Ook „De Watervrienden weer in het Velserbad Heintje zei met zwier Velsen „vaarwel" Ingrijpende verbetering van Zuidelijk Pontplein Havenberichten Agenda voor Velsen Visserij-varia Verre Visserijplan thans goed gekeurd Castricum Meer opstelruimte, parkeerterrein en veiliger verkeer Voor jonge hersens Het nieuwe pun teti raadsel DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 7 11 Nieuwe groep bij de Sportbond IJmuiden Amsterdam heeft geen bezwaar Jeugdconcert door N. Ph. O. in Velsen St. Pancratius speelt Afscheidsavond in Rex Concert van de Velser Accordeon Vereniging Watervliet I naar Zaandijk Examens Tante Els feliciteert D.S.S. in dubio: mens cf pop? Als bedrijf accoord gaat kunnen schepen varen T uinbouwstudieclub zag „Blijdorp" Mager J.Tmond"- programma IJMUIDEN heeft weer een zwemgroep de „Watervrienden" van de Nederlandse Culturele Sportbond. Gisteravond is tot de heroprichting hiervan op een openbare vergadering in de kleine zaal van het Patronaatsgebouw besloten. Al meer dan vijf tig Velsenaren hebben zich als lid opgegeven en ongetwijfeld zullen er in de komen de maanden en vooral bij de opening van het Velserbad meer volgen. De zwemuren voor de „Watervrienden" zijn al bekend: Donderdagavond van zes uur tot half acht voor fle jeugd en van negen tot tien uur voor de ouderen. De contributie is voor de jongeren van zes tot veertien jaar vastgesteld op f 0,20 per maand, voor de jongeren van vijftien tot zeventien jaar op f 0,25 per maand en voor de ouderen op f 0,30 per maand. Na een inleiding door de voorzitter van de Sportbond IJmuiden, de heer A. G. Lindhout heeft de bondsvoorzitter van de Nederlandse Culturele Sportbond, de heer H. Stapel over het Watervrienden-werk verteld. „De richtlijnen voor de Water vrienden", aldus de heer Stapel, „luiden als volgt: 1. plezier hebben in het spelen op zichzelf, 2. het kind is belangrijker dan het werk en dan het spel en 3. een veel zijdige activiteit is van belang. Bij vele zwemverenigingen, aldus de heer Stapel is het algemene beeld, dat deze verenigingen een goed stuk werk verrichten, maar dat dit werk enigszins beperkt is. Men legt zich namelijk toe op verbetering van de prestaties en het poloteam, dus van een bepaalde groep. Bij de Watervrienden volgt men een andere gedragslijn: men krijgt leden, men vraagt niet naar diplo ma's en het is de taak van de verêniging om met al deze mensen een uur in het bad in beweging te zijn.' Bij de andere verenigingen wordt ook getraind en ge oefend met een vaste groep, maar heeft de rest minder of geen belangstelling. Het zwemmen leren is voorts een van de voor naamste uitgangspunten van de „Water vrienden". Er zal in groepen van 12 tot 16 leden worden gewerkt, hetgeen dus vele leiders en leidsters vraagt. De Sportbond Haarlem heeft thans al vier hulpinstructeurs van IJmuiden in op leiding en deze Sportbond zal de IJmui- dense zwemgroep ook helpen bij het in werken. Vierhonderd leden Naar de heer Lindhout nog meedeelde is de Sportbond IJmuiden thans vierhon derd leden groot. Nu men een derde groep heeft de groepen turnen en volleybal bestonden al kan dit aantal groeien tot 600. Vele vroegere vrienden van de „Wa tervrienden" hebben zich al aangemeld. Dat zij niet allemaal ter vergadering wa ren gekomen, moest in hoofdzaak aan het slechte weer van gisteravond worden toe geschreven. „De behoefte aan zwemmen is zo groot, dat we ongetwijfeld niet over moedig hebben gehandeld met de her oprichting van de Watervrienden", besloot de heer Lirjdhout. Binnenkort zal men overgaan tot het vormen van de commis sie voor deze nieuwe groep van de Sport bond IJmuiden. De „Watervrienden" ho- Bruggen over IJtnuidense sluizen In antwoord op vragen van raadslid R. Th. J. Le Cavelier, inzake de verbinding landverkeer over de sluizen te IJmuiden, hebben B. en W. van Amsterdam geant