Requisitoir en pleidooi tegen en voor een vrijbuiter Terrorist en verstoteling, product van verkeersmilieu Bouwstop ziekenhuizen trof de Tweede Kamer pijnlijk K.N.Z.H.R.M. hijst de noodvlag Vierkant OüuienUeJ* WONEN De verdachtede fietser Begroting wederopbouw Afremming was onontkoombaar met oog op Nederlands bouwcapaciteit New York-Amsterdam binnen tien uur K.L.M. overweegt afbetalingssysteem DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 3 In October 5000 werklozen minder dan gewoonlijk Aanbesteding opritten in „Voorburgse duinen" Redders aan de wal moeten hulp bieden Dulles verheugt zich op Mendès-France's bezoek Crematie J. Vos MEUBELSHOW zbU JTj Besluiten op Europees dienstregelingen-overleg Wij zullen niet aankomen met cijfers over verkeersongevallen. De feiten zijn bekend, de situatie is hachelijk. Dagelijks vallen de slachtoffers in onze steden, op het platte land, in heel Nederland, in alle beschaafde landen. Wat Nederland betreft, zijn de klachten over het niet naleven van verkeersregels door „langzame" weggebruikers als fietsers en bromfietsers legio. De automobilist zit met angst en ergernis de vreemde capriolen aan te zien, die fietsers vóór hem op de weg uiithalen. Zij spelen met hun leven, zij vrijbuiteren op een onverantwoordelijke manier en brengen zichzelf en anderen in onophoudelijk doodsgevaar. Zij stellen zich in brede rijen op de rijweg op voor de stoplichten, kronkelen tussen auto's door, passeren links en rechts naar gelang het uitkomt en vertikken het, af te stappen of te stoppen als dat op welke on reglementaire manier ook voorkomen kan worden. De fietsers en bromfietsers, rijden de zonder examen of leeftijdsbeperkingen, zijn de schrik en het gevaar van de weg. Maar waarom? Het is niet aan te nemen dat de verant woordelijkheidszin toevallig bij fietsers ge ringer zou zijn dan bij automobilisten. Af gezien van het feit, dat de auto groter vernielende kracht heeft en dat de auto rijder zich dus, meer dan de fietser, reali seert welk kwaad hij kan stichten, is de chauffeur beter op de hoogte van de re gelen van de weg, omdat hij een rijvaar- digheidsproef moet afleggen om zijn rij bewijs te krijgen. De fietser, van welke leeftijd, lichamelijke gesteldheid of vaar digheid ook, stapt op zijn fiets en stort zich in de verkeerschaos. Dat is een punt, waarop veel te verbeteren zal zijn. Doch het lost allerminst het hele probieem der wegonveiligheid op. terrorist - doch deze \vordt gemaakt. Hun verkeersopvoeding ligt in het vlak der vrijbuiterij, niet in dat van de verkeers- discipline. Wie geen handig vrijbuiter is, moet niet gaan fietsen. Hij wordt doodge reden. Over wegsituatie gesproken: Hoe vindt u dat wegdek van bijgaande foto's? Hier loert het doodsgevaar voor de fietser. Hij moet hier oppassen, een omweg maken, zijn leven riskeren. Hij moet dat in dui zend-en-één situaties, die alsmaar blijven voortbestaan en waarover niemand zich druk maakt. Er worden tal van veront schuldigingen aangevoerd: Er komt een nieuw tracé, de tram gaat binnenkort weg, we krijgen hoogspoor, de N.S. werken niet mee, volgend jaar begint men aan het uit breidingsplan, er bestaat een sanerings plan dat nog moet worden goedgekeurd, enzovoort. En intussen worden iedere dag opnieuw mensenlevens in de waagschaal gesteld. Iedere dag. Verdediging Want na deze ernstige verwijten aan het adres van de fietser komt het pleidooi. De fietser en ook de bromfietser is niet alleen de schrik, maar ook de ver stoteling van de weg. Hij hééft geen weg. De weg waarop hij in het stadsverkeer zich voortbeweegt, is de weg van de auto. Gratielijk mag hij, als er ruimte is, van die weg gebruik maken. Ieder moment moet hij wijken voor de sterkere en zijn vege lijf redden uit gevaren die hem be dreigen, en die ontstaan ondanks hem en zijn collega-fietsers. Dit zijn géén verwijten