Alleen DOS nog ongeslagen in de eerste klas Lager voetbal mag spelers betalen, mits na toestemming KNVB-bestuur De strijd Bond bindt leden aan zich Emma sterker dan Eindhoven; Brabantia nog zonder punten SVV thans leider in afdeling D De uitslagen Volkomen eenheid in de gelederen van de K.N. V.B. W Bijna 27.000 gulden voor urgentiefonds Sterk Ajax Nieuwe leider Kort geding tussen Venlo '54 en VVV Athletiek Futterer evenaarde wereldrecord 100 m. Tweedeklassers Professionals Eenzaam onderaan Profclub Alkmaar Zondag in Sportpark Ook in Leiden profclub in oprichting Binnen een kwartier Initiatief MAANDAG 1 NOVEMBER 1954 In ile eerste klasse van de KNVB zijn, ondanks het feit, dat er slechts enkele belangrijke wedstrijden op het programma stonden, toch een aantal uitslagen naar voren gekomendie de aandacht vragen. ADO namelijk, dat tot nu toe ongeslagen was, moest met een twee-één-nederlaag tegen Feijenoord Den Haag weer opzoeken en hierdoor" is DOS de enige club in de eerste klasse geworden, die in dit seizoen nog niet met een nederlaag het veld heeft moeten verlaten. SVV, dat reeds geruime tijd in afdeling D op de loer lag, greep nu zijn kans en verdrong ADO van de eerste plaats. De overige leiders maakten geen fout en handhaafden zich allen aan de kop van hun afdeling. Minder rooskleu rig ziet het er voor Brabantia uit, dat nu, na zeven wedstrijden nog steeds geen enkel punt heeft kunnen behalen en uiteraard muurvast op de laatste plaats in afdeling D staat. Van de eersteklassers uit Haarlem en omstreken kwamen alleen VSV en Haarlem in het veld. Deze twee clubs gaven elkaar niets toe. Twee-twee was tenslotte het resultaat. De tweedeklassers HFC en RCH deden het gisteren niet al te best. HFC verloor van KFC (nul-één) en zakte mede door de overwinning van Ede een plaats op de ranglijst. Ook RCH kon het, voor het eerst in deze competitie, niet tot een zege brengen. Daartegenover staat echter dat de leider HRC ook al verloor, zodat de Haarlemmers er nog steeds bijzon der goed voor staan. In afdeling A deden zich haast geen verschuivingen op de ranglijst voor. En schedé zakte door een nederlaag tegen Vitesse (één-nul) twee plaatsen en de Arnhemmers stegen door dit resultaat twee plaatsen. VSV en Haarlem behoren in deze afdeling tot de middengroep met een gelijk aantal punten. De stand luidt: Leeuwarden 8 6 0 2 12 14- 8 AGOVV 8 4 3 1 11 16- 9 GVAV 7 4 2 1 10 9- 7 DWS 8 4 2 2 10 20- 9 Enschedé 8 3 3 2 9 8- 7 Heerenveen 7 3 2 2 8 17-13 VSV 7 2 2 3 6 13-11 Haarlem 7 2 2 3 6 10-13 Vitesse 7 2 2 3 6 9-12 Elinkwijk 7 2 2 3 6 3- 9 Blauw Wit 8 2 1 5 5 5-13 Wageningen 7 1 2 4 4 5-14 HVC 7 1 1 5 3 8-12 In afdeling B toonde Ajax zich zowel voor als na de rust veruit de meerdere van Enschedese Boys. De Amsterdammers kwamen door doelpunten van de debu terend Starreveld, Bakker en Burger al spoedig aan een drie-nul voorsprong en gaven vervolgens hun gasten de gelegen heid om in te lopen tot drie-twee. Toen was het genoeg en met deze stand kwam dan ook het einde. Ajax schoof door deze overwinning een plaats op en staat thans derde achter DOS en De Volewijckers. Veendam verloor opnieuw, nu van Rig- tersbleek (vier-één) en raakte weer iets meer achter. Het ranglijst; e ziet er in deze afdeling als volgt uit: DOS 8 4 4 0 12 23-14 Volewijckers 8 5 1 2 11 17- 9 Ajax 7 4 2 1 10 24-11 Ensched. Boys 7 4 1 2 9 21-12 Stormvogels 7 2 4 1 8 14-12 Go Ahead 7 2 4 1 8 14-12 NEC 6 3 1 2 7 10- 6 Rigtersbleek 8 3 1 4 7 18-19 Zwolse Boys 8 2 2 4 6 10-20 EDO 6 1 3 2 5 9-17 Be Quick 6 2 0 4 4 14-18 Heracles 7 1 2 4 4 10-16 