AUDREy HEPBURN AUDRyh Zó boeiend is nu PANORAMA Autorijschool „IJmond" Achter de Duinwijkschool een plek voor recreatie .Clowntje Rick „Achter Wallen en Poorten" Old Clothes New Hoge groentemarkt AUTORIJLESSEN AUTORIJLESSEN Beverzvijk Politiepost wordt duurder dan verwacht ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 5 Tante Pos zette de klok terug DRY CLEANING ONIY Extra-crediet van f 8100.- nodig „Tavido" met „Als de dood vacantie neemt" Voor de kinderen FEUILLETON ADVERTENTIE Door een klein foutje werd Donderdag- avond op het Beverwijkse postkantoor een der datumstempels verkeerd afge- steld, waardoor er inplaats van -4.XI (4 November), -4.IX (4 September) werd gestempeld. Welk een vérstrekkende jj consequenties zulk een vergissinkje kan hebben, leert een der volgende voorbeel- den. Aangenomen, dat het bewuste datumstempel werd gebruikt op een luchtpostbrief naar een Australische emigrant, waarin vermeld staat, dat zijn vrouw hem nagereisd is en een maand na „datumstempel" zal arriveren. Die emigrant maar zoeken in dat wijde Australië. Op een spaarbankboekje gebruikt zou het bewuste stempel eveneens schade kunnen berokkenen, zowel aan de PTT als aan de inlegger, hoewel tante Pos hier niet zo gauw in vliegt, door haar uitgebreide systeem van daglij sten. j „De koning der Zuid zee" (Thalia, Vrij dag tot en met Zon dag) *"r wordt druk aan krijgsdan sen en misverstanden gedaan in deze War ner Bros-fi!m,die van huis uit ..His Maiesty O'Keefe" heet. Deze O'Keefe is een .ego centrische kapitein, die een heel ooprs- eiland onder zijn in vloed wil brengen, eerst met muziek doosjes en koekoeks klokken, lafer met steviger middelen. Hij krijgt het zover, dat hij tot koning wordt uitgeroepen. maar daarmee is het wat kinderhjke ver haal niet uit, want de nieuwbakken koning is niet erg verstandig en het duurt tot het einde der film voor de wijsheid tot hem komt en de inboor lingen hem geheel als koning aanvaarden. „Fanfaren der Ehe" (Thalia, Zondag middag, Maandag en Dinsdag) Deze Duitse amusementsfilm is een vervolg op „Fanfaren der Liebe", waarvan men niet alleen de rolbezetting, maar ook de grapjes heeft overgenomen. De twee jongemannen, die in „Fanfaren der Liebe" zich in meis jeskleren staken om een baantie bij een „Damenkapelle" te kunnen krijgen, her halen deze verkleedpartij om ongemerkt hun respectieve echtgenoten te kunnen bespieden, die een zee- en snoepreisje ma ken. Zij weten als een schatrijke Ameri kaanse en haar verpleegster aan boord te komen en dan beginnen natuurlijk de tal loze verwikkelingen, die een climax berei ken als de ware Amerikaanse ten tonele verschijnt. Het is allemaal niet bijster origineel en het neigt soms erg naar het gooi- en smijtgenre uit de tijd van de komische twee-acter, maar toch zal men in Thalia zelden zo uitbundig en zo langdurig kunnen horen lachen. S. K. „De drift in het bloed" (R e x, van Vrij dag tot en met Maandag) Deze Franse film kan gerangschikt worden in het zoge naamde „psychiatriseh-didactische type", een soort die talrijke min of meer gpslaag- de voorgangers heeft, waarvan „De Zeven de Sluier" wel een der bekendste is. Zii behandelt een psychische afwijking, een ziektegeval van de geest, aan de hand van de levensloop der patiënte en ontleent haar didactische waadde aan het optreden van de psychiater, die de gelegenheid te baat neemt aan te dringen oo grotere openhar tigheid tegenover de medici bi.i hen, die onder een geestesziekte lijden. En nu de levensloon.want die maakt het leeuwendeel van de rolprent uit. De geestesziekte van de jonge vrouw, uitgebeeld door de boeien de actrice Francoise Arnoul, betreft een