aan het adres van de automobilist. Het is echter wel een verwijt aan degenen, die verantwoordelijk zijn voor de slechte situatie, waarin zich de weg in het algemeen bevindt. De rij banen, opengesteld voor het zware moto rische verkeer, voor bromfietsers, voor handkarren, voor fietsen, voor alles wat rijdt, kunnen deze massa van rijdende apparaten niet aan. Zij zijn te smal, zelden of nooit onderverdeeld in aparte stroken, bochtig, kortom, onvoldoende. In Haarlem zijn straten, waar zelfs de best-gediscipli neerde fietser onophoudelijk in moeilijk heden komt, omdat er eenvoudig geen ruimte voor hem is. Bovendien wordt hij op kruispunten gedwongen door de verkéérsvoorschriften gedwongen! om dwars door het motorisch verkeer op de weggedeelten te komen waar hij verplicht wezen moet. In Aerdenhout, bij de viersprong tram halte, loopt het prachtige fietspad van de Zandvoortselaan plotseling uit in een smalle, ongèplaveide woestenij bij de Ha ringbuis, waardoor de wielrijders en dat zijn er 's zomers duizenden per dag! plotseling de rijweg op moeten zwenken. In de Pijlslaan te Haarlem loopt de tame- Zo ziet in Haarlem de weg er hier en daar uit. Deze twee foto's, de ene van de Leidse- vaart en de andere nabij de Amsterdamse Poort gemaakt, bewijzen wel hoe moeilijk de wielrijder het hebben kan op zijn twee wankele wielen, die ozo gauw een slipper tje maken of in de afschuwelijke gaten ten val. komen. Ook hier ligt het gevaar niet bij de weggebruiker, doch bij de weg. De tram gaat binnen enkele jaren verdwijnen en danMaar intussen kunnen er al tientallen mensenlevens verloren zijn gegaan Waar is de rijbaan voor de wielrijder? XJ kunt het geloven of niet, doch de pijl geeft het punt aan waar zich op het mo ment van de opname een fietser bevond. De foto werd gemaakt in de Gierstraat te Haarlem, waar dage lijks honderden fiet sers zijn overgele verd aan de genade van de automobilis ten en buschauffeurs. Het moet gezegd dat deze de uiterste voorzichtigheid ple gen te betrachten, zodat er in deze hachelijke straat weinig ongelukken gebeuren. Doch de wielrijder moet zijn positieven bij elkaar hebben en zijn zenu wen beheersen, om er goed doorheen te ko men. En aan kennis van verkeersregels heeft hij in deze si tuatie niet veel In de afgelopen maand is het aantal werkloze mannen toegenomen van 31.678 tot 32.572 en is het aantal arbeiders op aan vullende werken van 5131 tot 3269 gedaald, zodat het aanbod van arbeidskrachten in totaal met 968 afnam. Deze daling van de geregistreerde arbeidsreserve terwijl de werkloosheid in October gewoonlijk onge veer 5000 hoger komt te liggen is een gevolg van het ongunstige weer voor de aardappel- en bietenoogst, waardoor uit vrijwel alle beroepsgroepen arbeidskrach ten bij de oogstwerkzaamheden konden worden ingeschakeld. Op 23 November zal worden aanbesteed het wijzigen en afmaken van de opritten van de viaducten, die geprojecteerd zijn op het punt, waar de belangrijke nieuwe rijksweg Ypenburg-Burgerveen straks dé bestaande autosnelweg Den Haag-Utrecht, alsmede de daarnaast gelegen spoorlijn tussen beide steden, zal kruisen. Er zullen hier volgens de A.N.W.B. twee viaducten komen over de autosnelweg, alsmede een hoog gelegen circulatieplein, en een via duct over de spoorlijn Den Haag-Utrecht. ADVERTENTIE THANS OOK VERKRIJGBAAR IN 10 ST. VERPAKKING 38 Ct: lijk brede rijweg vast in de enge fuik van de overweg, waar de fietser maar moet zien hoe hij de bussen en auto's ontwijken kan, om van de voetgangers nog maar te zwijgen. De N.S. schijnen bezwaar te hebben aan een dubbele overweg. Op de Haarlemse bruggen over de Leidse Vaart is geen ruimte voor wielrijders. Op de Wagenweg, pas vernieuwd en „gemoderni seerd", is van een rijwielpad niets te be speuren. Op de prachtige Heemsteedse. Dreef parkeren auto's gemoedelijk langs de stoep op de