Veendam 7 0 1 6 1 8-26 ADO heeft door een nederlaag tegen Feijenoord afstand moeten doen van het leiderschap in afdeling D en staat thans een punt achter op SVV, dat echter een wedstrijd meer gespeeld heeft. Emma staat thans gelijk met de Hagenaars door een verrassende overwinning op Eindhoven, dat met vijf invallers het hoofd moest buigen voor de Dordtenaren, die onder leiding van Cor van der Gijp, die zelf twee prachtige doelpunten voor zijn rekening nam, hun tegenstanders hun wil oplegden. Ver voor tijd waren de landskampioenen al verslagen. Brabantia heeft gedurende zeven wed strijden in totaal nu pas drie doelpunten kunnen scoren hetgeen tot nu toe nog lang niet genoeg was voor een overwin ning. Zelfs niet voor een gelijkspel. De stand luidt: 3 Eerste klasse A 3 GVAV—Blauw Wit1—0 p VitesseEnschedé 10 8 Haarlem—VSV 2—2 8 AGOVVWageningen 3—0 8 LeeuwardenHVC32 F DWS—Elinkwijk 3—0 'rj Eerste klasse B cj DOSGo Ahead 22 3 Zwolse Boysde Volewijckers01 8 Rigtersbleek-Veendam AjaxEnschedese Boys32 Eerste klasse C VVV—NAC O—3 8 PSV—Hermes-DVS 4—3 8 XerxesKerkrade 4- 6 BW-RBC 3- 8 EBOHLimburgia 2- Eerste klasse D JulianaSparta EmmaEindhoven SVV—DFC FeijenoordADO 21 BleijerheideBrabantia 20 o XXXXXXDOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXDOOOOOOOOOCOCOOOOOC- winnende doelpunt te scoren. Dat lukte tenslotte vlik voor het einde toen Dinge- ma na een voorzet van Angenent doelman Landman het nakijken gaf. Amsterdam en Alkmaar bleven de leider Fortuna door overwinningen op de Twent se Profs (vier-drie) en Rapid (vier-twee) goed volgen. De stand is: Fortuna 8 Amsterdam 8 i Alkmaar 8 Rotterdam 8 Venlo '54 8 Rapid 8 Den Haag 8 De Graafschap 7 Utrecht 7 Twentse Profs 8 14 12 10 22-13 25-11 19-16 15-14 14-14 22-24 12-18 13-17 17-20 10-22 ADVERTENTIE 9atJZ DOBBELMANN lekker man I Voor de rechtbank te Roermond is in kort geding een klacht van de beroepsvoet- balvereniging Sportclub Venlo '54 tegen VW behandeld, wegens het deelnemen aan wedstrijden en trainingen van de spe ler Schattorjé bij VVV, hetgeen in strijd zou zijn met een contract, dat Schattorjé met Venlo '54 gesloten zou hebben. Namens VVV stelde mr. Tonnaer dat de heer' Smeets, directeur van Sportclub Ven lo '54, een onrechtmatige daad heeft be gaan door VVV-leden over te halen tot de sportclub Venlo toe te treden, hoewel dit in strijd was met de statuten van VW en de KNVB. Bovendien had de heer Smeets verklaard dat de van VW naar Sportclub Venlo overgegane spelers vóór 15 Sep tember '54 hun contract konden annu leren. Dit was echter niet in het schriftelijke contract opgenomen en toen de spelers zich later op deze toezegging beriepen, hield de Sportclub Venlo zich aan het schriftelijke contract. Terwijl de heer Smeets het recht had de overeenkomst vóór 15 September 1954 te annuleren, was deze bevoegdheid aan de spelers onthouden. Volgens de raadsman van VVV zweemde dit naar bedrog en op grond hiervan dien de volgens hem het contract nietig ver klaard te worden. Een getuige bevestigde onder ede dat Smeets de toezegging omtrent de vrije keus der spelers tot 15 September '54 had ge daan. Tenslotte merkte pleiter op dat het aan Schattorjé ter hand gestelde contract niet door de heer Smeets ondertekend wais. De rechtbank zal op 11 November uit spraak doen. Heinz Futterer heeft in Yokohama met een tijd van 19.2 sec. het wereldrecord op de 100 meter, waarvan de Amerikanen Owens, Davis, Ewell en Remigino, de Pa- namees Lloyd la Beach de Engelsman Mc Donald Bailey en de Australiër Hogan ge zamenlijk houder zijn, geëvenaard. Twee weken