Adenauer belooft heropening van liet Saar-overleg Weerbericht Per bromtol Democratie in Italië staat op een wankele grondslag Parijs weet van niets en voelt er niets voor Mendès-France stelt opnieuw de vertrouwenskwestie Zwerf stroom vernielde trekdraad van wissel Het woord is aan Kabinetscrisis kan het einde zijn Onverwachte wrijving tussen Bonn en Parijs Buitenlandse dienst gereorganiseerd Oppositie poogt het debat over de nieuwe begroting te rekken Keizer nam afscheid Iets kouder Zocht Suoomo vergeefs steun in Londen? De treinbotsing bij Eist Collecte voor Schweitzer overtrof zijn Nobelprijs Mendès-France vaart voort „Postillon d'Amour" in Sydney aangekomen Weerrapport zzo z ozo zzo 69e JAARGANG No 102 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 IJmuider Courant e l s e r Haarlems Dagblad E OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DITIE 298e JAARGANG No 256 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP DE HELIPORT te Rotterdam is Woensdag voor de duizendste maal een helicopter geland. By deze gelegenheid bood havenmeester F. W. van den Hoek de chef-piloot van de Sabena-helicopter- diensten, Gerard Trémerie, een feesttaart aan. Dit vind i'k een aardig klein bericht. Het betreft geen indrukwekkend jubileum en er zijn dan ook geen redevoeringen bij af gestoken of ridderkruisen aan opgehangen; de onderscheiding heeft zich genoegelijk en smakelijk beperkt tot een feesttaart. Ook heeft de naam Trémerie al iets ple- zierig-vertrouwds voor ons in deze streek: hebben wij hem in de bloembollentijd niet herhaaldelijk in zijn bromtol boven Haar lem en omgeving gezien, heeft hij niet velen van ons in zijn wat-rumoerig kistje meegenomen en weer zaehtkens neergezet op het driehoekige weitje tussen Johan van Oldenbarneveltlaan en Emauslaan, of op het veldje nevens de Zandvoortse boulevard? Een plezierig geval, zo'n helicopter. Het is klein, heft geen oorverdovend motorge- bulder aan als het gaat starten, beweegt zich voort op bescheiden hoogte, zodat men meer beneden zich ziet dan alleen maar een landkaart-d'oor-een-wolkengat en stelt zich met een matige snelheid tevreden. Ook heeft het geen behoefte aan gewel dige start- en landingsbanen. Alle wilde hofpartijen zijn het vreemd. Met dadelijke bereidwilligheid gaat het over tot de eigen lijke taak van een vliegtuig: vliegen, zodra zijn piloot het in beweging heeft gezet. Even tevreden laat het zich rustig zakken op ieder redelijk bleekve'dje. Aan massale vliegvelden met vervaarlijke dienstgebou wen heeft het geen behoefte, en het zou het niet in zijn cockpit halen zich ooit zoiets als Skymaster of Super-Constellation te noemen, hetgeen als men er even over na denkt pralende, aanmatigende benamin gen zijn. Zelfs is het bereid met een dak als landingsplaats genoegen te nemen: zo juist is bericht dat dr. Hirsehfeld, die over een dag of tien het Reclamecomgres te Rot terdam zal openen, per helicopter op het dak van het Groothandelsgebouw zal lan den. Nog meer hefschroeflof wil ik zingen. Heeft de helicopter zich niet voortreffelijk gedragen bij het vervoer van gewonden in Korea en het in veiligheid brengen van slachtoffers van onze watersnood? Be horen ongevallen niet tot de grote zeldzaamheden Ik heb al mensen ontmoet, die zich rustiger aan de bromtol-van-de-lucht toevertrouwen dan aan de bovenwoïkse snelheden van het „gewone" vliegtuig, om maar te zwijgen van geluidsbarrière-doorbrekende straal- monsters. Dat de chef-constructeur van de Lockheed-fabriek in Californië heeft voor speld, dat binnen zeven jaar een door atoomkracht gedreven vliegtuig zal op stijgen, en dat in 1960 een door straal motoren gedreven toestel honderd passa giers met een kruissnelheid van 920 K.M. per uur zal vervoeren, zal hen niet van hun voorkeur afbrengen. Zij willen liever wat van de ouwe Aarde en zelfs van haar natuur en bewoners zien, als zij vliegen. Zij geloven niet aan het nut van nog ver dere snelheidsopvoering en het trekt hen ook niet aan, met z'n honderden in één toestel te zitten. Een klein groepje is wel zo gezellig en dat vrolijk opwippen