Kennis van irrigatie is van toenemend belang r:«..n Proces-Schmidt te Djakarta sleept zich moeizaam voort PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Nell Herbert Wereldnieuws Nergens pqn? Nederlandse civiel-itigenieurs moeten haar niet verwaarlozen Raadsman bracht nieuwe bewijzen tegen Tomasoadoch deze ontbrak De radio geeft Zaterdag Prijsstijging ten gevolge van loonronde zal drukken op vergeten groepen Antwoord aan Kamerlid: wachten op commissie TocU ió ket zo VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 KLM-Super Constellation „Atoom" in Tokio Huid uitslag MEENK'Sjgsgi. POEDERS ii f Binnenkort voorstellen inzake huurverhoging Kerkelijk Nieuws ylP* ZIJLSTR.56 Dr. Blom over alternatief revaluatie of loonronde Kort nieuws EEN GOED PORTRET Toto-atelier Ex-sergeant konstabel Fontein geeft niet op SUEZ- KANAAL Bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de irrigatie aan de technische hogeschool te Delft heeft ir. F. M. C. Berkhout in de aula der hogeschool een rede uitgesproken over het onderwerp ,,De waarde van kennis van irrigatie voor da Nederlandse civiel-ingenieur". In deze rede verdedigde hij met klem van argu menten de stelling, dat de kennis van ir rigatie ook in de tegenwoordige omstandig heden waarde heeft voor zeer veel Neder landse civiel-ingenieur s. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de leerstoel in de irrigatie, welke destijds aan de T.H. werd opgericht om de aanstaande ingenieurs voor een taak by de Waterstaat in Nederlands-Indië op te leiden, na het zelfstandig worden van Indonesië niet al leen werd gehandhaafd, maar de bestude ring van het vak zelfs weer, zij het in be knopte vorm, voor alle aanstaande civiel- ingenieurs verplicht werd gesteld. Ir. Berkhout vestigde er de aandacht op, dat er in verscheidene delen van de wereld grote woestijngebieden zijn waarvan vele door water in cultuur zouden kunnen wor den gebracht. Het brengen van bevloei- ingswater naar die woestijnen zal geen ge makkelijke taak zijn en is in vele gevallen zelfs practisch nog niet goed mogelijk. De techniek maakt echter grote vorderingen, aldus de spreker, en wat vandaag tech nisch of economisch onuitvoerbaar ïykt, zal wellicht over enige tientallen van jaren binnen het bereik der mogelijkheden liggen. Met het oog daarop herinnerde hij aan de bestudering van de mogelijk heid tot afsluiting van de Straat van Gibraltar, waardoor de Middellandse Zee een groot zoet-watermeer zou wor den, dat irrigatiewater voor de Sahara zou kunnen leveren. Ook vestigde hij de aandacht op de techniek van de ontzilting van het zeewater, welke grote vorderingen maakt. Er is een taak van grote omvang in de wereld weggelegd voor de irrigatie ingenieur. En gezien de snelle groei van de wereldbevolking heeft die taak een grote urgentie. Na te hebben herinnerd aan de goede dingen, welke Nederland op irrigatiegebied in het voormalige Nederlands-Indië heeft gedaan, memoreerde de spreker de ver- t schillende verschuivingen, welke na de tweede oorlog zijn opgetreden en hij noem de onder meer de hulp aan technisch min der ontwikkelde landen. Ook moet door ons land hulp bij irrigaties worden geleverd in de nog bestaande rijksdelen overzee, voor al in Nederlands Nieuw-Guinea en in Suri name. Tenslotte bestaat echter ook in Ne derland zelf behoefte aan enige kennis van irrigatie. Voorts deelde hij mee dat bij vergelijking van de opbrengsten van beregende en niet- beregende proefvelden is gebleken, dat de opbrengstverhoging als gevolg van de kunstmatige beregening bij zeer droogte- gevoelige gronden 50 percent of meer (bij gerst zelfs meer dan 100 percent) kan be dragen. De spreker constateerde, tenslotte dan ook, dat irrigatie een belangrijke plaats in de wereld inneemt en in Delft het bijbren gen van enige kennis van irrigatie aan de aanstaande civiel-ingenieurs niet als een luxe mag worden beschouwd. TOklO (Reuter) De eerste „Super constellation", die de KLM heeft gebruikt op de luchtlijn AmsterdamTokio, is Don derdagochtend, met een aantal zakenlieden en journalisten uit Nederland, Pakistan, India, Ceylon en Thailand aan boord, in de Japanse hoofdstad aangekomen. De aankomst van het vliegtuig, de „Atoom", was vertraagd door verscheidene uren oponthoud in de Thailandse hoofd stad Bangkok, veroorzaakt door wachten op een ten Zuiden van Okinawa gesigna leerde wervelstorm. ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt da kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen e.\ geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP ADVERTENTIE riaal legen koorts, kiespijn. Hanoi past zich aanaan de teruggekeerde „vrede" en de bezetting door Vietminh troepenFoto: een Vietminh wachtpost bij de Doumer-brugZelfs de vrachtwagen van het type Molotova op de brug toont merkwaardig veel gelijkenis met vrachtwagens van de Westelijke geallieerden. DJAKARTA (Aneta) Heden is de rechtszaak tegen de Nederlander Schmidt, die verdacht wordt van subversieve activi teiten, voor het Iandgerecht te Djakarta voortgezet. De verdediger, mr. Bouman legde 19 kwitanties over, ten bewijze, dat de gearresteerde Jungschlager in de twee de helft van 1950 geregeld geld kwam op nemen bij het bijkantoor te Maastricht van de Amsterdamse Bank, terwijl volgens getuige Tomasoa de heer Jungschlager in die tijd een bijeenkomst op de onder neming „Dramaga" zou hebben geleid. Mr. Bouman verzocht Tomasoa hierover nader te horen, maar aangezien deze getuige niet aanwezig was, werd dit verhoor uit gesteld. Tijdens het voortgezet verhoor van ge tuige Haris Bin Suhaemi, voormalig lid van de Darul Islam en koerier van Karto- suwirjo werd enige opschudding in de zaal verwekt, toen de getuige op de vraag van de rechter waarom de Darul Islam voortging met plunderen en brandstichten, verklaarde: „dit doet de Darul Islam nooit. Brandstichten en plunderen is het werk van elementen, die de naam van de Darul Islam wensen te besmeuren". Getuige verklaarde voorts, dat ook een Amerikaan een rol heeft gespeeld in het ondergrondse werk tegen de Indonesische regering. Hij verhaalde voorts uitvoerig, dat hij Schmidt in het „Hotel der Neder landen" had zien spreken met de leider van de Darul Islam, Kartosuwirjo. Voorts werd hij ondervraagd over zijn ontmoeting met Schmidt in Pameungpeuk aan de Zuidkust van Java, waar getuige met vijftien leden van de Darul Islam een duikboot met wapens, naar zijn zeggen, wachtte. De duikboot kwam na enkele dagen wachten. De getuige had nog nooit een duikboot gezien en zag alleen, dat het schip zwart was. In een rubberbootje kwamen „twee Ambonnezen en een Euro peaan naar de kust. Een Ambonnees, al dus Haris, had zich voorgesteld als Manu- sama. De getuige zei eerst, dat het een Hollander was, later dat het een Ameri kaan was. De rechter herinnerde hem zijn HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en lit. kalender 8.00 Nieuws, weerbericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Boekbespreking. _4.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.00 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.40 Or kestconcert. 15.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Ham mondorgel. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en litteraire kalender. 19.45 De Zilvervloot. 20.15 Geva rieerd programma. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Platen. 22.00 Wie 't weet mag 't zeggen. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23 15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Mezzo-sopraan en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Staatsiebezoek Keizer Haile Selassie. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Orgel. 15.20 Albert Hahn en zijn tijd, gesprek. 15.40 Muzikale causerie. 16.00 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.15 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 17.00 Actualiteiten. 