Provinciale begroting sluit dank zij verhoogde uitkering uit provinciefonds Verbetering van wegen Wereldnieuws kemllaEcRDW° >IFrnVITfil Inspecteurs der belastingen ongerust over hun positie Solovlucht New York-Parijs zonder tussenlandingen 1ICA1P mÉÊL LIKDOORNS wonSRÖIJE PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Uitbreiding centrale van het PEN te Velsen? Bittere woorden op demonstratieve bijeenkomst in Utrecht De radio geeft Dinsdag Charles Lindberghs record geslagen Een lastige maag? Teelt ió het zo J MAANDAG 8 NOVEMBER 1954 2 Provinciale bedrijven Zondag herfstrit van motorclub ,.Zandvoort" Nieuwe ambassadeur van Venezuela Landbouwerszoon onder paard gestikt Gevaarlijke situatie Kerkelijk Nieuws De „Guineekust" te water gelaten ZWITSERSE KAAS In de toelichting op de begroting 1955 der provincie Noordholland delen Gedepu teerde Staten aan de Provinciale Staten mee, dat de dekking van de gestegen uit gaven te danken is aan de toeneming van de algemene dekkingsmiddelen, waarbij een belangrijke plaats wordt ingenomen door de uitkering uit het provinciefonds. Opgemerkt wordt, dat deze een conjunctuurgevoelig karakter draagt. Wat de ver laging betreft, wordt er aan herinnerd, dat er bepaalde uitgaven zijn, die nauwelijks of in het geheel niet voor verlaging in aanmerking kunnen komen, maar eerder van jaar tot jaar een stijging zullen vertonen Dit is met name het geval ten aanzien van de personeellasten, alsmede ten aanzien van de kapitaalslasten, welke o.m. voort vloeien uit de aanleg en vernieuwing van de wegen in de provincie. De inkomsten en uitgaven worden geraamd op f 11.309.722. De uitkering uit het provinciefonds is geraamd op 4.650.638, hetgeen ruim 800.000 meer is dan in 1954 geraamd kon worden. Sedert 1951 zijn de dekkingsmid delen gestegen met 700.000. De uitgaven zijn hoger gestegen en wel met 2.750.000. Een belangrijk gedeelte van de provinciale uitgaven bestaat uit toegekende subsidies. De provincie heeft daarbij niet een door de wet opgelegde taak, maar treedt vrij willig en slechts aanvullend op. Provinciale wegen De voltooiing van het plan van secon daire wegen, die bij de provincie in beheer en onderhoud zijn, zal, gezien de toenemen de verkeersintensiteit, met kracht worden voortgezet, aldus merken Gedeputeerde Staten op. Het beleid van het college is er op gericht jaarlijks circa 4.000.000 a 5.500.000 te verwerken. Verbeterd zullen worden het SchouwPurmerendOost huizen—Hoorn, Broek in Waterland Monnikendam, WestzaanWest-Graftdijk, AlkmaarHuigendijkNoord-Scharwoude (in hoofdzaak voor de brug over het Noordhollands Kanaal. Streekplannen Binnen vrij korte tijd hopen Gedeputeer de Staten te kunnen komen met een con creet voorstel aangaande een streekplan voor de IJmond, dat gevolgd zal worden door een soortgelijk voorstel van het nauw hiermee samenhangend Zuid-Kennemer- .land. Daarna zal het Gooi vermoedelijk aan de beurt zijn. Inmiddels wordt aan het onderzoek ter voorbereiding van streek plannen Noord-Kennemerland, Waterland en Westfriesland gewerkt. Ook zal het college binnenkort bij de Provinciale Staten met voorstellen komen om regelen te geven voor de moderne vor men van ontspanningsbedrijf, beogende de vorm van vacantiebesteding te bevorderen en in de juiste banen te leiden. Ook blijft de aandacht bij voortduring gevestigd op de bescherming van daarvoor in aanmer king komende natuurruimten. Geestgronden Met betrekking tot het vraagstuk van de verbetering van de waterhuishouding in de geestgronden ten Noorden van het Noord zeekanaal zal in de loop van het begrotings jaar een uitvoerige nota betreffende de stand van zaken kunnen worden voorge legd. Gezondheidszo g Dezer dagen is de commissie gezond heidszorg geïnstalleerd, die zich in de eer ste plaats zal bezig houden met het vraag stuk van de rheumabestrijding en dat van de revalidatiezorg, waarbij zowel organi- ADVERTENTIE |VI F* ZIJLSTR.56 Haarlem - Tel. 11828 UW ADRES VOOR WASMACHINES BICO vanaf 179. satorisch als