geleden had Futterer in Osaka ook al 10.2 sec. voor zich laten afdrukken. Futterer's verrichting zal voor homolo gering worden voorgedragen, daar de wind meter een snelheid van 1.10 meter per seconde aanwees, hetgeen ruimschoots on der de door de IAAF gestelde limiet van 2 meter per seconde ligt. Op de 200 meter ging Futterer eveneens zeer snel over de baan, de race in 20.8 sec. besluitende. Hij evenaarde hiermee het Europees record. SVV 8 6 1 1 13 19-10 ADO 7 5 1 1 11 23- 7 Emma 7 5 1 1 11 25-11 Feyenoord 8 5 1 2 11 25-11 Eindhoven 7 4 1 2 9 13-11 Sparta 8 4 1 3 9 16-16 Longa 8 3 2 3 8 15-20 DFC 6 2 1 3 5 9-11 MVV 7 2 1 4 5 14-17 Juliana 7 1 3 3 5 11-20 NO AD 6 1 2 3 4 9-12 Bleyerheide 8 1 1 6 3 8-24 Brabantia 7 0 0 7 0 3-25 De standen in de tweede klasse zijn na Zondag: West II A: West II B: 't Gooi 7-13 UW 6-10 HRC 7-11 DWV 7- 9 RCH 6-10 KFC 7- 9 Watergr.meer 7-10 Holland 7- 7 ZFC 7-10 De Spartaan 6- 6 Volendam 6- 6 Zeeburgia 6- 5 West-Frisia 7- 6 WA 7- 5 Beverwijk 6- 5 Ede 7- 5 Helder 5- 4 Rapiditas 6- 4 Hollandia 5- 2 HFC 6- 3 AFC 6- 2 Kennemers 6- 2 OWO 4- 0 Van onze sportredacteur) Met grote meerderheid van stemmen heeft de Bondsvergadering van de K.N.V.B. zich Zaterdagmiddag in hotel Krasnapolsky in Amsterdam uitgespro ken voor het prae-advies van het bestuur op het voorstel, waarmede beoogd werd de tweede-, derde- en vierdeklassers in de Bond gelijke rechten te geven als de eersteklassers enige tijd geleden hadden gekregen voor wat betreft de betaling van spelers. Het oorspronkelijke voorstel, dat dus - als het aangenomen zou zijn - alle clubs in de KNVB het recht zou geven de spelers te betalen, werd met 67 stemmen tegen, 26 stemmen voor en 5 stemmen blanco verworpen. Het prae-advies kreeg daarna 71 stemmen voor, 21 stemmen tegen en 7 stem men blanco, zodat de toestand thans zo is dat de clubs uit het lagere voetbal hun spelers alleen mogen betalen indien voor de betrokken vereniging een positieve dreiging aanwezig is voor het verlies van spelers aan organisaties buiten F.I.F.A.-verband en die vereniging financieel in staat moet worden ge acht de door haar gewenste betaling aan haar spelers te kunnen verrichten. Een en ander ter beoordeling van het Bondsbestuur. Bi f m ipf\ PSV is er in de afdeling C in geslaagd om, zij het met moeite, Hermes DVS te bedwingen en neemt nog steeds de eerste plaats in. BW bleef goed volgen door een zege op RBC, dat vooral in de eerste helft geducht aanviel, maar er niet in slaagde om te scoren. Van Hinten en Quadvliet zorgden er daarna in vijf minuten voor, dat BW met drie-nul kwam voor te staan en pas drie minuten voor tijd kon Bindels een langdurig RBC-overwicht met een doelpunt bekronen. VVV en Kerkrade verloren opnieuw en staan nu al een beetje eenzaam onderaan, vooral ook omdat Excelsior pas zes wed strijden gespeeld heeft. Hier luidt de stand: PSV 7 6 0 1 12 23-13 BW 7 5 1 1 11 17-13 NAC 7 5 0 2 10 16- 7 Willem II 7 4 1 2 9 14- 8 RBC 8 4 1 3 9 19-16 Limburgia 8 3 2 3 8 11- 8 EBOH 7 3 1 3 7 19-18 Sittardia 7 2 3 2 7 15-16 Hermes DVS 8 3 1 4 7 12-15 Xerxes 7 3 0 4 6 8- 8 Excelsior 6 2 0 4 4 10-16 VW 7 1 0 6 2 8-19 Kerkrade 8 1 0 7 2 11-26 Zesentwintigduizend toeschouwers heb ben in Geleen kunnen bekijken hoe de lei der in de profcompetitie Fortuna, de han den vol had aan het wispelturige Rotter dam. De Limburgers waren vooral in de eerste helft in een weinig goede vorm, maar toch kwamen zij aan een voorsprong door Notermans. Schouten maakte echter even later gelijk en de thuisclub heeft alle mogelijke moeite moeten doen om het Naar de directie