De „oer-logger" langzaamaan uit verdwijnt de vloot rThalia- Veren igi ngsvaria Havenberichten „Eenheid ondanks geloofsverschil" Daar Ziekenhuiskwestie komt Dinsdag niet in raad terug „Nederland IV" een goed voorbeeld Problemen van deze tijd en strijd uit het verleden Old Clothes New Geschil over huurhuis uit de IJmond Drogisterij KeersGmaker 5 LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Sportief" won met 11-9 van „Santpoort" Bridgers naar Castricum Vrouwendag Partij v. d. Arbeid DRY CLEANING ONLY De „Gaza" maakte rechts omkeert wegens technische storing Hoofdleidster met eervol ontslag Muzikale cocktail-avond bij „Wilhelmina" Concert van Zaans kleinmannenkoor Niettemin weer een uitgebreide agenda Voorlopige uitslag De Uil IKijk Uit 2: 4«4 „Onvergetelijke melodie" Donderdag in Thalia Feestavond voor huisvrouwen üdmêfóca ANDERHOOG WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 DE FOTO VAN DEZE WEEK is er een van de motorlogger Nederland IV KW 167, genomen in Mei 1947, enige dagen vóór de aanvang van het haringseizoen. Sedert dien heeft de logger geen verandering ondergaan. Het is nog een van de weinige loggers die het type in zich heeft van de verlengde zeillogger van voorheen. De „Nederland IV" heeft geen moderne opbouw, geen bak en is wat dat betreft een echte haringlogger gebleven. De Nederland IV is niet altijd een Kat- wijkse logger geweest. Gebouwd in 1915 bij de Scheveningse Sleephelling Maatschappij was de Rederij C. van der Toorn Jr. de eerste die het schip naar de haringvisserij uitzond onder schipper C. Kuijper. Ge noemde rederij had toen 9 zeilloggers en 1 motorlogger, de Maria SCH. 305. Dit vloot je van 10 schepen bereikte men gedurende de periode van 18 jaar, want het was in 1897 dat de rederij C. van der Toom Jr. haar eerste logger, de Trio SCH. 336, in de vaart bracht onder schipper Jacob Riedijk. Hyacinth De tegenwoordige „Nederland IV" heette aanvankelijk Hyacinth SCH. 56. Het was een zeillogger van 100 reg. ton bruto bij een lengte van ongeveer 25 meter. Het is één der laatste schepen geweest die C. van der Toorn heeft laten bouwen en het was één der eerste, die de rederij ging verlaten. Dit geschiedde toen de logger vier jaar oud was, in 1919 dus en IJmuiden werd de nieuwe thuishaven. Aangekocht door de Zeevisserij Maatschappij „Hyacinth", waar van de heren A. van Meeuwen en A. J. Beijvoet de directie vormden, bleef de oude naam gehandhaafd, maar voor zover ken worden nagegaan heeft het schip nimmer voor de IJmuidenaren gevaren en mocht dit wel zo zijn, is het nog geen jaar ge weest. In 1920 zagen we het vaartuig over gaan naar Katwijk waar het de vijfde log ger werd van de Maatschappij „Nederland". De Nederland I KW. 164 was er onder schipper Willem van Duijn, De Nederland II KW. 185, schipper Cornelis Kaars, de Nederland III, schipper Maarten Plug, de Nederland V KW. 36, schipper Arie Plug en de. Nederland IV, ex-Hyacinth IJM. 354, kwam te staan onder schipper Leen van der.-Plas Jzn. De motor won Zo ging het schip nog een aantal jaren als zeillogger mee totdat de motor hoe lan ger hoe meer terrein ging winnen en tege lijk met andere loggers kreeg de Neder land IV op zekere dag in 1929 ook een motor en paste zich geheel aan bij deze verbetering. Het schip kon intensief aan de visserij deelnemen, maar de ontwikkeling staat niet stil. Aan het einde van de der tiger jaren gingen vele rederijen er toe over hun loggers te laten verlengen. Dit moment kwam ook voor de „Nederland IV". Voor dit karwei werd de logger op de hel ling gehaald bij Gebr. Boot te Leiden en circa vijf meter werd er in gezet. Na de verlenging bedraagt de inhoud 142 reg. ton bruto bij een lengte van 30,22 m, breedte van 6,57 m. en een holte van 2,93 m. De voortstuwing