Thalia Verenigingsvaria Hedenmiddag OPENING Als attractie Gunstige economische situatie in de provincie Noordholland P. DE GROOT Uitbreiding hoofdkantoor van Provinciaal Waterleidingbedrijf Districtskantoor PEN bij de Kennemerlaan Aankoop voormalig stationsgebouw en grond te Hoofddorp Beverwijk Onrust in Toonkunst te Beverwijk uit de IJmond Kennemerlaan 50 Tweede wedstrijdavond van „Toonkunst" DCIJ won voor de zesde keer Castricum 9 Dr. Baruch voor Instituut voor Arbeidersontwikkeling Kastanjes en eikels verzamelen „Allemaal onzin" door ROIJ en Minjon Onbezoldigde opsporings ambtenaren vergaderden Bonds- en clubstrijd bij „De Jump" Lustrumfeest van „De Atoom" Toneeluitvoering van „Da Costa" Districtskantoor voor het P.E.N. Propaganda-filmavond van de VPRO V. J. G. gaat leer bewerken De kempenaers traden op voor DIS DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 .,De economische situatie in de provincie Noordholland was in de periode 1 Septem ber 1953 tot 31 Augustus 1954 vrij gunstig. J)e werkgelegenheid in de industrie breidde zich op bevredigende wijze uit." Deze mededelingen lezen wij in het verslag van de Economische Technologische dienst voor de provincie. Het aantal werkenden in de industriële bedrijfsgroepen (zonder de bouwnijverheid) in bedrijven met 10 en meer arbeidskrachten is in de periode van I April 1953 tot 31 Maart 1954 gestegen van 159.614 tot 163.826. De toeneming van 2,5% ligt belangrijk boven die, waarmee de bevolking in de provincie per jaar vooruitgaat, namelijk 1,2%. Het zijn vooral de reeds bestaande ondernemingen, die hun personeel uitbrei den, want het aantal in 1953 gestichte be drijven met 10 en meer man personeel be droeg slechts 7. De bedrijfstakken, die het meest gegroeid zijn, zijn de metaalindustrie, de chemische nijverheid en uiteraard de bouwnijverheid. Het zijn dus die bedrijfstakken, die voor een verdere industrialisatie in Nederland rog de beste kansen inhouden, te weten de chemische- en de mtaalindustrie, die in de provincie een verheugende ontwikkeling te zien geven, aldus het verslag. De voedings middelenindustrie, die eveneens tot een van de belangrijk bedrijfstakken behoort, nam slechts weinig in omvang toe. IJmond Door de nog steeds verder gaande ont wikkeling van de „Hoogovens" met de daaromheen gegroepeerde bedrijven, nam de werkgelegenheid in de IJmond in de metaal- en chemische industrie sterk toe. In Haarlem bleef de industriële bedrijvig heid vrij stationnair. Voor Amsterdam was het beeld iets meer wisselend. Tegenover geringe teruggang in ae werkgelegenheid in enkele bedrijfsgroepen, stond een voor uitgang in de metaalindustrie, de chemi sche- en grafische industrie. In het Zuidelijk deel der provincie nam de industriële bedrijvigheid eveneens toe, onder meer als gevolg van de uitbreiding van de Fokker-fabriek en van de tot het Philips-concern behorende bedrijven te Hilversum, "Huizen en Weesp. De confectienijverheid, die te Amsterdam sterk tot ontwikkeling is gekomen, kampt aldaar met een ernstig tekort aan arbeids krachten, dat vooral het laatste jaar, met de opleving van de industrie over de ge hele lijn, weer groter is geworden, zo zelfs, dat het aantal vrouwelijke arbeidskrachten, dat in deze bedrijfstak werkzaam was, ach teruit ging. Dit was wel de reden, dat ge durende de laatste jaren een tiental con fectiebedrijven uit Amsterdam naar elders vertrok, waarvan er slechts twee zich in Noordholland (te Hoofddorp en Huizen) vestigden. Bovendien ging een 19- tal bedrijven er toe over, buiten Amster dam filialen te vestigen. Van de filiaalbe drijven, die aldaar ontstonden, werden er II binnen de provincie gevestigd. Bloembollenoogst