DA Succesvol seizoen van Haarlemse wielervereniging „De Kampioen" Rapiditas verloor van PSVH en bleef dus op onderste plaats „Achter Wallen en Poorten" 22.25 Twee titels voor Adrie Voorting Courses te Duindigt Tabor-prijs was voor Oehoe S DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 De „Gymnajuventa" Voetbal Fusie tussen Rapid en Juliana Nederlands jeugdelftal speelde goed voetbal Korte gedingen over voetballers opgeschort West net iets te sterk voor Zuid Weinig overtuigende zege van Engeland op Wales DE VOLLEYBALCOMPETITIE Voor de kinderen MET BABY OP REIS! Betere regeling voor vergoeding onkosten T EG E N 1 HOE ST PASTI LLES SI^chtI valdamild Om de Svenska Kannan Biljarten Hoofdklasse bandstoten FEUILLETON In het wegseizoen 1954 hebben de renners van de Haarlemse wielervereniging HSV „De Kampioen" weer vele fraaie prestaties geboekt. En niet alleen in eigen land, ook in het buitenland deden de Haarlemmers van zich spreken; Gerrit Voorting was de beste Nederlander in de Ronde van Italië; Rusman won de Ronde van Vlaanderen; Steenvoorden zegevierde in de Ronde van Duisburg en veteraan Van Dijk won in het Belgische plaatsje .Meerle. Naast deze buitenlandse overwinningen, zegevierden zij evenals Adrie Voorting, die twee nationale titels behaalde meerdere malen in eigen land. Tenslotte zorgden Gerard Peters, Gerrit en Adrie Voorting, Rusman, Van Roon en Steenvoorden ervoor dat het clubkampioenschap van Nederland op de weg voor de derde achtereenvolgende maal op naam van de HSV „De Kampioen" kwam. Rusman De drie succesvolste amateurs van „De Kampioen" waren volgens het door voor zitter J. Engel bijgehouden puntenklasse ment van de open wedstrijden, de renners: Steenvoorden, Rus man en Van 't Hof. De jonge Steenvoor den die dit seizoen zijn debuut als ama teur maakte, bleek in deze categorie een aanwinst voor zijn vereniging. Na een geslaagde ontsnap pingspoging behaalde hij in Duisburg zijn eerste overwinning met liefst drie minu ten voorsprong. Ook de internationale ron de van Goirle bracht hij op zijn naam, evenals de ronde van Waalwijk. Mede door zijn vele andere ereplaatsen behaalde Steen voorden 114 punten en wordt op de voet gevolgd door Rusman. die er 109 vergaarde. Rusman deed al vroeg in het seizoen van zich spreken door zijn vierde plaats in Gent—Wevelgem en zijn zege in de 136 kilometer lange ronde van Vlaanderen met 25 seconden voor sprong op de sterke Belgen Baetslé en Van Meenen. Ook als étapperenner onder scheidde de strijdlustige Rusman zich en werd zowel in de ronde van West Vlaan deren als in WarschauBerlijnPraag beide keren tiende in de eindrangschik king. Na een verdienstelijke tweede plaats in de ronde van N.W. Nederland, kreeg hij e: n zware inzinking en kwam pas weer goed op dreef in de ronde van IJmuiden (derde) en zegevierde kort daarna in Schiedam, Lieshout en Zuidland. Tevens werd hij voor de tweede maal kampioen op de lange afstand van zijn vereniging. De prestaties van Arend van 't Hof (93 punten) verleden jaar met achttien overwinningen aan de spits werden nu geremd door de militaire dienst. Niettemin ging hij zes maal als winnaar over de streep in de navolgende ronden: Badhoeve dorp, Den Bosch Santpoort (voor de derde maal), Uden, Hengelo en Zutfen. Na dit leidende drietal komen Tonny Peters (65 pnt), Eelsing en Piet Peters (beiden 40 pnt), die het niet tot een overwinning wis ten te brengen maar zich vele malen onder de eerstaankomenden schaarden. Teleurstellend De verrichtingen van de Haarlemse nieuwelingen zijn zeer teleurstellend ge weest en alleen Groeneveld bracht