Maandelijks wordt 27 millioen aan tabaksaccijns geïnd P bic&rpan Gramofoonplaten flttf 1 IS UW WINKELIER 'N HELDERZIENDE? Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER r Wat de fiscus ontvangt De radio geeft Dinsdag Waardering voor beleid van minister Zijlstra Wegenbelasting en besteding wegaanleg ZocU ió het zo Roesten J MAANDAG 1 NOVEMBER 1954 2 Maagpij» aag-cachet* akrer ~aaJc»chets In Tweede Kamer: Grote investeringen maar geringe productiviteitsverhoging Indonesische minister van Defensie omstreden figuur Minister stelt KNAC een rapport in vooruitzicht Toeristen kampeerclub vergaderde Scandinavic doktert aan gemeenschappelijke markt Duitser krijgt zijn grensgronden terug Josjida critiseert Britse buitenlandse politiek Ir. W. B. I. Hofman hield tweedaagse afscheids receptie Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de opbrengst der rijksmiddelen in September. In die maand werd aan gezamenlijke kohierbelastingen een bedrag van 214,5 millioen opgelegd, tegenover in Augustus 285,7 millioen. Door het opleggen van definitieve aansla gen 1952 en nadere voorlopige aanslagen 1953 voor de Inkomstenbelasting nam het kohierbedrag van het boekingstijdvak 1953-'54 toe met 68,6 millioen. Het kwam daarmede op 937,5 millioen. In Juli en Augustus bedroeg de stijging respectieve lijk 23,6 en 52,5 millioen. De voorlopige aanslagregeling over het belastingjaar 1954 loopt ten einde. In Sep tember werd nog 18.7 millioen opgelegd, waarmede totaal 584,5 millioen ten ko- hiere is gebracht. Wegens het opleggen van definitieve aan slagen 1953 steeg het kohierbedrag van de Vermogensbelasting, boekingstijdvak 1953- '54, met 4,5 millioen tot 87,5 millioen. Voor de voorlopige aanslagregeling 1954 werd 5 millioen op kohier gebracht, waarmede het totaal van het boekingstijd vak 1954-'55 is gekomen op 34,6 millioen. Het aan Vennootschapsbelasting opge legde bedrag vertoonde een stijging ten opzichte van het bedrag van 45,9 millioen, dat in Augustus wérd opgelegd. In Sep tember werd 102,7 millioen op kohier gebracht, waarmede het boekingstijdvak 1954-'55 een totaal van 481,5 millioêh heeft bereikt. De uiteindelijke opbrengst van de aafi- slagregêling over het boekjaar 1952 (1951- '54) zal ongeveer 900 millioen belopen. De herziene begrotingsraming 1954 ten be drage van 1000 millioen zal waarschijn lijk niet worden gehaald. De ontvangsten De ontvangsten kwamen in September opnieuw op een hoger peil. Geïnd werd 266,4 millioen tegen in Augustus en Juii respectievelijk 223,7 én 127,6 millioen. De stijging van Augustus op September is veroorzaakt door toenemende betaling van voorlopige aanslagen voor de Inkomsten belasting 1954. De opbrengst van de niet-kohierbelas- tingén beliep in September 248,7 mil lioen. Totaal is daarmede in de eerste drie kwartalen van dit jaar 2800 millioen ont vangen. Dit bedrag is ongeveer 25 mil lioen boven drie kwart van de jaarraming ad 3,699 millioen. Bij deze vergelijking dient echter in aanmerking te worden ge nomen, dat de ontvangsten van de Divi dend- en de Motorrijtuigenbelasting in de laatste drie maanden van het jaar steeds betrekkelijk gering zijn. De loonbelasting bracht in het derde kwartaal van 1954 186 millioen op; de Vereveningsheffing 73,5 millioen én de Omzetbelasting 317,4 millioen. Dé invoerrechten leverden in September 46,5 millioen, opnieuw eeh hoog bedrag op. In de eerste drie kwartalen van dit jaar hebben de invoerrechten ongeveer 387 millioen opgeleverd tegenover in de overeenkomstige periode van het voor gaande jaar 313 millioen. De opbrengst van de accijns op gedistil leerd daalde van 9,2 millioen in Augustus tot 9 millioen in September. De accijns op tabak leverde met 30 millioen een be- ADVERTENTIE U kunt Uw maagJ fth m il)n - volledig rust g Begint - maagklachten o uwe middel U morgen met net \J Uiwiy smaakloos, snel. zeker EUIIUIIIIIII HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws, weerbe richt en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 8.25 Plechtige Requiemmis. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Lichte mu ziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelinpcn. 12.33 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Platen. 14.25 Viool en cello. 14.50 Platen. 15.25 Idem. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege-' ringsuitzending: Nederland en de wereld: Het oude en nieuwe vaderland van de emi grant. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.30 Avondgebed en litteraire kalender. 19.45 Clavecimbelvoordracht. 20.15 Repor tage uit Rome. 20.30 Platen. 21.00 Actualitei ten. 21.15 De gewone man. 21.20 Omroepkoor en -orkest en solist. 22.45 Uit het Boek der Boeken. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen.. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.4Ó Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters, i 1.00 Voor de zieken. 11.30 Alt-mezzo en piano. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Tiroolse muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.15 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Cello en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.25 Reportage. 18.30 Amateurprogram ma. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Dierenhoekje. 19.15 Bariton en piano. 1945 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Gavariéerde mu ziek. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Kamer muziek. 22.55 Ik geloof, datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 24.00 Filmprogramma. TELEVISIE (N. C. R. V.) 20.15 Journ. en weerbericht. 0.30 Horen en zien. 21.05 Gesprek met zijn jeugd, TV- spel. 21.3521.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Platen. 15.30 Kamerorkest en solist. 16 02 Koorzang. 16.30 Omroen-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Godsdienstig halfuur. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Symphonie orkest, koor en solist. 21.15 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, zoeven verschenen en: Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). trekkelijk hoog bedrag op. In de periode Januari tot en met Augustus werd gemid deld ruim 27 millioen per maand aan tabaksaccijns geïnd. In September vorderde het bruto-kohier- bedrag der buitengewone heffingen met 3,4 millioen tot 4,095,3 millioen. Van dit totaal heeft 2,909,7 millioen betrek king op de Vermogensaanwasbelasting en 1,185,6 millioen op de Vermogensheffing ineens. Het netto-kohierbedrag daalde tot 3,230 millioen. Aan bijzondere heffingen werd in Sep tember 14 millioen ontvangen. Totaal is daarmede 3,149,66 millioen geïnd, waar van 2,054,6 millioen de Vermogensaan wasbelasting en 1,095 millioen de Ver mogensheffing ineens betreft. In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de rijksbegroting van Econo mische Zaken wordt onder meer gezegd dat de minister van Economische Zaken er, in het algemeen gesproken, in geslaagd is het bij de gunstige conjuncturele Ontwikkeling passende beleid te vinden. In grote lijnen kon men zich met dit beleid dan ook ver enigen. Uit de thans beschikbare cijfers over de arbeidsproductiviteit moet volgens vele leden de conclusie getrokken wor den, dat ondanks de enorme investerin gen, welke in de laatste 10 jaren heb ben plaats gehad, de productiviteit slechts 10 percent hoger is dan in 1938. Indien dit juist is, dan zouden deze in vesteringen naast herstel van de oorlogsschade alleen tot resultaat hebben gehad, dat de industriële be volking zonder ernstige storingen kon toenemen, maar dat het overschot voor