financiële aspecten aan de orde zullen komen. Industrialisatie Voor zoveel in hun vermogen ligt, trach ten Gedeputeerde Staten de verdere in dustrialisatie in de provincie te bevorde ren. Daarbij heeft in het bijzonder de zorg het gedeelte van Noordholland benoorden het Noordzeekanaal, met uitzondering van het gebied bij de mond van dit kanaal, dat beheerst wordt door het zich regelmatig uitbreidende Hoogovencomplex. De in dustriële ontwikkeling ten Noorden van het Noordzeekanaal wordt zeer belemmerd door het ontbreken van vaste wegverbin dingen over of onder het kanaal. De aanleg met financiële medewerking van rijk en provincie van de industrieterreinen in de vier kerngemeenten (Hoorn, Enkhuizen, Medemblik en Grootebroek) van het ont wikkelingsgebied Oostëlijk-Westfriesland zal nog in 1954 moeten worden voltooid. Geldleningen Gedeputeerde Staten vragen de Provin ciale Staten machtiging ten laste van de provincie aan te gaan geldleningen tot zo danige nominale bedragen als nodig zullen blijken te zije om een som te verkrijgen ter voldoening van: 2.750.000 wegens kos ten van uitbreiding van het administratie gebouw van de Provinciale Griffie en van het daarbij aansluitende archiefgebouw en stichting van een nieuw gebouw voor de Provinciale Waterstaat met bijbehorende garage en conciërgewoning; 166.667 we gens bijdrage aan het rijk in de kosten van verruiming van het Noordzeekanaal; 44.445 wegens bijdrage aan het rijk in de kosten van aanleg van een scheepvaart kanaal van Amsterdam naar de Boven- Rijn; 1.027.778 wegens bijdrage aan het rijk in de kosten van het bouwen van een spoorwegtunnel onder het Noordzeekanaal; 13.146.000 wegens kapitaalverstrekking aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf ten behoeve van uitbreidingswerken; 4.035.000 wegens kapitaalverstrekking ten behoeve van uitbreidingswerken; 4.020.500 ten behoeve van verbetering van wegen. Provinciaal orkest Voorgesteld wordt aan het Noordhollands Philharmonisch orkest een subsidie te ver lenen van 70.000 (vorige begroting ver meldde een bedrag van 31.500). Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten meegedeeld, dat het verbruik van electricitei't en water voortdurend toeneemt. Daarom zijn de centrale van het P.E.N. en de waterwin ningsmiddelen van het P.W.N. regelmatig uitgebreid. Bij het P.E.N. is thans een nieuwe uit breiding van de centrale te Velsen in stu die. Over de vraag of deze uitbreiding zal worden gerealiseerd, kan pas een beslis sing worden genomen wanneer vaststaat of en hoe de stroomlevering aan de Hoog ovens na 1961, wegens het aflopen van het contract, zal worden voortgezet. De Hoog ovens en de provincie zullen hierover in 1956 nader overleg plegen, teneinde ter zake een beslissing te nemen. Watertransport De leiding voor het transport van water van de rivier de Lek naar de duinen, ten einde dit als infiltratiewa'ter te gebruiken, zal begin 1957 gereed moeten komen, al dus Gedeputeerde Staten. De gebouwen in Castricum zullen in 1955 gereed zijn. De aanleg van de centrale waterleiding op Texel verkeert in het begin van uit voering. Het streven is erop gericht haar voor het einde van 1955 in bedrijf te kun nen stellen. Wat de waterleidingtarieven betreft, wordt gehoopt, dat de- huidige toereikend zullen zijn, om hieruit de hogere lasten, verband "houdend met de infiltratie van de duinen met Lekwater, te kunnen bestrij den. ADVERTENTIE WONDEN GENEZEN SNÉLLER MET HILVERSUM I, 402 M. ~7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmdedelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Geva rieerd programma. 14.4r Platen. 15.00 School radio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Uit het rapport van de agrarische com missie over Nieuw Guinea. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en lit. kalender. 19.45 Lichte muziek. 20.15 Platen. 21.00 Ac tualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Tar- tuffe, spel met muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Solistenconécrt. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 17.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Cello en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Kookpraatje. 14.15 Platen. 14.40 Schooi-adio. 15.00 Byzantijns koor. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Jazzcompetitie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Meer produc tiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 18.40 Dansmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Muzikale cau serie. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.10 Dansmuziek. 21.30 Mede delingen of reportage. 21.40 Lichte muziek. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Pianorecital. 22.55 Ik geloof datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Filmprogramma. TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.15 Avondopening. 20.20 Actualiteiten. 20.32 Weerpraatje. 20.35 Pianorecital (en in terview). 21,10—21.50 Joods leven in Neder land, documentaire. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.15 Herdenking wapenstilstand 15.45 Orgel. 16.02 Orgel. 16.15 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Symphonisch or kest. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Zoeven verschenen. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). De Vereniging van Inspecteurs van 's Rijks Belastingen en de Vereniging van Hogere Ambtenaren der Registratie en Domeinen hebben Zaterdag een demon- statieve bijeenkomst te Utrecht gehouden om uiting te geven aan ongerustheid over de positie der belasting-inspecteurs. Er waren 436 inspecteurs van de 575 naar Utrecht gekomen. Tevens waren vier directeuren van de rijksbelastingen aanwezig. De voorzitter van de vereniging van in specteurs, de heer J. Kuilman, die de lei ding van de vergadering had, zei dat het niet alleen over bezoldigingen ging, maar ook over de positie van de inspecteur, over het aanzien waarop hij krachtens ziin ambt meent recht te hebben, over de moeilijk heden welke de volkomen gewijzigde be lastingheffing met zich meebrengt, en over de weerstanden die hij deswege heeft te overwinnen. „Een onkreukbaar dienstvak stond bij de bevrijding gereed om de basis te leg gen voor het financieel herstel van ons land", aldus de heer Kuilman. „De zwarte handelaren zijn tot de orde geroepen. We hebben hun moeten leren, dat niet alles voor geld te koop is en wij zijn niet inge gaan op aanbiedingen, voor f 100.000. uit de weg te gaan. Wij hebben hun het geld, dat zij „per ongeluk" op ons bureau lieten liggen, nagedragen. De geldsanering en effectenregistratie zijn geslaagd". Een wijziging in de aard der heffingen heeft de uitvoerders der wetten voor de moeilijkste problemen geplaatst. Omdat er velen zijn die de betekenis van de belastingheffing niet begrijpen of niet willen erkennen, zijn de weerstanden die de inspecteur in zijn toch al reeds moei lijke werk ontmoet, sterk toegenomen. Het is echter niet gelukt de beginsala rissen van de jonge inspecteurs zelfs maar met een toelage van f 20te verhogen. Het Eerste Kamerlid prof. mr. H. J. Hellema uit Amsterdam hield hierna een inleiding over de wijzi"ingen der belasting heffing en over de voor- en nadelen van de actieve belastingpolitiek. Een nadeel van de actieve belastingpo litiek noemde hij de daaraan verbonden voortdurende verandering van de be lastingwetten. Oniuiste of ontijdige maatregelen kun nen funeste gevolgen hebben. Het'parle ment had zijns inziens meer weerstand moeten bieden aan al te veelvuldige wets wijzigingen, waardoor er voor de belas tingplichtigen een grote mate van onrust en onzekerheid ontstond en de taak van de belastingdienst uitermate werd ver zwaard. De directeur van de rijksbelastingaca demie te Rotterdam, prof. dr. J. van der #oel, sprak over de verzwaring van de wetgeving en over de algemene aspecten die wijzen op de verzwaring der taak van de hoofdambtenaren. Bij de debatten werd de aandacht ge vestigd op de sterk