Uit de coaster groeide de kleine „tussenboot" Veren igings varia 'Thalia Agenda voor Velsen „Operatie PM 14" feestelijk afgesloten r—\ Kennemer l Lantaarn Gunstig seizoen van Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" Havenberichten Gemeenteraad op 16 November Sportstichting nog steeds „in oprichting" J. de Groot de meest succesvolle renner Consultatiebureau geestelijke volks gezondheid Bebouwing „Zeecroft aan de orde 9 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Snelle, handelbare schepen, zoals de „stroom"-boten, bewezen hun nut Velno's bij de militairen Velden in Noord bijna klaar Snelle opbouw met gezellige avond beloond Uitvoering van „Excelsior"! jlit <Je LJmond Ondanks mandement groeide P.v.d.A. in Noord Brigadiertjes Vrouwendag Partij van de Arbeid Reeds 45 ere-prijzen voor vliegseizoen 1955 Velsense amateurfoto grafen hadden succes Aan het Beverwijkse Moensplein St. NicoUasfeest voor kinderen WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 ZOALS WE DE vorige week hebben gezien ontstond er in de twintiger jaren een nieuw type motorkustvaartuig. Een bescheiden begin van een scheepstype dat zich snel ging ontwikkelen. Dit kwam ook omdat scheepvaartmaatschappijen zich voor het type gingen interesseren. Wm. Muller Co bestelde bijvoorbeeld de „Meuse", „Marne", „Oise" en „Seine", die identiek waren aan de door de scheepswerf „Gideon" te Groningen ontworpen „Gideona". Andere rederijen stelden ook andere eisen en vooral aan hen, die een vaste lijn onderhielden op Engelse havens. Er werd een motor vrachtschip ontworpen van 400 bruto reg.ton, dat een snelheid van 12 mijl moest halen. De besprekingen begonnen in 1934 en in 1935 was het ontwerp gereed. Tot de bouw ging men over in de zomer van dat jaar in opdracht van de Hollandse Stoomboot Maatschappij. Het schip verkreeg de naam „Amstelstroom" en de proeftocht vond plaats op 25 Januari 1936. De bouw ge schiedde op één der hellingen van de N.V. C. van der Giessen Zonen's Scheepswerf ven te Krimpen aan de IJsel. De „Amstel stroom" was het prototype van een zestal zusterschepen. Ook de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij en de Rotterdam- Londen Lijn namen het type in gebruik. De „Import" van laatstgenoemde rederij is hierbij afgebeeld. Deze motorcoaster kwam in 1939 bij Van der Giessen gereed. Het schip meet 395 reg. ton bruto. Het draagvermogen bedraagt 630 ton, de lengte CO,84 m, de breedte 9,04 m, en de holte 2,46 m. Twee Bolnesmotoren ontwikkelen 800 pk en geven de „Import" een snelheid van 1*2 mijl. Twee om te beginnen Opgericht in 1902 beschikte de Rotter damLonden Lijn aanvankelijk over twee schepen: de „Import" en de „Export", die in datzelfde jaar het licht zagen bij Rijkee Co te Rotterdam, elk 847 ton groot, beide stoomschepen. Omstreeks 1914 werd het tweetal gescheiden. De „Export" werd namelijk verkocht naar Zweden, kreeg de naam „A. K. Fernström" en behoorde thuis in Karlsham. In 1918 kwam er een nieuwe „Export" voor in de plaats. Dit 760 ton metende stoomschip kwam van de helling bij Bodewes in Millingen. Toen de „Im port" de rederij ruim 30 jaren troüw had gediend werd besloten er een andere ge gadigde voor te vinden en zo zagen we dit verouderde vrachtschip in 1933 overgaan aan de Compania Atlantica de Navagcione te Lissabon. Het gevolg was dat de „Rot terdamLonden" een zestal jaren alleen de „Export" in de vaart had omdat eerst iu 1939 het nieuwe motorschip „Import" aan de vloot werd toegevoegd. Sperrbrecher" Het was een ongunstige tijd want het zou niet zo lang meer duren of