De bloembollenoogst was eveneens min der dan vorig jaar, maar door de hoge prijzen zijn voor de telers de resultaten gunstig. Hoe de export zal verlopen, is nog niet bekend. In de overige tuinbouwsec toren bleef de opbrengst weliswaar bij die van vorige jaren ten achter, maar de prij zen lagen hoger, zodat de financiële resul taten voor de tuinders zullen meevallen. De grote fruitoogst, met name die van ap pelen, zal daarentegen een afzetprobleem vormen. De zaadtelers hebben een zeer slecht jaar gehad. De met vroege aardappe len bereikte resultaten lopen zeer uiteen. De pootaardappelentelers, die over moderne bewaarplaatsen beschikken, zullen daarvan grote voordelen ondervinden. De sluitkool- telers hebben een slecht winterseizoen ach ter de rug, maar het komende seizoen is ADVERTENTIE (het theater met de beste films) Van VRIJDAG t.m. MAANDAG vertonen wij het adembenemende griezelverhaal DE MAN MET DE WASSEN BEELDEN in kleuren. (House of wax) Wat de baten en lasten betreft van de begroting van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf Noordholland voor het jaar 1955 delen Gedeputeerde Staten van Noordhol land aan de Provinciale Staten mee, dat die op 52.985.000 zijn geraamd; de kapi taalsinkomsten en -uitgaven zijn geraamd op 53.509.786. Uitgetrokken zijn voor uitbreidingswerken bij de kapitaalsuitga ven bedragen van 13.146.000 (vorig jaar 4.864.000) volgens lopend begrotingsjaar en van 34.674.786 31.061.936) volgens vorige begrotingsjaren. Uit de fondsen voor bepaalde doeleinden en uit de reserves twee keer 2.000.000. Voor de energie-opwekking is een bedrag van 50.450.000 uitgetrokken, waarvan 30.788.000 voor de Centrale te Velsen, 700.000 voor koppeling van centralen, 18.000 voor energie-inkoop en 18.944.000 voor kosten van distributie. Bij het bedrag voor de Centrale te Velsen is begrepen 5.576.000 voor rente en afschrijving. Ver wacht wordt, dat het gebruik toenemen zal, o.a. ten behoeve van de Nederlandse Spoorwegen en door de omstandigheid, dat de energie voor het Gooi niet meer door de gemeente Amsterdam zal worden gele verd, maar zal worden betrokken van de eigen centrale. De begroting bevat de volgende posten voor uitbreiding van de Centrale te Vel sen: 70.000 voor kantoorgebouw; 300.000 voor mogelijke tijdens de exploitatie nood zakelijk blijkende voorzieningen; 200.000 voor noodzakelijk blijkende voorzieningen aan de 150kV-aanleg. Verder vermeldt de begroting uitgaven van: 335.000 voor het uitbreiden van de 50 kV schakelinstallatie van het transformatorstation „Aalsmeer" in de gemeente Haarlemmermeer; 1.650.000 voor het stichten van een 50 kV transformatorstation „Amstelland" te Amstelveen en het leggen van kabels; 245.000 voor aankoop en inrichting van een terrein voor materiaalopslag, alsmede het bouwen van een dienstgebouw en twee dienstwoningen te Aalsmeer; 390.000 voor het bouwen van een districtskantoor met toebehoren te IJmuiden. gunstig ingezet en kan mogelijk hogere prijzen geven, doordat de andere groenten duur zijn. Visserij Het aantal schepen, dat de trawlvisserij beoefende, bleef nagenoeg gelijk, evenals het aantal reizen en de uitkomsten van de visserij. Voor de IJselmeervisserij bleven de financiële resultaten voor vele vissers achter bij die van vorig jaar. Werkloosheid In overeenstemming met de gunstige toestand in het land en in de provincie is de werkloosheid, in vergelijking met de overeenkomstige seizoenen van voorgaande jaren, op verheugende wijze afgenomen. In de provincie Noordholland was de relatieve teruggang nog iets groter dan die in het land in totaal. ADVERTENTIE HORLOGES WEKKERS KOEKOEKKLOKKEN In grote verscheidenheid Zie ook onze speciale