toegenomen belang rijkheid van het door de handen van de belastingdienst gaande gedeelte van het nationale inkomen. De opbrengst der rijks belastingen steeg in de laatste vijftig ja ren van 177 millioen per jaar tot ruim zes milliard, het nationale inkomen van f 1.8 milliard tot f 17.645 milliard in 1952. Voorts werd medegedeeld dat na de oorlog 75 inspecteurs de belastingdienst verlieten; 66 van hen vonden in het be drijfsleven een beter bezoldigde positie. Aan het slot van de vergadering werd de besturen opgedragen zoveel mogelijk in samenwerking met andere groepen van hoofdambtenaren, ressorterende onder het ministerie van Financiën, met de grootst mogelijke spoed en zo krachtig mogelijk te ijveren voor verdergaande dénivelle- rende salarismaatregelen en verder voor een zodanige wijziging in het bezoldigings besluit dat de salariëring van de inspec teurs en hogere functionarissen in de be lastingdienst in een juiste verhouding komt te staan tot de taak en de functie welke hun in het huidige tijdsgewricht in het overheidsapparaat zijn toebedeeld. ADVERTENTIE U fietst lichter Alleen bij Simplex het unieke Cycloïde-systeem Vernuftige lagers, die de wrijving 70% reduceren! PARIJS (A.F.P./Reuter) De Ameri kaan Max Conrad is met een twee-motorig sportvliegtuig Piper Apache" zonder tus senlanding van New York naar Parijs ge vlogen met een benzinevoorraad voor 26 uur vliegen. Precies 22 uur en 19 minuten, nadat hij van het New Yorkse vliegveld Idlewild was opgestegen, zette Conrad zijn in crème en rood geschilderd toestel op het vliegveld Toussus-Le-Noble, buiten Parijs, aan de grond. Hij had over de tocht elf uur minder gedaan, dan Charles Lind- berg twintig jaar geleden. De piloot, die er fris en monter uitzag, verklaarde dat het hem was meegevallen, niettegenstaande „de voortdurende dreiging van sneeuw en ijs afzetting in de lange slapeloze nacht." Slechts op 800 van de 4.800 km had hij goed weer gehad, aan het begin van zijn tocht. De 50-jarige Conrad, die vader van tien kinderen is en een grote gelijkenis vertoont met de filmster Gary Cooper, werd begroet met kreten van bewondering van vrouwen, die hem wilden omhelzen. Conrad is een bekende figuur in de Ame rikaanse burgerluchtvaart. Hij heeft reeds 30.000 vlieguren gemaakt. Met hetzelfde toestel, waarmee hij nu de Oceaan is over gestoken, heeft hij indertijd het record San FranciscoNew York zonder tussenlandin gen in zijn klasse verbeterd. In 1950 maak te hij voor het eerst een vlucht over de Atlantische Oceaan om zijn gezin, dat toen in Zwitserland woonde, te bezoeken. Op de heen- en terugreis deed hij toen Labrador, ADVERTENTIE Dat is gauw bekeken met-emqs Groenland en IJsland aan. Het was Conrads vierde solo-vlucht over de Atlantische Oceaan. Hij had het grootste deel van zijn vlucht op ongeveer 3.000 meter hoogte moeten blijven, waarbij hij zo nu en dan in een golflijn had gevlogen om ijsafzetting te voorkomen. Bij zijn aan komst had hij nog voldoende brandstof voor drie tot vier uur vliegen. Conrad zeide, dat hij zijn toestel kwam afleveren aan een koper. Het is een vier- persoonsvliegtuig, voortbewogen door twee motoren van 160 pk en met een kruissnel heid van 275 km per uur. Hij toonde zien er verbaasd over, dat men aan vliegtuigen had verzocht naar hem uit te kijken. „Ik wist niet, dat er zich mensen ongerust over mij maakten." Waarschijnlijk zou hij per schip naar New York terugkeren. Vliegende tobbe De 27-jarige Garett Cashman heeft in de Amerikaanse staat New York een vlucht van 70 kilometer gemaakt in een tobbe waaraan 80 met waterstof gevulde ballon nen waren bevestigd. De motorclub „Zandvoort" houdt haar jaarlijkse herfstrit over 150 km dit jaar op Zondag 14 November, De start vindt plaats van 1 uur af bij café Kleine, te Nauerna, bij pont Buitenhuizen. De route voert over goede en minder goede wegen. Twee grasdijkjes van honderd en vierhon derd meter zijn erin opgenomen. De ge middelde snelheid bedraagt voor auto's en motoren tot 200 cc 36 