van de grond en zachtjes neerzakken op een of ander open plekje heeft iets gemoedelijks. Als men nu de rumoerigheid tijdens de vlucht nog wat vermindert dat komt wel zullen zij helemaal tevreden wezen. Er zijn zulke mensen. Als u het mij vraagt: veel meer dan u denkt. Misschien vinden sommigen van hen de helicopter al rusti ger en veiliger dan het verkeer op de grote wegen. Daar hebt u het: in Engelse bladen heb ik het betoog gelezen, dat men niet alleen het wegennet moet ontwikkelen en het spoorwegnet electrificeren, maar zich te vens voorbereiden op belangrijke uitbrei ding van de helicopter-d'iensten, om wegen en spoorwegen te ontlasten. Klinkt dat als toekomst-muziek? Wij kunnen er spoedig aan toe zijn, ook in dit overvolle land. Misschien zijn er nu al vooruitziende ont werpers van handels- en fabrieksgebou wen, die bij dakconstructies rekening met dit vooruitzicht houden. De komende lan ding van dr. Hirsehfeld op het Groothan delsgebouw zal zeker menigeen op het idéé brengen. Ook komt de reeds zo lang geleden geuite, toen nog voorbarige ge dachte aan het particuliere vliegtuig weer boven. Hef particuliere vliegtuig, waarmee men op zijn eigen dak zal landen en er weer van opstijgen. Fantaisie, zich omhoog- schroevend, hoort reeds de roep om par keerplaatsen voor helicooters bij en op drukbezochte gebouwen. Maar die gedach te trekt toch niet aan. Dan zou het alweer te erg worden. Met de laag- en bedaard- voortbrommende helicopter voor binnen lands en Benelux-gebruik zal men al heel tevreden zijn. „Tegen 1969" zei, een jaar of drie geleden, Plesman. Misschien wordt bet wel eerder eer Gerard Trémerie drie feesttaarten verder is. R. P. Nieuw Guinea in de UNO LONDEN Volgens A.F.P. bestaat in Londen de indruk na het bezoek, dat de Indonesische ambassadeur in de Britse hoofdstad professor Supomo, Donderdag aan minister Eden heeft gebracht, dat de Britse regering het Indonesische standpunt in de kwestie Nieuw-Guinea bij de behan deling daarvan door de Algemene Verga dering van de UNO, niet zal steunen. Pro fessor Supomo zou Vrijdagavond naar New York vertrekken om de debatten in de UNO bij te wonen. In regeringskringen vernam A.F.P. voorts, dat wordt verwacht, dat Engeland zich zal verzetten tegen het aanvaarden van een Indonesische resolutie door de UNO, waarin de UNO wordt verzocht Ne derland en Indonesië „bij te staan in het vinden van een vreedzame oplossing". A.F.P. voegt hier aan toe, dat men in deze kringen van mening is, dat een dergelijke resolutie een gevaarlijk precedent zou scheppen voor Engeland met het oog op de Britse bezittingen in Borneo Het spoorwegongeluk bij Eist op 13 Oc tober is veroorzaakt door het breken van een trekdraad van een wissel, hetgeen voordien nog nooit was gebeurd. Volgens het onderzoek van deskundigen staat het vrijwel vast, dat dedraadbreuk is ontstaan door corrosie, veroorzaakt door electrische zwerfstromen in het baan- lichaam. Deze corrosie kan in de hand ge werkt zijn door pekel, die bij sneeuw of gladheid op spoorwegovergangen wordt gestrooid. Ook kunnen dergelijke zwerf stromen ontstaan doordat kunstmest of andere chemicaliën, die bij het passeren van de overweg bij Eist van een vracht auto zijn gevallen. Bij proefnemingen is gebleken dat een i stalen trekdraad in één jaar tijd door zwerfstromen kan worden verteerd, i De spoorwegen hebben naar aanleiding hiervan reeds maatregelen getroffen om herhaling te voorkomen en een order uit- j gevaardigd, dat geen pekel of iets derge- Iijks bij sneeuwval of gladheid op spoor wegovergangen mag worden gestrooid. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Anonymus: Het is merkwaardig dat het zowei in materiële als in geestelijke zin voordeliger is uitgever te zijn dan ontvanger. OSLO (Reuter) Op een drukbezochte bijeenkomst in het stadhuis van Oslo heeft dr. Albert Schweitzer, die de Nobelprijs 1952 voor de vrede heeft ontvangen, het erelidmaatschap van de Noorse studenten unie gekregen. Oslose bladen hebben een collecte georganiseerd voor een nieuwe af deling van dr. Schweitzers ziekenhuis voor leprozen in Frans Equatoriaal Afrika. De opbrengst van de collecte was 242.000 kronen, terwijl Schweitzers Nobelprijs 233.000 kronen bedroeg. Vrijdagavond woonde Keizer Haile Selassie, in gezelschap van Koningin Juliana en Prins Bernhard een gedeelte van „Tann- hduser" in de Amsterdamse Stadsschouw burg bij. We zien hier in de loge v.l.n.r. ir. I. A. Aler, president-directeur der K.L.M., prinses Sarah, Prins Bernhard, Keizer Haile Selassie en Koningin Juliana. BONN (ANP) Met de aankondiging van nieuwe Frans-Duitse besprekingen inmiddels van Franse zijde tegengesproken over de uitleg der in Parijs getroffen overeenkomst over het Saargebied heeft Bondskanselier Adenauer getracht in Bonn olie op de golven te werpen die twee der regeringspartijen hebben doen ontstaan door haar weigering de Saarregeling te aanvaarden. De oppositie in Bonn tegen de over eenkomst voelt zich gesterkt door het feit, dat ook de Franse ambassadeur in Saarbrücken, Grandval, de opvatting heeft geuit, dat de regeling definitief zal moeten zijn en in een komend vredesverdrag niet veranderd mag worden. Deze opvatting staat lijnrecht tegenover die van officiële woordvoerders tn Bonn, volgens welke de status van het Saargebied tijdelijk is vastgelegd. Alle mogelijkheden zouden openblijven tot een vredesverdrag. Er zijn ook meningsverschillen tussen Parijs en Bonn over het in Parijs gewijzig de verdrag over de Duitse souvereiniteit aan de dag getreden. In regeringskringen te Bonn heeft men zich met nadruk ver zet tegen de verklaring van premier Men dès-France in de Nationale Vergadering, dat een regering voor een verenigd Duits land aan de verdragen gebonden zou blij ven. In Bonn huldigt men het standpunt, dat dit geenszins het geval is en dat de bondsregering een toekomstig verenigd Duitsland niet bij voorbaat kan binden. De druk op dr. Adenauer is nog ver sterkt door een besluit van de Landdag van Rijnland-Palts, waar de Christelijk Democratische Unie de meerderheid heeft. De Landdag hechtte namelijk zijn goed keuring aan een regeringsverklaring van minister-president Altmeier, dat het Saar- verdrag moet worden aangevuld. Altmeier staat op het standpunt, dat de bondsrepu bliek slechts dan een definitieve regeling van het Saarvraagstuk kan aanvaarden, wanneer deze een terugkeer van het gebied naar Duitsland inhoudt. Altmeier, een par tijganger van dr. Adenauer en president van de Bondsraad, zei voorts, dat de Nederlander Jhr. mr. M. van der Goes van Naters wegens zijn „eenzijdige poli tieke houding" voor Duitsland volkomen onaanvaardbaar is als Hoge Commissaris voor de Saar. Hij wees elke oplossing van de hand, die „de naam van Europa zou misbruiken om een scheiding van de Saar en Duitsland te bemantelen". In Rijnland- Palts, waar ook in de rijen der CDU ern stige tegenstand tegen de regeling bestaat, regeert thans een coalitie van de CDU en de Vrije democraten (liberalen). De libe ralen hebben in dit land, evenals in Hes sen, geweigerd zich aan te sluiten bij een voorstel der socialisten om de regering op te dragen in de Bondsraad tegen de ratifi catie der overeenkomst te stemmen. Het aangekondigde debat van de Bondsdag op Donderdag gaat door. De liberalen hadden de aankondiging van de besprekingen reeds opgevat als een succes van hun felle actie tegen de regeling. Daarentegen wordt van CDU-zijde verklaard, dat besprekingen over de uitleg van de Parijse bepalingen, vooral op economisch gebied, onafhanke lijk van de Duitse oppositie, op het pro gramma stonden Daarbij moet men er volgens een officiële woordvoerder in Bonn van uitgaan, dat wijziging van de tekst van het Saarverdrag niet meer mogelijk is, wel echter het opstellen van officiële interpretaties. Dit standpunt heeft dr. Adenauer ook ingenomen bij de bespre kingen, die hij met de rebellerende libe rale leiders voerde en in een verklaring voor zijn kabinet. Onze correspondent bericht dat in de straten van Bonn opvallend rode plakkaten prijken, waarop met koeien van letters te lezen staat: „Duitse eenheid met de Saar, Duitsland is ondeelbaar." Het heet dat dr. Adenauer zijn belofte „spontaan" heeft gedaan. Hoe dan ook: hij is er in geslaagd de gemoederen ietwat tot bedaren te brengen. De spanning in de coalitie is afgenomen, hetgeen de vrije democratische partij heeft toegegeven. Er kwam echter een bericht uit Parijs binnen waaruit blijkt dat men in Franse officiële kringen van mening is dat er niet veel meer over het Saar-accoord gesproken behoeft te worden en dat een dergelijke bespreking zeker niet de volgende week al zal worden gehouden. Er zou geen sprake van zijn dat zoals men in Bonn verklaard heeft de kabinetschef van premier Mendès- France, de heer Soutou, de volgende week een van dr. Adenauers vertrouwde mede werkers, Blankenhorn, die tegenwoordig de titel van ambassadeur draagt, zou ont moeten. (Reuter) In een commentaar op de mededeling van een West-Duitse regerings woordvoerder, dat de besprekingen zouden worden gehouden om de Saarovereenkomst „te interpreteren en mogelijk aan te vullen", zei een Franse zegsman, dat zijn regering van mening is dat de Saarover eenkomst geen interpretatie behoeft. Vol gens do Saarovereenkomst zullen „later" op bepaalde punten regelingen worden ge troffen. Een woordvoerder van de West-Duitse regering verklaarde dat het Franse dementi vermoedelijk op een misverstand berust, dat wel spoedig zal worden opgehelderd. (Va?i onze correspondent in Parijs) Mendès-France, Frankrijks premier en minister van Buitenlandse Zaken, is niet alleen bezig zijn eigen departement maar ook de gehele vertegenwoordiging in het buitenland radicaal te reorganiseren. De voornaamste ambassades, zowel als de sleutelposities op de Quay d'Orsay worden aan andere landen toevertrouwd. Voor een belangrijk deel komt deze reorganisatie op het onderling verwisselen van functies neer. De tegenwoordige secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Alexandre Parodi, is benoemd tot ver tegenwoordiger in de permanente NAVO- raad in Parijs. De huidige titularis, Couvé de Murville, die deze post maar enkele maanden heeft bezet, gaat naar Washing ton, een post, die oud-minister Schuman heeft geweigerd. De Franse ambassadeur in Londen, Massigli, is voorbestemd de administratieve leiding in plaats van Parodi op de Quay d'Orsay over te nemen. Naar Londen gaat Jean Chauvel, de tegen woordige ambassadeur in Wenen, die bij de conferentie van Genève over Indochina op de voorgrond trad. (Van onze correspondent in Rome) Na de ernstige critiek, welke de leiders der sociaal-democratische partij de laat ste weken hebben uitgoefend op de activi teit van de regering-Scelba, verdient de binnenlandse politieke toestand in Italië bijzondere aandacht. Er dreigt een crisis en niets zou erger zijn dan, zoals de pa pieren thans liggen, een ministerscrisis, dia vrijwel onoplosbaar zou blijken. Het zou op den duur tot nieuwe verkiezingen moeten leiden en daarmede zou de macht der extremistische partijen, die tezamen nu reeds sterker zijn dan de democratische partijen, nog toenemen. Eigenlijk is de crisis reeds enkele dagen in gang. De so ciaal-democraten hebben bepaalde eisen gesteld, die in hoofdzaak hierop neerko- men. Ten eerste: zekere christelijk-demo- i eratische ministers zouden moeten wor- j den vervangen door andere christen- i democraten van de gematigd linkse groep „Democratisch Initiatief'. Ten tweede: de republikeinen, die achter de regering i staan zonder er deel van uit te maken, I zouden 'belast moeten worden met rege ringsverantwoordelijkheid. Ten derde: het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat eerst in handen was van de liberaal Martino, thans minister van Buitenlandse Zaken, zou opnieuw moeten worden toevertrouwd aan een ver tegenwoordiger van een der leken-par- tijen. Eerst leek het er op dat deze dingen m der minne zouden worden geschikt. Dat is nog steeds mogelijk, maar Fanfani de secretaris der christelijk-democratische partij, en leider van de groep Democratisch Initiatief, heeft zich in krasse woorden tegen de sociaal-democratische verlangens uitgesproken. Hij noemde het beledigend voor de christen-democraten, die op het ogenblik zitting