perversiteit die haar geheel en al gaat be heersen. Het is de Franse filmmakers toe vertrouwd, een dergelijke perversiteit in filmbeelden duidelijk te maken. Zij draaien er geen doekjes om, letterlijk noch figuur lijk. en onthullen de gehele navrante dé taillering van het dubbelleven, dat deze jonge vrouw tegen haar wil leidt. Haar huwelijk balanceert op de gevaarlijke rand van de mislukking, waardoor zij neuroses krijgt, die haar eindelijk naar een dokter drijven. De ontknoping brengt nog een bijna-fatale uitbarsting van wanhoop en vrees voor ontdekking, die de reeks boeien de, met grote vaardigheid en zin voor de realiteit verfilmde taferelen besluit. De koning der Zuidzee en zijn beminde. Zondagmiddag in R e x „Gedwongen verraad". „Blume voor Hawaï" (Luxor, Vrijdag t.m Maandag) Dit is een Duits suiker- verhaal over een meisje, dat met haar vriendin als verstekelinge naar Hawaï tijgt om de hoofdrol te bemachtigen in de operette „Blume voor Hawaï". Want de regisseur heeft er zijn zinnen op gezet als prima-ballerina een rasechte Maori-schone te charteren en natuurlijk loopt hem het lieve kind van Duitsen bloede in de armen, min of meer tot inboorlin.ge omgebouwd. Het geheim blijft tot na de première be waard, maar dan dreigt het mis te gaan. Bruce Low, de Nederlandse radio-zanger, laat zich een paar keer zien en horen in dit huia-hula-gezelsehap. Zondag in de matinee „Opstand in Mexico". „Moederlied" (Dinsdag en Woensdag in L u x o r) brengt Benjamino Gigli terug, de kleine Italiaan, die beslist beter zingt dan acteert en daarvan nadrukkelijk ge tuigt in dit sentimentele product. Met Maria Cebotari en Hans Moser. „Wij zijn niet bang" (Kennemer Theater, Vrijdag to't en met Maandag) Ter geruststelling van de aanhangers van het duo Laurel en Hardy, heeft Amerika een film geproduceerd waarin de twee komedianten Dean Martin en Jerry Lewis laten zien hoe hen de grapjas past. Wel, die is hen op hét lijf gemaakt. Jerry Lewis beschikt over een gezicht dat hem onge veer twee maten te groot is en waarmee dus allervreemdste grimassen gemaakt kunnen worden. Wat zij in „Wij zijn niet. bang" samen met Lizabeth Seott beleven komt zoveel overeen met alle als dolle en dwaze kluchten geannonceerde films uit Hollywood en omvat zoveel valluiken, levende beelden en griezelige scènes dat het ondoenlijk is om in kort bestek hiervan een sluitend overzicht te geven.Wel zouden wij willen opmerken dat een groot gedeelte van de grappigheid op rekening komt te staan van de angst die de beide komieken, niettegenstaande de titel, voortdurend ver gezelt. Bovendien krijgt men twee maai Carmen Miranda te zien en tegen het eind de gezichten van Bop Hope en Bing Crosby, die echter niet kunnen verhinderen dat de film een climax-loos slot beschoren is. H. L. L. „Fort Algiers" (W. B. Theater, Vrijdag tot en met Maandag) Ook deze film, waarvan het verhaal zich in de woestijn van Noord-Afrika afspeelt, is weer volgens het beproefde recept klaargemaakt. De ruige, maar eerlijke mannen uit het vreemdelingen-legioen staan tegenover de sluwe en voor geen enkele misdaad terug deinzende Arabieren. Een dappere soldaat, bijgestaan door een geheime agente van de Franse inlichtingendienst voorkomt op het laatste nippertje een overval op een olie veld en dan is het weer afgelopen. Uiteraard wordt er ook in deze film braaf geschoten. Er zijn weer tweegevechten en de ruiters rennen weer in het wilde weg door de hete woestijn. De climax wordt gevormd door twee groepen soldaten, die wild gebarend op elkaar afstormen en net niet slaags raken en dan pas kan de agente (Yvonne de Carlo) doen waar zij de gehele film door op gewacht