rijwielstrook, waardoor de fietsers de gevaarlijke rijweg op worden gejaagd. Op de Rijksstraatweg stoppen de bussen op het gedeelte, dat kennelijk voor wielrijders is gereserveerd. En zo kan men doorgaan. De fietser rijdt in een verkeers situatie, die ten achter is bij de realiteit. Voorrangschaos Over verkeersregeling gesproken: De voorrangsregeling is voor fietsers onbruik baar. Zij moeten op kruispunten voorrang geven aan al het van rechtskomend ver keer en bovendien aan het van linksko mend gemotoriseerde verkeer. D^t kunnen zij niet. Want als zij stoppen om een van linkskomende auto te laten voorgaan, rijdt een hen achteropkomende auto door, aan gezien deze voorrang bij zijn soortgenoot geniet. De fietser wacht dus' volkomen tevergeefs en krijgt de neiging om toch maar door te rijden. Als de wielrijder eén soortgenoot voorrang wil geven, die van rechts komt, rijdt een auto, die achter hem aankomt, terecht door. Wie niet begrijpt, dat hierdoor hachelijke en onontwarbare situaties ontstaan, heeft nooit op een fiets gezeten. En wie nooit op een fiets zit, be seft niet hoe door dit alles van de wiel rijder een verkeersbehendigheid wordt vereist, die hem ondanks alle verkeers regels en discipline ertoe dwingen, een vrijbuiter te zijn. De schuld ligt duidelijk bij de weg situatie. Dit neemt de schuld njet weg van de gevaarlijk manoeuvrerende fietser - de weg- Dit was een pleidooi voor de beklaagde, de fietser. Hij zal niet worden vrijgespro ken, want hij heeft heel wat op zijn ge weten. Maar hij is een schuldige die voor al de dupe is van zijn bar slecht verkeers milieu. De Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse .redding-maatschappij be staat vandaag 130 jaar. Maar in plaats van de vlag in top te kunnen hijsen heeft de directeur de heer H. Th. de Booy, zich genoodzaakt gezien de sein vlaggen „N" en „C" aan de mast te doen wapperen, die beduiden, dat de reddingboot in nood verkeert en on middellijk hulp verlangt. De letter combinatie „NC" moet geïnterpreteerd worden als: nieuwe contribuanten. Thans heeft de reddingmaatschappij 25.000 redders aan de wal, die jaarlijks een gemiddelde contributie van vier gul den bijdragen en zo het werk van de 200 redders op zee steunen. Het aantal contri buanten moet verdubbeld worden, zo deel de de heer De Booy mede, wil de maat schappij niet in de financiële branding ge raken. Wordt geen hulp geboden en dus het kapitaal ingeteerd, dan betekent dit onher roepelijk stranding. Van Scheveningen tot Rottumeroog heeft de K.N.Z.H.R.M. 17 reddingsstations langs de Noordzeekust en vijf stations langs het IJselmeer. De vloot bestaat uit elf motor reddingboten die in de havens liggen en 14 motorstrandreddingboten in botenhui zen. Dit jaar werd reeds 80 keer uitgeva ren en werden 56 schipbreukelingen gered. In het Voorlopig Verslag uit de Tweede Kamer over de begroting van Wederop bouw en Volkshuisvesting wordt de aan dacht gevestigd op de bouwcapaciteit van ons land. Het totaalcijfer van het bouwprogramma 1955 ligt, volgens vele leden ongeveer 100 millioen lager dan dat voor 1954. Waar blijkbaar met het laatste programma ten gevolge van de bouwcapaciteit in ons land te hoog gegrepen was, zal, zo meenden zij, in deze verlaging moeten worden berust. Dat de minister zich genoodzaakt heeft gezien afremmende maatregelen te treffen, rechtvaardigen deze leden, hoe onaange naam het ook is. Men vroeg zich echter af, of het niet beter ware geweest reeds eerder een straf fere regelirfg in de toekenning van bouw- volumina, woningbouw uitgezonderd, toe te passen. Uitstel in dit opzicht tot het uiterste nippertje noopt er, als eindelijk de noodzakelijke afremmingsmaatregelen moe ten worden genomen, veelal toe, deze zon der behoorlijke overgang toe te passen. Zij dreigen dan steeds te leiden tot dupe ring van hen, die met de voorbereiding van