hebben in het ministerie. Beledigend ook voor het partijbestuur, dat loyaal achter de regering staat, maar niet aan de regering verbonden wenst te wor den door het opnemen van gijzelaars in het kabinet. Men kan deze felle houding van Fanfani wel verklaren. De critiek der sociaal-democraten houdt inderdaad in, dat de christelijk-democrati sche partij op dit ogenblik niet voldoende steun zou verlenen aan de coalitie-reggring en dat de regering niet zou weten aan te sporen tot een actievere sociale politiek, die met zoveel kracht is bepleit op het laatste Rooms-Katholieke partij-congres. Een wijziging in de samenstelling van het kabinet lijkt zeer waarschijnlijk, ook al zou er eerst iets op gevonden moeten wor den om de gevoeligheden van Fanfani te ontzien. Doorgaan zoals de zaken thans zijn met de sociaal-democraten, die uit de coalitie dreigen te treden, de liberalen wier (Van onze correspondent in Parijs) Premier Mendès-France, daartoe 's mor gens door zijn kabinet gemachtigd, heeft gisteren in de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie gesteld, waarover Dinsdagmiddag zal worden gestemd. Aan leiding tot deze beslissing vormde de ge ringe medewerking om het woord sabo tage maar te vermijden die de regering van een groot deel van de Kamer onder vond bij haar poging de begroting voor het volgend jaar zo spoedig mogelijk af te werken. Verschillende belangrijke hoofd stukken, zoals posterijen, publieke werken, arbeid, oud-strijders, had de financiële Kamer-commissie ofwel afgekeurd ofwel onbehandeld naast zich neergelegd. Aan die werkwijze zeide de premier voor eens en altijd een einde te willen maken. De aanvaarding van de begroting is sedert jaren voor iedere Franse regering een machtsstrijd met de Kamer, waardoor meestal een goed deel van het parlemen taire jaar in beslag wordt genomen. Met deze uitputtingsstrijd, die alle verdere be slissingen pleegt op te houden, wil Men dès-France bij voorbaat afrekenen. Daar om heeft hij de vertrouwenskwestie ge steld tegen elk voorstel of initiatief, dat de gang van zaken kan vertragen.. Een deel van de oppositie had het ver zet tegen een of ander minder populair onderdeel van de begroting graag als mo tief willen gebruiken om Mendès-France ten val te brengen. Voor een gevecht met open vizier deinzen zijn tegenstanders op het ogenblik terug, ornaat ook zij weten dat de premier de grote meerderheid van de publieke opinie achter zien heeft. Men dès-France heeft zijn vijanden een slag voor willen zijn. Want nu de hoofdstuk ken, die voor bepaalde groepen van het volk en de Kamer aanvechtbaar kunnen zijn, nog niet in het openbaar aan bod zijn geweest, is het nauwelijks aan te ne men dat de regering Dinsdag gevaar zal lopen. Met een hernieuwde vertrouwens- motie zal Mendès-France sterker staan om zijn begroting, die overigens weinig van het budget van de vorige regering- Laniel verschilt, binnen een aannemelijke tijd door het parlement aangenomen te krijgen. (Reuter) De ministerraad heeft Men dès-France gemachtigd tijdens het begro tingsdebat steeds als hij dat nodig acht de vertrouwenskwestie te stellen. Ook kan hij de vertrouwenskwestie verbinden aan het vaststellen van data voor parlementaire debatten over Algerije en het uitlekken van gegevens over de nationale defensie raad. Hedenmorgen heeft de Keizer van Ethiopië een bezoek van anderhalf uur aan Schiphol en aan de Fokkerfabrieken ge bracht, waarbij hij zich tevens heeft laten voorlichten over de karthografische acti viteit van de K.L.M. In de vliegtuighallen van Fokker bezichtigde hfl de nieuwste F okkermachines De Keizer arriveerde met Koningin Ju liana en Prins Bernhard om half tien op Schiphol in gezelschap van zijn zoon, de hertog van Harrar. Diens echtgenote, Prinses Sarah, maakte ditmaal de tocht niiet mee. Tot slot van het bezoek gaf de chef-in- vlieger van de Fokkerfabrieken, de heer Gerben Sonclerman, een demonstratie in de Fokker straaltrainer S. 14. Om tien minuten voor elf namen de Keizer, zijn zoon en ons Koninklijk Paar plaats in de koninklijke auto's en reden te rug naar het