de tweede wereldoorlog maakte aan de normale vaart een einde. Toen ons land ook in de oorlog betrokken werd bevond de „Import" zich in Rotterdam en al spoedig viel het schip in handen van de Kriegsmarine, die er mee ging varen als „Sperrbrecher No. 145". Na vijf jaar niets van het schip gehoord te hebben bleek het toch behouden te zijn ge bleven en eind October 1946 kwam de „Im port" na de gebruikelijke verbouwing weer in zijn oude functie terug. Ook de „Export" is nog enige jaren in de vaart gebleven totdat dit schip enige maanden geleden voor de sloop is verkocht. De RotterdamLonden Lijn wordt be heerd door Hudig Pieters' Algemene Vrachtvaart Maatschappij, die* bovendien de Lusitania Lijn exploiteert op Portugal en de Aztec Line tussen Gulfports A.S.A. en Mexico. Behalve met de „Import" wor den deze mijnen uitgevoerd met de motor schepen „Brem", „Hulst" en „Vlier". Naar wij thans definitief kunnen mee delen zal de voortzetting van de agenda, die in de gemeenteraadsvergadering van 26 October werd verdaagd, niet geschieden op 9 November, doch op Dinsdag 16 Novem ber. Het Kennemerstaten amusementsorkest „The Velno's" zal Donderdag in kamp „Rooswijk" een amusementsavond verzor gen voor de aldaar gelegerde militairen, die na een tiendaagse manoeuvre een beetje ontspanning nodig hebben. Een ca baretgroep zal voor de onderhoudende en „The Velno's" voor de muzikale rubriek zorgen. Alle militairen hebben met hun dames vrij toegang. Hedenavond wordt er een bridge-drive gehouden. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Het wil met de oprichting van de sport stichting in Velsen nog steeds niet vlotten. Nog altijd is er niets definitief bekend, hoewel er achter de schermen hard aan wordt gewerkt. De drie sportvelden in Velsen-Noord, die gebruikt zullen worden door Kinheim en IEV naderen hun voltooiing. Eén veld is al gereed, het tweede, dat eveneens „bezood" wordt hoopt men deze week nog klaar te krijgen. Het derde, dat moet worden inge zaaid is in hef voorjaar voor gebruik ge reed. Aan het gemeentebestuur zal worden voorgesteld om het beheer en de exploita tie van dit complex in handen te geven van een sportstichting. Wat de in oprichting ziinde sportstich ting betreft kan worden meegedeeld, dat iedere sportvereniging in Velsen in de ge legenheid wordt gesteld zich hierbij aan te sluiten. WOENSDAG 3 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Duel in de nacht". Rex, 20 uur: Joh. Kaart met „Potasch en Perlemoer". Humanistisch Verbond. 20 uur: Cultureel Centrum, lezing Humanistisch Jongeren Gemeenschap, afd. Velsen, 20 uur, Waterlandweg 2, Driehuis, inleiding over „Groepsleven". „Pijeter Vermeulen-museum", 1417 uur, Cultuur Gebouw, Moerbergplantsoen. VELSEN Ned. Bond v. Overheidspersoneel, afd. Velsen, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. DONDERDAG 4 NOVEMBER IJMUIDEN Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rem- brandtlaan, „De Andes-expeditjp 1952". Thalia, 20 uur: „Op hoop van zegen". Rex, 20 uur: „De zevende sluier". VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder vam Openbare Werken. VELSEN-NOORD CJMV „Philadelphia", 20 uur, Ned. Herv. wijkhuis, Dijckmanstraat, bijeenkomst. mer kans zagen een spelend radiotoestel in het niet te laten verdwijnen. De drie Rio's namen de aanwezigen mee naar het land van de koeienjongens en zongen hun songs van de Rio Grand. Willy Rex kondigde daarop de komst van de doorgaans van kolder en leutigheid samengestelde Wama's aan in een pro gramma, geheel afwijkend van het geijkte. Niet alleen in een ander