kilometer per uur en voor motoren boven 200 cc 40 kilometer per uur. Vele fraaie prijzen zullen voor deze rit worden beschikbaar gesteld. De rit telt mee voor het clubkampioenschap 1954. „Driemaal is scheepsrecht", zo zei de nieuwe en eerste Venezolaanse ambassa deur in ons land, de heer Manuel Dagnino, in goed Nederlands bij zijn terugkeer in Nederland. Ongeveer dertien jaar geleden kwam de heer Dagnino naar ons land. Eerst was hij enige jaren consul-generaal van Vene zuela te Amsterdam. In 1948 keerde hij terug als gezant in Den Haag. In 1953 ver trok hij als ambassadeur van Venezuela naar Haïti. Thans is hij weer in Neder land, ditmaal als de eerste ambassadeur van Venezuela, want in de loop van dit jaar werden de diplomatieke vertegen woordigingen der beide landen tot ambas sades verheven. De heer Dagnino verklaarde dat Vene zuela thans een zeer snelle ontwikkeling doormaakt, dank zij de vernieuwingspoli tiek der regering, waar het land en alle bij de industrie, de landbouw en het vervoer betrokkenen wel bij varen. Door de snelle industriële ontwikkeling wordt er als het ware een nieuw land opgebouwd. De ambassadeur hoopt op tal van punten de betrekkingen tussen de beide landen te verstevigen. De 17-jarige landbouwerszoon J. A. M. Siero te Vecht-Terwolde is Zaterdagmid dag, doordat hij ondereen paard bekneld raakte, om het leven gekomen. Hij zat op de bok van een driewielige kar. Naast hem zaten een broer en een zusje. Zij gingen naar het land om bietenloof te halen. Door onbekende oorzaak raakten paard en kar in de zachte berm van de weg, waarna de wagen kantelde. De twee jongens en het meisje sprongen van de wagen af. De ze ventienjarige jongen belandde in de sloot, waaraa het paard bovenop hem viel. Hij kwam door verstikking om het leven. Onder auto bekneld De 52-jarige vertegenwoordiger J. Kayer uit Bergen (N'.H.) is Zaterdagmiddag met een bestelwagen van de Nauernase diik tussen Nauerna en Westzaan gereden. De auto sloeg enkele malen over de kop, waarbij de bestuurder uit de wagen werd geslingerd. Ongelukkigerwijs viel hij in de onderdijk en kreeg de auto op zich. Met grote moeite is de vertegenwoordiger uit zijn benarde situatie bevrijd en naar het gemeenteziekenhuis te Zaandam overge bracht, waar hij Zaterdagnacht is over leden. Waarschuwingsborden voor slipgevaar en wegversmalling zullen worden geplaatst bij Halfweg, waar de grote weg van drie tot twee rijbanen versmalt. Rijkswaterstaat plaatst deze borden op verzoek van de A.N:W.B., welke bond reeds lang ijverde voor een verbetering van de gevaarlijke situatie. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Oudemirdum (2e pred.pl.) (toez.) F. Joh. Veldman, vicaris te Ophc- mert; te Rotterdam (Wijkgem. „De Sama ritaan") W. L. Tukker te Delft. Aangenomen naar Ee (Fr.) J. Venema te Nieuw-Weerdinge. 5Geref. Kerken Aangenomen naar Tzum C. v. d, Giessen, cand. te Hillegersberg; die bedankte voor Domburg-Westkapelle, Eist (Gelderland), 's-Gravenmoer, Oudemirdum, Westerlee (Gron.) en Zevenhuizen (Z.H.) Bedankt voor Berlikum M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar; voor Deventer (vac. G. Leene) F. H. Vonk te Ommen. Geref. Kerken-onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Ommen W. G. de Vries te Winschoten. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Enschedé-O., C. Verhage te Broek onder Akkerwoude; voor Gouda A. Gruppen te Biezelinge. Tractementen De classis Deventer der Geref. Kerken heeft uitgesproken dat het minimum-trac- tement voor de predikanten 5.000 be hoort te zijn met de zes percent van de jongste loonronde. Zaterdagmiddag is van de werf van A. Vuijk en Zonen's Scheepswerven n.v. te Capelle aan de IJsel te water gelaten het motorvrachtschip „Guineekust" in aan bouw voor de n.v. Hollandse Stoomboot maatschappij te Amsterdam. Het schip heeft de volgende hoofdafme tingen: lengte over alles 119,5 m., breedte 15.55 m., holte tot shelterdek 9.20 m., holte tot tussendek 6.75 m. Bij een diepgang van 