Haring van de Hollandse wal Communisten in Wenen voelden niets voor „vuile handen" Kort en bondig Pieter Pijl-stichting streeft naar een leerstoel - EN OP ZEE Sartre bewoog hemel en aarde om opvoering van zijn stuk te verhinderen St. Maartenoptocht op 11 November Het vissersmonument Barnabas von Géczy en zijn solisten Old Clothes New WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 10 Om de damtitel van Kennemerland „Elizabeth" KW. 49 verloor de schroef 99 In IJmuiden Oost „Op hoop van zegen" en „De zevende sluier" Donderdag in IJmuiden Actie voor vivisectie-vrije geneeskunde Kinderkerk bestaat volgende week 175 jaar DRY CLEANING ONLY Uitvoering VOLO (Van onze correspondent in Wenen) Tot tweemaal toe heeft de Franse exis tentialist Jean Paul Sartre en met hem het communisme kans gezien om de op voering van zijn toneelstuk „Vuile han den" in Wenen te verhinderen. De eerste keer zou het door de kleine toneelgroep „Theater am Parkring" worden opgevoerd en wel juist tijdens het communistische vredescongres in 1952, waaraan Sartre als spreken en gast deelnam. Als troost bood hij de directie toen een ander stuk aan, namelijk „De duivel en onze lieve heer". De tweede keer zou het stuk in het veel grotere „Volkstheater" voor het voetlicht komen, maar toen zetten de Oostenrijkse communisten een aantal toneelspelers zo zeer onder druk dat deze niet durfden spelen. Niet alleen Sartre, ook het commu nisme heeft er dus blijkbaar belang bij, dat het stuk niet wordt opgevoerd. Toch waren de directies van beide to neelgroepen in het bezit van een geldig contract met de uitgeverij „Europa" in Zwitserland, die het recht tot opvoering in het Duits via een zekere heer Nagel in 1948 heeft verworven. Sartre beroept zich op een andere, officieel vastgelegde be schikking, waarin is bepaald dat geen en kel contract met welke schouwburgdirectie ook, geldig was zonder zijn handtekening. Doch daar deze restrictie niet in het con tract van Nagel-Eurona voorkomt, voelde de directie van het „Volkstheater" in We nen zich daardoor niet gebonden. Zuiver juridisch gezien schijnt de positie van Sar tre dan ook niet zeer sterk te zijn, ofschoon hij een proces tegen Nagel-Europa-Volks theater aanhangig heeft gemaakt. Hij schijnt deze zwakke positie ook zelf te heb ben gevoeld, want in een uitvoerige uiteen zetting heeft hij zich maar vluchtig op het formele recht beroepen, des te langer echter op een soort moreel recht, dat vol gens hem daarin bestaat, dat elke schrijver het morele beschikkingsrecht over zijn werk moet behouden en derhalve ook de opvoering van een stuk moet kunnen ver hinderen als hij daar bijiondere motieven voor heeft. Intussen heeft het Volkstheater „Vuile handen" toch in Wenen opgevoerd. Sartre trachtte zulks opnieuw te verhinderen door persoonlijk naar Wenen te komen en bij de heer Epp, directeur van het Volks theater, tegen de voorgenomen opvoering geprotesteerd heeft. Hij nam een Weense advocaat in de arm en heeft zelfs een persconferentie bijeen geroepen, waarbij hij verklaarde, dat hij alle discussies rond om dit stuk wilde vermijden en daarom tegen de opvoering was. Maar juist door die persconferentie heeft hij bereikt, dat de opvoering in Wenen een kleine sensatie is geworden, want alle bladen schrijven er nu over, veelal op hun eerste pagina's en iedereen discussieert over dit stuk, welks opvoering niet alleen voor Sartre zelf, maar ook voor de communisten een pijnlijk ge val is geworden, omdat de communisti sche critiek dit stuk indertijd als een „typisch product van de Westerse deca dentie" had veroordeeld. Sartre, die sindsdien geheel en al van in zicht is veranderd, zegt dat hij de opvoering wil verhinderen, omdat Wenen op een „neuralgisch punt" ligt tussen Oost en West en hij wil voorkomen dat er naar aanleiding van zijn stuk „politieke discus sies worden