'Thalia Mandement en gemeente politiek in discussie Problemen TWEEDJASSEN I HOEDEN Ph. de Koning jj Gemeente wil meteropname en incasso vereenvoudigen Rode Kruis wil in „Slingermuur" een oefencentrum inrichten Havenberichten Velsens Cultureel leven in de komende week Visserij-varia Im®»' /A/m. 98.-198.- 22.50-45.- I Eens ijr de twee maanden „In belang van beide partijen" zeggen B en W Apart daarvan: het inwendige dient gerestaureerd te worden Statenavond op de honderd velden 13 Ledenbijeenkomst van de N.B.O.B. Oud-katholieke vesperuitzending De elftallen van „Noord" Medische verzorging tijdens het weekeinde (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) IJmuiden ontvangt PVF „Exercitia" vergaderde VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 Reeds geruime tijd bestaat bij het gemeentebestuur het verlangen, te komen tot een vereenvoudiging van de meteropname en de incasso voor het gas- en het water gebruik. Bij deze rationalisatie dient allereerst de frequentie van de meteropname en de incasso in beschouwing te worden genomen. Aan deze frequentie blijken zeer tegenstrijdige eisen te worden gesteld. Daarentegen is het van een bedrijfs- technisch oogpunt uit bezien nuttig, dat de frequentie zo hoog mogelijk is. De hui dige toestand, waarbij de gewone gas meters eens per maand en de watermeters eens per kwartaal worden opgenomen, is daarvoor de geschiktste. Door deze fre quentie bestaat namelijk de mogelijkheid, eventuele defecte meters zo spoedig moge lijk te vervangen. In het belang van de verbruiker mag bovendien de frequentie van de incasso niet te laag zijn. Vele verbruikers toch ont vangen hun loon per week, zodat het reeds veel zorg baart om het geld voor de thans maandelijkse gasrekemngen bijeen te spa ren. Een periode van twee maanden tussen de opeenvolgende incasso's zou deze moei lijkheden onevenredig groter maken en de betalings-moeilijkheden zouden het gas bedrijf weer extra belasten, afgezien van de gewekte ontevredenheid van het pu bliek. Gezien de bovengenoemde tegenstrijdige belangen menen B. en W., dat grote be hoedzaamheid vereist is bij het brengen van een wijziging in de bestaande fre quenties van meteropname en incasso. De tegenwoordige toestand is als volgt: de gewone gasmeters worden eens per maand opgenomen, waarna de kwitanties zo spoedig mogelijk worden aangeboden. De muntgasmeters worden om de zes we ken opgenomen, waarbij terstond de gas- gelden worden verrekend. De watermeters worden eens per kwartaal opgenomen, waarna de kwitanties zo spoedig mogelijk worden aangeboden. Hieruit blijkt, dat het aantal bezoeken per jaar bedraagt onge veer 320.000 (192.000 aan de „gewone" en 128.000 aan de muntjesverbruikers). Eens per twee maanden Deze werkwijze geeft voor de verbrui kers de meest mogelijke service, doch kan met behoud van «11e ■«'oordelen vereen voudigd worden. Het lijkt mogelijk, de muntgasmeters eens per twee maanden op te nemen. Bovendien menen B. en W., dat bij de gasverbruikers met een gewone gasmeter de kwitantie niet afzonderlijk behoeft te worden aangeboden, doch dat dit kan gebeuren tegelijk met de volgende meteropname. Het aantal bezoeken zou daardoor 232.000 worden, naar B. en W. de raad netjes voorrekenen. Uiteraard zal deze regeling een gering ADVERTENTIE (hel theater met de beste films) HEDENAVOND 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur BURT LANCASTER in de grote avonturenfilm DE KONING DER ZUIDZEE in technicolor Romantiek en avontuur op de eilanden der Stille Zuidzee - Toegang 14 jaar. MAANDAG, DINSDAG 8 uur en ZONDAGMIDDAG 3 uur de meest komische film van het jaar! FANFARE DER EHE Nog maller dan zijn beroemde voor ganger „Fanfare der Liebe". Onbedaarlijke lachsalvo's van begin tot einde! - Toegang elke leeftijd DONDERDAG a.s. in één speciale voorstelling het grote Italiaanse wereldsucces ONSTERFELIJKE MELODIE renteverlies veroorzaken, omdat de gas- gelden drie weken later binnenkomen. