Felle aanval van verdediger op O's schoonmoeder .BICKRFKN D.K.W. Drie vrouwen proberen de verdachte „op te hangen" Wereldnieuws KEIP PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER De zaak van de Berkelse arts m Een nieuwe maag De radio geeft Vrijdag f6375»- Minister Bei jen beantwoordt vragen KALODERMA GELEE IUUU IWITSMM ^och ió het zo De roos J GARAGE DEN HOUT Over West-Europees Unie-probleem Kardinaal Bruno overleden Medische dienst in grote bedrijven verplicht? ELKE DAME weet het: verfraait Uw teint Kerkelijk Nieuws KOU GEVAT... DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 (Van een verslaggever) Gistermiddag is de behandeling van de zaak tegen de Berkelse arts O. voor het Haagse gerechtshof voortgezet met het horen van O.'s schoonmoeder, mevrouw C. J. van E.V., die in de morgenzitting nog eens omstandig en met veel nadruk her haald had, hoe de dood van haar dochter zich op die 24ste September 1952 had toe gedragen. „Des morgens, toen ik op verzoek van mijn dochter in Berkel aankwam, trof ik haar nog opgewekt en kennelijk niet ziek in O.'s huis aan," zo verklaarde zij. „Ook na de eerste poeder, die zij om vier uur 's middags van haar man kreeg, leek ze mij nog gezond en wel en daarna heeft ze sma kelijk gegeten. Toen de kinderen naar bed waren, hebben we zelfs nog een spelletje halma gespeeld, maar nadat O. haar om acht uuf 's avonds een tweede poeder had laten slikken, werd zij direct onwel, begon te vomeren, rolde met haar ogen en viel tenslotte bewusteloos op de divan." De schoonmoeder had O. toen gevraagd dokter Hoedemaker er bij te halen, maar de arts had geantwoord: Die is er niet. Toen mevrouw E.V. hem daarop vroeg, dan een andere arts te roepen, zei hij: ,,'t Is toch al te laat" en had vervolgens de pastoor opgebeld met het verzoek, zijn vrouw te komen bedienen. Twee uur later was mevrouw O? overleden. „Mijn dochter was niet ziek" De verdediger, mr. Huygens, onderwerpt deze getuige aan een spervuur van vragen. „Hebt u nooit geweten, dat uw dochter al geruime tijd ernstig ziek was, een hersen tumor had en aan toevallen leed?", vraagt hij. „Mijn dochter had alleen wat last van haar gal en zenuwen, van iet^ anders had ik nooit gehoord." Mr. Huygens: „Ook niet, toen er gaatjes in haar hoofd geboord werden tijdens haar verblijf in een ziekenhuis in Rotterdam? Wist u daar ook niets van en zei dat u niets omtrent de ernst van haar toestand?" Mevrouw E.V.: „Wij zagen daar niets verontrustends in en O. heeft ons daarvan ook nooit verteld." Daarop valt de verdediger verontwaar digd uit: „U probeert nog steeds de ernst van de ziekte van uw dochter zoveel moge lijk te verkleinen om de verdenking op de arts te werpen. Is het soms ook niet waar, dat u aan sectie gedacht heeft, toen uw dochter in September 1950 na een bevalling in levensgevaar verkeerde?" Getuige: „Dat is waar!" Mr. Huygens: „Waarom verzette li zich dan wel tegen een lijkschouwing, toen uw ADVERTENTIE hebt U niet n°' maag-cachets akker i I smaakloos. El HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Pla ten. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Altviool en piano. 11.35 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of actualitei ten. 13.00 Nieuws. 13.15' Klein vrouwenkoor en solist. 13.47 Platen. 14.05 Schoolradio. 14.35 Omroep-orkest en soliste. 15.25 Voordracht. 15.45 Platen. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 16.50 Voordracht. 17.20 Viool en piano. 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Platen. 18.15 Orkestconcert. 