woord, dat zii kennis hebben genomen van de berichten in de dagbladen, volgens wel ke de minister van Verkeer en Waterstaat zijn goedkeuring heeft gehecht aan het tot- standorengen van een verbinding voor het landverkeer over het sluizencomplex te IJmuiden voor 'het tijdvak, dat de Velser tunnel nog niet gereed zal zijn. Op vragen pf B. en W. in de plannen zijn gekend hebben B. en W. geantwoord, dat zij van deze aangelegenheid niet tevoren dloor de regering in kennis zijn gesteld, zo dat zij hun mening vooraf niet kenbaar hebben kunnen maken, B. en W. ziin van mening, dat er geen overwegende bezwaren tegen bestaan, dat tijdelijk, totdat de autotunnel te Velsen voor het verkeer wordt opengesteld, een verbinding voor het landverkeer over het sluizencomplex te IJmuiden tot stand wordt gebracht. B. en W. achten het zeer bedenkelijk, wanneer, zoals in het voornemen schijnt te liggen, over de Zuidersluis een vaste brug zou worden gelegd. Zij hebben de minister van Verkeer en Waterstaat nauw keurige gegevens gevraagd en met klem er op aangedrongen bedoelde brug beweeg baar te maken. Woensdag 10 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ivoorkust van Ant werpen. Ardeas van Antwerpen. Medee van Caen. Henri Techno van Norrköping. Regea van Rotterdam. Profjord van Dordrecht. Hr. Ms. Wolf van Noordzee. Lisken van Manty- luoto. Westerdok van Londen. Dieter Wal- traud van Hamburg. Oswestry Grange van Philadelphia. Texelstroom van Liverpool. Bintang van Grangemouth. Arctic van Lon den. Ladyanctruther van Londen. Vertrokken zijn: Oosterdok naar Rotter dam. Thisbe naar Gdynia. Vechtstroom n. Londen. Sarpen naar Stettin. Adellen naar Norfolk. Medee naar Rotterdam. Jan naar Aarhus. Pavonis naar Antwerpen. Virgo n. Helsinki. Picardie naar Bremen. Glangula naar Rotterdam. Atlas naar Rotterdam. Kotka naar Hamburg. I.Jstroom naar Portsmouth. Bacchus naar Hamburg. Spaarnestroom naar Fowey. Karimata naar Antwerepn. Citadel naar Rotterdam. DONDERDAG 11 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Onvergetelijke melodie". Rex, 20 uur, „Harvey". Moerbergkleuterschool, 20 uur, lezing. VRIJDAG 12 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De man met de wassen beelden". Rex, 20 uur, „Moederleugen". Nutsbibliotheek, Ileidestraat, geopend van 1921.30 uur. Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, 19.30 uur, feestavond van de afdeling IJmuiden, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandt- laan. VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur. spreexuur wethouder van Financiën. pen weldra in het Velserbad ook een zwemfeest te organiseren: de accomodatie is er, want er zijn 500 plaatsen voor het publiek. Voorts wordt overwogen een kunstzwemgroep in Velsen te stichten. Tot deze groep kan men als lid van een be paalde vereniging toetreden. De adressen van de bestuursleden van De Sportbond IJmuiden dit voor aan melding zijn: A. G. Lindhout, Ger Dou- straat 26; A. Kouwenhoven, Wassenaar straat 61; K. Schaap, Esdoornstraat 47 en M. Kistemaker, Elzenstraat 34. Voor de Velser Kunstkring Onder leiding van Marinus Adam geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest op Donderdag 18 Novem ber een concert voor de jeugd in het Rex-theater. Op 17 en 18 November wordt voor ouderen een operaconcert verzorgd in hetzelfde theater. Hier aan werken mee Marisa Marie, sopraan, Mimi Aarden, alt, Leo Larsen, tenor en Gé Gene- mans, bas-bariton. Uitgevoerd worden onder meer aria's en orkestgedeelten uit bekende opera's van Gounod, Puccini, Verdi, Bizet, Rossini en Ponchielli. Deze concerten staan onder auspiciën van de „Velser Kunstkring voor Allen". De Castricumse Katholieke gemengde to neelvereniging St. Pancratius geeft Zater dag haar eerste uitvoering van dit seizoen in zaal Roozendaal. Opgevoerd zal worden het toneelspel „Het