verbetering van het welvaartspeil als gevolg van de verhoging van de .ar beidsproductiviteit in de industrie wel zeer bescheiden is. Vele leden waren ten aanzien van dé loonontwikkeling van mening, dat dè kunstmatige druk op de lonen dient te ver dwijnen. De Situatie van önzè volkshuis houding is thans zo krachtig, dat zij de natuurlijke concurrentie wel kan en dus ook moet doorstaan, aldus dezë leden. Bij velé andere leden was de vraag ge- rèzèn of hét juist is een politiek te voeren, welke weliswaar structurele werkloosheid voorkomt, maar die de gevaren van een Crisiswerkloosheid naderbij roept. Verscheidene leden verklaarden met vol doening geconstateerd te hebben, dat de minister Zich door de toestand van het ogenblik niet heeft laten verleiden tot een minder verantwoord optimisme. Het is im mers niet aan te nemen, dat de huidige hoogconjunctuur Zich ononderbroken zal voortzetten. Daarom moet men zich reeds thans rekenschap geven van de vraag, welk beleid gevolgd dient te worden bij even tuele omslag van de conjunctuur. Mèt de minister waren deze leden van óórdeel, dat het industrialisatieprogramma slechts bij enorme krachtsinspanning van het be drijfsleven zal kunnen worden verwezen lijkt. Overigens vroegen zij zich met be zorgdheid af, of de mogelijkheid van een voortdurende ruime afzet vêrZêkerd is. DJAKARTA (Aneta) Een aantal te Djakarta verschijnende toladen hebben een onderhoud gepubliceerd met een „vooraan staand parlementslid", die zich afvroeg, of de minister van Defensie, Iwa Kusumasu- mantri, nog wel gehandhaafd kan worden, nu de nieuwe Defensiewet is goedgekeurd. Artikel 3 van die wet bepaalt namelijk, dat een persoon, die is veroordeeld wegens ac tiviteiten, die de veiligheid van de staat bedreigen, geen aandeel kan hebben in 's lands defensie. Voorts wordt hierin be paald, dat een persoon, die meer dan een jaar gevangenisstraf achter de rug heeft, niet als lid van de strijdkrachten kan wor den aanvaard. In verband met de 3 Juli- affaire in Djokja in 1946 werd Iwa KuSu- masumantri veroordeeld wegens een po ging tot het omverwerpen van de regering. Andere bladen beweerden daarnevens dat Iwa's positie in het kabinet dank zij steun, die hij onder andere van de communisten ADVERTENTIE Als U shag haalt, koopt U natuurlijk de beste. Daar neemt U vloeitjes bij. Welke? Uw winkelier is geen gedachtenlezer zèg dus precies en met naam, welk merk U hebben wilt. Vraag het vloei, dat bijna alle zelfrollers kiezen: het 3 x betere Mascotte-vloei. c D De K.N.A.C. heeft enige tijd geleden in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat gewag gemaakt van haar on gerustheid met betrekking tot het haars Inziens trage tempo waarmede diverse we* genbouwwerken worden uitgevoerd. In zijn antwoord aan de K.N.A.C. merkt de minister op dat hij de mening van de automobielclub geheel deelt, dat de snel heid van de uitvoering van het rijkswegen- plan en andere wegenwerken voornamelijk Wordt bepaald door de beschikbare gelden enerzijds en de personele en technische mo gelijkheden anderzijds. Wat het beschik baar stellen van middelen betreft is de mi nister optimistisch. Naarmate het herstel van de oorlogsschade voortschrijdt en de economische kracht van ons land toeneemt, zo merkt de bewindsman op, zullen ook meer gelden ter beschikking van de wegen bouw worden gestéld. Omtrent de verhouding tussen de aan wegenbouw bestede gelden én de door het verkeer opgebrachte middelen, hoopt de minister binnenkort een rapport te ontvan gen van een door hem ingestelde commissie. Het tempo in de wegenbouw blijkt te worden afgeremd door een algemeen ge brek aan civiel-technische krachten in overheidsdienst. Het inschakelen van par ticuliere bureaux, zoals de K.N.A.C. heeft voorgesteld, stuit hier op niet te