18.35 Tegenstellingen op een emigranten-schip, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting, waarin o.m. op genomen net emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De Jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Mathis der Maler, opera. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Mor- gewijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgelconcert. 11.05 Radiofeuilleton. 11.25 Platen. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en lichte muziek. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Voordracht. 14.20 Viool, alt viool, cello en fluit. 14.50 Gevarieerd pro gramma. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte mu ziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, cau serie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Klankbeeld over 't werk van het Nederlands Oorlogs graven Comité. 19.30 Portretten en hun ach tergronden, causerie. 19.50 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.05 De dichter Adriaan Mor- riën, causerie. 20.15 Voordracht. 20.30 Europa een, causerie. 2.0.40 Leven in de cultuur, cau serie. 21.00 Theaterorkest, klein koor en solist. 21.35 Buitenlards weekoverzicht. 21.50 Spaanse volkliederen c dansen. 22.16 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Film. 20.55 Pauze. 21 00 De Brug, televisie-spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Muziek voor millioenen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Volks zang. 20.00 Symphonisch orkest. (Om 20.35 KunstLpieiHoscoopl20.50 Symphonie con cert. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.30 Koorconcert. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). schoonzoon die na het overlijden van mevrouw O. voorstelde?" „Omdat ik vond, dat zoiets van ons moest uitgaan en hij er buiten diende te blijven." Zo gaat het steekspel tussen de verdedi ger en de schoonmoeder van O. geruime tijd voort, terwijl beider toon steeds feller wordt. „Waarom hebt u nooit eerder gerept van de bestiale wreedheid, die u mijn cliënt aanwrijft, namelijk het uitdrukken van sigarettenpeukjes op het been van zijn vrouw dat deed hij volgens u toch al voor de oorlog?", wil mr. Huygens weten. Schouderophalend antwoordt mevrouw E.: „Och, we hadden al zoveel dingen ver teld. „Daar was dan kennelijk geen aanleiding voor," zegt de president. Maar onmiddellijk riposteert mevrouw E.: „Ook daarvoor heb ik getuigen mijn naaste buren waren er eens bij toen O. zo'n wreedheid bedreef." Dan richt de verdachte zelf het woord tot zijn schoonmoeder: „Bij het vooronderzoek hebt u gezegd, dat ik eens mijn zoontje de tanden stukgeslagen heb. Maar het dienst meisje heeft onder ede verklaard, dat de jongen bij een stoeipartij zijn voortanden brak." Als mevrouw E. hierop slechts meewarig haar schouders optrekt, werpt de arts haar woedend in het gezicht: „En hebt u mij niet driemaal verzocht telkens wanneer mijn vrouw in verwachting was een miskraam op te wekken?" Zonder een spoor van opwinding ant woordt de schoonmoeder: „Ach wel nee, dat is niet waar!" „Denk er om, u staat onder ede,", waar schuwt de president. Maar mevrouw E. houdt pertinent vol. „Zoiets heb ik hem zeker niet gevraagd ik ben R.K. en voel me nu ook gebonden door mijn eed." Bereidde mevrouw O. zelf recepten? Mr. Huygens stapt dan over op de theorie dat mevrouw O. zelfmoord gepleegd zou kunnen hebben met vergift uit de apotheek van haar man. Hij probeert aan te tonen dat het argument van mevrouw E., dat haar dochter niets van vergiften en medi camenten afwist, onhoudbaar is. Maar de getuige blijft volhouden, dat de dokters vrouw eigenlijk een beetje bang was voor O.'s apotheek en er zelden of nooit kwam. Daarin wordt zij later