mysterie" van de vrouw die terug kwam". De aanvang van de aivond is op 20 uur bepaald. Met wat melancholie, een tikkeltje spijt misschien maar vooral met haar oude gul heid en directheid heeft Henriëtte Davids gisteravond voor het laatst „haar geliefd IJmuidens publiek" over het voetlicht van Rex heen in de ogen gezien: met de klein- kunstrevue afscheidsklankenis ook haar lelijke maar zo vertrouwde stem verstor ven. Het was nogal een vrolijk adieu, al bracht „Heintje" er zelf de toon der wee moed in met een aantal herinneringen aan vroegere revue's, die het Scheveningse Ca sino en het Amsterdamse Flora hebben hebben doen schudden. Er is maar weinig publiek door de regen naar Rex gekomen om de laatste uit de familie Davids vaarwel te zeggen, maar zij die er waren hebben het van harte gedaan al kwamen alle stoelen en de vloer onbe schadigd uit deze slotvoorstelling van een roemruchte kleinkunstcarrière, die ook IJmuiden meermalen in een lange reeks successen betrok. Heintje schitterde in haar eigen stijl wat eenzaam tegen de ietwat povere achter grond van een serie schetsen en losse ca baret-revuenummers, waarin de zanger conférencier Herman Tholen én de imitator Peter' Piekos het nog het best deden. Het „sterkste" moment van de avond, het nummer voor de pauze, bleef hoffelijk voor Heintje gereserveerd. En toen heeft zij even de remmen losgegooid, zoals ze dat jaren-aaneen deed op de verschillende büh- nes waar zij meer dan een halve eeuw lang haar volstrekt eigen karakter uitvierde: ordinair soms, maar rond en onverbloemd, op effect uit, maar eerlijk en vol critiek voor zichzelf wat voor een vrouw alleen al een hachelijke onderneming genoemd mag worden. De heer Dekker heeft als bedrijfsleider van Rex een bouquet aangeboden, Herman Tholen gaf haar de onvermijdelijke klin kende zoen „namens alle IJmuidense man nen" en een paar firma's zagen er een ste vige reclame in door Henriëtte als af scheidsgeschenk het een en ander aan te bieden. J. F. De Velser Accordeon Vereniging, diri gent de heer Rijk Kofman, geeft op Zater dagavond 20 November een concert in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Aan het programma werken mee het „Close Harmony Trio", „The Familie Singers" en de „Cowboy Group the Jolly's". De avond begint om kwart voor acht. Dinsdag is men in de Cinetonestudio's te Duivendrecht begonnen met de binnenop names voor de nieuwe Nederlandse speelfilm „Het Wonderlijke Leven van Willem Parel". Op de sofa zien we links Willem Parel en rechts de jongste ontdekking Femke Talma. Op de voorgrond links, bij de schijnwerper, regisseur Gerard Rutten Prijzen van Woe/isdag. Heilbot 2,70, 2,00; gr. tong 3,403,10; grm. tong 2,762,26; kim. tong 2,242,10; kl. tong I 2,162,kl. tong II 1,96—1,80; tarbot I 2,05—1,70, per kg. Tongschar 9870; schartong 4941; gr. schol 66; grm. schol 66; kim. schol 6255; kl. schol I 40; kl. schol II 4026; schar 22; v. haring 1310; makreel 2015; gr. schelvis 4340; grm. schelvis 4127; kim. schelvis 3824; kl. schelvis I 3020; kl. schelvis II 2612; wijting 178; gr. gul 4123; midd. gul 34—22; kl. gul 1710; kl. haai 31: ham 92; poontjes 178; kl. koolvis zw. 2312; kl. koolvis wit 2826; kl. rode poon II 25 16,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 18477; gr. koolvis zw. 6346; gr. koolvis wit 7466; gr. leng 8260, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 85 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot, 28 kisten tong schar en schartong, 50 kisten schol, 10 kisten schar, 1930 kisten haring, 1170 kisten ma kreel, 1275 kisten schelvis, 280 kisten wijting, 500 kisten kabeljauw en gul, 12 kisten leng, 1 kist haai, 4 kisten ham, 10 kisten poon, 324 kisten koolvis, 35 kisten diversen. Totaal 5720 kisten. Besommingen van Woensdag. IJM 20 Polderman f15.500; IJM 49 Petten f13.820; IJM 39 Schoorl f 15.200; 1 