„Wij zetten alles op alles voor belastingverlaging per 1 Juli 1955 VANMORGEN IN DE VISUAL EN OP ZEE DANSLES? 2e BEDIENDE Taxichauffeur gevraagd PRISMA Toezegging van minister van de Kieft: 11 Tegemoetkoming aan vergeten groepen in overweging C'nstricvm Maurits Dekker over „Waarom wij lachen Kamerleden willen meer postbestellingen per dag Rapport over de zaak-Petersen f Kennemeriaan 60-62 11 Automobilist zou andere auto „gesneden" hebben Velser ruiten sneuvelden door explosie Jongste van de SGH 122 gewond en overleden Feestavond Alg. Ned. Metaal Bedrijfsbond Scheepvaart PRISMA Fa R. DE DOER Dansschool John Stol prisma Ve DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 (Van onze parlementaire redacteur) „Aan mijn departement geeft men zich met de uiterste krachtsinspanning aan het in gereedheid brengen van het samenstellen van wetsontwerpen tot belastingver laging, zodat mogelijkerwijze het geheel op 1 Juli 1955 in werking zal kunnen treden". Herwaardering van de gulden kan onder de huidige omstandigheden niet in aanmerking komen. Nederland zal in elk opzicht tot verwezenlijking van de in wisselbaarheid meewerken. Het heeft in het internationaal overleg daarover een ac tief aandeel namens Benelux. Als de Europese Betalings Unie en de Europese Organi satie voor Economische Samenwerking zouden verdwijnen, moeten we zorgen, dat er een even grote liberalisatie in het handelsverkeer blijft als thans en dat er met het oog daarop de nodige regelen worden gesteld. Wij moeten zodra zulks kan een eind maken aan onze staatsschuld in buitenlandse valuta. Aflossing van de dollar schuld is van veel belang. Zodra we daartoe overgaan komt in de eerste plaats in aanmerking aflossing van de tegen 414% door de Interbank nog geleende 130 mil- lioen dollar, zulks met behulp van een langlopende Nederlandse lening tegen lagere rente. A A 'A Dit zijn enige hoofdpunten uit het be toog van minister Van de Kieft ter ver dediging van het financieel regeringsbe leid. Aan het slot van zijn rede noemde hij nog eens het doel daarvan: bevordering van zo groot mogelijke werkgelegenheid, handhaving van het monetair evenwicht, vermindering van het tekort op de staats- balans, verlichting van de belastingdruk, waarbij het evenwicht tussen het finan- cieel-mogelijke en het cultureel-sociaal noodzakelijke niet verloren mag gaan. Zich verwerend tegen wie hem te opti mistisch had genoemd, zoals de heer Van de Wetering (CH), besloot de minister, die van zichzelf meende te kunnen zeggen, dat hij de zaken nogal realistisch bekeek: „Wij moeten ons verheugen in een toe stand, waarvan we zeven jaar geleden nog niet hadden kunnen dromen". Reeds eer der had hij trouwens in zijn rede het ver leden opgeroepen naar aanleiding van de door mr. Van Leeuwen (VVD) en de heer Weiter (KNP) geuite klachten over de zo veel minder dan vroeger waard zijnde gul den. „Met verbazing heb ik naar die uit eenzettingen geluisterd," zei de minister. „Zijn de heren dan vergeten, hoe we uit de oorlog kwamen met een volkomen ver woest geldstelsel, een gestolen goud- en deviezenvoorraad?" Men moest met de ge zondmaking van onze munt van de grond af beginnen. Een van de onuitwisbare verdiensten van minister Lieftinck was geweest, diens stevig ingrijpen ter wering vain inflatie en voor de gezondmaking van ons geldstelsel. Het had louter acade mische betekenis, aldus de minister, ach teraf te verkondigen, dat men in 1949 met een geringer percentage devaluatie had moeten volstaan. Onbegrijpelijk noemde hij het verwijt, dat het de regering niet gelukt was de gulden zijn vooroorlogse waarde terug te geven. Volgens de heren Van Leeuwen, Van den Heuvel (A.R.j, Van de Wetering, Weiter, ds. Zandt zou het uitgavenpeil veel te hoog zijn en kon daarop aanmerkelijk worden besnoeid. Minister Van de Kieft betoogde, dat alleen door de salarisverhoging met 5 percent de uitgaven met 1 40 millioen waren gestegen. Het geheel van de uitgaven, ver geleken bij de begroting van 1954 was „slechts" met 103 millioen gestegen. „Bij elk begrotingshoofdstuk heeft da Kamer vrijwel niets anders gedaan dan ijveren voor hogere uitgaven, voor inwil liging van een reeks van kostbare verlan gens, een soort feest van pleitzangen voor vermeerderde uitgaven," aldus de minister, die er aan herinnerde, dat men niet tege lijkertijd zijn? koek kan bewaren en opeten. Naar aanleiding van klachten over „een te veel aan te weinig uitvoerende ambte naren", nam de bewindsman het voor de ambtenaren op. Hun toewijding en ijver doen voor die in het bedrijfsleven geenszins onder. Men moest trouwens niet met te vage algemeenheden werken. Werkelijk concrete voor verwezenlijking vatbare, denkbeelden had men niet aan de hand ge daan. Bovendien doet de overheid het nodige om tegen niet verantwoorde uit breiding van het ambtenarencorps te waken. Ten aanzien van de raming en het be grotingsbeeld voor 1955 verweerde de minister zich tegen de opvatting van zijn partijgenoot, de heer Hofstra, dat er weinig ruimte was ter financiering van de be raamde belastingverlagingen. Zowel de conjuncturele als de budgetaire overwegin gen rechtvaardigden de voorgenomen ver lagingen, zei de bewindsman, die er geen bezwaar in