geschiedt door een 2 cyl. mid- deldruk Kromhout mo'tor. Geen prettige verjaardag Op vijfentwintigjarige leeftijd haalde men de logger uit de vertrouwde omgeving weg en „promoveerde" hem tot oorlogsschip or.der de vlag van de Kriegsmarine. We be twijfelen het of de logger als zodanig veel gepresteerd heeft. In ieder geval is het schip niet in de een of andere strijd ge- ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling Het grote Italiaanse wereldsucces ONSTERFELIJKE MELODIE (Melodie Immortali) Hij vocht voor vrouw en kind; hij oogstte wereldsucces De beroemde tenor Maria del Monaco zingt uit „Cavalleria Rusticana". Een film zo diep menselijk en ontroe rend, als U nimmer voor dien zag Toegang 18 jaar. Voorverkoop morgenochtend van 11-12 uur aan het theater (Tel. dagelijks). Het is de damclub „Sportief" vorige week gelukt het sterke „Stabiel" uit Santpoort een kleine nederlaag toe te brengen. De IJmuidenaren moesten deze wedstrijd win, nen, om bij de bovenste vier te blijven. Het dient gezegd, dat „Stabiel" gehandicapt was door enige invallers, maar ook „Sportief" moest de steun van P. Bakker ontberen waarvaar Joh. Bos inviel. Aan bord 10 speel de P. v. Veen inplaats van J. Wesselius. In deze ontmoeting heeft het aan spanning niet ontbroken. Het begin was voor de IJmui denaren niet erg hoonvol. Door een blunder van Joh. Bos werd hij gedwongen zijn partij tegen E. v. Veen op te geven. Ook J. Jans sen had een taaie tegenstander aan F. Bon tebal en moest toezien dat deze laatste met de winst ging strijken. De stand was al gauw 40 voor „Santpoort". Met een fraaie overwinning van J. de Boer oo T Hoek, en een zege van J. Slager op H. Nijman keerde de hoop terug bij „Sportief" (4—4). Door een remise van H. Andrea tegen de sterke speler J. Bakhuijs en een remise van J. Jonker tegen G. Zuiderduin bleef de stand gelijk f66). H. Lichtedahl won daarna in een mooi gespeeld eindspel van P. de Kort, maar Gé Mooi dolf het ondersnit tegen J. Buren en het werd dus weer gelijk (88). Onder grote spanning werd daarna het resultaat van de overgebleven twee borden (J. LichtendahlG. Kok en P. VeenH. Ipenburg) afgewacht. Het gelukte P. v. Veen zijn partij tegen H. Ipenburg in winst om te zetten. Kort daarop besloten G. Kok en J. Lichtendahl tot remise, zodat „Sportief" deze ontmoeting met 119 won. Voor de onderlinge comnetitie werden nog gespeeld: Groep A: J. WesseliusK. v. d. Berg 20 en W. HoefakkerH. Holt 20. In groep B waren de uitslagen als volgt: B. GlasM. Menger 20; J. HiemstraC. de Ruiter 0—2; J. BakkerD. C. Koster 20; H. VeldmanJ. de Ruiter 11. In deze groep heeft H. Veldman noch steeds de leiding, gevolgd door C. de Ruiter en J. Bakker. Vrijdag 19 November ontvangt Sportief, Beverwijk II in het cultureel gebouw. wikkeld geweest, want toen de oorlog af gelopen was, lag het in een Duitse haven te wachten om naar Nederland terug te keren en dit werkje knapte de sleper „I. S. Groen" op en op 3 November 1945 was de „Nederland IV", zij het in verwaarloosde staat, in IJmuiden terug. Het was toen niet meer mogelijk het vaartuig aan de haring visserij deel te laten nemen. Daarvoor was het seizoen al te ver gevorderd, maar in Mei 1946 kon de „Nederland IV" eindelijk weer zijn taak als visserijschip hervatten. