Koninklijk D trad in Brussel op ^Hoe is het ontstaan?-^ Vijftig jaar geleden „Napoli" van Auguste Bournonville Landbouwopbrengsten zijn dit jaar kwantitatief gunstig Agenda voor Haarlem Matisse begraven Tarweopbrengst bleef echter beneden peil Nederlands Ballet in Den Haag Vertraging ontstaan in de uitbreiding Niets nieuws op de wereldbol Dit woord: HOU DEIS VAN IEMAND Vermisten van „Christel" werden vergeefs gezocht C. de Wit gehuldigd „Beduchtheid voor Roomse overheersing onjuist" Uit Haarlems Dagblad van 9 November 1904 Keizer Haile Selassie in Bonn ontvangen Dodelijke aanrijding in Badhoevedorp Prov. Ziekenhuizen Nieuwe film voor Koningin Wilhelmina Fonds Thans 969.000 gulden op giro 5100 gestort J1NSDAG 9 NOVEMBER 1954 o Er is wel haast geen gewoner woord te bedenken dan: houden van. Het be tekent niet alleen: beminnen, liefheb ben, maar ook: iets lekker vinden. Ik stal het hart mijner tante door van schorseneren te houden, zegt Hildebrand in de Camera Obscura. Maar het woord heeft een heel oude geschiedenis. Het is een uit het leenstelsel afkomstige term, die betrekking heeft op het beheren van iemands goederen als leenman. Een land van enen houden is in het Middel nederlands: een stuk grond van iemand in leen hebben. Uit de betekenis: iemands leenman, vazal zijn, ontwikkelt zich die van: met iemand iets te maken hebben, zich om iemand bekommeren, met iemand ophebben, iemand graag mogen. En dan zijn wij al dicht in de buurt van de liefde gekomen. De schepen en het amphibie-vliegtuig van de Koninklijke Marine, die de Noord zee hebben afgezocht naar de drie vermis te bemanningleden van het Duitse motor scheepje „Christel", waarvan alleen de ka pitein werd gered, zijn gisteravond onver- richterzake teruggekeerd. De „Christel" zonk gistermorgen vroeg ten Noorden van Terschelling. NICE (United Press) Henri Matisse, de schilder van het zonlicht en de levens vreugde, is Maandag onder een loodgrijze hemel ten grave gedragen. Hij overleed de vorige week op 84-jarige leeftijd. Ongeveer driehonderd personen, onder wie de dichter-toneel^chrijver Jean Cocteau en de kunstschilder Frans Masereel, woon den de plechtige teraardebestelling bij. Zij volgden de baar toen deze uit het sterfhuis gedragen werd. Vlak achter de kist liepen familieleden en zes Dominicanessen van de Nötre-Dame-du-Rosaire te Vence, de kapel die Matisse enige jaren geleden decoreerde. Na een korte uitvaartdienst in de kapel van de abdij van Cimiez, welke werd geleid door de aartsbisschop van Nice, mgr. Re- mond, begaf de stoet zich naar de begraaf plaats Chateau de Nice, waar het stoffe lijke overschot zal rusten tot de beslissing over een definitieve laatste rustplaats is gevallen. Aan de groeve voerde Jean Cassou, di recteur van het Parijse Museum van Scho ne Kunsten, het woord uit naam van de Franse regering. Cassou zei, dat men Ma tisse niet slechts als schilder moest zien, maar ook als een meester over gedachte en geest. Als zodanig, aldus Cassou, volgt hij in de rijen van grote Franse geesten op Descartes, Paul Valéry, Mallarmé en Paul Cézanne. De heer C. de Wit, een der directeuren van de N.V. Electriciteits Maatschappij A.E.G., wonende te Santpoort, die vijftig jaar aan de Maatschappij verbonden is, heeft Maandag ondervonden hoe zijn per soon en werk in brede kring gewaardeerd wordt. Het begon al des morgens op een bijeenkomst in Atlanta op het Westeinde te Amsterdam, waar de directie en perso neel de jubilaris gehuldigd hebben. Hij ontving vele geschenken, ook van in an dere landen gevestigde fabrieken. Des middags was er een receptie in hótel Americain, waarop vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, zakenrelaties en vele