trawler met 13.820; KW 126 f3310: KV/ 76 f 10.100; IJM 221 f 12.590; HD 87 f 10.700; HD 125 f2770; TX 33 f 1590; KW 35 137; KW 175 f7980; KW 18 f3980; KW 5 f700; KW 43 f 1090; KW 78 f6150. De korfbalvereniging „Watervliet", die vorige Zondag geen enkele wedstrijd zag doorgaan wegens terreinafkeurinjfen, gaat het nu het komende weekeinde opnieuw proberen in de voor de seniorenploegen vastgestelde vier competitiewedstrijden. Het eerste Watervliet-twaalftal, dat in de derde klasse fraai aan de kop van de rang lijst staat, gaat op bezoek bij ZKC I in Zaan dijk, welke wedstrijd reeds Zaterdagmiddag zal worden gespeeld. Dit wordt voor de Watervlieters een moei lijke taak, want op eigen terrein werd tegen ZKC de enige nederlaag tot nu toe geleden. De constante vorm van Watervliet I in de laatste weken doet echter de verwachting naar een overwinning uitgaan. Watervliet 3 bezoekt Oosthoek 2 in Haar lem en de andere Zondag-wedstrijden zijn: Watervliet 5Animo Ready '3 en Water vliet 4—DSV 2. De Watervliet-aspiranten A-ploeg die vorige week van het sterke Haarlem A-team met ere verloor, trekt Zaterdagmiddag naar Oosterkwartier A. Watervliet B-aspiranten ontvangen op eigen veld DSV B. De opstelling van Watervliet I is: dames: T. Waagmeester, J. Kluft, A. Verkerk, S. Meyer, T. Gieze, A. de Niet; heren: W. Berg huis, M. Veerbeek, F. Vos, S. Hartman, J. de Boer', A. Wedemeyer. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het candidaats- examen Engels de heer A. H. Th. J. Freriks te Driehuis (Velsen). Nadat wij reeds enige tijd geleden mel ding maakten van de wegverbeteringen benoorden de Velsense pontveren, waar het verkeer binnenkort niet alleen gemak kelijker zal kunnen opstellen, maar ook vlotter zal kunnen „doorstromen", zijn thans ook de plannen voor de verbetering van het pontplein bezuiden het kanaal en de toe- en afvoerwegen definitief door de Rijkswaterstaat goedgekeurd. De rotonde op het Zuidelijke plein zal verdwijnen om een grotere opstellings ruimte voor auto's te krijgen en bovendien wil men de op het pontplein uitmondende weg van Amsterd&m, die door de tunnel bouw tijdelijk is afgesloten,, zodat het ver keer de rondweg om de tunnelput dient te nemen, zover verleggen, dat deze op het kruispunt Parklaan-Rijksweg uitkomt. Deze .jveg, die tot het gereedkomen van de tunnel weer in dienst moet worden geno men, omdat de rondweg doorgraven moet worden met de gesloten bak van de auto- en spoorwegtunnel, komt daartoe achter de woonark „Lotus" om en mondt dan op het kruispunt uit, wat het voordeel heeft, dat de verkeersregeling op het pontplein veel eenvoudiger wordt. De secundaire weg naar het dorp Velsen wordt eveneens verbeterd en er zal daar onder meer een ruime parkeerplaats wór den aangelegd, terwijl verder ook plaats is gemaakt voor een voetpad en een fietspad. De grootste verbetering geldt echter een tweede weg voor het Noord-Zuid-verkeer. Indien de rotonde op het plein weggehaald is, zal de nieuw aan te leggen weg, waar voor het tracé inmiddels al in de grond ligt, van het plein af naar het Zuiden gaan en later pas op de Rijksweg uitkomen. Dit zal voor het uit het Zuiden komende ver keer een veel grotere opstelmogelijkheid DONDERDAG, 11 November 1954. Beste kinderen, ALS WE TEGENWOORDIG in een kwartiertje van Haarlem naar Amsterdam rei zen; of we zien, dat het niet langer dan zes uur duurt van het Amsterdamse Centraal Station tot het Parijse Gare du Nord; kunnen we ons nauwelijks voorstellen, dat onze voorouders van een goede honderd jaar terug een reis naar Amsterdam een hele expeditie vonden en als er iemand bijvoorbeeld met de diligence naar Brussel moest, dan werd daar jaren later nog over gesproken, want ik kan je vertellen, dal dat een ommelandse reis was met de postkoets. Die dan in Leiden van paarden wisselde, in Rotterdam nog eens en bij