Keizerlijk bezoek aan Delft en 's Gravenhage Schweitzer sprak voor het Nobel-instituut te Oslo Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Regering ontving zevenhonderd gasten in de Ridderzaal /-Hoe is het ontstaan?^ Morgen officieel afscheid Wedergeboorte van humanitaire geest kan het nationalisme overwinnen 't Silver Stoepke ëen en a/ fof cweb de nieuwe SENATOR J Vlaamse gaaien soms vaste wintergasten VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 3 een sterk horloge voor echte jongens DE KOUS OP DE KOP Kerstpost voor fregat Van Kinsbergen De vogeltrek „De Stemzwijgt Uit Haarlems Dagblad van 5 November 1904 ADVERTENTIE De Keizer van Ethiopië, Koningin Juiliana en Prins Bernhard hebben gistermiddag Delft en Den Haag bezocht. De auto's ar riveerden omstreeks halfvier bij de ge meentegrens van Delft. Door Delft werd niet sneller dan 25 km per uur gereden, teneinde de Keizer een zo goed mogelijke indruk te geven van de stad. Gereden werd door de Öostpoort, die anders voor het motorrijverkeer,is afgesloten. Het doel van dit bezoek was het Waterloopkundig Labo ratorium, waar de directeur een overzicht gaf van de onderzoekingen, welke door het laboratorium worden verricht. Daarna maakte het gezelschap een uitgebreide rondgang door het laboratorium. Bijzondere belangstelling had de Keizer voor het model van de haven van As'sab. Een Nederlandse firma heeft het Water loopkundig Laboratorium opTedrasen na te eaan op welke wijze de bruikbaarheid van de haven kan worden verbeterd. Het be zoek heeft ruim een uur geduurd. In Den Haag Ook Den Haag heeft Keizer Haile Selas sie een hartelijke ontvangst bereid. Twintig minuten te laat oo het tijdschema, om tien minuten over vijf, arriveerden de auto's aan de grens van de gemeente. In de bin nenstad werd zeer langzaam gereden om het publiek in de gelegenheid te stellen een blik in de vooirste auto te werpen, waarin Keizer Haile Selassie, Koningin Juliana en Prins Bernhard gezeten waren. De verlichting in deze au'to brandde. De ingang van het oude stadhuis, aan de zijde van de Nieuwstraat, baadde in een zee van licht. Het bordes was met dahlia's in de Haagse en Ethiopische kleuren ver sierd. Van het stadhuis wapoerden de Nederlandse driekleur en de Ethiopische vlag. In de binnenstad' was een feestelijke verlichting ontstoken. Burgemeester Schokking begroette de hoge bezoekers op het bordes. In de hal van het stadhuis bood het tienjarig zoontje van wethouder Dettmeijer Koningin Ju liana bloemen aan. Daarna overhandigde een zevenjarig zoontje van wethouder Van Aapteen prinses Sarah een bloemenhulde. Geschenken Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de middenzaal van het stadhuis, waar burgemeester Schokking een begroetings rede hield. Hij bood de Keizer een ver zameling li'tho's aan die John Martin Ber- natz in 1852 van land en volk van Ethiopië maakte. De verzameling is geborgen in een cassette van donkerrood leer met gouden opdruk. Zij werd met grote belangstelling door de Keizer bezichtigd. De Keizer bood het gemeentebestuur eenzelfde geschenk aan als hij in Amster dam had gedaan: in zilver gevatte olifants tanden en enige fraai bewerkte speren en schilden. Des avonds om 8 uur bood de Keizer zijn gastvrouw en gastheer een gala-diner aan in hotel Des Indes. In de ddnerzaal was een zeer fraaie versiering met rozen aan gebracht. De Keizer hield een tafelrede, waarin hij herinnerde aan het bezoek dat Prins Bernhard vorig jaar aan Ethiopië bracht. Dit bezoek heeft een krachtige im puls gegeven aan de ontwikkeling van nauwer economische en culturele betrek kingen tussen beide landen. „Ik reken hët mij thans tot een eer zo wel als tot een genoegen persoonlijk in staat te zijn bij dit tegenbezoek getuigenis te