vrienden aanwezig waren. Vele sprekers lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van geschenken. Ook boden vrienden uit Sant poort gelukwensen aan. Met een maaltijd zijn de feestelijkheden gesloten. Prof. Row me: In de vergadering van de Centrale Raad van de Bossche Diocesane Middenstands bond te 's-Hertögenbosch, die bijgewoond werd door de bisschop van 's-Hertögen bosch, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, heeft prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter der K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, Maan dag gesproken over de Katholieke vaik-or- ganisatie. Daarbij vestigde hij er onder meer de aandacht op dat er van Pro testants-Christelijke zijde reacties op het mandement waren gekomen, die de ten dens hebben van een waarschuwing of beduchtheid voor wat men in die kringen noemt: de romanisering van het maat schappelijk leven in Nederland Het Katho lieke volksdeel in Nederland omvat een derde deel van de gehele bevolking. Het zou onjuist zijn te menen, dat het eigen geluid van dit volksdeel buiten de grondtoon der natie zou vallen. „Wij zul len trachten te slagen in de beïnvloeding van het klimaat in de Nederlandse samen- Ie zing Wanneer men hiervoor beducht is, dan is men naar mijn mening terecht be ducht", aldus prof. Romme. „Wanneer men echter onder de uitdrukking romani sering een Roomse overheersing verstaat, dan is deze beduchtheid onjuist", zo ver volgde prof. Romme, die voor het recht van een minderheid opkwam om naar eigen wezen en instelling deel te nemen aan de samenleving binnen de natie, waar toe zij behoort. LONDEN. Aangaande de beschieting van Engelsche visschersschepen door Rus sische oorlogsbodems nabij de Doggers- bank heeft een hooggeplaatste Russische ambtenaar den Petersburgschen corres pondent van de Daily Telegraph verzocht bekend te maken, dat de Russische regee ring in staat is te bewijzen, dat de Ja panners op bedrieglijke wijze twee torpedobooten van een neutrale mogend heid hebben weten te verkrijgen, om zich daarmede tusschen de Engelse visschers- vloot te begeven en de Russische Oost- zeevloot na haar vertrek naar Port Arthur verraderlijk aan te vallen. Door dat de Japanners, ziende dat hun aanval mislukte, allen zelfmoord hebben ge pleegd, heeft men geen hunner meer aangetroffen. Volgens de uitkomsten van de voorlopige oogstraming blijkt de uitzonderlijke weers gesteldheid gedurende het afgelopen oogst jaar, voorzover de kwantitatieve opbreng sten van de akkerbouwgewassen betreft, over het algemeen van gunstige invloed te zijn geweest. In de meeste gevallen liggen de gemiddelde opbrengsten per hectare bo ven het niveau van het vorig jaar. Uitzon derlijk goede oogsten kunnen worden waar genomen bij de rogge (waarvan de gemid delde opbrengst 20 percent boven die van 1953 ligt), zomergerst (idem) 26 percent, groene erwten (18 percent), eapucijners en grauwe erwten (23 percent), karwijzaad (30 percent) en fabrieksaardappelen (18 percent), aldus deelt de persdienst van het ministerie van Economische Zaken mede. Daarentegen bleef het hectare-rendement voor tarwe, waarvan de totale opbrengst als gevolg van een aanzienlijke areaaluit breiding tegenover het vorig jaar met 63 percent toenam, beneden het peil van dat jaar, terwijl de gemiddelde opbrengsten van veldbonen, bruine en witte bonen en zaaiuien daar zelfs met respectievelijk 23, 24 en 30 percent onder bleven. Voor de overige gewassen waaronder haver, consumptie-aardappelen en vlas zijn de resultaten alle iets beter dan het vorig jaar. Voorzover de totale opbreng sten betreft, welke mede door eventuele areaalwijzigingen worden bepaald, worden opmerkelijke verschillen met 