Met VELPONzie je er geen barst van Revaluatie zou nadelig zijn voor economische betrekkingen Agenda voor Velsen „Achter Wallen en Poorten" .Clowntje Rick Minister Van de Kieft: Volgend jaar belastingverlaging „Interfrosta" wil uitbreiden Meer subsidie aan „de werkplaats" ^Brieven aan de redactie Jlex JAealec BRYLCREEM „De tocht van de Andes-expeditie HIN gaat bijbouwen aan de Lumeystraat VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 Verbetering van gebouw voor Sociale Zaken St. Nicolaas komt op 27 November Fietsenstalling voor „huisvesters" W. de Jong wellicht prov. damkampioen Voor de kinderen Scheepvaart Voor het Velsense Nut Departement vierde 9e lustrum FEUILLETON Een beeld van het bezoek, dat Keizer Haile Selassie Donderdag bracht aan de werf van L. C. Smit en Zonen te Kinderdijk om daar een nieuwe voor Ethiopië bestemde sleepboot te water te laten. Foto: enthousiaste arbeiders sloegen het vertrek van de hoge bezoeker gade en deze nam op hartelijke wijze afscheid door de honderden belangstellenden met zijn hoed een opgewekte groet te brengen. Minister v. d. Kieft wijdt in zijn antwoord op de financiële besrotingsbeschouwin?en der Tweede Kamer een beschouwing aan de zienswijze der regering inzake het in flatie- en revaluatie-vraagstuk. Zijn conclusie is, dat tot een autonome wijziging van de wisselkoers slechts in extreme omstandigheden kan worden overgegaan, welke omstandigheden thans bepaald niet aanwezig kunnen worden geacht. Een zodanige wijziging van de waarde van de geldeenheid grijpt immers diep in in vele economische betrekkingen. Zeker voor een land als het onze, dat een zo groot deel van zijn welvaart ont leent aan het verkeer met het buitenland, is het handhaven van onveranderde wis selkoersen van eminente betekenis. In het binnenland noodzakelijke aanpassingen dienen in beginsel niet te worden tot stand gebracht met behulp van wijziging in de wisselkoers. ..Het verzachten van bijvoorbeeld bepaalde gevolgen van een huurverhoging door een verhoging van de koers van de gulden moet een volstrek* onjuist beleid worden geacht", aldus de minister. „Indien hiertoe eenmaal zou worden overgegaan, zou de wisselkoers voortdu rend een element gaan vormen in de dis cussies over loon- en huurronden en prijs bewegingen, waardoor grote onzekerheid zou worden geschapen" Afgezien van her genoemde belangrijke principiële bezwaar tegen niet strikt on vermijdelijke aanpassingen van de wissel koers, doet men go.d, de doeltreffendheid van revaluatie als middel tot het verhogen van de reële inkomens niet te overschat ten. Er bestaat allerminst zekerheid, dat de door revaluatie mogelijke verlaging in VRIJDAG 5 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De Koning der Zuidzee". Rex, 20 uur: „De drift in het bloed". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19—21.30 uur. ZATERDAG 6 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „De Koning der Zuidzee". Rex, 20 uur: „De drift in het bloed". Accordeon Ver. „IJmuidens Roem", 20 uur: Patronaatsgebouw, concert. Ver. v. Vrijz. Herv., zaal Abelenstraat: bazar. „Pieter Vermeulenmuseum", Cultureel Ge bouw, Moerbergplantsoen: geopend van 1417 uur. guldens van de importprijzen onder de huidige conjuncturele omstandigheden ge heel of overwegend ten goede zou komen aan de uiteindelijke afnemers. Anderzijds merkt de minister op, dat, nu tengevolge van een toenemende bedrijvig heid een verdere stijging van het nationale inkomen optreedt, een verdere stijging van de g.eldhoeveelheid geenszins een veront rustend karakter behoeft te hebben. In zijn antwoord aan de Tweede Kamer op de beschouwingen over de begroting 1955 wijdt de minister van Financiën een beschouwing aan de in uitzicht gestelde belastingverlagingen, die zal moeten samenvallen met de voorgenomen huur verhoging. De regering is voornemens de desbetreffende voorstellen in het begin van het volgende kalenderjaar in te die nen, opdat de maatregelen nog in de loop van 1955 in werking kunnen treden. In het belastingprogramma zal een voor stel voor een herziening van de weeldetabel en van de tabel van vrijgestelde goederen worden opgenomen. Bij de herziening van de tarieven van de loon- en inkomstenbe lasting staat de regering een matiging van de progressie over de hele lijn, alsmede een verhoging van de belastingvrije mini ma voor ogen. De minister zegt toe bij de komende be lastingherziening de gerechtvaardigde be langen van de middenstand niet uit het oog te verliezen. Hij verklaart ten volle doordrongen te zijn van de moeilijke om standigheden, waarin ook dat deel der zg. vergeten groepen verkeert, dat voor zijn levensonderhoud is aangewezen op de in komsten uit een bescheiden kapitaaltje of lijfrente. Dit probleem heeft de volle aan dacht van de regering. Tot de maatregelen, welke in de sociale sfeer zouden bijdragen tot een aanzienlijke, verdere financiële ver betering, behoort een spoedige invoering van een algemene ouderdomsvoorziening. Aan de voorbereiding van daartoe in te dienen wettelijke voorzieningen wordt met voortvarendheid gewerkt. Voor een goede functionnering van de dienst voor sociale zaken is het gewenst, dat de indeling van het gebouw aan de Heidestraat te Ijmuiden.waarin deze dienst is gehuisvest, wordt verbeterd. De hieraan verbonden kosten worden geraamd op 5500. B. en W. stellen de raad voor, een crediet tot dit bedrag voor het aangegeven doel beschikbaar te stellen en daartoe de begroting te wijzigen overeen komstig het bij de stukken gevoegde ont- werp-besluit. De naamloze vennootschap N.V. Inter frosta, gevestigd te IJmuiden-Oost, heeft verzocht, aan haar te verkopen, ten be hoeve va.n de uitbreiding va.n haar bedrijf, een terrein gelegen aan de Piet Heinstraat, ter oppervlakte van ongeveer 1140 m2. De verkoopsprijs van 11.50 per m! voor deze gronid is door de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting bij beschik king van 18 November 1953, no. 1118071 goedgekeurd. De goede Sint zal op Zaterdag 27 No vember zijn intocht in Heemskerk houden. Dit deelde de voorzitter van de midden standsvereniging mede tijdens een in zaal Nijman gehouden ledenvergadering. Tij dens deze bijeenkomst werd de komende actie uitvoerig besproken. Voor de jeugd zal er een étalagewed strijd worden uitgeschreven. Voorts zul len bonnen verkocht worden, waarvan de opbrengst ten bate komt aan het comité voor ouden van dagen, het fanfarecorps „St. Caecilia" en de beide Kruisvereni gingen. Vanaf Woensdag 17 November zul