17.35 Accordeonorkest en so list. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: At lantisch allerlei, Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 Augustinus werd 1600 jaar gele den geboren, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.C5 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.45 De molen aan de rivier, hoorspel. 23.15 Nieuws. 23.3024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20 5722.15 Relais van de Bayensche Rundfunk; La Finta Giardiniera, opera. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Platen, 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Amuse mentsorkest. 16.45 Engelse les. 17.00}Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroeporkest. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.4024.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelin gen. (Op 224 en 49 m.). 22.00—22.30 Nieuws, zoeven verschenen en: Spiegel van de week, sportjournaal. (Op 224 m.). In zijn antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag betreffende de rijksbegroting 1955 zegt de minister van Financiën over de huurverhoging en de eventuele vorming van een egalisatiefonds onder meer, dat concrete voorstellen van de zijde deir regering de Kamer nog niet hebben bereik't, zodat hij zich in dit sta dium ervan onthoudt in discussie te treden over de vraag, in hoeverre een heffing van de eigenaars van het vóóroorlogse woning bestand gerechtvaardigd moet wordten ge acht. De minister verwijst naar binnenkort in te dienen voorstellen. Op d*e vraag, welke invloed voor dè financiën van het riik voortvloeit uit elke 5 percent huurverhoging, antwoordt de minister, dat, om een schatting te maken van de betekenis van een huurverhoging voor de opbrengst der br'astingen, men in de eerste plaats rekening dient te houden met de hogere inkomsten der huiseigena ren. Daarnaast is het echter noodzakelijk zich een beeld te vormen van de gedragin gen van huurders en verhuurders. Van belang is in welke mate de verhoging van de huren leidt tot een vermindering van de bestedingen van de huurders, respec tievelijk een toeneming van de bestedingen van de verhuurders. Een en ander is be palend voor de invloed van de huurver hoging op de economische activiteit. Ra mingen omtrent deze reacties kunnen niet worden opgesteld. Daarom kan de minister slechts onder veel voorbehoud meedelen, dat zijns inziens een verhoging der huren met 5 percent zonder compenserende maat regelen zal leiden tot een hogere opbrengst aan belastingen tot een bedrag van 5 a 10 mill'ioen gulden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Katwijk aan Zee (vac. P. Pras) (toez.) A. J. v. Oost te Vriezenveen. Geref. Kerken Bedankt voor Wageningen (2e pred.pl.) A. Vellema te Veendam. Geref. gemeenten Tweetal te Zeist A. de Blois te Rotter- dam-Z. en A. Verhagen te Kampen. ADVERTENTIE Haarlem - Tel. 11828 HETELUCHT-OLIEKACHELS met carburator 299. Uit voorraad leverbaar Demonstratie dagelijks Tijdens een bijeenkomst van het bestuur van het departement Haarlem van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel hield dr. F. W. C. Blom, directeur van De Twentse Bank N.V. te Utrecht gis termiddag een referaat over het onderwerp „Revaluatie als alternatief voor een loon ronde". Dr. Blom begon zijn voordracht met te motiveren, dat 't huidige tijdstip het meest gunstig is om over een revaluatie, dat is een koersverhoging van de gulden ten op zichte van het buitenland, te spreken. In da geschiedenis der economie zijn talrijke voorbeelden aan te wijzen van situaties, waarin bepaalde economische geruchten reeds als zodanig zulke verstrekkende ge volgen hadden, dat als enige oplossing een verwezenlijking van het gerucht kon vol gen. Aangezien het een onmogelijkheid is een revaluatie op een loonronde te laten volgen, meende spreker geheel vrijuit over revaluatie te kunnen spreken, nu onlangs een loonronde gerealiseerd is. De heer