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Dinsdag 9 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Picardie van Duinker ken. Lamphonian van Swansea. Reine Astrid van Antwerpen. Violetta Erica van Swansea. Roelf van Rotterdam. Saint Tonge van Novo- rosisck. Bennekom van Rotterdam. Jean Jaures van Rotterdam. j.anny van Rotter dam. Adèle van Immingham. Ponza van Ha- mina. Yapeyu van Hamburg. Vertrokken zijn: Twin naar Londen. Ber- kelstroom naar Londen. Netherland Coast naar Rotterdam. Lingestroom naar Liverpool. June naar Bremen. Steady naar Bremen. Spiga naar Rotterdam. De afdeling Kennemeriand-Noord van de Nederlandse Bridgebond houdt Maan dag 15 November een drive in hotel De Rustende Jager te Castricum. Er zullen waarschijnlijk circa 112 bridigeliefhebbers aan deze drive meedoen, waaronder zich ook een aantal leden van de Castricumse bridgeclub Bricas bevinden. De drive be gint om 20 uur. Roodvinzalm gaat aan hersengymnastiek doen De aquarium-terrariumverenigmg Rood vinzalm te Castricum heeft voor Donder dag 18 November in hotel De Rustende Jager een vergadering belegd, na afloop waarvan men tot beoefening van hersen gymnastiek zal overgaan. De „Nederland IV" Onder de leuze: „Van oorsprong ver scheiden, maar cén is ons doel" heeft de af deling Velsen-Noord van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid de jaarlijkse Vrouwendag Dinsdag in het gemeenteliik ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat opgewekt en voor een zeer grote be langstelling gevierd. De voorzitster, mevr. GoossensBrons, verheugde zich over de grote belangstelling voor dit jaarlijkse hoogtepunt, ook van de mannen. Zij verklaarde dat uit de goede sfeer en de prettige geest, die in het partij- leven en in de vrouwengroep heersen. Een speciale groet ontvingen mevr. Thomassen- Lindt, de echtgenote van Zaandam's bur gemeester, die als spreekster optrad en mevr. De Man, die in het spel van decla matie en zang „De grote ontmoeting", ge schreven door Ton Oosterhuis de declama tie verzorgde. Dit spel, dat de strijd in het verleden van de „oude" partijmensen behandelt en waar bij in het gesproken woord de groei naar de doorbraak wordt behandeld, is boeiend geschreven, met als leiddraad de slotzin „Welk geloof wij ook belijden, in het socia lisme zijn wij één". Mevrouw ThomassenLindt vond een aanknopingspunt in het bisschoppelijk mandement, dat naar haar zeggen de ge hele grondslag van de P. v. d. A. aan tastte. Als hoofdzaak van het samengaan in de P. v. d. A. noemde mevr. Thomassen het doel om het democratisch-socialisme in Nederland aan te wenden voor een leven in vrijheid en rechtvaardigheid. Zij behandelde vervolgens de geschiede nis van de Partij van de Arbeid, nu negen jaar geleden. Daar vóór de tweede we reldoorlog wegens de vérgaande werkloos heid onder ons volk een sterk gevoel van machteloosheid viel te bespeuren, werd het Plan van de Arbeid geboren om aan deze werkloosheid een einde te maken. De grote politieke verdeeldheid, de hokjesgeest, was oorzaak, dat niemand dan de socialisten dit plan als een zekere bevrijding konden aanvaarden, aldus speekster. De vroegere SDAP weerde in woord en geschrift ook het fascisme, todat eindelijk in de oorlogs- iaren de politieke samenwerking, veelal ondergronds, het best tot stand kwam. In zekere zin bleek echter de samenwer king rond de socialistische vooruitstre vendheid beneden de raming toen bleek, dat maar 28 procent van de Kamerzetels aan de P. v. d. A. kon worden toebedeeld; een cijfer, dat echter veel hoger lag dan in ADVERTENTIE Koningsplein 10 Telefoon 4886 Het nieuwe 15.000 b.r.t. metende tank schip „Gaza", dat eigendom is van de Koninklijke Shellgroep, is op zijn reis van Bremen naar Curapao uit de Golf van Biscaye teruggekeerd in Bremen. Er heeft zich een kleine technische storing voor gedaan en de rederij oordeelde het beter, deze te laten herstellen op de werf die het schip pas onlangs heeft afgeleverd dan er mee door te varen naar Curagao en het euvel daar te laten verhelpen. Het schip was op 20 Juli van dit jaar te Bremen te water gelaten. Het vertrok op 2 November naar Curagar de oude S.D.A.P. voor mogelijk was ge houden. Thans maakt, zo zeide mevr. Thomassen, de Partij