G E R O - etalage Grote sortering Verlovingsringen Kennemerlaan 30 Telefoon 4127 Burgerlijke stand Castricum GEBOORTEN: Gerardus Maria, z. van J. H. Bleijendaal en A. M. P. Groen; Johannes Bernardus Petrus, z. van S. J. Gaarthuis en A. G. Liefting. ONDERTROUWD: C. M. Bekker, wonende te Castricum en M. C. J. Verduin, wonende t6 Castricum. GEHUWD: H. G. H. Meijers, wonende te Castricum en A. M. van Leeuwen, wonende te Haarlem. OVERLEDEN: Catharina Meijer, oud 37 j., wonende te Castricum; Anna Cornelia Maria Gomes, oud 60 j., wonende te Den Helder. Op de begroting van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland zijn be dragen uitgetrokken voor het stichten van districtsgebouwen te Hoofddorp en Alk maar, voor uitbreiding van het hoofdkan toor te Bloemendaal en voor uitbreiding van de districtsgebouwen te Beverwijk. Met andere uitbreidingswerken is in totaal een bedrag van f 4.035.000 geraamd. Een bedrag van f 70.000 wordt gevraagd voor het hoofdkantoor te Bloemendaal. De huisvesting van verscheidene afdelingen in het hoofdkantoor is- van dien aard, dat het noodzakelijk is maatregelen te treffen om in het ruimtegebrek te voorzien. Door interne verbouwing van het bestaande ge bouw kan voor enige jaren een oplossing worden gevonden. Aangezien hiermee op gebrekkige wijze tijdelijk in het ruimte gebrek zou worden voorzien, is een meer afdoend plan in studie genomen. Indien zou blijken, dat de uitvoering daarvan mogelijk is, ligt het in het voornemen om bij suppletoire begroting een aanvullend crediet aan te vragen. Districtsgebouw te Hoofddorp Het districtskantoor van het P.W.N. te Hoofddorp is met bijbehorende werkplaats en opslagruimte voor materialen onder gebracht in het P.E.N.-gebouw te Hoofd dorp, waarin het P.W.N. tevens de beschik king heeft over een dienstwoning. De ruimte, waarover het P.W.N. kan beschik ken is onvoldoende, terwijl het P.E.N. Moderne geneeswijzen Het bepaald niet tot uitgaan nodende weer ten spijt kon voor de Velsense afde ling van het Intistuut voor Arbeiders ont wikkeling dr. J. Z. Baruch gisteravond voor een aardig gevulde zaal in het Cultureel Centrum een lezing houden over moderne geneeswijzen. Dr. Baruch begon zijn toespraak met een kort chronologisch overzicht van de vooruitgang van de medische wetenschap in de laatste eeuwen. Tot het midden van de 16e eeuw kan men eigenlijk nog niet van een wetenschap spreken. Door de katholieke geestelijkheid werd het ver richten van sectie op lijken tegengegaan en pas omstreeks 1550 werd het verbod op geheven. Na de ontdekking van dé micro scoop bleek dit een instrument van groot belang voor de geneeskunde, zodat aldra een vrii aardig beeld van de bouw van het menselijk lichaam ontstond. De beide vertoonde films, uit de bril- lante serie „The march of time" van de Amerikaanse voorlichtingsdienst, gaven een idee van de vooruitgang in de laatste decennia. Sinds prof. Endhoven een vijftig iaren geleden een manier ontdekte voor hartonderzoek, waarbij de curve op gevoe lig papier kon worden opgetekend en een verfijning hiervan het hersenonderzoek in een geheel nieuw stadium bracht, toen de opgewekte electrische energie na een vijf tig millioen-malige versterking in een visueel beeld om te zetten bleek te zijn, is de wetenschap omtrent ons hart en an dere lichaamsdelen met sprongen vooruit gegaan. Ook de bloedtransfusie passeerde de revue, waarnaast dr. Baruch de wissel transfusie voor pasgeboren kinderen stipu leerde. Als bijzondere vorm van prothese kwam dr. Rolff's kunstmatige nier op het doek, een van de grote technische kunst stukken van de laatste jaren. Met dit in strument is het mogelijk de werking van de nieren dusdanig