uitgelokt". Hij vrees dat „vuile handen" in de propaganda zou worden uitgespeeld tegen het Oosten, tegen de Sov jet-Unie en vooral tegen de „vrede". Maar juist door zijn protesten en verklaringen heeft hij meer sensatie verwekt en meer discussies veroorzaakt dan de opvoering anders vermocht had. Wat de zaak nog erger maakt, is het ge bruik van doorzichtige sofismen, waarmee hij zijn houding tracht te verdedigen. Hij beschouwt „vuile handen" als een episode in zijn werk en in zover houdt hij er nog aan vast. Daar de waarheid volgens hem echter niet statisch is, doch meer een zoe ken naar het ware, sluit dit van zelf in, dat bijvoorbeeld een schrijver een innerlijke ontwikkeling doormaakt en van mening kan veranderen. Nu begrijpt iedereen dat zulks mogelijk is, maar voor de buiten staander is dat proces in Sartre toch wel heel dramatisch geweest. Het is geen „ont wikkeling" meer, maar een geweldige DCIJ-reserves verloren op het nippertje van de Haarlemse Damclub-reserves. In een spannende wedstrijd gelukte het de Haar lemse Damclub de DCIJ-reserves een 119 nederlaag toe te brengen. Door dit resultaat moeten de DCIJ'ers goed oppassen om niet bij de drie onderste plaatsen te belanden, daar door wijziging van de competitie in 1955 de tweede tiental- Iers een klasse lager moeten uitkomen. Op dit moment zijn er vier wedstrijden gespeeld en gingen drie wedstrijden ver loren. Beverwijk behoudt zijn kansen op de lste plaats. VKD werd met 126 geklopt. De stand is: St. Bavo, H'stede 3 3 0 0 6 Haarlem-OK, Haarlem 3 3 0 0 't Oosten, Haarlem O. 3 KNC, Haarlem-N. 3 Beverwijk, Beverwijk 4 Haarl. Damclub II 5 DCIJ II, IJmuiden 4 VKD, Haarlem-N. 3 Hillegom, Hillegom 3 Halfweg, Halfweg 4 45—15 34—26 34—26 36—24 46—34 50—50 39—40 21—37 26—34 24—36 Tweede klasse in de tweede klasse verloor Sportief met 11—9 van Cruquius. Voor Vrijdagavond staat een spannende wedstrijd in het clublokaal van Sportief te wachten. Dan komen de dam mers van Stabiel uit Santpoort op visite. Op vijfentwintig mijl Zuid-West van IJmuiden heeft de Katwijkse motorlogger KW 49 „Elizabeth" van de N.V. Visserij Maatschappij Kennemerland te Katwijk gistermiddag omstreeks halfvier de schroef verloren. Er stond gelukkig niet al te veel zee. Toch h'eeft de bemanning na overleg met de rederij de vleet overboord gezet om vannacht nog onder de „Hollandse wal" een trek te doen. Een van de schepen van de Maatschappij „Kennemerland" ver moedelijk de „Hette Margaretha" KW 74 ot anders een in de buurt vissende logger zou de „Elizabeth" vanmorgen op sleep touw nemen en in IJmuiden binnen bren gen. Schipper Van Duyn's mening: „Een mysterieus iets. We hebben vermoedelijk met de schroef ergens opgeslagen". sprong, beginnend als een „typische ver tegenwoordiger van de Westerse decaden tie" en eindigend als een verdediger van de communistische „vrede". Bovendien vraagt men zich af, of dit beginsel van de innerlijke ontwikkeling ook door de heren in Moskou wordt gedeeld en geëerbiedigd. Zolang Sarte een bruikbaar werktuig blijft voor de communisten in hun koude oorlog behoeven zij zich geen zorgen te maken over zijn „ontwikkeling" en wan neer hij nog een keer zou omzwaaien, dan is er tijd en gelegenheid genoeg om hem te desavoueren. Voorlopig schijnt Jean-Paul nog ver vuld van zijn zending als prediker van de „vrede", want hij werkt nu, naar hij ver klaarde, aan een toneelstuk over de vrede. Misschien zal dat stuk te zijner tijd nog eens in Moskou worden opgevoerd. Zijn „Vuile handen" echter schijnt daar min der belangstelling te vinden, want geen enkele Russische schouwburg heeft nog bij Sartre gevraagd of dit stuk daar mag wor den opgevoerd. Wel heeft hij de Sovjet- Unie bezocht en met een zeker sarcasme vertelde hij in Wenen, dat hij juist uit Praag was gekomen en dat hij binnen drie i uur een visum had gekregen in de