Haarlemse leraar experimenteert nog steeds met windgenerator Agenda voor Haarlem Artsen bespraken eventuele verhoging van de loongrens VVD verrast DSK in de HVB Postillon d'Amour op weg naar Sydney Bestuur zilveren PSCB recipieerde Een veldleeuwerik zong van lente MAANDAG 1 NOVEMBER 1954 7 Heringa Wuthrich Kankeronderzoek vergt steeds hogere uitgaven Brand op vrachtboot „Stad Leiden" Haarlemmer verdacht van autodiefstal Fusie van Christelijke onderwijzersverenigingen Opperwachtmeester werd luitenant Uitnodigingen voor O.S. in Melbourne verzonden Korea-vrijwilligers in ons land terug Het Comité voor de Bevrijdingsdag 1955 Amerikaans marine toestel met 42 man vermist Eén-en-zeventig inzittenden en achttienduizend brieven Molenaarsgilde vrijwel noodlijdend Kerkelijk Nieuws De vogeltrek Ongeveer een jaar geleden maakten wij reeds melding van de experimenten met een windgenerator aan het Bloemen- daalse strand door de heer B. Visman, leraar aan de mid delbaar technische school in Haarlem. Men kan het proef model van de heer Visman aantreffen op een der duintoppen achter café ,,'t Kar- rewiel". De proeven worden nu reeds ge durende drie seizoe nen genomen. Sinds Januari van dit jaar werkt de heer Vis man aan de opbouw van een generator met een iets andere werking dan de eer ste, waarmede de proeven zijn geno men. Deze opbouw kan eind van dit jaar voltooid zijn. Men kan het mis schien wat vreemd vinden, dat de op bouw vari een gene rator zo lang moet duren, maar dan mag men niet vergeten, dat dit werk een nuttige vorm van vrije tijdsbesteding is. Anders zou het ongetwijfeld vlugger kunnen worden voltooid. Ook op deze plaats, thans in het gebied van „Rijnland", is de generator opgesteld op een oude bunker. De plaats is echter veel gunstiger ten opzichte van de wind en de windmetingen hebben dan ook op merkelijk betere resultaten opgeleverd. De uitermate gunstige windsnelheid langs de kust bereikte dikwijls een windkracht van twaalf meter. Bij deze tweede generator is de ont werper iets minder primitief gaan werken dan bij zijn eerste schepping het geval was. Het is ook iets groter opgezet. Het vermogen zal bij normale windsterkte drie kiloWatt bedragen; bij stormweer zou dit tot vijf kiloWatt zijn uit te breiden. Er wordt nu geen gebruik meer gemaakt van een propeller. Het propeller systeem heeft pas belangrijke waarde bij veel grotere machines. De wiek drijft de dynamo recht streeks aan via een tandwiel om het toe rental te verhogen. Het gevolg hiervan is een iets zwaardere machine, die toch al tijd nog voordeliger blijkt te zijn dan bij het oude systeem, waarbij de wiek de propeller dreef en deze weer de machine. Dit nog steeds experimentele werk ge schiedt nu iets gemakkelijker aan de hand van vroeger opgedane ervaringen. Van de zijde van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Noordholland werd ook reeds belangstelling getoond en het zou de bedoeling zijn de generator in de toekomst op het kabelnet aan te sluiten, om verdere proefnemingen te verrichten. Kostenberekening De kostprijs van de electricitêits-opwek- ker wordt berekend op vier honderd gul den per kiloWatt. De opbrengst wordt ge schat op drie duizend kWh per jaar. Re kent men de rente en onderhoudskosten op tien procent van de kostprijs, dan komt men op een kostprijs van 11/3 cent per kWh. De waarde van een kWh, berekend naar de brandstofwaarde, bedraagt drie cent, derhalve een besparing van 12/3 cent per kWh. Bij de generator, hierboven vermeld, krijgt men per jaar een bespa ring van vijf ton brandstof. Deze gene rator. zal per jaar tien duizend kWh kun nen leveren; voor elke kWh wordt een halve kilogram steenkool gebruikt. Er moet eveneens nog worden gewerkt aan de