te imiteren dat zij en kele dagen op rion-actief gesteld kunnen worden en zo de gelegenheid krijgen zich te herstellen. De kankerbestrijding vormde een hoofd stuk apart in sprekers uiteenzetting. De verschillende geneeswijzen werden belicht: specieal de methode met radio-actief ge maakt jodium, een van de heilzame resul taten van het atoomonderzoek. De tweede film gaf een overzicht van een in een groot Amerikaans ziekenhuis uitgevoerde galblaas-operatie, waarin mede de nadruk werd gelegd op het grote aan deel dat de narcositeur in het welslagen van de operatie kan hebben. Na de pauze stelde dr. Baruch zich be schikbaar voor het beantwoorden van ge stelde vragen op medisch terrein. DOOOOOOOOOOCOOCOOOCXXlOCOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCXDOCICOOOOOOOa O Evenals in vorige jaren zal het Vel- sense Plantsoenbedrijf ook dit najaar eikels en kastanjes inkopen voor f 0.03 per kg. Als datum van inlevering is ge- j steld Woensdag 17 November tussen] twee en vier uur 's middags in de ma- nege van het park Veiserbeek en in de loods van het park Bosbeek te Sant- poort. Alleen droge eikels en kastanjes I worden in ontvangst genomen. Er wordt j van de zijde van het Plantsoenbedrijf op gewezen dat het is verboden in bo- men te klimmen, bomen of struiken te beschadigen of zich tussen de jonge i aanplant te begeven. XXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOtXXIOCJOOOOOOOOOOOCXXXXW: dringend behoefte heeft aan deze ruimte. De mogelijkheid om hierin verbetering te brengen, doet zich thans voor, omdat de beschikking kan worden verkregen over een terrein, dat van de N.V. Neder landse Spoorwegen kan worden aange kocht. Bij deze aankoop zou ook de be schikking worden gekregen over het voor malig stationsgebouw ter plaatse. Ofschoon nog zal moeten worden onder zocht, of dit gebouw voor het doel dienst baar is te maken, dan wel een geheel nieuw complex zal moeten worden gesticht, is het in het belang van een verdere afhan deling wenselijk over voldoende crediet de beschikking te hebben. Uitgetrokken is een bedrag van f 180.000. Andere werken Voor de aanleg van distributienetten is geraamd een bedrag van f 2.000.000; voor inrichting filtratieterrein Castricum (vierde termijn) f 1.000.000; voor stichting districtsgebouwen te Alkmaar f 180.000; voor uitbreiding districtsgebouwen te Be verwijk f 150.000: voor bergplaats te Laren f 20.000; voor uitbreiding winningsmidde len te Wijk aan Zee f 320.000. De Radio-omroep IJmond en de AVRO- minjon, afdeling Velsen-Beverwijk, ver zorgen op 20 November een ontspannings avond in het Gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat. Deze avond wordt gegeven ter gelegen heid van het 8-jarig bestaan der „Ban- jaert" padvinderijgroep. Van de op te voe ren revue worden bandopnamen gemaakt die later in het AVRO Minjon programma worden uitgezonden. Een reeds geruime tijd sluimerend con flict in de Beverwijkse afdeling van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst heeft zich toegespitst. Het concert, dat gisteravond in samenwerking met het Rotterdams Kamerorkest en enige solisten door het Toonkunstkoor zou worden ge geven, moest worden afgelast. Een oor zaak daarvan is het ontbreken van ténoren en alten, naar men ons mededeelde. De in directe oorzaak kan worden gezocht in het feit, dat het voormalige Toonkunst koor een zelfstandig bestaan is gaan leiden. De afdeling Toonkunst kon namelijk het koor niet langer financieel steunen en verbrak het officiële contract (hoewel het risico voor het concert van gisteravond wel door haar zou worden gedragen). Daarmee kwam de dirigent van het koor, de mede-oprichter P. J. Potgieser, in een