Tsje- chische legatie. Na deze verklaring brak er evenwel een hoongelach uit onder al die binnen- en buitenlandse journalisten in Wenen, die nu al jarenlang de Tsjechi sche legatie met aanvragen bombarderen om Praag te mogen bezoeken, maar die niet eens een antwoord hebben gekregen.. Zo gezien is dus alles nog pais en vree tussen Sartre en zijn vrienden achter het IJzeren Gordijn, maar voorlopig schijnt er dan ook stilstand te zijn gekomen in de „innerlijke ontwikkeling" van deze den ker, die, naar hij beweert, alleen op zoek is naar het ware. BINNENLAND De heer J. Dura, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, heeft een door deze raad in het leven geroepen commissie hygiënische voorzieningen geïnstalleerd, die tot taak heeft op korte termijn de wenselijk heid en economische mogelijkheid na te gaan van een verdere verbetering der hygiënische voorzieningen en de daarmede samenhangen de persoonlijke verzorging van de bouwvak arbeiders op de werken. Door een verhoging, zowel van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds ad f 850.000, als van hogere belastinguitkering uit dit gemeentefonds van f 320.000, alsmede door een gunstiger batig saldo van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf en verhoogde opbrengsten van schoolgelden en straatbelas ting, is een tekort van ruim anderhalf mil- lioen gulden op de Maastrichtse gemeente begroting 1954 thans weggewerkt. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Den Haag hebben bespre kingen gevoerd met de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena, over het opnemen van Den Haag in het hélicoptemet. Waar schijnlijk zal in Scheveningen een landings terrein worden aangelegd. Bij restauratiewerkzaamheden in de Hervormde Kerk te Ooltgensplaat is bij het wegbreken van het plafond een kistje spring stof ontdekt. Waarschijnlijk betreft het hier een achtergebleven kistje uit de bezettings tijd, toen de Duitsers kerk en toren als mu- nitiebergplaats hebben gebruikt. Op Schouwen-Duiveland heerst een muizenplaag. Het zijn voornamelijk veld muizen, die waarschijnlijk ten gevolge van de vele regens en omdat nog veel grond braak ligt, waarop niets eetbaars groeit, de woningen binnendringen. Ook de gewone huismuis komt in vrij groten getale op het eiland voor. Als vertaalster in de Engelse taal werd Dinsdag beëdigd mejuffrouw A. E. Welch uit Zaandam. Op Zaterdag 13 November is het 35 jaar geleden, dat de Federatie van woningbouw verenigingen voor Haarlem en omstreken werd opgericht. Op Donderdag 11 Novem ber zal het bestuur van drie tot vijf uur recipiëren in café-restaurant Brinkmann te Haarlem. Evenals de Engelse drifters van de Brit se Oostkust, die na een nacht vissen on middellijk de vangst aan land brengen, ko men ook vele Katwijkse en Scheveningse loggers dagelijks naar IJmuiden om de vangst verse haring te lossen. Dinsdagmiddag waren vijf vleetioggers, die Maandag zee hadden gekozen, aan de IJmuidense afslag. Deze loggers hebben in dc nacht van Maandag op Dinsdag gevist onder de „Hollandse wal". Niet voor niets zei een van de opvarenden in zijn roepje naar huis over de radio„Moeder, we kenne Katwijk zien", zo dichtbij benne we". De vangst van deze loggers wordt bij binnen komst in IJmuiden onmiddellijk gelost, op- De traditie getrouw organiseert de com missie „St. Maarten-optocht", vertegen woordigende de besturen van de speeltuin vereniging „In Veilige Haven" en „Vrij en Blij", alsmede de muziekvereniging „IJmui- der Harmonie", ook dit jaar een grote ,,St. Maartenoptocht", waaraan door de gehele Velsense jeugd kan worden deelgenomen. De optocht zal worden gehouden op Don derdag 11 November en begint om 7 uur op het plein '40-'45. Men wordt verzocht om 6.30 uur aanwezig te zijn. De route is als volgt: Zoutmanstraat, Trompstraat, Wijk aan Zeeërweg, Velserduinplein, Vel- serduinweg, Willemsbeekweg, Tuinders