1953 waarge nomen bij de volgende gewassen: tarwe 63 percent, rogge 17 percent, kool- en raap zaad 55 percent, blauwmaanzaad 144 per cent, kanariezaad 162 percent, lijnzaad 20 percent, gerepeld vlas 18 percent, consump- tei-aardappelen 9 percent, fabrieksaardap pelen 28 percent en gerst 26 percent. De opbrengsten aan stro volgen over het algemeen die van het betrokken gewas, en kunnen over bijna de gehele lijn zeer gun stig worden genoemd. Omtrent de bieten- oogst zijn nog geen gegevens bekend. Deze zullen bij de definitieve raming op 1 De cember worden vastgesteld. BONN Reuter/A.F.P.) Keizer Haile Selassie van Ethiopië is Maandag te Bonn aangekomen voor een officieel bezoek van zes dagen aan West-Duitsland. Dit is het eerste bezoek van een buitenlands staats hoofd aan de bondsrepubliek. President Heuss, bondskanselier Ade nauer en bijna het gehele West-Duitse kabinet waren ter begroeting van de keizer die met een speciale Dieseltrein uit Ne derland was vertrokken aanwezig. De keizer werd ook begroet door een lange rij kamelen en olifanten van een be kend Duits circus. De kamelen bogen de hals en de olifanten zwaaiden met de slurf. Zeventienjarige jongen onder Maarse en Kroon-bus Hedenmorgen omstreeks kwart over acht is op de Sloterweg te Badhoevedorp de 17- jarige Den Ouden uit Badhoevedorp dode lijk verongelukt, De jongeman stond aan de kant van de weg te kijken toen een autobus van Maar- se en Kroon naderde. Plotseling stak hij over, kennelijk onbewust van het feit dal een bus vlak achter hem reed. Een aanrij ding was niet meer te voorkomen. Hij werd door dé tweede bus gegrepen en zodanig 'gewond dat hij tijdens het overbrengen naar een Haarlems ziekenhuis is overleden. De heer Charles E. Rladiford uil Washing ton heeft een maand geleden een uitvin ding gedaan (dacht hij): Een glohe, die kon worden open- en dichtgeschoven als een paraplu. Iedereen was enthousiast over de ze knappe vondst. Wij niet, want wij lieten onze fotograaf een opname maken van een opvouwbare globe uit. 1872. Deze werd ontworpen door de heer Jac. G. Robbers en destijds door Elsevier cadeau gedaan als premie bij het boek „Reizen en ontdek kingen". Het archiefexemplaar, hierbij af gebeeld in opgevouwen en uitgeklapte toe stand, is nog in uitstekends staat. Wij wil len en 't gezicht van Charles wel eens zien, als wij hem deze krant toegezonden zullen hebben BOVEN DE OPENING van het toneel van het Koninklijk Theater in Kopenhagen, zo heb ik mij laten vertellen, is een em bleem aangebracht, waarop het devies ..Blot til lystte lezen staat. „Niet alleen voor het genoegen" betekent dit, maar doorgaans wordt, deze vermaning tot be zinning op diepere levenswaarden als „niet alleen voor de grap" uitgelegd. Het motto schoot mij te binnen, toen ik Zaterdag avond in de gemoderniseerde Muntschouw burg te Brussel het eerste van de twee pro gramma's had gezien, waarmee het Ko ninklijk Deens Ballet voor een bezoek van zes dagen naar de Belgische hoofdstad is gekomen, want zelden tevoren was ik ge tuige van zo'n oprechte demonstratie van ernst op een terrein, waar men beminne lijke ironie zou hebben verwacht. IN EERSTE INSTANTIE Is het boven staande van toepassing op het ongeveer driemaal een half uur durende hoofdnum mer „Napoli, of de visser en zijn verloofde" van Auguste Bournonville, waarvoor oor spronkelijk in 1842 wegens tijdgebrek bij de voorbereidingen drie componisten een aandeel in de partituur leverden: Niels Ga de, Helsted en Paulli, uitgebreid met enige divertissementen van Hans Beek, de opvol ger van de genoemde choreograaf, op in de sfeer passende muziek van Lumbye, ge deeltelijk aan R.ossini ontleend en voor de rest van eigen vinding. Het