van de profclub Alk maar mededeelt heeft de club toestemming gekregen om Zondag 7 November een wed strijd in het sportpark in Alkmaar te spe len. Over het verzoek van de profclub om ook daarna wedstrijden op Zondag in het sportpark te mogen spelen, zal waarschijn lijk deze week door B. en W. van Alkmaar beslist worden. Ook in Leiden bestaan plannen tot op richting van een profclub. Naar verluidt zou het benodigde kapitaal aanwezig zijn en zou men om toelating tot de Neder landse beroepsvoetbalbond hebben ver zocht. De Leidse profclub zou de naam „Ar senal 1954" krijgen. Een spelmoment uit de wedstrijd Haarlem-V.S.V. Voor het doel van de Velsenaren v.l.n.r. Kamperveen (H.); Hazeveld, doelman Van der Wint (V.); Jacob (H.); Spaans (nr. 2 V.), Tielrooy (V.) en Kick Smit (H.). En juist over deze laatste bepaling was men het aanvankelijk niet eens. Dit on danks de woorden van de heer Hopster, die gewezen had op het feit dat het bondsbe stuur de groep van de betalende clubs zo klein mogelijk wilde houden, omdat men vreesde dat bij vrije wil een te groot aantal zou worden meegesleurd naar het betaalde voetbal. „Daarbij komt dan nog"? zo had de voor zitter betoogd, „dat men op de helft van dit seizoen toch voor de keuze zal worden gesteld of men het volgend jaar als ama teurs en semi'-profs gescheiden gaan spelen betalen wil of niet". De regeling als in het prae-advies bedoeld gold dus toch al leen maar voor het nu lopende seizoen. „Kunnen we zelf wel" De heer Brinckman zei daarop namens het lager voetbal dat men zelf het recht voor wilde behouden tot betaling over te gaan. En wel alleen nadat de algemene le denvergadering van de vereniging' zich had uitgesproken met meerderheid van stem men. Desnoods, zo opperde spreker, zetten we de competitie stop en maken dit seizoen nog een scheiding tussen wel en niet beta- lende clubs. De heren Nijs en Timmermans sloten zicii daarbij aan, doch wilden beiden ook meer zekerheid hebben omtrent de oversehi'ijvingsbepalingeii. De standpunten gaven daarna aanleiding tot woorden, die beter niet gezegd hadden kunnen worden, omdat toch steeds hetzelfde werd bedoeld. Alleen het bestuurslid Vai- kema liet vermeldenswaardige woorden ho ren omtrent de overschrijvingsbepalingen. „Bij de aanvragen om overschrijving", zo zei deze, „zal zeer soepel worden opgetre den". Waarbij hij een voorbeeld aanhaalde van een speler uit een tweede klasse-ver eniging (Brooymans van RAC), die naar een eerste klasser (Willem 2) wilde over gaan. De speler wetd bij zijn oude club niet meer opgesteld en om het gevaarlijke as pect aan deze aanvraag te ontnemen de N.B.V.B .zat uiteraard ook niet stil was de speler zijn oude club had geen bezwa ren - op zeer korte termijn toestemming verleend voor zijn nieuwe club te gaan spe len. Waarna de heer Hopster nog verklaarde dat de thans zeer moeilijke materie van de overschrijvingen definitief geregeld zou worden in het raam van de nieuwe organi satie, die het volgend jaar tot stand zal komen. De stemmingen hadden daarop het reeds genoemde resultaat. De blanco stemmen waren hoofdzakelijk van de vertegenwoor digers van het Zaterdagmiddagvoetbal, die zich bij monde van mr. Heimig tegen be taling hadden verklaard van de voetballers op Zaterdag. Binding Een ander belangrijk punt op de agenda van de Bondsvergadering was het voorstel, dat tot doel had om het huishoudelijk re glement dusdanig te wijzigen dat de leden van de K.N.V.B. meer dan tot dusver aan de bond gebonden zouden worden En wel dusdanig dat het een lid, wiens lidmaat schap is