bouwplannen zover gevorderd zijn, dat zij nog slechts toekenning van het benodigde bouwvolume behoeven om de spade in de grond te kunnen steken. Een voorbeeld daarvan vormt de regeling, die in werking is getreden voor gebouwen, dienstig voor de volksgezondheid, namelijk dat geduren de de eerstkomende 12 maanden geen rijks goedkeuringen voor objecten in deze bouw sector meer zullen worden afgegeven. Als dit bericht inderdaad op waarheid berust rijst de vraag, wat dan de zin is van het voor gebouwen voor de gezondheidszorg en hygiëne op het bouwprogram 1955 gebrach te bedrag van 31 millioen gulden. Woningen Het had vele leden verheugd, dat de minister meent het volgend jaar wederom te kunnen komen tot de bouw van 65.000 woningen, doch hoe respectabel dit cijfer ook moge zijn, het staat vast, dat deson- ADVERTENTIE danks het woningtekort zich nog een lange reeks van jaren zal doen gevoelen. Om een jaarlijkse productie van ten minste 65.000 woningen voorlopig te kunnen verzekeren," vroegen deze leden om aantrekking van meer arbeiders naar de bouwvakken door aantrekkelijker voorwaarden en betere voorzieningen op de werken, verdere me chanisatie, stimulering toepassing montage- bouw, afremming in de andere minder ur gente sectoren van de bouwnijverheid. Vele andere leden vroegen zich af, of de behoefte aan volkswoningen niet belangrijk hoger ligt dan het percentage, dat ingevol ge het bouwprogram verwezenlijkt wordt. Sommige leden constateerden, dat onze drie grootste steden zich wat de woning bouw betreft achteruitgesteld gevoelen. Van de 59.597 in 1953 voltooide woningen werden er in Rotterdam 3437, in Den Haag 3323, en in Amsterdam 2943 gebouwd, in totaal derhalve 9703. In 1954 werden ge durende het eerste halfjaar 28.480 wonin gen gebouwd, waarvan in Amsterdam 1404, in Rotterdam 2034, en in Den Haag 1320, in totaal 4758, dat is nog niet de helft van 1953. Voorwaar geen opwekkend beeld, al dus deze leden. Enkele leden, die het in het algemeen zeer betreurden, dat de bouw van ziekenhuizen wordt stopgezet, waren in het bijzonder verontrust ter zake van de bouw van Pro testants-Christelijke ziekenhuizen en sana toria, die, vergeleken met Rooms-Katho- lieke ziekenhuizen en sanatoria, zulk een grote achterstand heeft. Sprekende over bet huurvraagstuk gaven vele leden er kennis van zeer gereserveerd te staan tegenover invoering ener huurbe lasting en de stichting van een egalisatie fonds. Voor het eerste zagen zij vooralsnog geen rechtsgrond, wat het tweede betreft, duchtten zij een voortzetting van de directe overheidsbemoeiing in zake huren voor langer dan strikt nodig en dus verant woord is. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op een persconferentie gezegd zich te verheugen op het bezoek, dat pre mier Mendès-France binnenkort aan Washington zal brengen, opdat hierbij be langrijke en noodzakelijke besprekingen zouden kunnen worden gevoerd over een aantal kwesties, waaronder het Indochine- se vraagstuk. De minister verklaarde, dat de Verenigde Staten niet tevreden zijn over de wijze, waarop de Vietminh de overeenkomsten van Genève naleeft. Hij voegde hier echter aan toe, dat deze kwes tie de Verenigde Staten niet rechtstreeks aangaat. Radio-Vietminh heeft de Fransen er van beschuldigd de overeenkomst van Genève te hebben geschonden. Vliegtuigen zouden boven Vietminh-gebied hebben gevlogen en de bewoners zou door middel van luid sprekers zijn aangeraden naar Zuid-Viet- nam te gaan. Voorts zouden Franse sche pen bij herhaling binnen de territoriale wateren van het Vietminhgebied hebben gevaren. Het zou een buitengemene gemeenplaats zijn, te betogen dat het leven aan man en vrouw verschillende taken en milieus heeft toegedacht, en dat zij dat maar hebben te aanvaarden. Want wanneer het op levensvragen en levens vreugde aankomt, zijn er geen mannen en vrouwon, doch