stormzekerheid. Het moet niet zo zijn, dat bij storm de generator wordt uit geschakeld. Het tegendeel wordt iuist ver langd: er meer uithalen bij storm, zodat eenvoud en bedrijfszekerheid hierbij een belangrijke rol spelen. De wiek is van hout en heeft een dia meter van zes meter en een gewlcnt van tweehonderd kilogram. De diameter van de oude wiek was ruim drie meter. Daar van was cje masthoogle ruim twee meter. De ijzeren mast van de tweede generator heeft een hoogte van ongeveer vijfeneen- halve meter. Het toerental van de wiek is negentig per minuut, bij een windsnelheid van tien meter. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES MAANDAG 1 NOVEMBER Concertgebouw: „Wie zijn leven zal willen behouden die zal het verliezen", lekenspel, 8 uur. Begijnhofkapel: Herman Zaiss Co mité, bijeenkomst, 8 uur. Zang en Vriend schap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Minerva: „Sadko", alle leeft.,, 8.15 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bekentenissen van een zondares", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De koning der Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geen angst voor groot wild", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Massa- justitie", 18 jaar, 8 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. DINSDAG 2 NOVEMBER Concertgebouw» Allerzielen-herdenking, Ned. Ver. v. Spir. „Harmonia", 8 uur. Wijk- gebouw Ged. Oude Gracht 104: Ned. Vereni ging voor Natuurgeneeswijze, 8 uur. Wilhel- minastraat 22: Allerzielen bloemenavond, Ver. v. Spir. „Het Licht", 8.15 uur. Cultura: Lezing v. d. Nederl. Vereniging voor sexuele hervorming, 8 uur. Brinkmann: Fruitmiddag met film voor de Ned. Vrouwen Electrici- teits Vereniging, 2.15 uur. Minerva-thcater: Optreden van Barnabas von Gréczy en zijn orkest, 8.15 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bekentenigsen van een zondares", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „De koning der Zuidzee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geen angst voor groot wild", alle leeft., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fra Diavolo", alle leeft., 2.30 uur. „Massa-justitie", 18 jaar, 8 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. X"- - !j; In Denemarken, waar vooral in de don kere dagen tussen 1940 en 1945 veel wind generatoren werden gebouwd, heeft men zich niet verder op uitbreiding of ver betering toegelegd, volgens de heer Vis man, die deze zomer nog een bezoek aan de Skandinavische landen bracht. De meeste generatoren treft men er aan langs de zeekust van het schiereiland Jutland. Ook daar blijkt men dus van de meeste windkracht bij de zeekant overtuigd te zijn. In ons land wordt de omgeving van Den Helder als de beste windvangplaats aangeduid. In die omgeving zou bijvoor beeld de mogelijkheid bestaan om op een terrein met een oppervlakte van enige honderden vierkante kilometers een be langrijk deel van de stroomvoorziening van ons land te kunnen opvangen. Dit zou ook daarom een aanzienlijke besparing zijn, omdat een vijfde deel van de op brengst van de kolenmijnen voor de cen trales is bestemd. Jaarverslag Wilhelminafonds Het verslagjaar 1953 is voor de Stichting „Koningin Wilhelmina Fonds" niet ongun stig geweest. De organisatie van de kan kerbestrijding heeft verdere voortgang ge vonden, de instituten en centra hebben zich, dank zij de financiële steun van het K.W.F. kunnen ontwikkelen en nieuwe onderzoeken konden worden ingesteld. Het K.W.F. heeft, volgens het verslag dezer stichting, zeer belangrijke bedragen voor de kankerbestrijding kunnen uitkeren. On danks de gunstige financiële resultaten vervult de nabije toekomst het bestuur toch met grote zorgen, doordat het bestuur