len deze loten bij de Boerenleenbank ver krijgbaar zijn. De Vereniging voor Zwakzinnigenzorg IJmuiden heeft het college van B. en W. verzocht, het daarheen te leiden, dat haar een bedrag van 850 wordt verstrekt, ten einde haar in te staat te stellen over te gaan tot de aanschaffing van een bakfiets met opstand. Voor de verkoop van de in de Werkin richting vervaardigde producten wordt ge bruik gemaakt van een handwagentje, waarmede een van de tewerk,gestelden langs de huizen gaat. Aangezien het gebied dat voor de verkoop is aangewezen, zich uitstrekt over de gehele gemeente, gaat daarmede veel tijd verloren. In het belang van een verhoging van de omzet en ten einde aan gedane bestellingen spoedig te kunnen voldoen, is de vereniging dus zeker gebaat met de aanschaffing van het ge wenste vervoermiddel. B. en W. stellen de raad voor om voor dit bijzondere geval het aan de Vereniging voor Zwakzinnigenzorg voor het jaar 1954 verleende subsidie met 850 te verhogen en daartoe te nemen het besluit tot wijzi ging der begroting dat in ontwerp bij de stukken is gevoegd. Voor het personeel van de dienst voor de Volkshuisvesting en dat van het Huis- vestingbureau, ondergebracht in het door de gemeente gehuurde pand Stationsweg no. 28 te Velsen, bestaat niet meer vol doende gelegenheid tot stalling van zijn rijwielen. De eigenaresse van het pand heeft zich bereid verklaard de garage, welke aan derden was verhuurd, doch sedert kort is leeg gekomen, aan de gemeente te ver huren. Deze garage biedt voldoende ruimte om het gebrek aan rijwielstalling als boven bedoeld op te heffen. Door de overwinning op Buyck heeft de Haarlemse dammeester Wim de Jong een uitstekende kans zich als eerste of tweede te plaatsen in het tournooi om het provin ciaal damkampioenschap. De Jong heeft namelijk uit 7 partijen 10 punten. Ook Beeke heeft hetzelfde resultaat, doch hij krijgt een veel zwaarder programma te verwerken. Stahlberg heeft zich wegens ziekte uit de strijd moeten terugtrekken en Jan Metz kan ook het tournooi niet meer uitspelen. De stand van de wedstrijd luidt: De Jong en Beeke 10 punten uit 7 wed- srtijden; v. d. Sluis 8 punten uit 7; Beers en Wililemse 7 punten uit 6; Langras 7 punten uit 7; Dukel 5 punten uit 5; Ansems 5 pun ten uit 6; Blom 4 punten uit 5; Oud 3 pun ten uit 7 en A. Buyck 1 punt uit 7 wed strijden. Verkort weergegeven) Verpleging. De laatste tijd wordt er zo veel gesproken over het tekort aan ver pleegsters. Mijns inziens is dit niet te ver minderen. Een verpleegster moet liefde en offerbereidheid bezitten. Doch ook zij leeft in een tijd waarin voor haar precies het zelfde geldt als voor alle mensen. Laten we ons eens afvragen hoe het staat met het salaris van de verplegenden. De taak op zichzelf is zéér zwaar Als er iemand be hoefte heeft aan ontspanning, dan is dat wel de verpleegster! Over het algemeen hebben de mensen de 6% loonsverhoging gekregen. En al heeft het ook wel eens in uw blad gestaan dat alle particuliere rust huizen dit ook zouden doen; er zijn er onder die dit volkomen negeren! Wil men meer verpleegsters krijgen, dan zal men voor een behoorlijke salariëring moeten zorg dragen, aantrekkelijke voorwaarden, behoorlijke vrije tijd, etc. en rekening die nen te houden