Trein reed op overweg gestopte militaire truck doormidden Weerbericht Speelgoed Prinses Beatrix als bruidsmeisje Britse havenarbeiders moeten grote achterstand inhalen Praag hield Orenstein drie jaar gevangen Nehroe zal de politiek niet verlaten Het woord is aan Loonverlies delgen metoverwerk Duitse bewapening in de Amerikaanse Senaat Russische delegatie uit China teruggekeerd Ongeluk in Rotterdam kostte drie LU A-militair en het leven C olumbia-uni versiteit vierde 200-ste jaardag v e l s e r Haarlems Dagblad editie Von Brentano in Bonn aan Buitenlandse Zaken? Geen redenen voor klachten Narriman wil scheiden Verklaring op zijn thuisreis Antwoord aan Moskou in studie Atoomontploffingen in Siberië tijdens hun doorreis? Drie gewonden, onder wie een Heemstedenaar Zeshonderd oud-SS-ers in Göttingen bijeen Audrey Hepburn op Schiphol In totaal 48 eredoctoralen Weerrapport 69e JAARGANG No 97 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 1 NOVEMBER 1954 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARLANG No 251 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN EEN OPROEP aan alle ouders, op voeders en onderwijzers wordt bij de na dering van Sinterklaas opnieuw aanbe volen: koopt geen oorlogsspeelgoed voor de kinderen. Ik lees erin: „Dit oorlogstuig is allesbehalve onschuldig. Het is de eerste ingreep in de ontvankelijke kinderziel om de misdaad van de oorlog te doen aanvaar den en zelfs te verbloemen". Een soberder zin vraagt u, te bedenken dat het kind in zijn spel steeds weer het leven der groten tracht na te bootsen. Instemmend met het streven van de opstellers zou ik op dat soberder argument even door willen gaan. Ook als ge zelf ouders gehad hebt, die u oorlogsspeelgoed zorgvuldig onthielden dat kwam lang geleden al voor en later de bedoeling en de betekenis daarvan hebt gewaardeerd en begrepen, staat het nog niet vast, dat gij dezelfde houding tegen over uw kinderen aanneemt. Misschien zijt ge wat moedelozer geworden tegenover de uitwerking van zulk een voorbeeld. Zo- velen zeggen immers: het gaat toch door met die oorlogen; er is niets tegen te doen. Ook is het oorlogsspeelgoed veelsoortiger, vernuftiger van constructie en nauwkeuri ger in nabootsing geworden dan vroeger. Andere kinderen bezitten die dingen: als nu de vraag komt om het ook te mogen hebben, als het op de verlanglijst staat, zijt ge er niet af met eenvoudig die wens niet te vervullen. Gij zult moeten gaan uitleggen waarom gij er niet aan voldoet. Misschien hebben uw ouders dat niet eens behoeven te zeggen. Het is overigens de moeite tenvolle waard: de moeite om uit te leggen waarom oorlog verkeerd en slecht is. Want het maakt blijvende indruk. Als gij wel oorlogsspeelgoed geeft maakt dat ook blijvende indruk: er blijkt uit dat gij het bestaan en daarmee de toepassing van al die in het klein nagebootste strijdmiddelen als iets natuurlijks en onvermijdelijks ziet. Heit is waarlijk niet overdreven te zeggen, dat met zulke gelaten aanvaarding door talloze ouders in vele landen een geslacht wordt opgekweekt, dat opnieuw gelaten aanvaarden zal. Wie daar voor hun eigen persoonlijke „aandeel in de toekomst" niet in berusten, zullen hun kinderen geen oor logsspeelgoed geven en hen ook uitleggen waarom zij het niet doen. Daar zullen zij bij vertellen dat het heel wel mogelijk is de oorlog uit te roeien, omdat die slechts mensenwerk is en omdat de mens zulk falen teniet kan doen. Het is heel wel mogelijk daarbij voorbeelden te geven van vroegere wantoestanden in de wereld, die door hardnekkig volhouden overwonnen zijn, zoals bijvoorbeeld in de bestrijding en uitroeiing van epidemische ziekten, die toen nog meer mensenlevens kostten