geëindigd, niet geoorloofd is gedu rende een jaar na het tijdstip van beëindi ging als speler, trainer of anderszins op straffe van boeten deel te nemen aan wedstrijden of training van een niet erken de voetbalorganisatie Als tijdstip van be ëindiging van het lidmaatschap werd voor gesteld 31 Mei, de dag waarop het vereni gingsjaar eindigt. Behalve voor de leden, die vóór 1 December aanstaande het lid maatschap opzeggen. Vele sprekers voerden over dit voorstel het woord. Uiteindelijk waren echter vrij wel allen tevreden met de woorden van de heer Reyseger, die het voorstel voor het bondsbestuur verdedigde, en nadrukkelijk stelde dat het voorstel geen oorlogsverkla ring aan dè N.B.V.B. betekende, maar al leen een afweermiddel tegen afroming van spelers door de N.B.V.B. en dat de bepalin gen voldoende rechtskracht bezaten om ze met succes uit te voeren. Gestemd werd er daarna niet meer. Al leen het Zaterdagmiddagvoetbal verklaar de zich tegen het voorstel. Beleid Bondsbestuur Kort na de opening van de vergadering reeds was het punt aan de orde geweest, dat van cardinaal belang was aangaande het gehele verloop van de vergadering. En wel de bespreking van het beleid van het bondsbestuur gedurende het afgelopen jaar. De heer Nijs voerde over dit punt het woord. Maar hij sprak niet zoals men ver wacht had. Hij richtte zijn critiek niet al leen tegen het bondsbestuur, maar ook te gen de bondsvergadering. „Wij allen had den de gevaren moeten zien", aldus de heer Nijs. „Maar wij zagen ze niet. En vier jaar geleden spraken wij ons met 99 tegen 1 stem uit tegen een voorstel om de amateur bepalingen te verruimen. Wat wij van het. bondsbestuur in de afgelopen, ongetwijfeld zeer moeilijke, periode wel hadden ver wacht, waren veel concreter richtlijnen de nieuwe situatie betreffende". Waarbij de heer Nijs verder met nadruk vaststelde dat hij ervan overtuigd was dat het bestuur steeds gehandeld had in het belang van de K.N.V.B. Voorzitter Hopster had zich getuige zijn woorden van repliek voorbereid op veel fellere critiek. Hij ging uitvoerig in op de gebeurtenissen van de afgelopen periode en betoogde met klem dat het bestuur geenszins gefaald had, een kwalificatie die de heer Nijs in het geheel niet gegeven had over het Bondsbestuur. „Wij treden af" Na de afhandeling van dit punt, waar over niemand meer het woord voerde, kwam de heer Hopster nog met de verrassende mededeling dat het bondsbestuur besloten had na de vergaderng alle zetels ter be schikking te stellen, daarbij opmerkende dat de leden mr. Bulder en Van den Bosch zich zeker niet herkiesbaar zouden stellen. „Wjj hebben dit niet eerder gedaan, omdat wjj besloten hadden de bond niet in de steek te laten In een zeer moeilijke periode", al dus de voorzitter. Binnenkort zullen de nu zitting hebbende bestuursleden bekend ma ken of zij zich herkiesbaar zullen stellen. Met welke gang van zaken een zeer brede en stevige basis geschapen werd voor de discussies, die de besprekin gen in de loop van de middag wezen het i Aan het begin van da vergadering had voorzitter Hopster er een zwaar hoofd in. onomstotelijk aan in grote harmonie verliepen. De vergadering in zijn geheel verschafte in ieder geval de grootste O O .porthond in Nederland wapenen ook il zijn die naar men zegt alleen om te verdedigen die hun uitwerking niet zullen missen. Mits en daar ligt de na druk op de eenheid in de bond blijft, zoals die Zaterdag in Amsterdam was. „Wij strijden voor een eerlijke en goede zaak. Maar als wij de strijd tegen de Be roepsvoetbalbond goed willen voeren, dan moeten