bijgevallen door mejuffrouw C. Mostert, ex-apothekers assistente van O., die met veel stelligheid volhoudt, dat de dektersvrouw niet wist dat cyaankali een zwaar vergift is. Deze getuige was het ook, die op O.'s verzoek, enkele dagen voor de sterfdag van mevrouw E., telefonisch die ene gram cyaankali be steld had waarover tijdens de rechtbank zittingen zoveel te doen geweest is. Zij zegt dat mevrouw O. wel eens wat aspirine in de apotheek kwam halen of een broom- drank voor eigen gebruik verdunde, maar dat zij stellig nooit recepten voor patiënten heeft klaar gemaakt, hetgeen de verdachte heftig bestrijdt. Volgens hem heeft zijn vrouw wel degelijk vrij moeilijke recepten bereid onder andere als de assistente met vacantie was. Deze laatste echter houdt voet bij stuk: „Als ik met vacantie was, maakte de dokter zelf de recepten klaar en zijn vrouw schreef ze in." „Laat u dan het receptenboek getuigen", vraagt O. de president. Maar de procureur- generaal antwoordt: „Daar zouden wij niets bij winnen, want da't bewijst niets: het is uw woord tegen dat van uw assistente!" Poeders voor de burgemeester Dan beschuldigt de verdachte rnej. Mos tert ervan, ietwat irrelevant, wel eens op eigen houtje en zonder zijn voorkennis medicijnen verstrekt te hebben aan patiën ten. Getuige: „Dat is niet waar. De dokter was altijd van alles op de hoogte." Verdachte: „Aan de burgemeester gaf je poeders waarin cocaïne verwerkt was, zon der dat ik daarvoor een recept had afge geven." Getuige: „Dat waren altijd herhalingen van recepten." Dan vraagt de president: „U hebt be weerd, verdachte, de telefonisch bestelde gram cyaankali nodig gehad te hebben voor ADVERTENTIE ADVERTENTIE een reactieproef bij een nefritispatiënt. Had dat zo'n bijzondere haast?" „Niet zo heel erg," gaf de arts toe. „Maar later heb't u nog eens 10 gram besteld. Waar waren die dan voor nodig?" „Ik wilde nog meer proeven en experi menten doen." Ook dit werd door de apothekers-assi stente C. M. in twijfel getrokken. „Hij ex perimenteerde nooit," verklaarde zij zeer beslist. „Heeft O. wel eens gezegd: stop de mor fine voor mijn vrouw weg?" informeerde mr. Huygens. Dat gaf de assistente toe, maar hij had tegenover haar nooit over zelfmoordplan nen van zijn vrouw gerept. Na haar kwam een getuige-deskundige dr. F. A. Nelemans verklaren, op verzoek van de verdediging, dat het in ons land een koud kunstje is om cyaankali te bemachtigen. „Practisch is het bij elke dro gist in elke hoeveelheid en voor iedereen te krijgen," zei hij. En mr. Huygens vulde aan, met een triomfantelijk gebaar naar de tafel van het Hof: „En als nu een arts tele fonisch een gram van dit goedje bij een grote fabriek en op zijn eigen naam laat bestellen, duidt dat dan op louche plan nen?" Er kwam geen antwoord op die vraag, maar het Hof keek peinzend en gereser veerd „Dat heb jè mooi gedaan" Ook Nellie A., de ex-dienstbode van het doktersgezin, kwam voor de groene tafel en ook zij werd danig aan de tand gevoeld. Ja, zij had lange tijd een intieme verhou ding met de arts gehad, eerst in diens huis en later, na haar ontslag door mevrouw O., ook ten huize van haar zuster in Berkel en bij haar ouders in Velp, waar O. haar dik wijls opzocht. F;j verzekerde haar toen vaak, dat het wel af zou lopen met zijn vrouw en dat hij dan met haar, Nellie, zou trouwen. Ook had hij haar eens. verteld, dat hij zijn vrouw „niet meer zien kon." Opeens valt mr. Huygens tegen deze ge tuige uit: „Ik heb sterk de indruk dat u met alle macht meespeelt in het algemene orkest om de dokter „op te hangen". Is het waar dat O.'s schoonmoeder en apothekers assistente u, na uw