straat, Acaciastraat, Velserduinweg, Zee weg. Kaarten voor deelneming aan deze op tocht zijn verkrijgbaar bij het Clubhuis van de speeltuinvereniging „In Veilige'Haven" op Zaterdag 6 November, des namiddags van 2.005.00 uur en op de adressen Oos terduinweg 21 en Elzenstraat 20, h f 0.10 per persoon. Voor de led^n van de speel tuinvereniging „Vrij en Blij" worden de deelnemerskaarten thuis bezorgd. In een speciale voorstelling brengt Tha lia Donderdag „Op hoop van Zegen" op het doek. Deze verfilming van Hevermans' be kende werk kwam als een aangename ver rassing in een tijd dat de Nederlandse film cultuur zich niet te buiten ging aan al te beste producten. Ook in deze rolprent blijft wat men noemt de camera hardnekkig aan het statief gekluisterd met een aaneen schakeling van verfilmde toneelscènes, toch is het prettig te kunnen constateren dat na zoveel jaren deze film nog steeds aanvaardbaar is. De fotografie is eenvou dig maar goed en de geluidsweergave die toen nog op het wankelend pad van leren-lopen was is bevredigend. Dat deze film weer eens in IJmuiden wordt vertoond, zal vele jongeren de gele genheid schenken kennis te maken met een film, die indertijd een weg baande voor een blijvende Nederlandse filmindustrie. Tege lijkertijd mvogen zij dit zien als een stille verering voor „Kniertje", de grote actrice Esther de Boer-Van Rijk, die tijdens de op namen al 81 jaar oud was, maar wier crea tie, die zij honderden malen zelf voor het voetlicht bracht, nimmer verouderd. „De zevende sluier" wordt op veler verzoek Donderdag in een speciale voor stelling in Rex gedraaid. Ook dit overne- kende verhaal, waarin James Mason en Ann Tod de hoofdrollen vertolken is het zien ten volle waard. Een pianovirtuose, bewonderd om haar schoonheid, tracht door een sprong in het water een eind aan haar leven te maken. Ze wordt gered, naar een ziekenhuis ge bracht, waaruit ze weet te ontsnappen. Zij hult zich in zwaarmoedig zwijgen. Ten ein de raad wordt de hulp van een psychiater ingeroepen, die haar onder hypnose stelt. Hoe het dr. Larsen gelukt haar van haar waanidée af te helpen af te helpen wordt aan het „gelukkig" einde van de film dui delijk. „De zevende sluier" is een filmwerk dat tot in de détails doordacht en verant woord is. Het is een ongemeen boeiend en aannemelijk verhaal in een gave compositie weergegeven. Mét deze film vestigde Compton Bennett voor goed zijn reputatie. dat de schepen in de middag weer zee kun nen kiezen om weer aan schot te gaan. Na een nacht komen de loggers dan weer met hun haring-zonder-ijs naar IJmuiden. Er zijn natuurlijk risico's verbonden aan het dicht onder de Nederlandse kust vissen met ook beschadigd als gevolg van het passeren van een grote stomer. Haring-zonder-ijs wordt te IJmuiden door de havenarbeiders na tien uur 's mor gens tot 's middags vier uur gelost. Deze extra dagbeurten bezorgen de havenarbei ders extra drukke dagen. De Stichting Vis- losregeling IJmuiden heeft er deze arbei ders op attent gemaakt dat de opgeroepen mannen verplicht zijn deze dagbeurten waar te nemen. Van dit soort overwerk kunnen alleen oudere arbeiders worden vrijgesteld. Reeds vele jaren doet de Anti-Vivisectie- Stichting pogingen om ook in Nederland de oprichting van een leerstoel in vivisectie- vrije geneeskunde te bereiken. Tijdens dc Kamerdebatten over onderwijskwesties zal deze aangelegenheid ter sprake komen, aangezien zij in het Voorlopig Verslag is opgenomen. Voorlopig gaat het om één leerstoel, in het besef echter, dat een goede ontplooiing van het onderwijs en het bij behorend wetenschappelijk onderzoek meer leerstoelen met een aantal zieken huisbedden vraagt. De Pieter Pijistichting heeft aan de leden der beide Kamers een toelichting gegeven op dit streven, waaraan wij het volgende ontlenen: „Enerzijds pretenderen