weer een vooruitgang mee we gens het regeringsbeleid, dat sterk het ka rakter draagt van een socialistisch beleid. Spreekster schreef dit mede toe aan de grote invloed van ministers als prof. P. Lieftink, dr. W. Drees en de heer S. L. Mansholt. De doorbraak gaat naar buiten voort, maar de Partij is naar binnen even zeer gegroeid als gevolg van de kameraad schappelijke omgang. Waar de Katholieke Partijleden door hun bisschoppen in een gewetensconflict worden gedwongen, zou het zaak zijn mede te helpen om in 1956 de doorbraak verder gestalte te geven. Na nog te hebben gewezen op de taak van de vrouw in haar gezin, maar ook in de maatschappij, zeide mevr. Thomassen, dat de vrouwen kunnen helpen om de maatschappij om te vormen in de richting van het democratisch socialisme. De afdelingsvoorzitter van de P. v. d. A„ de heer E. Sanders, wekte de aanwezigen op tot meer belangstelling voor het partij- leven om bij de volgende verkiezingen krachtig naar voren te kunnen komen. Hartelijk is gelachen om de voordracht van mevr. Hoefman „Hij, zij en de roman tiek", uitstekend vertoikt, en de Palvu- medewerkers(sters), die een geestige klucht uit de vijftiende eeuw „De klucht van de waskuip" over het voetlicht brach ten. Samenzang van strijdliederen droeg tot het opgewekte jaarfeest veel bij. Bij het college van Burgemeester en Wethouders is een brief binnengekomen van de heer J. Berkhof, een oud-Velsenaai, die thans in Ede woont en eigenaar was van het pand Wijkerstraatweg 254 te Vel sen-Noord. Dit huis, dat naar schatting een veertig jaar oud is, dient hoognodig opge knapt te worden en B. en W. hebben de eigenaar, die sinds kort een bordje „Te koop" in de tuin heeft laten plaatsen en dus wellicht de jure niet meer als eigenaar kan gelden, ingevolge de Woningwet aan geschreven de nodige voorzieningen te treffen. Daarvan is de heer B. nu in beroep gegaan. Bij nadere informatie bleek ons, dat dit huis thans wordt bewoond door de familie Th. K., die in de afgelopen winter een menigte mankementen aan het huis ont dekte. Zo sloten de ramen en de deuren niet, naar men ons meedeelde, terwijl bo vendien de riolering gescheurd bleek te zijn met alle gevolgen van dien. Een scheur in de achterinuur leverde een flin ke verzakking op terwijl onder de vloer balken een rottingsproces gaande was, waardoor men de balkeinden met stapeltjes stenen moest stutten. De electrische leiding onder deze vloer levert bovendien gevaar op wegens de aangetaste isolatie ervan. Daar kwam bij, dat in de rookgang in October een schoorsteenbrand uitbrak, waarna de brandweer een lek in de rook leiding constateerde, die mogelijk de oor zaak van deze brand geweest is. De eige naar was niet bereid in deze mankementen te voorzien en was de mening toegedaan, dat de schade aan het huis te wijten zou zijn aan vernieling door de bewoner, het geen hij dan ook schreef in een brief aan Bouw- en Woningtoezicht. Dit bleek bij eeen onderzoek echter op onwaarheid te berusten: de oorzaak was ouderdom van het pand. Inmiddels is kortgeleden het pand door de Edenaar verkocht, maar daar neemt de overheid geen genoegen mee. Bij het college van B. en W. is een ver zoek van mevrouw P. Menist-Borst bin nengekomen, om met ingang van 1 Febru ari 1955 haar eervol ontslag te verlenen als hoofdleidster der Watervlietschool. De Christelijke muziekvereniging „Wil helmina" houdt Dinsdagavond 23 Novem ber in het Patronaatsgebouw een muzikale cocktailavond, met medewerking van Gerry en Ferry, de zingende dwazen en Coco, de muzikale clown. Voor de pauze speelt „Wilhelmina". St. Thomas l verloor van Onder Ons 2 Het tweede team van de Castricumse katholieke damclub St. Thomas, dat Maan dag in hotel Sport-Duinzicht voor de bondscompetitie tegen het