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat de schuld aan het gasbedrijf bij verhuizingen iets oploopt. Deze beide nadelen achten B. en W. echter gering in verhouding tot het voordeel, dat het aantal bezoeken met 88.000 of ruim 27% vermindert, hetgeen aangenamer is voor de verbruikers. Boven dien brengt deze maatregel een besparing voor het gasbedrijf met zich mede, hoewel deze besparing uiteraard minder dan 27% groot is, omdat een gecombineerd bezoek voor de meteropname en de aanbieding van de kwitantie langer duurt dan elk der thans gebruikelijke bezoeken. De afdeling Velsen-IJmuiden houdt Dinsdag 9 November in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden-Oost een leden vergadering. In deze bijeenkomst zal verslag worden uitgebracht door de heer S. Zorge, lid van het hoofdbestuur over de behandelde pun ten die 21 September tijdens de hoofdbe stuursvergadering werden behandeld. Te vens zullen de doelstellingen van de N.B. O.B. aan een nadere beschouwing onder worpen worden. Het doel van de bond is de arbeidsvoor waarden voor deze groep onbezoldigde op sporingsambtenaren en bewakingsperso neel van bedrijven, rijks- en gemeente instellingen sociaal verantwoord op te bou wen, hetgeen samengaat met de opbouw van de technische kant van het vak. Het secretariaat is gevestigd: J. Klein, Eems- straat 44; voorzitter: M. J. v. d. Have, Kromme Mijdrechtstraat 11. Aanvoer van hout In de papierfabriek Van Gelder Zonen is Donderdagavond aangekomen het Finse s.s. „Sarpen", dat van de Finse haven Abo een lading van 925 vadem hout aanvoerde. B. en W. delen de raad van Velsen mede, dat het in de eerste suppletoire begroting voor 1954 op de post volgnummer 796 ge raamde crediet van 35.000 voor het her stellen van de boerderij „Slingermuur", gelegen aan de Zeeweg no. 260 te IJmui- den-Oost, door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd bij beschikking van 8 Sep tember. De aan dit herstel verbonden werkzaam heden bestaan hoofdzakelijk uit het geheel vernieuwen van het dak, het treffen van voorzieningen aan muren en ramen, enz., waarbij het uiterlijk aanzien van het ge bouw behouden blijft. In afwachting van de eerl&ng aam dit pand te geven bestem ming, welke deze uiteindelijk ook zal zijn, is het noodzakelijk, dat ook inwendig ver schillende voorzieningen en verbeteringen worden getroffen. Naar raming zal hiervoor een bedrag van 26.000 nodig zijn. Inmiddels bereikte het college een ver zoek van het bestuur van de afdeling IJmuiden-Velsen van het Nederlandsche Roode Kruis om meergenoemd pand tijde- Donderdag 4 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Spurt van Rotterdam. Nestor van Rotterdam. Clothilde M van Londen. Siaro van Le Havre. Albert D van Swansea. Heriot van Leith. Heelsum van Le Havre. Granö van Antwerpen. Twee Gezus ters van Antwerpen. Daniël van Newport. Stientje Ménsinge van Rotterdam. Noordzee van Londen Rijnstroom van Fowey. Steady van Kotka Swift van