een aantal stro mingen in de geneeskunde, welke alle een geheel of praktisch geheel vivisectievrije werkwijze gemeen hebben, op vivisectie- vrije wijze even goed of zelfs beter tot ge nezing van ziekten te kunnen komen; zij wijzen een richting aan, waarin de oplos sing van vele moderne medische proble men van deze tijd zou moeten worden ge zocht. Aan de voorstanders van deze stro mingen is tot nu toe de mogelijkheid ont houden deze methode aan de universiteit te doceren. In vele andere landen bestaan reeds jaren verscheidene leerstoelen (en ook ziekenhuizen). Nederland is op dit punt ver achtergebleven. De Nederlandse student in de medicijnen wordt zeer een zijdig opgeleid; hem wordt niets bijge bracht van vele andere geneeswijzen die door beroemde artsen zijn ontdekt en ver der ontwikkeld. Wanneer hij deze lacune wil aanvullen, moet hij naar het buiten land, dat voor velen onbereikbaar is. Zo wel dus uit wetenschappelijk als uit ethisch oogpunt mag de eis worden gesteld, dat de vertegenwoordigers van deze richtingen de kans krijgen zich in Nederland universitair te bekwamen. Anderzijds zij er op gewezen, dat een toenemend aantal Nederlands medische hulp wenst volgens de beginselen van bo venbedoelde stromingen. En deze wens is zeer belangrijk voor velen van hen, raakt hun diepste levenovertuiging. Heeft ieder niet het recht naar zijn diepste overtuiging te leven? De motieven, die men voor deze wens heeft, variëren van medelijden met de gemartelde, en volgens uitingen van vakmensen onnodig gemartelde, dieren tot een diep besef van de eenheid van alle leven. Naast deze patiënten staat een groeiend aantal patiënten, die ontevreden over hun ondervindingen opgedaan bij de officiële geneeskunde zich bewust van de vleet, De sch.ppers klagen er dan deze ]aatste hebben afgewend en behande- i o\er. De KM /4 had te bng voigens de beginselen van natuurge neeswijze, homoeopathie, of een der andere door onze Stichting gepropageerde stro mingen zouden wensen. Doordat nu echter een onvoldoend aanbod is van artsen, die hun vorming (mede) in de door ons voor gestane richting hebben kunnen krijgen, zijn vele patiënten vooral ook fonds patiënten gedwongen andersoortige hulp met tegenzin te aanvaarden, terwijl de practiserende homoeopathen, natuurge neeskundigen, enzovoort overbelast zijn". De Pieter Pijlstichting heeft tevens docu- mentatie-materiaal verzameld, om haar In de Zuid Ook de trawler „Gelria" is gistermiddag de Zuid ingegaan, achter de „Postboy", „Dirkje", „Onderneming 3" en SCH27 aan. Meer schepen volgen binnenkort on getwijfeld, daar de vangsten bij de San- dettiebank iets beter worden. En de vloot omvangrijker. De Belgische trawler „Prince de Liège" meldde gistermiddag trekken van 180 manden haring en „Jan- ny's" schipper Piet v. d. Oever gaf trek ken door van 100 manden haring. De SCH 117 „Onderneming 3" gaf een trek door van 350 manden haring; de „Mary" trek ken van 200 tot 80 manden haring. De SCH227 had een dagvangst van 600 man den haring, de „Postboy" een dagvangst van 450 manden haring en de „Haarlem" een dagvangst van 500 manden. De „Tzon- ne" deed trekjes in de Noord van 30 man den piepers en 25 makr.eel. Schepen als de KW26, 166, 169, 107, 125, 98 en 34 de den trekken van 6 tot 15 manden vis en 15 tot 50 kg tongen. Besommingen Gisteren maakte de „Elie" voor een reis van twaalf dagen f 19.150 en de „Abraham voor een twaalfdaagse reis f 26.200. Wat er was Drie trawlers waren vanmorgen present. Dc. „Vios I" (van 21 Oct.) voerde aan 650 kisten makreel, 100 haring, 120 koolvis, 20 gul, 300 schelvis, 15 vleet en 375 stuks stijve kabeljauwen; de „Thorina" (van 22 Oct.) 470 kisten makreel, 370 schelvis, 30 haring, 80 koolvis, 60 wijting en 20 diver sen en de „Limburgia" (van 21 Oct.) met 300 kisten schelvis, 25 koolvis, 390 ma kreel, 55 haring, 40 wijting en 