vernietigende getuige-_ nis voor de rechtbank, begroet hebben met kreten als „Dat heb je schitterend gedaan?" Getuige: „Zij hebben me toen wel harte lijk ontvangen." Mr. Huygens: „Ik vind dat een misse lijke houding van deze vrouwen!" De oudere zuster van Nellie A., die het meisje na haar ontslag nog enige tijd in Berkel huisvestte, krijgt ook ae wind van voren. Fel toornt de verdediger tegen haar: „Eerst hebt u uw zusje weggehaald uit het doktershuis en uit de verboden ver houding, maar daarna stond u toe dat hij haar elke avond in uw eigen woning op zocht, zogenaamd voor medische behan deling, maar u wist wel beter. Hij kwam voor iets anders." „Voor avondbehandeling," grapte een der raadsheren. „Ik dacht heus, dat het nodig was," ver weerde de getuige zich. Tenslotte verscheen als getuige a déchar ge de pater G. C. Verhaas, dia tot het begin van dit jaar aalmoezenier was in het Huis van Bewaring waar O. gedetineerd geweest is. De verdediger kondigde aan dat zijn cliënt aan deze getuige enige vragen wilde stellen, hetgeen het Hof toestond. Toen vroeg O. de pater: „Heb ik u niet altijd gezegd dat ik dacht dat mijn vrouw zelfmoord gepleegd heeft en wilde ik niet in het belang van mijn kinderen aanvan kelijk de schuld op mij nemen?" Zonder een ogenblik te aarzelen ant woordde de pater: „Hierop kan ik geer, antwoord geven!" „Beroept u zich daarbij op het biecht geheim?" vroeg de president. „Neen," zei de getuige, „maar wel op mijn ambtsgeheim als gevangenis-aalmoe zenier. Ik kan hier niets over zeggen." Met een moedeloos gebaar gaf mr. Huy gens te kennen dat hij van deze décharge- rin^spoging dan maar afzag. „Laat maar notulen," vroeg zijn con frère mr. Van 't Hoff Stolk nog: „Ver schoond wegens ambtsgeheim van gevan genis-aalmoezenier." Huisarts als getuige De eerste getuige die vanmorgen voor het hof verscheen was mevrouw E. G.-M. uit Den Haag, Zij was dóór de verdediging opgeroepen „om iets aan te tonen", dat, zoals mr. Huygens zei, pas in zijn pleidooi zou blijken verband te houden met de zaak. „Kunt u met een enkel woor*d het verband, aangeven?" vroeg de president. Mr. Huygens lichtte toe, dat deze getuige de moeder was van het veertienjarige meisjes Greetje G„ dat op 13 October 1938 dood in de ouderlijke woning werd aange troffen. Hoewel sindsdien nooit een spoor van een eventuele dader gevonden is, heeft de moeder nog altijd de stelllige over tuiging dat haar kind vermoord is. Toch heeft de politie later met mevrouw G. over de mogelijkheid van zelfmoord gesproken. 1 tons gesloten bestelwagen, oersterk, zeer zuinig Wagenweg 164-168 - Haarlem De verdediger wilde hiermee aantonen, dat men bij elke onopgehelderde moord, de mogelijkheid van zellfmoord niet verwaar lozen mag. President: „Er zijn talloze van dergelijke onopgehelderde moorden. Ik zie gean ver band met de zaak O. en dus ook geen re den c*m deze dame te laten getuigen". Vervolgens kwam dokter A. Hoedemaker, arts te Berkel en huisvriend van O. voor, die destijds de overlijdensacte voor de dok tersvrouw getekend heeft. Als doodsoor zaak heeft hij een hersentumor opgegeven, afgaande op O.'s verklaringen. Het was hem niet opgevallen, dat de vrouw van de dokter iets ernstigs mankeerde. Toen de president de verdachte vroeg, waarom hij zijn collega niet had meege deeld, dat hij zijn vrouw een kininepoeder had gegeven kort voor haar overlijden, zei de arts: „Ik heb wel degelijk alles aan de getuige H. verteld." Dr. H. bestreed dit. De getuige deelde daarop mee, dat hij was afgegaan op de mededeling van de arts O over een hersentumor. „Later heb ik wel overwogen, dat een sectie gewenst was, maar de