genre, zelfs op een andere niveau: In een répertoire dat op de opera was afgestemd. Hij zei hiermede niets teveel, inderdaad kwamen „de Wama's met een nummer nóg zotter dan normaal". Doorspekt met hun eigen, sprin gende humor zongen zij eigen tekst op opera-melodieën en deden de zaal met hun Oosterse kleding en muziek van het ene lachsalvo in het andere vallen, daarmee een groots resultaat. Binnen de 0 h j d t h t gestelde tijd loopt de PM 14 en harder dan de„Pvfn Ad Veen die op zjn klaVoline, ooit" tp voppn 1 ;r j een electronisch instrument verbonden aan Als conferencier was uitgenodigd Willy het klavier van de ia een Hammond Rex. die kans zag een prima stemming in trompet en banjo, viool en fagot de zaal te krijgen. Het programma, dat imiteerde en zelfs de droefgeestige doedel voor de aanwezigen een verrassing was, bevatte tal van artisten die hun sporen bij cabaret en radio verdiend hebben. Johnny Meyer opende de rij met accor- deonspel. In zijn opera-potpourri kwam in het bijzonder zijn virtuositeit op dit in strument tot uiting. Ad Veen verzorgde, zoals trouwens de gehele avond, het ac compagnement op de piano. Als geluidloze tegenhangers volgden de Stephani's, welke met vele goocheltrucs een groot succes oogstten. Een ware ovatie viel hen ten deel toen zij in het slotnum- Een feestavond van-groot-formaat is gis teren door de directie van de Koninklijke Papierfabrieken N.V. Van Gelder Zonen aan vele medewerkers, die aan de her bouw van de deze-zomer door brand ver woeste papiermachine 14 hebben meege werkt, aangeboden. Bedrijfsdirecteur B. Verdoorn heette hen met een kort woord welkom, waarin hij het betreurde niet allen, die aan de opbouw hebben meegewerkt te kunnen begroeten daarvoor was de zaal van Concordia, welke geheel bezet was, te klein. Zij, die het langst aan de opbouw werkzaam zijn geweest waren met hun dames uitgeno digd. De directie heeft deze avond bedoeld als een uiting van dank aan allen die hun beste krachten onder abnormale omstan digheden hebben gegeven Zij bereikten De Christelijke mondaccordeonvereni- ging „Excelsior" te Heemskerk heeft samen met de toneelgroep van de Hervormde Jeugdraad een „bonte avond" gegeven in zaal Dam. In zijn openingswoord wekte de heer J. C. Kort de aanwezigen op om donateur te worden van de mondaccordeonvereniging. Hierna was het de beurt aan de jeugd groep van dit orkest met enkele aardig uit gevoerde nummers. Het toneelspel „Aardappelen" dat door de Hervormde Jeugdraad ten tonele werd gevoerd eiste aller aandacht op en werd op goede wijze vertolkt. Na de pauze traden de ouderen van „Excelsior" onder leiding van de heer Koo- men op met een rijk gevarieerd program ma, dat op vlotte wijze ten gehore werd gebracht. Als geheel slaagde de avond uitstekend en is zeker voor herhaling vatbaar. De voorzitter van de afdeling Velsen- Noord van de P. v. d. A., de heer E. San ders, begon gisteravond de jaarvergadering met mede te delen dat in het bestuur ver schil van mening heerste over de opkomst van de leden. Persoonlijk was hij van me ning dat de opkomst belangrijk groter had kunnen zijn, in verband met de indiening van congres-voorstellen, die deze avond aan de orde waren. Hierna gaf hij het woord aan de secre taris voor het lezen van de notulen van de vorige vergadering en van het jaarverslag. De secretaris kon in zijn jaarverslag o.a. naar voren brengen dat de groei van de afdeling gestaag doorging, niettegenstaan de de reactie die het Mandement van de Bisschoppen had teweeg gebracht. Het aantal leden was gestegen van 167 tot 238. De