Hoofdstedelijk stadhuis komt op Waterlooplein VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE1 JUBILEUM VERKOOP Cadeau JAKO Anegang 22 Amsterdams raad besliste: Bouw begint over vier jaar Malenkov nodigt Franse delegatie uit Ontwapeningsoverleg wordt hervat Aantal millionnairs steeg tot 941 Studentental steeg van 12000 (in 1938) tot 29000 Velsen-Noord Waardebonnen-regen van „Wijkeroog" Zij stierven voor onze vrijheid „Muiterij op de Caine" nu in Beverwijk IJmuiden 6ü... speciale jubileumkoopjes Luidsprekers 12 Ratificatie-debatten krijgen waarschijnlijk voorrang Visjinski en Sir Pierson Dixon gewagen van zekere voldoening Zij moeten 15°fo van totale belastingbedrag opbrengen Centraal Bureau Statistiek Indonesisch kabinet wijzigde zich Respectabele lijst van grote werken Klaproosdag 1954 Twee schilders vielen van brekende steiger VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 Amsterdam heeft zijn keuze van de plaats voor het nieuwe stadhuis opnieuw bepaald. Dit gebouw zal volgens de huidige voor nemens verrijzen aan de daartoe te ver breden Amstel op een terrein, begrensd door het Waterlooplein, de Zwanenburg wal en de Amstel. De hoofdstedelijke ge meenteraad aanvaardde Donderdagavond laat in zijn speciaal voor dit debat belegde vergadering na een urenlange bespreking de desbetreffende voordracht van B. en W. met 40 tegen 1 stemmen. Hiermede is een eind gekomen aan een jarenlang slepend probleem en is het be sluit, door de gemeenteraad genomen in 1935, om het nieuwe stadhuis te doen ver rijzen aan het Frederiksplein op de plaats van het voormalig Paleis voor Volksvlijt, ingetrokken. De raad besloot dit laatste terrein, begrensd door Oosteinde, Singel gracht en Westeinde, te bestemmen voor het doen verrijzen van een operagebouw, waarvan de stichting voor de hoofdstad zeer urgent is. Deze voordracht werd zon der hoofdelijke stemming geaccepteerd. „W. en W. streven er naar de voorberei dende werkzaamheden binnen 4 a 5 jaar gereed te hebben, zodat over ruim 4 jaar met de bouw van het stadhuis op de aange wezen plaats kan worden begonnen" zo zei de wethouder voor Publieke Werken, mr. G. van 't Hull, in zijn antwoord van ruim vijf kwartier tot sprekers van alle raadsfracties. Met betrekking tot de problemen van de gehele binnenstad, die ten nauwste sa menhangen met de bouw van het stadhuis, zei de wethouder, dat hierover de raad binnenkort een nota zal bereiken. Dit pro bleem met zijn vele facetten is thans niet aan de orde. Het plan-Kaasjager Op de vraag of het „Plan-Kaasjager" deze voordracht tot aanwijzing van het ter rein voor de bouw van het stadhuis in de weg zal staan, antwoordde de wethouder dat dit plan primair een politierapport over de verkeersproblemen is en bij de burgemeester is ingediend. Dit plan is nog niet bij B. en W. ter sprake geweest. Spr. betreurde de vele publicaties in de pers over deze kwestie. Dit plan-Kaasjager behelst, voor verbe tering der verkeerswegen en verruiming der parkeerplaatsen, onder meer het dem pen van de gehele Singel van het Centraal Station tot de Munt, de Gelderse kade, de Kloveniersburgwal, een gedeelte van de Amstel tussen de Kloveniersburgwal en Munt en het Rokin. Voorts wordt gedacht aan het dempen van het Oostelijk en Wes- (Van onze correspondent in Parijs) De Sovjet-ambassadeur in Parijs Sergei Vinogradov heeft gisteren een vroegere uitnodiging officieel bevestigd door de voorzitters der beide Franse kamers, André Le Troquer en Gaston Monnerville, aan het hoofd van twee parlementaire delegaties voor een spoedig bezoek aan Moskou uitge nodigd. Vinogradov verklaarde dat hij de invitatie uit naam van premier Malenkov overbracht. Le Troquer, de president van de Natio nale Vergadering, na het staatshoofd, pre sident Coty, de tweede figuur van de Fran se republiek, heeft