wij over geld kunnen beschikken. Geld, dat gebruikt kan worden om direct maatregelen te nemen om moeilijkheden van de K.N.V.B. op te lossen. Geld, dat be steed zal worden waar dat nodig is bij een eersteklasser of bij een veel lager ge plaatste vereniging, dat is om het even". Aldus de heer P. C. van Houten lid van de urgentie-commissie van de K.N.V.B. tijdens de algemene vergadering van de Bond bij de verdediging van het voorstel om een urgentiefonds in te stellen. De woorden van de heer Van Houten vonden gehoord het enthousiaste applaus dat op zijn woorden volgde een warm onthaal. Men voelde de noodzaak van het fonds en men was ervan overtuigd dat niet alleen de Bond, die reeds toezegging had gedaan voor 100.000 gulden, maar ook de verenigingen, afdelingen en districten steun zouden moeten verlenen. Het van instemming getuigende applaus betekende ook dat men in eigen kring de voorgestelde vrijwillige bijdrage van een gulden per senior-lid en vijftig cent per juniorlid zou verdedigen. Er gebeurde echter meer. Na de rede van de heer Van Houten stond de heer A. H. W. Geurtz, die men in K.N.V.B.-krin gen kent als secretaris-wedstrijdleider van district I en in Haarlem en omgeving vooral als voorzitter van Schoten, op. Had de heer Geurtz bezwaren? Geenszins. „Me neer de voorzitter", zo sprak de Schoten- praeses, „ik wil graag de eerste zijn, die een persoonlijke bedrage geeft in de kas van het nieuwe fonds". Toen bleek het hek van de dam. Van alle kanten kwamen de bijdragen en toe zeggingen ervoor. De afdelingen Haarlem, Dordrecht, Groningen, Limburg, Friesland, NA DE OVERROMPELENDE aanvallen in volle vredestijd, die een volslagen ver warring teweeg brachten in de gelederen van niets vermoedende en volkomen on voorbereide legerscharen, heeft de aange vallen partij de algemene mobilisatie af gekondigd, de troepenafdelingen gefor meerd en is vervolgens naar wapens gaan zoeken, die moeten zorgen voor een af doende afweer tegen nieuwe aanvallen en die tevens moeten zorgen dat het reeds verloren gegane terrein opnieuw in bezit wordt genomen. Waarna dan diezelfde wa pens of weer nieuwere de indringer tot ca pitulatie moeten dwingen of zo ver uitput ten dat die om vrede en genade vraagt om toch maar iets te kunnen redden van het in de strijd gebrachte materiaal. ALDUS ZOU MEN DE TOESTAND kun nen bezien zoals die is ontstaan na de al gemene vergadering van de K.N.V.B. van Zaterdag jongstleden. De indringer de N.B.V.B. heeft toegeslagen. Vele malen. Het strijdgewoel, ontstaan na steeds weer verrassender offensieven, dunde de gele deren van de aangevallene. En dat niet alleen. Er dreigde onder de geschrokken troepen muiterij men sprak woorden, die men alleen van ontevreden en voor eigen lijf en goed bevreesde lieden kan verwachten. En weer vielen er klappen en weer nam het gemurmureer toe. Er waren geen wapens de aangevallenen stonden volkomen machteloos tegen acties als het wegkopen van de beste troepen, die geen vast dienstverband hadden en zich dus meldden bij de betaalmeester van de tegen partij, die aanstonds begon hoge soldij te geven, betere ligging, goede instructeurs en promotie in het vooruitzicht. Alles leek verloren. Te meer omdat de aangevallene treuzelde met tegenacties en in het leger- bericht steeds vage en tot meer ontevreden heid aanleiding gevende taal sprak. MAAR TOEN KWAM PLOTSELING de algemene réveille. De in het nauw gedre vene ging een deel van haar eigen troepen ook goede soldij geven, zij het na veel te genstribbelen. En toen dat niet voldoende bleek sprak het opperbevel