aanneemt, dat de uitgaven voor de kanker- h~ ijding zodanig hoog zullen worden, dal deze niet uit de gewone middelen van het K.W.F. zullen kunnen worden bestre den. Het bestuur acht het daarom nodig te zijner tijd een beroep te doen op de overheid om de helpende hand te bieden. Over het boekjaar 1953 heeft het K.W.F. in totaal ontvangen 1.251.329, waarvan afkomstig was van de „Nederlandsche Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds" 1.082.284, bijeenge bracht door verscheidene acties. Vele in stellingen, onder meer het Nederiandsch Kankerinstituut, het Rotterdamsch Radio Therapeutisch Instituut, de Universiteits centra te Amsterdam, Groningen, Leiden en Utrecht en het sub-centrum Middelburg ontvingen tezamen van 't K.W.F. ƒ1.057.492. In verband met ernstig ruimtegebrek in het huidige gebouw te Amsterdam, heeft het bestuur van „Het Nederiandsch Kan kerinstituut" zich uitgesproken voor het bouwen van een nieuw instituut, bijvoor beeld op het terrein van het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam. Dit vraagstuk is een onderwerp van diepgaande studie ge weest. Enkele belangrijke subsidie-aan vragen onder meer voor aanschaffing van een cobaltbom, zijn nog in behandeling. LISSABON (A.F.P.) De Nederlandse vrachtboot „Stad Leiden", die op weg is van Beira in Portugees Oost-Afrika naar Hamburg, is Zondag in Lissabon voor an ker gegaan omdat in een ruim brand was uitgebroken. De brandweer trof voorbe reidingen om het ruim open te maken om een overzicht te krijgen van de betekenis van de brand. Het schip dat 2.152 ton meet, heeft een grote lading sisal. Men was de brand tegen 23 uur meester. Het schip kan Maandag zijn reis naar Hamburg vervolgen. Zaterdag heeft de Koninklijke Nederland sche Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst in Utrecht een algemene verga dering gehouden. Na langdurige besprekin gen bleek dat de artsen in het algemeen niet geneigd zijn accoord te gaan met de gevolgen van een eventuele verhoging Van de loongrens voor ziekenfonds-verzekerden tot. f 6000. Het grootste deel van de artsen was bovendien gekant tegen de actie, die een groep artsen ondernomen heeft ter on dersteuning van een particuliere verzeke ring in plaats van een ziekenfondsverzeke- ring. De critiek betrof vooral de werkwijze, welke het comité had menen te moeten vol gen zonder daarvan het bestuur der maat schappij in kennis te stellen. In de tweede plaats was men van mening dat, nu de ver zekeringsmaatschappijen geen enkel gede tailleerd plan hadden voorgelegd, het nog te vroeg was om een actie te ondernemen Van de bestuurstafel werden richtlijnen gegeven voor het artsenbeleid. Aangedron gen werd op een betere regeling van de rechtspositie van de artsen en ook van de verzekerden bij de ziekenfondsen. De hono rering van de artsen dient verder te wor den aangepast aan de veranderde verhou ding met de ziekenfondsen. Van de zijde der specialisten werd gepro testeerd tegen de gang van zaken in som- De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft bevestiging van het vonnis der Haarlemse rechtbank name lijk twee jaar gevangenisstraf met aftrek van nu tien maanden voorarrest, gerequireerd tegen de 28-jarige automon teur J. K. uit Haarlem, ter zake van dief stal van een personenauto in Antwerpen. Evenals voor de rechtbank ontkende verdachte de auto te hebben gestolen. Hij zei de wagen te hebben gekocht van een particulier, wiens naam hij zich niet kon herinneren. De auto was gestald in een garage te Haarlem, waar de politie het voertuig ontdekte. De als getuige gehoorde eigenaar van de auto, de heer T. Malieu uit Antwerpen, heeft zich verdachte herinnerd als de man, die zich verdacht ophield op de parkeer plaats, even