6.34 m. bedraagt het dead weight 4650 ton. De machine-installatie bestaat uit een Dieselmotor met een vermogen van 3600 pk. De machine moet het schip in beladen toestand een snelheid kunnen geven van ongeveer 14y2 knoop. De „Guineekunst" zal na oplevering gaan varen op de Holland-West-Afrika Lijn. c Griep. In Wenen lijdt tien percent van de bevolking aan griep. De ziekte is van. onschuldige aard. Verworpen. De Sjah van Perzië heeft een laatste beroep van Hoessein Fatemi tegen het doodvonnis, dat de vorige maand door een militair hof over hem was uitgesproken, afgewezen. Fatemi is de voormalige minister van Buiten landse Zaken, die schuldig bevonden is aan. verraad jegens de Sjah. Sinds het ontdekken van het legercomplot tegen, de regering zijn reeds 52 doodvonnissen tegen officieren uitgesproken. Vrijgevig. Premier Josjida van Japan is te Washington aangekomen. Hij werd be groet door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, die zeide het een grote vreugde te achten, de premier voor de eerste maal in Washington welkom te mogen heten. Josjida zeide de dank van het Japanse volk te willen overbrengen voor de „vrijgevige hulp, die de Verenigde Sta ten bij het herstel van Japan heeft ge boden". Josjida zal economische vraag stukken met Amerikaanse leiders be handelen. Dubbel. Duizenden Londense havenarbei ders hebben Zondag gewerkt om de grote hoeveelheid goederen, die zich gedurende de drie achtereenvolgende stakingen had opgestapeld, weg te wer ken. Zij worden voor dit werk dubbel betaald. Hervat. De Parijse bakkersknechts, die drie dagen hebben gestaakt, hebben het werk hervat. Het ministerie van Ar beidszaken heeft er in toegestemd hun looneisen te onderzoeken. Sprinkhanenplaag. Sinds vier dagen wordt de streek van Soesse (Zuid-Marokko) geteisterd door een sprinkhanenplaag, die de omvang van een ramp dreigt te krijgen. In de omgeving van Taroedant wordt de gehele sinaasappeloogst ver nield. waardoor 15.000 arbeiders met werkloosheid worden bedreigd. Afgewezen. Uustalu Ulo, een 29-jarige Estlander, die bij de SS gediend zou hebben, is door de Engelse politie weer aan boord van een Liberiaans schip met bestemming Leningrad gezet. Met dit schip was hij 23 October in Engeland aangekomen. Zijn verzoek om politiek asyl is in Engeland, Zweden, Denemar ken en Australië afgewezen. Grafsteen. In het centrum van Wenen is tot nu toe de oudste Christelijke graf steen van de stad opgegraven. De steen droeg de naam van een vrouw, Cossin- tea, die door bisschop Martius Constan- tinus was begraven. Men meent dat het graf dateert uit de achtste eeuw na Christus en het eerste bewijs vormt voor het bestaan van een vroeg-Chris- telijke gemeente met een bisschop aan het hoofd in de Romeinse nederzetting Vindobona, die aan Wenen voorafging. Dinosaurus. In een uraniummijn ten Zuid- Westen van Colorado Springs zijn been deren gevonden van een Dinosaurus, waarvan de ouderdom op 15 millioen jaar wordt geschat. Zijspan. Twee Weense studenten zijn te Wenen teruggekeerd na een tocht van 52.000 km door Europa, Azië en Ame rika met een motor met zijspan. De reis heeft 19 maanden geduurd. Ballingen. De Poolse ballingen in Groot- Brittannië zijn Zondag ter stembus ge gaan om 52 afgevaardigden in de raad van de Poolse regeringen in balling schap te kiezen.Er zijn ongeveer 100.000 ballingen in Groot-Brittannië, van wie er ongeveer 35.000 te Londen wonen. De gehele raad, die 176 leden zal tellen, vertegenwoordigt de twee millioen Poolse emigranten, die buiten de com munistische landen van Oost-Europa wonen. Bezet. Ongeveer tienduizend Siciiiaanse mijnwerkers hebben Zondag de 360 zwavelmijnen van Sicilië bezet ter on dersteuning van 210 mijnwerkers, die reeds 107 dagen onder in de driehonderd meter diepe Giavalotta-mijn blijven uit protest tegen een dreigende inkrimping van het aantal mijnwerkers. Het werk werd niet neergelegd. De directie be weert dat de kosten zijn gestegen en de winsten zijn gedaald en dat de productie der mijnen zelfs de onkosten niet dekt. ADVERTENTIE Weg met onhandige ltkdoornrtngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde «onderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een hesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van L 1.36 bespaart U veel ellende. 