Kerkdiensten „Achter Wallen en Poorten" Havenberichten Beverwijk HARTENDORP Boerekool luidt de winter in 4 Bloemenexport houdt prijzen hoog Zó boeiend is nu PANORAMA Oud-Katholiek Onder steuningsfonds vergaderde DEM-hockey bekert morgen Voor de kinderen Dr. P. E. M. Teenstra met pensioen FEUILLETON ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 „Het meisje in kamer 17" (T h a- 1 i a theater, Vrij dag tot en met Zondag) Deze fascinerende film, waarvoor regis seur Arnold Lavan tekende, behoort tot die thrillers, waarin de mense lijkheid nergens wordt opgeofferd aan de spanning: Edward G. Robin son, die de rol van captain Barnabv voor zijn rekening neemt, geeft het óeroep van politie man een Drachtig relief; Paulette Goddard maakt van de versierde Mona Ross een mooi stukje juf frouw, wier han del en wandel nu niet direct onbe sproken genoemd kunnen worden, maar die de politie wel van dienst kan zijn. Lee van Cleef, die in „High Noon" triomfen vierde, is nu een voortreffelijke adjudant van de bende-leider Al Barkis de kroon draagt echter het miezerige be grafenisondernemertje Hartrampf. De moord in het verhaal is bijzonder logisch ingevoegd, de ontwikkeling boeit tot het eind en het verhaal kreeg daardoor een plezierige vaart en een beklemmende spanning beslist boven de middelmaat. „Het geheim van de zigeuner" draait in Thalia's ZondaeTnatmée, gelardeerd met een paar aantrekkelijke jeugdfilms uit het arsenaal van Arthur Rank. „Duel in de nacht" (Thalia, Maandag tot en met Woensdae). Niet een duel, maar heel wat van die ridderlijke vecht partijen schijnen omstreeks 1825 in de buurt van New Orleans op het menu van elke dag te hebben gestaan. Daarom spant het geducht in „Duel in de nacht" ofwel „The iron mistress", waarmee niet de lief tallige Virginia, die de mannen het hoofd op hol jaagt, wordt bedoeld, maar het mes van Jim Bowie (Alan Lodd), die, wat er ook gebeurt en al is bet soms on het kantje af, overwinnaar in eik duel bliift. En om wie anders zou hü het doen dan om de schone vrouw, die wordt gesneeld door Virginia Mavo. Het gaat er echt warm toe. maar Virginia drijft het tenslotte zover, dat zelfs Jim er genoeg van krijgt en meedeelt dat een vrouw toch niet bet leven van acht mannen waard is. Zoveel duels heeft hij inmiddels al gewonnen. De vrouw trekt aan het kortste eind, maar de f'lm is toch van dat soort, waarin de ambtenaar al glimlachend om de hoek s+aat te wachten om een nieuw Daar in te schrijden. En nog wel Jim met de dochter van Texas' gou verneur. „Ten West»u yan fR e x Tas ter, Vriidag tot en met Maand?"!. Fen groots ongeze+te rolnr°"t. over Kenya. d''e zich echter minder met K"wq dan wel me+ de mogelijkheden, daan hmkbaar aanwéz'" voor mmden oirbare nraktiiken bezie hordt.. Een primitieve stam uit de binnenlander moet uitwijken en de bevolking verpest naar Mombasa te gaan. hoewel Bob Pav- ton de iaehtooz''en°r hen <J't ontraadt. ZH wordt daar in de ivoorsmekkel betrokken en dan volgt een felle jacht, ingernt door Payton. on de leiders van de smokkelben de. Luinaarden. olifanten en vergiftigde piilen spelen hun éebruikeiHke rol in deze film en het topnnnt wordt bereikt als het stamhoofd, d'e tijdens de strijd in het wa ter viel. sterft in de ?'rn»n van ziin zoons. Maar uiteindelijk eindigt alles in het voor deel van de stam. Conferentie op het bureau van „Barnaby" een scène uit „Het meisje in kamer 17" (Thalia). de hongerdood niet, zodat er in kleuren nog heel wat in het oerwoud is te bekijken. „Lavastroom over Java" (Kennemer Theater, van Vrijdag tot en met Maandag) Naar het boek van Garland