met de algemene loonsver hoging. Anders zullen in deze moderne tijd géén verpleegsters zich melden. VERPLEEGSTER ADVERTENTIE ocococcxDCOOrrry-y oDTxNxxxYw vx o<xy xxxtorYVhooooccocor „Rex draagt de kroon voor heeld en toon" Van heden t.m. Maandag Het realistische filmwerk DE DRIFT IN HET BLOED 18 j. Zondagmiddag 3 uur: Speciale voorstelling van GEDWONGEN VERRAAD Woensdag 10 Nov. a.s.: AFSCHEIDSVOORSTELLING van HENRIëTTE DAVIDS m. m. v. Herman Tholen - Trucy Speyck - Peter Piekos - Harry de Groo Donderdag speciale voorstelling van het buiten gewoon mooie filmwerk „HARVEY" met James Stewart oooooooooooooorxXTfjof-ooooonootTorxxxxxjcxionoooocsooooooooooc Ach, die arme Bunkiedaar spartelde hij aan de haak in de lucht! „Nee! Nee!!", gilde hij. „Laat me gaanik ben geen vis!" Maar de man haalde het snoer in en pakte Bunkie vast. „Ik heb jou gevangen, en je gaat in m'n bunnetje!", zei hij. „Nee!", schreeuwde Bunkie. „Ik wil niet!" Van dat geschreeuw schrok Rick wakker uit zijn slaapje. Hij keek verbaasd opzij naar Bunkie, die met dichte ogen zat te schreeuwen „Hé, zeg!", zei Rick, en hij porde Bunkie tegen zijn arm. Bunkie ontwaakte; hij keek met grote ogen om zich heen. Toen zag hij de vaart en het land en Rick, die hem lachend en verbaasd aankeek. „O!", zuchtte hij verlicht. „Gelukkig ik heb maar gedroomd!" „Nou, en óf!", lachte Rick. „Je scheen het nogal benauwd te hebben ook!" „Allicht", zei Bunkie. „Zou jij het leuk vinden, om aan 'n hengel met 'n haak uit het water getrokken te worden?" „Ik niet!', zei Rick. „Droomde je dat?" „Ja", zei Bunkie. „Het was 'n akelige droom, hoor!" ADVERTENTIE mannen die „gezien" zijn, prefereren Wat een verschilhaar dat mooi en soepel zit of die nare geplakte haren. Laat Uw haar welverzorgd zijn - gebruik Brylcreem, de volmaakte hairdressing. Met Brylcreem nooit overdadige vettigheid de oliën zijn geëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, be strijden roosvorming, maken droog haar weer vitaal. voor mooi, gezond haar County Laboratories Ltd., Stanmore, England - Jacq. Mot N.V., Amsterdam Aardijk, 3 te New York Abbekerk, 4 te Duinkerken. Albireo, pass. 3 Ouessart n. Antwerpen. Alchiba, 4 te Montevideo. Almdijk, 4 te Antwerpen. Alnati, 3 dwars Kp. St. Martha Grande naar Santos. Ampenan, 31 te Belawan. Aalsum, pass. 4 Perim n Dubai. Alcyone. 3 te Victoria. Aldabi, 4 te Santos. Almkerk, 3 te Sydney. Amerskerk, 5 te Singapore. Amor, pas. 4 Gibraltar n. Algiers. Amstelvaart,- pass. 3 Str Florida n. Antw. Anciemkerk, 3 te Okinawa. Arendsdijk, pass. 4 Dover n. Rotterdam. Arendskerk, 4 te Marseille. Baarn, 4 v. Balboa n Buenaventura. Boschfontein 4 Perim gepass n. Suez. Breda, 4 te Antofagasta. Britsum, 4 te Montevideo. Blitar, 3 te Durban. B lijdend ij'k, 5 te Baltimore. Bonaire, 4 500 m. Z.ZW. Fayal. Borneo, 4 v. Port Swettenham n. Colombo. Callisto, 4 te Rotterdam verwacht. Caltex, The Hague, 3 v Rotterdam n. Sidon. Caltex Delft, 5 Rotterdam verwacht. Celebes, 4 v. Tj. Priok n. Semarang. C'haris, 4 te Curasao. Gorilla, 10 Thames'haven verwacht. Crcnenburgh, pass. 4 Dover n. Onton. Diemerdijk, 2 te Vancouver. Dongedijk, 4 te Rotterdam. Dulvendijk, 3>1 te Vancouver. Dordrecht, 4 v. Falmouth n. Las Palmas. Drente, 4 te Suez. Eemdijk, 31 v. New