Blom wees in dit verband ter loops op de mogelijkheid, dat de laatste loonronde in niet geringe mate zou zijn voortgekomen uit geruchten, die daarover reeds geruime tijd de ronde deden. Spreker schetste in het kort de noodzaak van de economische maatregelen, die nu als loonsverhoging is verwerkelijkt. Neder land als goedlioopte-eiland in Europa was niet te handhaven, omdat in een periode van liberalisatie en het slechten van eco nomische en financiële grenzen een ver groeiing met de internationale markt ont stond, die het noodzakelijk maakte dat de eigen marktstructuur op internationaal niveau werd gebracht. Het zelfbeschik kingsrecht werd steeds afhankelijker en prijs- en loonpolitiek diende in harmonie met de buitenlandse te worden gebracht. De onhoudbaarheid van het goedkoopte- eiland bleek de laatste jaren, toen de im port zo sterk achterbleef bij de export, waardoor een actieve handelsbalans ont stond, die tot een actieve betalingsbalans leidt. Er ontstond dus een grotere koop kracht, die een prijsstijgende factor be tekent. Spreker verklaarde, dat de laatste loon ronde snel invloed zal hebben op de be talingsbalans en een remming op de export en verruiming van de import zal be tekenen. Meer goederen het land in en meer geld er uit betekent een prijsdruk- kende factor. Niettemin zal de loonronde de prijzen tenminste tot internationaal peil doen stijgen, gezien de grotere koop kracht. En deze lichte prijsstijging drukt vooral op de vergeten groepen zoals de ouden van dagen en de heer Blom achtte het on bevredigend, dat juist zij offers moeten brengen In een tijd van grotere welvaart. Hij meende, dat beter de gulden gerevalu eerd had kunnen worden volgens hetzelf de percentage. De lonen zouden zijn gelijk gebleven maar de prijzen zij het na langere tijd lager geworden. Het ge volg van de revaluatie zou juist omge keerd zijn van dat van de loonronde, die langzaam in een prijsverhoging verwatert. Wel meende spreker, dat de stijgende pro ductie een compenserende werking kan hebben op de sterke klap, die de betalings balans door de loonronde ondervindt. De heer Blom betoogde de voordracht niet te hebben gehouden om nog eens na te kaarten over de loonronde, maar om duidelijk te maken welke mogelijkheden er in de toekomst zijn als zich een gelijke situatie als in het begin van dit jaar voordoet, bijvoorbeeld als het buitenland het prijspeil ook gaat verhogen. Als het binnenlandse prijspeil een dalend karakter heeft verdient een loonsverhoging voor keur boven een revaluatie, die past bij een stijgend prijspeil. Met name doelde spre ker hierbij op de compenserende werking van revaluatie bij een huurverhoging, waarbij revaluatie tegenover de hogere huren laffere prijzen in andere goederen veroorzaakt. B. en W. van Amsterdam stellen de ge meenteraad voor de vermakelijkheidsbelas ting op bioscoopvoorstellingen met 10 percent te verlagen en te brengen van 35 op 25 per cent. Op voorstellingen met een Nederlandse speelfilm als hoofdfilm zal 10 percent van de opbrengst worden geheven. Door de verla ging van deze belasting tot 25 pet. zal een vermindering in de belastingopbrengst ont staan van ongeveer drie ton per jaar. Wegens het verblijf van de Keizer van Ethiopië op het landgoed De Hoge Veluwe zal gedurende het weekeind van 6 tot 8 November de hoofdingang van het nationale park De Hoge Veluwe tussen Otterloo en Hoenderloo gesloten zijn. Alle andere ingan gen zullen normaal open blijven. Boven dien zal rekening moeten worden gehouden met een gedeeltelijke afsluiting van de ter reinen, met name in de omgeving van het jachtslot St. Hubertus. In de nieuwe zittingszaal van het ge rechtshof in het Amsterdamse Paleis van Justitie is vanmorgen mr. W. H. Overbeek, laatstelijk substituut-officier van Justitie in het arrondissement 's Gravenhage, geïnstal leerd als advocaat-generaal bij het gerechts hof in de hoofdstad. 