10 diver sen. De „Shamrock" liet 300 kisten ma kreel, 70 kabeljauw, gul en koolvis en 170 kisten schelvis in de hal plaatsen; de IJM 45 „Hoop I" 180 kisten schelvis en de kleine vaart 200 kisten schol en 5000 kg tongen. De prijzen De haring van de trawlers deed van morgen f 15. In de loop van de ochtend kwamen nog enige vleetioggers binnen, waarvan om tien uur nog geen haring was verkocht. De regels kabeljauw gingen naar het Zuiden voor f 132 tot f 108; de kisten voor f 144 tot f 130. Grote en grootmiddei schelvis ook voor België deden f 37 tot f 48 en f 32 tot f 42. Kleinmiddel schel vis ging het binnenland in voor f 27 tot f 30, pennen voor f 22 tot f 25 en braad voor f 14 tot f 18. Zwarte koolvis maakte f 57 tot f 65, torren f 28, middel gul f 46 en grote gul f 51. Wijting zat tussen de f 14 en f 12. Schol en tong Schol 3 ging van de hand voor f 25 tot f 30, grove schol 3 f 30 tot f 35 en schol 2 f 46 tot f 48. Engeland kocht schol I voor f 50 tot f 55 en grovere schol voor f 55 tot f 60. Grote tong maakte f 3,60 tot f 3,80, grootmiddel f 2,80 tot f 3, halve pondjes f 2,50 tot f "2,65, tong I f 2,15 tot f 2,20 en slips f 1,95. Binnengekomen IJM24 Vios, 54 Limburgia, 129 Sham rock, 14 Annie, 249, 202, 74, 206, 239, 213, 226, 241, 45: KW37 Nederland VI, 45 Nep- tunus, 163'janna, 144 Willy, 127 Borneo, 74 Hette JVIargaretha, 167 Nederland IV, 41 Aafje Jacoba, 49 Elizabeth, 170 Zee meeuw, 85 Huiberdina Gijsbertha, 120, 189, 35, 30, 71, 60, 92, 56; HD125 Samen werking, 89, 4, 47; UK 48, 49, 93, 86, 2, 64, 70, 11, 94, 48; TX19, 37, 11, 8; SCH76. Vertrokken IJM21 Gelria, 2 Herman, 75 Gorredijk, 318; KW144 Wilhelmina V, 163 Janna, 37 Nederland VI, 175 Onderneming, 70 Nel lie Marie, 45 Neptunis, 141 Willy, 74 Hette Margaretha, 127 Borneo; SCH135 Cornelia Maria, 76, 15; UK47, 4, 9; VD9. Wat er komt Voor de Donderdagmarkt was vanmor gen nog geen boot bekend. Wel voor de Vrijdagmarkt: dan komt de „Sumatra" (van 23 Oct.) met 800 kisten, waarvan 210 kisten schelvis en piepers, 140 blanke koolvis en gul, 400 makreel, 20 wijting, 20 haring, 20 diversen en 100 stuks stijve kabeljauwen. Ook de „Klaas Wijker" (van 23 Oct.) is thuisstomend voor de Vrijdag markt. De vangst is nog onbekend. Oudste boten zijn daarna de SCH153 „Onder neming 4" (van 23 Oct. en bestemd voor de Zaterdagmarkt), de „Tzorrne", „Fla mingo", „Allanwater" en „Maria van Hat- tum" (allen van 25 Oct.). Vangstberichten uit zee In de nacht van Dinsdag op Woensdag gaven de Katwijkse en IJmuidense log gers de volgende vangsten door: KW43 4 kantjes, KW110 50, KW129 34, KW163 15, KW2 3, KW9 40, KW23 10, KW138 2, KW 57 60, KW45 50, KW18 5, KW144 7, KW 29 140, KW40 40, KW95 70, IJM75 10, KW 176 17, KW19 50, KW159 3, KW168 15, KW5 2, KW14 70, KW25 10, KW47 15, KW 140 5, KW175 10, KW86 20, KW20 40, KW39 5, KW41 60, KW78 5, KW151 20, streven kracht bij te zetten. In een me morandum geeft zij een lijst van de meest bekende artsen in binnen- en buitenland, die in hun praktijk een vivisectievrije ge neeskunst uitoefenen. Hieruit blijkt dat een groot aantal Nederlandse artsen deze ge neeskunst voorstaan. Verder is er een lijst, behelzend instellingen in het buitenland waar de vivisectievrije geneeskunst wordt gedoceerd. Tevens levert de stichting een verslag, betrekking hebbend op één enkel geval in Nederland, verband houdend met een proef op een mens. Tenslotte wordt overgelegd een opgave van enkele uit spraken van artsen in binnen- en buiten land, die de gewenste leerstoelen bepleiten. Hieruit citeren'wij: „Dr. K. Nimmo, D.C., R.N., arts in Californië, schrijft in Mede delingen, Orgaan van de A.V.S., Maart/ April 1953: „Heeft de vivisectie de mens ooit duur zaam profijt gebracht? De grootste autori teiten, die op dit gebied recht van spreken hebben, beantwoorden deze vraag ontken nend. Walter R. Hadwen, M.D. (gouden