Orleans n. Bremen. Eos, 4 te Lattakia. Esso Den Haag. pass. 4 Gibraltar n. Banias. Ena, pass 4 Wight 21 Curasao verw. Friesland (KRL), 4 ts Antwerpen. Graveland, 3 v. Bahia n. Uheos. Gero, pass. 4 Ouessant n. Antwerpen. Hector, 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Heelsum, 4 te Amsterdam Hilversum, 4 dwars Aden n. Mena el Ahmadi. Indrapoera, 4 280 m. NW. Str. Messina. Ivoorkust, 4 te Hamburg. Jagersfontein, 4 550 m. O.ZO. St. Helena. Java, 2 te Hamburg. Kedoe, 4 te Freetown. Koratia, 4 te Geraldton verw. Kota Baroe, verm. 5 v Suez n. Port Said. Karsik, 4 v. Palembang n. Osaka. Kieldrecht, 4 te Madras. Korovina, pass. 3 Recife n. Bahia. Leuvekerk. 4 te Suez. Lombok, 31 te San Francisco. Luna, 4 te Lissabon. Laagkerk, 5 te Chittagong. Lemsterkerk, 4 v. Bremen n. Rotterdam. Maas, 4 v. Kalamata n. Gibraltar. Manoeran, 3 te Genua. Marisa, 3 v. Douala n. Curasao. Meliskerk, 3 te Rotterdam. Menentor, 4 te Amsterdam. Maasdam, 4 v. Southampton n. Le Havre. Macoma, 4 145 m. Z.ZW. Madagascar 10 Kaap stad verwacht daarna walvisbaai. Maetsuycker, 4 te Singapore. Malvina, 4 v. Singapore n. Yokohama. Mariekerk, 4 v. Colombo n. Djibouti. Marpessa, 6 Suez verw. daarna Rotterdam. Mirza, 29 te Pladju. Noordam, 3 te Norfolk. Noordwijk, pass. 3 ten S. Aruba n. Pto la Cruz Notos, 3 te Savona. Oranjestad, 3 v. Barbados n. Madeira. Orion, 3 v. Gibraltar n. Tunis. Ondina, 9 Casablanca verw. Ootmarsum, pass. 3 Key West n. Houston. Oranjefontein, 5 te Kaapstad. Orestes, pass. 4 Ouessant n. La Guaira. Phrontis, 4 v Amsterdam n. Swansea. Poelau Laut, 4 Aden gepass n. Port Soedan. Prins Alexander, 3 te Rouen. Prins Fred. Willem, 1 v. Montreal n. Grote Meren. Prins Joh. Willem Friso. 3 v. Rotterdam naar Montreal. Prins Willem III, 1 v. Toronto n. Hamilton. Rondo, 5 Genua verwacht. Ruys, 3 v. Tristan da Curha n. Kaapstad. Radja, pass. 4 Algiers n Beyrouth. Raki, 4 v. Oran n. Port Said. Rita, 5 te Singapore. Roebiah, pass. 4 Gibraltar n. Halifax Rotula, 4 v. Singapore n. Kaapstad. Rijndam, 3 100 m. O.NO. Kp. Hatteras. Rijnkerk, 4 te Genua. Sarangan, 1 te San Francisco. Stad Haarlem, 6 Glasgow verwacht. Stad Maastricht, 5 a. d Hoek v. Holland naar Rotterdam. Salatiga, 30 v. Honolulu n. Los Angeles. Salawati, 4 v. Genua n. Antwerpen. Salland, pass. 4 Ouessant 6 voor IJmuiden verw. Sibajak, pass. 4 Finisterre n. Sydeny. Slamat, pass. 4 Sabang n. Singapore. Sliedrecht, 5 te Eva Perón. Sloterdijk, pass. 3 Kp. Hatteras n. Le Havre. Sommelsdijk, 4 v. Semarang n. Tj. Priok. Straat Bali, 4 v. Lorenzo Marquez n. Mauritius. ADVERTENTIE VRAAG DE JUISTE SOORT Straat Banka, 4 v. Belawan n. Singapore. Tara, pass. 4 Madeira n. Rio de Janeiro. Teiresias, pass. 4 Socotra n. Djibouti. Tomini, 5 v. Colombo r Singapore. Tabinta, 4 v. Belawan n Colombo. Taria, 4 600 m. Z. Hongkong. Tawali, 4 v. Hamburg n. Amsterdam. Trompenberg, 4 te Antwerpen. Utrecht, pass. 4 Kp. Bor: n. Rotterdam. Waterman, 3 v. Las Palmas n. Kaapstad. Willem Barendsz, pass. 3 Azoren n. Curagao. Willem Ruys, 4 te Singapore. Wonosari, 31 v. San Francisco n. Portland Oreg Waal,, 4 te Paras. Waterman, 4 460 m. N. Dakar. Westertoren, pass. 4 Ouessant n. Rio de Janeiro Willemstad, 4 250 m. W.ZW. Funchal. Zeeland (KRL). 