45. In machteloze woede moesten Panda en Eric Echo aanzien, hoe de twee boos wichten er in het bootje vandoor gingen. „Salutos!", riep Piedro de slangenmens hun honend toe, „danki voor het poppeti!" „Kijk er nog maar eens goed naar!", voeg de de portier hieraan toe, terwijl hij sar rend de pop Oswald ophield. Onder ruw gelach zetten de beide galgebrokken koers naar het jacht van de barones van Edel- stein, waar zij Oswald voor goed geld hoopten te verkopen. Maar het bleek niet zo eenvoudig te zijn om aan boord van het prachtige jacht te komen. „Weg jullie!", riep een matroos, die op de valreep stond, „de barones geeft een dure fuif, waarop alleen maar hoge pieten worden toegela ten". Dat was een tegenvaller; maar nu kreeg de portier een listige inval. „Onbe schaamde kerel!", bulderde hij, „ik BEN een hoge piet! Zegt mijn uniform je dan niets, voor de drommel? Ik bende ADMIRAAL!!" De matroos schrok gewel dig en sprong in de houding. „De admi raal dacht hij, terwijl hij bevend salueerde, „en ik dacht nog wel, dat hij een doodgewone portier was!" VOORNAMELIJK door mensen die niet van groene Zwitserse kaas houden, kan men de mening horen verkondigen dat bij de bereiding van die kaas schapenmest werd gebruikt. Het klinkt onsmakelijk, maar desondanks staan zij in die mening niet alleen, want ook een bekend hand boek op het gebied van etenswaren weet het zelfde te vertellen. Nu willen we in het midden laten, hoe de bereidingswijze van groene kaas in vroeger eeuwen is geweest. In een werk uit de 17e eeuw wordt weliswaar opgemerkt dat de schapenkaas even hoog in aan zien stond als andere kaas, hoewel men ter verkrijging van de groene kleur „deszelfs onreinheid en drek bezigt", maar we zijn toch zo vrij deze opmerking niet te generaliseren. Het zal in vroegere tijden wel voorgekomen zijn dat een dergelijk middel werd toege past en in bepaalde streken misschien zelfs algemeen gangbaar was, maar of we dit nu als een algemeen geldende regel mogen beschouwen, wagen we toch te betwijfelen. Hoe dit ook zij, voor de tegenwoordige tijd geldt een dergelijke bereidingswijze voor groene kaas zeer zeker niet, ondanks de mededeling die het bovenbedoelde mo derne handboek ons doet. Het bijzondere van de harde groene Zwitserse kaas ligt in de eerste plaats niet in de kleur, maar in het feit dat bij de bereidingswijze geen dierlijk stremsel, maar een zuur wordt ge bezigd. (De vegetariërs onder ons mogen hiervan wel met bijzondere aandacht ken nis nemen, want velen van hen zien steeds over het hoofd dat de meeste van hun geliefde kaasgerechten tot stand konden komen dank zij de kalvermagen, waaruit het stremsel voor de kaas werd bereid). Wat nu de kleur van de groene Zwitser se kaas betreft, deze is secundair. Als aromaticum worden bij de bereiding van v de kaas namelijk gedroogde bladeren van een bepaalde klaversoort gebezigd, waar door de typische smaak en bovendien de groene kleur ontstaat. De kleur is dus een bijverschijnsel, want om de smaak gaat het in de eerste plaats. Nu kunnen we langs een omweg wel gaan bewijzen dat in de kaas tóch excre menten van schapen voorkomen, omdat de klaver misschien met schapenmest bemest is geworden, maar als we zó gaan redene ren kunnen de onmogelijkste dingen wor den recht gepraat. Bij het eten van groene kaasjes behoeft u dus geen angst te hebben voor onsmakelijke bijmengsels, want het chlorophyl van de klaver is de oorzaak van de kleur, en niets anders. Nu we toch over kleuren gesproken heb ben, kunnen we ook wel eens de grootste bloem ter wereld ten toneele voeren. Die bloem is zó groot, dat u haar niet eens door de deur van de kamer kunt krijgen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2