omstandig heden waren zo tragisch, dat ik daar maar van afgezien heb." President: „Waarom, achtte u een sectie gewenst?" Getuige: „Meer uit wetenschappelijk oogpunt en om helemaal overtuigd te zijn." President: „Dus u was toch niet zo héél zeker van die tumor. Komt het overigens wel meer voor, dat men om de tragiek van zo'n geval van sectie afziet?" Hierop gaf de getuige een ontwijkend antwoord. President: „U had dus aanvankelijk geen vermoeden van een mogelijk onnatuurlijke dood van mevrouw O.?" Getuige: „Neen, ik had haar tien dagen tevoren nog gezien. Zij leek me toen vrij gezond en opgewekt." Twee overlijdensverklaringen? Even is er een klein incident als de ver dachte verklaart, dat hij de overlijdens verklaring nooit in handen gehad heeft. De getuige Hoedemaker heeft deze volgens hem rechtstreeks naar het gemeentehuis gebracht. Tot ieders verbazing verklaart de president, dat er nog een tweede getuige zal worden gehoord, die ook een overlij densverklaring heeft afgegeven. „Zijn er dan twee overlijdensakten?" vroeg hij. De procureur-generaal, mr. Van Gilse. vroeg daarop aan getuige dr. H.: ,,U hebt dus op gezag van anderen aangenomen, dat een tumor de doodsoorzaak was. Veel waarde kan men aan die verklaring niet hechten." De getuige gaf dit toe. „Naar de tumor heb ik nooit een onderzoek inge steld", zei hij. De verdediger vroeg of dokter H. een kininepoeder in het algemeen onschadelijk acht. Getuige, na lang aarzelen: „Dat ligt eraan, iemand kan ook alergisch zijn voor kinine, dan kan het ingeven van zo'n poe der allerlei vervelende gevolgen hebben." Dr. H. zei voorts nog, dat hij ten tijde van het opmaken van de verklaring niets wist van huiselijke complicaties tussen O. en zijn vrouw. Anders had hij misschien aan leiding gevonden de mogelijkheid van een andere doodsoorzaak onder ogen te zien. ADVERTENTIE Sierlijke Brilmonturen die flatteren (Van onze parlementaire redacteur) In het op de jongste Parijse conferentie gesloten protocol inzake de West-Europese Unie komt een nogal vage bepaling om trent een te scheppen raadgevend West- Europees Unie-parlement voor. Op schrif telijk door de heer Ruygers (P.v.d.A.) ge stelde vragen antwoordde de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, dat hij over de nader aan dat vage verdragsarti kel te geven uitwerking met de Kamer commissie van Buitenlandse Zaken overleg zou plegen, voordat er in het internationaal beraad, waarbij het statuut of reglement voor dat nieuwe parlement vastgesteld moet worden, beslissingen zullen zijn ge nomen. Deze positieve toezegging volgde op het antwoord aan de heer Ruygers, dat de regering niet voornemens is ons parle ment op soortgelijke wijze in bedoeld in ternationaal beraad in te schakelen als indertijd was geschied bij besprekingen over samenstelling en werkwijze van de Raad van Europa. Destijds beschikte men voor zulk een lichaam nog niet over voor beelden, thans wel. Daarom achtte de mi nister het geen gelukkige gedachte, het recept van weleer te gaan toepassen. Mej. dr. Klompé (K.V.P.) kreeg te horen, dat minister Beyen het voorshands zeer waar schijnlijk acht, dat ten onzent het statuut ter goedkeuring aan de Kamers zal worden voorgelegd. Aan de heer Fens (K.V.P.) kon hij mededelen, dat het een afzonderlijk lichaam zal worden, bestemd voor een af zonderlijk orgaan; het zal dus niet neer komen op toekenning van speciale be voegdheden aan het Europese parlement van Straatsburg. Wel is in het Parijse pro tocol iets bepaald omtrent een samenkop peling aan dat lichaam. Dit verdiende de voorkeur, nu dat nieuwe „internationale" parlement ook alleen raadgevend te