het in Opmeer tot een overwinning. Eenzaam staat hij in zijn categorie met 63 punten aan de leiding en wordt gevolgd door Asma met 31 punten, die zich ook enkele malen in de prijzen reed. De andere renners ko men er helemaal niet aan te pas. Zeven maal Van Dijk Verheugender waren de prestaties van de enige Haarlemse veteraan Van Dijk, die ook in 1954 weer een onklopbare tegen stander bleek voor zijn rivalen. Ondanks de samengebundelde krachten van de con currentie behaalde hij weer zeven over winningen. Twee maal won de 44-jarige Haarlemmer in Tilburg. En ook in Vlij men, Veldhoven, Breda en Meerle (België) behaalde hij de eerste prijs. Voorts won hij ADVERTENTIE DAGLICHTVËRF VOOR RECLAMETEKSTEN Van vijf tot negen Juli 1955 zal, zoals ge meld, in Rotterdam de „Gymnajuventa" worden gehouden, waaraan medewerken het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond, het Nederlandsch Christelijk Gymnastiek verbond, de Rooms-Katholieke nationale Gymnastiek Federatie, de Nederlandse Cul turele Sportbond, de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoe ding in Nederland en het Verbond van R.K. leraren in de Lichamelijke Oefening „St. Thomas van Aquino". voor de derde maal de wedstrijd om de „Veteranen Ere-beker" in Wijk bij Duur stede en werd eveneens voor de derde maal kampioen van de Veteranenvereni- ging „Amsterdam". Gebroeders Voorting Iets aparts vormen de sucessen van de gebroeders Voorting, die beiden tot de sterkste Nederlandse professionals beho ren. Na zijn overwinningen in de cycle cross van Kraantje Lek en het Criterium van Lisse, deed Adrie iedere wielerkenner versteld staan door op de Cauberg het weg- kampioenschap van Nederland te verove ren. In een spannende eindsprint liet hij Wagtmans, broer Gerrit en Van Est achter zich. Ondanks dat hij enkele weken nadien ook de achtervolgerstitel in de wacht sleepte, werd hij voor de Tourploeg gepas seerd. Voorts won hij de ,,Pakketten"-race bij de openstelling van de Schipholweg en behaalde een fraaie vijfde plaats in het Criterium van Bazel. Ook zijn broer Gerrit Voorting kan op een succesvol seizoen terugzien en was de beste Nederlander zevende in het eind klassement in de Ronde van Italië, waar hij zelfs één dag in de leiderstrui reed. In de Tour de France kon hij het dit jaar niet tot een étappe-overwinning bren gen maar was na de Tour weer de beste professional in eigen land. De oudste Voor ting zegevierde in Chaam, Maastricht, Den Bosch, Vlissingen en Rotterdam en zag in Goes zijn kans op de overwinning door een lekke band in rook opgaan. Naast de beide Voortings debuteerde Van Roon als profes sional en hoewel hij het niet tot een over winning bracht, bezette hij toch enkele ereplaatsen. Bleijerheide en Kerkrade vormen één betaald elftal In een Dinsdagavond iaat in Heerlen ge houden bijeenkomst zijn de besturen van Rapid en de Kerkraadse eersteklassers Bleyerheide, Kerkrade en Juliana terugge komen op hun besluit om samen één (be taald) elftal te formeren. In de gemeente Kerkrade vond men liet opgaan van vier eerste klasse elftallen in een elftal een te groot offer. In de bijeenkomst van Dinsdagavond heeft men in principe besloten dat Bleyerheide en Kerkrade één (betaald) elftal zullen vormen met daarnaast behoud van eigen verenigings zelfstandigheid, en dat Rapid en Juliana zul len fuseren met behoud van de naam ..Ranid", die nu eenmaal een bekende klank in Nederland heeft gekregen. Rapid blijft in het gemeente sportpark van Kaalheide (gemeente Kerkrade) spelen. On der welke naam de combinatie Bleyerheide/ Kerkrade zal uitkomen is nog