de Russische boodschap per medegedeeld, dat hij persoonlijk sym pathiek tegenover deze uitnodiging stond, maar dat hij er eerst met zijn regering en zijn collega Monnerville van de Raad der Republiek over spreken wilde. Hij heeft er aan toegevoegd dat de Franse afgevaardig den waarschijnlijk pas gevolg zouden geven aan de uitnodiging als de overeenkomsten van Londen en Parijs inzake de Duitse her bewapening zullen zijn geratificeerd. Over de Duitse herbewapening moet Le Troquer hebben opgemerkt, dat het nodig was een grendel voor een deur te maken, zelfs als die grendel misschien nooit ge bruikt zou behoeven te worden. (Reuter) Een Sovjet-delegatie van vijf man is in Londen aangekomen om deel te nemen aan de herdenking van de oprich ting der Britse vereniging voor culturele betrekkingen met de Sovjet-Unie, dertig jaar geleden. De delegatieleden zullen ge durende een maand docr Groot-Bittannië reizen en op openbare bijeenkomsten vra gen beantwoorden. NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de UNO heeft Donderdag met algemene stemmen een resolutie, in gediend door de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet unie aanvaard, waarin de ontwapenings commissie van de UNO wordt verzocht haar subcommissie weer bijeen te roepen, die vorig jaar te Londen vergeefs geheime besprekingen heeft gevoerd. In de ontwa peningscommissie zijn de elf leden van de Veiligheidsraad plus Canada vertegen woordigd. Van de subcommissie maken de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Canada, Groot-Brittannië en Frankrijk deel uit. Zowel de Britse afgevaardigde Sir Pier son Dixon als de Sovjet-gedelegeerde Visjinski verklaarden, dat er nog vele moeilijkheden te overwinnen zijn bij de oplossing van het ontwapeningsvraagstuk, maar dat er reden is tot zekere voldoening over het werk van de afgelopen weken. Het voorstel van India om te bestuderen op welke manier een wapenstilstand in de bewapening kan worden bereikt, hangende overeenstemming over een ontwapenings conventie, werd naar de ontwapenings commissie verwezen, zoals de politieke com missie reeds had aanbevolen. 1 tel ijk open havenfront en het gedeelte Damrak tussen C.S. en de Beurs, waardoor een groot plein zou komen voor het Cen traal Station. In de toekomst zou volgens dit plan de gehele Singelgracht moeten worden ge dempt, en wel van het Haarlemmerplein, de Nassaukade, de Stadhouderskade en de Mauritskade tot de Zeeburgerdijk. Hier zouden onder meer busstations, helicopter- stations en grote gebouwen kunnen wor den gebouwd. Bij een stadhuis staat B. en W. allereerst voor ogen de representatieve functie. De afdelingen, die voornamelijk zelfstandig en los van de secretarie staan, zullen niet in het stadhuis worden gevestigd. Het nieuwe gebouw zal plaats moeten bieden naar berekening aan 700 ambtenaren. De architect heeft een zware taak met het ontwerpen van het gebouw voor het nieuwe stadhuis op deze „gevoelige plaats in de stad", zo meenden vele sprekers. Over een eventuele prijsvraag voor een ontwerp onder de architecten hebben B. en W. be sprekingen gevoerd met de voorzitter en de directeur van de B.N.A. (de Bond van Ne derlandse Architecten). B. en W. voelen meer voor een meervoudige opdracht, dan voor een openbare of besloten prijsvraag. De wethouder zag hierin een taak voor de ingestelde bouwcommissie. Tegen het middernachtelijk uur wenste de voorzitter, mr. Arn. J. d'Ailly, de raad geluk met het „belangrijke besluit" en hij dankte de raad voor deze beslissing. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de architecten, wier taak het zal zijn een waardig gemeen tehuis voor 's lands hoofdstad te scheppen, dat door de eeuwen getuigen zal van Am sterdams wils- en bestuurskracht. Ten aanzien van de bouw van het ope ragebouw op het Frederiksplein, zei wet houder Van 't Huil tenslotte, dat er een grote behoefte aan operaruimte in de hoofdstad bestaat. Nu de beslissing is ge vallen, zullen B. en W. verdere uitwerking ter hand nemen. Als gunstige factor voor een snelle verwezenlijking van de bouw geldt, dat het terrein tamelijk open ligt. In een publicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek „Vermogensver deling 1951" worden gegevens vermeld betreffende de vermogensverdeling per gemeente, per economisch-geografisch ge bied, per provincie en voor Nederland als geheel, naar de toestand op 1 Januari 1951. Volgens de gepubliceerde gegevens be droeg het totale vermogen in handen van natuurlijke personen in 1951 f 21,2 mil liard tegen f 18,2 milliard in 1946, hetgeen neerkomt op een stijging van 17 percent. Het gemiddeld vermogen per belasting plichtige en per inwoner bedroeg in 1951 resp. f 51.656 en f 2.080. dat is resp. 8 per cent en 9 percent meer dan in 1947. Degenen met een vermogen van f 100.000 en meer slechts 9 percent van het aan tal belastingplichtigen zijn in 1951 aan geslagen voor ruim 65 percent van het totale belastingbedrag, terwijl de bijdrage van de personen met een vermogen be neden f 30.000 ruim 50 percent van het totaal aantal op 4,4 percent van dit be drag is gesteld. De 941 (in 1946: 726) mil lionnairs 0,2 percent van het totaal aan tal belastingplichtigen moesten bijna 15 percent van het totale belastingbedrag opbrengen. Uit de regionale ctjfers blijkt onder meer dat het gemiddeld vermogen per in woner in de verschillende provincies en economisch-geografische gebieden vrij sterk uiteen loopt. Van de provincies heeft Groningen 't hoogste gemiddelde (f 2.872) en Limburg het laagste (f 1.076). Zeer hoog is het gemiddelde vermogen in ge bieden, waar vele forensen en renteniers wonen, zoa's de duinstreek in Zuid-Hol land (f 5.084), het Gooi (f 4.930) en Noord en Zuid-Kennemerland (f 4.014). Van de gemeenten hadden de volgende twee groepen de hoogste 5 respectievelijk de laagste 5 gemiddelde vermogens per inwoner: Wassenaar (Z.-H.): f 17.583, Bloemen- daal (N.-H.): f 16.431, Blaricum (N.-H.): f 10.418, Usquert (Gr.): f 9.452, Laren (N.-H.): f 8.887, Borgharen (L.): f 105.—, Schinveld (L.): f 266.Posterholt (L.): f 296.Tudderen (L.): f 333.Stein (L.): f 366.—. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een analyse van de toeneming van het aantal studenten in de periode 1938 1952 gepubliceerd. Het aantal studenten, dat in 1938 ruim 12.000 bedroeg, was in 1952 tot bijna 29.000 gestegen. De vragen, die onmiddellijk ach ter deze constatering rijzen, zjjn: waar ko men al deze nieuwe studenten vandaan en: zal het aanbod in de komende tijd inder daad tweemaal zo groot blijven als vóór de oorlog? De conclusies van het Centraal Bureau voor de Statistiek luiden: De toeneming van de universiteitsbevol king na 1945 is in belangrijke mate gesti muleerd door de sluiting in de oorlogsja ren. Zonder deze sluiting zou het aantal eerstejaars studenten gemiddeld toch jaar lijks 1200 hoger zijn geweest dan voor de oorlog. Voor de toeneming was vooral de grotere deelneming uit hoger en middel baar sociaal milieu, alsmede van Rooms- Katholieke zijde, van belang. In mindere mate is de toeneming van het aantal stu derenden bij het hoger onderwijs gestimu leerd door de algehele bevolkingsgroei, het verstrekken van renteloze voorschotten en de gestegen deelneming uit het lager mi lieu. Van de na-oorlogse toeneming hebben, blijkens de indexcijfers der eerstejaars stu denten (op basis 1938 100) vooral ge profiteerd de faculteiten der wis- en na tuurkunde (1952 182), wiskunde en let teren, letteren en wijsbegeerte (tezamen 309) en veeartsenijkunde (196). Ook de technische wetenschap telde aanzienlijk meer studenten (1952 157). Godgeleerd heid en geneeskunde hadden in 