slechts mensen. Het kan waar zijn dat de man geschapen is om in het volle leven te staan en dag in dag uit geconfron teerd te worden met het steeds veranderlijke doch altijd grijnzende gezicht van het wispelturige aardse bestaan en dat de vrouw gemaakt is als een heremiet in de woestijn te leven in de be perktheid van haar woning, in de beslotenheid van haar ge zin. Dat kan allemaal best waar zijn. Doch het verandert niets aan de dikwijls afschu welijke omstandigheid, dat een man het volle leven met zijn onwaarachtigheden en maatschappelijke gruwelen haat en dat een vrouw zich als een levenslange gevangene voelt en haakt naar de glim pen van het wervelende leven daarbuiten. Het is denkbaar, dat er des morgens bij het dagelijks af scheid twee, in wezen tegen gestelde, smachtende blikken worden geworpen in tegenge stelde richtingen de man vertrekt naar zijn werk en zou zo graag eens rustig en onbekommerd tussen vier muren een ongestoorde dag lang nadenken over andere zaken dan geld en klanten, politiek en balansen, auto's en treinverbindingen, defensie verdragen en loonstaten. Zijn smachtende blik treft de kleine kier tussen de gordij nen, die toegang geeft tot de warme, huiselijke veiligheid die hij verlaten moet. De vrouw, die achterblijft, zou zo gaarne eens midden in de stroomversnellingen van het leven staan, onveilig en bedreigd, wankel en vol avon tuur, verwachtend en veront rust, doch herlevend onder de koele stroom van afwisseling en belevenis. Haar smachten de blik valt verloren in de wijdte daarbuiten, in de neve len waarin haar man ver dwijnt. Ge zegt, ze moeten maar eens ruilen. Dat echter is geen goede remedie. Want dan moet ge als man riskeren, dat ge uw vrouw nooit meer weerom ziet en als vrouw loopt ge dan het gevaar, dat uw man temidden van open staande gas- en waterkranen en verwaarloosde kinderen van honger en onhandigheid om het leven komt. Ze kunnen bovendien niet ruilen, omdat de een man en de ander vrouw is In hun verlangen naar het andere zijn ze beiden mens, doch in hun feitelijke wezen blijven zij elk de helft er van. Want een mens is het samenstel tussen man en vrouw. Dat kan wat ingewikkeld en ongelooflijk klinken, niet temin is aan die waarheid niet te tornen. De waarachtige, volkomen mens is een vier kant, gemaakt uit de drie hoek-man en de driehoek vrouw. Ge kunt het zelfs tékenen, zoals ge bemerkt. Een grappenmaker zou er kunnen bijvoegen, dat het twee ge- Iijkbenige driehoeken zijn, doch dit biologisch verschijn sel doet niet ter zake. Er wil slechts mee gezegd zijn, dat de driehoeken ten opzichte van elkander een ernstige en dringende taak hebben, name lijk een vierkant te vormen: Elkander de volkomenheid te geven, die de volop levende mens toekomt als het vier kante geluk, waarop hij bou wen kan. Er zijn duizenden hardwer kende, zwoegende, brave man nen, die dagelijks moedig in de maalstroom duiken om des avonds weer even moedig bo ven te komen en afgetobd in de gereedstaande stoel te val len. Moedig, plichtsgetrouw, maar voor hun vrouw zo ver velend als een zieke ezel. Zij doen als degene die des Zon dags ter kerke ging, terwijl zijn vrouw vanwege de kinders en de zorgen niet meekon. En toen hij thuis kwam vroeg zijn vrouw waarover de predikant gesproken had. Over de zonde, zei de kerkganger zuchtend, en dook terug in zijn krant. En wat dat dan wel was met die zonde, informeerde de vrouw, verlan gend naar een afschijning van de sfeer daarbuiten. De man keek een poos zwijgzaam voor zich uit, zuchtte weer en deel de moedeloos mee: Hij was er tegen. Dat is een manier om de vrouw te maken tot een naar vrijheid hongerende tijgerin, die speurt naar een opening in de tralies. Het was niet zozeer nieuws, dat de predikant er tegen was. Het is ook niet zozeer nieuws, dat de man bij zijn dagelijkse terugtocht in het huis vertelt, dat