43. Zwemmend als een aal gleed de slan genmens door het water en zo bereikte hij onopgemerkt het bootje, dat Panda en de meesterbuikspreker wilden huren. Vlug en lenig hees hij zich over de rand en ver stopte zich in de bergruimte, die zich ach terin bij het roer bevond. Het was een zeer beperkte ruimte, maar een slangen mens weet zich nu eenmaal te plooien. „Dit is een magnefieke plaats", mompelde hij tevreden, „straks krijgen Echo en Pan- do een verassingki in extremo!" Panda en de buikspreker konden niet vermoeden, dat zich in het kleine bootje een blinde passagier ophield. Zij stapten welgemoed aan boord en zetten koers naar het jacht van de barones van Edelstein. „Joho, joho! Motorjacht Spankler in zicht!", riep Eric Echo monter, „klaarmaken om te enteren!" „We zijn die boeven toch lekker te vlug af geweest", zei Panda tevreden. „Nu kun nen we de barones nog op tijd waarschu wen. Als ze dan aan boord komen om de gestolen pop te verkopen, zullen ze warm ontvangen worden. De barones zal het niet leuk vinden als ze proberen haar gestolen waar aan te smeren". Maar Panda hoorde niet het zachte hoongelach, dat achter hem uit de kleine bergruimte klonk. eed en zei „geen onzin te willen horen". Ook bij andere verklaringen waarschuwde de rechter, dat zij niet onduidelijk en ver ward dienden te zijn. De duikboot zou 12 kisten met jungle-geweren en pistolen hebben aangevoerd, volgens Haris. Hij verklaarde vervolgens Schmidt andermaal te hebben ontmoet bij Malabarberg, ten Zuiden van Pengalengan, in October 1951. Daarna had hij hem nog enige malen ge zien, soms in gesprek met kapitein Bos (een naam, die regelmatig voorkwam in de berichten over bende-activiteiten in West-Java). De zitting zal de volgende week Don derdag worden voortgezet. ADVERTENTIE maken, heeft T13 D nodig. 5 Dec. komt reeds in zicht. Lange Veerstraat 13 - Tel. 11178 Op de vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw FortanierDe Wit over de toe passing van de toekomstige spelling van de Nederlandse taal heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen a.i. geantwoord, dat aan de vaste commissie voor de schrijfwijze van de Nederlandse taal, onder meer de vraag is voorgelegd, of en, zo ja, welke richtlijnen wenselijk zijn voor de toepassing van de woordenlijst van de Nederlandse taal bij het onderwijs. Na ontvangst van het advies der commissie zullen zo spoedig mogelijk ter zake aan wijzingen worden gegeven. Alvorens een beslissing kan worden genomen over dc vraag, welke spelling voor het onderwijs de voorkeur verdient, dient het advies van de bedoelde commissie te worden afgewacht. De minister a.i. vestigt er intussen de aan dacht op, dat een verkeerde indruk zou kunnen worden gewekt door in dit verband te spreken van „nieuwe spelling." Het gaat hier om een regeling van enkele onderdelen van de spellingwijziging, die in 1934 bij het onderwijs is ingevoerd en in 1947 in een ook voor de overheidsdiensten geldende v/ettelijke regeling is vastgelegd. De minis ter a.i. beantwoordt de vraag of het ge wenst is, dat de gewijzigde spelling zo spoedig mógelijk moet worden onderwezen in het op één na hoogste leerjaar van alle onderwijsinstellingen, opdat de leerlingen zich niet in hun examenjaar voor deze moeilijkheid geplaatst zien. De thans 55-jarige ex-sergeant-konsta bel der koninklijke marine A. H. F. Fon- teijn uit Amsterdam, die van 1935 af reha bilitatie probeert te verkrijgen van zijn afkeuring wegens asthma, omdat hij meent dat dit ontslag hem ten onrechte is gege ven, zet de strijd ook thans nog voort, hoewel het over hem na vele jaren van procedering door het Haagse gerechtshof gewezen arrest thans in kracht van ge wijsde is gegaan. Hij werd daarbij wegens smaadschrift veroordeeld tot 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, omdat hij in 1949 een vlugschrift verspreidde, waar in hij de drie marine-artsen, die hem in 1935 afkeurden, van valsheid in geschrifte beschuldigde. Fonteijn zet de