overko men moeilijkheden. Tenslotte wijst de minister in zijn ant woord aan de K.N.A.C. erop dat het tempo onder meer kan worden vertraagd door een veel tijd vergende onteigeningsprocedu re, terwijl, als het werk eenmaal ter hand genomen is, men soms op moeilijkheden stuit welke niet waren voorzien, zoals bij voorbeeld voortdurend slechte weersom standigheden of een plotseling ondervon den noodzaak om op sommige punten de ondergrond te verbeteren, zoals dit bijvoor beeld het géval was bij dè aanleg van het nieuwe weggedeelte Den DeylHaagsche Schouw. De afdeling Kennemerland van de Ne derlandse Toeristen kampeerclub N.T.K.C. heeft Zaterdagavond de jaarlijkse leden vergadering onder voorzitterschap van de heer J. G. F. Swemle (voor de pauze) en Van de heer Joh. H. Hensen die bij de be stuursverkiezing volgens het reglement moet de voorzitter in functie worden ge kozen zijn functie van secretaris ver wisselde met die van voorzitter. In de va cante twee bestuursplaatsen hadden zowel het bestuur als de leden twee candidaten gesteld. Van hen werden de heren C. S. Correljé te Velsen en G. C. Bleeker te IJmuiden-Oost gekozen. Het jaarverslag van de secretaris maak- KOPENHAGEN (Reuter) De premiers, de ministers van Financiën en van Handel en andere functionarissen van Denemar ken, Zweden en Noorwegen zullen ge durende het Weekeinde in Stockholm be raadslagen over het instellen van een ge meenschappelijke Scandinavische markt, ongeveer naar het voorbeeld van Benelux. Het denkbeeld voor een gemeenschap pelijke markt is reeds vele jaren geleden geopperd en het is dit najaar in beginsel aanvaard door de Scandinavische raad, een lichaam, dat bestaat uit parlementsleden uit de drie landen. De laatste maanden hebben verscheidene commissies het plan in bijzonderheden uitgewerkt en de aan bevelingen dezer commissies zullen thans door de regeringen der drie landen worden overwogen. Denemarken zal voorstellen, dat om té beginnen veertig percent van de handel tussen de Scandinavische landen vrij zal worden van douanerechten. Denemarken is van oordeel, dat het mogelijk is een Scandinavische tolunie te vormen. ADVERTENTIE His Master's Voice, Columbia, Parlophone, Decca, enz. KRUISWEG 49, HAARLEM krijgt, sterk is, maar dat het dubieus is of meldi van een toename van het aan zqn positie een wettige grondslag heeft, i tal leden mgt V£m 164 ejnd vorig seizoen Van de zijde van de regering wordt naar LQt lg8 j 0ctober im Een üge ont_ aanleiding van deze berichten thans mede- wikkeling van het ledental dus, waarbij gedeeld, dat de positie van de minister van defensie een politieke en geen militaire is. Voorts werd van deze zijde medegedeeld, dat het staatshoofd Iwa Kusumasumantri in 1948 amnestie heeft verleend en dat Iwa als parlementslid en als minister de eed van trouw aan de staat heeft afgelegd. opgemerkt dient te worden, dat velen ver spreid woonachtig zijn. De afdeling Ken nemerland van de T.T.K.C. omvat de om geving van Zandvoort tot Halfweg en van Alkmaar tot Noordwijk. Waarschijnlijk zal de heer J. Boomsma op 27 November spreken over „Corsica". De voorzitter van de Raad voor Rechts herstel prof. mr. P. S. Gerbrandy, heeft uit spraak gedaan in een door de gemeente Bergen (L.) aanhangig gemaakt geschil over de teruggave van ongeveer 38 ha. landbouwgrond te Siebengewald, gemeente Eergen, aan de Duitse landbouwer Scha- brucken te Hulm (Did.). Deze gronden waren na de bevrijding krachtens het Besluit Vijandelijk Vermogen aan de staat vervallen verklaard en door het Beheersinstituut ten dele verkocht aan de Nederlandse landbouwer G. van Treeck en ten dele aan de gemeente Bergen. De gemeente heeft sindsdien aan de verbete ring der gronden f 37.000 ten koste gelegd. Toen later Schabrucken in beroep kwam bij de Raad voor Rechtsherstel verklaarde deze de verkopen nietig. Inmiddels had de gemeente Bergen de gronden aan zeven landbouwers verpacht. De gemeente Bergen verzocht bij de Raad voor Rechtsherstel opschorting van de ten uitvoerlegging van het vonnis, totdat een redelijke schadevergoeding voor de kosten van grondverbetering zou zijn betaald. Thans is beslist, dat Schabrucken voor verbetering van de grond f 4800 moet bij dragen. 