de grens weer. Inmiddels waren er al twee dagen ver streken, want dat ging niet veel harder dan een fiets, die stevig doorrijdt. Als je je deze oude dingen nog eens voor de geest gaat halen, is er wel het een en ander veranderd in de honderd jaar, die ons van het midden der vorige eeuw scheiden. Wij zijn er natuurlijk al helemaal aan gewend, maar voor de mensen, die deze geweldige omwenteling van dichtbij hebben meegemaakt, moet het een sensatie geweest zijn, toen bijvoorbeeld de eerste paardetram ging rijden. Dat was me wat! Een wagen op rails, die niet stootte en hotste zoals een ouderwetse postkoets, maar geriefelijk gleed... Tjonges, onze voorouders hebben er met open mond naar staan kijken. Ik zal jullie in de eerstkomende weken eens wat meer vertellen over de oude ver voermiddelen, die voor hun tijd „gevaarlijk nieuw" waren, zo nieuw, dat het bijvoor beeld in Engeland vele jaren voorschrift was, dat er een man met een rode vlag voor een auto uitliep Het eerste plaatje is een paardetram. De koetsier zat hoog op de bok en de conduc teur als palfrenier achterop in de kou. Het voertuig deed nog erg denken aan de koet sen, waarvan het was afgeleid en ik kan je verzekeren, dat er heel wat moed voor nodig was, je aan zo'n nieuwerwets ding te wagen. De paardetram heeft overigens niet lang stand gehouden, want al gauw kwam de stoommachine het paard als „motor" verdringen en kort daarop deden ook de eerste electrische trams hun intree in de steden. Maar over al die andere dingen een volgende keer nu eerst de brievenbus openmaken: Als eerste is hier een nieuweling GOAL- GETTER, die nogal onvolledig is in het opgeven van zijn naam en adres. Wil je me dat de volgende keer schrijven? Als je namelijk een prijs wint, zou ik niet weten aan wie ik hem moest sturen en dat zou jammer zijn. Als eerste klas H.B.S.'er han delde je dus wel wat dom, Goalgettertje! Wat jammer, dat je brief te laat kwam, WIELRENNER. En van de nieuwe ronde heb ik ook geen oplossing ontvangen. Je bent anders zou trouw op je post! Volgen de week reken ik tenminste op je brief, hoor! Wat gezellig voor moeder, dat je een week lang de gelegenheid had om bij haar te zijn. Ze zal je nu wel missen. Je raadsel was in orde, PARMENTIER, al heeft het je nogal wat moeite gekost naar je schrift te oordelen. Neem voortaan wat meer tijd, neef, dan ziet je brief er ook wat netter uit. Ken je het gezegde niet: iemands handschrift is zijn visite-kaartje? Vertel me eens hoe die vriend van je heet, want zijn schuilnaam kan ik niet vinden in mijn boekje. Van ZEEMEERMIN als vanouds een ge zellig briefje. Jammer, dat je bij dit eerste raadsel al verstek liet gaan. Je doet toch ook nog een beetje mee om het plezier van het puzzelen en niet alleen om de prijs? Heus er zijn kinderen, die wel eens twee maal achter elkaar een boek gewon nen hebben. Dus jij hebt Je best vermaakt in Amsterdam. Je hebt nu natuurlijk met je kleine nicht aan een handje gewandeld, dat is ook erg leuk. Inderdaad was je brief weer ergens in een zak blijven zitten. HARDLOPER heeft nog hard moeten lopen om zijn brief op tijd bij mij te krij gen, schrijft hij. Maar het is toch allemaal goed gelukt, gelukkig. Kun je het nogal goed vinden met de nieuwe meneer op school? Werk maar hard voor het Kerst rapport, ik neem het je heus niet kwalijk als je brieven wat korter zijn dan anders. WOELWATER is vandaag natuurlijk in haar nopjes met die mooie paardetram Wat doen jullie op school met die plaat jes? Vertel me de volgende keer eens of je veel succes gehad hebt met Sintermaarten. Je tekeningen vond ik grappig. Van MARJANNEKE komt de laatste brief voor vandaag. Fijn, dat je al een beetje opschiet met je werk voor Sinter klaas. Inderdaad kan het maar beter klaar liggen, dan dat je tijd tekort komt. Op die tekeningen kan ik goed zien hoe het wordt. Het