médaille voor Geneeskunde en Chirurgie, Engeland) zeide: „Het wezen van de vivi sectie is immoreel, onwetenschappelijk, nutteloos en wreed". A. S. Murphy, M.D. uit Canada zeide: „Visectie en de Serum- en Vaccin-therapie zijn de twee prominen te misdaden der 20ste eeuw". Elmer Lee, M.D., president van de American Health Association, verklaart: „Vivisectie is een handels-schema ten behoeve van de ver koop van sera en vaccins en zij heeft niets uit te staan met het voorkomen van ziekte of het genezen daarvan". Alfred Pulfors. M.D. uit Ohio zeide: „De vaccinatie en da vivisectie zijn de twee donkerste vlekken op onze hedendaagse beschaving". Dr. Robt. Bell, de grote Engelse kankerspecia list, zeide: „Het is niet mogelijk om uit proefnemingen op dieren bevredigende conclusies te trekken in verband met kan ker bij de mens". De vermaarde Dr. Henry J. Bigelow, eertijds hoogleraar in de Chi rurgie aan de Harvard Universiteit, merkt op: „Er zal een tijd komen, waarin de we reld de huidige vivisectie in naam der wetenschap zal beschouwen zoals zij nü het levend verbranden beschouwt in naam der religie". „Daar er ook andere facetten van de ge neeskunde bestaan (dan alleen die geba seerd op vivisectie), behoort men hen, die geneesheer willen worden de gelegenheid te geven ook deze facetten te bestuderen om daarmede hun horizon te verwijden en hen in staat te stellen om voor ieder indi vidueel geval die geneeswijze toe te passen, waardoor zij menen dat deze voor de pa tiënt de beste zal zijn", Prof. Hastings Gilford schreef in de British Medical Journal van 20 Januari 1934: „Er valt veel te zeggen voor de opvat ting, dat de voornaamste oorzaak van de belemmeringen, die de vooruitgang onder vindt, gezocht moet worden in het over heersen van het experimenteel onderzoe kingswerk (dierproeven, P.P.S.) over het clinisch en pathologisch onderzoek." E. M. Perdue, M.D., geneesheer-directeur van het Johnson's Pathologisch Laborato rium voor Kanker-onderzoek: „Sta mij toe te verklaren, dat ik gedu rende de vele jaren, dat ik de leiding heb gehad van het grootste laboratorium voor kanker-onderzoek in Amerika, ik nooit een dier hiervoor heb gebruikt. Het is mijn vaste overtuiging, dat het gebruik van dieren voor deze doeleinden juist de oor zaak is geweest, dat de grote onderzoe kingslaboratoria absoluut geen resultaten hebben afgeworpen voor de vooruitgang van de geneeskunde." Het volgend voorjaar zal op de kop der IJmuidense vissers haven 't „Vissersmo nument" worden ge plaatst, waarover wij in ons „Erbij" reeds een uitvoerige be schrijving bij de af beelding van het klei- model plaatsten. Dit kleine beeld is in Pa rijs machinaal ver groot en het resultaat daarvan is thans weer terug in het atelier van de beeldhouwer Wezelaar, die de dé tails zal afwerken, waarna het bij Binder in Haarlem in brons zal worden gegoten. Het voetstuk is ont worpen door profes sor Holt en sluit prachtig aan bij het monument. Het beeld is twee meter negen tig hoog en zal een markant symbool zijn van de visserman, die bij weer en wind de golven trotseert en wiens harde beroep al zo vele slachtoffers geëist heeft wier nagedachtenis door dit monument zal worden geëerd. Op 7 November is het honderd vijf en ze ventig jaar geleden, dat de Haarlemse Kin derkerk van de Hervormde gemeente te Haarlem werd ingesteld. Dit feit za! op Dinsdag 9 en M'oensdag 10 November her dacht worden. Dinsdagavond wordt voor de gemeente een dienst gehouden in de Grote Kerk, waaraan het Haarlems Christelijk Mannen koor onder leiding van de heer Bernard Verboom medewerking verleent. Ds. G. J. Waardenburg zal spreken over „Wat een kind nodig heeft en waar het naar vraagt" en de oud-Haarlemmer, prof. dr. W. C. van Unnik (Bilthovenl over „Wat de Kinder kerk betekent voor onze kinderen". De volgende avond komen kinderen in de Bakenesserkerk