de wens uit dat ook de andere, niet direct in het strijd gewoel gebrachte troepen, betaald mochten worden mits datzelfde opperbevel dat noodzakelijk achtte. Verder stelde de op perste legerleiding toen voor om tegen haar troepen te gaan zeggen „Je kan niet meer overlopen naar de tegenpartij, we binden je met een contract en we stellen strenge straffen op overlopen als dat gebeurt bin nen een door ons te bepalen periode". En de vertegenwoordigers van de troepen bij de legerleiding zeiden dat ze het er mee eens waren. Volslagen eens. En ze waren zelfs enthousiast toen de adjudanten van het opperbevel voorstelden geld bijeen te brengen om de zwakke troepen weer moed mee in te spreken en te zorgen dat ze niet in handen van de vijand zouden vallen. Ze offerden met milde hand, die vertegen woordigers en ze lachten van harte, omdat ze naar hun troepen terug konden keren en zeggen dat de wapens er waren en de strijd met betere kansen kon worden voort gezet. En ze lachten ook, omdat dat alles zo geheel tegen de verwachtingen tot stand was gekomen in volslagen harmonie. LATEN WE TERUGKEREN tot de wer kelijkheid. Het lager voetbal mag na verkregen toestemming van de Bond zijn spelers betalen. Evenals de eerste klassers dat reeds enige tijd mogen. De leden van de K.N.V.B. worden gebonden aan hun bond om overgang naar de N.B. V.B. te voorkomen. En de financieel zwak ke clubs zullen geholpen kunnen worden dank zij royale giften van degenen, die het betalen kunnen. Zo is de stand van zaken na de vergadering van Zaterdag in de strijd tussen K.N.V.B. en N.B.V.B. De wijze waar op deze besluiten tot stand kwamen, de monstreerde een volkomen eenheid in een Bondsvergadering, die nog zo kort geleder in allerlei belangengroep.] es verdeeld was. De K.N.V.B. gaat nu ook handelen. Voor namelijk door de door haar ingestelde ur gentie-commissie, die vérstrekkende be voegdheden heeft. De voorwaarden voor een gelijkwaardiger duel zijn aanwezig. Niets staat een strijd met offensief en tegenoffensief meer in de weg. Een strijd met slaan, verdedigen en terugslaan. MEN MAG DAAR VERHEUGD over zijn. De K.N.V.B. met zijn bijna 350.000 leden streeft doelstellingen na, die de strijd waard zijn en die in geen waardeverhou ding staan met die van de N.B.V.B. met zijn paar honderd leden. De K.N.V.B. heeft het recht zich te verdedigen als hij wordt aangevallen en zijn ideële taak dreigt te de valueren. Hij heeft het recht om wapens te grijpen. Wapens, zoals die Zaterdag in Amsterdam werden getoond en die in de toekomst gebruikt zullen worden. Voor aanval of verdediging. Als men daarbij maar goed doordrongen blijft van het feit dat strijd niet alleen grote offers vraagt, maar ook brokken maakt in eigen gele deren en bij de tegenpartij en dat strijd ook twee gedemoraliseerde, uitgeputte par tijen kan opleveren. Iets dat allemaal met verstandig overleg desnoods tijdens een gevechtspauze voorkomen kan worden. E. KONING Zeeland, Zwolle, Nijmegen en Twente om maar een paar voorbeelden te geven deden prompt toezeggingen voor 100 gul den. Den Haag volgde met 200 gulden, Zuid II met 100 gulden, H.F.C. met 100 gulden, D.H.C. met 100 gulden, D.O.S. met 1000 gulden, Vitesse met 1000 gulden, evenals A.D.O. P.S.V. deed daarop onder luid applaus toezegging voor 10.000 gulden, evenals Sparta dat al gedaan had. En de persoonlijke bijdragen in geld bleken even later niet minder dan 1.117,61 gulden te bedragen. Tezamen werd het urgentiefonds binnen een kwartier bijna 27.000 gulden rijker.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5