Drie Nederlanders verdiepen zich in Weense geboortecijfers Wijziging van eis lokt bezwaar uit van pleiter voor Teyler Theodor Blank - de West Duitse „commissaris" van Defensie Visserij - varia Onderzoek bevolkitigsachteruitgang vereist tact en critische instelling 'grieven aan de redactie Negende proces om legaat Chauffeur en bijrijder van postauto vrijgelaten Bescheiden man die door zelfstudie een hoge positie bereikte Castricum WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 8 Proces over handel van een anjersoort Kort nieuws Eenvoudig houden De postroof in Amsterdam Ontsnapte uit gesticht stal ene auto na andere Strandingen voor de Nederlandse kust Ring-boksers naar de kampioensfinale Scheepvaart Klaproos-collecte Friezen gezellig bijeen Op het ogenblik stellen drie jonge Ne derlanders daartoe in staat gesteld door de Nederlandse Organisatie voor zuiver wetenschappelijk Onderzoek in Wenen een onderzoek in naar de oorzaken van dc achteruitgang van het geboortecijfer in de ze stad. Het zijn de socioloog H. M. Jolles, die leider van het groepje is, de psychologe mejuffrouw A. Salomonson en de econoom P. Aarden In de loop van hun enquête, die in Maart begonnen is en begin November eindigt, zullen onze landgenoten niet minder dan 2500 personen uit alle lagen der Weense bevolking hebben ondervraagd over de achteruitgang van het geboortecijfer. In November begint dan de mechanische verwerking van het reeds gecodeerde ma teriaal, waarmee nog enkele maanden ge moeid zullen zijn en dat eveneens in de Oostenrijkse hoofdstad geschiedt. Naar de mentor van het drietal, prof. dr. H. D. de Vries Reilingh, hoogleraar in de sociographie aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam mededeelde, is het Nederlandse sociale onderzoek sterk ge boeid door demografische problemen. Wij leven hier namelijk in een dichtbevolkt land, waarvan de bevolking zeer snel toe neemt. Dit heeft ten gevolge dat wij alle aspecten van het bevolkingsvraagstuk zeer nauwkeurig bestuderen. Nu is Wenen, waar de bevolkingsgroei stagneert, wel een bij zonder interessant studie-object, vooral wanneer men denkt aan de sociale gevol gen van de achteruitgang der bevolking. Voor het eigen land kan dit onderzoek ook van grote importantie zijn, wanneer men hier de ontwikkeling der steden wil gaan remmen, zoals dit bijvoorbeeld voor Hilver sum is voorgesteld. Het was voor de onderzoekers natuurlijk een grote vraag of zij in deze tere, levens beschouwelijk en politiek gevoelige materie zouden kunnen doordringen. De ervaring heeft evenwel geleerd, dat de Weense be volking door politieke wisselvalligheden wel wantrouwend tegenover de eigen land genoten staan, doch in veel mindere mate jegens de buitenlanders, die noch partij-, noch politiek belast zijn. Speciaal tegen over de Nederlanders voor wie men nog altjjd gevoelens van dankbaarheid koestert waren de Weners onbevangen in hun opinies. Bovendien hadden onze landgeno ten voor goede introducties gezorgd en hun bezoek via de pers aangekondigd. Vooroordelen Bij het onderzoek bleek, dat de Oosten rijkers Veel meer dan de Nederlanders uit stereotypen en vooroordelen leven, welke men elkaar napraat. Voor de oorzaken van de achteruitgang van het Weens geboorte cijfer hebben de Oostenrijkers dan ook di rect hun verklaring gereed, al verschillen deze verklaringen onderling ook vrij sterk. De meest gangbare verklaringen over de achteruitgang der geboorten zijn: het wo ningprobleem,. de lage lonen, de vrouwen arbeid, de politieke situatie in Oostenrijk, (Verkort weergegeven) Missiehuis zou niet verhuizen. Reeds enkele malen verscheen in uw blad een be richt, waarin sprake was van een op han den zijnde verhuizing van het missiehuis te Driehuis naar Beverwijk. In de afleve ring van Zaterdag 30 October j.l. werd zelfs apodictisch verklaard: „het missiehuis te Driehuis, dat wegens verhuizing der daar werkende orde naar Beverwijk, mettertijd leegkomt" Misschien mag ondergetekende, lid van de „daar werkende orde" (die geep orde, maar een congregatie is dit ter instruc tie), u en uw lezers mededelen dat deze orde, die volgens de woorden in uw blad in ieder geval toch nog „werkend" is (en hard werkend ook!) van een zekerheid omtrent een verhuizing