moeilijke positie, daar hij met de afdeling Toonkunst wel, maar met het koor op zichzelf geen contract had. Een deel der koorleden had bepaalde artistieke en an dere bezwaren tegen de heer Potgieser en in de rijen van koor err vereniging teken den zich twee scherp tegenover elkaar staande partijen af: voor en tegen de diri gent. Inmiddels is voor volgende week een vergadering over deze aangelegenheid uitgeschreven en werd de heer Jac. Kort als nieuwe dirigent van het koor benoemd, omdat dit 'financieel beter zou uitkomen. Den ontwikkeling heeft voor een der vrou welijke koorleden onaangename gevolgen gehad: zij moest in overspannen toestand naar een inrichting worden vervoerd. MARKTBERICH 10 November Andijvie 714: sla 314; spinazie 2748; bloemkool 19-^47; bospeen 18—30: waspeen 7—29: tomaten 27—80: spruiten 33—67: prei 1222; knollen 1118; groene kool 1125; rode kool 1322. De voorzitter van de afdeling V eisen- IJmuiden van de Nederlandse bond van onbezoldigde opsporingsambtenaren en bewakingspersoneel, de heer M. J. v. d. Have, begon Woensdag de najaarsvergade ring met mede te delen, dat er verschil lende vragen door de aanwezige leden ge steld waren en dat door het hoofdbe stuurslid de heer S. Zorge daarop ant woord zou worden gegeven. Persoonlijk was hij van mening, dat de opkomst belangrijk groter had kunnen zijn; ook in verband met een belangrijke mededeling, aangaande salarisherziening voor het personeel Marine Wakers Korps. Daarna werden de huishoudelijke regle menten voor de afdeling besproken en na de pauze is door het bestuur besproken hoe er in de toekomst meer leden ter ver gadering gelokt kunnen worden. De penningmeester kreeg voorts de ge legenheid zijn financieel beleid toe te lichten. Op het bestuursbeleid kon de ver gadering geen aanmerkingen hebben. Hierna volgde nog de rondvraag, waar van dankbaar gebruik gemaakt werd; zij maakte een geanimeerde discussie moge- lijk. Door twee teams van „De Jump" werd deze week een wedstrijd gespeeld voor de Ned. Bridge Bond. Team I wist op fraaie wijze ook zijn tweede wedstrijd te winnen, nu van Oefen club III uit Haarlem. Met 4838 m.p. ble ven de IJmuidenaren de Haarlemmers de baas. Team II daarentegen moest in Sams Atout IV uit Beverwijk zijn meerdere er kennen en ging kansloos ten onder met 6533 m.p. Voor de clubkampioensohappen afd. B speelde team I tegen team VI en speelde met 49—47 m.p. gelijk. Team IV daarentegen behaalde een fikse overwinning op team V, uitslag 35—17 m.p. De overige leden speelden een Howell, hiervan luidde de uitslagen: 1. v. d. Burg- Kramer 31 Jé p.; 2. v. d. Steen-v. d. Vis 2514 p.; 3. v. d. Berg-Amsing 25J4 p.; 4. Laman-Middelkoop 23'A> p.; 5. eehtp. v. Aimerongen 23 p.; 6. Drijver-Veldman 21 p.; 7. dames Elzerman-Rolloos 18 p. Schaakclub „Weenink" streed op de 64 ruiten De onderiinige competitie van de Bever wijkse schaakclub „Weenink" werd deze week voortgezet met de volgende partijen: Reinhout-v. 't Hoff remise; Slings-Muyen remise; Meijer jr.-Nijmain 10; Koomen- Bakker 10; Katers-Hoppen 0-1; v. 't Hoff-De Koter 10; Duisenberg jr.-v. Vuurem remise; Koomen-Siebers 01; Duisenberg jr.