1952 onge veer evenveel eerstejaars studenten als in 1938. DJAKARTA (Aneta) Het Indone sische kabinet heeft Donderdagnacht zijn goedkeuring gehecht aan de door de her schikkingscommissie voorgestelde wijzi gingen. In politieke kringen was Vrijdag nog geen commentaar te verkrijgen op de positie van het kabinet. Men wacht af, welk standpunt de P.S.I.I. uiteindelijk zal innemen als consequentie van haar uit treden uit de herschikkingscommissie. De ministers van deze partij hebben de kabi netsvergadering van Donderdag niet bij gewoond, aangezien de bestuursraad van hun partij tegelijkertijd bijeenkwam. Door het besluit van de ministerraad zal de minister van Economische Zaken, mr. Iskaq, aftreden. Zijn plaats wordt in genomen door prof. Roosseno van de groep-Wongsonegoro van de P.I.R. Roosseno bezette het ministerie van Ver bindingen, voordat de drie P.I.R.-ministers 20 October uit de regering traden. Siradjuddin Abbas van de Perti werd tot minister van Staatswelvaart benoemd. De Nahadatul Ulama krijgt Binnenlandse Zaken, maar niet meer de portefeuille van Agrarische Zaken. De persoon van de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken is nog niet bekend gemaakt. Evenmin is reeds bekendge maakt, wie en welke partij Agrarische Zaken zal krijgen. In een ..indelinsr in districten" van de in het Velsense Gasbedrijf rebrachte rronden en de daaron aansluitende aanwijzincr van de werken voor de stadsaanleg wordt de volcende I(ist van werken voor de stads- aanleg aangehouden: 1. Weg langs bet Nowfeeekanaal, van de Zuiidereluis tot de Parkweg. 2. Nieuw pomtplein bij de Veiserspoor- brui? met verkpensplein en aansluitimig op de De Noos'traat. 3. Kunstwerken: viaduct bij het pont- plein en viaduct onder de spoorweg Vel- senIJmuiden. 4. Aansluiting van de weg no. 1 op de Willebrordstraat. 5. Verkeersweg met groenstroken, rij wielpaden enz., van het nieuwe pomtplein tot aan de Van den Vondellaan in Driehuis. 6. Nieuwe spoorwegovergang Zeeweg. 7. Verbetering Zeeweg tot aan de Ge reformeerde Kerk. 8. Recreatieweg met groenstroken, rij wielpaden enz., van de Zeeweg tot het in dustrieterrein Zuidzijde. 9. Groenstrook tussen „Duinwijk" en het Staatsvissershavenbedrijf. 19. Afrit einde Linnaeusstraat. 11. Verkeersweg, van de Van den Von dellaanHagelimgerweg tot de Broekber- eenlaan, inclusief verbreding van de Hage- lingerweg. 12. Viaduct Van den Vondellaan.. 13. Rondweg om Santpoort, van de Wijmoldy Daniëlslaan tot aan de Rijksweg no. 9 HaarlemVelsen, met toeleiddngsweg naar het station Duin en Kruidberg. 14. Verbetering van de spoorwegover gang Wüstelaan; verbetering van de Duin weg met aansluitingen op de Wüstelaan en de Van Dalenlaan, 15. Verkeersweg langs de Jan Gijzen- vaart c.a. 16. Haven Velsen-Zuid. 17. Uitbreiding rioolwaterzuivering, persleidingen, pompstation industrieterrein Zuidzijde. In verband met de onzekerheden in het Uitbreidingsplan-in-hoofdzaak voor Vel sen-Noord zijn de werken voor stadsaanleg van dat deel van de gemeente nog niet vast te stellen. De winkeliersvereniging „Wijkeroog", die onlangs is overgegaan tot een grote actie om het kopen in eigen plaats te sti muleren, waartoe de sedert jaren bestaan de WVW-zegelactie in andere vorm is ge goten, heeft voor de eerste maal het resul taat van deze nieuwe actie medegedeeld onder het motto „Nog nooit vertoond". Inderdaad is er door deze nieuwe stunt een gouden regen gedaald op „Noord", waarbij van het totaal aan prijzen, groot f 1500, een eerste prijs aan waardebonnen van f 300 kon worden uitgekeerd aan een ongetwijfeld gelukkige winnaar, die 6900 zegels inleverde. De tweede prijs f 150 ging naar Bever wijk met 3500 zegels. De derde, vierde en vijfde prijs, elk f 100 voor inlevering van respectievelijk 2100, 2000 en 1800 zegels, vonden geluk kigen in Santpoort, IJmuiden-Oost