naar Beverwijk niets af weet, zelfs niet van 'n mogelijkheid of 'n plan daartoe. De schrijver van voornoemd artikel blijkt dus ofwel over betere inlichtingen te be schikken dan het bestuur van het missie huis ofwel over de gave van helderziende te beschikken. Ondergetekende wil niet ontkennen dat er ongeveer een jaar geleden, een „m o g e- 1 ij k h e i d" bestaan heeft en niet meer dan dat dat het missiehuis naar Bever wijk zou verhuizen. De mgr. Van Vree- Stichting te Beverwijk had namelijk plan nen om in die plaats, naast de onlangs op gerichte R.K. HBS, ook een gymnasium te beginnen onder leiding der Paters. Daar dit gymnasium er vermoedelijk de eerste twin tig jaar wel niet zal komen, en als het er zou zijn, wel niet onder leiding van de Paters van het missiehuis zal staan, is het wel duidelijk, dat deze plannen geen door gang hebben gevonden en dat geruchten van een op handen zijnde verhuizing naar Beverwijk wel naar het rijk der fabelen verwezen mogen worden. Geruchten als zou het missiehuis bij ge brek aan leerlingen willen verhuizen naar een kleiner huis, te bouwen in Beverwijk, kan elke ambtenaar aan het bureau van de Burgerlijke Stand te Velsen tegenspreken: er zijn nooit zoveel leerlingen geweest sinds de oprichting van het missiehuis. Men kan dus met een gerust hart con cluderen dat het missiehuis als eventuele candidaat voor een ziekenhuis, ook al ligt zijn positie nog zo „strategisch gunstig", „geheel van de kaart is" (om met de schrij ver van voornoemd artikel te spreken). Het is, omdat de geruchten omtrent een verhuizing van het missiehuis naar Bever wijk op hun beurt weer allerlei andere ge ruchten oproepen, welke het missiehuis niet wenst, dat ondergetekende zich ver plicht zag aan deze geruchten die zelfs in uw blad tot „feiten" uitgroeien een einde te maken. Hij hoopt hierin met uw gewaardeerde hulp te slagen. P. v. B., Missionaris van het H. Hart, Missiehuis Driehuis. (Wij tekenen hierbij aan, dat in de raadsvergadering van j.l. Dinsdag het mis siehuis als mogelijke plaats van vestiging van het Interkerkelijk ziekenhuis een in tegrerend deel van het debat uitmaakte). de toegenomen saecularisatie en rationali satie. Dat men met eenzijdige verklaringen zeer critisch en voorzichtig moet zijn, spreekt wel van zelf. Merkwaardig is bijvoorbeeld dat de ge boortedaling reeds in 1902 begon, dat wil zeggen in de tijd van de volle bloei van het keizerrijk. Het zou voorbarig zijn reeds thans een conclusie te willen trekken. Wij Nederlan ders zijn geneigd een sterke bevolkings groei als ..normaal" te beschouwen en een stagnerende bevolking als „abnormaal" De vraag dringt zich echter op of Wenen niet gezien moet worden als een door bij zondere factoren op de spits gedreven pro totype van de algemene Westerse ontwik keling. Zou deze hypothese juist zijn, dan zou Nederland met Zijn groeiende bevol king natuurlijk een uitzondering zijn en niet het geval Wenen. Sociale gevolgen Belangrijk zijn ook de sociale gevolgen, die een stagnerende bevolking met zich meebrengt. In de eerste plaats is daar na tuurlijk de „veroudering der bevolking", die remmend werkt op het bedrijfsleven en aanleiding geeft tot een andere geestes houding. Een tweede gevolg is dat de pro ductieve leeftijdsgroepen zwaarder worden belast, zodat men zich de vraag gaat stel len wie op den duur de sociale lasten en de ouderdomsrenten zullen moeten betalen. Een stagnerende bevolking werkt voorts de werkloosheid der mannen in de hand, betgeen weer een stagnerende tendentie in de loonvorming met zich kan meebrengen. Worden de lonen lager, dan gaan automa tisch de vrouwen meewerken, waardoor de kans weer groter wordt dat meer mannen zonder werk komen omdat vrouwenarbeid nu eenmaal goedkoper is. In dit verband rijzen dan weer vragen, welke de invloeden van de vrouwenarbeid op het gezinsleven zijn en of er geen gevaar is dat de ongehuwde mannen verpauperen. De Haarlemse rechtbank heeft Dins dag de Aalsmeerse kweker W. J. van der Zwaan, die als eiser optrad in de zaak te gen de fiirma K. en P Spaargaren, niet ontvankelijk verklaard in de eis. De heer Van der Zwaan had een schadevergoeding van f 25.000 geëist, omdat hij vam mening was, dat het kwekers- en merkenrecht was overtreden en