39. De morgen daagde, toen Panda en Eric Echo bij de haven aankwamen. Van de portier en de slangenmens was geen spoor te bekennen, maar zij wisten waar zij die twee schurken zouden moeten zoe ken. „Kijk", zei Eric Echo, „daar ligt het jacht van de barones van Edelstein, de Sprankier. Maar hoe komen we aan boord?" „We hebben een bootje tiodig", antwoordde Panda. „Daar verderop ligt er een, misschien kunnen we die huren". Vlug liepen zij naar de houten loods, die bij de aanlegsteiger van de boot was gebouwd. Maar toen zij dichterbij kwamen, hielden zij hun schreden in en spitsten de oren. Uit het geopende raam van de loods klon ken stemmen BEKENDE stemmen. „Kom zee-signor, verhuur ons nou jouw botl, dan krijg je een magnefieke belo- nlngki". „Ja, we betalen je er dik voor. We hebben alleen maar even je boot no dig. om naar de Sprankier te varen". En een brommerige stem antwoordde: „Ik verhuur mijn schuit liever niet aan land rotten". Voorzichtig gluurden Panda én Eric Echo naar binnen. En ja hoor, daar zagen zij hun tegenstanders, de portier en de slangenmens! TOKIO (Reuter) Het onafhankelijke Japanse blaf! „Asahi Sjimboen" bericht, dat premier Josjida in een exclusief inter view met een correspondent van dat blad heeft verklaard, dat Groot-Brlttannië „te toegevend en schuchter" ten aanzien van communistisch China is geweest. Josjida, die uit Groot-Brittannië naar de Verenig de Staten is vertrokken, deelde de corres pondent kort voor zijn inscheping op de „Queen Mary" mede, dat hij minister Éden van dit standpunt op de hoogte had gebracht. De Britse politiek in het Verre Oosten was een „vergissing" geweest, waardoor de huidige vraagstukken waren ontstaan. De Japanse premier, die wèleens de „grootste vriend van de Verenigde Staten in Japan" wordt genoemd, had ook critiek op Washington. „De Verenigde Staten heb ben Japan tot een machteloze natie ge maakt", zo zei hij. Hij reisde dan ook naar dè Verenigde Staten „om geld te vragen'-, zo voegde hij schertsend hieraan toe, aldus de correspondent van de „Asahi Sjimboen". Vele honderden hebben Vrijdag en Za terdag afscheid genomen van ir. W. B. I. Hofman, die als directeur van het hoofd stedelijk gemeentelijk vervoerbedrijf is af getreden. De heer Jac. Rustige, lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland, voor dien jarenlang wethouder van Financiën in Amsterdam, diens opvolger wethouder mr. F. van Wijck en wethouder B. Ram deze beiden namens het dagelijks bestuur van de stad de heren R. Th. Ie Cavelier en A. A. van Sandick leden van de hoofdstedelijke gemeenteraad voorts delegaties uit alle geledingen van het per soneel en de personeelsorganisaties, direc teuren, hoofden van diensten en vertegen woordigers uit alle sectoren van het be drijfsleven die contact met de scheidende directeur hebben gehad, kwamen ir. Hof man de hand schudden. „Het waren vooral de ontspanningsver enigingen, het voorzieningsfonds en de zo vele nog actieve of reeds lang gepension- neerde werklieden, die met de oprechtheid en de warmte, waarmee zij voor het laatst op deze plaats tot deze directeur kwamen het bewijs leverden, dat tallozen buiten het bedrijf deze directeur eigenlijk nimmer wezenlijk hebben gekend en juist hebben beoordeeld", aldus vatte ir. W. Wijt, de waarnemend directeur van het trambedrijf, de sfeer samen, die deze