heeft: in de armen vallen van haar dappere redder. H.d.G. Zondagmiddag in de eerste matinee voorstelling: „Cobra afgod". ADVERTENTIE Koningsplein 10 Telefoon 4886 De groente is de afgelopen week duur geweest: de aanvoer was voor de tijd van het jaar redelijk groot en de winterproduc- ten gaan sterk de overhand krijgen. Tot een der meest aangevoerde producten mag de andijvie gerekend worden en er bleef deze week veel animo voor bestaan: de prijs liep cp tot 30 cent per kilo. Spinazie raakt op. De laatste kistjes gingen tot 73 cent per kilo. Sla was ook heel goed te verko pen: er werd tot 15 cent per krop voor be taald. De aanvoer van bloemkool is nog vrij groot; de prijzen zijn matig, boven de 50 cent per stuk ging er weinig. Er is ook nog een ruim aanbod van bos- en waspeen, die voor goede priizen verkocht is, zowel per bos als per kilo werd er tot 32 cent betaald. De kas-snij- en sperciebonen kwamen tot f 1.85 per kilo; de restanten pronkbonen gingen tot 88 cent per kilo. Bij de winterproducten was veel vraag naar spruiten en die liepen dan ook in prijs op tot 86 cent per kilo. Groene en rode kool ging tot 25 cent per kilo. De aanvoer van prei is vrij groot; er werd tot 25 cent per kilo voor besteed, maar de selderijknollen waren niet duur, hiervan kwamen er wei nig boven de 15 cent per stuk. De aanvoer van druiven wordt nu kleiner; de prijzen liepen op tot f 1.10. Er komen regelmatig kistjes Spaanse pepers die tot f 1.45 per kilo gingen. Nog veel bloemen De aanvoer op de bloemenveiling was ook deze week nog vrij groot voor de tijd van het jaar. De tros-chrysanten liepen weer belangrijk in prijs op, vooral Maan dag werden er wegens Aller Zielen hoge prijzen voor de witte tros-chrysanten be taald, die later zelfs opliepen tot f 1.25 per bos. De overige marktdagen werd er voor de tros tot bij de gulden per bos betaald. De aanvoer van grootbloemige chrysanten legt geen gewicht meer in de schaal. Bij de kleinbloemige soorten zijn het de gerbera's, fresia's, anjers, rozen en cyclamen die vlot van de hand gaan. De nerinen waren ook deze week weer duur en kwamen tot 80 cent per stuk. Cyclamen gingen bij een ruim aanbod tot f 1.45 MARKTBERICHT BEVERWIJK 5 November Andijvie 1214, sla 315, spinazie 34 73, bloemkool 14—47, bospeen 2234, was peen 2032, snijbonen 143174, spercie bonen 85187, pronkbonen 4487, toma ten 3496, spruiten 2584, knollen 716. prie 1223, groene kool 1126, rode kool 1021, druiven 82107, pepers 76145 (per kilo), appels 934, peren 5—29. De gemeentebegroting voor 1954 voor ziet onder meer in een uitgave van 78200 voor de bouw van een inmiddels ontwor pen politiepost aan de Havenkade te IJmuiden. De omstandigheid, dat het hier betreft de vervanging van een door oorlogsgeweld verwoest object (n.l. de voormalige politie post aan de Engel mundusweg), hetgeen een langdurig overleg met de daarbij be trokken overheidsinstanties vereiste, is oorzaak, dat pas onlangs tot de aanbeste ding van de bouw kon worden overgegaan. Hierbij bleek, dat de laagste inschrijving een bedrag aanwees van 59.175,of 5.975.meer dan was geraamd. De reden hiervan moet onder meer wor den gezocht in de, sedert het opmaken (in Juli 1953) van de begroting voor dit object tot stand gekomen loonsverhogingen, in Januari en October j.l., van respectievelijk 5% en 6"/o. Dezelfde factoren zijn aanleiding ge weest, dat ook de begroting van de bij komende werken moest worden verhoogd. De totale kosten worden thans geraamd op 86300,of 8100,hoger dan het reeds verleende crediet. Ten einde tot een spoedige opdracht van deze urgent te achten bouw te kunnen ko men, stellen B. en W. voor, alsnog een aan vullend