dat in het algemeen onrecht matig zou zijn gehandeld door de anjer variëteit „Kardinaal Mindczenti" te kwe ken en in de handel te brengen onder de naam „l'Avenir". Uit de behandeling van de zaak was gebleken, dat zowel de heer Van der Zwaan als de firma Spaargaren in 1949 in een door hen geteelde anjersoort een nieuwe variëteit had ontdekt. De heer Van der Zwaan bracht zijn variëteit het eerst Op de keuring en de anjer kreeg de naam „Kardinaal Mindczenti". Later ging de firma Spaargaren naar de keuring en liet haar variëteit „l'Avenir" dopen. Na dat de anjers enige tijd onder beide na men gekeurd waren, maakte de keurings commissie later bezwaren en erkende zij alleen de naam „Kardinaal Mindczenti". De firma Spaargaren bleef echter de anjer onder de naam „l'Avenir" verhandelen, waartegen de heer Van der Zwaan bezwa ren heeft ingediend b!j de Haarlemse recht bank. Deze heeft echter de eiser niet ont vankelijk verklaard. Uit het jaarverslag van de Christelijke vereniging „Zedenopbouw" over 1953 blijkt, dat de ongehuwde moederzorg nog steeds toeneemt. Bij het begin van het vorige jaar waren reeds 434 vaderschapszaken in behan deling en in de loop van dat jaar kwamen er 814 nieuwe zaken bij. Het bedrag, dat via de bureaux van de vereniging voor het levensonderhoud van het buitenechtelijke kind werd uitgekeerd, nam toe tot f84.291. Zaterdagavond aanstaande wordt in het Sportfondsenbad een gecostumeerd kinder zwemfeest gehouden. Op het programma staan o.a. zwemdemonstraties, kunstzwem- men en een film „Bijna 20 jaren Sport fondsenbad". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. OTioocxxaoociowxx>ooocxxxxxxxcx3ooo-»cooocc>ocxxxxxxx Dinsdag werd voor de Haarlemse rechtbank wederom een kort bedrijf afge wikkeld in het sinds December van het vorige jaar lopende geding om de bezit tingen van de Teylerstiehtimg, geding dat geopend werd met een eis van d'e Amster damse lampekappenfabrikant L. Ch. We- gerif, die de stichting in rechte heeft aan gesproken voor de uitkering van een legaat dat in 1756 door Pieter Teyler van der Hulst werd toegekend aan zijn nicht Catha- rina Olthoff. Dat legaat beliep honderd duizend gulden in obligaties: gerekend naar een interest van 4 zou het thans tot ongeveer honderd millioen zijn aangegroeid. De heer Wegerif heeft door zijn advocaat, mr. Ed. Emmering uiit Amsterdam, op 5 October van dit jaar een stamboom laten overleggen, waaruit zou blijken dat hij van moeders zijde afstamt van Francina Olt hoff, die op haar beurt in 1780 door Catha- rina als erfgenaam werd aangewezen. We hebben de verschillende stadia van dit negende proces om de wel veelbetwiste maar daarom nog niet aangetaste erfenis van de Haarlemse zijdefabrikant Pieter Teyler van der Hulst reeds op de voet ge volgd, zodat we over de gang van zaken, zoals ze vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank was, kort kunnen zijn. Het was thans weer de beurt van mr. J. van der Hoeven, die voor de vijf directeu ren van de Teylerstichting optreedt. Hij kwam in het geweer tegen een in de con clusie van repliek door mr. Ed. Emmering aanhangig gemaakte wijziging van de eis. Een formele kwestie, welke het gevolg was van het feit, dat eiser Wegerif stelde, dat hij de rechten op een eventueel aandeel in de nalatenschap terug had gecedeerd, nadat hij die reeds in 1929 had overgedragen aan een groep Duitse „rechthebbenden", die procedeerden onder leiding vari de heer O. W. Olthoff, welke overdracht in 1941 nog eens was bevestigd. Hiertegen nu had mr. Van der Hoeven bezwaren. In de eerste plaats had hij zich bij zijn conclusies steeds gebaseerd op de eis, zoals die in December door de tegen partij was geformuleerd, in de tweede plaats pleitte hij ervoor de toch al gecom pliceerde procedure niet nodeloos ingewik keld te maken door allerlei juridische constructies. Uiteraard was mr. Van der Hoeven niet toegekomen aan zijn conclusie van dupliek. Nu zijn confrater een conclusie van repliek had ingediend van negentien foliovellen en achtduizend woorden, meende hij gerech tigd te zijn een ruime termijn van voor bereiding te vragen voor het opstellen van zijn laatste woord voor de pleidooien kun nen worden gehouden. Mr. Emmering, die vanmorgen zelf naar Haarlem was