voorzitter tekende hierbij aan, dat dit voornamelijk het resultaat was van het intensieve huisbezoek, en hoopte dat meerdere partijgenoten hieraan willen me dewerken, om de kern van huisbezoekers uit te breiden. De penningmeester kreeg toen gelegen heid zijn financieel beleid toe te lichten en kon mededelen, dat het uiteindelijk resul taat een batig saldo was van f 61,10. Dit batig saldo was voornamelijk verkregen doordat men er in geslaagd was de kosten van de propaganda te verminderen, door zelf voor het drukwerk te zorgen. De ver gadering en de kascommissie verzochten secretaris en penningmeester décharge te verlenen en hun een extra woord vah lof te willen doen toekomen voor het vele ADVERTENTIE zakmuziek uit de Schotse hooglanden pro duceerde. Een langdurig applaus werd zijn beloning. Nicky Nobel kon het niet nalaten grap pen te maken op velerlei instrumenten. Een waar musicus toonde hij zich bij zijn xylophoon solo. In een imitatie van Spike Jones bereikte hij een climax. Met de meest potsierlijke grimassen „bespeelde" Nobel een tiental oude autohoorns, was borden, afgedankte bekkens en slinger- claxons. Zijn „Twelfth street rag" werd ge- (het theater met de beste films) Donderdag a.s. 8 uur in één speciale voorstelling op veler verzoek ESTHER DE BOER—VAN RIJK in haar ontroerende creatie van „KNIERTJE" in OP HOOP VAN ZEGEN Het onvergetelijke Nederlandse filmwerk. Voorverkoop morgenochtend van 11 tot 12 uur a.h. theater. - Toegang 18 jaar volgd door een ovatie welke „Concordia" op zijn grondvesten deed schudden. Als tegenhanger zong Willy Rex vervol gens een paar eigen liedjes. Liedjes over mode en ijdelheid. Natuurlijk begeleid de hij zichzelf op de piano. Daarna nam Ad Veen deze taak weer op zich waar dat nodig was bij een tweede optreden van alle artisten. Uitbreiding Aan de Hagelingerweg in de witte winkel, op nummer 75, was raadslid-winkelman A. Tabernal gisteren nog druk in de weer met het uitstallen van de duizend en één. spullen, die thuis horen onder het hoofd huishoudelijke artikelen en ijzerwaren". Want vanmorgen om elf uur is de deur openge gaan van deze nieuwe dépen dance, die aan de vrind veler tuinders en tuintjes onderhou ders een uitbreiding geeft, welke eigenlijk een voortzet ting van een vroegere toevoe ging genoemd moet worden. Want vroeger had meneer Tabernal ook al benevens zijn tuinbouwspullen de huishou delijke artikelen te koop, maar toen er op dit gebied een spe ciaalzaak in Santpoort-d'orp bij kwam, heeft hij zich terug getrokken. Naar nu blijkt: „om beter te kunnen springen", zo als de Fransman het zegt. Met zeepbakjes en koffie kopjes tot wasmachines en strijkplanken aan toe. En meneer Tabernal gisteren maar sorteren en neerleggen in de ijzerwarenaf deling: schroeven en klampen en ogen en haken. Het nieuwe pand, dat vroeger een meutoelenzaak annex meubelmakerij herberg de, geeft hem in ieder geval volop de ruim'te. Succes in zaken! Onophoudelijk Het houdt niet op. Van de vergleden Zondagmiddag zijn drie boze brieven overgeble ven, afkomstig uit de pennen van rustig wandelende huis- •vaders-met-huismoeders-en- huiskinderen, die tijdens hun ordelijke kuiers door „Velser- beek" verstoord werden we gens het rondrazen op rijwie len door rebellen langs voet paden. „Géén vóetpad wórdt ónt- zién" klagen zij driestemming „en wij zijn het helemaal met Lampenier c.s. eens, dat het mooiste park van Velsen ge heel en hermetisch voor fiet sen gesloten moet worden." Dit probleem blijkt wel te léven onder de Velsenaren, voogden van het park Er is nog geen enkele