voor de auto werd gestolen. Ook mevrouw Malieu heeft verdachte her kend, hoewel beiden in eerste aanleg heb ben verklaard geen verdenking tegen een bepaalde persoon te koesteren. Zowel de diefstal van de auto, als dief stal van twee nummerplaten, die hem eveneens ten laste was gelegd, achtte de procureur-generaal bewezen. „Ik kan niet ontkennen, dat verdachte's zwart verleden en zijn bekendheid bij de justitie tegen hem pleiten", zo zei de raads man mr. L. Hardenberg uit Amsterdam. Ondanks zijn ontkenning is de man nu toch veroordeeld door de rechtbank. Tegen het „neen" van verdachte en een getuige a décharge staat het „ja" van de Belgische eigenaar en diens vrouw. Is hier geen ver gissing mogelijk? Verdachte heeft eens negen maal de grens gepasseerd met een pas van een ander en geen der beambten heeft toen het verschil tussen de foto en het vrij algemene gezicht van K. bemerkt. Zou de heer Malieu zich ook niet vergist kunnen hebben, toen hij verdachte van een foto herkende bij de Haarlemse po litie? Pleiter vroeg vrijspraak voor beide punten van tenlastelegging en vroeg het hof tevens zijn cliënt onmiddellijk in vrij heid te stellen. Zonder in raadskamer te zijn gegaan wees het hof dit verzoek van de hand. Het zal 12 November arrest wij zen. mige steden, waar de patiënten geen vrije keus van specialist hebben bij ziekenhuis opname en waar de niet aan gemeentezie kenhuizen verbonden specialisten verboden wordt hun eigen patiënten, indien zij in deze ziekenhuizen worden opgenomen, te behan delen. Na jaren van onderhandelingen heeft de fusie van de vereniging van Christelijke on derwijzers (de z.g. „grote") en de Unie van Christelijke Onderwijzers haar beslag ge kregen. In Utrecht kwamen Zaterdag de afgevaardigden van beide organisaties eerst in afzonderlijke vergadering bijeen. De bei de hoofdbesturen hadden reeds met alge mene stemmen de fusieplannen goedge keurd. In de beide vergaderingen is het fu- sievoorstel met overgrote meerderheid van stemmen aanvaard. Met ingang van 1 Ja nuari zullen beide verenigingen gezamen lijk de belangen van het Christelijk onder wijs behartigen onder de naam: Protes tant-Christelijke Onderwijzers Vereniging (P.C.O.V.). Voor het front van de troepen in het op leidingscentrum van de rijkspolitie te Nis- telrode bij Oss is Zaterdagmorgen voor het eerst in de geschiedenis van de rijkspolitie een onderofficier tot officier gepromoveerd. Het was de opperwachtmeester C. W. Bloe- mers uit Nijmegen, die bevorderd werd tot luitenant. Voorts werd voor de eerste keer een hoofdofficier van de reserve-rijkspolitie beëdigd, namelijk majoor dr. G. Duister- winkel uit Amsterdam, die daar inspecteur van politie was en daarna hoofd van de acht ste afdeling van het ministerie van Justitie. Maandag zijn uitnodigingen tot deel neming aan de Olympische Spelen in Mel bourne verzonden aan de 83 landen wier nationale Olympische comité's door het IOC erkend zijn. Hiertoe behoren zowel nationalistisch als communistisch China. West-Duitsland is uitgenodigd, maar Oost-Duitsland niet daar het Olympisch comité van laatgenoemd land, in tegen stelling tot dat van West-Duitsland, niet door het IOC erkend is. Met de „Prinses Beatrix" zijn Zondag avond te Hoek van Holland 166 officieren, onder-officieren en manschappen van het Nederlandse detachement bij de UNO aan gekomen. Deze Koreavrijwilligers zijn op 15 September uit Korea vertrokken en het detachement kwam een dag eerder met het Engelse troepentransportschip „Dune- ra" in Southampton aan. Nadat de mili tairen wegens de staking zelf hun babage hadden gelost, reisden ze per trein naar Harwich. Van daar voeren zij met de „Prinses Beatrix" naar ons land. Morgen komen per vliegtuig op Schip hol 55 Koreavrijwilligers aan, waarna tot en met 10 December nogmaals zes vlieg tuigen Nederlandse militairen uit Korea naar ons land zullen terugbrengen. Verder arriveert begin December nog een detache ment per schip in Marseille en dit reist over land naar Nederland. Met deze trans porten zijn dan alle Koreavrijwilligers weer thuis. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B01STR 48 A DAM TEL 717162. Het door een groot aantal organisaties gevormde Nationale Comité voor de viering van de bevrijdingsdag op 5 Mei 1955, dat onder voorzitterschap varn de heer M. A. Reimalda, oud-Commissaris der Konin gin in Utrecht, zijn werkzaamheden is be gonnen, heeft thans de beschikking over een centraal bureau, dat in Amsterdam is gevestigd. Het adres is Galerij 20, Amster dam-C. Het werkcomité bestaat uit: mevrouw H W. Boersma-Smit, Werkcentrum Leken spel, J. Geuljans, burgemeester van Roer mond, Limburgse Cultuurraad, B. R. F. Jonker, Prins Bernhardfonds, J. A. de Ko ning, Nederlands Cultuurcontact, mevrouw M. J. A. van Nispen tot Sevenaer-Ruys de Beerenbrouck, presidente Centrum Neder landse Katholieke Vrouwenbeweging, J. Peters, Nederlands Jeugdgemeenschap, dr. P. H. Schroder, Nationaal Overleg Gewes telijke Cultuur, J. Smallenbroek, voorzit ter Stichting 1940'45, pater drs. A. van Straaten (OESC), Nederlands Cultuurcon tact, en K. R. van Staal, voorzitter expoge (ex-politieke gevangenen). Het ligt in het voornemen een dezer da gen de directeur en enkele medewerkers en een artistiek leider voor het bureau te benoemen. NORFOLK (Virginia) (Reuter) Een viermotorige Lockheed Super Constellation van de Amerikaanse marine met 42 mili tairen aan boord wordt vermist boven de Atlantische Oceaan, op een vlucht naar de Azoren. Zaterdagmiddag heeft men voor- het laatst iets van het vliegtuig vernomen, toen het zich 480 mijl ten Oosten van New York bevond. Het toestel had brandstof aan boord tot Zondagmiddag. Twee vliegdekschepen, negen torpedo boot jagers, vier transportschepen, twee kustwachtschepen en honderden vliegtui gen nemen aan de opsporingen deel. Het toestel vervoerde 21 bemanningsleden en 21 passagiers, onder wie acht burgers. "Z».Cr-rr- r-^-r. c ->-rr --.CO"-- - Zondag is van Schiphol de Super Constellation „Postillon d'Amour" naar Sydney vertrokken met aan boord een aantal emigranten en negen eregasten van de K.L.M., die een groet zullen brengen aan collega's in Australië. We zien hier even voor hSt vertrek op de trap van het vliegtuig van boven naar beneden: J. A. E. Adams uft Londen; H. A. Michelic uit Kopenhagen; de Noorse kapitein M. Foyn; de Zwitser C. Lauener; de Frankforter W. Schoor; onze landgenoot J. J. Moll; de Venetiaan P. Vettemutti; P. J. Harnie uit Brussel en P. Renault uit Parijs. schillende landen. Zij vormden tezamen een groep, zoals op Schiphol nog nooit ge zien is, want ze waren allen in hun eigen uniform gestoken: een postbode uit Kopen hagen, de privé-gondelier van de burge meester van Venetië, een treinmachinist uit Frankfort aan de Main, een buschauf feur uit Londen, een bestuurder van de Jungfrau-kabelbaan uit Wenen, een taxi chauffeur uit Parijs, een technisch contro leur van de tram uit Brussel, een Noorse scheepskapitein en een K.L.M. gezagvoer der uit Nederland. De laatste was commo dore J. J. Moll, de oudste K.L.M.