Londen. Bolt van Londen. Maaike van Londen. Eemstroom van Hull. Arctic van Londen. Jan van Kotka. Sigrid S van Tynemouth. Marva van Port Talbot. Vertrokken zijn: Rehhorst naar Aarhus. Poortvliet naar Kotka. Vechtstroom naar Londen. Rosa Arado naar Vlissingen. Doro thea Siemering naar Brussel. Bele naar Stockholm. Ronneville naar Sijdon. Heike Schlüter naar Skugsund. Norcita naar Esbjerg. Mando naar Hampton Roads. Hol- landia naar Bremen. Grimm naar Rotter dam. Hollandia naar Rotterdam. Deo Fa- vente naar Bremen. Albert D naar Caen. Werna naar Rotterdam. Swift naar Londen. lijk in gebruik te mogen ontvangen als arbeids- en oefencentrum. De werkzaamheden en de uitbouw vain deze organisatie in de gemeente, met name diie van de colonne ten behoeve van de Bescherming Bevolking, wonden door het gemis van geschikte instructie- en oefen- lokalen en van onontbeerlijke magazijn en opslagruimte in hoge mate belemmerd. Het gebruik als zodanig van schoollokalen, waar geen materiaal kan worden opgesteld en iedere outillage ontbreekt, is volkomen ontoereikend gebleken. Gelet op het belang, dat de gemeente heeft bij een goed functionnerend Roode- Kruis werk en bij een goed itnigericht en grondig geïnstrueerde colonne als boven gemeld in het bijzonder, menen B. en W. dat er alleszins reden is om het verzoek to't wederopzegging in te willigen. In het kader van het Interkerkelijk over leg in Radiozaken (IKOR) zal Zondag avond ter gelegenheid van de feestdag van de heilige Willibrordus een Vesperdienst, gewijd aan de stichter van Nederlands kerk worden uitgezonden uit de kathedrale Oud- Katholieke kerk van St. Gertrudis te Utrecht. De uitzending begint om vijf uur over de zender Hilversum 2. ZilvermeeuwenKinheim (te Amster dam 14.30 uur): Kinheim: E. de Boer; A. Paap en Xh. v. Vuuren: R. Haan, J. H. v. d. Wateren en J. v. Dijk; J. Starreveld, J. v. Eyken, Slui ter, W. Groeneveld en H. de Vries. VVBPurmersteyn (op „Watervliet" 14.30 uSró: VVB: R. Nieuwenhuys; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, P. de Wolf en J. Kers bergen; G. Steinvoort, J. v. d. Linde, A. Both, P. Bleeker en F. Morlang. DSSIEV: IEV: N.N.; H. Zonneveld en J. Metten; A. Leering, D. de Reus en J. Meurs; H. Boot, J. Willemse, J. Fijen, J. de Reus en A. C. Leering Voor de „Statenkring Velsen" van de C.H.U. sprak gisteravond ds. J. Wiersma, Ned. Hervormd predikant te Wjjk aan Zee, over het mandement der bisschoppen, waar na wethouder 3. C. Assclioff een beschou wing hield over de gemeentepolitiek, bezien uit christelijk historische gezichtshoek en daarna een aantal vragen van toehoorders beantwoordde. De heer G. van den Boogaard, voorzitter van de „Statenkring Velsen", verwelkomde de belangstellenden voor deze eerste sta tenvergadering van dit seizoen, tevens de eerste bijeenkomst van de nieuwe staten kring, waartoe slechts de leden van de C.H. kiesverenigingen Velsen, Beverwijk en Heemskerk behoren. Door het houden van meer dergelijke bijeenkomsten hoopt zij een grotere binding van de leden onder ling te bewerkstelligen ook in tijden waarop geen verkiezingspropaganda wordt gemaakt en gemeenschappelijk te trach ten het grote goed van de vrijheid te be waren. „Vrijheid, welke verdedigd moet wor den tegen het oprukkend Katholicisme" naar de praeses zei. Ds. J. Wiersma sprak vervolgens over het mandement der bisschoppen. Allereerst over de achtergrond ervan, vervolgens over de inhoud en tenslotte de beoordeling van het