gekomen, kon onmogelijk in zien dat de door hem gewenste wijziging van de eis, voor de gedaagden onredelijke De chauffeur R. P. en de bijrijder C. W. K. van de postauto waaruit de vorige week in Amsterdam op mysterieuze wijze een postzak en een geldkistje met een totale inhoud van ruim 63.000 aan contanten zijn verdwenen, zijn heden na overleg tus sen de hoofdinspecteur en de officier van justitie op vrije voeten gesteld. Er worden niet voldoende termen aan wezig geacht om het tweetal nog langer in voorlopige hechtenis te houden. Intussen ontvangt de politie tientallen tips, die allemaal onderzocht worden. Er komen ook brieven van belangstellenden binnen, waarin theorieën zijn opge bouwd. Deze brieven legt de politie ter zijde want „theorieën opbouwen kunnen wij zelf ook." vertraging en onredelijke benadeling zou betekenen. De toestand blijft immers zoals hij is; het gaat ook niet eens om een ver meerdering van de eis maar om een subsi diaire wijziging van de grondslag. Wijzi ging en aanvulling van de eis zijn altijd toe gelaten, maar het is niet nodig dat de rechtbank daarover een afzonderlijke be slissing neemt. Mr. Emmering wees nog op een analoge gang van zaken bij de rechtbank in Amsterdam. Van zijn kant stelde mr. v. d. Hoj^en dat het terugcederen van de rechten van Olthoff weer naar Wegerif op zichzelf reeds een inkonsekwentie is. Olthoff cedeert na melijk een recht dat hij blijkens de uit spraak van het Amsterdamse Hof uit de vorige procedure om de Teyler-erfenis, niet bezat. Olthoff heeft immers dat proces ver loren en daarmee het kruit verschoten, waarmee Wegerif thans opnieuw wil gaan schieten. Mr. v. d. Hoeven noemde dit toch wel een sterk bewijs, dat de gewijzigde eis een ernstig geschilpunt vormt. Met de laatste werd hij gesnapt bij een aanrijding Een 39-jarige bankwerker bracht Maandag avond een 16-jarige metselaar aan het po litiebureau Marconiplein te Rotterdam. Hij had gezien, dat de jongen in de Mathenes- serstraat een aanrijding had veroorzaakt met een personenauto, die beschadigd werd. De jongen was met zijn auto doorge reden, maar de bankwerker achtervolgde hem per motor en hij wist de jongen op de Schuttevaerweg tot stoppen te dwingen. Het bleek, dat de knaap Zondag uit het rijksopvoedingsgesticht te Ginneken was ontvlucht en in Breda een auto had weg genomen. Bij de Moerdijkbrug had hij mo- torpech gekreeen, zodat hij de wagen moest achterlaten, Maandag was hij in Zwijn- drecht weer in een auto gestapt, die echter in de Grote Visserijstraat te Rotterdam niet verder wilde, omdat de benzine op was. Daarom nam hij in de Van Helmont- straat wéér een andere wagen weg, waar mee hij de aanrijding veroorzaakte. De jongen is aan de kinderpolitie overgegeven. Hij woont in Rotterdam. Maandag is het Turkse s.s. „Yozgat" in de Schelde ter hoogte van Walsoorden aan de grond gelopen. Het schip dat toe behoort aan de rederij Denizeilik Bankasi te Istanbul, was van Antwerpen op weg naar zee. Onmiddellijk voeren de sleepboten „Adriën Letzer" en „Johan P. Best" res pectievelijk van Hanswêert en Terneuzen uit om te trachten de Turk te bevrijden, maar door het vallende tij kon het schip niet meer worden vlotgetrokken en moes ten de bemanningen geduld oefenen tot hedenmorgen omstreeks zes uur, toen de „Yozgat" bij vloed werd losgerukt door niet minder dan tien sleepboten. De Turk voer naar Antwerpen terug voor een onderzoek. Gistermorgen strandde het tankschip „Caltex The Hague" bij vallend water in de Nieuwe Waterweg, maar laat in de middag werd de tanker, die eigendom is van de Nederlandse Pacific Tankvaart Maatschap pij, vlotgetrokken. Voorts zijn er twee Italiaanse schepen voor de Nederlandse kust in moeilijkheden geweest, ten eerste de „Lorenzo Onorato", die reeds een dag eerder op het Bornrif ten Noordwesten van Ameland was vastgelo pen, maar door de sleepboot „Holland" werd vlotgesleept en reeds de nacht daarop bij Hoek van Holland werd binnengesleept, en voorts de 1960 ton metende „Carlotta", waarvan de machines waren uitgevallen doordat er water in de olie was geraakt. De sleepboten „Ebro" en „Blankenburg" hebben het schip op sleeptouw genomen en naar Rotterdam gebracht, hetgeen ook de bestemming van de „Carlotta" was. (Van onze