tweedaagse af scheidsreceptie heeft gekenmerkt. Weigering. Bij een tramongeluk in Zagreb zijn zeventien Joegoslaven om het lewen gekomen en 35 gewond, van wie zeven ernstig. De tram reed uit de rails en kwam tegen een boom terecht. Volgens een voorlopig onderzoek is het ongeluk te wijten aan het weigeren van de rem men. Spreekvermogen. De 25-jarige Ier Kevin Sheeha-n uit Limerick is er in geslaagd zijn plan om 127 uur aa-n een stuk te spreken, te volbrengen. Zaterdagavond om zes uur, toen hij een woord van dank tot zijn gehoor richtte, viel hij flauw. Hij zeide later te hopen dat zijn spreekvermogen hem een baantje zal opleveren. Sheehan is tijdens de spreek- marathon ongeveer 13 kilogram afge vallen. Hij had in de 127 uur alleen vloeibaar voedsel gebruikt. Om zijn zenuwen te kalmeren rookte hij 1201 sigaretten per dag. In totaal hebben ongeveer 1000 personen een shilling be taalt om hem te zien en te beluisteren. Laatste. De zesde en laatste Amerikaanse divisie zal Zuid-Korea in November verlaten, met uitzondering van twee infanterieregimeriten, die nog enige-tijd in het land zullen blijven. Het hoofd kwartier van de divisie zal op het Ja panse eiland Kioesjoe worden geves- tigd. Zonnekuur, De Zwitserse pionier van de zonnekuur als geneeswijze van tuber culose, dr. August Rollier, is Zaterdag op 80-jarige leeftijd te Leysin (Zwitser land) overleden. Erewoord. Twee Japanse oorlogsmisdadi gers, die na de oorlog aanvankelijk ter dood veroordeeld werden, doch die later langdurige gevangenisstraffen kregen, zijn om gezondheidsredenen op ere woord vrijgelaten. Het zijn de 75-jarige oud-veldmaarschalk Hata, bevelhebber van de Japanse troepen in China en de 64-jarige oud-vice-admiraal Oka, vroe ger onderminister van Marine. Beiden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Schadevergoeding. Een Amerikaanse long kankerpatiënt, Norman Samuelson, heeft bij de rechtbank van San Fran cisco 'n schadevergoeding van 1.000.000 dollar geëist van een grote tabakmaat schappij. Verder eiste hij 300.000 dol lar aan algemene schadevergoeding -en alle kosten voor medische en juridische bijstand. Ontruiming. De commissie inzake commu nistische aggressie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft in een rapport de regering aanbevolen in de UNO een resolutie in te dienen, waarin er op wordt aangedrongen, dat de Sov jet-Unie de Baltische staten, Littauen, Letland en Estland, ontruimt. Deze sta ten zijn, aldus de commissie, „met ge weld bezet en op onwettige wijze inge lijfd". Gemenebest. Men is van plan in het begin van het volgend jaar te Londen weer een Britse gemenêbestconferentie te houden, waarop over de buitenlandse politiek en financiële en economische problemen zal worden gesproken. De eerste-ministers, de ministers van Bui tenlandse Zaken en die van Financiën van alle bij het Gemenebest aangesloten landen zullen spreken over beëindiging van de „koude oorlog", het scheppen van een tijdperk van vreedzaam naast- elkaar-bestaan tussen de communis tische landen en de Westelijke wereld, en de voorbereiding van plannen tot vrijmaking van het pond. Betrekkingen. Ter gelegenheid van het 31- jarig bestaan van de Turkse republiek heeft radio-Moskou een boodschap uit gezonden, waarin wordt verklaard, dat de Sovjet-Unie zulk een vriendelijke en technisch gebied betrekkingen met Turkije wil aanknopen. Vriendschap tussen Ankara en Moskou werd een on misbare factor voor de vrede in het Nabije en Midden-Oosten genoemd. Dit is de eerste maal sinds twintig jaar, dat de Svjet-Unie zulk een vriendelijke toon tegen Turkije bezigt. Waarnemers te Istanbul hechten veel waarde aan deze wijziging in de houding van Mos kou. Dienstregeling. Op initiatief van journa listen en deskundigen is te Marina di Pietrasanta