mogen afleggen van mijn hoogachting voor Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid en van mijn bewondering voor uw mooi en fascinerend land. Na alle be wijzen van gastvrijheid., welke ik hier te lande heb mogen ondervinden, is het mij in het bijzonder een genoegen thans bij deze gelegenheid gastheer te kunnen zijn voor Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid De geschiedenis van Europa getuigt van de belangrijke bijdragen die hpt Neder landse volk gedurende vele eeuwen aan de historische ontwikkeling heeft gebracht. Zij getuigt bij herhaling van dappere strijd voor handhaving van de onafhankelijkheid van volken, die, zoals Ethiopië, voor deze onafhankelijkheid hebben moeten vech ten." Aan het diner zaten aan minister-presi dent dr. Drees en de ministers Beel, Beyen, Luns, Staf, Algera en Zijlstra, allen ver gezeld van hun echtgenoten, voorts de doyen van het corps diplomatique en me vrouw Graeffe, de voorzitters van beide Kamers der Staten-Generaal, de commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland en mevrouw Kesper en de Haagse burgemeester met zijn echtgenote, voorts de gezant der Nederlanden in Addis Abeba en de consul-generaal van Ethiopië voor Nederland. Tot besluit van deze dag hield de rege- Op de tweede dag van zijn bezoek aan Nederland bezocht Keizer Haile Selassie van Ethiopië in de eerste plaats de scheepswerf van L. Smit en Zonen te Kinderdijk, waar hij de voor Ethiopië gebouwde zeesleepboot „Sheonew" doopte en te water liet. Na de tewaterlating bood het achtjarige dochtertje van de adjunct-directeur, Marjon den Hartog, aan de Keizer een klein model van de nieuwe sleepboot aan. Foto: de Keizer (links) en de heer L. C. Smit (rechts) bekijken het model. In het midden prof. dr. J. Zijlstra, de minister van Economische Zaken. Zaterdag eindigt het officiële ge deelte van het bezoek dat de Keizer van Ethiopië aan ons land brengt. 's Morgens om half tien zal de Keizer de luchthaven Schiphol, het luchtkar- teringsbedrijf van de K.L.M. en de Fokkervliegtuigen bezichtigen. Om 10.45 uur keert de Keizer terug naar het paleis op de Dam. Om 11.50 uur vertrekt Z.M. vandaar in een open calèche naar het Centraal Station. Op het eerste perron neemt hij afscheid van Koningin Juliana en Prins Bern hard. De Keizer zal dan ons land echter nog niet verlaten. Hij zal het week einde doorbrengen op De Hoge Veluwe en Maandag per trein uit Arnhem naar Bonn vertrekken. ring een ontvangst in de Ridderzaal. De ministers Van de Kieft en Kernkamp ver welkomden de ruim 700 gasten. Minister president dr. Drees en minister Beel be groetten tegen 10 uur de Keizer, de Ko ningin en de Prins bij het betreden van de Ridderzaal en begeleidde hen naar het troonpodium. In een toespraak tot de Keizer zei dr. Drees onder meer, dat twintig jaar geleden de regering en het volk van Nederland met diepe sympathie de strijd hebben gevolgd, welke ondanks een heldhaftig verzet het keizerrijk Ethiopië onder het juk van de onderdrukker bracht. „Toen, veel later, Nederland zelf slachtoffer werd van een buitenlandse vijand, bleef, ondanks de meedogenloze censuur van de bezettende macht hier te lande, de bezielende leiding die Uwe Keizerlijke Majesteit aan het Ethiopische volk gaf, voor het Nederlandse volk geen geheim. Voor de Nederlanders, die clandestien naar de radio luisterden, droeg naast de troostende woorden van onze Vorstin het nieuws van de bevrij ding van Ethiopië gedurende de sombere bezettingsperiode bij tot versterking van onze eigen moed. De bevrijding van uw land was de eerste grote overwinning van het recht in een strijd, die in het begin slechts gekenmerkt werd door tegenspoe den. De beproevingen, die onze volken samen in die tijd ondergingen, hebben de