correspondent in Bonn) Tegen het einde van 1950 werd de thans 49-jarige Theodor Blank door bondskanse lier Adenauer benoemd tot „veiligheids commissaris". Blank is, nu de plannen tot herbewapening vaste vorm krijgen, een be langrijk man. Vermoedelijk gaat hij een nog grotere toekomst tegemoet als de eerste minister van Defensie van West-Duitsland. Men heeft Blank de verantwoordelijke op dracht verstrekt het toekomstige Duitse leger in elkaar te zetten, hoewel hij het nooit tot een hoge militaire positie heeft gebracht. Toen Hitier de tweede wereldoorlog ont ketende, kwam Blank als gewoon infan- terie-soldaat onder dienst. Zes jaar lang heeft hij aan verschillende fronten ge vochten. Hij bracht het tot eerste luitenant bij de pantsertropeen en tot compagnies commandant en kreeg verschillende onder scheidingen. Hij heeft het leger van twee kanten kunnen bekijken: van het standpunt van de gewone soldaat en van dat van de officier. De oude geest zal in het nieuwe leger nooit térug mogen komen, zo heeft hij gezegd. Arme ouders Theodor Blank werd in September 1905 in een arm gezin in hét dorpje Elz aan de rivier dé Lahn geboren. Zijn vader was arbeider en zijn ouders moesten voor tien kinderen zorgen. Theodor werd timmer mansknecht entrok naar het Ruhrge- bied. Hij was 25 jaar, toen hij tot secretaris van de centrale bond van de Christelijke fabrieks- en transportarbeiders werd ge kozen. Lang hield hij zijn functie niet, want toen Hitler in 1933 aan de macht ge komen was, werd hij op straat gezet. Toen hij meende met zelfstudie genoeg school wetenschap uit boeken in zijn hoofd te hebben gestopt, deed hij toelatingsexamen voor de hoogste klas van het gymnasium I in Essen-Steele, waar hij zich op dertig jarige leeftijd in de schoolbanken zette tussen jongens van een jaar of zeventien, met wie hij in 1936, eindexamen deed en slaagde. Hij ging wis- en natuurkunde stu deren aan de universiteit te Münster en liet zich daarna inschrijven aan de technische hogeschool te Hannover. De oorlog maakte een einde aan zijn studie. In 1945 geraakte hij in Amerikaanse krijgsgevangenschap. Zodra hij in vrijheid kwam, sloot hij zich in Dortmund opnieuw bij de Christelijke vakbeweging aan. Hij werd lid van de gemeenteraad en van de landdag van het bondsland Noord-Rijn- land-Westfalen. In 1949, na de eerste ver kiezingen in West-Duitsland werd hij in het kiesdistrict Borken-Bocholt-Ahaus aan de Nederlandse grens als candidaat van Ade nauers Christelijk-Democratische Unie tot lid van de eerste Bondsdag gekozen. Ver leden jaar September koos dit district hem opnieuw als eerste op de lijst tot volksver tegenwoordiger in Bonn. Adenauers vertrouweling Dr. Adenauer stelt vertrouwen in Blank. Hij heeft hem al ettelijke malen als des kundige op het gebied van militaire aange legenheden met zich op reis genomen, als hij naar belangrijke conferenties met de Westelijke mogendheden ging. Vrijwel iedereen staat versteld over zijn nauw keurige en uitgebreide kennis van zaken en verstandige opvattingen. Blank is niet groot van postuur. Hij heeft markante gelaatstrekken. Hij kleedt zich onopvallend en zijn optreden is zeer bescheiden. Hij stelt er geen prijs op te worden aangesproken als „herr boktor". „Ik ben geen doktor, maar timmermans knecht," antwoordt, hij dan. Deftige vroe gere hoge Duitse' officieren, die zoiets moeten aanhoren, vertrokken geen spier van hun gezichten. In Elz bestaat een oud gebruik: als' er een jongetje op de wereld gekomen is, legt men een pet van 'n spoorwegman, een trompet en een grote zilveren munt in de wieg. Als het kind het eerst naar de pet grijpt zo wil de traditie -zal het later ambtenaar worden. Als het de trompet pakt, steekt er een musicus in. Maar als het naar het geldstuk reikt, wórdt het een diefBlank vertelt gnuivend, dat hij indertijd de meeste belangstelling voor de munt had. D Pr(jzen van Dinsdag. Heilbot 2,852,20; gr. tong 3,65; grm. tong 2,65; kim. tong 2,42; tong I 2,22; tong II 2,08; tarbot I 2,20—2,00, per kg. Tongschar 96; schartong 4630; kl. schar II 25—20; schar 24—18; v. haring 18—10; makreel 18—11; gr. schelvis 38—35; grm. schelvis 3427; kim. schelvis 2820; schelvis I 27—17; schelvis 19—13; wijting 169; gr. gul 48—46; midd gul 4644; kl. kul 