crediet tot het laastgenoemde be drag voor dit doel beschikbaar te stellen. ca. De toneelclub „Tavido" zal voor de ver eniging „De Gieteling" op Vrijdag 12 en Zaterdag 13 November in het Kennemer Theater te Beverwijk een opvoering geven van het toneelspel „Als de dood vacantie neemt". Regisseur is de heer A. H. Holt- slag. ADVERTENTIE In de nieuwe FORD ANGLIA Gedipl instructeur M VISSER, Celsiusstr 52, Tel 4551. IJmuiden v.h GARAGE GIESBERTS Palmenstraal 3 Tel. 4156, IJmuiden-O. Het door de Beverwijkse gemeenteraad goedgekeurde besluit om op een terrein achter de Duinwijkschool een gymnastiek lokaal te bouwen, zal worden herroepen, indien de raad accoord gaat met het voor stel dat het college van B. en W. voor de volgende gemeenteraadsvergadering heeft ingediend en dat voorziet in de bouw van een lokaal, dat zowel door ligging als in richting er stukken op vooruit gaat. Om een en ander duidelijk te maken heeft het College zich in een op de historie gericht schrijven tot de gemeenteraad gewend en dat luidt als volgt: „De terreinen, omsloten door de Zee straat, de Groenelaan en de Duinwijklaan, zijn afkomstig van de in 1649 aldaar ge stichte herenhofstede „Duinwijk". Deze voormalige buitenplaats werd gesticht door de Amsterdamse burgemeester Dr. Jan Bicker, de schoonvader van de Raadspen sionaris Jan de Witt. Door een weinig ge lukkige lintbebouwing aan drie zijden is alleen nog het driehoekige binnenterrein vrij gebleven van opstallen. De woning naast het hek aan de Zeestraat is waar schijnlijk de oorspronkelijke woning van de tuinbaas van het buiten. In het noord westelijk gedeelte van het onbebouwde binnenterrein zijn tennisbanen aangelegd. Deze bestemming is hier als gelukkig aan te merken. Een gedeelte van het hier bedoelde door bebouwing omsloten terrein is reeds eigen dom der gemeente. Met de eigenaar van het overige gedeelte, ter grootte van totaal ongeveer 1,2 ha, hebben wij overeenstem ming bereikt over de aankoop hiervan door de gemeente. Wanneer hiertoe wordt be sloten, zal de gelegenheid zijn verkregen om dit binnenterrein te verfraaien en aan bestaande dringende behoeften tegemoet te komen. Wij hebben nagegaan, welke bestemmin gen alsdan als het meest passend aan het hier bedoelde complex dienen te worden gegeven. Blijkens het gedetailleerde plan is een ruim wandelpad ontworpen tussen de Zeestraat en de Groenelaan. Het hier aan te leggen laantje, waarvan een fraaie aanzet reeds bij het hek aan de Zeestraat aanwezig is, zou bij een goede verzorging en beplanting en door het plaatsen van enige banken een klein, doch dankbaar element kunnen worden ten dienste van rustige recreatie in deze omgeving. Ook als I Ze moesten allebei lachen om die rare droom van Bunkie. Maar toch zat Bunkie er nog 'n poosje over na te denken. „Weet je, waar ik aan denk?", vroeg hij. „Nou?", vroeg Rick. „Ik denk nog over wat ik gedroomd heb Het was helemaal niet prettig, wat me overkwam. Zomaar in 'n haak te happen en dan naar boven gehaald te worden is geen pretje!" „Nee, dat denk ik ook niet", vond Rick. „Ja maar", zei Bunkie peinzend, „als je goed nadenkt, moet dat voor 'n visje ook niet zo leuk zijn!" „Dat denk ik ook niet", stemde Rick toe. Bunkie had opeens geen zin meer in 't vissen. „Ik schei er mee uit", zei hij toen. „Ik vind het toch eigenlijk maar akelig voor die arme visjes. Weet je watlaten we dat ene visje maar weer gauw bij zijn broertjes en zusjes terug gooiendat zou ik prettiger vinden dan dat we 'm meenamen!" „Eigenlijk heb je wel gelijk", vond Rick. „Wat hebben we eigenlijk aan dat visje?" Toen nam Bunkie het emmertje op, keerde het om en liet het gevangen visje