Roark „Lava stroom over Java", dat een beeld geeft van de gevechten op zee ten tijde, dat zeventig jaar geleden de Krakatau werkte, is een film gemaakt. De uitbarsting is van ern stige aard geweest en het grootste eiland is verdwenen. Vele duizenden zijn om het leven gekomen, volgens de film echter niet „Gevangenen van het oerwoud" (L u x o r Theater, van Vrijdag tot en met Maandag) ook wel „East of Sumatra" geheten, geeft emotionele gebeurtenissen in een In dische jungle te zien, met groeiende span ning tussen de twee hoofdpersonen, wat dansies van inlandse meisies en nog wat moeilijkheden, wanneer de mannen van het opperhoofd de vlie?tuis°n van de blan ken in brand steken. De blanken sterven ADVERTENTIE DE SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 Spaarne 3 Tel 16990 Tel 17696 Kruidbergerweg 51 Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS en WASMACHINES Kim-Kim (Vera Ralston) ondergaat marte lingen. doch geeft haar geheim niet prijs. de bemanning van het Amerikaanse schip, dat op zoek is naar verborgen schatten. Een jonge danseres vervult daarbij een be langrijke rol en werkt mee, dat het eiland wordt bereikt. Dit is echter de Krakatau. De opzet van de film is niet geweest om uitsluitend aandacht te besteden aan de uitbarsting. De toeschouwer kan tevens genieten van een spannende avonturenfilm. Om een indruk te krijgen boe de uitbar sting is geweest is een vijftig meter hoge miniatuur vervaardigd van de Krakatau. „Charge van de lanciers" (W. B. Thea ter, van Vrijdag tot en met Maandag) is het verhaal van een spannende geschiede nis in de strijd om Sebastopol (18541856). De Engelsen trachten het fort te veroveren en hierbij wordt een belangrijke Engelse koerier gevangen genomen. Hoe een vriend hem tracht te bevrijden is tot en met Maandag te zien. Een schone Russische spionne, verkleed als Engels verpleegster, ontbreekt niet! Zondagmiddag wordt in de eerste voor stelling in W. B. vertoond: „Avonturen van Captain Blood". „Pat Mat" 3 verloor in Zaandam Het derde tiental van de Kennemer schaakclub „Pat-Mat" speelde in Zaandam zijn eerste wedstrijd, die in een 614 nederlaag eindigde. De uitslag was: J. Mav (Z.)—S. S. Oppenheimer (P.) 1—0; Th. YV. PuntE. Rijken 01; J. H. Optendrees P. M. Jansen remise; J. MichelJ. Oort 1--0; A. SchuurmanB. de Heer remise; A. RoedemaM. N. Pranger 1—0; J. Taal J. Sonneveld 01; W. RamakerP. Sie- bers remise; J. de VriendA. de Vries 1—0; J. ZondervanP. Wagenaar 10. De aanvoer op de groentenveiling was ook deze week nog zeer groot: hoewel de herfstproducten de boventoon voeren, kwam deze week ook de eerste boerekool aan de markt, die alweer vlot verkocht werd. Overigens liepen de prijzen voor enkele producten terug onder andere voor an dijvie en bospeen. Andijvie is ruim ver tegenwoordigd en de prijs draaide rond de 10 cent per kilo; bospeen werd in het be gin van de week nog verkocht voor 35 cent per bos maar Vrijdag lagen de prijzen tussen de 20 en 27 cent per bos. Spinhzie is nog steeds duur; hier varieerde de prijs van 22-57 cent per kilo; sla is er weinig meer. Ook de bonen raken op; nog enkele kistjes kasbonen komen er aan de markt, waarvoor tot f 1,60 per kilo werd betaald. Spruiten liepen in prijs op tot 74 cent per kilo, de aanvoer van prei is voor de tijd van het jaar groot en de prijs handhaafde zich: er werd tot 22 cent per kilo betaald. Bloemkool ging vlot weg: men betaalde er 63 cent per stuk voor; de rode- en groenekool haalde tot 26 cent per kilo. Druiven zijn ruim vertegenwoordigd: de Alicante gingen tot 90 cent per kilo. Export van bloemen Vorige