is een ballet als men deze term nog gangbaar acht voor een spektakelstuk waarin ternauwernood en alleen bij wijze van afwisseling gedanst wordt in drie bedrijven, door de erflater van deze eigenaardige Deense kunstvorm op een terugreis uit Italië in de koets door Frankrijk ontworpen en in de paketboot tijdens de overtocht uitgewerkt. Flernming Beck en Ole Palle Hansen, de laatste als de liedjeszanger in het eerste bedrijf van „Napoli". Van geslacht op geslacht is dit werk doorgegeven. De thans vertoonde mise-en- scèoe is van de in 1952 naar Parijs ver trokken balletmeester Harald Lander, die weliswaar enige bekortingen heeft aange bracht, doch er overigens naar streefde de authentieke vorm zoveel mogelijk te bewa ren. De kennismaking verplicht de zich ge melijk amuserende toeschouwer tot het overwegen van een stijlprobleem, hetgeen de moeite ruimschoots loont. Al denkt het Belgische publiek daar kennelijk anders over, want het ruime theater nog altijd een monument van gracieuze wansmaak was zo schaars bevolkt, dat men zich onder het met even mollige als bonte cherubijnen beschilderde koepelplafond voelde als een verkenner in een woestijn van rood pluche. nog onder Noverre had gewerkt en kreeg zelf zijn eerste lessen van Vincenzo Galeot- ti, de grondlegger van het Deense ballet, dat als enig overgebleven hoftheater nu al meer dan twee eeuwen onafgebroken be staat. Op vijftienjarige leeftijd ging hij naar Parijs, waar hij bij de Opera onder leiding van „de goddelijke" Vestris stu deerde. en later geruime tijd, onder het be wind van Gardel, als solist heeft gewerkt met onder anderen Marie Taglioni en Fan ny Elssler als partners. Veel van de toen heersende beginselen zijn in de voornaam ste werken, van zijn vruchtbaar leven (be kroond met zijn verheffing in de adelstand) vastgelegd en bewaard. En zo biedt „Na poli" de kans op een vrijwel rechtstreekse confrontatie met een verleden tijd, die jam mer genoeg niet veel meer voortbracht dan wat wij thans herkennen als een vrij onno zel vermaak ter tijdspassering van welge dane lieden. Continuïteit in een kunstrichting is na tuurlijk een prachtig ding, maar Denemar ken ondervond daarbij het nadeel mede als gevolg van een op den duur averechts beschermend belastingstelsel zo goed als geheel van de buitenwereld afgesloten te zijn geweest, waardoor nieuwe impulsen uitbleven. De veelgeprezen traditie heeft alleen zin als betrouwbare grondslag voor progressieve creativiteit. Men deed echter tot voor kort niet anders dan het conser veren van een ouderwetse stijl, waarin de pantomime hoogtij viert. En nu mogen de Deense dansers nog zulke voortreffelijke acteurs zijn, wanneer zij niets wezenlijks te openbaren hebben, betekent dat niet veel. Ga Napoli zien en ge zult sterven van verveling, om een variatie op een bekend gezegde te lanceren. Waarschijnlijk houdt alleen een recon structie, zoals de Pas de Quatre van Doiin, waarin ook Bournonville's leerlinge Lucille Grahn herleeft, nog de mogelijkheid in om het verleden terug te roepen tenzij men het zou kunnen klaarspelen de museum stukken grondig schoon te maken, hetgeen zelfs met zoveel jongere werken als die van Petipa of Perrot gebeurt. HET SCENARIO BIEDT aanleiding tot enkele kleurige en verrassende toneeleffec ten, waarvan een zich vloeiend bewegende roeiboot, de ondanks gesuggereerde stor men een keurig verticale rookpluim uit- kringelende Vesuvius en de wonderlijke transformaties van een costuum (als in de show van een goochelaar) slechts enkele voorbeelden zijn. De kluchtige intermezzi a la de commedia deli'arte doen vrij doel loos aan, maar men kan de optredende artisten een grote bedrevenheid in kluch tige typering