bijeen voor de feestelijke herdenking van het 175-jarig bestaan. Na mens de commissie uit het college van de diakenen zal een openingswoord worden gesproken en de heer A. J. van Houwelin- gen Kijkhoek uit Zeist, vroeger te Haar lem woonachtig, zal een verhaal vertellen. KW127 70 kantjes, uit 40 netten, KW141 80, uit 20. Uit halve vleet werd scheep gehaald: KW123 20 kantjes, KW16 30, KW70 5, KW 3 10, KW7 8, KW22 170, KW83 70, IJM283 155. Geen vangst hadden de KW15, KW42, KW44, KW97, KW50, KW173, KW161, KW6, KW73, KW54, KW48, KW67, KW 32, KW37, KW130. De gemiddelde vangst van Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk was 27 kantjes. Op de Italiaanse zijde van de Mont Carbone op de grens van Frankrijk en Italië is het wrak ontdekt van de reeds enige tijd vermiste C. 47 van het Ameri kaanse leger. Onmiddellijk zijn Franse en Amerikaanse redders, tezamen met Italiaanse alpinisten naar het wrak gegaan voor het bergen van de slachtoffers. Deze foto werd bij het wrak gemaakt: nog vast aan hun parachutes liggen de slachtoffers van het vliegongeval op de rotsige helling van de Mont Carbone. Elf heren in smoking en één in rok voerden Dinsdag in 't Minerva Theater te Heemstede een onderhoudend programma van amusementsmuziek uit. De heer in rok was Barnabas von Géczy, de vermaarde aanvoerder van het ensemble, dat onder dit soort orkesten, wat betreft de bezetting, een eigen stijl bezit. Het heeft namelijk geen kopersectie, doch daarentegen een naar verhouding tamelijk omvangrijke strijkersgroep. Het orchestraal geheel is nog al wisselend, hetgeen maakte dat men op zeker ogenblik met vijf violen, twee celli en contrabas musiceerde. De bezetting telt vier klarinettisten, die van tijd tot tijd hun instrumenten verwisselen met saxo foons maar als er een vijfde man nodig is om een kwintet van saxen te vormen, dan komt een der violisten te hulp. De op vallendste verandering van rol is die van de cellist, welke tevens de taak van slag werker te vervullen heeft: nu eens een voornaam bespeler van een edel strijk instrument, dan een virtuoos bewerker van de pot-en-pan-afdeling en tevens clown van het gezelschap dit laatste in con currentie met de bassist, wie het echter minder natuurlijk afgaat. De pianist heeft genoeg aan het éne in strument, waarop hij zijn bedreven tech niek ten toon spreidt, onder meer als solist in de Rhapsodie no. 12 van Franz Liszt, of in een exotisch knalnummer, waarbij op stel en sprong een geheel arsenaal van mu zikaal speelgoed het opwindend effect komt verhogen. Dan is er een violist, die zich tevens bedreven toont op de guitaar, en de bassist die zijn strijk- en tokkelinstru- ment even terzijde legt om, met de mond fluitend, zoiets als vogelgeluid te imiteren. Aldus weet dit dozijn musici een vrij grote variëteit van instrumentale effecten te laten horen. En het gebeurt allemaal met een raffinement, dat respect afdwingt. De kwestie mooi of niet mooi komt echter daarbij niet in het geding. Barnabas von Géczy weet precies hoe hij zijn publiek moet bezig houden en zijn programma zit dan ook met psychologisch raffinement in elkaar. Overigens bewijst hij overtuigend, dat hij als violist heel wat in zijn mars heeft. Zijn vertolking van „Heyere Kati" van Hubay was in ieder geval zeer knap. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Koningsplein 10 Telefoon 4886 De gymnastiekvereniging VOLO met leden, grotendeels woonachtig in Haarlem Noord, heeft sedert haar oprichting in 1949 door gebrek aan een daarvoor geschikte zaal in Haarlem Noord tot heden steeds openlucht uitvoeringen gegeven. Het bestuur en de lei ders hebben gemeend, toch ook eens een zaaluitvoering te geven en zo zal Zaterdag avond in gebouw St. Bavo in ds Smedestraat in Haarlem de eerste zaaluitvoering plaats vinden.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 12