Zaanse Onder Ons 2 "speelde, heeft opnieuw een neder laag moeten incasseren. De bezoekers won nen met 11-9. De gedétailleerde uitslag is als volgt: St. Thomas 2Onder Ons 2: C. Reijnders C. Bleeker 1-1, J. van VelsenJ. Roos 1-1, R. StetJ. Bosman 2-0, P. v. d. Himst A. Bleeker 2-0, S. Groentjes—J. Holle beek 0-2, S. GroenJ. Lammers 0-2, H. KortekaasT. Snijders 2-0, J. Steeman H. de Visser 0-2, L. van WissenC. Staal 0-2, W. Admiraal—D. Mulderijk 1-1; eind stand 9-11. Voor de onderlinge competitie werden zes partijen gespeeld. In afdeling 1 won B. Beentjes van C. v. d. Himst. A. Rietveld nam tegen C. Ory geen halve maatregelen en won onbedreigd. C. Juffermans en P. Ruiter deelden de punten. De partijen in afdeling 3 leverden de volgende uitslagen op: Th. KoniinL. Zwart 0-2, J. Hollander B. Brakenhof 2-0 B. LoumanA. Bak ker 1-1. Klaverjassende „Strandmeeuwen" De voornaamste uitslagen van de gehou den onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" zijn als volst: 1. G. de Boer 4804 p. 2. L. Schelvis 4678 p. 3. M. G. Seysener 4505 p. 4. N. de Boer 4204 n. 5. mevr. Paap 4161 p. 6. mevr. Seysener 3992 p. 7. mej. Bles 3902 n. 8. mevr. v. d. Mey 3854 t>. 9. B. Grosjohan 3753 p. 10. C. de Witte 3751 p. ADVERTENTIE zit 'm de kneep. Schilderen gebeurt soms in de onmogelijkste houdingen. Maar in een Beva-overall kunt U rekken, kruipen, klimmen hij houdt het uit! Deze oersterke overall weet van geen slijten, ook niet in de was Extra-versterkingen op alle punten, die in de practijk „bedreigd" worden, drie dubbel gestikte naden, maken de Beva tot de ideale overall voor iedere man, die lang plezier van zjjn werkkleding wil hebben BEVA werkkleding verkrijgbaar bij: HERBERT BLOM, Het adres voor goed goed Breestraat 56 - Beverwijk - Telefoon 3100 BEVA werkkleding verkrijgbaar bij: GERARD VAN PRAAG, Kledingbedrijf Kennemerlaan 100 Dmuiden Het kleinmannenkoor De Zaankanters. dat op 3 Januari 1928 werd opgericht, zal Zaterdag in hotel De Harmonie te Castri cum een concert geven. Dit koor, dat vanaf de oprichting onder leiding staat van de heer J. Sicking, geniet niet alleen in ons land. maar ook in het buitenland grote be kendheid. Het nam na de oorlog onder andere deel aan het festival in Noord-Wales (Engeland). Op het Internationaal con cours te Leuven (België) behaalde het koor in 1937 een eerste prijs met lof der jury. Bridgers telden de slagen Voor de onderlinge competitie heeft de bridgeclub „Wijk aan Zee" een wedstrijd gehouden, welke in de volgende uitslag eindigde: mevr. BeermanVan Son 47 p. mevr. Van SonBeerman 45'/j p. Dobber Pirovano 44% p. mevr. Dobberv. d. Elzen 42'/s p. HeynisDikkenberg 41% p. heer en mevr. v. d. Aar 41 p. dames Schaa- perHandgraaf 36% p. Van Klaveren Handgraaf 35 p. v. d. AarGeudeke 34Vz p. heer en mevr. Gertenbach 32 p. Bridgeclub „Never Down" Nadat de achtste ronde in de onderlinge competitie van de R.K. bridgeclub „Never- Down" is gespeeld, is de stand als volgt: 1. W. GroenTesselaar 463,45; 2. v. d. GeestC. Poncin 436.56; 3. FluitmanJ. Schaaper 434.57; 4. SchramKuys 430.59; 5. DuinP. Poncin 426.98; 6. HulsH. Schmidt 412.62; 7. echtpaar Groen 412.58; 8. KorsmanSterk 409.16; 9. G. Schaaper Pirovano 407.32; 10. dames Schaap Schaaper 405.27; 11. HeyneEijking 402.22; 12, WitloxHoogerheyde 398.37; 13. Admi raalKramer 398.02; 14. Aldenkamp Tervoort 394.66; 15. Mohr—Verdel 392.36. De raad, die voor Dinsdag 16 November des avonds half acht is vastgesteld, heeft weer 32 punten op de agenda: behalve de onderwerpen, die de vorige keer niet aan de orde zijn gekomen als het in gebruik geven van Schoonenberg aan de voetbal clubs, zijn er ettelijke nieuwe bijgekomen. De behandeling van de ziekenhuiskwestie (voorstel van B. en W.) om de Stichting Interkerkelijk Ziekenhuis Kennemerland te steunen) is echter r.iet teruggekomen. Wij vernemen, dat in de situatie rond deze ziekenhuiskwestie nieuwe gezichtspunten zijn boven gekomen, die een uitstel van de openbare behandeling noodzakelijk maken. Het is niet onmogelijk, dat zich een streven naar een „neutraal" ziekenhuis gaat open baren. De agenda luidt: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verbetering van de indeling van het gebouw, waarin is gehuisvest de dienst voor Sociale Zaken. 