en Vel sen-Noord. Vervolgens konden variërend voor in levering van 1500 tot 1000 zegels drie be dragen van f 75 aan waardebonnen wor den uitgekeerd en voor inlevering van 975 tot 900 zegels vijf prijzen van f 50. Twaalf prijzen van f 25 elk kwamen terecht bij gelukkigen, die van 875 tot 450 zegels in leverden. Dit is een begin van deze actie, die, naar mate inkopen in Velsen-Noord toenemen, de prijzen groter in waarde en in aantal zal maken. Zij, die thans in aanmerking kwamen voor een prijs, bewaren hun ontvangst bewijs en sparen verder. In de eerste week van December komt de tweede prijzen- uitslag, gepaard gaande met extra Sint Nicolaasverrassingen. Burgerlijke stand Castricum GEBOORTEN: Nicolaas Jozeph Jacobus, z. van J. Smit en M. F. Negenman; Bart, z. van C. P. Pelt en G. J. Visser; Christiaan Johannes, z. van C. J. P. de Leeuw en M. J. C. Pieterse. ONDERTROUWD: C. Bas, wonende te Uitgeest en J. M. Brakenhof, wonende te Castricum; J. A. Losekoot, wonende te Castricum en H. Bokhorst, wonende te Castricum. GEHUWD: J. H. de Bruin, wonende 's Gra- venhage en A. M. Schouten, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Hillegonda Zwart, oud 90 wonende te 's Gravenhage; Gerhardina Ja- coba ten Napel, oud 91 j., wonende te Haar lem; Grietje de Vries, oud 90 j., geh. met J. Hourik, wonende te Castricum; Jacobus An- tonius Kramer, oud 1 j., z. van W. Kramer en M. M. H. Wesselingh, wonende te Castri cum. Het plaatselijk bestuur van de Bond van oud-illegale werkers in Velsen verzoekt ons het onderstaande te publiceren. Een verzoek waaraan wij gaarne voldoen. Op Zaterdag 13 November zal het klap roosdag zijn en dan zal in geheel Ne derland deze bloem domineren in het stadsbeeld. Tenminste dat hoopt het Nederlandse Oorlogsgraven Comité. En het Nederlandse volk weet dat de klaproosinzameling niet maar een col lecte is zonder meer. Het is er diep van doordrongen dat klaproosdag de enige dag is, waarop het zijn bescheiden offer kan brengen voor de geallieerde gevallen vrienden uit alle windstreken op deze wereld, die het hoogste offer brachten voor onze vrij heid. Op deze dag, waarop wij de klaproos dragen ter ere van hen die vielen, gaan vaderland de gedachten uit naar ons in duizenden gezinnen buiten ons kleine land, waar zij de laatste rust plaats weten van hun dierbaren, die uit de gruwelijke strijd niet weer kwa men. Zij allen zijn verre vrienden van ons geworden en de klaproos wil hiervan het symbool zijn. Groot is hun dankbaarheid voor de ver zorging van de graven hunner geliefden en onvergetelijk hun ontroerende vreugde als zij in de gelegenheid wor den gesteld deze graven te bezoeken, dank zij de tussenkomst en hulp van dit comité. Als wij dan weer even met onze ge dachten teruggaan naar het Jaar 1944 en het schrikbeeld van toen vergelijken met wat wij door deze offers mochten terug ontvangen, dan zal dit gebaar recht tot ons hart spreken. De door ons gedragen klaproos op 13 November zal het symbool zijn van deze gedachte en de vriendschap bestendi gen met de nabestaanden van de 30.000 vrienden die hier rusten. Het moge tevens een aansporing zijn om ons te bezinnen, opdat het ver schrikkelijke oorlogsmonster niet nog maals een kans krijgt een wereld in rouw te dompelen. Het plaatselijk comité in Velsen moge een vriendelijk doch dringend beroep op alle inwoners doen, om die dag niet alleen een gift in de bus te deponeren, maar als het kan u beschikbaar te stel len voor de collecte. Voor de beide Santpoorten kan men zich opgeven bij: mevr. J. Sanders, Kerkweg 122, tel. 8742; de heer M. W. Jonker, Bloemendaalsestraatweg 135; C. Spoor, voorzitter comité, Hoofdstraat 17, tel. 8951. Voor Driehuis: C. P. J.. Anten-Butze- laar, de Genestetlaan 11, te. 4937, Vel- sen-Dorp; mevr. Boosman-van Delft, Stationsweg 7, tel. 