niet bekend, evenmin op welk terrein zal worden ge speeld. Van deze nieuwe besluiten is de urgentiecommissie op de hoogte gebracht. Vijfeen zege op Oost In een aantrekkelijke wedstrijd heeft het voorlopig Nederlands jeugdelftal op het Vitesse-terrein in Arnhem de Oostelijke jeugdploeg een vijfeen nederlaag toege bracht. Er werd aan beide zijden goed voetbal gespeeld, doch weldra bleek, dat de spelers van de Nederlandse ploeg tech nisch beter geschoold waren en ook over meer uithoudingsvermogen beschikten. Niettemin vielen de cijfers ietwat voor delig voor het Nederlandse jeugdteam uit. De Oostelijken waren veel in de aanval. In de verdediging maakten zij echter grove dekkingsfouten, waarvan de Nederlandse jeugdspelers dankbaar gebruik maakten. Na een half uur spelen werd de score ge opend door het Oostelijk elftal, toen Zweers op een goed aangegeven bal door liep. Tot de rust slaagden de spelers van het Oosten er in deze voorsprong te behou den. Daarna kwam het Nederlands jeugd elftal op schot. Vijf minuten na de hervat ting passeerde Rutten (Bleyerheide) de Oostelijke doelman eeneen. Braam van D.W.S. bracht de stand op tweeeen. Rut ten (2x) en Haak (V.C.S.) maakten er vijfeen van. De beste spelers in het Nederlands jeugd elftal waren rechtsbuiten Braam en links achter Kraay. ADVERTENTIE MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van kou en griep. ADVERTENTIE Vraag Uw leverancier gratis proe f flaconnetje Op Vrijdag 12 November zou voor de president van de Haagse rechtbank het korte geding dienen dat door de profclub „Den Haag" aanhangig is gemaakt tegen V.U.C. Het betreft hier de speler Hugue- nin, die volgens „Den Haag" zijn contract met deze profclub eenzijdig heeft verbro ken. In verband met de voorstellen om tus sen de K.N.V.B. en de N.B.V.B. tot een re geling te komen, is (5e behandeling van dit geding voorlopig opgeschort. Ook de behandeling in hoger beroep van het kort geding van de beroepsclub „Rot terdam" is tegen Hermes DVS met betrek king tot de speler Osterholt is uitgesteld. Deze zaak heeft 15 October gediend voor het gerechtshof in Den Haag, toen Hermes DVS vier weken tijd kreeg voor het indie nen van een memorie van grieven. De be handeling, die op Vrijdag 12 November zou worden voortgezet, is veertien dagen uit gesteld. De Woensdagavond in het Utrechtse sta dion gespeelde lichtwedstrijd tussen een Westelijke ploeg en het voorlopig Zuidelijk elftal is door de Westelijken met twee een gewonnen, nadat de rust met nulnul was ingegaan. Voor de tweeduizend toe schouwers viel er, mede wegens het slechte weer, weinig te genieten. In beide teams waren enkele wijzigingen aangebracht. Zo verving de HBS'er Van der Land in de Westelijke ploeg Pieters Graafland in het doel en nam Elzer (Ajax) de spilplaats van Van der Hoek in. In het voorlopig Zuidelijk elftal, waarvoor deze ontmoeting als oefenpartij gold voor het treffen tegen Luxemburg op 21 Novem ber, opereerde Lussenberg (NAC) als spil, die daarmee de oorspronkelijk opgestelde Smeets verving. Na de pauze ruimde bij de in rode shirts gestoken Westelijkens Van der Gijp het veld voor Lammers (DOS), terwijl bij Zuid (in witte blouses) toen Steiger, Bennaars en Vermunt resp. door De Rijk (MOC), Brooymans (Willem 2) en Louer (Noad) werden vervangen. In de eerste speelhelft was rechtsbuiten Dillen vrijwel de enige, die goede dingen liet zien en die met enkele voorzetten Van der Land kon verontrusten. Na de hervat ting raakten de Zuidelijken wat beter op elkaar ingespeeld. Zij namen 'toen het ini tiatief en brachten hun overwicht na twin tig minuten