2 v. Port Swettenham n. Priok Zuiderkruis, 4 370 m. W. ten Z. Anderhalfgraads- kanaal n. Fremantle. Zijpenberg. 3 te Rotterdam. In de reeks voordrachten „In, op en boven de aarde" voor het Departement VelsenIJmuiden van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen was gisteravond in het Ned. Herv. Jeugdgebouw een voor dracht over „De expeditie naar de toppen van het Andes-gebergte in 1952" aan de beurt. Het is een avond met een feestelijk tintje geworden het departement bestond op deze dag vijfenveertig jaar maar boven al een avond, die de vele belangstellenden een uiterst leerzame en genoeglijke voor dracht heeft bezorgd. Met tal van licht beelden en een kleurenfilm toegelicht heeft een van de twee Nederlandse deel nemers aan deze expeditie, drs. T. de Booy, zijn gehoor op ongemeen boeiende wijze weten te vertellen over zijn ervaringen in het Andes-gebergte, die massieve soms grauwe met ijs en sneeuw bedekte klomp steen in Peru, negenduizend kilometer lang en dertig toppen bevattende, die elk hoger zijn dan zesduizend meter. De hoogste berg is door de expeditie, die uit dr. C. G. Ege- ler, drs. T. de Booy en de Fransmans Lionel Terray bestond, beklommen. Deze berg, de Huantsan is 6395 meter hoog. Het verhaal van de expeditie, die werd ondernomen door de Nederlandse Stichting voor Hoog gebergte Exploratie, mag bekend worden verondersteld. In 1952 verschenen er uit voerige berichten over. Dezelfde expeditieleden, die de hoogste berg van het Andes-gebergte hebben over wonnen, hopen in 1956 een van de berg toppen in Zuid-Peru te beklimmen en in 1960 naar het Himalaya-gebergte te gaan. De naamloze vennootschap Kousenfabrie- ken Hin N.V. te Haarlem heeft verzocht om, ter uitbreiding van baar sedert enige tijd aan de Kalverstraat te IJmunjden-Oost gevestigde bedrijf, aan haar te verkopen het terrein, gelegen aan de De Lumeystraat aldaar, ter oppervlakte van ongeveer 888 m2. De verkoopsprijs van 11.50 per m2 voor deze grond is door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting bij beschikking van 18 November 1953, no. 1118071, goedgekeurd. Verzoekster heeft zich met de prijs ver enigd. B. en W. stellen de raad voor, te be sluiten tot verkoop van het terrein aan verzoekster tegen de prijs van 11.50 per m2 en onder de gebruikelijke voorwaarden. Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 24) „Ik zal niets dergelijks ondernemen, Kolonel", zei hij bijna onhoorbaar. Bij de deur bleef hij staan en keek aarzelend nog even om. „Het is je geraden!" dreigde Van Dui venvoorde grimmig. En hij nam Evert bij een arm en duwde hem de kamer uit. „Be waak de luitenant tot ik terugkom!" beval hij de soldaat diie in de gang op wacht stond. En zo moest Evert het beleven, dat een gewoon soldaat een pistool op hem richtte en hem onder schot hield. Maar hij reali seerde het zich niet, hij kon bijna niet meer denken. Slap leunde hij tegen een deur post en staarde naar zijn voeten. Ook Brechtje zag hij niet, die hem vanuit de keuken ontzet aankeek. „Ziezo!" zei Van Duivenvoorde, toen hij de kamer weer betrad. „Dat is één! Zal ik de rest ook meteen maar weg laten bren gen?" Vragend zag hij Ripperda aan, maar Talesius riep: „Het komt mij voor, dat u flink buiten uw bevoegdheid treedt! Dit is toch waan