-vlieger. Zij zullen Donderdag in Sydney aankomen en daar een week de gast van de K.L.M. zijn. Daarna zullen zij de retourvlucht naar Schiphol maken. Behalve de negen ere-gasten, bevinden zich nog 20 emigranten en een dertigtal andere passagiers aan boord. Samen met de tienkoppige bemanning bevinden zich in totaal 71 zielen in het vliegtuig. Het gezelschap eregasten verenigde zich Zondagmorgen ten huize van de heer L. E. Barsdell, informatie-attaché bij de am bassade van Australië te 's-Gravenhage, om daar reeds het een en ander te ver nemen over hun reisbestemming, Australië. Al deze afgevaardigden waren gekleed in hun uniformen die aan deze ontvangst nog meer feestelijke kleur gaven, zoals zij dat Zaterdagavond deden aan een receptie in het hoofdkantoor van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te 's Gravenhage en aan een diner in restaurant Royal in de residentie. Begerig om op tijd bij de vele geliefden te arriveren, is de Super-Constellation „Proton", die voor deze speciale vlucht als tweede naam „Postillon d'Amour" heeft gekregen, Zondagmiddag precies op sche- matijd (half vijf) van Schiphol naar Sydney vertrokken. Aan boord: 18.000 speciale brieven met groeten van Nederlanders aan familieleden, die naar Australië geëmi greerd zijn, geschreven op speciaal post papier en in speciale enveloppen, die beide met hetzelfde embleem bedrukt zijn als dat, hetwelk op de romp van deze eerste Super-Connie, die naar Sydney vliegt, prijkt. Dat embleem is een Amorbeeldje met pijl en boog en een aangegroeide vlieg tuigstaart in plaats van vleugeltjes. De K.L.M. brak met het als gasten mee nemen van bekende figuren. Ditmaal kreeg „de gewone man" zijn kans: negen representanten van verschillende beroepen, die met het verkeerswezen hebben te ma ken en dan bovendien nog uit negen ver- Het programma in de HVB competitie heeft ditmaal niet zo erg veel last gehad van de zware regenval. De meeste wed strijden werden in de morgenuren gespeeld of 's middags toen Pluvius weer verstek liet gaan. Maar diverse wedstrijden van 12 uur moesten worden gestaakt. De grote verrassing was ditmaal de grote overwinning van VVD op DSK. Deze traditionele wedstrijd pleegt nogal eens een verrassing op te leveren, maar een zestwee overwinning van VVD had toch niemand verwacht. Met rust was het al vijftwee. Voor de kampioenskansen van DSK kwam deze uitslag wel erg onge legen. Vooral omdat Concordia en WH beide wonnen. Concordia klopte DSS met tweenul en WH kon RCH 4 met moeite de baas blij ven (21). De strijd zal nu voorlopig worden uitgevochten tussen WH en Con cordia. Spaarndam en VI. Vogels deelden vier doelpunten en Stormvogels 4 ver richtte goed werk door bij EDO 3 met twee—één te winnen. Hoofddorpse Boys begint zich in de nieuwe omgeving aardig thuis te voelen. Thans weer moest IEV in Hoofddorp de vlag strijken met tweeéén. De stand luidt thans: Concordia 6—11 St. vogels 4 6— 5 WH 5— 9 IEV 6— 4 DSK 6— 8 Sp'dam 4— 3 VVD 6— 7 EDO 3 6— 3 Hoofdd B. 5— 6 RCH 4 5— 2 VI. Vogels 6— 6 BSM 4— 1 DSS 5— 5 In de eerste klasse B heeft DEM 2 de leidende positie aanmerkelijk versterkt door bij Velsen 2 met niet minder dan vijfnul te winnen. Maar Zandvoort- meeuwen 2 hield de race goed vol en klop te Terrasvogels 2 met drienul, terwijl RCH 5 zich bij de leiders schaarde door Haarlem 3A een viernul nederlaag te bezorgen. HBC 3 blijft aan de zwakke kant. Tegen Wijk aan Zee 2 Werd opnieuw verloren thans met nul—één. TYBB 2 is het goede pad kwijt geraakt. Nu weer verloren de TYBB-reserves met drieéén van EDO 4. Hier luidt de stand: DEM 2 6—11 TYBB 2 6—6 Zandvrtm. 