niet ontzeggen, integendeel. De romantische aard van dit enigszins mo raliserende sprookje blijkt verder uit de overwegend folkloristische aard van de schaarse dansen, waarvan de tarantella de overheersende is. Waar men bij di't alles ten hoogste door geboeid raakt, is het vol strekte geloof in de emotionele beweeg redenen, dat van de uitvoerenden afstraalt, gepaard aan een bekoorlijke zorg voor het pittoreske détail. VORMEN IN „NAPOLI" de zogenaamde karakteröansen hoofdzaak, in Balanchine's schitterende zetting van de Symphonie in C, het melodieuze jeugdwerk van Bizet, in 1935 te Parijs ontdekt, moet alles komen van perfecte beheersing der academische techniek. En hier werd de toeschouwer ge confronteerd met een duidelijke tekort koming van het systeem van Bournonville, dat dan weliswaar overdrijving en ont aarding in mechanische virtuositeit mag hebben voorkomen, maar anderzijds het comediespelen heeft uitgelokt als surrogaat voor en aanvulling van de strikt „klas sieke" middelen van expressie. Het is een typisch mannelijke stijl, zodat men in de eerste plaats dankbaar een el ders ongekende, natuurlijke viriliteit ont moet. Vrijwel nergens vindt men zoveel zulke prima dansers, die bovendien voor treffelijke partners zijn. Daar staan echter de fouten van de school tegenover, moge lijk uitvloeisels van de eigen tekortkomin gen van de meester, die deze naar in zijn autobiografie te lezen staat trachtte te overwinnen door „kalmte en vasthou dendheid". Om de achterstand in te halen heeft Kopenhagen twee jaar geleden de door haar huwelijk Engelse geworden Rus sische paedagoge Vera Volkova te hulp geroepen, die reeds veel bereikt heeft, maar om volledig te kunnen slagen een nieuwe generatie buiten de sfeer van de populaire traditie zal moeten kweken. De Deense meisjes zijn over het alge meen goed en soepel gebouwd. Haar voor naamste tekortkoming is een verkeerde, door de pantomime bedorven voetplaatsing. De pirouettes missen vaart en de ports-de- bras zijn nog steeds als het ware „onhan dig". Met beverige mimiek kan dit gebrek aan exactheid niet worden goedgemaakt, ook niet in charmant reliëf tegen de ge zonde kracht der sterke partners. Wat na melijk blijft ontbreken, is watmen evenals in de muziek „legato" zou moeten noemen: de moderne gebondenheid van in elkaar overgaande bewegingen. Maar hoe dit zij: ook in de vereenvou digde versie is deze brillante suite, te Pa rijs als „Palais de Cristal" bekend en thans evenals daar in meerkleurige ccstuums uit gevoerd, een voortdurend en in de finale kaleidoscopisch van aspect veranderende golf van puur geluk. Helaas bleef het ré pertoire voor dit Brusselse weekeinde tot deze twee werken beperkt, omdat het toneel onvoldoende ruimte voor het eveneens aangekondigde „Graduation Ball" van Lichine bood. Hedendaagse Deense choreo grafieën werden voor export onvoldoende rijp geacht. Mocht dit gezelschap naar Nederland komen, late het dan een ver standiger keuze doen, zeker voor de openingsavond en bij voorkeur zulke wer ken als „Petroesjka" of „Coppélia" kiezen, of althans verhalende balletten met een zekere intrinsieke waarde. DAVID KONING. Slottabieau van „Napoli" met in de wagen van links naar rechts: Börge Ralov, Kirsten Ralov (in Brussel werd de rol van Teresina heel overtuigend door Mona Vangso.a vertolkt) en Gcrda Karstens. HET OMSTANDIG UITGEBEELDE verhaal komt in het kort op het volgende neer. Tijdens een vrolijke marktdag weten de jonge gelieven Gennaro en Teresina, na dat enige andere amoureuze kapers op .deze kust zijn afgewezen, toestemming voor een pleziervaart op zee te krijgen. Door een hevig onweer slaat het meisje over boord en verdrinkt. Zij komt terecht in de