-Nijman 10; Siebers-Bak- ker remise; Verseveló- Belterman 10; Hoogvorst-Beekhoven 10; Boonstra-R. Meyer remise; Katers-Meyer sr. remise; Molenaar-Aiders 01; Tervoort-Piët re mise; Bakker-Reinhout afg.; Los-Duisen- berg sr. 10. De leden en dames van de postduiven- houdersverend'gin/g „De Atoom", die thans in de eerste lustrumviering zijn van hun club, zullen hiervan tijdens de jaarlijkse prijzenuitreikinig een prettig feest gaan maken op Zaterdagavond 27 November in het clubgebouw van „Kindervreugd" aan de Doodweg. Het officiële gedeelte van het programma voor dit feest za.l zijn ge wijd aan de uitreiking van de ereprijzen en de huldiging van de kampioenen. Er zal voorts worden gekiend om zeer mooie prijzen en met medewerking van het gezelschap „De Remo's" hoopt het bestuur een echte bruiloftsstemming te bereiken. Hoewel de buurtvereniging „Da Costa de laatste tijd weinig van zich laat horen, blijkt toch in de vereniging, die pas een geheel nieuw bestuur heeft gekregen, alle activiteit te bestaan. De toneelgroep van deze buurtvereniging heeft zich althans met animo gezet aan de studie van een toneelstuk waarvan de opvoering Zater dagavond in gebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat in Beverwijk zal worden ge geven. Opgevoerd wordt het toneelspel in drie bedrijven van Bert Peets „Het recht moet zijn ïoop hebben" onder regie van de heer P. M. Langeveld. De toneeluitvoering wordt met een bal besloten. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten voorgesteld op de begroting van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf Noordholland een bedrag van f 390.000 uit te trekken voor het bou wen van een districtskantoor met toebeho ren te IJmuiden. Het districtskantoor en het magazijn te IJmuiden zijn thans tijdelijk ondergebracht in enige van particulieren gehuurde perce len, namelijk het districtskantoor in per ceel Houtmnnstraat 34 en het magazijn in de percelen Kalverstraat 5 en 7. De eigenaar van eerstgenoemde woning heeft reds in 1953 aangedrongen op spoedige ontruiming, aangezien hij het huis zelf wenst te betrekken. Bovendien bestaat aldus Gedeputeer de Staten een dringende behoefte aan een betere accomodatie voor diverse doel einden. Het is daarom noodzakelijk op korte termijn over te gaan tot het stich ten van een nieuw districtskantoor ter plaatse, met showroom, magazijn, garage en verschillende andere dienstruimten. De grond, gelegen aan de Kennemerlaan en Evertsenstraat, is reeds in het bezit van de provincie. ADVERTENTIE van onze moderne zaak aan de De verkoop begint Vrijdagmorgen ?„uur ontvangt de 10e, 25e en vervolgens elke 25e koper(ster) een TAART ter waarde van 6.voor 50 CENT. Deze reclame geldt Vrijdag en Zaterdag. Ook voor de tweede wedstrijdavond, die de plaatselijke afdeling van „Toonkunst" Woensdag in het Kennemer Theater orga niseerde, bestond grote belangstelling. Niet alleen waren er pianisten-in-de-dop te be luisteren, maar ook vele jongelui, die een blaasinstrument bespeelden. Ook deze avond was een voorselectie, op dat de beste candidaten op de laatste wed strijdavond hun krachten kunnen meten in de finale. De beoordeling door de drie jury leden is zo, dat elke deelnemer, die minder dan acht punten behaalt, afvalt en niet in de eindstrijd zal kunnen uitkomen. De be oordeling is gebaseerd op: de keuze van de componist en de kwaliteit van het gespeel de werkje. Ten tweede beoordeelt de jury de techniek en ten derde de voordracht van het zelf gekozen muzieknummer. De altblokfluitsolo van Frank Korting maakte een goede indruk. Het klarinetten- trio, bestaande uit jeugdige leden der „IJmuidense Harmonie" klonk zuiver en beschaafd. De voordracht van „Für Elise" en een deel van een sonate van Mozart, gespeeld door respectievelijk Jan Vrugt en Ria Wis senburg, mochten terecht gehoord worden. De pianosolo door Wim Ceesink met „Mala- guena" van Albeniz deed er echter niet voor onder. Han Korting, goed van aan slag, was rhythmisch vaak mis in Chopin's Polonaise in A, waarvan de frasering even eens beter had kunnen zijn. Joop Heere mans speelde één van de Arabesques van Debussy pittig en met vaart. Opus 16 van Schumann werd door N. van Dijk heel knap vertolkt. Ciska van der