tegen- stemme vernomen. IJzeren gewurm Een bewonderende kijker, die Zondagmorgen extra vroeg koen en onverschrokken het warme dek van zich heeft ge worpen om in de koude naar de zinkerlegging door het ka naal bij de ponten te gaan kijken, deelt mij verheugd zijn bevindingen mede, die hij zo treffend weerspiegeld vond i,n dit, door hem „gaarne gelezen dagblad". Balleefd, monneer. Hij wenst evenwel persoon lijk en nadrukkelijk zijn saluut te brengen aan degenen van Visser en Smit de aanne mers Rijkswaterstaat, Hoog ovens, en wie er niet al bij betrokken waren, voor de pre cieze manier waarop die lange ijzeren regenwurm in zijn on derwaterbedje werd gedepo neerd. Aangezien het naar mijn be scheiden mening te weinig voorkomt, dat de werkers in zulk een geval openlijk gepre zen worden, sluit ik me gaar ne aan. Het was een mooi, een gaaf stukje arbeid op die vroe ge Zondagmorgen. Voorrang Nu het fietspad' langs de Zuidelijke oever van de Lange Nieuwstraat-verkeerstroom naar de „ventweg" is verlegd, doet zich de vraag voor, of de fietsers op deze vent- of pa rallelweg voorrang hebben ten opzichte van het kruisende verkeer. Nee, dat hebben ze niet, zegt de politie: deze ventweg is nooit als voorrangsweg bedoeld en draagt ook niet „de daartoe strekkende borden." Dus: op passen en niet doorknarren. Vlag Een fietser stort zijn hart uit over het feit, dat hij, des mor gens zeer vroeg door Velsen wielrijdende, meer dan eens de nationale driekleur buiten ziet hangen in regen en duisternis, welk nationaal symbool de dag tevoren gehesen is, maar niet bij zonsondergang wordt ge streken. Ja hij heeft gelijk: dat komt nogal eens voor en het lijkt ook mij een weinig eer biedige handelwijze jegens het dundoek, dat toch heus te goed en te mooi is om maar door te wapperen in de nacht. En het is zo'n kleine moeite het rood, wit en blauw even binnen te halen. Het staat zoveel beter. Verhoudingen Gisteren is er op dit bedrukt papier wat gemopperd over het volstrekt ontbreken van architectonisch schoon aan het nieuwe Visserij-laboratorium aan de Strandweg van de Rijksarchitect De Bruin, d'at als blikvanger in de bocht bij de haven zulk een fraai stuk bouwsel had kunnen worden. In de détails klopt» er ook iets niet, schrijft men mij nu' de verhoudingen zijn verkeerd uitgevallen en de vlakverde lingen van de muren van het hoofdgebouw zijn helemaal mis. Jammer. Het had zo mooi kunnen zijn. Een beangste lezeres, in het kostelijke bezit van nakomeling schap, die de lagere school frequenteert, vraagt mij, waarom op de drukke dreven van Velsen nog steeds geen enkel verkeersbriga- diertje te vinden is, zoals in Haarlem en Amsterdam tot groter veiligheid van het schoolbezoekend publiekje wel geschiedt. Welaan, lieve lezeres: omdat er niet voldoende emplooi voor deze diertjes te vinden is in Velsen, zegt de overheid, die hier over beslissen moet. Alleen op de hoek Zeeweg- Lange Nieuwstraat zou een verkeersbricadetje (kruising tussen kadetten en briketten) kunnen optreden en op de Wij- kerstraatweg, maar op deze laatste overvolle verkeersslag- ader zou het veel te gevaarlijk zijn, meent zij verder. Ik neem de vrijheid daar over met de overheid in ge- moede en vrede van mening te verschillen: hoe eerder men het kind went aan de realiteit van het moderne verkeer, hoe beter het kind zal uitbotten tot een foutloze fietser of een hof felijke autorijder. Bovendien: de automobilisten hebben zo langzamerhand een pracht van een eerbied aangekweekt voor de kleine dappere vrouwen en mannen, die hun mede-ukken door het verkeer loodsen; de