vriendschapsbanden die tussen hen beston den, verstevigd." De Keizer dankte in het Frans dr. Drees voor zijn woorden. Hij zei dat er nauwe lijks een volk is dat meer dan het Neder landse door de gehele wereld bewonderd wordt wegens de moed, waarmede het steeds zijn onafhankelijkheid heeft ver dedigd en die het getoond heeft bij hetgeen de natuur aan kwaads kan stellen tegen over het werk va.n de hand en de geest van de mens. Onze vriendschap is niet op het niveau van algemeenheden gebleven. Zij is de basis geworden van een nauwe samenwerking op velerlei gebied. Het in dustriële kapitaal van Nederland, de ken nis van uw ingenieurs en landbouwkundi gen hebben uw land vooraan geplaatst bij de economische ontwikkeling van mijn land. Mijn bezoek hier heeft mij de over tuiging geschonken dat het mogelijk is deze samenwerking nog te vergroten." Bij de gasten in de Ridderzaal waren vele leden van het corps diplomatique, leden van hoge colleges van staat, de voor zitters van Eerste en Tweede Kamer,secre tarissen-generaal, de Commissarissen der Koningin in de provincies Zuid-Holland en Noordholland, de burgemeesters van de door de Keizer bezochte steden, vertegen woordigers van handel en industrie, en hoofdofficieren van land- en luchtmacht. Ook waren er de leden van de Rode Kruis- colönne, die in 1933 naar Ethiopië zijn ge gaan kort na het uitbreken van de vijan delijkheden tussen Ethiopië en Italië. Na de receptie keerden de Keizer en het Koninklijk Paar per auto naar Amsterdam terug. Ongeveer 500 stakers bij de N.V. spin nerij „Tubantia" en de N.V. „De Enschedése katoenspinnerij" hebben Donderdag na het bekend worden van de voorwaarden waarop in Utrecht overeenstemming is bereikt over de toepassing van de 6 percent loonsver hoging, het werk hervat. Hiermee is de sta king te Enschedé ten einde. ADVERTENTIE VRIJDAG 5 NOVEMBER Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Nassauplein 8: Theosofische vereniging, 8 uur. Lido: „De avonturen van Prins Va liant", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les belles de nuit", alle leeft., 8.15 uur. Euxor: „Bedreiging", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mijn vrouw is een lief heksje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ma- rabunta", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jungletrommen van Afrika", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg: A.3.C.-cabaret „Bedrie gertjes" van Wim Kan, 8 uur. Concert gebouw: Amateur cabaret-avond, 8 uur. Lido: „De avonturen van Prins Valiant", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Les belles de nuit", alle leeft., 2.30, 7 en 9 15 uur. Luxor: „Bedreiging", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mijn vrouw is een lief heksje", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Marabunta", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jungletrommr- van Afrika", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. OSLO (Reuter) Dr. Albert Schweit zer, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede van 1952, heeft in een toespraak te Oslo bij het aanvaarden van de prijs ver klaard, dat de moeilijkheid in de wereld is, dat de mensen niet d'e bovenmenselijke rede hebben, die nodig is om hun boven menselijke macht in evenwicht te houden. „Een nieuwe ethiek, gebaseerd op humani taire opvattingen, is nodig om er voor te zorgen, dat de mens de krachten die tot zijn beschikking staan, niet voor vernie tigende doelen gebruikt". De vredesprijs 1952 werd dr. Schweitzer het vorig jaar toegekend. Wegens zijn werk in Noord-Afrika kon dr. Schweitzer niet eerder naar Oslo komen om de gebruike lijke toespraak tot het Nobel-instituut te houden. Hij deed een beroep op de volken te beginnen bij het helen van