zandvoort laten. Een bewijs te meer dat er elke wedstrijd gestreden moet worden. Hopelijk zullen de V.V.IJ.'ers hun goede positie willen bewaren. De opstelling is: W. Koster; Wielinga, Nederlof; Boudewijn, R. de Boer, G. de Boer; v. d. Steen, v. d. Plas, Langbroek, Guijt, Ramakers. Het overige programma luidt: IJmui den 3SMS, VEW 2IJmuiden 4, Kenne merland 6IJmuiden 5. Junioren: IJmuiden aKennemerland e. Aspiranten: IJmuiden aKennemers a, VVB bIJmuiden c, VVB cIJmuiden b. (het theater met de beste films) Hedenavond 8 u., Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur Paulette Goddard, Edw. G. Robinson in HET MEISJE IN KAMER 17 (The girl in Room 17) Een fascinerend filmwerk vol vaart en onafgebroken spanning! - Toeg. 18 jr. Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur Alan Laod - Virginia Mavo in DUEL IN DE NACHT in technicolor Hij vocht als een duivel - voor een duivelin van een vrouw! - Toeg. 18 jr. Zondagmiddag 3 uur de boeiende jeugdfilm HET GEHEIM VAN DE ZIGEUNER Donderdag a.s. 8 uur in onze serie speciale voorstellingen op veler ver zoek het onvergetelijke Ned. filmwerk OP HOOP VAN ZEGEN IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: A. J. G. Wermenbol, v. Gijzenveldplantsoen 51, tel. 6388 en P. J. W. v. d. oorn, Fr. Naere- boutstraat 70, tel. 4084. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Eversenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: R. W. Fierstra, Zeestraat 88, Beverwijk, tel. 3737. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: N. H. M. Melchior, Noorderwijkweg 1, Beverwijk, tel. 3340. V erloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bomstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door Duinwijck-apotheek, Popu lierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. Stoffel, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort Dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden West en Oost: zr. Kuiper, Sluiseiland 16; voor Velsen Dorp, Velsen Noord, Driehuis en Santpoort: zr. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195. CASTRICUM Dokters A. H. v. d. Werff, Bakkummerstraat 48, telefoon 428. Wijk- en kraamverpleging Zuster C. Boots Koningin Julianastraa-t 14, telefoon 544. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6, telefoon 500. HEEMSKERK Dokter D. C. Smelik, Middelweg 38, Uitgeest, telefoon 215. De Velsense Friezen hebben het zich gisteren voor de seizoensopening in het Hervormd Jeugdgebouw niet gemakkelijk gemaakt met „Sa't de alden songen" van mevrouw Meesters, een nogal dramatisch stuk, dat nu eens volledig van de platge treden paden der boerenverhalen wijkt en een scherp-gesteld huwelijksconflict op moraliserende wijze behandeli. Zij werden in hun eerste opvoering bo vendien sterk gehandicapt door het feit, dat twee spelers hun rollen pas drie dagen onder ogen hadden gehad en dus in feite met rol lezen moesten volstaan. Dat alles heeft echter niet weggenomen, dat het resultaat gisteren dragelijk ï-s geworden, hier en daar zelfs goed met een enkele uit schieter naar uitstekend. Mevrouw Meesters zette een kloek pro bleem neer: uit het mislukte huwelijk van een zwakke, drankzuchtige en lichtzinnige man met een dochter uit een onbemiddeld maar braaf gezin worden drie kinderen geboren, waarvan d-e ene dochter een aard je niaar papa vertoont, terwijl de beide an deren wat meer rechtschapen zijn uitge vallen. De niet-zo-beste dochter trouwt hals over kop met een veel oudere partner oim aan haar vaders greep te ontkomen en ook dat huwelijk mislukt, althans dreigt te mislukken. Want deze „Jantsje" vergeet zich tijdens een luidruchtige fuif met een wat al te