4. Indeling in districten van de in het Grondbedrijf gebrachte gronden en aan wijzing van de werken voor stadsaanleg. 5. Verkoop van grond te Santpoort. 6. Verkoop van grond te IJmuiden-Ó. 7. Gebouw Spaarberg. 8. Huren van de garage, behorende bij het pand Stationsweg no. 28 te Velsen. 9. Beschikbaarstelling van een crediet voor het inwendig verbeteren en herstellen van het pand Zeeweg no. 26 te IJmuidem- Oost en in gebruikgeving van het pand aan de afdeling IJmuiden-Velsen van het Nederlandsohe Roode Kruis. 10. Verhoging van het crediet voor de bouw van een politiepost aan de Haven kade te IJmuiden. 11. Aangaan van een rechtsgeding tot onteigening van grond te Velsen-Noord. 12. Verhoging subsidie 13. Regeling geneeskundige verzorging gemeentepersoneel 14. Uitkering van 6 van de bezoldi ging over het vierde kwartaal 1954 aan de secretaris, de ontvanger en de ambtenaren van de burgerlijke stand. 15. Verlenen van een extra-crediet voor de aanschaffing van boeken voor de Gemeentelijke Middelbare Handelsavond school. 16. Crediet voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de Bredero- deschool te Santpoort-Zuid. 17. Crediet voor de aanschaffing van meubilair voor de openbare lagere scholen. 18. Crediet voor het maken van een afrastering om de tuin van de Watervliet- kleuterschool Je Velsen-Noord. 19. Naamgeving aan de eerste kleuter school aan de Casembrootstraat te IJmui- den-Oost. 20. Verlenen van medewerking, inge volge artikel 72 der Lager-omderwijswet 1920. 21. Verlenen van een subsidie aan de Stichting Scholendienst van het instituut voor arbeidersontwikkeling. 22. Verzoek om uit de gemeentekas te mogen ontvangen een tegemoetkoming in de vervoerkosten, als bedoeld in artikel 13, juncto artikel 126, eerste lid, der La- ger-onderwijswet 1920. 23. Voorlopige vaststelling van de be dragen, bedoeld in artikel 55 ter der La ger- onderwijswet 1920, voor de openbare lagere scholen, over het jaar 1953. 24. Voorlopige vaststelling van de be dragen, bedoeld in artikel 33 van het Be sluit buitengewoon lager onderwijs 1949, van de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs, over het jaar 1953. 25. Vaststelling van de bedragen, be doeld in artikel 35, tweede lid. van het Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949, over de jaren 1951 en 1952. 26. Vaststelling van de bedragen, be doeld in artikel 103, tweede lid, van de Lager-onderwijswet 1920, over de jaren 1949, 1950, 1951 en 1952. 27. Vaststelling van een Regeling van de tarieven voor het gebruik van de ge meentelijke bad- en zweminrichtingen. 28. Wijziging van de verordening rege lende de voorwaarden voor de levering van gas. 29. Aanvulling van de Verordening op het beheer van het gemeentelijk gasbe drijf en de gemeentelijke waterleiding te Velsen. 30. Aanstelling van boventallige on derwijzers. 31. Ingebruikgeving van het hoofdter rein en van de bijterreinen van het ge meentelijke sportpark „Schoonenberg" en van andere sportterreinen. 