de wonden, die zij elkaar in de oorlog hebben toegebracht. „Uit naam van allen, die lijden in de strijd voor de vrede, smeek ik de volken de eerste stap op dit nieuwe pad te zetten. In de sfeer van vertrouwen, die dan gescha pen zal worden, zou men kunnen beginnen een billijke oplossing van de problemen welke door de twee wereldoorlogen zijn ontstaan, tot stand te brengen." „Men moet de kracht van de geest niet onderschatten. Hij heeft de volken van Europa uit de Middeleeuwen gevoerd en een einde gemaakt aan bijgeloof, heksen jacht, foltering en vele andere traditionele wreedheden en dwaasheden. De geest zou in onze tijd' een nieuw wonder kunnen ver richten, een wonder dat zelfs nog groter is dan het eerstgenoemde. Wat telt, is dat wij moeten erkennen, dat wij allen schul dig zijn aan onmenselijkheid." Tijdens de periode van de twee wereld oorlogen was een nationalisme van de erg ste soort ontstaan. Op het ogenblik zou dit beschouwd kunnen worden als het grootste obstakel op de weg naar samenwerking en goede wil, welke tussen de volken moeten bestaan. Dit nationalisme zou alleen kun nen worden overwonnen door een weder geboorte van de humanitaire geest en dit geldt niet in de laatste plaats voor de over zeese landen, die tevoren door blanken werden bestuurd en die welke pas kort hun onafhankelijkheid1 hebben veroverd, aldus dr. Schweitzer. ADVERTENTIE in eenvoudige en luxe uitvoering in prijzen van ƒ19.25, 19.90, 20.90, 22.95 en waterdicht voor 33.75 DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. GROTE HOUTSTRAAT 49, HAARLEM tP1 Op Vrjjdag 12 November des avonds om acht uur zal mr. J. E. Boddington in Brinkman, Houtplein, voor het genootschap Nederland-Engeland een lering met licht beelden houden over: Bath, the Gregorian city of England VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum (ingang Klein Heilig land) en beginnen om 20 uur. Maandag 8 November: Eerste van twee voor drachten over „Psychosomatische genees kunde" door J .M. van der Valk ,arts. Dinsdag 9 November: Eerste van drie voor drachten in samenwerking met de vereni ging voor1 handenarbeid, afdeling Haarlem, over „Handenarbeid". Boetseren met demonstratie door L. Postma. Woensdag 10 November: Eerste van drie voordrachten over „Een eigen wereld van geluk" door A. J. van Leusen, arts. Donderdag II November: Tweede van drie voordrachten over „Hoofdmomenten der godsdienstgeschiedenis" door dr. F. Sierksma. Vrijdag 12 November: Eerste van drie voor drachten met lichtbeelden over „Atoom energie voor oorlogs- en vredesdoeleinden" door dr. II. Groot. De atoomkern, na tuurlijke en kunstmatige radioactiviteit. Donderdag 11 November, Minervatheater, 20 uur: Laatste van drie voordrachten door mevrouw mr. L. EversdijkSmulders over „Avonturen in Groot-Syrië, het Heilige Land en Irak". Dit maal'Wordt gesproken over Irak, het merkwaardigste land van het Midden-Oosten. Met lichtbeelden. DIVERSEN Vrijdag 5 November, Nassauplein 8, 20 uur: Voor de Theosofische Vereniging spreekt de heer H. Nierstrasz over „Moderne jeugd en haar toekomst". Vrijdag 5 November, restaurant „Boeken- roode", Heemstede, 8 uur. Voor buurtbe- lang Aerdenhout-Bentveld spreekt de heer A. B. Wigman over „Het Nationale Park „De Hoge Veluwe" te Hoenderloo". Met lichtbeelden. Zaterdag 6 November, Concertgebouw, 20 uur: Amateur-cabaret-avond voor Boeren- en Tiroler-kapellen, Hawaiian- en Cowboy gezelschappen en dergelijke. Algehele lei ding: Herman Rinket's Variété. Zondag 7 November, Rembrandttheater, 11 uur: Speciale ochtendvoorstelling van de ducumentaire film „Kon Tiki", de expeditie van Thor Heyerdahl. Zondag 7 November. Lido-theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de Italiaanse zangfilm „Moederlied" met Benjamino