levenslustige Oostganger en gooit daarmee welbewust haar huiselijk leven aan scherven de bedrogen echtgenoot krijgt direct daarop een ongeluk en houdt daar een bijna volkomen blindheid aan over, maar tenslotte keert alles t.en goede en het paar begint opnieuw in de weten schap, dat zij bij elkander horen en de moeder haar kind niet in de steek kan laten. Het gegeven is door de schrijfster niet geheel gaaf uit de doeken gewikkeld, waar door het geheel te gemakkelijk in een iet wat drakerige sfeer terecht zou kunnen komen en de zakdoeken in de zaal dus wat schielijk doordrenkt konden zijn, maar het .moet „Fryske Trou". tot haar. ere worden nagegeven, dat zij onder regisseur Hunsche behoedzaam waakte voor al te grove ef fecten. Vooral dank zij Jantsje, de vrouw, die „piept zoals haar vader zong": zij be wandelde meermalen de gulden midden weg, hoewel het centrale conflict kennelijk niet haar volle overtuiging meekreeg en daardoor wat mat oyer het voetlicht kwam: de radeloosheid, van dit vrouwtje had de doodsangst moeten bevatten, zij werd nu slechts gevoed door de kommer. Niettemin: het is een knappe rol geworden. Haar te genspeler, de oudere echtgenoot, ging af en toe aan het zelfde euvel mank, al kon iik bewondering opbrengen voor de wijze waarop zijn woede plotseling bovenkwam een woede, die getemperd werd door zijn goedheid, zijnde de enige basis, waar op het huwelijk opnieuw kon worden op getrokken. Zijn blindheid echter kreeg niet het relief, dat in de situatie paste. Donderdag 28 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Luna van Hamburg Heike Schlüter van Alesund. Belgian Coast van Londen. Cabo Portegal van Bilbao. Tucker van Londen. Pladda van Kagen- hamn. Statensingel van Lissabon. Benoil v. Malmö. Ad S van Sunderland. Marianthe van Rotterdam. Belfrid van Lulea. Wota van Solvesborg. Bele van Ljusne. Halladale van Dover. Barbara Meentzen van Fowey. Cape Carbon van Noordzee. Highland Prince van Norfolk. Berend N van Great Yarmouth. Larix van Geffle. Vertrokken zijn: IJstroom naar Britol. Liberty naar Tine. Visten naar Gothenburg. Boreas naar Rotterdam. Valborg naar Dordrecht. Schwingen naar Silvoorde. Anna Martha naar Gent. Poolster naar Noordzee. Cape Carbon naar Noordzee. Trompenberg naar Bremen. Dina naar Magnesund. Ad S naar Rotterdam. Eva naar Newcastle. Beta naar Portsmouth. Singkep naar Antwerpen. Warum naar Rotterdam. Willemstad naar West-Indië. Het zusje, een meiske met veel meer ruggegraat dank zij de minder duidelijk dominerende invloeden van vaders kant, kreeg de uitbeelding, waar deze rol om vroeg: als temperend element in het ver haal en als eenvoudige, maar vooral op rechte vrouw werd zij uitermate aanne melijk weergegeven, evenals het ouder paar. Dit kon tenslotte niet helpen, dat de schrijfster een denkfout maakte, door de in het eerste bedrijf slechts even door „Beppe" aangeduide schuldvraag naar Janke's en haar moeders ongeluk („mis schien had ik het kind meer moeten steu nen") niet verder tot een wezenlijk ele ment in het verhaal uit te bouwen. Daar door bleven deze beide oude mensjes alleen maar lief, soms een beetje grappig; het zelfverwijt bleef evenwel uit. Grootvaders postzegelhobby, grootmoeders knusse be reddering: het werd verantwoord gespeeld door twee oude rotten van de „krite", maar in de rollen zat dan ook beslist niet meer. Wat de schrijfster er wel in had kunnen leggen en deze spelers er zeker ook uitgehaald hadden. Ondanks zijn korte voorbereidingstijd maakte de stamhouder uit het gezin van drie kinderen er van wat er van te maken viel zijn speltalenten en taaikennis ble ven echter ook nu tekort te schieten al zit er, vergeleken bij