lijkt me een heel mooi ge heel, vooral als je er de kleuren bij denkt. Heb je al stof gekocht voor het schortje? Dit was weer de laatste brief deze week. Tot volgende keer! (Briefjes voor Dinsdag, Kennemulcan 1S6, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). De oplossing van het vorige puntenraad- sel is: „PORTUGAL" (kopen, sloom, ad- rem, batig, stunt, orgel, staal, Salak). Puntentelling: Woelwater 10, Parmen- tier 10, Marjanneke 9, Goalgetter 10, Hard loper 9. xxxxcooooco 8 Voetbalkoning, die vandaag jarig is en i j Zoeklichtje, die volgende week Woens- 3 dag hoopt te verjaren. Veel geluk en veel pleizier, nicht en neef! 8 OOOC)OCXXDÖOOCOOOC)OOOOOOOOOOOOOCCCOOOOOOOOOCOOOOOOOpOC Weer eens een letteraadsel. Het gezegde bestaat uit 29 letters. 5 9 19 2 kalendercijfers. 25 10 3 22 29 23 dringend, belangrijk. 17 21 4 16'27 —kuch. 15 11 13 26 grote Egyptische vogel. 8 12 14 belofte. 24 6 20 18 7 razen. 28 1 voegwoord. Als je alle woorden goed gevonden hebt en op de juiste plaats ingevuld, ontstaat er een bekend gezegde. Doe je best, het raadsel is weer tien punten waard. Tien minuten lang hebben vijfhonderd leden van D.S.S. zich gisteravond afge vraagd of er uit die kist op het podium in Thalia nu een pop of een echt mens te voorschijn was gesjord. Het moet een pop zijn, want met een mens kan onmogelijk zo gezeuld worden, was de algemene mening. Totdat de pop zich uitstrekte, en er een charmante dame te voorschijn trad. Toen kwam er aan het applaus geen einde. En terecht. Het was een der hoogtepunten van het optreden van de Movers, die deel uitmaakten van het Cabaret-Variétégezel schap „Luna". In het tweede deel van de avond hebben deze artisten zich trouwens meer lauweren verworven. Namelijk in de silhouette parodie op de drie-dimensionale film, waarbij de toeschouwers kwistig van brillen waren voorzien. Rita en Johnny lieten zich van hun beste kant zien in een zeer geapprecieerde beeldengroep en bijna aan het eind van de voorstelling bleken deze lieden deel te hebben aan een kunst schaatsenshow, zo in de trant van Chaplins optreden in Modern Times: bij het randje af en toch niet vallen. Een deel van het publiek was verzocht hieraan mee te wer ken en dit experiment zullen de betrok kenen niet licht vergeten. Bij al deze schone nummers mogen zeker de Ladony's niet worden vergeten, die naast de clow nerie het accordeonspel volkomen bleken te beheersen. Nol van Dijk „leuterde" vro lijk d^eindjes aan elkaar, een opdracht die doorgaans niet meevalt, Mimi Kok trachtte het publiek te vangen met gezellige liedjes en Henny Kesseler was als pianosoliste even bescheiden als in haar accompagne- menten, wat niet wegnam dat haar pres taties er mochten zijn. Zo heeft de buurt- en speeltuinvereni ging D.S.S. het winterseizoen ingeluid met een geslaagde feestavond, die besloten werd met een bal, waarbij Hansy Pallieter en haar witte kraaien, een gezelschap dat zich een zeker burgerrecht bij D.S.S. heeft ver overd, de danslustigen in de rechte banen heeft geleid. Het was verheugend uit de mond van de heer Van Slooten, die het welkomstwoord bij ontstentenis van voorzitter M. Broek sprak, te horen, dat de onlangs gehouden fancy-fair ruim achthonderd gulden in de kas bracht, waarvoor 5 a 600 kinderen een St. Nicolaasfeesst zal worden geboden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. T. Woltermanvan Bug- num, z„ Spaarnestraat 79, IJmuiden; J. List —Wezelman, d„ Huygensstraat 8, IJmuiden; T. de Weers—Mangel, z„ Lange Nieuw- straat 266, IJmuiden; M. J. van Berkelaar Martens, z„ Hoofdstraat 206, Santpoort; L Haak—Homan, d„ Lange Nieuwstraat 38, IJmuiden; M. P. L. Overzier—Loch, z.. Gij- zenveltplantsoen 93, IJmuiden; A. M. I. KruisdijkNouwen, z., Moerbergplantsoen 127, IJmuiden. OVERLEDEN: P. F. Neijt, 73 j., echtge note van J W. Bouquet. Kerkerinklaan 