zin! Ik protesteer! Ik heb nog niets eens vernemen, waarvan ik nu eigenlijk be schuldigd word!" „Wij beschuldigen u", zei Ripperda, „door het zenden van afgezanten naar Don Frederik met onze vijanden te heulen!" „Juist!" riep Van Duivenvoorde. Daarop wendde hij zich tot Adriaen, die al die tijd roerloos had geluisterd: „Welke boodschap heeft Don Frederi'k u overhandigd, waarde heer?" „Diezelfde vraag heeft Ripperda ons ook al gesteld", zei Adriaen, die van plan was evenzo gewiekst te zijn als zijn schoonva der. „Ik begrijp niet diat u daarop van mij een antwoord verlangt!" „U ontkent dus in Amsterdam te zijn ge weest?" „Vanzelfsprekend!" „Dan zal u wel verbaasd zijn te verne men", begon Van Duvenvoorde langzaam, „dat wij zo-even Dierick de Vries hebben gearresteerd, die onmiddellijk uw naam heeft genoemd!" „Haha!" lachte Adriaen. „Dat is onmo gelijk! De Vries is in Amsterdam ge-" Ge schrokken sloeg hij zijn hand voor zijn mond. „Wat zegt u?!" vroeg Ripperda scherp, terwijl hij snel enkele passen op hem toe kwam. „Hoe weet u dat hij in Amsterdam is gebleven?" „U heeft u zelf verraden!" riep Van Duvenvoorde triomfantelijk. „U begrijpt me verkeerd.stotterde Adriaen verward, in een vergeefse poging zijn fout te herstellen, „ik.wij „Draait u er toch niet langer omheen!" gebood Ripperda hem streng. „Dit is een bewezen zaak!" Terwijl Talesius de verloofde van zijn dochter woedend aankeek, was Van Dui venvoorde naar buiten gegaan en had de manschappen geroepen. Even latex stond de deftige kamer van Meester Quirijn Ta lesius vol krijgshaftig uitziende soldaten. Ursula klampte zich snikkend aan haar aanstaande man vast. Talesius deed met alle krachten waarover hij beschikte, moeite om niet te laten blijken, dat hij het verloren had. „Ik zal ze gelegenheid geven afscheid van de dochter te nemen", zei Ripperda tot Van Duivenvoorde. „Breng jij de zoon vast weg. Ik wil dat ze samen gaan". De Kolonel knikte en verliet de kamer. En och, laten wij deze kamer ook maar verlaien. Er gaan zich hartverscheurende tonelen afspelen tussen Adriaen en haar verloofde, die elkaar misschien nooit meer terug zullen zien. Ook de oude Talesius en Ursula zullen niet gemakkelijk afscheid van elkaar nemen, want ook zij zullen elkaar misschien nooit meer terugzien. En die arme Brechtje! Jarenlang, tientallen ja renlang is zij bij de familie Talesius ge weest, zij is er bij gaan horen. Zij heeft het gezin zien ontstaan en groeien. En nu moet ze meemaken, dat het uit elkaar valt. Nee, laten wij liever weggaan uit die trieste kamer en ons liever in het gezel schap van Evert begeven, die onder ge leide wordt opgebracht, hoewel dit ook geen opwekkend toneeltje is om te be schrijven. Maar wat wil je? Als het er op aankomt, komen er in een oorlog erg weinig opwekkende toneeltjes voor. Vooraan reed Van Duvenvoorde op zijn paard, en midden tussen vier mannen met getrokken pistool kwam Evert. Hij was nog steeds in die vreemde toestand van half slapen, half wakker zijn. Maar toch merkte hij wel hoe hij aangestaard werd. Vele Haarlemmers herkenden hem namelijk, van vanmorgen, toen hij glorierijk door de Janspoort met zijn vendel was binnenge komen, en ook uit De Leckertandt, waar hij gegeten had. En enkele ook, die hem gezien