blauwe grot van Capri, waar zij in een na jade wordt veranderd. Haar minnaar weet haar evenwel te redden dank zij een amu let, hem door een monnik verschaft. Hun terugkeer wordt in een nabijgelegen bede vaartsoord, nadat iedereen overtuigd is met een mirakel in plaats van satanische tover kracht te doen te h°bben, feestelijk gevierd. Een romantisch ballet d'action dus maar wie het ziet, kan nauwelijks geloven dat het uit vrijwel dezelfde tijd als bijvoorbeeld „Giselle" stamt. AUGUSTE BOURNONVILLE 1805 tot 1879 was de zoon van een danser, die DINSDAG 9 NOVEMBER Briiikmann: Spreken in het openbaar, 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit; boetseren.met demonstratie, L. Postma, 8 uur. Militair Tehuis, Jansweg 34: Filmavond voor emigranten, 8 uur. Grote Kerk: Herdenkings dienst v. d. Kinderkerk, 8 uur. Minerva- theater: dr. Paul Juliën, „De Pygmeeën van Equatoraal Afrika", 8.15 uur. Stadsschouw burg: A.B.C.-cabaret van Wim Kan, 8 uur. Lido: „De avonturen van Prins Valiant", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Euxor: ..Bedreiging", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mijn vrouw is een lief heksje". 14 jaar, 8 uur. Palace: „Marabunta". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: ..Remember Pearl Harbour", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 10 NOVEMBER Westerhoutpark 1 A: Open «Religieuse Ge meenschap; „De menselijke gestalte als uit drukking van zijn wezen", A. Soesman, 8 uur. Kinderhuissingel 76: Bazar oud-Katholieke gemeente, 25, 710 uur. Lion d' Or: Spre ken in het openbaar, 8 uur. Frans Halsmu seum: Volksuniversiteit; „Een eigen wereld van geluk", A. J. van Leusen, 8 uur. Ge bouw Cultura: Filmavond voor emigranten, 8 uur. Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret van Wim Kan, 8 uur. Lido: „De avonturen van Prins Valiant". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bedreiging", 18 ja:.r, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mijn vrouw is een lief heksje" 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mara bunta", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Remember Pearl Harbour", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Maarten Luther". 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De voorgenomen uitbreiding en verbete ring van de gebouwen van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort en Bakkum, waarvoor de Provinciale Staten van Noord holland aanzienlijke credieten beschikbaar hebben gesteld, vallen thans onder de nieuwe maatregelen van rijkswege, die de werkzaamheden in het bouwbedrijf met uitzondering van de woningbouw aan een speciale beoordeling naar urgentie onderwerpen. Gedeputeerde Staten van Noordholland vertrouwen, dat zij bij de commissie, die in het bijzonder met de be oordeling van de projecten in de zieken huis-sector is belast, voldoende begrip voor de meest noodzakelijke werken zullen vin den, om een ongestoorde uitvoering daar van te verzekeren. Dit geldt in de eerste plaats voor de zeer urgente verbetering van het Internaat voor de zusters in Duinenbos te Bakkum, waarmee een bedrag van onge veer 850.000 gemoeid zal zijn. Niettemin valt met enige vertraging in de uitvoering van het gehele project, zowel voor Sant poort als voor Bakkum, rekening te hou den, een vertraging, die volgens Gedepu teerde Staten ook een ongunstige financiële weerslag zal kunnen hebben. De aanvankelijke ramingen zullen in ieder geval beïnvloed worden door de sindsdien ingetreden verhogingen van de lonen en stijgingen van de materiaal- prijzen. Groot Schuylenburg De restauratiewerkzaamheden aan Groot Schuylenburg te Apeldoorn zijn thans vrij wel voltooid, delen