dan oorlogen, en in de afschaffing, in zovele landen, van de slavernij. Het is niet min der de moeite waard uit te leggen, dat in oude tijden dorpen en steden elkaar ge wapenderhand bestreden, later gewesten, later landen, dat dit evenwel gepaard ging met de schepping van steeds meer orde en regel in steeds grotere gebieden en dat men dus duidelijk op weg is naar het punt, waarop die orde voor het geheel zal wor den bereikt. Hoe meer mensenkinderen dit al in hun prille jaren gaan begrijpen, hoe meer het proces zal worden versneld. Als ik op dit ogenblik jonge kinderen daarover vertellen moest zou ik hun zeker zeggen, dat op dit ogenblik het werk om aaneen sluiting en eendracht en daarmee een ge meenschappelijke orde in Europa te be reiken, in gang is en dat dit doel nog maar weinige jaren geleden zo heel ver weg scheen te liggen. Dit wekt de gedachte aan vooruitgang, aan een grote zaak die bezig is zich te voltrekken. En dat is dan ook zo, ondanks alle afwijking van de weg, alle stagnatie en alle tegenslag. Ik zou er zeker bij zeggen dat de kinderen, als zij groot zijn, dat werk zouden moeten voortzetten en dat dit een prachtige taak voor hen zou zijn. Waarom niet? Het kind is moedig genoeg; het is niet sceptisch en schouder ophalend, het denkt niet: wat kan ik daar nu aan doen? Die laatste vraag wordt door zoveel volwassenen altijd maar weer ae- steld. Het onderwerp van dit korte stuk geeft daar een der antwoorden op. Dit eenvoudige antwoord: het is volkomen in uw macht uw eigen kinderen ?een oorlogs speelgoed te geven en hun uitleg te geven waarom gij dat niet doet. Als veel ouders zo handelen hebben zij daarmee gezamen lijk een stuk oobouw-van-rechtsorde in de toekomst bereikt. En in ieder afzonderlijk geval doet zich de mogelijkheid voor, dat het kind later tot degenen zal behoren die leiding zullen geven, die vooraan zullen staan in de bestriiding van de oorlog. Het is niet zo makkelijk zich dit voor te stel len als men met een jongetje van tien jaar praat, maai ook de grootste mannen zijn jongetjes van tien jaar geweest, van wie niemand toen vermoedde wie zij eenmaal zouden zijn. Zelfs hun ouders niet. Vrede onder de mensen is een veel ver der liggend en verhevener doel dan uit roeiing van de oorlog alleen. Dat behoeft geen verdere toelichting in deze wereld. De oorlog is de grote uitwas, het excès. Waarom zou men niet geloven dat men althans de massamoord kan uitschakelen? Voedt uw kinderen daartoe op, leg hen uit waarom zij geen oorlogsspeelgoed krijgen. R. P. BONN (Reuter) De West-Duitse bondskanselier Adenauer is van plan de portefeuille van Buitenlandse Zaken over te dragen aan dr. Heinrich von Brentano, fractieleider van zijn Christen-Democrati sche Unie in de Bondsdag, zodra de nieuwe overeenkomsten met de geallieerden van kracht geworden zullen zijn, aldus is in ge zaghebbende diplomatieke kringen in Bonn vernomen. Voorts zou de bondskanselier plannen hebben voor herziening van diplomatieke posten bij de buitenlandse dienst. Zo zou hij Herbert Blankenhorn, het huidige hoofd van de politieke afdeling van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, willen benoe men tot tweede staatssecretaris naast prof. Walter Hallstein. Dr. Adenauer is uit New York onderweg naar West-Duitsland. Voor zijn vertrek verklaarde dr. Adenauer „zeer voldaan" te zijn over zijn besprekingen met president Eisenhower en minister Dulles. De tweede particulier secretaresse van prinses Wilhelmina, jkvr. S. E. baronesse van Randwijck, en de heer Th. Booy, par ticulier secretaris met bijzondere opdracht van prinses Wilhelmina, zijn Zaterdag te Gorssel in het huwelijk getreden. Omstreeks half twaalf voltrok de bur