26—16; poontjes 25—15; kl. koolvis zw. 28; kl. koolvis wit 41, per 50 kg. Kabeljauw 240—110; gr. koolvis zw. 73—51, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 6 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 14 kisten tongschar, 5 kisten schol, 10 kisten schar, 1400 kisten v. haring, 2145 kisten makreel, 860 kisten schel vis, 230 kisten wijting, 45 kisten kabeljauw en gul, 23 kisten poon, 110 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 4870 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 32 Elie f19.150; VL 77 Abraham f26.200; IJM 14 f7430; SCH 135 f8560; KW 70 f7570; KW 37 f2160; KW 45 f2310; SCH 353 f3730; SCH 45 f7200; SCH 9 f9620; SCH 15 f4050. In de halve finale van de Noordholland se bokskampioenschappen werd Sikkes van „De Ring" uit IJmuiden in de C-klasse vedergewicht voor senioren uitgeschakeld door Bijl, die zijn puntenoverwinning pas in de laatste ronde wist veilig te stellen. De „Ring"-bokser zal vanavond om de derde plaats strijden. De beide andere ,.Ring"-vertegenwoordigers deden het nog beter. Zowel Braam (zwaargewicht) en Spoor (veder) wisten in de juniorafdeling tot de finale door te dringen, waarin ze Donderdag 4 November in gebouw „Fras- cati" zullen uitkomen. Voor de boksliefhebbers geven wij nog eenmaal de trainingsavond van „De Ring": 's Woensdagavonds van 7.3010 uur in de Van Ossendorpschool aan de Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden. Theodor Blank, die vermoedelijk de eerste minister van Defensie in West-Duitsland zal worden, in gesprek met dr. Adenauer (links). In de gemeente Castricum zal op Zater dag 13 November de jaarlijkse Klaproos collecte worden gehouden. Het is een algemeen bekend feit, dat de buiten hun provincie wonende Friezen prat gaan op het in stand houden van de onder linge band. De in Castricum wonende Frie zen hebben Dinsdag in hotel De Rustende Jager een dergelijke „gearkomste" gehou den en het waren eigen krachten die een bont programma brachten onder de titel Polyphemus' „Nim it sa 't is" (neem het zo 't is). Uiter- Rijndam, 2 aard werd het een programma vain louter vrolijkheid, dat onder leiding van de heer J. Brouwer was ingestudeerd. Van de ge speelde sketches mogen wij niet nalaten die (Friese) boer te noemen, die naar de stêd ging en een portie levenswijsheid ten beste gaf, die er zijn mocht. Zoals te doen gebruikelijk, werd een flink gedeelte van de avond in beslag ge nomen voor het zingen van Friese liedjes, waarbij Libert Eggers op de piamo of ac cordeon begeleidde. De aanwezigen waren welkom geheten door de voorzitter van de afdeling, de heer P. Heida, die van de grote medewerking bij het totstandkomen van deze en andere avonden van de zijde van het gemeentebestuur gewaagde en zich tevens geroepen voelde dank te brengen aan de directie van het Provinciaal Zieken huis Duinenbosch wegens het beschikbaar stellen van een repetitielokaal. Van dè gelegenheid tot „dounsjen" is na het bonte programma een dankbaar ge bruik gemaakt. Zij nog vermeld dat het gedeelte vóór de pauze werd afgesloten mét de aanbieding van de Friese vlag, welke door de voor zitter gaarne werd aanvaard mét het uit spreken van de wens „dat de Friese ver eniging in Castricum moge groeien en bloeien." Aagtekerk, 2 te Antwerpen. Aalsdijk, 31 te Brownsville. Akkrumdijk, 1 pass. Scilly's it. Miami. Alohiba, 1 v. Pto Alegre n. Montevideo. Alcyone, 1 v. Bahia n. Victoria. Alderamin, pass. 1 Kp. St. Vincent n. Duin kerken. Almdijk, 2 te Le Havre. Almkerk, 2 te Port Kembla. Alnati, 2 v. Montevideo n. Santos. Amstelkroon, 2 te Amsterdam. Amstelland, 2 te Recife Amstelstad, 30 te Bombay. Arendsdijk, 2 te Le Havre. Arkeldijk, 2 te Halifax. Arundo, 1 te Rotterdam. Abbedijk, pass. 2 Scilly s n. New York. Alioth, pass. 2 SC. Paulsróck n. Antwerpen. Alwaki, pass. 2 Fern. Noronha n. Antwerpen. Amerskerk, 2 te Port Swettenham. Alhena, 2 te Cuxhaven Alphérat, 2 te Norfolk: Andijk, 2 v. Lissabon n. Havanna. Bali, 30 te Soerabaja. Blijdendijk, 2 te New York. Boissevain, 1 v. Singapore n. Mauritius. Breda, 30 v. San Antonio n. Amsterdam. Bantam, 2 te Abadan. Bénnekom, 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Barendrecht, 4 Fao verw., daarna Balikpapan. Blitar, 2 v. East London