verleden jaar, een on miskenbare vooruitgang in. En de bijrollen waren in vertrouwde handen: de buurman in één, die meewarig komt ieremiëren kreeg een voortreffelijk stukje sfeer mee de mislukkende vader, die zijn dochter opeist kan moeilijk aan spraak maken op beoordeling, daar hij slechts rol kon lezen en het spel dus moest verwaarlozen. Mede dank zij de voortreffelijke enisène- ring en het op zichzelf boeiende gegeven, heeft deze avond de talrijke Friezen in de zaal wel kunnen bevredigen een bandje onder de naam „The IJmond Stars" zorgde voor wat schlagers in de pauzes en vooraf. J. FOLKERTSMA Het show-accordeonorkest de Klavier schippers gaf gisteravond een uitvoering in de grote zaal van het KSA-gebouw te Beverwijk ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Een mooie geste, welke beloond werd met een volle zaal en enthousiast publiek. In het welkomstwoord deelde de heer H. Bakker mee, dat de laatste collecte, inclusief enkele nagekomen giften een be drag van ruim vierentwintighonderd gul den heeft opgebracht; dat komt neer op een gemiddelde gave van 40 cent per gezin. Hulde en dank bracht hij aan de gevers en in het bijzonder aan de negentig collectanten die zich voor dit doel beschik baar gesteld hadden. Als gast woonden zij deze gezellige avond bij. Voor de 1200 personen die door het fonds geholpen worden is 2400 gulden na tuurlijk niet veel. Daarom is het bestuur dankbaar dat de „Klavierschippers" weer belangeloos het programma van deze avond wilden verzorgen, ter versteviging van de kas. Ook de IJmuidense middenstand werd dank gebracht door spreker voor de royale giften in de vorm van prijzen voor de te houden verloting ten bate van het fonds. De Klavierschippers, het pas ruim een jaar bestaande show-accordeonorkest on der leiding van hun kapitein Cor Brouwer opende daarna het muzikale non-stop pro gramma met de vrolijke herkenningsmelo die, waarbij zich tevens de vocale mede werkers, de twee zusters Stoker en de heer Jac. Hammer presenteerden. Van zelfsprekend werd door deze vlotte schip pers de zee en al wat daarmee samen hangt in ruime mate bezongen. Regelmatig traden ook andere orkestleden voor de microfoons voor het geven van hun soli, zoals de heren P. Pannevis en A. Joost, die in voortreffelijk samenspel een potpourri ten gehore brachten welke de zaal onge nood deed meezingen. Jopie Verhorst speelde een tweetal nummers waaronder het. door de dirigent Cor Brouwer ge componeerde Zig-Zag. Hierin legde zij een ware virtuositeit aan de dag. Jac. Hammer kreeg voor zijn naar eigen tekst gezongen lied „Gezondheid is de grootste schat" een applaus dat tot een ware ovatie uitgroeide. Als intermezzo op het muzikale pro gramma nam de imitator Tony Schellevis het publiek mee op zijn droomreis naar de Stille Zuidzee eilanden, op welke reis hij niet alleen Louis Armstrong, straal jagers en hongerige olifanten, doch ook krijsende meeuwen en een complete jazz band ontmoette. Een aardige mimiek maakte dit optreden niet alleen de moeite van het horen maar ook van het aanzien waard. De Klavierschippers hadden ondertussen hun plaatsen in hun boot afgestaan aan de jongste leden van het orkest, die als de „Kleine Klavierschippers" probeerden de ouderen met een geslaagd optreden de loef af te steken. Cor Brouwer dirigeerde ook dit ensem ble, dat met een eigen herkenningsmelo die opende. Bijzonder aardig werd de tango „Witte Zwanen" gespeeld. Ook het door alle orkestleden meegezongen wandelliedje Falderie Faldera viel bij het publiek zeer ADVERTENTIE zit 'm de kneep. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 30 October tot en met Zaterdag 6 November. ZATERDAG 30 OCTOBER IJMUIDEN Accordeon Ver. „IJmuidens Roem", 20 uur, Patronaatsgebouw, concert. Commissie Concerten Geref. Kerk, 20 uur Ichthuskerk, zangavond Hervor mingsdag o.l.v. de heer Schouten. Pieter Vermeulenmuseum, 1417 uur, Cultureel Gebouw, Moerbergplantsoen. Ned. Herv. Gem., 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, opvoe ring „De rebel" door het Prot. Chr. Mijn werkersgezelschap uit Zuid-Limburg. VELSEN-NOORD Gymn. Vera „Sparta", 20 uur, Gebouw Concordia, feestuitvoering gouden jubi leum. MAANDAG 1 NOVEMBER IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. WOENSDAG 3 NOVEMBER IJMUIDEN Humanistisch Verbond, 20 uur, Cultureel Gebouw, lezing. Humanistische Jongeren Gemeenschap, afd. Velsen, 20 uur, Waterlandweg 2, Driehuis, inleiding over „Groepsleven". Rex, 20 uur, „Potasch en Perlemoer". „Pieter Vermeulenmuseum", 1417 uur, Cultureel Gebouw, Moerbergplantsoen. VELSEN Ned. Bond v. Overheidspersoneel, afd. Velsen, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. DONDERDAG 4 NOVEMBER IJMUIDEN Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rem brandtlaan, „De Andes-expeditie 1952", lezing. VELSEN-NOORD C.J.M.V. „Philadelphia", 20 uur, Ned. Herv. wijkhuis, Dijckmanstraat, bijeen komst. VRIJDAG 5 NOVEMBER IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, van 1921.30 uur. geopend ZATERDAG 6 NOVEMBER IJMUIDEN Accordeon Ver. IJmuidens Roem, 20 uur, Patronaatsgeb., concert. Ver. v. Vrijz. Herv., zaal Abelenstraat, bazar. Velser Orkest Ver., 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, concert. BIOSCOPEN Rex, Vrijdag en Zaterdag 20 uur, Zondag 15 en 20 uur, Maandag 20 uur, „Ten Westen van Zanzibar" Donderdag, 20 uur, „De zevende sluier". Thalia, Vrijdag 20 uur, Zaterdag en Zon dag 19 en 21.15 uur, „Het meisje in kamer 17" Zondag 15 uur „Het ge heim van de zigeuner" Maandag, Dinsdag en Woensdag 20 uur, „Duel in de nacht" Donderdag 20 uur, „Op hoop van zegen". Een enthousiaste menigte inwoners van TriëSt omringt een auto van de Italiaanse politie terwijl deze de grens van zóne „A" passeert. De inzittenden van de wagen werden uitermate hartelijk ontvangen, Niet groot van opzet, in een bescheiden ruimte maakt de bazar van DSS die gis teren in de openbare school aan de Botha- straat, zonder enige officialiteit werd ge opend, nochtans een verzorgde indruk. In hagelwitte omlijsting komen de vervaar digde handwerken zeer wel tot hun recht en menige moeder in Oud-IJmuiden, die zelf de handen vol heeft, zal een dankbaar gebruik maken om voor een der spruiten zo tegen de tijd van St. Nicolaas alvast maar een gebreid jurkje, slobpakje of kleurig broekje te kopen. De vele jonge lieden zullen het op prijs stellen de jonge dame-van-hun hart een klein, maar leuk schemerlampje te vereren. En schemer lampjes zijn er in grote getale. De bood schappen van deze week zullen door deze en gene zeker in de kruidenierstent op de bazar worden gekocht en de jeugd, die zich gistermiddag al niet onbetuigd liet, kan bij menige „spullebaas" terecht. De attracties zijn inderdaad vele en het bestuur is ervan overtuigd dat zeker op Zaterdag, bij een groot deel van de jonge ren, ook ouder dan de leerplichtige leeftijd, de bazar grote aftrek zal vinden. Oud-IJmuidenaren hebben elkaar nog nooit in de steek gelaten en ongetwijfeld zal D.S.S. ook ditmaal weer de benodigde gelden voor het Sint Nicolaasfeest bij el kaar krijgen. Natuurlijk: een soldeervlam gaat zelfs door Beva-werkkleding heen, Maar voor de rest is Beva- werkkleding practisch niet kapot te krijgen. IJzersterk is de stof, driedubbel gestikt zijn alle naden, extra versterkingen vrijwaren de „critieke" plaatsen van Beva-werkkleding