tot uitdrukking. Uit een ver schot van Dillen kwam de bal bij Canjels terecht, dig zich geen ogenblik bedacht en Van der Land passeerde. Een kwartier later was de stand echter gelijk door Van der Kuil, die een vrije trap inschoot (11). Toen tien minuten later De Rijk de bal liet De uitslagen van de op Woensdag gehou den draverijen te Duindigt luidden: Theo Messidor prijs (2040 m.): 1. Sylvia Anna 1.32.4; 2. Sietze 1.35.5; 3. Sun Rise 1.34.7. W. f 6,50, PI. f 1,50, f 1,20, f 1,50, Gek. f 15,40. Cov. f2,80. Tender erebus prijs (2000 m.): 1. Sita 1.29.1; 2. Racket 1.29.2; 3. Rita Rosa 1.31. W. f4,—, PI. f 1,40, f 1,30, f 1,50, Gek. f 12,40, Cov. f3,70. Taborprijs (2000 m.): 1. Oehoe S 1.28.9; 2. Leo Axkit 1.26.4; 3. Peter Karnac 1.29.9. W. 14,—, PI. f2,30, f 1,50, f5,30, Gek. f4,50, Cov. f 5, De uitslagen van de rennen luidden: Balancineprijs (700 m.): 1. Alluvio; 2. Douce France; 3. Sneeuwvlokje. W. f2,80, PI. f 1,20, f 1,10, Gek. f2,60, Cov, f3,60. Brown hope prijs (1800 m.): 1. Aquavit; 2. Grettello; 3. Koridon. W. f9,20, PI. f2,70, f 1,30, f5,—, Gek. f21,30, Cov. f3,20. Batna 2 prijs (3000 m.): 1. Tsatli; 2. Slim; 3. Benjamin. W. f2,30, Gek. f6.—, Cov. f2,80. Belle d'Or prijs (1800 m.): 1. Phikita; 2. Princesse Martha; 3. Dream Star. W. f 10,80, PI. f 1,90, f2,20, f 1,20, Gek. f 18.10, Cov. f6,40. Totalisator omzet f 40.288,50. glippen de MOC'er was deze avond be paald niet klemvast kreeg Luiten een niet te missen kans, waarvan deze dan ook dankbaar gebruik maakte. Zuid kreeg nog een goede gelegenheid om gelijk te maken, doch uit de voorzet van Dillen schoot Can jels van dicht bij hoog over het Westelijke doel. ADVERTENTIE Het Engels voetbalelftal heeft in het Wembleystadion een overwinning op Wales behaald. Met drietwee bleven de Engel sen in de meerderheid. Een weinig over tuigende overwinning overigens, tot stand gebracht door een Engelse ploeg, die een heel matige indruk achter liet. Bij de rust had Wales met eennul de leiding en zo verschillende Welshmen na de hervatting niet door blessures waren gehandicapt, het resultaat zou wellicht heel anders uitgevallen zijn. Het Engels elftai beleefde voor de ontmoeting tegen Duits land (op 1 December, eveneens op Wem bley) een slechte „generale". Het sterkste deel van de ploeg was de midctenlinie. Doch de door Staniforth en Byrne gevorm de achterhoede en vooral ook de voorhoede, waarin Matthews er nog het meeste van terecht bracht, was uitgesproken zwak. De Engelse voorwaartsen, met midvoor Allen voorop, bleken meesters in het missen van kansen. Algemeen is de verwachting dan ook, dat de ploeg, die tegen Duitsland in het veld zal komen, er geheel anders uit zal zien dan het elftal dat thans de Engelse kleu ren hoog hield. Alle doelpunten voor Engeland weraen In het Krelagehuis in Haarlem zijn giste renavond voor de volleybalcompetitie bij de heren geen topploegen in het veld geweest. De wedstrijden waren ditmaal belangrijk voor de bezetting van de laatste plaatsen. PSVH distancieerde zich door een overwin ning op Rapiditas verder van de onderste plaats. Rapiditas kwam niet volledig in het veld en de ploeg speelde hierdoor vrij on zeker. PSVH vormde een beter geheel en al misten de politiemannen niet veel minder services dan de zwart-witten, zij hadden een overwicht en de overwinning kwam hun zeker toe. De tussenstanden waren: 1510, 15—4, 10—15 en 15—11. VCR heeft oen nuttige overwinning op HVS 2 behaald. Gemakkelijk is dit geens zins gegaan. De HVS'ers speelden technisch niet onaardig, maar de smashkracht ont brak bij de reserves. Ook bij VCR is dit één