veiligheid is dus dacht ik wel gewaarborgd, vooral als er, zoals elders, een wakend agen tenoog in het zeil wordt ge houden. Maar bovendien, vrinden: al is er dan misschien niet zoveel emplooi voor de brigadiertjes in Velsen,de opvoedende waar den van dit werkje zijn veel omvattend en moeilijk t.e on derschatten. Dit is niet alleen een stukje volbloed-verkeersopvoeding, maar een aangorden tot ver antwoordelijkheid jegens de medemens(jes) tevens. En dat blijft, emplooi of niet. Ik zou er echt wel wat voor ■oelen, al ben ik geen over heid en al kan ik dus makke lijk praten. LAMPENIER. werk dat zij in het belang van de partij hadden verricht. Op het bestuursbeleid kon de vergade ring geen aanmerkingen hebben, waardoor het punt van de agenda, de bestuursverkie zing, een zeer vlot verloop had, zo dat het gehele bestuur, met uitzondering van de heer Van Veen die zich niet herkiesbaar stelde en voor wie de heer De Wilde werd gekozen, werd herkozen. Na de pauze werden enkele congres- voorstellen ingediend waarvan de voor naamste de gemeente-classificatie betrof. Hierna volgde nog de rondvraag waarvan dankbaar gebruik gemaakt werd en enige geanimeerde discussies mogelijk maakte. Tegen half elf kon de voorzitter de jaar vergadering sluiten. De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wenbond Partij van de Arbeid houdt Dins dag haar jaarlijkse vrouwendag onder de leuze „Van oorsprong verscheiden, maar één is ons doel" in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat. In deze bijeenkomst wordt opgevoerd het spel van declamatie en zang „De grote ont moeting", geschreven door Ton Oosterhuis. Hieraan werken mede mevrouw De Man, declamatie, de zanggroep en enige dames. Als speekster zal optreden mevr. Thomas senLindt uit Zaandam. Het tweede deel van de avond bestaat uit het toneelstuk „De klucht van de waskuip", op te voeren door leden van PALVU te IJmuiden en de voordracht „Hij, zij en de romantiek", door mevr. Hoefman. Op de Dinsdagavond gehouden leden vergadering der Beverwijkse postduiven vereniging „Ons Genoegen" deelde de voor zitter, de heer A. Schelvis, mede, dat mevr. Van Wijk reeds de beschikking heeft over 45 ereprijzen voor het vliegseizoen 1955. De nog jonge vereniging kon nu al over gaan tot de aanschaf van manden voor verzending der duiven, terwijl er ook een moederklok aanwezig is. De heren Traa en Vos werden aangewe zen als klokkenstellers. De hokkenshow gaat op 21 November beginnen; de leden zullen op vier Zondagen met hun mooiste vogels voor de keurmeesters komen. Bridgen in „De Oranjeboom" De bridgeclub „De Oranjeboom" te Heemskerk heeft een drive gehouden, waarvan de belangrijkste uitslagen als volgt zijn: Groep I: 1. KoopmanDe Vries 51'/2 pnt; 2. J. en P. Beentjes 46y2 pnt; 3. Spijker Flentge 43y2 pnt; 4. TabakMuyen Jr. 40y2 pnt; 5. MuileboomBelleman 40'/2 pnt. Groep II: 1. GrootAdrichem 47y2 pnt; 2. de heer en mevrouw v. d. Jagt 46% pnt; 3. HennemanCornelisse 45 pnt; 4. de heer en mevrouw Henneman 44y2 pnt; 5. de heer en mevrouw v. d. Lee 43 pnt. Jaarvergadering van rennersclub De Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" houdt op Woensdag 10 November in het clubhuis café „De Klomp" haar jaar vergadering. Naast de behandeling van de jaarversla gen is er een bestuursverkiezing; aftredend zijn de heren: F. Groot, W. de Ruiter, L. Knaap en Arenthals. Het wegseizoen 1954 is voor de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" en haar leden-renners een vrij gunstig seizoen geweest. Diverse malen kwamen de amateur Geldermans, de nieuwelingen