week waren de bloemen goedkoop en het zag er in het begin van de week er naar uit, dat het dezelfde kant op zou gaan met de prijzen, maar door vraag uit het buitenland liepen de prijzen onverwacht belangrijk omhoog. De troschrysanten, die voör 95 percent de aanvoer uitmaken, gingen vlot weg voor prijzen tussen de 30-85 cent per bos, extra kwaliteit ging hier nog boven tot f 1,05 per bos. De groot- bloemigen varieerden van 12-16 cent per stuk, hiervan wordt de aanvoer nu kleiner. Er zijn weinig zomerbloemen meer. Cy- clamenbloemen werden tot 75 cent per bosje verkocht; de grootbloemigen zoals Nerines gingen nog voor 86 cent per stuk van de ha,nd en gerbera's, freesia en anjers werden eveneens vlot verkocht. Bij de potplanten zijn het grotendeels de cycla men, die aan de markt kwamen en tot f 1,45 per stuk gingen In Castricum Als voor de geringe aanvoer in het be gin en het midden van de week goed te maken kwamen de Kennemer tuinders Vrijdag in Castricum met een flink aantal soorten groente op de markt. Tengevolge van deze grote aanvoer liep de prijs van spruiten flink terug: de eerste kwaliteit bracht 45-78 cent op en de tweede 30-42 cent per kilo. Tomaten besomden 25-75 cent en de paar doosjes aardbeien waar de tuinders nog mee op de proppen kwa men gingen voor 65-94 cent per doosje van de kar. Sperciebonen konden zich op hetzelfde prijspeil handhaven en lieten f 0,80-f 1,22 per kilo afdrukken. Waspeen ging weg voor 15-23 cent, sla kon voor 8-14 cent een koper vinden en andijvie verwisselde tegen de prijs van 10-17 cent van eigenaar. De prijs van kroten bedroeg 14 cent. Bospeen leverde 25-32 cent op, bloemkool 27-43 cent per stuk en prei 20- 26 cent per kilo. Volgende week Donderdag wordt de eerste speciale peenveiling gehouden voor export en binnenland. Grondstof fenaanveer De Nederlandse coaster „Twee Gezus ters" is Vrijdagmorgen voor de papier fabriek Van Gelder Zonen aangekomen met een lading van 750 ton houtstof uit Gothenburg. ADVERTENTIE De ledenvergadering van de afdeling IJmuiden van de vereniging „.Oud-Katho liek Ondersteuningsfonds", die Vrijdag avond in 't Oud-Katholieke verenigingsge bouw is gehouden en, zoals de voorzitter de heer W. D. Wiliouw bij de opening op merkte, een goede belangstelling' had, heeft zich vooral beraden ten aanzien van de plannen voor het winterprograrnma. Naar aanleiding van de ingekomen stuk ken werd vastgesteld om in November een lezing te houden, waarvoor zal worden uit genodigd pastoor Th. Moleman, oud-pas toor van IJmuiden, om te vertellen van de reis van de Oud-Katholieke aartsbisschop mgr. dr. A. Rinkel en pastoor Moleman naar de grote conferentie van de Wereld raad van Kerken in Evanston (Amerika) gehouden en de bezoeken aan bevriende kerken. Het voornemen bestaat om in de kring Amsterdam van de afdelingen weer een districtsbijec-rkomst te ho rden met een bij zonder karakter, indien althans hiervoor de vereiste goedkeuring wordt verkregen. De suggestie om door middel van enige at tractie het bezoek aan de afdelingsverga dering te stimuleren zal nader worden bestudeerd. Ten aanzien van een uitgewerkt voor stel door het hoofdbestuur met betrek king tot de geloofskennis en het uitdragen daarvan volgde langdurige discussie, die resulteerde in het voornemen om ge spreksbijeenkomsten te gaan beleggen. Door deelneming aan de Europese kam pioenschappen van 't Nederlandse hockey team, ligt de competitie stil en worden er bekerwedstrijden gespeeld. Het eerste dames- en heren-elftal van D.E.M. "hemen aan deze bekerwedstrijden deel. Het zal in het algemeen niet mee vallen, daar