van de zwakke punten doch de „witten" kwamen in dit opzicht nu toch boven hun door rechtsbinnen Bentlev gescoord. Voor Wales scoorde midvoor Charles beide keren. tegenstanders uit. VCR heeft in iedere game een achterstand weg moeten werken maar zij herstelde zich steeds tijdig, zodat geen enkele set verloren ging: 1511, 1510 en 15—12. Met deze overwinninig heeft VCR de reserves van HVS en Rapiditas achter zich gelaten maar evenals aan de kop is ook aan de staart van de ranglijst de strijd lang niet beslecht. HVS D. Raecksë CIOS PSVH VCK Velox VCR HVS 2 Rap. Bunkie en Oepoetie hadden er geen erg in, dat Rick zo opeens verdwenen was; ze zwommen maar wat rond en hadden hem niet onder water zien gaan. Dat was nou net, wat Rick wildeHij zwom verder, maar onder water. Zijn ogen hield hij open, dus hij kon wel zien, waar hij was. Hadaar zag hij Oepoefce's henen boven zichRick zwom wat naar boven, toen greep hij opeens Oepoetie's ene been vast en trok er aan. „Héla... wat is dat?!", riep Oepoetie, toen hij opeens onder water getrokken werd. Hij proestte wat, want hij was er niet op verdacht geweest dat hij zo ineens naar beneden getrokken zou worden „Wat is er", vroeg Bunkie. „Wat doe je?" Maar vóór Oepoetie had kunnen antwoorden, gaf Rick hem onder water weer 'n rukje, en hup daar ging Oepoetie weer kopje onder! „Prrrr!", proestte Oepoetie toen hij weer boven kwam. „Wat voer je toch uit?", riep Bunkie. „Ik weet het niet", zei Oepoetie. „Er trekt iemand aan mijn benen!" Dames Velox bleef dankzij een overwinning op VCK nog ongeslagen. In de eerste set nam Velox ccn grote voorsprong. Wel haalde VCK iets op, maar toch vrij gemakkelijk werd deze game een overwinning voor de blauw-witten 158. De tweede set ging aan vankelijk gelijk op, maar VCK bleek nu de sterkste, 1215. De wedstrijd ging aan span ning winnen. De derde set bracht Velox een grote achterstand maar toch moesten de dames uit Velsen, al was het met minimaal verschil, deze game uit handen geven, 1614. Toen Velox zich in de laatste game een 102 voorsprong kon verschaffen dachten we dat het pleit beslecht was. Maar me vrouw Westerwal wist de achterstand gesteund door haar medespeelsters met goed serveren tot 1414 op te halen. De spanning bereikte een hoogtepunt maar Velox keerde het gevaar tijdig en won deze aantrekkelijke wedstrijd met 3—1. HBC won de eerste twee games van PSVH zo overtuigend (152 en 15—5), dat we voor de kansen van PSVH niet veel gaven. Maar mevrouw Neuteboom met haar teamgenoten herstelden zich goed en wonnen zowaar beide andere games: 158 en 166. Dit resultaat valt ons van de Berkenrode Combinatie tegen. Aanvoerster Wil Medenblik schijnt wel erg gemist te worden. Nieuwe scheidsrechters Zoals wij reeds eerder meldden organiseerde de afdeling Haarlem van de NeVoBo een scheidsrechterscursus. Gisterenavond werden op het CIOS de schriftelijke examens af genomen. Zaterdag werden de cursisten in de praktijk getoetst. Het resultaat was dat er tweeëndertig cursisten slaagden zodat de scheidsrechterscommissie wat ruimer in de arbiters komt. Als men weet dat voor de wintercompetitie ongeveer 850 wedstrijden gespeeld moeten worden, is dit geen over bodige luxe. De uitslagen van gisterenavond luidden: Heren: HBC—PSVH 2 4—0; PSVH—Rap. 31; VCRHVS 2 30; SantpoortBlinkert 30; BrandweerHVS 3 30; Rap. 2—CIOS 3 22; Velox 2Leonidas 2 0—3; AW Spaarnestad 22; BoruBWT 30; Stampers KiQCclxGC 4 22 Dames: AVCLeonidas 31; VeloxVCK 3—1; HBC—PSVH 2—2; HBC 3—AW 0—4; Raeckse 3PSVH 2 22; StampersBlin kert 3 3—1; HVS 2—Raeckse 5 3—0; Blinkert 2Leonidas 2 22; Gios 2Velox 4 31; Santpoort—Raeckse 6 30. ADVERTENTIE Wij hebben prachtige Teddy Reiscape's met capuchon, geheel gevoerd, prijs GR. HOUTSTR. 