werk zal kunnen gaan. Daarom zou het onjuist zijn die samenkoppeling met de Kolen- en Staal-Gemeenschap te doen plaats vinden, dat meer kan doen dan raadgeven, name lijk beslissen. Wat de samenkoppeling be treft, die zal hieruit bestaan, dat deeenen van de zeven deelnemers aan de West- Europese Unie, die zitting hebben in het parlement van de Raad van Europa, te samen het Unie-parlement zullen vormen. Mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) en zijn fractiegenoot mr. Burger konden er zeker van zijn dat aandacht zal worden besteed aan wat er uit het Straatsburgse kamp aan denkbeelden zal worden ge opperd. Aan zekere moeilijkheden ten op zichte van de vertegenwoordiging der klei ne landen zal aandacht worden geschon ken. Men zal gaarne profijt trekken van adviezen van op het gebied van Europese samenwerking deskundigheid en ervaring bezittende internationale ambtenaren. ROME (Reuter) De Italiaanse kardi naal Giuseppe Bruno, prefect van de Apo stolische signatura, het opperste gerechts hof en hof van appèl van de Rooms- Ktholieke kerk, is in de leeftijd van 79 ir te Rome overleden. Door zijn over lijden is het college van kardinalen, dat onder meer een nieuwe Paus aanwijst, bij overlijden van de huidige kerkvader, tot 65 geslonken. Het voltallige college omvat zeventig leden. Van de 65 kardinalen heb ben er 21 de Italiaanse nationaliteit. Houtstraat 137 naast. Luxor In het jaarverslag over 1953 van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezond heid wordt de wenselijkheid te kennen ge geven, dat de preventieve gezondheidszorg ook door de bedrijven zelf ter hand wordt genomen. Nu sedert enkele tientallen jaren de bedrijfsgeneeskundige diensten, welke daartoe het geëigende middel vórmen, steeds talrijker zijn geworden, acht de overheid de tijd gekomen, hiervoor wette lijke voorschriften uit te vaardigen. Daarom wordt overwogen om .voor on dernemingen van een bepaalde grootte de oprichting en instandhouding van een ge neeskundige dienst, eventueel in combina tie met andere ondernemingen, verplicht te stellen. ADVERTENTIE maakt handen zacht als Jluweel ADVERTENTIE 48. „Kom, admiraal", sprak de barones van Edelstein, „ik zal u aan mijn andere gasten voorstellen. Zij zullen zeer vereerd zijn, dat u ons feest wilt bijwonen". „Laat ik maar aan die poppekast meedoen", dacht de portier, „het is de enige manier om straks die armband van haar los te krij gen. Dat bandje is wel de moeite waard". Dus nam hij een waardige houding aan en schreed met de barones mee. Maar opeens kwam Piedro, die eens over de verschan sing had gegluurd, hem haastig achterop. „Alarm", fluisterde de slangenmens, „ge vaar in extremo. Pando en de buikprater komen zwemmenti hiero. Zij komen na- tuurlijkemente voor dat poppeti!" „Wat is er aan de hand?", vroeg de barones. „Twee schurken zwemmen naar uw boot", antwoordde de portier met grote tegen- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brummen A. J. den Tonke- laar te Buurmalsen. Geref. Kerken Aangenomen naar Gaastmeer P. Schra- vendeel, cand. te Rotterdam. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Amsterdam-W. G. Janssen te Leeuwarden. Bapt. Gemeenten Aangenomen naar Muntendam M. de Jong te Pernis. Geref. Gemeenten Bedankt voor Paterson (V.S.) M. Blok te Rotterdam. Messerschmitt. Volgens het in Madrid ver schijnende blad „Mundo" wordt in Spanje een straalvliegtuig gebouwd naar een ontwerp van de Duitse vliegtuig constructeur Willy Messerschmitt. Het vliegtuig zal naar verwacht wordt, een snelheid hebben van 800 km per uur. Combinatie. Henry Hartung, een Duitse ontwerper van oorlogsschepen, heeft