Gigli. Zondag 7 November, Concertgebouw, 14.30 uur: Optreden van het kindercircus „Tijl Uilenspiegel" met onder meer de clowns Krok en Wisky, de koorddanseres Anuska, het slangenwonder Tarzanrina en Chita de gedresseerde aap. Maandag 8 November, Minervatheater, 20.15 uur: In de foyer spreekt de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmu seum voor de Heemsteedse Kunstkring over Frans Hals. Met lichtbeelden. Dinsdag 9 November, Minervatheater, 8.15 uur: Dr. Paul Juliën spreekt over „De Pygnmeeën van Equatoriaal Afrika". Met films en lichtbeelden. Dinsdag 9 November. Concertgebouw, 20 uur: Weense avond met muziek, zang en dans van de afdeling Haarlem van de Neder landse Reisvereniging. Met bal na. Dinsdag 9 November, Koningir Emmaschool, Raafstraat, 20 uur: Avond van de groep Noord van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling met medewerking van Harry Rodenburg, piano en Cor Zwart, voor dracht. Woensdag 10 November, Brinkman, 20 uur: Voor de vereniging voor paedagogiek spreekt mr. M. Rooy, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, over „De veranderde eisen van het bedrijfs leven". Woensdag 10 November, Minervatheater, 20 uur: Jubileumvoorstelling door de R.K. toneelgroep „Berkenrode" van de thriller „De nacht van de 16de Januari" van Ayn Rand onder regie van John "Craay. Donderdag 11 November, hotel „De Leeu werik", 20 uur: Voor „Oost en West" spreekt professor dr. R. A. J. van Lier te Leiden over „Suriname", met film. Vrijdag 12 November, Brinkmann, 20 uur: Voor de Archaeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland, werkgroep Ken- nemerland, houdt dr. W. C. Braat, con servator van het Rijksmuseum van Oud heden te Leiden, een lezing met lichtbeel den over „De Vikingen in Zeeland". Vrijdag 12 November, Kleine Brinkman. 20 uur: Voor het genootschap Nederland- Engeland houdt de heer J. E. Boddington een lezing met lichtbeelden over „Bath, the Georgian City of England". Vriidag 12 November, Kennemer Lyceum, Stooplaan, 20 uur: Onder ausoiciën van het Muzen Forum, Bloemendaal, spelen „De Plankeniers" uit Naarden „Wintersunshine" van G. A. Thomas. Vriidag 12 November, Concertgebouw, 14.15 uur: Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Haarlem en omstre ken, spreekt mejuffrouw C. M. van der Schalk uit Baarn over „Vlug klaar en dan....". Met film. TONEEL EN DANS Stadsschouwburg, dagelijks, 20 uur: Het A.B.C.-Cabaret „Bedriegertjes" met Corry Vonk, Lia Dorana, Wim Kan en anderen. Aan de vleugel: Ru van Veen. Van Zater dag 6 tot en met Woensdag 10 November. Vrijdag 5 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Bert Brugman laat zijn marionetten optreden voor de vereniging „Geloof en t Wetenschap". Opgevoerd wordt ,,i' Elisir d' Amore", een komische opera van Gae- tar.o Donizetti. Orkest en koor van de Opera te Rome. Marionetten: Bert Brug man; décors en costumes: Karei Bruckman. Zondag 7 November, Concertgebouw, 20 uur: Afscheidsvoorstelling Henriëtte Davids met medewerking van 'Herman Tholen, Truce Speyck, Peter Piekos, Harry de Groot en Martin Erich's showorkest. Maandag 8 November, Concertgebouw, 19.30 uur: Ten bate van de Nederlandse Stich ting voor het gebrekkige kind wordt de revue „Door het dolle heen" opgevoerd. Medewerkenden: Cees de Lange, Lizzy Valesco, The Chico's,- Roland Wagter, Jong- "listo en Dick Harris. Woensdag 10 November. Stadsschouwburg, 13.45 uur: Onder auspiciën van de com missie voor culturele vorming van de "chooigaande jeugd voert het R tterdams Toneel onder regie van Bob de Lange het Engelse blijspel „Wel te rusten" van A. P. Dearsley op. MUZIEK Vrijdag 5 November. Concertgebouw, 20 uur: Tweede V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met solistische medewerking van de