bij de Italiaanse stad Lucca een informatie- en waarnemingscen trum voor vliegende schotels opgericht. Een Salzburger heeft een „dienstrege ling", volgens welke de vliegende scho tels vliegen, ontdekt, die volgens de Oostenrijkse politie klopt. EEN WILLEKEURIG stuk ijzer bestaat uit een netwerk van jijne kristallen die door verhitting, druk, schok, buiging, rek, enz., min of meer vernietigd zijn en uit hun verband geraken. Deze inwendige wanorde wordt nog vergroot doordat de ijzerkristallen met geringe hoeveelheden van andere bestanddelen zijn vermengd. Onder de microscoop zal dan ook blijken, dat een ogenschijnlijk homogene staalsoort uit een groot aantal afzonderlijke deeltjes bestaat, waarvan de meeste wel ijzer zijn, maar waartussen zich talloze andere deeltjes bevinden. Komt het ijzer nu in aan raking met vocht, dan treden die verschillende deeltjes als het ware op als de polen van kleine electrische elementjes, zodat vele kleine electrische stroompjes optreden. Door deze stroompjes wordt het vocht (water) gesplitst in ionen, dus in electrisch geladen atomen, of atoomgroeperingen. Het zuur stof-waterstof ion begeeft zich dan naar een ijzerdeeltje en gaat daar een verbin ding mee aan, die ijzerroest en water op levert; het waterstof ion zet zich af op een nabij gelegen deeltje van edeler me taal. De zuurstof uit de lucht helpt nu het vernielingswerk voltooien, want zij ver bindt zich met deze waterstof tot water, dat door de optredende electrische stroom pjes opnieuw gesplitst kan worden, enz., enz. Dit is in vereenvoudigde vorm het „roes ten", dat zich overal om ons heen afspeelt en waarbij de zuurstof weliswaar een be langrijke rol speelt, maar toch een geheel andere dan men aanvankelijk dacht. De electrolytische splitsing van water waar om het dus in hoofdzaak gaat kgn door allerlei omstandigheden nog begunstigd worden, bijvoorbeeld door de aanwezigheid van zouten, koolzuur, etc., maar we zullen ons hierin niet begeven, omdat het voor gaande voor ons betoog voldoende is. We hadden het de vorige maal immers over ijzer dat niet, of althans moeilijk, roest? Welnu, deze schijnbaar met de praktijk strijdige uitspraak is met behulp van onze roest-theorie niet moeilijk te verklaren. In ijzer, in zuiver ijzer wel te verstaan, zijn geen afzonderlijke bestand delen aanwezig die tezamen met de ijzer deeltjes de twee polen kunnen vormen die voor het opwekken van de electrische stroompjes noodzakelijk zijn. De éne pool van het vreemde bestanddeel ontbreekt s immers en de ijzerdeeltjes zijn in dit geval dus te verge lijken met een zakbatterijtje dat we zorgvuldig in tweeën hebben gehakt. Ook van dit batterijtje zal elke pool afzonderlijk geen stroom kun nen leveren. En het ont breken van de electrische stroompjes in ijzer betekent dat het water dat zich op het metaal heeft afgezet, niet gesplitst wordt, zodat géén ion-vorming en dus ook geen verbinding van het zuurstof waterstof ion met ijzer, dus géén roest op treedt. Zuiver ijzer roest dus niet. Maar zuiver ijzer met een gehalte van 99,9 Vo komt in het dagelijks leven niet voor. En daarom blijft de zuil van Koetoeb, die weliswaar een hoge zuiverheids graad heeft, doch on voldoende om het roesten te beletten, een fascinerende bijzonderheid voor de metal lurgie. Nu we de oude Indiërs alle eer hebben gegeven die hun toekomt, en hebben er kend dat zij voor de vervaardiging van grote stukken werkmethoden moeten heb ben gekend die Inmiddels verloren zijn gegaan, is het niet ondienstig ook eens te spreken over het harden van koper, waar van verteld wordt dat de oude volken ons ook in deze kunst hebben overtroffen. Maar dat is niet waar! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLÖN. -

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2