36, Santpoort; T. Nienhuis, 69 j„ echtgenote van van H. Bosman, Meervlietstraat 40, Velsen. met zich brengen, terwijl bovendien altijd één van de beide rijbanen van de bestaan de rijksweg vrij blijft voor langsrijdend verkeer of brandweer en politie, een dokter of ander voorrangsverkeer. De nieuwe parallelweg krijgt het van de pont komen de verkeer te verwerken en dit verkeer stoort dus niet langer het Zuid-Noordver- keer. De definitieve regeling van het verkeers probleem ter plaatse moet wachten op het gereedkomen van de tunnel, die uiteraard nog een andere oplossing met zich zal brengen maar hiervoor zijn de plannen thans nog niet gereed. Naar wij van officiële zijde vernemen, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het zogenaamde „aanvullende" plan voor de Verre Visserij goedgekeurd. Hieruit volgt, dat, indien het bedrijfs leven accoord gaat met de voorwaarden, waaronder de overheid deze nieuwe poging tot het op gang brengen der verre visserij (vermoedelijk is het begin in de omgeving van IJsland) wil steunen, er één of meer van de grootste IJmuidense trawlers ter verre visserij zullen kunnen vertrekken. Spuit en mesjes onder het voer..,. De koffiekamer van Westerveld bleek gisteravond ternauwernood groot genoeg om alle belangstellende leden van de Tuin- bouwstudieclub „Velsen en Omstreken" in maandelijkse vergadering bijeen te bevatten. Een interessante lezing, met een tweetal films geïllustreerd, over de Rotter damse diergaarde Blijdorp vormde de hoofdschotel van het welverzorgde menu van deze avond. Na een welkomstwoord van de voorzit ter, de heer Adrichem, sprak de heer v. d. Heide over het lief 'en leed in de zrg. cul turele tuinen, speciaal over het Rotter damse Blijdorp. Maar ook het vele werk dat verzet moet worden alvorens de dieren op hun plaats vap bestemming ziin aan gekomen kwam ter sprake. Op onderhou dende wijze vertelde spreker over het van gen en het transport met ziin grote moei lijkheden, o.m. de voeding. Ook in de dier gaarden is dit een teer punt. Maar al te vaak komt het voor dat die ren door het publiek worden „doodge- voerd"; zowel door teveel niet-natuurlijk voedsel, alsook door moedwillig geven van scherpe voorwerpen, zoals zelfs een serum spuit en scheermesjes! Schero toezicht door het personeel kan hier de dieren veel leed besparen en de tuin financiële stroppen. Welke enorme bedragen er nodig ziin voor het instand houden van een „culturele tuin" liet de spreker zien aan de hand van het verbruik aan voedingsmiddelen en de kostprijs van verschillende diersoorten. Eén jonge gorilla bijvoorbeeld kost ruim 25.000 gulden. Ook het onderhoud van de tuin kost een klein vermogen. Dagelijks wordt in de vacantiemaanden 4 tot 5 ton vuil door het publiek achtergelaten! Vanzelfsprekend handelde een groot deel van de voordracht over het leven van de dieren zelf, terwijl de beide films daarop volkomen aansloten. De voorzitter sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan de verzorgers van deze leerzame avond. Voor de. handbalvereniging „IJmond" is tot nil toe slechts één senioren-competitie- wedstrijd vastgesteld. Van de competitie- i?lder van het district Haarlem van het Ned. Handbal Verbond is voor de teams dames IJmond 1 en heren IJmond 1 en 2 nog geen programma Ontvangen. Alleen het tweede TJmond-damesteam zal Zondagmorgen op „Watervliet" soelen tegen 1 2J een bekendR tegenstander uit Haar lem, die het de IJmondsen wel eens lastig kan maken. Voor de jeugd zijn voor Zondag vast gesteld: Meisjes-junioren: Rapiditas—IJmond. Meisjes-aspiranten: IJmond—Blinkert Jongens-junioren: Rapiditas 1-^IJmond. IJmond 2 dames spelen met: L. Vugt' B Smit en L. Klaver; T. v. d. Aar. T. Huttinga en B. Kuiper: A. v. Nieuwkoop, T. v. Duv- venbode. N N N. Huttinga en T. Grapen- daal.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7