2 610 Wijk a. Zee 2 55 HFC 3 RCH 5 Haarlem 3A EDO 4 8 5 6— 8 6— 6 6— 6 ADO 2 Velsen 2 T'vogels 2 HBC 3 4— 4 6— 3 6— 1 6- 0 TZB wint weer In de tweede klasse A heeft TZB nu eindelijk de smaak te pakken. Na de over winning van twee weken geleden, volgde thans een zege van vijf—één op Vogelen zang. De Zandvoorters voelen blijkbaar niets voor de onderste plaats. Een teleur stelling bezorgde SHS zijn supporters, want het verloor bij VVB 3 met vijftwee. Heemstede blijft winnen. Nu weer werd Kinheim 2 aan de zegekar gebonden met vijfdrie en Nw Vennep deelde met SVY de punten (11). DSBGeel Wit werd bij een nultwee stand gestaakt. H'stede 6—12 Kinheim 2 6—5 SHS 5— 7 Nw Vennep 6—5 Geel Wit 5— 6 TZB 6—4 SVY 5— 6 VVB 3 6—3 Vog.zang 6— 6 DSB 5—2 In een vergadering van de afdeling Zuid- Holland van de Bond van Ambtenaren bij de Waterschappen in Zuid-Holland, is op nieuw de aandacht gevestigd op de zeer dringende eis tot verbetering van het lot van vele watermolenaars, wier salariëring en sociale voorziening in onvoorstelbare mate -zijn aohtergebleven. Men sprak van „misstanden, d'ie neerkomen op voor onze tijd sinds eeuwen overleefde feodale toe standen". De grote moeilijkheid op de weg naar verbetering is de principiële autono mie van de waterschappen en polders, een kostbaar goed waaraan de wetgever slechts zeer ongaarne tornt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Kropswolde (toez.) P. W. E. M. Eggink, voorheen predikant bij de Presb. Church van Amerika te Oegstgeest. Bedankt voor de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Helenaveen G. Strookappe, res. legerpredikant te Geldrop. Geref. Kerken Examens. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd voor het cand. exa men theologie de heren D. H. Borgers te Utrecht en K. H. B. Bolwijn te Den Haag. Ev. Luth. Kerk Aangenomen naar Enkhuizen L. Evelein. prop. te Utrecht. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Bussum J. Ytsma te Nainjolang Indonesië. Een drukte van de gaande en komende man (en vrouw), zoals dit Zaterdagmiddag plaats had op het adres Bloemendaalseweg 240 te Overveen: de zetel van de Bloemen- daalse politie, zal men daar maar zeer zel den aantreffen. Het ging dan ook allemaal in vrede en goede verstandhouding en men behoefde niet te vrezen, eenmaal binnen zijnde, er niet meer uit te kunnen. Al die belangstelling gold het vijf man sterke bestuur van de Politie Sportclub Bloemendaal, die in de afgelopen maanden door het houden van tal van sportevene menten voor politiemensen al zo veel van zich heeft doen spreken. Op 29 October 1929 werd in hotel Bloemendaal te Over veen de oprichtingsvergadering van de PSCB gehouden en dit was de reden dat Zaterdagmiddag in de gymnastiekzaal van het politiebureau een receptie werd gehou den, die zich in een grote belangstelling mocht verheugen. De bestuursleden, de heren H. L. A. van de Pavert (voorzitter), A. A. Schouten, secretaris, H. A. Stadlander, penningmees ter, J. L. de Rave en C. Baas hebben er talrijke mondelinge en schriftelijke geluk wensen in ontvangst moeten nemen, die steeds door voorzitter Van de Pavert wer den beantwoord. Een der eerste sprekers was Bloemendaals burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, die namens het gemeen tebestuur aan de sportclub nieuwe shirts en sportbroekjes in geel en blauw aanbood. De burgemeester zag het als een waarde volle daad, dat de P.S.C. Bloemendaal door noeste arbeid een waardige plaats onder de politiesportverenigingen heeft ingenomen. Tallozen hebben hun gelukwensen aan geboden. Wij moeten volstaan met het ver melden van de belangrijkste autoriteiten en vertegenwoordigers van verenigingen in de naaste omgeving. Onder de aanwezigen bevond zich ook de oud-burgemeester van Bloemendaal en oud-beschermheer van de PSCB, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Het woord werd gevoerd door de heren H. H. Winters namens de Nederlandse Wandelsport Bond, waarvan de PSCB lid is; P. J. van IJzen- doorn, oud-hoofdinspecteur korpschef van de Bloemendaalse politie, tegenwoordig commissaris van politie in Zaandam; P. M. Beyen, adj.