een ontwerp gemaakt voor een „duik- boot-hefschroefvliegtuig", die in staat zou zijn tot zevenduizend meter diepte te dalen en dan gemakkelijk weer te stijgen. Ook in horizontale richting zou het vaartuig zich gemakkelijk kunnen verplaatsen. Toeval. Duikers te Southampton hebben 96 slagtanden van olifanten, die 73 jaar op de bodem van de zee lagen, gevon den. Het ivoor werd aangetroffen aan boord van hef wrak van het stoomschip „Benin", dat in 1881 na een aanvaring was gezonken. De duikers waren op zoek naar een ander schip. Uitnodiging:. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft op een persconferentie in hotel Petersburg bij Bonn de West- Düitse industrie uitgenodigd nog meer dan tot dusver deel te nemen aan de economische ontwikkeling van Ethiopië. De keizer heeft het grootkruis van' de orde der drie-eenheid aan bondskanse lier Adenauer verleend. President Heuss heeft de versierselen, behorende bij de orde van de koningin van Scheba, ont vangen. Sport. West-Duitsland zal binnenkort twee opleidingsscholen voor parachutisten hebben. Een centrum voor Noord-Duits- land wordt Zaterdag op het vliegveld Essen-Miihlheim geopend. Te Egelsbach bij Frankfort, zal later een instituut voor Zuid-Duitsland worden opgericht. Op de scholen zal het valschermsprin- gen als sport worden beoefend. Er zul len echter ook parachutisten voor hulp verlening bij rampen worden opgeleid, terwijl tevens beroepsvliegers in het gebruik van valschermen zullen wor den onderwezen. Onderzoek. De brand, die Zondagavond te Beiroet uitbrak, toen ter gelegenheid van het lyiohammedaanse Maloedfeest georganiseerde optochten door de stad trokken, heeft meer dan driehonderd slachtoffers geëist, onder wie ruim twintig doden. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand en de daarop gevolgde paniek, die, vol gens de Libanese pers, in de hand ge werkt is door wanordelijk en ongedisci plineerd optreden. Zij zou begonnen zijn in een optocht, waaraan kinderen van elf tot vijftien jaar deelnamen. Het dagblad „Aldahaf" maakt met dank baarheid gewag van de hulp, die de Libanese Christenen hun getroffen Mo hammedaanse landgenoten onverwijld hebben geboden. Ongerustheid. De hoofden der UNO-dele- gaties van Arabische landen hebben een schrijven aan de secretaris-generaal van de UNO gericht, waarin zij uitdruk king geven aan hun „diepe ongerust heid" over het feit, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië hun diplo matieke vertegenwoordigers opdracht hebben gegeven, hun geloofsbrieven in Jeruzalem aan het Israëlische staats hoofd aan te bieden en niet in Tel Aviv. Het Amerikaanse en het Britse besluit wordt een schending van de UNO-reso- luties genoemd. Leemte. De „Hamburger Echo" verneemt dat de West-Duitse minister van Econo mische Zaken, prof. L. Erhard, te Genè- ve met de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft gesproken over de mogelijkheid 200.000 Italiaanse ar beiders in de bondsrepubliek, hoofd zakelijk in de landbouw, te werk te stellen om de leemte te vullen, die straks door de vorming van een leger van 500.000 man zal ontstaan. Volgens het blad wenst minister Erhard ook wegens de verhoogde bedrijvigheid, die van de defensie-opdrachten voor de in dustrie zijn te verwachten, Italiaanse arbeiders aan te trekken. De defensie opdrachten zullen volgens de inlichtin gen van het blad waarschijnlijk aan 700.000 arbeiders werk verschaffen. ADVERTENTIE Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi. ge warmte verjaagt verkoudheid. woordigheid van geest. „Maar wees niet bang, ik zal dat wel even fiksen. Je bent admiraal of je bent het niet!" Dat