gemeester van Gorssel, mr. J. O. Thate ten gemeentehuize het burgerlijk huwelijk. Bij het betreden en het verlaten van het ge meentehuis werden bruid en bruidegom toegejuicht door een grote menigtt, die zich voor het gemeentehuis had verzameld. On geveer een uur later werd het huwelijk in de Nederlands-Hervormde broederkerk te Zutphen kerkelijk, bevestigd. Deze plech- Prinses Beatrix fungeerde als bruidsmeisje bij het huwelijk van de heer Thijs Booy en jkvr. S. E. baronesse van Randwijck tigheid werd verricht door prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, oud hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De predikatie werd gehouden door ds. G. Toornvliet, gereformeerd studenten predikant te Leiden. De dienst in de kerk werd bijgewoond door prinses Wilhelmina, koningin Juliana en prinses Irene, die ook als eersten het felicitatieregister tekenden. Prinses Beatrix fungeerde met Rene Roëll en Babette van Rappart als bruidsmeisje. HAIFA (AFP) De Israëlische zaken man Simon Orenstein, die een paar dagen geleden door de Tsjechoslowaakse regering in vrijheid werd gesteld na wegens „Zio nistische spionnage' tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld te zijn, heeft te Haifa tot verslaggevers gezegd, dat hij in de tijd van het vooronderzoek in een heitel te Praag verbleef en dat hij niet mishan deld is. In deze tijd was hij als getuige ge daagd in de zaak-Slansky. Orenstein, die in October 1951 was ge arresteerd, stond in Augustus 1953 terecht. De openbare aanklager eiste de doodstraf. Na meegedeeld te hebben, dat hij toe gaf een spion te zijn, zeide Orenstein, dat hij dingen had gedaan, die hij niet had moeten doen. Na zijn veroordeling werd hij naar een vesting op ongeveer 200 kilo meter van Praag overgebracht, waar hij met andere politeke gevangenen bouw werkzaamheden had verricht. Hij zeide medische hulp en andere faciliteiten te hebben gehad. Hij had toestemming om Tsjechische kranten te lezen. Orenstein zeide, dat er in Tsjechoslowa- kije geen gevangenissen zijn, maar alleen herscholingsinrichtingen. „In dit land zijn geen gevangenissen nodig, omdat er noch dieven, noch misdadigers zijn". Orenstein hoorde vorige week pas dat hij zou wor den vrijgelaten. ALEXANDRIë (AFP) Dr. Adham el Nakib, de echtgenoot van ex-koningin Narriman van Egypte, heeft tegengespro ken, dat zij voor haar vertrek naar Zwit serland gezegd had te willen scheiden. Narriman heeft niet het recht echtschei ding aan te vragen. Alleen de echtgenoot heeft dit recht, aldus Nakib, die er aan toevoegde, dat hij geen echtscheiding heeft aangevraagd. Verleden jaar scheidde Narriman Sadek van ex-koning Faroek. In het begin van dit jaar huwde zij dr. Nakib. Naar ver luidt zal de ex-koningin, als zij over onge veer tien dagen de kliniek in Lausanne mag verlaten, zich naar Rome begeven om haar zoontje, Prins Faroek Foead, die bij zijn vader Verblijft, te bezoeken. Faroek zou het bezoek willen weigeren. De reden van de scheiding van dr. Na kib zou zijn „tegenstrijdige geaardheid". SAIGON (Reuter/AFP) Premier Nehroe van India heeft Zondag medege deeld, dat hij zijn politieke carrière niet opgeeft. Zijn uitlating, dat hij niet voor zitter van de Congrespartij èn eerste- minister wilde blijven, noemde Nehroe in een te Saigon uitgegeven verklaring „een persoonlijke zaak". De uitlating betekende niet, dat hij zich uit de actieve politiek zal terugtrekken. Nehroe kwam Zaterdag toen hij van het vliegveld van Saigon naar het paleis dei- onafhankelijkheid in de Vietnamese hoofd stad reed, lan^s spandoeken met wel komstleuzen en met anti-communistische slagzinnen, zoals „Weg met de politiek van het-naast-elkaar-bestaan". Toen