Groot en Beentjes en de jeugdige beginneling Niesten als overwinnaar uit de strijd. De nieuweling Stroomer ging één maal als eerste over de eindstreep. De Ruiter, die door zijn strijdlust menige prestatieprijs veroverde, Kuitwaard, De Nijs en Jong die het niet tot een overwinning brachten schaar den zich vele malen onder de prijswinnaars. Naast deze individuele prestaties werd °r ook in ploegverband een fraai succes behaald. De nieuwelingen Beentjes, Groot, Stroomer en Jong slaagden er namelijk in om in het „Zilveren Molen"-tournooi over vijfentwintig stertte tegenstanders te zegevieren, waardoor „Kennemerland" voor één jaar in het bezit kwam van de „Zilveren Molen". De meest succesvolle renner van „Kenne merland" in het afgelopen seizoen was on getwijfeld de Beverwijker Groot, die negen maal een ereronde mocht rijden. Groot, die over een snelle eindsprint beschikt en ook op de baan enkele malen zegevierde, won de navolgende straatron den: Groningen, Haar- lem-Oost, Naaldwijk, Eersel, Velsen-Noord Hoorn en Beverwijk Voorts werd hij win naar van een lelectic wedstrijd voor Noord hollandse nieuwelin gen in de Wijde Wor- mer en bracht nationale nieuwelin genwedstrijd in Wijk bij Duurstede op zijn naam. Naast dezr overwinningen be aide Groot nog he' sprintkampioenschap van zijn vereniginc en tal van andere ereplaatsen. Na Groot volgt bij de nieuwelingen de sterke Heemskerker Beentjes, die het tot drie overwinningen wist te brengen. Een ernstige val in de ronde van Culemborg, waardoor hij enkele weken in een zieken huis moest worden opgenomen, is er de oor zaak van dat zijn triomfen beperkt bleven tot Halfweg, Stein (L.) en Amsterdam. Stroo mer uit Wijk aan Zee werd clubkampioen op de lange afstand; zegevierde in de ronde van Purmerend en behaalde evenals de IJmuidenaar Jong nog vele andere prijzen in open wedstrijden Twee maal Gelderman? De amateurs van „Kennemerland" waren minder succesvol dan de nieuwelingen en van hen bracht alleen Geldermans het tot twee overwinningen- Zijn eerste zege als amateur behaalde de jonge Geldermans in de ronde van Leeuwarden. In het Gelderse plaatsje Ochten mocht hij na een moedige solovlucht voor de tweede maal met de bloemen een ereronde rijden. In de jaarlijkse fotowedstrijd, die door de redactie van het V.G.Z.-maandblad „De Eendragt" is gehouden, hebben een aantal personeelsleden van het bedrijf van Van Gelder Zonen te Velsen succes behaald. Met een bijzonder mooie prent „Avond schemering in de vissershaven te IJmui den" legde de heer P. Snijders beslag op de eerste prijs in de A-klasse. In de B-klasse ging de eerste prijs onder het motto „Wat een jonge Casanova", een geestig snapshot van twee badende kin deren, naar mej. C. H. van Buuren. De tweede prijs in deze klasse behaalde de heer C. Pels en de derde prij^ de heer P. H. Nielen. Onder de eervolle vermeldingen in serie A vielen de heren S. Nielen, J. J. Volmer en J. Oorthuysen te Velsen en in serie B de heer M. P. Los, eveneens te Velsen. Dinsdag 2 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Niobe van Rotterdam. Ganymedes van Rotterdam. Dorothea van Leningrad. Amstelkroon van Teneriffe, Rio Tajo van Bremen. Haarlem van Rotterdam. Alstern van Otterbacken. Anna S van Stege. Atle Jarl van Onega. Hr. Ms. Evertsen van Den Helder. Hollandia van Gothenburg. Hollandia van Waterford. Vertrokken zijn: Draco naar Kopenhagen. Arcturus naar Stavanger. Amstelstroom naar Londen. Whitby Abbey naar Rotterdam. Schippersgracht naar Sluiskil. Unitas naar Rotterdam. Sandettie naar Neustadt. Orestes naar