cellist Henri Honegger. Het pro gramma vermeldt „Le Festin de 1' Araig- née" van Roussel, het Celloconcert van Lalo en de Roma S - te van Bizet. Zondag 7 November, Teylers Museum, 14 uur: Simon C. Jansen uit Amsterdam be speelt het orgel met de grote en kleine halve tonen met medewerking van Corry JansenReder, viola de gamba. Uitgevoerd worden werken van Sweelinck, K. Fr. Abel, Adriana Willaert. A. Kerckhoven, Bach, Buxtehude en J. P. Kellner. Maandag 8 November, Grote Kerk, 15.30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt be speeld door Arie Peters, stadbeiaardier, die ook te beluisteren is op Vrijdag van 11.30—12.30 uur. Donderdag 11 November, Concertgebouw, 20 uur: Het Koor Katholiek Haarlem geeft onder leiding van dirigent Albert de Klerk een uitvoering van „Les Béatitudes" van César Franck. Met medewerking van Corry van Beckum, Anny Bonarius, Henk Meijer, Joop Schuitemaker, Guus Hoek man, David Hollestelle en het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. Vrijdag 12 November, Stadsschouwburg, 8 uur: Voor de vereniging „Geloof cn We tenschap" spreekt dr. Jos. Smits van Waesberghe S. J. over „Geheimtaal der muziek". Vrijdag 12 November, Concertgebouw, 20 uur: Onder leiding van de dirigent Marinus Adam voert het Symphonie orkest „Haer- lem" uit de Suite uit de toneelmuziek bij „Pelléas et Mélisande" van Maeterlinck, van Gabriël Fauré, het Tweede Pianocon cert van Chopin, met medewerking van de Amerikaanse pianiste Margot Pinter, de ouverture „De Toverfluit" van Mozart en de Eerste Symphonie van L. van Beet hoven. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tot 8 November: „De sier kunst van de Tropen". Geopend op werk dagen van 912.30 en van 13.3017 uur. Op Maandag, Woensdag en Zaterdag ook des avonds van 2022 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig - oon- huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Groepportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1016 en Zondags van 1316 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Expositie van werken van Albert Loots in de serie exposities van werken van kuns tenaars uit Haarlem en omgeving, ver zorgd door Levinus Tollenaar. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel J. R. Bier, Groot Heiligland: Schilderijen van Poolse expressionisten. 't Huis met de Kogel, Spekstraat: Tentoon stelling van portretten en bloemstillevens door Georg Rueter, van 6 tot 27 November op werkdagen geopend van '0 tot 18 uur. Haarlems Boekhuis, Zijlstraat: Expositie van allerlei over en uit Joegoslavië, van 6 tot en met 18 November. Zaterdagmiddag om streeks drie uur zal de schrijver A. den Doolaard iets over dit land vertellen. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling van schilderijen, gouaches en teke ningen door Wim Steijn. Opening op Vrij dag 5 November om 20.15 uur door mr. J. H. J. Simons. Op werkdagen tot 27 No vember geopend van 10 tot 5 uur. Studio Lohr, Zandvaartselaan 69: Tentoon stelling van wandlappen voor de kinder kamer van Coby Sligting. Opening op Za terdag 6 November om 15.30 uur. Baja, Gasthuisvest 5: Tentoonstelling van wanddoeken door Frank van Abs, geopend van 6 tot en met 19 November Een wonderlijke zegswijze waarover il heel wat is geschreven. De oudste ver klaring is die van een zeventiende eeuwse auteur: „Wanneer iemand soo naakt en berooid uytgeschud is dat hij geen Muts of Hoed op syn hoofd heeft, maar in plaats van dien een kous setten moet." Later is men aan de juistheid van deze opvatting gaan twijfelen en heeft men, in aansluiting op varianten als: de bout of de bijl op het hoofd krijgen, het woord kous verklaard als een vertaling van het Duitse Kausch: ijzeren ring in een strop om het door slijten van het touw te