Gedeputeerde Staten mee. Binnenkort zullen de gebouwen door de Stichting voor de verpleging van gees telijk gestoorden aan de Vereniging tot op voeding en verpleging van geesteszwakke kinderen, die de exploitatie voert, officieel Première in Heemstede In opdracht van het Koningin Wilhel mina Fonds heeft „Multifilm" te Haarlem onlangs een propaganda-film voltooid, welke onder de titel „Er is een tijd van komen...." in roulatie zal worden ge bracht. Het scenario hiervoor is geschre ven door Willem de Vogel en Eduard Ver- schueren; de regie en montage zijn van Willem Gerdes, waarbij Hattum Hoving aan de camera stond. Verdere medewer kers waren dr. J. Frederic van de uni versiteit in Luik voor de micro-opnamen, Niek Hartog en René Decossaux voor het geluid, Ad. Bonsel voor de muziek en J. van der Steen voor het gesproken com mentaar. De eerste openbare voorstellingen van deze film in Nederland zijn vastgesteld op Dinsdag 16 en Maandag 22 November in het Minerva Theater, onder auspiciën van de afdeling Heemstede van het Koningin Wilhelmina 'Fonds. De film wordt dan in geleid door de heer A. Verjaal, arts te Heemstede. Verdere medewerking verlenen Hetty Blok, met voordrachten van Simon Car- miggelt, Annie M. G. Schmidt, Godfried Bomans en O. Henry, waarbij Pierre Palla voor de pauze muziek van Liszt en Chopin en na de pauze een populair programma ten gehore zal brengen. in gebruik worden genomen en zullen de voorlopige afspraken dienaangaande defi nitief worden vastgelegd. Het aantal patiën ten, dat daar op 1 October j.l. werd ver pleegd, bedroeg 500, waarvan 212 uit Noordholland. Kortgeleden is het contract afgesloten, dat voorziet in de opneming van een be perkt aantal (32) R.K. mannelijke zwak zinnigen in huize „De Hartekamp" te Heemstede. Het contract voorziet in een uitbreiding van dit aantal op den duur. ADVERTENTIE Het Nederlands Ballet, onder leiding van Sonia Saskell staande en met steun der re gering tot stand gekomen, zal in 's-Graven- hage worden gevestigd. De Haagse ge meenteraad heeft er gisteren de hele mid dag over gediscuteerd, maar uiteindelijk is met 35 tegen 10 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen stemden de raadsleden van de C.II.U. en de A.R. Aanvankelijk zag het er niet onverdeeld gunstig uit voor dit voorstel, omdat me vrouw E. van den BoschDe Jongh na mens de V.V.D.-fractie een amendement indiende, waarin werd gesteld dat het Ne derlands Ballet minder en enige andere balletgroepen meer subsidie zouden genie ten. Dit amendement, dat door de wethou der voor Kunstzaken, de heer J. van Zwijndrecht. destructief werd genoemd en voor het college van B. en W. niet aan vaardbaar, was ingediend omdat de V.V.D.- fractie meent, dat het niet juist is een bal letgroep een monopolie-positie te geven. Het amendement werd verworpen. De V.V.D.-fractie was de enige, die er haar stem aan gaf. Het nu aangenomen voorstel van B. en W. houdt in dat in samenwerking met het rijk de vestiging te 's-Gravenhage van de stichting Nederlands Ballet zal worden be vorderd. Voor het speelseizoen 19541955 zal aan het Nederlands Ballet een subsidie worden toegekend, die gelijk is aan het rijkssubsidie over die periode, tot een maximum van 60.000, Tot dusverre stond op de gemeentebe groting een post van 10.000 ter subsidië ring van voorstellingen van sommige bal letgroepen. Deze post zal gehandhaafd blijven. Vele raadsleden meenden dat deze post verhoogd dient te worden tot bij voor beeld 20.000,—. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954, giro 5100 Den Haag, heeft Maandag 56.000 gul den ontvangen. In totaal is nu 969.000 gul den binnengekomen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5