4340, Velsen-Noord; H. Andrea, Ladderbeekstraat 129; G. A. Clazing, Hoflaan 4, IJmuiden-Oost; mej. E. Vijlbrief, Lijsterlaan 1, tel. 4917, IJmuiden; H. Thijssen, Wijk aan Zeeër- weg 95, tel. 5398; P. van Kooten, Feith- laan 12. tel. 4784; P. v. d. Boogaard, Savornin Lohmanstraat 7, tel. 5568. Onder auspiciën van het Comité Abon nementsvoorstellingen heeft de Neder landse Comedie gisteravond in het Ken- nemer Theater te Beverwijk een opvoering van het spel „Muiterij op de Caine" door Herman Wouk, een bewerking van een ge deelte uit diens gelijknamige roman, gege ven. Over deze perfecte en boeiende voor stelling schreven wij in de krant van Woensdag 15 September reeds een uitvoe rige beschouwing. Ook nu was het publiek zeer enthousiast. Het is een brok pakkende journalistiek over de vraag: heeft de oudste officier Stephen Maryk juist gehandeld, toen hij tijdens een typhoon in oorlogstijd de luite nant ter zee eerste klasse Queeg wegens psychische ongeschiktheid van diens com mando onthief? Dit probleem wordt in dit stuk van enkel mannen behandeld tijdens eeri geraffineerd in scène gezette zitting van de zeekrijgsraad. Behendig laverend, met wat veel vertoon van populaire psy chologie, tussen Ibsen en het politiespel brengt de schrijver het thema onthullen- derwijze tot ontwikkeling, waarbij pas in de treffende epiloog overrompelend de diepere motieven naar voren komen. Met waakzame intelligentie heeft Henk Rigters de voorstelling geregisseerd, de prima krachten die hem ter beschikking stonden verenigend tot een zeer sterk en semble. Het was een bijzondere genoeg doening gevende ervaring Joan Remmelts weer eens in een niet eens zo grote, maar wel belangrijke rol zijn talent te zien be wijzen. Dit was waarlijk groot werk. Han Bentz van den Berg was als de Joodse ad vocaat Greenwald de stuwende kracht van deze opvoering, waarin verder Paul Huf, Louis van Gasteren, Sieto Hoving en Bert van der Linden de aandacht trokken. De rol van de beklaagde bleek door Bob Goed hart te zijn overgenomen, in wiens plaats als getuige thans André van den Heuvel optrad. De rol van Thomas Keefer werd door Allard van der Scheer vertolkt. De volgende abonnementsvoorstelling heeft op 20 Januari plaats. Dan zal Nel Oosthout met „Mannequin" van Fannie Hurst voor het voetlicht komen. D. K. Donderdagmiddag waren twee schilders van de firma H. aan het werk bij de nieu we brikettenfabriek in de nabijheid van Hoogoven III. Zij stonden daarbij op een hangsteiger, bestaande uit twee lange sta- ien palen met daar dwars overheen twee balken, die regelmatig werden verplaatst. Doordat één steigerpaal brak vielen de mannen 6 tot 7 meter en de schilder S. S. uit Haarlem moest met klachten over pijn aan de voet en in de rug ter onderzoek in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. Zijn collega kon naar huis worden gebracht. Raak! De bemanning van de IJmuidense motor- logger IJM 283, de „Martenshoek", heeft vannacht werk te over gehad. Vanmorgen hadden de mannen al 470 kantjes van deze ene nacht aan boord en er moesten toen nog 13 netten scheep komen. De gemid delde vangst van alle Nederlandse loggers was dan ook vannacht 100 kantjes uit halve vleet. Wat er komt Voor de Zaterdagrnarkt verschijnt de trawler „Flamingo" (van 25 Oct.) met 840 kisten, waarvan 370 makreel, 239 schelvis en pieoers, 70 kabeljauw en gul, 150 zwar te koolvis. 20 diversen en 20 stuks kabel jauwen. Voorts komt de trawler „Alilan- water" (van 25 Oct.) met 900 kisten.waar van 350 makreel, 260 schelvis en piepers. 