hadden toen hij op straat bleef stilstaan en kruis of munt gooide. „Wat is het toch veranderlijk in de we reld!" mompelden zij tegen elkaar. Toen hij uit het huis van zijn vader kwam, werd hij uitgejouwd, want het was natuurlijk als een lopend vuurtje rondge gaan, dat hij de zoon was van die onbe trouwbare Talesius. „Zie je wel!" schreeuwden ze. „On kruid vergaat niet! Je moet die lui nooit vertrouwen!" En toen hij het stadhuis binnenging, riepen ze hem zelfs achterna: „Ophangen moesten ze je! Je zult wel het een en ander op je geweten hebben!" De Haarlemmers waren erg vlug met op hangen in deze dagen, en het was maar goed, dat zij bestuurd werden door ernstige mannen, zoals Ripperda en Van Duven voorde, die niet over één nacht ijs gingen, wat dat ophangen betreft. In de cel, waar ook de gemeenteraads zanger had gezucht, werd hij opgesloten. De muurketting werd aan zijn been ge klonken. Wat later was hij alleen in het koude, schemerachtige hol. Maar hij wist het nauwelijks. Hij kon haast niet denken. Eigenlijk droomde hij half. HOOFSTUK VII Dus zuchtte Evert Talesius onder hef stadhuis, en een paar meter van hem af ook zijn vader. De weken verstreken. De achtste De cember arriveerde Marnix van Sint Alde- gonde in de stad, gezonden door de Prins, om de „wet te verzetten". Hij werd wel kom geheten door de burgerij, die voor die gelegenheid het lied uit het hoofd had ge leerd, dat hij eens ter ere van de Prins had gemaakt. Staand op het bordes, hoorde hij goedmoedig aan hoe men het Wilhelmus zong. Het ging stroef en een beetje onwen nig, want het was een moderne melodie, die niet makkelijk was te leren. Willem van Oranje had hem gezonden, omdat het hem heel weinig beviel, dat Haarlems re gering onderhandelingen met Don Frede- rik had aangeknoopt; en daarom was hij vain mening, dat alle leden van de vroed schap die hier een aandeel in hadden ge had, uit hun ambten verwijderd moesten worden. Juist terwijl Van Sint Aldegonde in de stad was, stuurde Dierick de Vries van Amsterdam uit een brief, waarin hij de Haarlemmers aanraadde om het toch voor al niet op een beleg te laten aankomen. Maar dat was wel heel naïef van de een ogige verrader en hij had een bijzonder slecht ogenblik uitgekozen. De man die de brief kwam brengen werd opgehangen, en daarmee was deze zaak afgelopen. Intussen hadden in de omgeving van Am sterdam in sneeuw en ijs schermutselingen plaats tussen Geuzen en Spaanse troepen. Dit was het voorspel van het beleg dat nu komen ging.. Maar de weersomstandighe den hadden het niet op Don Frederik voor zien. Het begon te dooien als hij wilde dat het vroor, en als een beetje dooi hem eens goed van pas gekomen zou zijn, ach, dan ging het vriezen. Maar niet alleen de tem peratuur had het op de arme Don voor zien, maar ook de wind. Op zekere dag wilde hij met zijn mannen oprukken naar Halfweg, een dorpje tussen Amsterdam en Haarlem, toen er zo'n ongelofelijke Noord wester opstak, dat het halve leger van de dijk afwaaide. Dat was nu niet direct een glorierijke veldtocht. In Haarlem bulderde men van het lachen toen men het hoorde. Half December echter vond Don Frederik dat de tijd voor de aanval gekomen was. (Wordt itrvolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7