Laan, buiten mede dinging optredend, spande met haar We- ber-voordracht de kroon. Van de deelnemers aan deze tweede avond komen in de finale uit: J. Nieuwen- huizen, Jac. Wiibie, Ida Smithuis, Elsje Adrichem, H. Buijs, Anke Vrugt, Fr. Vree- ling, Frank Korting, Yvon Ruijpers, A. Ne telenbos, Jan Vrugt, Ria Wissenburg, Wim Ceesink, R. Koster, F. Groot, Theo de Haas, Agnes Hoogenboom, N. van Dijk, Ciska van der Laan, Gerrit en Bob Radsma. Wie zal de grote zilveren wisselbeker van Toonkunst ten deel vallen Aanstaande Woensdagavond zal de beslissing vallen. Het belooft niet alleen een finale vol afwis seling te worden, ook de spanning zal er zeker niet aan ontbreken. Ondanks het feit dat drie spelers aan de kopborden bij DCIJ waren verhinderd de reis naar Zaandam mee te maken, is het eerste tiental er in geslaagd een verdiende 128 overwinning op de damclub Zaandam te behalen. DCIJ bezet met Gezellig Samen zijn en Jozeph Blankenaar na zes wedstrij den in het tournooi om de provinciale dam titel de eerste plaats. De invallers K. de Jong, L. Vooys en Wim van Wort hebben uitstekend gespeeld. Het eerste succesje kwam al van K. de Jong, die aan bord 4 de oud-IJmuidenaar Kraay tegen over zich had: remise. De tweede invaller, Wim van Wort wist op overtuigende wijze zijn partij te winnen. Leen Vooys als derde bereikte ook remise zodat DCIJ dank zij dit drietal vier punten veroverde. Dukel won in record tijd. In de volgende stelling moest Lintsjema een stuk offeren of damcombi- natie toelaten. Dukel, wit: 27, 30, 31, 32, 33, 36, 38, 39, 40, 42 en 44. Lintsiema, zwart: 3, 6, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 18, 22 en 23. Zwart aan zet staat verloren. De Zaandammer speelde 1419 en verloor door 30—24, 33—28 en 27—21. Suyck was derde winnaar. De enige ver liezer was Tom Postma, maar deze had de geduchte Bosman tegenover zich. De overige partijen eindigde in remise. De uitslag luidt: 1. J. BosH. Laros 11 2. LintsjemaB. Dukel02 3. C. de BreeC. Suyck02 4. A. KraayK. de Jong 11 5. S. BosmanT. Postma 20 6. P. BleesG. Postma 11 7. P. BuenderP. v. d. Berg 11 8. B. VisserH. Swier 11 9. H. Bruggraaff—L. Vooys1—1 10. J. OnrustW. v. Wort 02 f De Egyptische posterijen gaan twee nieuwe zegels uitgeven ter gelegenheid van de ondertekening van het Engels-Egyptische verdrag betreffende de Suezkanaal-zóne. Beide zegels dragen een in het Egyptisch en Engels gesteld opschrift, dat onder meer de datum van de ondertekening vermeldt Ds. dr. A. Vis sprak namens de Vrijzin nig Protestantse Gemeente te Beverwijk het openingswoord van de gisteren gehou den VPRO-filmavond. Hij uitte zijn bij zondere tevredenheid over de grote op komst, die zijn verwachtingen verre over trof. „Het doel van de Vrijzinnig Protes tant ligt niet alleen op godsdienstig terrein, doch vooral in het begrijpen van zijn mede mensen". In dit opzicht komt zij het dichtst bij het Humanisme, echter met dit verschil, dat haar doel het Evangelie ten grondslag heeft. Hij spoorde de bezoekers aan om ijverige medewerkers te worden van de V.P.R.O., omdat de V.P.R.O. deze medewerking ten volle verdient. Drs. J. J. Ligthart, de secretaris-penning meester dezer omroepvereniging, zei, dat het hem altijd bijzonder veel genoegen deed, avonden als deze te mogen verzor gen. Persoonlijk contact met de leden is van zo'n grote betekenis, omdat de V.P.R.O. te weten kan komen, wat er onder de leden aan verlangens leeft. Hij leidde de film „Houen Zo" van Herman van der Horst in, een film van bijzondere kwaliteiten met een prachtig rhythme, een film die laat zien wat vastberadenheid en samenwer king vermogen. Hierna werd een film vertoond, getiteld „De Goede Buur". De