paleis op de Dam. Om twaalf uur vertrok de Keizer met het gebruikelijk ceremonieel in een open rijtuig van het paleis naar het Centraal Station. In de koninklijke wachtkamer na men de Keizer, zijn zoon en diens echtge note afscheid van Koningin Juliana en Prins Bernhard en van minister-president dr. Drees en de ministers Beyen en Luns. Na de erewacht der mariniers op het per ron te hebben geïnspecteerd, namen de Keizer en zijn gevolg plaats in de konink lijke trein, welke om kwart over twaalf naar Baarn vertrok. Daarmee was het of ficiële gedeelte van het keizerlijk bezoek ten einde. In Paleis Soestdijk heeft de Keizer hedenmiddag geluncht met Koningin Ju liana en Prins Bernhard. Daarna is hij per auto naar „De Hoge Veluwe" vertrokken, waar hij het weekeinde doorbrengt. Maan dagmorgen gaat de Keizer Der trein van Arnhem naar Bonn. partij gevaar loopt te splitsen, de republi keinen, die afwezig zijn, en de christen democraten, die een linkse politiek voor staan in hun partij en de gematigd-rechtse in parlement en regering, moet wel leiden tot de gewraakte verstarring. Men mag hopen dat de wijzigingen tot stand komen in vriendschappelijk overleg tussen de vier partij-besturen. Dat de wij zigingen niet te lang op zich laten wachten en dat zij niet zulke afmetingen mogen aannemen, dat de oppositie met recht kan beweren dat zij nu een geheel nieuwe regering voor zich heeft, die een nieuw vertrouwensvotum zou moeten vragen. Indien Scelba zelf zou aftreden, is dat onvermijdelijk en het is te vrezen dat men dan een zeer benarde tijd tegemoet zou gaan. De macht, waarover de democrati sche partijen beschikken, en dat nog alleen in de Kamer en niet bij het aantal verwor ven stemmen, is zo gering, dat de democra tie als een kasplantje beschermd moet worden. Thans moet het de ene storm na de andere trotseren en verzwakt nog steeds. SYDNEY, Australië (United Press) De „Postillon d'Amour, de eerste super- constellation van de K.L.M. op de dienst AmsterdamSydney v.v. is Vrijdagavond geland op het vliegveld Mascot. Het K.N.M.I. deelt mede: Koude lucht uit de Poolstreken is de laatste dagen ver naar het Zuiden ge stroomd. Het koufront, dlat deze lucht begrenst liep vanmorgen over de golf van Biscaye en het Kanaal naar Wales, waar zich een actieve neerslaigzöne aan het front bevond, en vandaar verder over Engeland en de Noordzee naar Scandinavië. Ten Oosten van dit koufront bevindt zich zachte lucht, waarin de temperaturen 's middags tot vrij hoge waarden oplopen voor deze tijd van het jaar. Maar deze zachte lucht wordt langzaam in Oostelijke richting terugge drongen, zodat het zich laat aanzien, dat de temperatuur gedurende het weekeinde een daling zal ondergaan. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestana Helsinki Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome regen nevel licht bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. regen zwaar bew. mist zwaar bew. motregen nevel mist onbewolkt mist mist licht bew. mist mist onbewolkt Neerslag laatste c i «5 T5 g cc c g Sr S3 ZZW 5 W Z z windstil NW 2 ZO 2 ZO 3 windstil WZW 2 ZZO 2 WZW 2 windstil windstil windstil NO 4 24 uur. o 5f QJ en C f - C oj S <u f- Z 8 8 4 6 11 7 11 11 0,1 14 3 11 7 1 -2 -1 3 3 1 1 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 iOOOOOOOOOOOOOOOOOCYWYYYWYv REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veel bewolking met op de meeste plaatsen regen. Overwegend matige wind aanvankelijk Zuidelijk later draaiend naar Noordelijke richtingen. Lagere middagtemperaturen. 7 November Zon op 7.44 uur, onder 17.03 uur. Maan op 15.08 uur, onder 3.24 uur. 8 November Zon op 7.46 uur, onder 17.01 uur. Maan op 15.28 uur, onder 4.49 uur. Maanstanden 10 Nov. 15.29 uur: Volle maan 17 Nov. 10.32 uur: Laatste kwartier 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 7 November Hoog water: 0.19 en 12.47 uur. Laag water: 8.19 en 20.35 uur. Maandag 8 November Hoog water: 1.11 en 13.36 uur. Laag water: 9.17 en 21.31 uur. XXXXXXXXXttÖÜCXXXXJOOCXXXJUCXXXJl XXXXXXXJOö

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1