-directeur van het CIOS, namens de Nevobo (Nederlandse Volleybal Bond); J. G. de Vries namens de Bloemen daalse Reddingsbrigade; namens de politie korpsen van Haarlem, Velsen en Zandvoort de heren J. P. Weyburg, Davidson en Huis man; namens de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal de heer P. Houtgraaf; de heer J. Voogd bood de gelukwensen namens de BVC „Bloemendaal", waarmede steeds nauw contact bestaat; de heer W. Dooyes sprak als directeur van het Centraal Insti tuut voor Opleiding van Sportleiders, waar onlangs een nieuwe cursus werd ingesteld voor adspirant-politiemannen. De heer Cassee voerde onder meer het woord als ambtenaar van de sport in de gemeente Bloemendaal. Vele sprekers lieten hun ge lukwensen vergezeld gaan van tastbare bewijzen van meeleven. Tot besluit van de vele bijeenkomsten in het teken van dit vijfentwintigjarig jubi leum zal tot besluit half November nog een feestelijke bijeenkomst worden gehouden voor leden en donateurs van de PSCB. Zondag woei er een flinke koude Wes telijke wind, de bewolking was gebroken. De vogels vlogen niet zo massaal over als de vorige dagen. Even na 7 uur kwamen de eerste troepen roeken en kouwtjes langs, zowel over het strand als ver in het bin- nenduin. Om kwart over zeven lieten de eerste vinken zich zien en tegen 8 uur kwamen de eerste troepjes spreeuwen aan. suizen. De vinken waren haast niet te zien, omdat ze door de duinvallei in de luwte van de zeereep vlogen en haast niet te on derscheiden waren tegen de donkere ach tergrond. Evenals de laatste dagen passeerden tus. sen 8 en 9 uur het grootste aantal spreeuwen, en wel 8500. In het totaal werden geregi streerd van kwart over 7 tot 12 uur 10.300 spreeuwen in 129 troepen, 1.380 vinken in 73 troepen, 160 veld leeuweriken in 17 troepen, 24 graspiepers, 850 roeken en kouwtjes in 51 troepen en slechts 14 bonte kraaien. Het eerste en tweede uur werd respec tievelijk gezien: 620 en 8500 spreeuwen en 500 en 400 vinken; 250 en 145 roeken en kouwen en 10 bonte kraaien. Daarna zag men pas meer troepjes veldleeuweriken. Er werd een sperwer geregistreerd en over de zee trokken een zwarte zee-eend en een fuut in zuidelijke richting, terwijl één jager, dit is een roof meeuw, daar rond zwierf. In de polder bij Assendelft bij het Noord zeekanaal was afgelopen week ook trek van spreeuwen, veldleeuweriken, krams vogels, zanglijsters en graspiepers, zij het niet in die mate als over het duin. In de trektiid kan men overal vogels verwachten op terreinen, waar ze helemaal niet thuis horen. Zo zag men daar nog 5 goudhaantjes, een uitgesproken bosvo- eeltje uit de dennen- en sparrenbossen. De acht watersnippen, die er langs trokken, vlogen over hun natuurlijk gebied. Don derdag met het mooie weer ging nog één veldleeuwerik luid zingend de lucht in of het voorjaar was. Vrijdag zijn de goud plevieren aangekomen. Dit zijn kievit achtige vogels, die evenals deze 's winters op onze weilanden te zien zijn, maar in veel kleinere aantallen. Od de weilanden ziet men nu, behalve de vele kieviten, ook flinke troepen koperwieken en krams vogels. De kouwtjes zijn deze week bijna allemaal weer doorgetrokken. Hedenmorgen was het mooi weer met een zwakke Z.W.-wind. De spreeuwentrek was minder dan gisteren, maar de vinken waren talriiker. Genoteerd werden aan de kon van de Zeeweg van 7 tot 9 uur 36.000 vinken, 41 veldleeuweriken. 6 bonte kraaien, 250 roeken en kouwtjes. 30 gras piepers, 4 steltlopers, 2 witte kwikstaarten, 5 koolmezen 40 sijsjes. 2 sperwers en 3150 spreeuwen. Fr waren 3 troepen spreeuwen van 150 en 30 en 30. die zee in-staken en de overtocht naar Engeland waagden. De post in Zandvoort had van 7 tot 9 uur vrijwel dezelfde aantallen, alleen wat meer spreeuwen en troepjes huis- en ring- mussen, 6 kramsvogels en 28 koperwieken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9