samenwerking, het begrip van wat er leeft en heerst bij an dere landen in Europa, werd hierin belicht. Het uitwisselingsprogramma van studenten uit Europese landen met Engeland, waar door het isolement van Engeland werd verbroken, en de uiteindelijke bekroning van de Europese gedachte in de Raad van Europa, werd in suggestieve beelden en voorzien van een passend commentaar, weergegeven. Voor de pauze sprak drs. J. J. Ligthart over de film van de Unesco. Het doel van de Unesco is, onontwikkelde gebieden met voorlichting te helpen. Drs. Ligthart ver geleek het werk van deze UNO-organisatie met die van de VPRO, die zij het dan niet in een onontwikkeld gebied naar dezelf de ruime voorlichting streeft en verbond hieraan een krachtige propaganda voor de V.P.R.O. Er zijn in Nederland nog ruim 1 milllioen luisteraars die nog bij geen en kele omroep zijn aangesloten. „Uw mede werking en steun om de V.P.R.O. tot een waarlijk Vrijzinnig Protestantse Omroep te maken is dringend noodzakelijk" Na de pauze werd de Unesco-film ver toond. Hierin kwam het werk dat de Unes co in landen als Mexico en Thailand ver richt uitstekend tot zijn recht. De voor lichting en hulp die deze landen geboden worden leveren nu reeds vruchten op. Ge vreesde ziekten als framboesia worden uit geroeid, irrigatiewerken worden door de bevolking zelf ter hand genomen. De ca mera liet fraaie opnamen zien uit beide landen. Na afloop dankte ds. Vis allen, die had den medegewerkt aan het welslagen van deze avond. Als vervolg op de basiscursussen die de Velsense Jeugd Centrale enige jaren ge leden begon, zullen in de komende maan den vervolgcursussen worden gehouden die tot doel hebben de aangeleerde tech nieken grondiger en uitgebreider te be studeren. Op Donderdag 27 Januari, 3, 10, 17 en 24 Februari 1955 wordt een cursus leer- bewerken gehouden in een der zalen van het Cultureel Centrum aan het Moerberg- plantsoen. Er wordt per avond 2 a 2'/2 uur onderricht gegeven. Verondersteld wordt dat de eerste beginselen van leer-arbeid bij de cursisten bekend zijn en daarom zuilen deze niet meer worden behandeld. De cursus is zowel voor kaderleden als niet-leden toegankelijk. De cursus wordt geleid door mej. G. de Wit uit Amsterdam. De Castricumse dameshandbalvereni ging Door Inspanning Succes heeft Woens dag in zaal Roozendaal haar jaarlijkse propaganda-feestavond gehouden. Opnieuw hebben vele Castricummers het Amster dams amateur toneelgezelschap De Kem penaers kunnen zien spelen. Onder regie van de heer Ton Vonk werd het blijspel „In een andere wereld" van Blasius sr. en jr. door de Amsterdammers op de planken gezet, een stuk, dat tal-van amateur ver enigingen reeds op hun repertoire hebben gehad. De komische situaties die er in voorkomen werden door de tonelisten ten volle uitgebuit, zodat de voorzitter van DIS., de heer A. Dekker, aan het eind niet tén onrechte van een geslaagde avond kon spreken. De aanwezigen waren wel kom geheten door de voorzitter, die onder andere zeide, dat D.I.S.' financiële toestand door de steun van ouders en donateurs steeds beter wordt, in aanmerking geno men, dat het eerste verenigingsjaar met een nadelig saldo van 2200 werd afge sloten. Dat de amateurs de club een warm hart toedragen bleek uit de fraaie prijzenkast welke de voorzitter werd aangeboden, het geen de jeugdige Coba Stuifbergen verge zeld liet gaan van een gedicht met vele goede wensen voor de toekomst. Vervolgens zongen de dames-leden voor het eerst het clublied waarvoor de heer A. van Kleyne de tekst maakt en tenslotte gaf Klazina "Kok een gedicht ten beste waarin de handbalsport werd verheerlijkt.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11