hij het zo druk had en dat de wereld zo ellendig in elkaar gemetseld is. Doch hét is wel nieuws en er is geen beter nieuws voor de vrouw wan neer hij de facetten van het desnoods vijandige, ellendige, doch altijd interessante leven voor haar laat schitteren. Wan neer hij de kleine bekoringen van de getijdestromen met zich brengt in zijn woorden en zijn gebaren. Wanneer hij zijn overvol gemoed voor haar uit stort met alle narigheden en zwarigheden ijan de dag en met haar samen dat vierkant bouwt, waarop zij beiden als één mens zo stevig kunnen staan en leven. J. L. Onder grote belangstelling is gistermid dag het stoffelijk overschot van de heer J. Vos, in leven leraar M.O. aan het Lo- rentzlyceum naar het crematorium te Vel- sen gedragen. Vele collega's, leerlingen en vrienden volgden de baar naar de aula, waar de met bloemen bedekte en om ringde kist werd opgebaard. De heer J. Thie rector voor genoemde onderwijsinstelling sprak woorden van herdenking, waarin hij naar voren bracht dat de overledene, een physiek zwak mens door sterke wil en geestkracht was be heerst geweest. Voor ons, aldus spreker, blijft de herinnering aan een edel man en goed mathematicus. Hij baseerde zijn leven op de stelregel: wiskunde is eerlijkheid. Spreker roemde de grote plichtsbetrach ting van de heer Vos. Namens de collega's bracht de heer A. H. Ensink een laatste groet. Wethouder D. C. Geluk uitte namens het gemeentebestuur van Haarlem woor den van waardering. Hij zegde de ont slapene dank voor wat hij gedurende achtentwintig jaren voor het onderwijs in Haarlem heeft gedaan. De zoon van de overledene de heer H. Vos zeide de voetstappen van zijn vader te zulien volgen. Nadat de kist onder orgelspel van het Andante uit de 6e orgelsonate van Men delssohn was gedaald, heeft de laatste spreker voor de betoonde belangstelling dank gezegd. De K.L.M.-Super Constellation „Fositon" is in negen uur en 51 minuten van New York naar Amsterdam gevlogen, dank zij de sterke Westenwind. Het is de eerste keer dat een K.L.M.-vliegtuig dit 6000 km. lange traject in zulk een korte tijd heeft afgelegd. De kortste tijd werd tot dusverre gemaakt op 14 Januari van dit jaar: 10 uur en 13 minuten. Financiële deskundigen van de K.L.M. bestuderen momenteel systemen, welke het mogelijk zouden maken dat men tegen afbetaling vliegreizen kan maken. De P.A.N.A.M., S.A.S., B.E.A. en B.O. A.C. hebben de afbetaling reeds ingevoerd en hun resultaten bevestigen dat een ge heel nieuwe categorie van reizigers wordt aangetrokken. Hoewel ook vaste passagiers van de nieuwe mogelijkheid gebruik maak ten, bleek de maatregel namelijk een stij ging in het aantal passagiers te veroor zaken. De invoering van afbetaling vergt een grote voorbereiding, en de kans is groot dat eerst begonnen wordt met regionale in voering. Een algemene zou bij gunstige resultaten later kunnen volgen. Overwogen wordt, naar gelang de vliegafstand, ter mijnen in te voeren van 12, 18 en 21 maan den. ADVERTENTIE modelkamers^^ WONINGINRICHTING BEVERWJK Op de in Boedapest gehouden Europese Dienstregelingenconferentie zijn voor de loop van de internationale reizigerstreinen in het dienstregelingsjaar 1955/56 besluiten genomen, waarvan enkele ook voor Neder land van belang zijn. Zo zal de Dieselelec- trische sneltrein D 128 AmsterdamParijs ook op Zondag gaan rijden en de Diesel- electrische sneltrein D 125 in tegengestelde richting ook 's Zaterdags, zodat deze trei nen van Mei '55 af dagelijks zullen lopen. De D-trein 135 AmsterdamLuxemburg Basel is versneld en zal een uur later van Amsterdam gaan vertrekken, ofschoon de aankomsttijd te Bazel ongeveer dezelfde blijft. De D-trein 134 BazelLuxemburg Amsterdam zal, met een ongeveer gelijke vertrektijd te Bazel, ongeveer 3 kwartier vroeger te Amsterdam aankomen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5