de por tier aan zijn zogenaamd admiraalschap heel wat macht ontleende, moesten Panda en de buikspreker even later ervaren, toen zij aan boord trachtten te komen. „Orders j drinkers hun voorhoofd met rozen, wijl WANNEER DE BOTANICUS ons vertelt dat er op het N. halfrond slechts een hon derdtal verschillende soorten rozen worden aangetroffen, zijn we geneigd ons wat teleurgesteld te gevoelen. Want in welver zorgde tuinen, vrolijke bloemenstalletjes en statige bloemenwinkels hebben we in de loop der jaren héél wat rozen van aller lei vorm en kleur gezien, zodat we het aan tal soorten toch zeker op vele honderden meenden te kun nen schatten. Geheel ongelijk hebben we niet gehad, want de rozen mogen dan in g,en beperkt aantal soorten zijn onderverdeeld, het aantal variëteiten daarvan bedraagt ongeveer 6000, zodat er inder daad voldoende keus is. De roos heeft de mens getrouw op al zijn wegen verge zeld. Sprookjes, sagen en legenden wemelen van rozen. Het is de bloem van liefde, trouw, reinheid en het onbedorven geloof. Reeds Homerus noemde de godin van de dageraad „de rozenvingerige", en Aphro dite zalfde het lijk van Hector met naar rozen geurende oliën. De Schone Slaapster sliep achter de rozenstruiken, de rozentuin van de dwergkoning Laurinus bloeide één maal daags bij het dalen van de avondzon, en de varkenshoeder uit het sprookje van Andersen bezat een roos, die zo heerlijk geurde, dat zij alle zorgen en verdriet deed vergeten. Rozen werden in de oudheid ge strooid voor de voeten van zegevierende veldheren, rozen hebben brandstapels om kranst, en onder het embleem van de rode en de witte roos dunden de Engelse baron- nengeslachten elkaar uit. De roos heeft de mens niet alleen vergezeld in zijn edelste momenten, maar ook bij zijn kwalijkste ondeugden. In de oudheid omkransten de van de admiraal", zei een matroos, hen met grote kracht weer in het water smij tend, „niemand mag aan boord komen". hierdoor de dronkenschap gebannen, of ge temperd zou worden. Keizer Nero betaalde uit de belastinggelden der uitgezogen win gewesten onmetelijke kapitalen voor de rozen die hij midden in de winter uit Egypte liet komen, welke bloemen dienden als omlijsting van zijn liederlijke feesten. In die dagen werden de rijken van de wieg tot 't graf door rozen vergezeld en voor dit doel was bijna de gehele benedenloop van de Nijl in één rozentuin herschapen, waar door een groot deel van de beste bouw grond aan de voedselvoorzie ning was onttrokken. Cleopatra liet de grond een halve meter dik met rozen bestrooien, waarover een net gespannen werd, opdat de voeten van de schone Egyptische koningin veerkrachtig over het bloemen- bed zouden dansen. En de Romeinse keizer Elagabalus, die door zijn verregaand wanbewind en zijn los bandig karakter genoopt werd zijn neef Alexianus tot mede-regent te maken, liet tijdens een feestmaal zoveel rozenblaadjes uit het dak van de eetzaal neerdalen, dat de gehele ruimte van het vertrek manshoog met bloemen was gevuld en de gasten inclusief de neef en mede-regent dreig den te stikken. Doordat één der gesloten deuren van de zaal onder de druk der in paniek gebrachte, waanzinnig worstelende en vechtende drinkers bezweek, mislukte deze aanslag op het leven van de mede regent, niet echter zonder de nodige men senlevens te hebben geëist. We hadden ons voor de heerlijke rozen uit Fayum en de weelderige, donker rode bloemen uit Paestum een minder laffe en laaghartige bestemming kunnen denken! We moeten het thans toch ook eens over de rozenolie hebben, een product dat bijna even duur is als goud Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2