de kans groot is dat tegen promotie-candidaten en zelfs eerste klas- sers geloot kan worden. Het programma is als volgt: Dames: D.E.M. IRing Pass I, aanvang 13.00 uur (bekerwedstrijd); Eeehtrop II— D.E.M. II (competitie); Alkmaar IVD.E. M. III (competitie). Heren; D.E.M. IRing Pass II, aanvang 11.30 uur (bekerwedstrijd); Kraaien III D.E.M. III. Meisjes: D.E.M. aAlkmaar a. aanvang 15.00 uur. ADO-Velsen. De bezoekers komen in de volgende opstelling uit: Jansen; Hiinen, Tromp Sr; Van den Enden, Bakkum, Wes- selman; Braam, Brouwer Tromp Jr., Boon, Van der Heyden. Terrasvogrels-IJSV. Akkerman Sr.; Bus, Akkerman Jr.; Punt, v. Gelder, Dissel- köter; Schipper, Timmer, Van Vuuren, Eöbken, Wijnen. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: Zaterdag en Zondag 20 uur: „Shane". In 't Kennemer Thea ter draait in de twee de helft der nieuwe speelweek de Itali aanse film „De we reld veroordeelde haar" met Renata Giuntini - een bewo gen verhaal uit de realistisch-romanti- sche school. Het ge geven is boeiend: de vrouw, die om haar levenshouding, die een dosis moed ver eist, in opspraak komt, maar zich een weg vecht naar er-> kenning en geluk. Gevonden voorwerpen Bij de Wijk aan Zeese politiepost zijn de volgende gevonden voorwerpen aange geven: een damesarmbandhorloge, een kin- derring, een ceintuur, een paar jongens kousen. Voorts is aan komen vliegen een gele kanarie. Oeiwat schrok Bunkie! Hij voelde, dat hij tot op de bodem van de sloot zonk. Vreemdhij kon toch zwemmen; maar het was net, of hij naar beneden getrokken werd. Nu was hij op de bodem en hij keek ongerust om zich heen. Wat moesten al die vissen, die daar van alle kanten kwamen aangezwommen? Die kwamen langzaam op hem af; hun bekken gingen open en dicht en met hun grote, ronde ogen staarden ze hem vijandig aan. Maar het gekste was: die vissen konden praten! „Zo!", hoorde hij de ene vis zeggen. „Daar heb je 'm, de jongen, die ons met 'n lekker hapje aan 'n haak probeert te vangen!" „Ja", zei een andere vis. Maar nou is het onze beurt nou is hij in onze macht!" „We zullen hem leren, onschuldige vissen te vangen!", siste nijdig een derde vis. Bunkie keek verschrikt rond. Wat willen jullie?", zei hij ongerust. „Ik heb toch geen kwaad gedaan?" „O, niet?", zei de eerste vis nijdig. „Heb je soms daar straks niet één van onze kameraadjes opgehaald? De eerste-geneesheer-directeur van het provinciaal ziekenhuis „Duinenbosch", dr. P. E. M. Teenstra, gaat 1 Januari 1955 de dienst met pensioen verlaten. Dokter Teenstra werd in 1937 tot eerste geneesheer-directeur benoemd en was voordien woonachtig in Maasoord. Naast zijn veelomvattende taak zag hij kans het verenigingsleven van patiënten en perso neel van de inrichting dusdanig te stimu leren, dat men thans van een hechte band tussen verpleegden en verplegers (ste-rs) mag spreken. Naar wij vernemen hoopt men op officiële wijze afscheid van de scheidende dokter te nemen; welke dag dit zal plaats vinden, is echter nog niet bekend. Vrijdag 29 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Pia Gurto van Vlaardin- gen, Arcturus van Rotterdam. Bloemfontein van Antwerpen. Twee Gezusters van Go thenburg, Taff van Gruvon. Prinsegracht v. Kotka. Gaasterland van Newcastle. Karskar van Norrköping. Phrontus van Hamburg. De Hoop van Noordzee. Tinka van Skoghal. Rijnstroom van Fowey. Schippersgracht van Helsinki, Carpe Diem van Stettin. Ruhr van Valheid Tyne van Otterbacken. Jana Stove van Birkenhead. Sandettie van Geffle. Kei zersgracht van Caen. Conrad van Skeleftea. Tarakan van Indonesië. Joseph Feuer van Vancouver, Avranches van Philadelphia. Ariero van Hamburg. Vertrokken zijn: Lijnbaansgracht naar Rotterdam. Loosdrecht naar Marseille. Java naar Bremen. Barbara Meezen naar Bremen. Gaasterland naar Harling<-n. Kadeik naar Londen. Belgian Coast naar M' bro. Berend N naar Great Yarmouth. Waterland naar Zuid-Afrika. Atlas naar Gdynia. Pygmalion naar West-Indië. IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg (Kerkhervorming, me dewerking kerkkoor)), 19 uur: ds. D. ter Steege, jeugddienst. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: Jonge- rendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens, 15 en 17 uur: dr. J. L. Koole. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk. 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Woensdag 20 uur: ds. J. W. v. d. Gronden, dankuur voor het ge was. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen, Hervormings- dienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Maan dag (Allerheiligen) 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19.30 uur: Vespers. Dins dag (Allerzielen) 9.30 uur: Heilige Dienst. Donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heiis, 10 uur: Heiliginas- dienst, 12.15 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openlucht samenkomst, 20 uur: Verlossingssamen komst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Joh. H. W. Dickhout, 19 uur: ds. G. Wassenaar en de heer J. B. Assen dorp. Hervormingsdienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur; ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, geen dienst. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: de heer Joh. H. van Oostveen van Voorburg, 19.30 uur: J. Esmeyer van Amsterdam, Woensdag 19.45 uur: ds. Visser van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: Breking des broods. Donderdag 20 uur: Bijbelbespreking. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 17.45 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, Za terdag 19.45 uur: Avondgebed. Zondag 10 uur: ds. L. Brink. Jeugdkapel, 10.15 uur: mevr. W. Snoek Gabel. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man (medewerking kerkkoor), 19 uur: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Vrije Evang. „Emanuel", gem. ontsp.- Openluchtdemonstratie in Oud-Velsen. Zondag 10 uur: de heer J. Dammuller van Amsterdam. Donderdag 20 uur: de heer .1. Kloip Haneveld van Bodegraven. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F.. C. Willekes, 19 uur: ds. J. O. Norel. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: hr. E. W. Rosie. Ger. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Maranatha, 10 uur: de heer A. de Vries van Den Helder. Leger des ITeils. Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondag school: 17 uur: Kindersamenkomst; 19.15 uur; Openluchtbijeenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma. CASTRICUM: Ned. Hervormde Gom., 9.15 uur: ds. C. J. Rasch, van Den Helder. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. Ned. Herv. Fvang. Ver., 10.30 uur: ds. Jansen, van Wijk aan Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, herdenking Kerkhervorming, medewerking van het Kapelkoor, 19 uur: ds. J. van den Berg van IJmuiden. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege, herdenking Kerkhervorming. „De Kapel", Chr. Ger. Kerk, 15.50 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England. Kinderhuis.singel, 3 p.m. Evening Service. Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 19) „Met deze oproerling zullen de soldaten van Koning Philips spoedig afgerekend hebben", sprak hij dreigend. „Wat moet hij beginnen tegen Alva en Don Frederik? Meeheien, Naarden, Zutphen zijn al weer in Spaanse handen. Nu is Don Frederik met zijn keurtroepen op weg naar Haar lem. Je weet even goed als ilc, dat de be zetting klein is, de wallen slecht en de voorraden gering. Getuigt het dan niet van wijs beleid afgezanten naar Don Frederik te zenden, om met hem de overgave var, de stad te bespreken en Haarleim het lot van Naarden en Zutphen te besparen? Zeg eens eerlijk, Ursula?" Hij bleef staan en zaïg haar vragend aan. Ursula haalde aarzelend haar schouders op en zei: ,.lk vrees dat Ripperda er anders over zal denken. „Ripperda! Ripperda!" riep Talesius woe dend. „Altijd weer Ripperda!'' „Juist, vader", zei Ursula beslist, terwijl zij van de leuning opstond, „altijd weer Ripperda! Hij is de man die overal achter staat. Er wordt koortsachtig gewerkt oim de militaire achterstand in te halen. Hij is de leider van alles wat Prinsgezind is en ons dus haat". „Daarom verheug ik me dubbel", zei Ta lesius tevreden, „dat we vandaag een streep door zijn rekening hebben gehaald". Er kwam weer rumoer van buiten: on verstaanbaar stemmengeroes. Dan was er eentje alleen aan het woord. En, alsof de anderen hem bijvielen, klonk het dan plot seling: „Jai Hoera! Leve de Prins!" Weer klonk de onverstaanbare stem, en dan weer allemaal: „Juist! Weg met de verraders! Knoop ze op, de standverraders!" „Hoort u dat vader?" vroeg Ursula ze nuwachtig. Met gefronste wenkbrauwen en luiste rend keek Talesius naar het raam. Dan liep hij er snel heen en keek naar beneden. „Wat betekent dat geschreeuw?" gromde hij. „Hoezee!" brulde men buiten. „Aan de galg er mee! Haarlem voor de Prins! Hoe ra! Haarlem voör de Prins!" Het leek alsof Ursula verstijfde van schrik. Zij holde naar haar vader en hijgde: „Vader! Nu begrijp ik het! Er er moet iets uitgelekt zijn!" Angstig keek zij naar beneden. Met een ruk draaide Talesius zich urn en staarde haar ontzet aan. Zijn ogen waren groot en zijn handen trilden, toen hij vroeg: „Wat zeg je? Ursula! Weet je wel wat je zegt?" „Breehtje zei zo even dat Ripperda alle mannen in de Doelen bijeengeroepen en toegesproken heeft", vertelde Ursula op gejaagde toon. „Hij heeft handig van de situatie gebruik gemaakt! Daarom is het volk zo opgewonden. „Weg met de verra ders" werd er geschreeuwd.... Vader!" zei Ursula en greep zijn arm, „daar bedoe len ze ons mee!" „Zo", knikte Talesius begrijpend, „was het dat! Hoe heeft hij het durven wagen, de schurk! Dat zal hem duur te staan komen!" „Als het waar is wat we vermoeden, moeten we handelen, vader! De afgezanten kunnen ieder ogenblik uit Amsterdam te rug komenze moeten gewaarschuwd worden!" „Onzin", sprak Talesius geruststellend. „Bij nader inzien is het niet zo erg. Ze kuninen onmogelijk alles weten, daarvoor zijn we te voorzichtig geweest". „Denkt u niet dat Adriaen gevaar loopt?" „Gevaar iepen we allemaal. Maar maak je toch geen onnodige zorgen, m'n kind. Ik hoor angst in je stem. Je bent bang voor Ripperda, hoewel hij bang voor ons moet zijn". „Maar u begrijpt toch wel dat ik me be zorgd maak over mijn toekomstige man". „Er staan hogere belangen op het spel!" zei Talesius fanatiek. „Persoonlijke be langen moeten wijken voor de toekomst van onze stad, waar in de komende uren over beslist zal worden". „Leve de Prins!" werd er weer in de straten gejoeld. „Weg met de Spanjool! Dood aan de verdrukkers!" „De woorden van Ripperda hebben hun uitwerking niet gemist", zei Ursula. „Wat verbeelden ze zich wel!" foeterde Talesius. „Het plebs heeft zich door onver antwoordelijke elementenOlaten