Neh roe uit het vliegtuig stapte verspreiden „neutralisten" getekende pamfletten, waar in Nehroe er van wordt beschuldigd „op rechtheid te missen bij de verdediging van de vrede". Ook wordt in de pamflet ten gezegd, dat Nehroe de uitvoering van een imperialistisch Brits plan in Azië be gunstigt. De pamfletten eindigen met de woorden: „Leve het communisme". Volgens AFP toonde Nehroe zich een ogenblik geërgerd door het gebeurde. Neh- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Betje Wolff: Ja, als het met vechten te doen was, de meeste mans kwamen wis in de hemel. roe en zijn Vietnamese collega, Ngo Dinb Diem, hadden een onderhoud van ander half uur. De sfeer werd hartelijk genoemd. Later zat Nehroe aan een te zijner ere door de Vietnamese regering gegeven diner. Voor zijn vertrek naar Nieuw-Dehli via Pnom Penh had hij nog een onderhoud met generaal Paul Ely, de Franse com missaris-generaal en opperbevelhebber in Indochina. Nu Oe Hoe Uit betrouwbare bron in Rangoon is ver nomen, dat premier Oe Noe van Birma eind November een bezoek aan Peking zal brengen op uitnodiging van Tsjoe En Lai. Zijn bezoek aan communistisch-China zal ongeveer veertien dagen duren. Oe Noe zal op weg naar Peking in Hanoi zijn reis onderbreken voor een onderhoud met Ho Tsji Minh, de leider der Vietminh. WASHINGTON (A.F.P./Reuter) Pre sident Eisenhower zal de verdragen over de Zuid-Oost-Aziatische verdedigingsorga nisatie en de herbewapening van Duitsland indienen op de buitengewone zitting van de Senaat die op 8 November begint. De president wenst, dat de Senaat de verdragen zo spoedig mogelijk goedkeurt, aldus een bekendmaking van het Witte Huis. De Senaatscommissie voor buitenlandse zaken zou de behandeling van de verdra gen tegen Januari voltooid kunnen hebben, waarna ze in Januari in de gewone zitting besproken worden. De Italiaanse Kamer van Afgevaardig den heeft zich uitgesproken voor spoed- behandeling van de wetsontwerpen betref fende de ratificatie van de Parijse accoor- den over de West-Europese Unie en de toetreding van West-Duitsland tot de NAVO. De communisten en links socialisten, die tegen spoedbehandeling zijn, verlieten de zaal voor de stemming en tekenden protest aan. Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië zul len volgende week te Londen overleg ple gen over het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota inzake viermogend- hedenbesprekingen over Duitsland. Naar van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen zijn de drie Westelijke re geringen het er over eens, dat er geen kwestie van een viermogendhedenconfe- rentie kan zijn, voordat de overeenkom sten betreffende de West-Duitse bewape ning en de Westelijke verdediging van kracht zijn geworden. MOSKOU (AFP/UP) De eerste secre taris van het bestuur van de Russische communistische partij, Kroesjtsjev, de Russische minister van Buitenlandse Han del, Mikoian, de minister van Defensie, maarschalk Boelganin en de voorzitter van het Sovjet-vakverbond Sjvernik zijn na een bezoek aan Peking, Port Arthur en Mandsjoerije te Moskou teruggekeerd. Na half October, toen de Russische leiders Peking hadden verlaten, had men geen berichten meer over hen ontvangen. In Mandsjoerije bezocht het drietal het nieuwe Chinese centrum van staalindustrie Ansjan en de industriesteden Moekden, Tsjangtsjoen en Charbin. Minister Miko- jan had vervolgens de visserij op Sachalin geïnspecteerd, terwijl Kroesjtsjev en maar schalk Boelganin Sovjetvlootoefeningen bijwoonden en een reis langs de Russische Stille-Oceaankust maakten. In Siberië werden Tsjita, Irkoetsk, Swerdlovsk en de waterkracht centrale van Angara bezocht. Dit bericht van het Sovjetrussische