tegen inscheuren, Draag in Uw werk nooit minder dan het beste: Beva! VAKKLEDING VOOR ALLE BEROEPEN BEVA werkkleding verkrijgbaar bij: GERARD VAN PRAAG, Kledingbedrijf Kennemerlaan 100 - IJmuiden BEVA werkkleding verkrijgbaar bij: HERBERT BLOM, Het adres voor goed goed Breestraat 56 - Beverwijk - Telefoon 3100 in de smaak. Tiny Sliger zong een solo „Als de klokken luiden" en Jopie Bruins een cowboylied. Japie Filippo, de jongste van allen zorgde voor de climax. Normaal bestaat zijn répertoire uit één solonum mer, maar hij heeft zich voor deze tbc- avond niet onbetuigd willen laten en is twee weken in de weer geweest om een nieuw nummer in te studeren. De uit voering was nog niet je dat, maar het succes was enorm; wat mede te danken was aan de onverstoorbare ernst waarmee hij het juiste accoord zocht, als hij eens mis gegrepen had, terwijl zijn gezicht ook niet uit de plooi kwam als in de moeilijke passages het tempo wat verlaagd moest worden. De kunstfluiter Willy Gleysteen zorgde voor een intermezzo van bijzonder gehalte. Begeleid door het orkest floot hij een tweetal nummers, waarvoor een hartelijk applaus zijn deel werd. Voor onderbreking van de accordeon- muziek ZQrgde verder nog het snaar-orkest o.l.v. Ernst v. d. Worp, welke met zang van Netty Kosters prairie-liedjes speelde bij een toepasselijke belichting. Na de parfee traden de verschillende artist'en nog maals voor het voetlicht. ADVERTENTIE OOOOOOOOCOOOCOOOOOCXXXXX>GOOOCXXX*XTOOOOOOOOOOOC)OOOOOOOOOC Rex draagt de kroon voor beeld en toon' Heden t.m. Maandag Ten Westen van Zanzibar 14 jaar Een verhaal van ivoorsmokkel in donker Afrika in technicolor Woensdag 3 Nov. a.s. Toneelgezelschap JOHAN KAART Nog één speciale voorstelling van Potasch en Petemoei in textiel met Johan Kaart en Joh. Boskamp. Prijzen der plaatsen f 2,f 2,50, f 3,50 Plaatsbespreking v.a. heden. Donderdag: op veelvuldig verzoek het sublieme filmwerk De Zevende Sluier met James Mason en Ann Todd- Bandweerman in travesti maakte inbrekers aan het schrikken Men heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag gepoogd de Oterleker brand weerstaf, sinds enige tijd weer in het bezit van Castricums Vrijwillige Brandweer, te stelen uit de oude kazerne aan de Dorps straat. Het bleef echter bij een poging, want nauwelijks stond een van de „inbrekers" in de kazarne op de grond nadat hij zich van de zolder met een touw om het middel had laten zakken of de sirene ging te keer op een wijze dat horen en zien ver ging. Dit lawaai was voor brandweerman G. Hemmer het sein zich met de meeste spoed naar de kazerne te begeven en bij het aanschouwen van deze koene redder schrok de „inbreker" dusdanig, dat hij als 't ware aan de grond genageld, bleef staan. De heer Hemmer is namelijk lid van de loterijclub „Geduld Overwint" en was op het moment dat de sirene in werking trad, doende een voordracht ten beste te geven, een voordracht, die het optreden van de brandweerman in dames kleren vereiste De heer Hemmer rende in vol „ornaat" van het toneel af naar de naast hotel De Rustende Jager gelegen kazerne, waar hem een verbouwereerde inbreker wachtte. De man kon geen woord uitbrengen en vertrok schielijk, zonder staf en met het touw nog om zijn middel. MARKTBERICHT BEVERWIJK Op de tweede schorseneren veiling was de aanvoer groter dan een week tevoren, er waren nu 20.000 kg schorseneren en 3000 kg sjalotten. Er bestond weer veel belangstelling voor deze exportproducten die dan ook vlot weggingen voor uitste kende prijzen. De A-kwaliteit van de „Nero" varieerde van 4860 cent per kg, de B-sortering bracht van 2032 cent per kg op. De sjalotten gingen tot 55 cent per kg, de