mandement. Voor velen, aldus spreker, kwam dit mandement gelijk een donderslag bij hel dere hemel, zonder enige aankondiging vooraf. Hij meent echter in de rede van mgr. Alferink in het Stadion in Utrecht de eer ste klanken van het mandement gehoord te hebben en ziet het als een logisch gevolg van de enorme afval van de R.K. gelovigen en de vervreemding van de doorsnee Ka tholiek van zijn kerk, welke de laatste drie decennia steeds toeneemt. Verder zag ds. Wiersma het mandement als blijk van er kennen van het mislukken van de grote gezinnen-politiek. Hierdoor immers zou wel een kwantitatieve, doch geen kwalitatieve vooruitgang zijn bereikt. De room van het Rooms-Katholieke gezin, zo zei spreker, verdwijnt in het klooster, „waardoor slechts tweede rangs kopstukken beschikbaar ko men, zoals o.m. bij de laatste kabinetscri sis is gebleken". Vervolgens gaf spreker zijn reactie op het mandement, niet uit sociaal politiek oogpunt bekeken, maar uit dat van predi kant en hekelde de houding van de heer Tilanus wegens zijn lauwe opvatting. In eigen kring Wethouder J. C. Asschoff hield daarna een beschouwing over gemeente-politiek onder de titel „In eigen omgeving". Spre ker stelde vast dat de houding van de C.H. niet alleen in eigen kring moet worden be paald, doch dat bijvoorbeeld ook de Euro pese integratie grote belangstelling ver dient. Wat echter de gemeentepolitiek betreft betreurde hij het dat men in eigen kring vaak niet op de hoogte is wat er in de C.H. omgaat. Daarnaast ziet hij de nood zaak dat ook anderen zich een beter oor deel kunnen gaan vormen over de ziens wijze van de C.H.U. Het annexatie-(of fusie-)probleem werd als eerste onder het mes genomen. De heer Asschoff toonde zich geen voorstander van grote gemeenten waar recreatieterrein moet verdwijnen voor industrie en woon wijken en de mensen een nummer worden in de maatschappij, terwijl de bijzondere waarden van het dorpsleven verloren gaan. Daarnaast werkt bijvoorbeeld het continu- systeem der grote industrie vervreemding van kerk en cultureel leven in de hand. Aan de andere kant had hij een open oog voor de voordelen welke een fusie kan brengen, zoals bijvoorbeeld op het terrein van bestuur van gemeente en organisatie IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: H. de Jonge, M. K. Hofstedestraat 48, tel. 5652 en P. C. de Weerdt, Stationsweg K 5, tele foon 4614. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Oepts, Zeeweg 295, telef. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 12 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: J. H. M. Rolink, Duinvliet- straat, Velsen-N., tel. 3745. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: M. A. de Ruyter, Dr. Schuytstraat 44, Be verwijk, tel. 3553. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst w >rdt waar genomen door Apotheek, v. d. Kolk, Zee straat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Elswout Apotheek, Rloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 en Sant- poortse Apotheek, Eloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden en IJmuiden-Oost, zr. De Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378; voor Velsen- dorp, Velsen-Noord en Driehuis, zr. Koerse, Lecuweriklaan 21; voor Santpoort, zr. De Jong, Brederoodseweg 43, telefoon K 2560 8756. HEEMSKERK Dokter J, H. Schutte, Kerklaan 9, tel. 02512 266. „Roozenburg heeft in de laatste zes jaar getoond de sterkste dammer ter wereld te zijn, doch u mijnheer