pers bureau Tass over de reis van de drie poli tieke leiders is het eerste nieuws over een dergelijke reis van personen van de hoog ste rang in vele jaren. Het uitblijven van berichten over het drietal had in Weste lijke kringen te Moskou aanleiding tot gis singen gegeven. Waarnemers te Moskou achtten het dan ook waarschijnlijk dat Kroesjtsjev en de zijnen nieuwe atoom- proeven hebben bijgewoond in Siberië. De sterk verhoogde radio-activiteit in de at mosfeer boven de Scandinavische landen geeft aanleiding tot deze veronderstelling. Drie militairen zijn gedood en drie ge wond, van wie twee ernstig, toen Zaterdag middag omstreeks kwart over een op een onbewaakte overweg aan de Vondeïingen- weg te Rotterdam een locomotief van een benzine trein op een militaire auto botste. Zo hevig was de kracht van de botsing, dat dp auto, een zogenaamde driekwart tonner, in twee stukken werd gesneden. De cabine bleef achter een dwarsligger haken, waar door de locomotief en vier tankwagens ont spoorden. De auto, waarin zich zes mili tairen bevonden, vloog in brand. De drie gewonden militairen zijn via het Zuider ziekenhuis te Rotterdam b. naar het mili taire hospitaal in Den Haag vervoerd. Over de oorzaak van dit zeer tragische gebeuren lopen de meningen nogal sterk uiteen, maar het staat vast, dat op de overweg de motor van de auto niet draaide. Overigens had de locomotief, zoals op deze lijn gebruikelijk is slechts een matige snelheid. Ooggetuigen beweren niet meer dan tien a vijftien kilo meter per uur. Aan de Vondelingenweg is een kamp in gericht voor herhalingsoefeningen van de 118e afdeling Zware LuA (luchtdoel-artil lerie) van het regiment Ypenburg, waar van eertijds een deel in Haarlem gelegerd is geweest. Vijftig percent van de mannen, die daar voor herhalingsoefeningen waren, kreeg Zaterdagmiddag omstreeks half één tot 12 uur 's nachts bewegingsvrijheid. Uiteraard wilden deze militairen, een kleine zestig man, naar de stad gaan. Twee volgeladen auto's waren reeds vertrokken. De militairen mochten van de auto's ge bruik maken omdat de Vondelingenweg een heel eind van het centrum van Rotterdam af ligt. De derde wagen, een zogenaamde drie- kwart-tonner, stond met zes man even voor de overweg. Blijkbaar moest nog ergens op werden gewacht. Viadeze overweg kan het verkeer van de secondaire weg langs het kamp van de LuA op de betonweg naar de Vondelingenplaats komen. Om een boer met zijn paard en wagen gelegenheid te geven te passeren trok de chauffeur van de driekwart tonner zijn auto op. Of hij nu de trein niet heeft gezien en rustig op de over weg is blijven staan in de overtuiging dat er op deze allesbehalve drukke spoorlijn op dit tijdstip toch geen trein zou passeren of dat de motor is afgeslagen is nog niet be kend, daar de chauffeur, de soldaat J. K. de Jong uit d° Boomgaardstraat te Rotterdam, nog niet kon worden gehoord. Als een wig De machinist van de olietrein verklaarde, dat hij acht meter voor de overweg plot seling de auto voor zich op de rails zag verschijnen. Hij remde onmiddellijk de zware locomotief, maar het baatte niet meer. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. De locomotief dreef als een wig de vrachtauto in twee stukken. De laadbak werd over een afstand van zestig meter meegesleurd. De cabine bleef achter een dwarsliggers haken en bracht daardoor de locomotief en vier wagons tot ontsporing. Soldaten uit het tentenkamp snelden toe om te trachten hun kameraden nog te helpen. Zij konden echter niet veel uit richten. Er werd onmiddellijk groot alarm gemaakt. Ziekenauto's van de G.G. en G.D auto's van de onderzeedienst aan de Waal haven, brandweerwagens, politie en mare- chaussée ijlden naar de Vondelingenweg. De directeur van de Geneeskundige en Gezondheidsdienst, dokter S. Spijer, leidde zelf het transport van de drie gewonden. Van drie militairen werden de stoffelijke resten gevonden Twee van de gedoden lagen onder de verkoolde laadbak van de auto. De derde werd onder een gekantelde tankwagen vandaan gehaald. Naarstig zocht men in het zand of er nog meer slachtoffers waren, want het aantal inzittenden van de truck was niet bekend.. De chauffeur, de soldaat J. K. de Jong, is er nog het beste afgekomen. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen zal pas kunnen worden uitgezocht wanneer hij kan worden gehoord. Dit is thans onmoge lijk, want hij heeft een ernstige shock. De omgekomenen zijn de 23-jarige onge huwde soldaat A. A. H. Knijff uit Den Haag; de 23-jarige ongehuwde soldaat H. Meijer uit Leiden, en de 21-jarige onge huwde soldaat J. Veegens uit Den Haag. De twee zwaar gewonden zijn via het Zuiderziekenhuis te Rotterdam naar het Militair Hospitaal te Den Haag overge bracht. Het zijn de 23-jarige korporaal J. A. H. Bijselkant uit Tilburg, die een ver brijzeld onderbeen heeft, alsmede de 23- jarige korporaal P. Ingwersen uit Heem stede, die een linkerbovenbeenfractuur heeft. (Van onze correspondent in Londen) De toestand in de Londense haven en de zeven overige Britse havens, waarin ge staakt werd, is voor het eerst sedert bijna een maand weer normaal. De stakers heb ben Zaterdag vrijwel eenstemmig besloten de arbeid te hervatten. De leiders verklaar den dat er een grote overwinning was be reikt. Nu het werk is hervat, zullen de onderhandelingen over het overuren-stel sel worden geopend. Het staat wel vast dat de arbeiders hun zin zullen krijgen, name lijk de erkenning van het beginsel dat overuren vrijwillig gemaakt worden. De militante stuwadoorsbond heeft zon der twijfel een grote morele overwinning behaald ten koste van de Transport Arbei ders Unie, die nauwelijks vat op eigen leden bleek te hebben. De onderlinge strijd tussen de twee bonden zal nog scherper worden. De tot de Transport Arbeiders Unie behorende stakingsleiders hebben reeds gedreigd dat er weer een staking komt als de Transport Arbeiders Unie het zou wagen hen uit de bond te stoten. De leiders hebben de arbeiders verzocht zo veel mogelijk overuren te verrichten om de havens weer op gang te krijgen. Er zal ten minste een maand nodig zijn om de achterstand in te halen. Het is ook in hun eigen belang, want de stakers hebben er een bedrag van tien millioen gulden aan lonen bij ingeschoten. Zij geloven met overuren weeklonen te maken van 250 tot 300 gulden. Het heeft er alle schijn van dat zij aan de staking zullen verdienen. De arbeiders, zo is hun voorgehouden, moeten door het maken van een maximum aan overuren tonen dat zij niets tegen het werk hebben, maar alleen hebben gestaakt om de erkenning, dat alle overwerk vrij- GöTTINGEN (U.P.-D.P.A.) Een oud kolonel van de Waffen-SS, Franz Schrei- ber, heeft zeshonderd voormalige leden van de zesde SS-Alpinistendivisie,d'ie te Göttin gen bijeen waren gekomen, aanbevolen toe te treden tot democratische partijen. De bijeenkomst te Göttingen moet bewijzen, dat de oud-SS-mannen loyaal jegens de democratische staat zijn. De bedoeling van de tweedaagse vergadering is het lot van de nog vermiste 90.000 kameraden van de Waffen-SS tot oplossing te brengen.Schrei- ber zeide de West-Duitse regering beloofd te hebben geen oud-generaals te laten spre ken en geen openbare bijeenkomsten te houden. De zeshonderd oud-SS'ers kwamen uit West-Duitsland, Finland, Noorwegen, Frankrijk, Oostenrijk en het Saargebied. De bond van oud-verzetsstrijders heeft bij het stadsbestuur