tweede kwaliteit draaide rond de 35 cent per kg. Prijzen van Donderdag. Heilbot 2,20, gr. tong 3,70-3,20, grm. tong 2,70-3,34, kim. tong 2,50-2,06, kl. tong I 2,10-1,74, kl. tong II 1,94-1,74, tarbot I 2,10-1,80 per 1 kilo. Tongschar 88, kim. schol 56-54, kl. schol I 59-39, kl. schol II 45-25, schar 32-14, v. haring 13-10, makreel 20-11, gr. schelvis 46-40, grm. schelvis 40-28, kim. schelvis 37-20, kl. schelvis I 33-18, kl. schelvis II 22-12, wijting 19-9, gr. gul 62, mid. gul 53, kl. gul 28-18, ham 74 poontjes 18-16, kl. rode poon II 20-14 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 248-190, gr. koolvis zw. 82- 78. Aanvoer van Donderdag. 290 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 3 tongschar en schartong, 330 schol, 25 schar, 7500 ha ring, 1195 makreel, 1010 schelvis, 280 wij ting, 45 kabeljauw en gul, 1 ham, 17 poon, 8 koolvis, 25 diversen. Totaal 10730. Besommingen van Donderdag: Zee- landia f 10.700, Mary f 17.300, KW114 f 5.200, KW 41 f 4.100, HD87 f 7.020, TX33 f 4.120, AM18 f 1.200, IJM230 f 930, KW30 f 860, KW60 f 490, KW35 f 990 KW110 f 3.100, KW44 f 3.830, KW39 f 5.390, KW 86 f 3.100, KW140 f 2.650, KW16 f 1.600, KW130 f 950, KW42 f 290, KW176 f 3.390, SCH95 f 2.730, SCH140 f 3.700, SCH19 f 12.000, SCH262 f 6.830, SCH 99 f 3.920, SCH89 f 6.230, KW168 f 6.680. Waterloo 1—WMS 1 2.30 uur, Waterloo 2 Kinheim 4 10 uur, Waterloo 4DEM 6 12 uur, Waterloo aStormvogels c 2 uur Zaterdag. Waterloo komt tegen WMS uit met: W. Kok, J. v. d. Steen, J. van Sikkelerus, L. N. Schaap, J. Schaap, N.N., J. de Boer, G. Post, J. Groot, A. F. Broek, H. Koopman. (Verkort weergegeven) Waarom niet langs het kanaal? Op blz. 18 van „IJmuiden, de stad aan de zee" schrijft architect Dudok: „Velsen is een snijpunt van belangrijk N.Z. verkeer te land en O.W. verkeer te water. Deze krui sing met het kanaal is een vraagstuk op zichzelf, dat door de auto- en spoorweg tunnel echter voorlopig grotendeels zal worden opgelost. De noodzaak van deze tunnel bewijst wel hoe voorzichtig men in dicht bevolkte en intensief gebruikte ge bieden moet zijn wil men niet tot uiterst kostbare oplossingen gedwongen worden. Deze overwegingen leidden ertoe kruising en vermenging van plaatselijk en door gaand verkeer zoveel mogelijk te vermij den." Aansluitend op de rijksweg denkt Dudok zich dan verschillende hoofdverkeerswegen o.a. (zie blz. 27) „een weg voor vracht verkeer naar en van het industriegebied rond de vissershaven, welke geprojecteerd is tussen de spoorbaan en de kanaaloever, zodat ook dit verkeer ongehinderd buiten het woongebied wordt omgeleid en welke tevens directe aansluiting geeft op de Am sterdamse weg langs het kanaal". Toen ik hoorde van de plannen om over het sluizencomplex een noodverbinding aan te leggen voor het N.Z. verkeer, heeft er bij mij geen twijfel over bestaan, dat het traject pont-sluizen zo kort mogelijk zou worden en dus zou lopen Stationsweg— VelserbrugwegZuiderkanaaldijk. De tun nel onder de spoorbaan is vrij nauw voor „het omvangrijke verkeer dat Waterstaat verwacht" en dat blijft groeien; bovendien leidt men overal het transitverkeer bui ten de bebouwde kom. Uw blad wekte verbazing bij mij op, toen het de Nieuw- straat doodverfde als het jaagpad voor de automobilist-op-doorreis. Wellicht spreek is naar het hart van alle kinderen en ouden van dagen en in het belang van de tussenliggende leeftijd wanneer ik zeg: de Zuiderkanaaldijk moet in het plan Dudok toch worden bestraat; laat men het nu doen! M. (Het lijkt ons ook de snelste en veilig ste manier, maar Rijkswaterstaat denkt er blijkbaar anders over. Red. IJ.C.).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9