vrij. En tevreden stapten Rick en Bunkie toen naar huis terug Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 25) In gezelschap van de Spaanse Gouver neur voor Holland, Bossu, marcheerde hij op Haarlem aan. De wachtposten op de to ren van de Grote Kerk zagen het enorme leger naderen. Onafzienbare rijen kleurig geklede soldaten in de sneeuw. De toeloop scheen niet op te zullen houden. Het was duidelijk dat. het beleg nog niet onmiddel lijk een aanvang zou nemen, omdat de Spanjolen eerst, hum stellingen gereed moesten maken. Daarom waren de meesten nog niet zo eng bang, hoewel men al men sen zag rondlopon die nauwelijks konden spreken van zenuwachtigheid en angst. De wachtposten en andere verkenners meld den, dat de 'legermacht uit 22000 man be stond. Bij Schoten, Overveen, Beverwijk, Heemstede en in de Hout, het bos ten Zui den van Haarlem, plantten zij zich neer. In de stad heerste inmiddels een bedrij vigheid van belang. Soldaten, burgers, ook vrouwen, jongens en meisjes werkten on afgebroken om alles tijdig in gereedheid te brengen. Pieter Hasselaer, die zijn vriend Evert van tijd tot tijd in het gevang bezocht, voerde het bevel over een groep werkers. Geschoten werd er nog niet, en zo stond hij in zijn volle lengte op de wal len en brulde zijn aanwijzingen naar links en rechts, leder had zijn oudste plunje aangetrokken en sjouwde onvermoeid de stenen en zakken. Anderen hakten met enorme houwelen nieuwe schietgaten in de muren of hielpen met verhuizen. Het geval was namelijk, dat Ripperjia bevel had ge geven om alle aan de wal grenzende hui zen te ontruimen voor de veiligheid van de bewoners, indien de Spanjolen eens een inval zouden doen. Van tijd tot tijd draaide Pieter zich eens om en tuurde door de mist. Hij kon ech ter niets onderscheiden. Wel hoorde hij geratel vam wielen, dat er op wees, dat de vijand zijn zware 46-ponders in stelling bracht. Nu cn dan hoorde hij Spaanse be velen schreeuwen. Dan werd hij altijd een ogenblik door een lichte angst aangegre pen, want daar waren ze nu, die gevreesde wrede Spanjolen, die niemand ontzagen, daar waren ze nu- een paar honderd meter van hem vandaan! En niemand kon de stad meer in of uit, het zou op leven en dood gaan. Maar zulke stemmingen joeg hij gauw weer weg, want die sieren een lui tenant niet. Daar behoorde hij zich voor te schamen! Zo zwoegde Haarlem in het zweet zijns aanechijns. Maar één was er, die er van was uitgesloten: Evert Talesius. In zijn gewelf hoorde hij de opgewonden stemmen, het lawaai der karren, het ge hinnik van de paarden, het zingen, der voorbijtrekkende vrouwen, stampen van de zware soldatenlaarzen! Dat alles hoorde hij en was er van buitengeslotenHij moest hier maar zitten, vastgeketend als een moordenaar, en nietsdoen. En dat alles tengevolge van dat gruwelijke misverstand! Al een paar keer had hij Pieter gevraagd, of deze niet een persoonlijk onderhoud tus sen Ripperda en hem kon bewerkstelligen, zodat hij alles zou kunnen uitleggen. Maar de gouverneur had steeds geen tijd. Geen tijd, geen tijd en nog eens geen tijd! Hij had nauwelijks tijd om te slapen e,n te eten. Dit laatste deed hij al werkend en hij sliep hoogsten vier uur per nacht. Allemaal prachtig, allemaal heel loffelijk en ijverig, maar met dat al zat hij, Evert, in een half donker ijzig koud hol en kou op zijn na gels bijten of een deuntje huilen; want dat dat nogal eens gebeurde, daarover kan nie- man zich verwonderen. Als hij dacht aan de vernedering die hij tegenover zijn ven del had ondergaan, de kerels waarmee hij de dood in de ogen had gezien, dan stroomde het bloed naar zijn hoofd. En dat alles terwij] hij zo hard kon