n. Durban. Boschfontein, pass. 2 Kp. Guardafui n. Aden. Castor, 1 v. Curagao n. Mobile. Cottica, 1 600 m. W.ZW. Fayal. Caltex Leiden, 2 55 m. ZO. Kp. St. Vincent. Cradle of Liberty, 7 te Mena el Ahmadi verw. Cleodora, pas. 3 Thursday eil. n. Balikpapan. Cronenburgh, 2 v. Bremen n. Onton. Dongedijk, 2 te Antwerpen. Dalerdijk, pass. 2 Flores n. Antwerpen. Delfland, 2 te Santos. Dordrecht, 2 v. Rotterdam n. Falmouth. Drente, 2 v. Port Soedan n. Suez. Duivendrecht; pass. 2 Wight 3 Antw. daarna 4-5 Rotterdam verwacht. Eos, 1 v. Alexandrië n. Beyrouth. Esso Amsterdam, 2 te Antwerpen. Ena, 2 v. Holtenau n. Curasao. Esso Den Haag, pass. 2 Finisterre n. Banias. Ganymedes, 2 te Amsterdam. Haarlem, 2 v. Rotterdam te Amsterdam. Hestia, 2 te Rotterdam. Hoogkerk. 1 v. Mombasa n. Tanga. Hathor, 2 te Beyrouth. Heemskerk, 2 te Genua. Indrapoera, 1 v. Marseille n. Genua. Jagersfontein, 2 540 m. N. St. Helena. Java, 2 v. Bremen n. Hamburg. Joh. v. Oldetibarnevelt 2 v. Semarang n. Tj. Priok. Kertosono, 2 te Zanzibar. Kota Agoeng, 2 v. Padang n. Aden. Kota Baroe, 2 te Suez. Lekhaven, 1 v. Recife n. Rio de Janeiro. Linge, 30 te St. Vincent. Loppersum, 2 te Rotterdam. Lissekerk, 2 v. Bahrein n. Suez. Laertes, 2 v. Belawan n. Aden. Larenbeng, 2 té San Juan. Laurenskerk. 2 te Cochin. Meliskerk, 1 te Antwerpen. Maureen, pass. 1 Sable eil. n. Rotterdam. Mentor, 2 te Rotterdam. Merwede, pass, l Fayal n. Houston. Mitra, 3 Curasao verw. Maas, 3 te Kalamata. Maasdam, 2 370 m. W. Kp. Clear n. Cobh. Manoeran, 2 v. Napels n. Genua. Markelo, 1 v. Fowey n. Amsterdam. Nestor, 1 te Rotterdam. Noordam, 1 te New York. Oranjestad, 1 v. Trinidad n. Barbados. Oosterkerk, 2 te Osaka. Orestes, 2 v. Amsterdam n. W. Indië. Orion, pass. 2 Kp. Vincent n. Gibraltar. Ouwerkerk, 2 te Lissabon. Prins Willem III, 29 te Toronto. Papendrecht, pass. 2 Malta n. Dakar. Pendrecht, 6 Pto La Cruz verw. 3 te Belawan. te New York Rempang, pass. 2 Aden n Damman. Raki, pass. 2 Finisterre n Gibraltar. Salawati, pas. 1 Str. Messina n. Genua. Schie, 2 té Punta Arenas. Stad Amsterdam, verm. 4 v. Quebec n. Neder land. Stad Vlaardingen, vertr. 2 v. Vlaardingen naar Wabana. Scherpendrecht, 1 te Curasao ca. 13 Avonmouth verwacht. Simgkep, 1 v Hamburg n Bremen. Slamat, 2 v. Madras n. Singapore. Sliedrecht, 2 720 m. O. Montevideo 5 Eva Perón verwacht. Sloterdijk, pass. 2 Miami Florida n. Le Havre. Stad Dordrechtj 2 te Gibraltar. Statue of Liberty, 2 te Suez. Tegelberg, l v. Singapore n. Hongkong. Talisse, 3 te Hollandia. Ternate, pass. 2 Str. Soer.da n. Rotterdam. Tomori, pass. 2 Kp. Bon n. Alexandrië. Waal, 2 te Napels. Westerdam, 1 te Rotterdam. W. Alton Jones, 5 Philadelphia verwacht. Waterman, 3 Las Palmas verwacht. Wieldrecht, 2 110 m. ZO. Daedalus 5 Suez 20 Paulsboró verwacht. Willem Ruys, 2 140 m. W. Sabang. Willemstad, 2 180 m. N.NO. Funchal. Wonogiri, 2 v. Belawan n. Singapore. Zijpenberg, l te IJmuiden. Zuiderkruis, 2 300 m. C.ZO. Guardafui. KLEINE VAART Amigo, 2 v. Schiedam te Oslo verw. Arnoudspoldér, 1 v. Oporto te Antwerpen. Ary Scheffer, 2 v. Rotterdam te Gothenburg. Atlas, 1 te Gdynia n. Kopenhagen. Audacia, pass 2 v. Delfzijl te Kopenhagen verw. Aco, pass. 2 Holtenau n Bridgewater. Afiena, 1 v. Zaandam n. Denemarken. Amstelstroom, 1 v. Amsterdam n. Louden. Atlantis, 2 v. Delfzijl te Middel'harnis verw. Barracuda, 1 v. Rotterdam te Grimsiby. Beekbergen, 1 <*v. Marans n. Swansea. Berend N, 1 v. Amsterdam n. Great Yarmouth. Bergsingel, pass. 2 Brunsbüttel n. Rdam. Bestevaer, 1 v. Rotterdam te Grimsby. Binnenhaven, pass. 1 Finisterre n. Grangemouth Bree Helle, vertr. 4 v. Londen n. Rotterdam. Bab T, 27 te Pateniemi. Berkelstroom, 1 v. Amsterdam n. Londen. Bill S, 1 v. Swansea n. Rotterdam. Birmingham, 1 v. Rotterdam n. Harlingen. Caland, 1 v. Emden te Es'bjerg. Capricorn, 1 v. Rotterdam n. Duinkerken. Crescendo, 1 v. Hamburg te Rotterdam. Casablanca, 1 te Fedala. Coolhaven, pass. 1 Finisterre n. Casablanca. Coolsingel, vertr. 