voorkomen. Met deze oplossing waren de ethymologen lang tevreden, tot iemand op een schil derij van de genre-schilder Dusart een muzikant opmerkte, die voor een vrolijk gezelschap speelt met een kous op zijn bol. Thans is men dus overtuigd, dat toch werkelijk aan een echte kous als een narrenmuts moet worden gedacht. De oorspronkelijke betekenis moet dan yzijn geweest: voor gek lopen. Ter gelegenheid van Kerstmis kunnen aan opvarenden van Hr. Ms. fregat „Van Kinsbergen" zeepostpakketten worden ver zonden met het m.s. „Friesland", dat om streeks half November uit Amsterdam ver trekt. Deze pakketten dienen uiterlijk 13 November op een postkantoor ter verzen ding te worden aangeboden. Het adres moet vermelden: rang of kwaliteit, naam, marinenummer, „aan boord van Hr. Ms. fregat Van Kinsbergen, care of Royal Netherlands Navy liaison officer, KPM- building, no. 1 Finlayson Green, Singapore. Hedenmorgen was het prachtig weer, goed, helder zicht en een zwakke Zuiden wind. Al direct om half 8, voordat de zon opkwam, kwamen troepjes vinken over. Voorts waren er nog enkele troepjes spreeuwen, maar om 8 uur kwam de ene troep na de andere aanvliegen. Met de zwakke wind werden er ook koperwieken en kramsvogels langs de kust gezien. Ge durende de gehele maand zijn er maar weinig kramsvo gels en koperwie ken langs zee ge vlogen, waar na melijk dikwijls een krachtige wind stond. Zij vlogen merendeels in de luwte van de bin- nenduinrand en aangrenzend bouwland. De sijsjes vlogen vanmorgen ook langs de zee. Zij komen dit jaar veelvuldig voorbij en men kan deze vogeltjes nog steeds in elzen- en berken^ bosjes waarnemen. Vanmorgen tot 8 uur werden aan de kop van de Zeeweg genoteerd: 1450 vinken, 164 spreeuwen, waarvan de trek juist begon, 60 kraaien, 21 kramsvogels, 52 koperwie ken, 37 sijsjes en 2 sperwers. De Vlaamse gaaien, die men in October overal in het bos en duin zag, zijn al weer doorgetrokken. Men ziet daar nu alleen nog maar de vogels, die er gedurende de gehele winter blijven. Dus de vaste winter gasten. Uit Duitsland kregen wij bericht, dat men ook daar in October een talrijke door trek van sijsjes had, evenals van kool mezen en pimpelmezen. Men zag daar ook een zeer sterke trek van geelgorzen. In ons land hebben wij over deze vogels geen en kel trekberieht binnengekregen en hier in het Westen is geen enkele geelgors waar genomen, zodat men veronderstelt, dat de geelgorzen een meer Oostelijke trekroute gevolgd hebben. Sergeant-majoor Ronald Brittain, de man met de luidste stem in het Britse leger, heeft Donderdag zijn laatste com mando's geschreeuwd. Brittain, een mannetjesputter van schoon 252 pond, die alom bekend stond als „The Voice" (de stem) heeft op de kaderschool van Aldershot in 30 jaar tijds ongeveer 40.000 cadetten gedrild. Vele Nederlandse, Deense en Noorse vrijwilligers hebben in de oorlog stram voor hem in de houding gestaan en met ontzag naar zijn geweldige stem geluisterd, die ongelooflijk ver droeg en cadetten op de meest onwaarschijnlijke afstanden nog in de houding deed springen. Deze man is nu gepensionneerd en zal vandaag de uniform voor een burger plunje verwisselen. Hij wordt waker bij een Londense firma. DEN HAAG. In de Tweede Kamer zijn voorstellen te verwachten om over te gaan tot den bouw van een nieuwe brug op het punt te Velsen, waar nu de voet brug ligt. Deze brug zal bestaan uit een vast ge deelte en twee beweegbare deelen, de eene voor het doorlaten van visschers- vaartuigen, sleepbooten en dergelijke, de andere, met een groote doorvaartwijdte, voor het doorlaten van zeeschepen. Zij zullen door een electrische beweegkracht bediend worden. Wat er van de stoomponten zal worden is niet bekend.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5