werken, zo hard wilde werken voor de vrijheid van zijn land! Het was droef. Het was afgrijse lijk. Als dat hok, waar hij in zat, nu maar dicht was en hij niets kon horen van wat daarbuiten gebeurde, dan zou het mis schien nog wel te dragen zijn geweest. Maar nu, met al die geluiden, met al dat leven.O, waaraan had hij dit toch ver diend! Zo hoorde hij dan op zeker oohtend cm acht uur een donderend lawaai en hij zat meteen overeind op de stenen bank, waar op hij had liggen suffen. Een hels kraken en dreunen! Kanonnen. De vijand had het vuur geopend! Het beleg had werkelijk een aanvang genomen! Evert kende de klank van die Spaanse muurbrekers maar al te goed! Hoe vaak had hij ze niet gehoord, bij Heiligerlee, bii Jemmingen, overal toen hij nog niet gevangen had gezeten! Daar om werd hij ook niet aangegrepen door de paniek, die zich van Haarlems burgers meester maakte. Deze dachten namelijk dat de wereld verging. 18 December 1572: einde der we reld. Punt, afgelopen. Allemaal naar de haaien. Och, wat schreeuwden ze, die goe de lakenfabrikanten, herbergiers en scheepsbouwers! Nu, het was dan ook een lawaai dat horen en zien je verging. En daarbij kwam dan nog het kraken en steu nen van de muur en het neerbonken van steenklompen. „Allemaal poeha", mompelde Evert ech ter in zijn cel. „Ze schieten al hun kanon nen tegelijk af om de boel aarx het schrik ken te maken. Nu hebben ze weer tien minuten nodig om te laden". Dat had hij goed gezien: inderdaad bleef het een klein kwartier stil, eer de volgende detonaties losbarstten. De eerste verbinding tussen Beeckzanglaan en Groe nelaan zou het voor voetgangers een aan winst betekenen. Ten noordwesten van,dit laantje zou de aanwezige tennisaccomodatie uitbreidings- mogelijkheid behouden, terwijl dan nog enige ruimte overblijft voor de een of an dere voorziening.' welke zich in de toe komst als wenselijk mocht voordoen. Ten zuidwesten van het laantje is er na bij de Groenelaan een uitgezochte gelegen heid tot plaatsing van een gemeentelijk gymnastieklokaal. Uw besluit van 29 Maart 1951, goedgekeurd 6 Juni 1951, strekte tot de bouw van dit lokaal op een terrein ach ter de Duinwijkschool. Aangezien de voor dit gebouw nodige z.g. urgentieverklaring eerst voor dit jaar kon worden verkregen en ook de ligging van het gebouw, zoals deze was gedacht, bij nadere overweging ons geen bevrediging kon geven, heeft de uitvoering van genoemd besluit oponthoud ontmoet. Wij vertrouwen evenwel, dat de thans daarvoor gekozen plaats, uw voor keur en instemming zal kunnen hebben. Achter, dus ten zuid-oosten van. het hier ontworpen en ruim gesitueerde gym nastieklokaal met kleedlokalen is een schoolsportveld ontworpen ontworpen ter grootte van ongeveer 70 x 48 m2. Om dit voor een zeer intensief gebruik geschikt te maken, zou daarop een trabasbedekking moeten worden aangebracht. Bovendien is er ten zuid-westen van 't gymnastieklokaal nog ruimte voor de aanleg van twee volley balveldjes en enige ruimte voor turnen. De kleedlokalen kunnen mede voor de gebrui kers van deze speelterreinen dienen. Door een en ander zou de gelegenheid voor sportbeoefening in de openlucht voor de scholen een belangrijke verruiming onder gaan, terwijl ook de lichamelijke opvoe ding buiten schoolverband hiermede zou zijn gebaat." Het college stelt voor tot aankoop over te gaan vcor een prijs zoals die door het Prijzenbuoqu voor Onroerende Zaken is goedgekeurd en tevens om een crediet van f 69.00(1 toe te staan voor de aanleg van sportveld en verbindingspad. Er fs inmid dels opdracht gegeven het bouwplan voor het gymnastieklokaal met spoed uit te werken. ADVERTENTIE PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, Tel. 4576, IJmuiden-O. Begrafenissen en Transporten door het gehele land BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Geboren: Anna E., d. van H. R. Hoberg en A. M. v. d. Ven; Petronella W. J., d. van G. van Amersfoort en J. C. van Son; Geertruida M. F„, d. van R. W. B. Klane- naar en C. J. Knijnenburg; Alida A„ d. v. J. Koopman en A. C. Kraakman; Yvonne G. C„ d. van J. A. Tuyn en G. C. Vendel; Cornelia G. A., d. van J. Adema en C. Lensen. Ondertrouwd: J. A. Stengs en A. J. v. Balen; J. L. v. Buggenum en A. Koper; Q. W. de Ruiter en A. A. Schouws. Overleden: Dorothea F. Schmitt, 66 jr., wed. van C. H. Weyermand. ADVERTENTIE met Volkswagen AUTORIJSCHOOL FRANS ROOTRING Gedipl instructeur LANGE NIEUWSTR. 68 - TELEFOON 5050 Tevens verhuur zonder chauffeur schrik der mensen was gauw voorbij. Bij de eerste ontploffingen zag men sommigen gillend door de straten rennen, radedoos van angst, en vele Haarlemmers deden het in hun broek, zodat ze plotseling heel langzaam en wijdbeens naar huis schui felden. Maar bij de tweede explosies gin gen al hele drommen in de richting van de Kruispoort, die het doelwit was van dit trommelvuur Na enige tiid, toen bleek dat de kogels geen enkele keer over de muren heenvlogen, begon men er zelfs plezier in te krijgen en de nieuwsgierigen drongen zo ven naar voren, dat de soldaten moesten ingrijpen en hen met geweld terugjoegen. Dat alle kanonnen tegelijk afgingen, had tot gevolg dat de stadsmuur op angstaan jagende wijze stond te schudden. Maar het nadeel van de Spaanse strategie was, dat de aangerichte schade tussen twee ontplof fingen door hersteld kon worden. Zodra het lawaai weggestorven was, stormden de soldaten en de daartoe aangewezen burgers met stenen en aarde de wallen op, om de bressen te vullen. Zelfs de kapotgeslagen beelden, die nog overal in en om de Grote Kerk lagen, werden hiervoor gebruikt. Ook Haarlems lakenindustrie kwam nu goed van pas. Van lakens maakten de vrouwen namelijk, volgens een denkbeeld van Ke nau, zakken, grote zakken, welke zij met wol vulden; aldus konden deze dingen uitstekend als stopverf gebruikt worden. Terwijl men met deze koortsachtige be drijvigheid bezig was, stond Pieter Has selaer achter de muur met een zandloper I en naast hem een trompetter. Zodra er tien minuten verstreken waren, gaf hij de man een sein, en deze blies een alarme rend signaal. Terstond holde iedereen zo snel hij kon naar beneden en zocht voor de rondspattende stenen onderdak in de ont ruimde huizen. Even later knalde en dreunde het dat het een lust was. En di rect daarop spoedde men zich weer aan het werk. Pieter vond het een beetje een ver velend baantje, maar omdat het erg ver antwoordelijk was, schikte hij zich er in. Ais hij namelijk een minuut te laat zou zijn, zou dat de dood van heel veel mensen betekenen. Om twaalf uur in de middag echter werd de toestand toch te erg en men gaf het werk op. Met lede ogen moest men toezien hoe de Kruispoort al meer en meer haar ondergang tegemoet ging. Toen het om vier uur begon te schemeren staak te de vijand zijn vuur. Op het signaal van Pieters trompettist was men weer in de huizen gekropen. Men had zich al geheel ingesteld op de kanonnade. Maar tot aller verwondering bleef het stil. Niemand ver trouwde het, en er kwam een zenuwach tige stemming onder de mensen. De Span- paarden waren listig en konden wel onver wacht opnieuw beginnen, zodat er dan veel slachtoffers zouden vallen, als men weer aan het herstellen sloeg. Toen bracht Lange Louw om zeven uur iedereen tot verbazing en bewondering. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7