2 v. Dublin n. Cardiff. Claes Compaen, 1 v. Rotterdam te Greenwich. Deni, 1 v. Zwijndrecht te Esbjerg. Diana V, 1 v. Rotterdam te Vlissingen. Dependent, 2 v. Harlingen te Rotterdam. Dienan, 2 v. Hogenas te Rotterdam n. Den Haag Dido, 1 v. Valencia n. Catania. Draco, 1 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Daje Bohmer, pass, l Ouessant n. Ceuta. Diana V, 1 v. Vlissingen n. Antwerpen. Eibergen, 1 v. Vlissingen n. Aalbog. Elseniburgh, 1 v. Rotterdam n. Casablanca. ■Ëlda, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Elisa, 2 v. Ceuta te Calais verw. Ellewoutsdijk, 2 v. Swansea te Rouen. Ferocia, 2 Brunsbüttel n. Kolding. Fiat, 2 v. Korsor n. Kopenhagen. Frans, 2 v. Otterbacken te Goale verw. Frejo, 1 v. Kopenhagen n. Sundsvall. Gaasterland, 1 v. Harlingen te Leith. Gookte, vertr. 3 v. Amsterdam n. Rotterdam. Hartel, 1 v. Holboek te Kopenhagen. Hast III, 2 v. Vlissingen n. Swansea. Hast I, 2 v. Wicklow n. Swansea. Hoflaan, 2 te Yxpila. Helvetia, 1 v. Amsterdam te Zaandam. Henrica b, 1 v. Wexford n. Bristol. Ingeborg, 1 te Hamburg. Ibis, 2 v. Karlshamn te Rotterdam verw. Julia, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. June, 1 v. Amsterdam n. Londen. Jaba, 1 v. Fur te Amsterdam. Jan Kreumer, 1 v. Odense n. Fur. Joost, pass. 1 Kiel Holtenau n. Domsjo. Kenitra, vertr. 3 v. Port Lyautey n. Rouaan. Kais, 2 200 m. N. Finisterre n. Port Said. Keyser, 1 v. Aberdeen n. Mebhil. Lydia (i), vertr. 3 v. Anwterpen n. Lissabon. Liberte, 1 v. Tyne te Kopenhagen. Larix, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Leo S, 1 v. Londen n. Rouen. Maasym N, 2 Kiel n. Rotterdam. Marcella, 1 60 m. O. Aberdeen n. Hamburg. Markab, 1 v. Nykobing te Colchester. Merak, 2 v. Kotka te Rotterdam. Markab N, 1 v. Rotterdam te Riga Matthew, I v. Immingham n. Bristol. Mintaka N, vertr. 3 v. Bordeaux n. Casablanca Monica, 2 v. Billingham n. Southampton. Marietje Bohmer, 1 170 m. ZW. Kp. St. Vincent. Mariscal Lopez, 1 200 m. O. Maceio. Marjan, 1 v. Teignmouth n. Amsterdam. Midsland, 1 v. Rotterdam te Grangemouth. Mies, 1 v. Stockholm be Uleaborg. Myfem, 3 v. Stockholm te Rouen verw. Mypuck, 3 v. Gothenburg te Rouen verw. Nassauhaven, 2 v. Antw te Kopenhagen. Niagara, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Nieuwehaven, 2 v. Kopenhagen te Rotterdam. Niobe, 2 te Amsterdam. Noord, 2 v. Rotterdam te Billingham verw. Noorderhaven, pass. 2 Brunsbüttel n. R'dam. Nieuwland, 2 v. Rotterdam n. Leith. Noorderlicht, vertr. 2 v. Middelfart n. Deger- hamn. Nyenburgh, pass. 1 Brunsbüttel n. Rotterdam. Odile R, 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Phoenix 1 v Par te Rotterdam. Phecda, 1 v. Rouen te Casablanca. Pionier, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Pavo, 30 v. Gefle n. Zaandam Ponto, 27 te Gefle. Ponza, 30 te Skutskaer. Poortvliet, vertr. 3 v. Amsterdam n. Kotke Realta, 2 v. Rouen te Parijs. Rapid,1 v. Norkoping n. Stockholm. Saba, 1 v. Amsterdam n. Great Yarmouth. Setas, 1 v. Aalborg te Holm. Soemba, 1 v. Methil n Kopenhagen. Strabo, 2 v. Rotterdam n. Duinkerken. Samibre, 1 v. Rouen n. Rotterdam. Schippersgracht, 2 v. Amsterdam n. Londen. Sporota, 2 v. Middlesbro te Blyth verw. Swift, 2 v. Rotterdam te Kopenhagen. Silvaplana, 2 v. Gothenburg te Rotterdam. Stientje Mensinga, 1 v. Ventspils te Rotterdam. Tinda, 1 v. Rotterdam n. Londen. Theodora, vertr. 2 v. Kopenhagen n. Rotterdam Tom v. d. Heide 1 v. Port Lyautey te Rouen. Taormina, 2 v. Amsterdam te Zwijndrecht. Theano, 2 v. Drogheda te Amsterdam. Ton S, 2 v. Swansea te Rotterdam. Twee Gezusters, pass. 1 Vlissineen n. Antw. Unie, 1 v. Frederiksvaerk te Rotterdam. Vlieland, 1 v. Rouen n. Vlissingen. Volharding, 1 v. Londonderry te Rotterdam. Vrede, 1 v. Hamburg te Ipswich. Walenburgh, 1 v. Rotterdam te Guernsey. Westkust, 1 v. Londen n. Boston. Wiebold Bohmer, 1 120 m NO. Finisterre. Wolapda, 2 v. Amsterdam n. Venlo. Westpolder, vertr. 2 v. Wight n. Rotterdam per ,,Blankenburgh" Wota, 1 v. Amsterdam n. Korsor. Zwerver, pass. 2 Brunsbüttel n. Odense. SLEEPVAART Blankenburgh, 2 v. Rotterdam n. Portsmouth. Gele Zee en Loire, 1 150 m. W. Kreta met dok. Hudson, pass. 1 Kp. Vilano n. R'dam m. Trianca Humber, 1 140 m. W. ten Z. Kreta met bagger- materiaal, Maas, 1 dwars Beachyhead n. Las Palmas. Oceaan, 1 v Ceuta n. Rotterdam. Poolzee, 1 110 m. W. ten Z. Kp. St. Vincent. Rodezee, 2 100 m. Z. Bombay met s.s. Thames, 1 dwars Kp. St Vincent n. Antw. met s.s. Tyne, 2 v. Southampton n. Aruba met 2 bakken

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8