100 koolvis, 90 kabeljauw en gul en witte koolvis, 35 wijting, 45 harims, 20 diversen en 210 stuks stijve kabeljauwen. Ook de SCH 153 „Onderneming 4" (van 23 Oct.) is thuisstomend voor de Zaterdagrnarkt. De „Vikingbank" (van 26 Oct.), die eerst naar Grimsbv zou gaan, komt nu toch naar T.Tmuiden. De boot is bestemd voor de Maandagmarkf en voert aan 400 kisten makreel, 300 schelvis, 250 koolvis, 100 kabeljauw en gul, 50 haring en 50 stokke- bit. Oudste boten zijn daarna de „Tzonne" en „Maria van Hattum" (van 25 Oct.) en de „Bergen" en „Antje" (van 27 Oct.). Wat er vandaag was De „Sumatra" (van 23 Oct.) voerde van morgen aan 800 kisten en 100 stuks stiive kabeljauwen, waarvan 400 makreel. 210 schelvis en pieoers, 140 gul en koolvis, 25 haring, 15 wijting en 10 diversen. Van de „Klaas Wijlker" (van 23 Oct.) stonden er vanmorgen 760 kisten, waarvan 220 kisten makreel, 230 schelvis en piepers, 150 ka beljauw en gul, 120 koolvis, 15 haring en 25 diversen en voorts 199 stuks stijve ka beljauwen. De SCH 7, die gisteren om half vijf binnenkwam en dus net even te laat was om nog gelost te weden, bracht aan 500 kisten haring en de VL 70 700 kisten haring. Er was weinig kleine vaart met 100 kisten schol en 2000 kg tongen. Voor vandaag werden nog vele loggers verwacht. De vangsten waren groot vannacht. De prijzen van vandaag Vanmorgen is de kleine haring naar de pufschuit gegaan: gemengd met grovere harinig deed ze 13. De goede grove haring maakte 17 per kist. Makreel was zeer duur en deed 24 tot 31. België was er voor revels kabeljauw, die 77 tot 69 deden. Binnenland kocht de kisten kabel jauw voor 100 tot 84, grote gul voor 37 tot 32, middel voor 31 tpt 25 en torren voor 20 tot 15. Zwarte koolvis ging van de hand voor 59 tot 50. Braad haalde 16 tot 17, pennen 28 tot 20, kleinmiddel schelvis 36 tot 31, groot- middel schelvis 38 en grote schelvis 40. Schol en tong Schol 3 haalde vanmorgen 25 tot 26 en schol 2/40 tot 42. Engeland kocht schol I voor 55 en de grovere soorten voor 55 tot 60. De grote tong deed 3.80, grootmiddel 2.75, halve pondjes 2.25, tong I 2.95 en slips 1.95. Garnalen Gistermiddag was er nog wat garnaal aan de afslag. Er waren 114 kg flauwe garnalen, die 0.84 tot 0.92 deden en 515 kg zoute garnalen, die 0.82 tot 0.65 deden. In het Kanaal Bij de Sandettie-bank deed de SCH 27 visteren trekken van 30 mand'en haring en de SCH 54 trekken van 40 manden haring. De trawler „Mary" meldde trekken van 60 en 200 manden haring, maar de trawler „Postboy" gaf een dawanest door van 100 manden harin?. De „Dirkje" had een dag- vangst van 150 manden haring. De schip per klaagde over veel schade aan het net; gisteravond was de vlek en vrondpees ka pot. Ook de traw^m „Vios" IJM 24, „Abra ham" VL 77 en „Elie" IJM 32 zijn naar het Kanaal vertrokken. De groeten De uitstomende nieuwe walvisjagers AMI9 en AM20 hebb->" gisteren in het Kanaal heel wat gesprekken gevoerd met de daar vissende Nederlandse trawlers. Vele bekenden wareneer aan boord; ook uit IJmuiden. Binnengekomen 1JMR2 Sumatra, 85 Klaas Wiiker, 226, 213, 206. 200. 244, 241; KW67 Noordster I, 20 Grietie. 86 Sumatra. 37 Nederland VI, 161 Katwijk III, 70 Nelly Marie, 29 Mar- "aretha Marie. 48 Cornelis Marimus, 26 Concordia. 51 Prinses Marearieth. 41 Aafje •Tocnba; SCtt 117 Onderneming III. 7 Willy; TTK28. 47, 93, 264, 161. 70. *6, 194| i9) 4> 18, 176, 96, 1, 169; VL 79; TX 17. Vertrokken TJM32 Elie. 54 Limburgia. 24 Vios, 74 iVTartba, 285 MartenshoeV. 129 Shamrock, 202. 296. 3. 230. 718. 249, 213. ?.o4 206, 239, "41; KW147 Wiibelmina III, 127 Borneo, 33 Bertha, 141 Wülv. 159 Java. 86 Sumatra, 67 Noordster I, 161 Katwijk TII. 37 Neder land VI, 167 Nederland TV, 70 Nelly Marie, 48 Cornelis Marinus: TIKI, 85. 215, 53, 48, 136. 18. 126. 176. 19. 7, 264, 4. 31. 70. 28, 81, 1. 19, Ml, 176, 70, 47. 194, 62, 105. 161, 22, 87, 11. 79. 234. 5, 14. 17, 6. 99: TX36. 