West-Indië. Unden naar Embden. Prinsegracht naar Antwerpen. Avances naar Antwerpen. Sigulda naar Antwerpen. Rigel naar Rotterdam. Stina naar Boston. Viking- land naar Hamburg. Dieter Waltraud naar Hamburg. Moulvre naar Antwerpen. Zaan- stroom naar Londen. De prestaties van de Velser favoriet Kuit- waard, die in vorige jaren door zijn scherpe eindspurt vele overwinningen bij elkaar reed, werden dit zoen geremd door de militaire dienst en hij bracht het niet verder dan enkele tweede en andere ereplaatsen Dé Beverwijker De Ruiter, die zich door zijn strijdlustig karakter in tal van wedstrijden onderscheidde, kon het ook niet tot een overwinning brengen n moest zich evenals Kuitwaard met tweede en derde plaatsen tevreden stellen. Zijn plaatsgenoot De Nijs, die evenals Geldermans bij de amateurs debuteerde, reed zich ook enkele malen in de prijzen. De oudere ..Kennemerland"-ren- ners: Stet, Stroomer en De Droog zagen zich de weg naar succes versperd door de jonge garde. De .jongste uitblinker Verheugender waren de verrichtingen van de jongste uitblinker, de 16-jarige aspirant Niesten, die onder meer zegevierde in Raamsdonkveer, Rotterdam, Tilburg en Hil- varenbeek. Voorts onderscheidde Niesten zich in het lange afstar.''«kampioenschap door gelijke tred te houden met de amateurs en nieuwelingen en op de eervolle tweede daats beslag te leggen. Ongetwijfeld zuilen er in het volgende eizoen ook bij de amateurs meer overwin ningen te noteren zijn, want Groot, Beentjes en Stroomer komen dan het amateurkorps versterken. En bij de nieuwelingen is ,,Ken- nemerlands" hoop gevestigd op de veel be lovende jongeren Jong en Niesten en zijn andere renners, die in hun eerste wieler- jaar nog niet tot topprestaties kwamen. Door het. college van Burg. en Wethou ders van Beverwijk is met de st'chting voor Geestelijke Volksgezondheid te Alk maar overeenstemming bereikt over de huur van het perceel Mo°nsnlein 10, voor de vestiging van een consultatiebureau van die instelling. Ten einde het gebouw voor zijn nieuwe bestemming geschikt te maken zullen enige veranderingen moeten worden aangebracht. De kosten van de voorzieningen, inclusief die van het aanbrengen van een nieuwe vloerbedekking, worden geraamd op f 8.189, voor welk bedrag een crediet wordt aangevraagd. Evenals vorise iairen wordt ook nu weer door de NW Bestuurdersbonö Beverwijk, de federatie van de Partij van de Arbeid en de vrouwengroep van deze partij een Sint Nieolaasfeest voor kinderen georgani seerd. Dit zal plaats, vinden op Zaterdag 27 November in het veilinggebouw aan de Breestraat. Binnenkort hoopt het College van B. en W. de Beverwijkse raad een voorstel te doen inzake de bebouwing van de hoek Julian ap!ein»Zeecroft. Bij de uitvoering van dat bouwplan zal er gelegenheid be staan daarin een transformatorgebouwtje ten behoeve van het P.E.N. op te nemen. Het thans op het Juliaraaplein aanwezige transformatorgebouwtje, hetwelk in het beeld van het plein een storend element vormt, zal dan gesloopt kunnen worden. Het P.E.N. is bereid aan de verplaatsing van het transformatorstation mede te wer ken op basis van een 50/50 regeling. De kosten van het bouwen van een transfor- matorstation van dezelfde grootte als het bestaande, worden geraamd op- 19.600, de helft van dit heb-?' voor rekenin" komen Het collect gelegenheid om to- Julianaplein te kornet dient te worden en ste'-t derhalve voor een crediet ad 9800 te verlenen. of 9800, zou dus "rneente moeten e" de bestaande 'Hing van het ebruik gemaakt

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11