strijd tegen wat hij meent dat niet anders dan als grof onrecht kan worden gezien in twee richtingen voort. De vorige maand heeft hij een ver zoek tot herziening van het tegen hem ge wezen arrest ingediend bij de Hoge Raad en bovendien heeft hij onmiddellijk na de uitspraak van het gerechtshof in Novem ber van het vorig jaar een adres gericht tot de Tweede Kamer met het verzoek ondanks het gewezen arrest, dat slechts betrekking heeft op het verspreide vlug schrift en in het midden laat of de afkeu ring al of niet juist was, er bij de minister op aan te dringen, dat hij bij de marine volledig zal worden gerehabiliteerd. Onverstaanbaar. De Italiaanse premier, Scelba, heeft Donderdag in Triëst van af een balcon van het gebouw' van de prefectuur een menigte van naar ra ming '50.000 personen toegesproken ter gelegenheid van de 36e verjaardag van de Italiaanse overwinning in de eerste wereldoorlog. Onder de menigte hadden zich groepen neo-fascisten en andere nationalistische elementen gemengd, die elke keer als de premier sprak over de mogelijkheid van Italiaans-Joegosla- vische samenwerking, floten en joelden. President Einaudi, die naast de premier zat, was er getuige van, hoe de betogers keer op keer met hun lawaai de woor den van de premier onverstaanbaar maakten. Verlengd. Een gerechtshof in Cairo heeft het voorarrest van de tien bemannings leden van het Israëlische schip „Bat Galim", dat sedert 28 September door de Egyptische autoriteiten wordt vast gehouden, met twee weken verlengd. De eerste termijn van voorarrest be droeg dertig dagen. Israel heeft bij de UNO een klacht ingediend tegen de aanhouding van het vaartuig. Rechts. Een Zweedse commissie van onder zoek, die belast is met bestudering van het verkeer, heeft aanbevolen, dat bet verkeer met ingang van Juni 1959 rechts moet houden in plaats van links. Ter dekking van de kosten van deze verandering beval de commissie een bijzondere belasting op brandstof voor de volgende vier jaar aan. Buitenlands. Op iedere twee Belgen is er thans een, die schoenen van buiten lands maaksel draagt, aldus zegt de na tionale Belgische lederfederatie in een protest tegen de grote invoer van bui tenlands lederwerk. Verleden jaar im porteerde België meer dan vier mil- lioen paar schoenen ter waarde van frs. 45 millioen en in de eerste acht maanden van dit jaar 2,75 millioen paar ter waarde van frs. 24 millioen. Vrouwen. In het Amerikaanse Congres, dat in zijn huidige samenstelling reeds een recordaantal van veertien vrouwe lijke afgevaardigden telde, zullen, als het in Januari in zijn nieuwe samen stelling bijeen komt, in totaal zeventien vrouwen zitting hebben. Een van de vrouwelijke afgevaardigden, die van Hawaï, heeft echter geen stemrecht. Gemenebest. Op 3 Januari van het vol gende jaar zullen de eerste ministers van het Britse Gemenebest te Londen bijeenkomen, zo heeft premier Sir Winston Churchill in het Lagerhuis medegedeeld. De premiers zullen „vele dingen van groot belang in de wereld" bespreken. Geen onderwerp zou onbe sproken blijven. Drukknop. Daar de proefnemingen in de Belgische Senaat met het stemmen door middel van een drukknopinstallatie een bevredigend resultaat hebben gehgd, is besloten zo spoedig mogelijk een der gelijke installatie ook in de Kamer van Volksvertegenwoordigers aan te bren gen. Vrede. De Japanse minister van Buiten landse Zaken, Okazaki, is in Rangoon aangekomen om het Birmees-Japanse vredesverdrag te tekenen krachtens hetwelk Japan Birma 200 millioen dol lar zal betalen in goederen en diensten. Het vredesverdrag maakt officieel een einde aan de staat van oorlog, die 13 jaar tussen beide landen heeft bestaan. Verongelukt, 's Werelds snelste water straalvliegtuig, de met waterski's en delta-vleugel uitgeruste Convair YF2Y- 1 „Sea Dart", is boven de baai van San Diego (Californië) ontploft. De vlieger kwam om het leven. Extra. De bestuurs- en begrotingscom missie van de UNO