116 n£UJeeüb VOOR DE BABY ANEGANG 46 Scheidsrechters K.N .V .B, Het bondsbestuur van de K.N.V.B. heeft ten aanzien van vergoedingen van onkosten aan de scheidsrechters van de bond het volgende besloten: Aan scheidsrechters kunnen worden ver goed de werkelijk gemaakte tram- en reis kosten 3e klasse, tenzij op een abonnement wordt gereisd en met dien verstande, dat de werkelijk gemaakte reiskosten 2e klasse kunnen worden vergóed, indien de afstand van te maken reis vanuit de woonplaats en terug meer dan 200 km. bedraagt. Ter bestrijding van de verblijfkosten kun nen de volgende bedragen worden vergoed: I. aan hen die niet langer dan 5 uur buiten de plaats van inwoning vertoeven, maximaal f2,50. I. aan hen, die langer dan 5 uur, doch niet meer dan 7 uur buiten de plaats van inwo ning vertoeven, maximaal f 6,50. III. aan hen die langer dan 7 uur buiten de plaats van inwoning vertoeven f 10,—. IV. aan hen die de plaats van inwoning niet behoeven te verlaten, maximaal f 2,50, waarbij inbegrepen de eventueel te maken kosten van vervoer met locale tram- en buslijnen. De duur van de afwezigheid wordt bere kend vanaf het tijdstip, waarop men de plaats van inwoninig verlaat,, waarbij men geacht wordt zo laat mogelijk te vertrekken (trein e. d.), tot het ogenblik, waarop men wederom terug kan zijn, wanneer men met de eerste gelegenheid terugkeert. Voor reizen, welke in verband met slechte trein-, tram- of busverbindingen per eigen rijwiel worden gemaakt, wordt f 0,0716 per afgelegde km. vergoed, mits de totaalkosten niet hoger zijn dan die, welke bij het gebruik van een openbaar middel van vervoer in rekening mogen worden gebracht. De bedragen, die totnutoe in rekening mochten worden gebracht, waren aanzienlijk lager. Het besluit treedt op 13 November aan staande in werking. ADVERTENTIE De uitslagen van de gisteravond in restau rant Bolwerk in Haarlem gespeelde biljart- wedstrijden om de „Svenska Kannan" luidden: Lunenburg 250 142 26 25 5.46 0 Noordman 250 250 26 39 9.61 2 225 23 39 9.78 2 Lamers 400 333 23 62 14.47 0 Noordman 250 250 33 38 7.57 1 Dollé 250 250 33 40 7.57 1 Willemse 250 194 28 46 6.92 0 Lamers 400 400 28 66 14.28 2 Dickmann 250 250 12 75 20.83 0 350 144 12 50 12.00 0 Lunenburg 250 161 22 23 7.31 0 Swart 225 225 22 37 10.22 2 Donderdagavond om half acht worden de wedstrijden wederom voortgezet. Gymnastiek ADVERTENTIE ej/cit mj! BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162, I MOTOR - BROMFIETSKLEDING Voor het kampioenschap van Nederland hoofdklasse grootbiljart bandstoten, dat van 9 tot en met 12 December in Amsterdam wordt gespeeld, zijn acht inschrijvingen binnengekomen, zodat geen voorwedstrijden gespeeld behoeven te worden. De deelne mers zijn: de kampioen van het vorige jaar Sweering, Eichelsheim, Kruythof, Metz, Mol, Van Oosterhout, Poppeyus, Teegelaar. Driebanden Voor het kampioenschap van Nederland eerste klasse grootbiljart driebanden, waar van de finale van 6 tot en met 9 Januari in Rotterdam wordt gespeeld, zijn 32 inschrij vingen binnengekomen, zodat het spelen van voorwedstrijden noodzakelijk is. De volgende groepen zijn ingedeeld: twee in Amsterdam, twee in Rotterdam, een in Utrecht en een in Den Haag. Deze voorwedstrijden moeten op 10 December a.s. beëindigd zijn. Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 29) Weliswaar was dit voor de Haarlemmers uiterst mistroostig, maar ook de Spanjaar den waren ontevreden. Zo erg werd het op zeker ogenblik dat zij, doordat zij geen sol dij kregen uitbetaald, aan het muiten dreigden te slaan. Hierop schreef Alva weer eens een brief. Ditmaal aan zijn ko ning; hij had het niet over zijn oma, maar adviseerde hem orn het beleg te laten op breken. Philips had daar echter geen oren naar, ein zo bleef allies bij het oude. De Haarlemmers, die van de brief hadden ge hoord, hadden weer eens te vroeg ge juicht. Schermutselingen vonden om de haverklap plaats, maar van grotere acties was geen sprake. Toen de maand Mei ten einde begon te lopen, raakte het eten definitief op. Voor de soldaten was er nog wel wat brood, maar de burgers moesten zioh met mout koeken tevreden stellen. Zelfs de zieken kregen heel weinig. Na de honden begon nen nu ook de katten uit het stadsdeel te verdwijnen, waarvan men een borstje of een poot tegen hoge prijs in De Lecker- tandt kon nuttigen. Het gevolg was een muizenplaag, die de mensen in het begin veel last bezorgde, maar waar men later blij mee was. Toen namelijk ook alle vo gels waren opgesoupeerd, weerklonk met bittere humor dit liedje: „De Vogelsangh is doodt, 't vleys is met smaeck gegeten, „Den Waeht-hondt is oock van zijn meester graegh verbeten; „De muys-kat mauwt niet meer, elck is zijn eygen kat, „Blek vangt ook, ruckt en pluckt, eet met smaeck muys en rat", Hoe veranderde Haarlem! Velen konden niet meer lopen ten gevolge vam hun door de honger opgezwollen gewrichten. Som mige oudjes stierven uit ondervoeding. Moeders werden radeloos omdat ze geen eten voor hun huilende kinderen hadden. Zelfs de vier ooiwaars, die al sedert jaren op het raadhuis hun nesten hadden, waren naar beneden geschoten. De buitenlandse soldaten van Haarlems bezetting muitten iedere dag. Toen het zo ver gekomen was, riep Rip- perda Pieter Hasselaer bij zioh. „Je begrijpt natuurlijk wel", begon hij, „dat het zo niet verder gaat. Er moet hulp van buitenaf komen, hoor je, het móet! Een ontzettingspoging moet ondernomen warden. Ik durf mijn correspondentie per duif met de Prins niet langer voort te zet ten. Onlangs hebben de Spanjolen er eentje neergeschoten en het bericht tot onze grote schade ontcijferd". Na enkele ogenblikken, terwiil Pieter onbeweeglijk in de houding was blijven staan, ging hij ver der: „Daarom wil ik dat er een vertrouwd man naar 's Prinsen hoofdkwartier in Delft gaat en mijn berichten overbrengt". „Jawel, excellentie", zei Pieter. „Van de eerste gevechten af", hernam de gouverneur, „heb jij je door moed en vin dingrijkheid onderscheiden. Ik zeg het niet cvm je te vleien, maar het zijn de feiten". Pieters hart begon plotseling te bonken in zijn borst. „En daarem, vaandrig, lijk jij me het geschiktst om dit verantwoordelijke werk te volbrengen. Heb je bezwaren?" „U bedoeltu wilt zeggen.dat ikdat ik naar de Prins mag? Naar de Prins zelf?" „Naar de Prins zelf", bevestigde Ripper- da glimlachend. „Wanneer moet ik gaan, excellentie?" vroeg Pieter, die zichzelf weer in bedwang had gekregen. „Vannacht". „U kunt op me rekenen, excellentie!" „Je weet toch, hoop ik, wat het bete kent, nietwaar?" vroeg Ripperda ernstig. „Als ze je gevangen nemen kun je op de wreedste en verschrikkelijkste folteringen rekenen, waarmee ze je boodschap te we ten willen komen. En dan", ging Ripper- da langzaam en met nadruk voort, „dan mogen ze niéts uit je krijgen, hoor je goed?" „Ik riskeer het, excellentie", zei Pieter zonder aarzelen. „Prachtig, jongen! Dan leg ik het lot van de stad in jouw handen". Vervolgens prentte hij Pieter zorgvuldig in wat hij moest melden. De situatie in de stad, het levensmiddelentekort, het