Huisman is dit jaar zeker de sportiefste damspeler ter wereld". Dit waren de woorden van wethouder H. de Boer tijdens de slotmeeting in het tournooi om het wereldkampioenschap dammen van de match Roozenburg- Huisman. Want bij alle lof die Roozenburg werd toegezwaaid waren de 12 sprekers het erover eens dat Huisman een sieraad is in de Nederlandse damwereld. Opnieuw, sinds 1 December 1948, heeft Roozenburg een uitdager afgeslagen. Twee maal in een rondtournooimaar ook twee uitdagers Keiler en Huisman, wist Roozenburg in deze zes jaren te kloppen. Als sterk speler is Roozenburg grote lof toegezwaaid, maar in deze rubriek zij het ons vergund de uitdager Huisman eens voor het voetlicht te brengen. Op 21 November 1922 werd Wim Huisman in Leiden als zoon van een groentehandelaar geboren. Al tijdens zijn jeugd was zijn ge zondheidstoestand anders dan gewoon en toen Wim op 13-jarige leeftijd zijn eerste operatie onderging, leerde hij in het zieken huis het dammen als schuifspel. „Onbekend maakt onbemind", maar toen Wim eenmaal de geheimen van het schuiven had over wonnen, begon het honderdruitenspel hem te boeien. In 1936 speelde Huisman voor het eerst mee in het jeugdtournooi om het kam pioenschap van Leiden en hij wist zich één te plaatsen. In 1938 volgde zijn promotie naar de hoofdklasse als 16-jarige speler en toen Wim dat jaar meespeelde om het kampioenschap van Leiden wist hij de titel te veroveren. Zijn bijzondere aanleg en stu die brachten hem in 1941 in het lands kampioenschap. In totaal speelde Huisman acht keer mee en slechts één keer wist hij zich niet bij de bovenste zes spelers te hand haven. Driemaal bracht hij de provinciale damtitel op zijn naam en in 1953 won hij vóór Keller, ir. Van Dijk en tal van andere zeer sterke dammeesters de nationale damtitel. Dat gaf hem het recht de strijd aan te bin den tegen de overige landskampioenen en op overtuigende wijze wist Huisman deze voor wedstrijd om de wereldtitel te winnen. Daarna kreeg hij het recht de wereldkam pioen Roozenburg in de zojuist afgelopen strijd uit te dagen. Tot en met 1950 was Huisman een zeer levendige en prachtige va-banque speler, na dien is hij van inzicht over het partijspel veranderd.. Daarom werd hij na 1950 een moeilijk te kloppen tegenstander en verloor bijna geen partij meer. Maar door dit over zichtelijk snel won hij verhoudingsgewijze weinig partijen, omdat deze spelopvatting nu eenmaal grote risico's uitsluit en het spel weinig productief is. Huisman is recordhouder blindspel, (zes partijen tegelijk) en gaf in de afgelopen jaren tal van simultaanséances zowel in het binnen- buitenland. Tijdens het bezoek van H. M. de Koningin in het voorjaar 1954 aan Le'den werd Huis man aan de vorstin voorgesteld. Een handicap voor Huisman was altijd dat hij in het district Leiden steeds geheel alleen op grote hoogte stond. Daarom was het voor hem vrij gemakkelijk Om 14 achtereenvol gende jaren het kampioenschap van Leiden te veroveren. Strijd tegen Roozenburg Vier partijen verloren en acht partijen remise was,het resultaat van zijn match met Roozenburg. Het beste gedeelte van de match was de eerste helft en sportief aan vaardde Wim de raadgeving van oud-wereld kampioen Ben Springer tijdens het slot- diner, die zei dat Wim meer moet vechten om een vechtjas als Roozenburg te kloppen. Maar ondanks zijn nederlaag gaat Huis man opnieuw proberen in het voorjaar 1955 de landstitel te veroveren. Na een week rust en vacantie moet Huis man helaas weer in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij bezit echter het voorrecht dat hij ook zijn hobby op het ziekbed kan beoefenen en juist het honderdruitenspel hem daar vreugde kan schenken. Hier volgt een uiteenzetting van de elfde partij in Santpoort. Dit was de stand na de 13e zet: WÊ W/ üi Wm Wz. Wm W%. w. bmtt. wm. 