heeft een voorstel aangenomen, volgens hetwelk hoge ambtenaren van het UNO-secretariaat extra representatiegeld tót vijftigdui zend 'dollar kunnen ontvangen. Voorstel. De regering van de Sovjét-Unie heeft aan Japan voorgesteld een offi ciële conferentie te doen houden in het begin van het volgende jaar, hetzij te Moskou, hetzij te Tokio, om econo mische vraagstukken die beide landen raken, te bespreken. Korte golf. De West-Duitse radio-omroep laat bij Jülich-Mersch nabij Aken an tennes bouwen voor kortegolfuitzen- dingen naar het Verre Oosten, Noord en Zuid-Amerika, Afrika en Australië. Er komen 21 masten van 50 tot 90 me ter hoog. Ivoor. Het persbureau Belga meldt uit Leopoldstad (Belgische Congo) dat in de Belgische kolonie in 1954 3740 oli fanten zijn gedood. Deze leverden in totaal 99.112 kg ivoor op ter waarde van 16 millioen frank. HET INZICHT dat de moderne technici, economen en politici er toe bracht de land engte van Suez te doorgraven en door mid del van het Suezkanaal een verbinding tussen de Middellandse Zee en de Rode Zee tot stand te brengen, datzelfde inzicht dus noopte de Egyptische pharao's dui zenden jaren geleden een kanaal te doen graven dat van het Noordeinde van de Rode Zee naar het Westen liep en uitmond de in de dichtstbijzijnde Nijl- arm. Deze verbinding tussen Rode Zee en Middellandse Zee werd door de oude Egyptena- ren „ta tenat" genoemd, het geen zoveel betekent als „door steek". Dit kanaal maakte het niet alleen de handelsschepen, maar ook de Egyptische oor logsvloot mogelijk de Middellandse Zee èn de Westelijke kusten van de Indische Oceaan te bezeilen, waardoor het beheer ste gebied zich uitstrekte van de Egeïsche Zee en de kust van Syrië in het Noorden tot aan de kusten van het land Poent Somalilandin het Zuiden. Volgens Aristoteles, Plinius en Strabo moet de legendarische pharao Sesostris als de bouwer van dit kanaal worden be schouwd, maar algemeen wordt tegen woordig Ramses II hiervoor aangezien, zo dat het kanaal dateert uit de 13de eeuw v. Chr. Toén de bloeiperiode van Egypte echter langzaam maar zeker voorbij ging, moet ook deze belangrijke verkeersader, waar schijnlijk tengevolge van verzanding, ver loren zijn gegaan. Onder koning Necho, die op het einde van de 7de eeuw v. Chr. regeerde is een nieuw kanaal gegraven, dat aan 120.000 mensen het leven kostte. De voltooiing van dit geweldige werk kwam tot stand onder de Perzische koning Darius, die zich inmiddels van Egypte had meester gemaakt. Eeuwenlang moet dit kanaal in gebruik zijn geweest, want toen bij Actium de krachtmeting plaats vond tussen de vloten van Antonius en Octavia- nus (31 v. Chr.) schijnen enige Egyptische schepen hun heil te hebben gezocht in de Rode Zee. Hoe het ook zij, door verwaarlozing in de daarop volgende jaren ver- zandde het kanaal opnieuw, maar het werd hersteld in de 2de eeuw n. Chr. onder keizer Trajanus, waarna het wederom in verval geraakte. Nu kunt u aanvoeren, dat deze verbindingen tussen de de Rode Zee en een arm van de Nijl weliswaar een indirecte verbinding tussen de Rode Zee en de Middellandse Zee bewerkstelligt, maar dat dit toch heel iets anders is dan het tegenwoordige Suez kanaal, dat een directe verbinding vormt. Welnu, ook wat de directe verbinding be treft is de moderne tijd niet erg origineel geweest, want in de 17de eeuw n. Chr. liet de Arabische generaal Amr, die onder de kalief Omar diende, de landengte van Suez doorgraven en bracht een kanaal tot stand dat principieel in geen enkel opzicht verschilde van het tegenwoordige Suez kanaal. Strategische overwegingen waren echter oorzaak dat het kanaal in het jaar 767 werd vernield, zodat 1200 jaar later eindelijk „óns" Suezkanaal kon worden gegraven. Nu we toch in de buurt van de Middel landse Zee zijn: weet u dat de sardine geen afzonderlijke inssoort is? Daarover morgen. i (Nadruk verboden) H. PéTILLON«

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2