ophitsen. Op het gezicht van de eerste Spaanse sol daat zullen ze weer in hun schulp kruipen. Toch zal dit muisje een staart hebben: Alva heeft bewezen niet met zich te laten spotten! Als ze nu de kerken en kloosters ook hier gaan plunderen, zullen velen dal met hun dood moeten boeten1" „Waarom moet er toch altijd zo veel bloed vloeien?" zuchtte Ursula. „Deze beproevingen zijn maar tijdelijk," voorspelde Talesius en richtte zich lijn recht op. „Onze zaak zal zegevieren! Wij zullen zorgen dat rust en vrede spoedig hersteld worden. En dit kan alleen door hem, die door God tot regeren is bestemd koning Philips de Tweede!" Tromgeroffel weerklonk en het stramme marcheren van zware laarzen. Even later werden trompetten gestoken, en omjuicht door de voorbijgangers passeerde een ven del soldaten. „Daar gaan weer nieuwe bezettingstroe pen", zei Talesius b'j het raam. „Hun on beschaamdheid is grenzeloos. Moet eerst onze mooie stad een ruïne zijn, eer ze be seffen dat iedere tegenstand nutteloos is? De Geuzen schijnen harde koppen te heb ben!" „Ik kan er niets aan doen vader", zei Ursula, terwijl zij weer angstig keek, „maar ik heb weer zo'n beklemd gevoel De joelende menigte.... dat tromgerof fel.... Vader!" sprak zij dan plotseling. „U moet Adriaen opwachten! Hij moet ge waarschuwd worden!" Er werd geklopt en Breehtje trad binnen. In haar hand had zij een hoog, van on deren smal toelopend glas met rode wijn. „Neemt u me niet kwalijk", zei ze en zette het glas op tafel. „Ik heb u wat lang laten wachten, maar ik was zo nieuwsgie rig naar het rumoer op straat, dat ik even buiten de deur geweest ben". „En?" vroeg Talesius „Ze zeggen dat Ripperda het bevel in eigen handen heeft genomen. Hij heeft de bevolking in de Doelen toegesproken en gezegd dat er een deputatie naar Don Fre derik is gezonden". Talesius week een stap terug en greep zich aan de tafel vast. „Weet je dat wel zeker?" vroeg hij, ter wijl zijn ademhaling zwaar ging. „Natuurlijk", knikte Breehtje. „De hele stad is er vol van. De afgezanten worden ieder ogenblik terugverwacht en zullen bij aankomst aan de Spaarnwouderpoort on middellijk gevangen genomen worden". „Werden er namen genoemd?" vroeg Ta lesius kort, terwijl hij zich al weer be heerste. „Nee, meneer, maar ze vertellen de gek ste geruchten". „Vader!" riep Ursula smekend. „U moet ze waarschuwen voor zij bij de poort zijn! Nu lopen ze hum ongeluk tegemoet! Oh, ik moet er niet aan denken wat die opgehitste menigte zou kunnen doen Talesius zag haar even aan. „Je hebt gelijk", besliste hij dan. „Het is mijn plicht ze op de hoogte te brengen". „U mag geen minuut verliezen!" Ursu la pakte hem bij een arm en deed de deur open. „Ze kennen nog steeds hun namen niet. Als u ze langs een andere weg in de stad weet te krijgen, zijn ze veilig". „Ja!" Talesius liep de gang in en ont deed zich van zijn gebloemde ochtendjas. „God geve dat ik nog op tijd kom", zei hij. VI Talesius achtte het raadzamer om door de achterdeur zijn huis te verlaten. De op gewonden betogers konden het hem anders wel eens moeilijk maken. Weliswaar wist de bevolking natuurlijk niets af van zijn aandeel in deze zaken, maar toch waren ze er bijster goed van op de hoogte, welke overtuigingen hij was-toegedaan. Daarom diende er voorzichtigheid betracht te wor den, want in deze stemming was men tot alles in staat.. Hij was niet voorzichtig om dat hij bang was voor zijn persoonlijke veiligheid, maar omdat hij niet gemist kon worden bij de dingen die aan het gebeuren waren. (Wordt vervolgd) a y

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6