32. Benoeming van een lid van de com missie van advies, bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947, Stbl no. H 291. De uitwedstrijd, die het tweede tiental van Kijk Uit tegen De Uil I te Hillegom moest spelen, is in een voorlopig gelijk spel geëindigd. Twee partijen moesten wegens het vergevorderde uur worden afgebroken, de stand is van die aard, dat de match door het Kijk Ult-tlental zal worden gewonnen, zij het met de kleinst mogelijke meerder heid, n.l. 5%4Vs. De Haas moest in de speler van De Uil aan het eerste bord zijn meerdere erken nen. Rijke .won al in de opening een stuk, weerde verder alle aanslagen op zijn koning af en won gemakkelijk. Huiser ontketende een aanval op de vijandelijke koning en in een waar vuurwerk werd deze mat ge zet. Moleman speelde zeer voorzichtig en nadat in het eindspel een gelijke stelling was verkregen, werd tot remise besloten. Zo verging het ook Plugboer. Van Nieu- wenhuizen stond bij het afbreken een pion voor en had bovendien een geweldige pion- nenformatie op het middenveld. Naar onze mening zal de partij bij arbitrage gewon nen worden door de Kijk Uit-man. Kiste- maker bevond zich van het begin af in moeilijkheden. Deze namen toe fot hij hef bijltje er bij neerlegde en zich gewonnen Saf- .Krab speelde een gelijk opgaande partij, tot hij een gaatje zag en er meteen gebruik van maakte om de partij tot een goed einde te brengen. Zeylmans vocht In het Tlialia-theater wordt Donderdag avond in een speciale voorstelling de film „Onvergetelijke melodie" vertoond. „Onvergetelijke melodie" is een zeld zaam, gave, gevoelige biografie van de opera-componist Pietro Mascagni en zijn verbeten strijd tegen de ontbering en de miskenning. Voor Mascagni op 21-jarige leeftijd voor een prijsvraag de Cavalleria Rusticana schiep, die hem wereldberoemd maakte, heeft hij jarenlang in de bitterste geestelijke en materiële nood verkeerd, die de film ons op aangrijpende wijze doet mee-beleven, zonder ergens tot melodra matische effecten haar toevlucht te zoeken. Mascagnj's wanhopige worsteling met de honger en de scheppingsdrang, zijn ver foeide bijbaantje als operette-dirigent en zijn gelukkige huwelijk met het naamloze weeskind Lina leiden tenslotte tot een be staan, waarin hij redelijk tevreden is: dat van leider van een dorpssymphonie in Cerignola, waar de dorpelingen hem aan bidden als een soort locaal genie. Tenslotte de opera Rateliff wil maar niet vorderen besluit hij mee te doen aan de opera- prijsvraag en in nauwelijks twee maanden tijds schrijft hij zijn Cavallerie. Juist als hij de laatste noten op het papier gezet heeft, treft hem een nieuwe slag: het ster ven van zijn zoontje. Gebroken en wan hopig verliest hij dan zelfs het geloof in ziin eigen kunnen en besluit hij de opera niet in te zenden. Gelukkig weet Lina het manuscript te bemachtigen en dank zij haar komt het werk nog juist op tijd om mee te dingen naar de opera-prijs. In een prachtige climax zien we dan hoe de be kroonde Cavalleria in de Scala di Milano zijn'triomfale première beleeft in het bij zijn van de verraste en gelukkige compo nist. De film is we zeiden het al met veel goede smaak en gevoel voor propor ties gemaakt, de fotografie is subliem vooral de soft focus-opnamen in het eerste deel en Pierre Cressoy als Mascagni is weinig minder dan een openbaring. Evenals verleden jaar hebben enkele leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Castricum een revue ingestudeerd. De dames zullen Dinsdag 23 November in hótel De Rustende Jager de revue voor het voetlicht brengen. ADVERTENTIE Kennemerlaan 83 - Tel. 4053 - IJmuiden voor wat hij waard was, maar kon toch niet verhinderen, dat hij langzaam in het de fensief gedrongen werd en een stuk ver loor. Bij het afbreken gaf hij de partij op. Tenslotte had Kok ook een afgebroken partij. Ook hier heeft de Kijk Uit-man een pion meer en een goede stelling, zodat remise zeker is; wellicht zelfs winst, dat zal de arbiter moeten uitmaken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7