tekort aan munitie, de toestand der wallen, zwakke plekken in de Spaanse linies en alles wat er verder nog was. Tenslotte liet hij Pieter een paar maal de meldingen herhalen. Met een korte handdruk scheidden de mannen van elkaar. HOOFDSTUK VIII Die nacht omstreeks twaalf uur verliet Pieter in eenvoudige burgerkleding zijn woning. Lang had het geduurd, voordat zijn moeder hem had laten gaan, maar tenslotte was zij gezwicht voor zijn argumenten, dat niet alleen haar eigen leven, maar ook het zijne en dat van alle anderen van de missie afhing. Het was een warme en heldere nacht. Gelukkig scneen de maan niet, want anders had het er kwaad Voor hem uitgezien. Toch verspreidden de sterren nog teveel licht naar zijn zin. Maar hij mocht zich geen voortijdige zorgen maken, dat was het domste wat hij kon doen. Alle zenu wen diende hij in zijn beheersing te hou den en zich niet door onnodige vrees laten meeslepen. Nu was immers het ogenblik gekomen, waarin hij kon tonen dat hij werkelijk een kerel was. Ripperda had al les voorbereid. Hij moest via de Amster damse Poort de stad verlaten en zich aan de linker Spaarne-oever naar het Zuiden begeven, onder dekking van de twee Geu zen-nederzettingen, die zich daar bevonden; vervolgens naar het Haarlemmermeer lo pen, waar een Geuzenschip hem verder zou vervoeren. Bij de poort was een klein vlot in gereed heid gebracht, waarmee hij de gracht zou oversteken. Nadat de dienstdoende sergeant hem veel geluk had toegewenst, wrong Pieter. zich door een nauw raaimpje naar buiten. Een soldaat gaf de peddel aan, en de tocht begon. De nacht was lauw. Ter wijl Pieters ademhaling zich versnelde, roeide hij met zo weinig mogelijk geruis naar de overzijde. In de verte zag hij de Spaanse vuren flakkeren, waarvóór nu en dan de schim van een patrouillerende schildwacht verscheen. Aangekomen aan de overkant, verborg hij het vlot in het riet, zodat hij het bij zijn terugkomst weer ge bruiken kon. Op een afstand van enkele honderden meters tekende de eerste nederzetting van de Geuzen zich zwart tegen de grijzige lucht af. Vlak aan de waterkant bewoog hij zich voort, steeds bukkend. Na vijftig me ter lopen had hij pijn in zijn rug, die ster ker en sterker werd, tot hij het niet meer kon uithouden. Het was alsof zijn rugge- graat werd doorgezaagd. Ten einde, raad ging hij plat op de grond liggen om zich eens heerlijk uit te strekken. Maar even later hervatte hij zijn tocht door de stilte weer, de stilte, die alleen door het een tonige geluid van de kikkers werd opge vuld. Met lome stappen liep Pieter. De spanning, die hij in het begin had gevoeld, verdween langzaam, en hij dacht nu aan allerlei dingen: aan het beleg en de honger, en aan Evert, die maar vastgeklonken in zijn cel zat, nadat hij zo vol goede moed in Haarlem aangekomen was. Pieter nam zich voor dat hij bij zijn terugkomst toch weer over zijn vriend zou beginnen bij Ripper da, al had hij ook nóg zo weinig tijd. „Halt!" riep plotseling een stem, toen hij dicht in de buurt van het fort gekomen was. Een oude Geus met het geweer in de aanslag stond ineens vlak voor zijn neus, als was hij uit de lucht komen vallen. Pieter dacht dat hij het leven zou laten van schrik. Hij was niet in staat om een woord te spreken. Maar toen de oude weer iets wilde zeggen, beduidde hij hem snel om stil te zijn en legde uit wie hij was en waar hij heen ging. Aanvankelijk geloofda de wild bebaarde Geus hem maar half, maar toen h\i een paar vragen gesteld had, liet hij Pieter gaan met de groeten aan de Prins. Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3