'mm. wm. Roozenburg speelde als 14e zet 3430 en dit karakteriseert de wereldkampioen. Want geen tweede speler in Nederland had er over gedacht om 34 naar 25 te spelen en daarmede de korte vleugel voor het verdere spel uit te schakelen. Maar Roozenburg zocht terwille van alles verwikkelingen en rekende terecht uit, dat de strijd tussen wits lange vleugel en zwarts korte vleugel in het voordeel van hem moest eindigen. Hoogst belangwekkend is daarom het volgend spel- verloop. 14. 34—30 7—11; 15. 30—25 12—17; 16. 27—22 18x27; 17. 31x22. Nu kon Huisman vereenvoudigen met 2127 maar hij gaf de voorkeur aan verwi! kelingen. 17.24—29 18. 33x24 20x29 Er dreigden verschillende aardige zetjes. Op 3933 volgt 1924 naar dam. Op 3934 wint zwart een stuk door 1420, 25x14, 19x10, 28x19, 13x24 34x23, 17x19. Maar Roo zenburg speelde een pracht zet nl. 3631. De stand na de 19e zet 3631 luidt: Zwart: 1, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19. 21, 23, 26 en 29. Wit: 22, 25, 28, 31, 32, 37, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 45, 46, 47 en 48. Aardig is dat 2127 werd verhinderd door 32x12, 23x41, 47x36, 8x28 en 39—34. Maar met het spelen van 3631 moest wit terdege de tempi berekenen, wat practisch kon het spel geheel vastlopen. Wie aan zet is als het spel vast staat, is verloren. Men lette op het volgende spel 19. - - - 17; 20. 3127 712; 21. 47—41 12—18; 22. 39—34. In deze stand beging zwart een rekenfout en verloor door 2631 een stuk. De stand voor 2631 was: Zwart: 3, 5, 6 8, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19. 21, 23, 26 en 29. Wit: 22. 25, 27, 28, 32, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42. 43, 44, 45, 46 en 48. Laten wij eens aannemen dat Huisman 2631 niet blunderde en het op de tempi had laten aankomen, dan zou nog goed merk baar geweest zijn dat Roozenburg de tempi in handen had en daardoor winnaar van deze partij kon worden. B.v. inplaats van 2631 nu eens 15—20, 34—30, 20—24, 44—39, 5—10, 39—34, 10—15, 43—39, 15—20, 39—33, 8—12, 4136. 38, 3631 en wit heeft nog vier tempo's en is winnaar. Overzicht 8ste party van openbare diensten en onderwijs, welke vooral in de kleinere gemeenten vaak ge brek aan geschoolde krachten hebben. Hij achtte het in het geheel niet belang rijk dat ieder die in een bepaalde gemeente werkt er ook woont. Volgens de heer As schoff is het niet erg als de randgemeen ten naar draagkracht zorgen voor recrea tieterrein voor de grote steden, zoals Vel sen en Santpoort en aan het strand Haar lem hierin terwille is. Een ander gedeelte van het gemeente programma, dat nader werd bekeken is onderwijs en cultuur, waarbij spreker spe ciaal het kleuteronderwijs belichtte. Van zelfsprekend werd ook de rede van prof. Gerritsen erbij gehaald en de heer Asschoff achtte zich gelukkig in Velsen gelijkstel ling van de verschillende vormen van kleu teronderwijs te hebben, tenminste wat de financiële zijde betreft. Hij roemde Velsen als een voorbeeld voor andere gemeenten, zonder verder namen te noemen Ook de medische controle op de scholen passeerde de revue evenals de