21, 33, 4, 14: VL77 Abraham en Hospitaalkerkschip „De Hoop". In de nacht van Donderdag op Vrijdag meldden de Katwijkse en IJmuidense log gers de volgende vangsten; KW15 50 kan tjes. KW110 34, KW50 85. KW129 340, KW 14 7. KW138 34, KW57 70, KW22 100, KW38 180, KW67 150, KW144 70, KW41 150, I.TM74 150, KW44 51, KW176 70, KW 70 5, KW23 50. KW54 100, KW140 70, KW 127 225, KW48 50, KW141 120, KW32 14, KW95 140, KW130 85, KW167 25, KW42 190, uit 35 netten, KW19 100, nog 40. KW 161 200, nog 35, KW9 85. uit 25. KW147 160, uit 30. KW175 70, nog 30. KW18 100, uit 30. KW86 200, nog 27, KW39 100, uit 35. IJM75 100, nog 40. Uit halve vleet werd scheen gehaald: KW43 70 kan ties, KW123 50, KW16 200, KW163 50, KW3 120, KW7 50, KW73 90, KW40 40, KW97 70, KW173 70, KW129 100, KW2 17, KW6 70, KW25 140, KW47 50, KW74 80. KW78 50, KW151 85. De gemiddelde vangst van Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk was 100 kantjes uit halve vleet. NOG ENKELE DAGEN DUURT ONZE 1 paar Nylons bij aankoop voor 25.- 1 fantasie Zakdoek bij elke 25.- Wolline (wit) dames directoir dubb. zadelkruis Qfi van 2.98, nu X» Wolline (wit) dameshemd warm, sterk, soepel A 45 van 3.25, nu Mta Winter Interlock dameshemd of directoir Qfi van 2.98, nu X Dameshandschoen Nappa met wol gevoerd A 98 van 11.75, nu Dam.-handschoenen zuiv. Angora wol. m. ny lon versterkt O 98 van 4.90, nu «3» Zuiv. wollen Heren Shawls van 3.98, nu 1 a" Sanfor overhemd 100 pope- line, dubb. borst "7 90 van 9.90, nu Geheel Popeline 1 Overhemd dubb. borst en manchett. SvMi°2r90, nu 10.90 Pop. Overhemd 2 losse boorden, dubb. borst en manchetten A 90 v. 12.90, nu Clipper graslinnen Lakens le kwal. 1 pers. 0g van 6.90, nu a Grote 2 pers. gras!, lakens 180 X 240 90 van 9.90, nu 9 a Zwaar flanel 2 pers. Lakens met ajour 180 x 240 90 van 10.90, nu Mm HAARLEM Tel. 19745 STUURMAN, Machinist, Ra diomonteur, dag- en av. club- en privélessen. Korte opl. duur. Stationsweg 66, Velsen Tel. 4704. KLEIN HERENCONFECTIE ATELIER vr. stiksters, hand werksters, persers, bijpersers kleermakers. Miezérus, Zijl- weg 55, Haarlem. DAMES. Ruilt uw oude bontmantel in voor een nieuwe. Bonthuis 't Centrum Utrechtsestr. 134 b.h. Frede- rikspl. A'dam. Tel. 39418. HULP i. d. HUISHOUDING gevr. in kl. gezin. Engelmun- dusstraat 16, IJm.-O. NET GRONINGS MEISJE 22 j. b.z.a. als hulp in de huis houding, 't liefst omg. IJm. Inlichtingen IJsselstr. 33 B IJmuiden, VELSER ORKEST VEREN. Wegens omstandigh. is het aangekondigde Concert van 13 November tot later uit gesteld. Het Bestuur. Voor LEDEREN KLEDING NAAR MAAT, ook reparatie, uw adres G. Oldenburg, La- gersstr. 14. Tel. 5753, IJm.O. Enorme sortering ROOK- STOELKUSSENS, dubb. ve rend met gar. p. stel f 26.95. Zaanenstraat 63, H.-N. DAAR GAAN WE WEER: 4 p. sterappelen, 4 p. goud- reinetten, 4 p. stoofperen, 3 p. haridperen. Samen voor f 1.Kalis, Trompstraat 71 WEDEROM ONTVANGEN: B.houders voor zware figu ren, brede maagband, hoog in de rug, het geheel extra stevig uitgevoerd, prijs 4.95. (Tevens LJmond zegels). Beusekom, K. Wilhelmstraat 16 IJmuiden, KOUSEN REPARATIE. In één dag retour, 5 ct. per lad der. Beusekom, K. Wilhelm straat 16, IJmuiden. Prima MEERLANDERS, ge wone grote 10 kilo voor f 1.35 P. Kalis, Trompstraat 71, IJmuiden-O. WINKELPAND ruilen Be- verwijk voor woonhuis IJm. O. Alkmaarseweg 103, B'wijk PIANO aangeb. in pr. st. kl. model, prijs f 350. Hooi- markt 24, Haarlem. HALFWAS KONIJNEN te k. Fr. Naereboutstraat 27, IJm, Oost. Prima z. g. a. n. WILTON VLOERKLEED te koop. B. prijs. Na 5 u. Zandersstraat 11 IJmuiden-O. LAMPEKAP te k„ rokmodel, f 7.50. Zeeweg 298, Driehuis. KOLENHAARDJE te koop f 30, in pr. st. Te bevr. A. Schaap, Dirk Hartoghstr, 58 IJmuiden-O. ETNA KACHEL te koop, z. g. a. n. De Noostraat 22, IJm, Oost. VOLKSWAGEN te koop. v. Broekhuizenstraat 24, tussen 57 uur. TE KOOP GEVR. eiken loelbak met schijven. De Genestetlaan 15. Tel. 5839. Lage lichte KINDERWA GEN te koop, goede st. Tul- penstraat 10. Santpoort.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 14