geprotesteerd, waar schuwend tegen het „toenemend militai risme in de bondsrepubliek". Audrey Hepburn, de 24-jarige Nederlands- Engelse filmster uit Roman Holiday" is hedenochtend om 1 kwart over tien onder een belangstelling die wellicht groter was dan ooit te voren, op Schiphol aangeko men. Zeker honderd vertegenwoordigers van pers, film en ra dio verdrongen zich om. Audrey en haar echtgenoot Mel Fer rer, toen vertegen woordigers van de Bond van Nederland se Militaire Oorlogs slachtoffers probeer den haar te begroe ten. Honderden meis jes keken op de ba lustrade van het res taurant toe en juich ten luid, toen Audrey met haar echtgenoot, omstuwd door nog steeds dezelfde me nigte, zich met moei te een weg naar de douanehal baande. De reeds zeven weken durende staking van het personeel der scheepsreparatiebe- drijven, waarbij 8000 arbeiders betrokken zijn, gaat echter nog door. Tien dagen ge leden is er onderhandeld met de werkge vers. Deze mannen, die veel minder verdienen dan de dokwerkers, hebben grote offers gebracht, maar zij worden door hun bon den gesteund omdat het een officiële sta king is, waarin vijftien vakorganisaties de hand hebben. De staking gaat over het ontslag van vijf electriciens. Volgens de vakbonden dienen volgens de voorschrif ten bij overtolligheid de laatst aangenomen arbeiders te worden afgedankt, maar de werkgevers zouden van deze gewoonte zijn afgeweken. NEW YORK (United Press) de New Yorkse Columbia-universiteit alhier heett ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest koning George II van Engeland stichtte de universiteit 200 jaar geleden eredoc toraten verleend aan koningin-moeder Eli zabeth van Groot-Brittannië, de West-Duit se bondskanselier Adenauer, Day Hammar- skjold, de secretaris-generaal van de UNO, de Deense atoomgeleerde en Nobelprijswin naar Niels Bohr, de Chileense dichteres en Nobelprijswinnares Gabriela Mistral, de Argentijnse Nobelprijswinnaar Desnardo Houssay, de leider der Amerikaanse demo craten Adlai Stevenson, de Amerikaanse opperrechter Earl Warren, de Engelse oud- directeur-generaal van de UNESCO Julian Huxley, de Engelse kunsthistoricus Herbert Read, de Amerikaanse dichter Archibald MacLeish, de Belgische minister van Bui tenlandse aken Paul-Henri Spaak en vele anderen. In totaal zijn 48 eredoctoraten verleend. (van hedenmorgen 7 uur) toestand ■o tï CC S g CÏ (jj S (n w O *- S - C-l 1" Z.S Helsinki geheel bew. W 3 6 4 Stockholm onbewolkt WNW 2 5 4 Oslo zwaar bew. windstil 2 0 Kopenhagen licht bew. WZW 4 7 - Londen mist windstil 11 12 Amsterdam zwaar bew. Z 5 7 2 Brussel half bew. ZZO 6 8 0 Parijs onbewolkt windstil 5 0 Bordeaux mist ZO 4 6 0 Grenoble mist windstil 3 0 Nice motregen NW 4 13 22 Warschau mist windstil 2 0,1 Berlijn nevel windstil 6 0 Frankfort mist NO 2 1 0 München nevel windstil 8 0,4 Zürich nevel windstil 6 0 Genève geheel bew. windstil 6 0 Locarno mist windstil 9 2 Wenen mist windstil 9 0,3 Innsbruck nevel windstil 7 1 Rome onbewolkt OZO 2 10 0 Neerslag laatste 24 uur. r.OOODOOOOOOOOOOOCOOOOOOO' WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en overwe gend droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. 2 November Zon op 7.35 uur, onder 17.11 uur. Maan op 13.28 uur, onder 22.11 uur. Maanstanden 3 Nov. 10 Nov. 17 Nov. 25 Nov. 21.55 uur: 15.29 uur: 10.32 uur: 13.30 uur: Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 1 November Hoog water- 6.38 en 18.53 uur. Laag water: 2.16 en 14.29 uur. Dinsdag 2 November Hoog water: 7.17 en 19.38 uur. Laag water: 2.50 en 15.09 uur. '5oOOOCOOO<X)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OOOOOOC<X>OOOOOOOÜCOOoS

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1