studiebeur zen, terwijl last but not least de sociale zorg besproken werd. Komend jaar zal Vel sen het beschikbare bedrag voor studie beurzen met f 2500 vergroten. Vele interessante vragen moest spreker nog beantwoorden alvorens de heer B. de Boer op een vergevorderd uur de bijeen komst kon sluiten. Telepathie in Luxor De telepaath en helderziende Burlisto zal op Donderdag 11 November in het Luxor theater te Beverwijk optreden. ADVERTENTIE in prima dessins en kwaliteit Stylemaster Faiisworth Eorsalino Herenmodes en Confectie KENNEMERLAAN 24 Telefoon 4963 GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Veiser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 6 tot en met Zaterdag 13 November. ZATERDAG 6 NOVEMBER IJMUIDEN Accordeon Ver. „IJmuidens Roem", 20 uur, Patronaatsgeb., concert. Ver. v. Vri.jz. Herv., zaal Abelenstraat, bazar. „Pieter Vermeulenmuseum", Cultureel Gebouw, Moerbergplantsoen, geopend van 1417 uur. ZONDAG 7 NOVEMBER IJMUIDEN „Alcura", 10 uur, Rex, filmochtend. MAANDAG 8 NOVEMBER IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. VELSEN-NOORD Toneelver. „Concordia", 19.3021 uur, receptie gouden jubileum in gebouw Con cordia. DINSDAG 9 NOVEMBER VELSEN-NOORD Vrouwenbond P. v. d. A„ 20 uur, Gem. Ontspanningslokaal v. Diepenstraat, bij eenkomst. WOENSDAG 10 NOVEMBER IJMUIDEN „Pieter Vermeulenmuseum", Cultureel Gebouw, Moerbergplantsoen, geopend van 1417 uur. Rex Theater, 20 uur, afscheid Heintje Davids. Buurt- en Speeltuinver. D.S.S., 20 uur, Thalia, cabaretavond. Ned. Chr. Vrouwenbond IJmuiden West, 20 uur, Cultureel Gebouw, bijeenkomst. Dit was de stand van de 8ste partij, na de 29ste zet van wit. Roozenburg met zwart aan zet weet nieuwe spanningen op te wekken door een voortzetting en spelonbouw, welke feitelijk afkomstig is van de Canadees Dagenais. Piet speelde 29.22—27. Op 37—31 kan 25—30 volgen. Op 34—29 volgt 18—23. Dus staat wit ineens onder druk. 30. 4540 2126. Nu moest wit om aan alle dreigingen te ontkomen wel besluiten tot 31. 47—41 18—22. Weer kan er niets gebeuren. Op 37—32 volgt 813 en 2430. Op 3429 de meerslag 27—31. Dus moet 32. 33—29 24x33; 33. 28x39 19—23; 34. 38—33 12—18; 35. 35—30 7—12; 36. 40—35 8—13; 37 43—38? Stand na de 37ste zet van wit luidt: Wit: 30, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 41, 42 en 49 Zwart: 2, 4, 12, 13, 17, 18, 22, 23, 25, 26 en 27. Het was beslist jammer dat Roozenburg hier de kans miste om te winnen. Door 2731, 36x27 22x31 te spelen moet 4136 worden gezet, waarna 23—29 en 1823 wint door 1319 en 2329. Zowel Huisman als Roozenburg konden alle moeilijkheden niet de baas, omdat dit spel te moeilijk was. Wij komen wel eens weer op deze match terug. Nieuwe prqsvraag In de maand November plaatsen wij ook weer een viertal problemen. Als prijs stellen wij voor onder de goede oplossers te ver loten het zojuist verschenen tournooi- boekje met aantekeningen van alle partijen uit het tournooi 1954 om het kampioenschap van Nederland, door Piet Roozenburg. De stand van het le vraagstuk: Een fraai probleem van H. Laros. Ook het eindspel aangeven. Zwart: 9. 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 21, 22, 23, 25 ên 28. Wit: 20, 24, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 42, 43 en 44. Wit speelt en wint. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden, I. v. A. O., 20 uur, Cultureel Gebouw, lezing. VRIJDAG 12 NOVEMBER IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. ZATERDAG 13 NOVEMBER IJMUIDEN Accordeon Ver. „IJmuidens Roem", 20 uur, Patronaatsgebouw, concert. „Pieter Vermeulenmuseum", Cultureel Gebouw, Moerbergplantsoen, geopend van 1417 uur. BIOSCOPEN Rex, Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maan dag 20 uur, „De drift in het bloed" Zondag 15 uur „Gedwongen verraad" Donderdag 20 uur, „Harvey". Thalia, Vrijdag 20 uur, Zaterdag en Zon dag 19 en 21.15 uur, „De koning der Zuidzee" Zondag 15 uur, Maandag en Dinsdag 20 uur, „Fanfare der Ehe" Donderdag 20 uur, „Onvergetelijke me lodie". Volgens de ranglijst behoort de tegen stander van „IJmuiden" voor Zaterdag tot de zwakkere zusjes. Uit de vijf gespeelde wedstrijden behaalden zij slechts twee punten. Het zou dus een overwinning moe ten worden voor de WlJ'ers. Maar zover is het nog lang niet. Enige jaren geleden ontmoetten de IJmuidenaren PVF in een tournooi en ondanks een groot overwicht werd het tenslotte toch een nederlaag; WIJ mag heus wel op zijn tellen passen. Jammer is het dat v. d. Plas enige weken afwezig is wegens herhalingsoefeningen. De opstelling luidt nu: Koster; Wielinga, Nederlof; Boudewijn, R. de Boer, G. de Boer; v. d. Steen, v. Genderen, Langbroek, Guijt, Ramakers. Het programma voor de lagere elftallen bevat een zeer zware wedstrijd van het tweede elftal tegen RCH. Het programma luidt verder: RCHIJmuiden 2; Zand- voortmeeuwen 2IJmuiden 4; SVJ 5— IJmuiden 5; Junioren: Kennemerland c IJmuiden a; Adspiranten: IJmuiden a Kennemers b; Kinheim bIJmuiden b; IJmuiden cKennemers c. De Velser Basketball Vereniging „Exer citia" heeft Woensdagavond de eerste alge mene ledenvergadering gehouden. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het eerste jaar voor deze vereniging niet slecht is geweest. Niet minder dan drie kampioen schappen werden in de vorige wintercom petitie behaald. Het bestuur werd alsvolgt geformeerd: J. J. Roosenstein, voorzitter, Vlierstraat 14; A. Gaastra, secretaris, Da Genestetlaan 45; mejuffrouw D. v. d. Mo len, penningmeesteresse, v. d. Heisstraat 13; A. Blok, vice-voorzitter, Gijzenvelt- pi. 131; mejuffrouw B. Visser, 2de secr., Warmenhovenstraat 66. Als trainer treedt op de heer J. J. Roo senstein. Getraind wordt deze winter in de sporthal van het Velser Gymnasium, 's Maandagsavonds van 7.3010 uur. De voorzitter deelde mede dat het in da bedoeling ligt om te komen tot adspiran- tenteams voor jongens en meisjes van 12— 16 jaar. Verder kunnen ook bij de junioren (tot 18 jaar) fen de senioren, jongens en meisjes, respectievelijk dames en heren ge plaatst worden. c Prijzen van Donderdag. Gr. tong 3,70— 3,40; grm. tong 2,60—2,44; kim. tong 2,24—2,08; tong I 2,20—2,—; tong II 2,02—1,86; tarbot I 2,302,zalm 6,per kg. Kim. schol 66—52; schol I 63—55; schol II 50—17; schar 26—20; haring 14—10; grm. schelvis 45; kim. schelvis 40—32; schelvis I 30—26; schelvis II 22,50—14,50; wijting 14—8; gr. gul 45—40; m. gul 4734; kl. gul, 2115; kl. rode poon 2816, per 50 kg. Aanvoer van Donderdag. 425 kisten tong en tarbot, 340 kisten schol, 75 kisten schar, 5000 kisten haring, 765 kisten schelvis, 500 kisten wijting, 80 kisten gul, 5 kisten poon. Totaal 7190 kisten. Besommingen van Donderdag. RO 2 f7280: KW 24 f26760; KW 104 f4990' KW 77 f938; IJM 230 f817; TX 33 f2670; TX 14 f 1680. Verse haring: IJM 283 f6115; KW 38 f2900; KW 141 f5590; KW 67 f6230; KW 127 f7950; KW 159 f4690: KW 20 f5590; KW 86 f 3770.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 15