zag, die verlagingen met 1 Juii 1955 te doen ingaan. De 60 millioen, welke de vennootschaps belasting minder zou opbrengen als men het percentage van 43, dat de regering voorstaat, tot 40 zou terugbrengen, kon de minister niet meer uit enige reserve vinden. Daarom zal de Kamer, die daarin „vol komen vrij" zal zijn, een keuze tussen ver dere verlaging van de inkomstenbelasting of verlaging der vennootschapsbelasting moeten doen. Nadat de heer Gortzak (CPN) te horen had gekregen, dat instelling van een prijs- stop bij de bron en wederinvoering der subsidies niet in overweging kunnen komen, gaf de minister aan, waarom herwaardering van de munt ongewenst is. In de eerste plaats is het internationaal verkeer ten zeerste gebaat met vaste wisselkoersen, zodat Nederland een grote verantwoorde lijkheid op zich zou laden door een derge lijke, die vastheid verstorende, maatregel. Verder was er het gevaar van schepping van bepaalde binnenlandse spanningen. Bovendien viel dan nog te betwijfelen of de Geldboete tn intrekking van rijbewijs geëist De 44-jarige directeur J. M. L. uit Heemstede had, zoals de getuigen Donder dagmorgen voor de Haarlemse rechtbank verklaarden, in de namiddag van 5 April bijzonder vreemd gehandeld toen hij met zijn auto over de Foiiteinlaan in de rich ting van Haarlem reed en bij de Span jaardslaan merkte, dat een automobilist, die eveneens op weg was naar Haarlem hem geen voorrang verleende. Hij was, zoals hij zelf ook toegaf, geschrokken, had wraak willen nemen en had vervolgens de andere auto, welke werd bestuurd door een 45-jarige groentenhandelaar, tot twee keer toe „gesneden" en gedwongen op het rij wielpad te gaan rijden. Het was kwajongenswerk, dat gaf de verdachte volmondig toe. Hij was echter in hoger beroep gekomen van het vonnis v,an de kantonrechter omdat hij de straf, namelijk 150 gulden boete en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden, te hoog vond. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, meende echter, dat de straf, gezien de omvang van het feit, toch nog niet zwaar genoeg was en vroeg de rechtbank de verdachte te veroordelen tot 150 "ulden boete en de intrekking van het rijbewijs voor de tiid van negen maanden. De verdediger, mr. H. J. Pot, meende dat zijn cliënt mede met hot oog on diens blanco strafregister meer in aanmerking kwam voor hetzji een voorwaardelijke in trekking van het rijbewijs, hetzij alleen een geldboete. De rechtbank zal op 25 November uit spraak doen. Zoals bekend was gemaakt werd Woens dagmiddag om 3 uur enn bom van 1000 kilo tot ontploffing gebracht. De gevolgen van de expiosie waren zo hevig dat in de Watervlietstraat in Velse^-Noord en in de Dirk Hartoghstraat in IJmuiden ruiten sprongen. prijsverlaging, die men van revaluatie zou verwachten, inderdaad ook op betrekkelijk korte termijn zou doorwerkeij. Tot besluit keerde hij zich tegen een bewering van mr. Van Leeuwen, dat „de uitverkoop van goede effecten aan het buitenland onder de zweepslag van de regering" was geschied. Staatssecretaris dr. Van der Berge merkte nog op, dat de voorgenomen belas tingverlagingen in hoofdzaak in de per soonlijke sfeer zullen vallen. Verblijdend was zijn verklaring, dat de regering wellicht mogelijkheden ziet om door de belastingmaatregelen mensen van de „vergeten groepen" te helpen. Er kan echter nog niets naders over wor den gezegd en men zal moeten wachten tot het gehele belastingplan wordt ingediend. Voor de repliek had de Kamer niet veel tijd meer nodig. Zij leverde dan ook nau welijks iets vermeldenswaardigs op, al was hei wel duidelijk, dat minister Van de Kieft een optimistische uitleg had gegeven aan de door zijn partijgenoot Hofstra ge houden beschouwingen, door te zeggen, dat hij met het grootste deel daarvan kon in stemmen. Die afgevaardigde toch keerde zich vooral tegen hetgeen de regering nu inzake belastingverlaging voorstaat, gelijk opnieuw heel duidelijk in tweede aanleg bleek. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de jongste aan boord'van de motorlogger SCH 122 „De Vrouw Jacoba", de zestien jarige M. H uit 's Gravenhage, bij het bin nenhalen van de netten door de winch meegesleurd en zeer ernstig gewond. „De Vrouw Jacoba" die eigendbm is van de rederij N. V. Frank Vrolijk, zette daarop koers naar IJmuiden, waar het schip Woensdagmiddag om 1 uur binnenliep. Bij binnenkomst in IJmuiden is de knaap aan de verwondingen overleden. Het stof felijk overschot is overgebracht naar het politiebureau te Velsen. Vele Tweede Kamerleden klagen er in het Voorlopig Verslag inzake de PTT-be- groting 1955 over dat er zelfs in grote plaat sen slechts twee postbestellingen per dag zijn en in tal van andere plaatsen slechts één bestelling. Zij zijn van mening dat de leiding van PTT zich niet mag beroepen op bezwaren welke verband houden met de organisatie van de dienst, maar deze heeft aan te passen aan de behoeften van het publiek. Het misbruik maken van een monopolie-positie achten deze leden on toelaatbaar. Sommige Kamerleden hadden met enige verbazing kennis genomen van het grote voordelige saldo op de afdeling telefonie. Zij vroegen zich af, of de verhoging van het tarief der locale gesprekken van 3 op 4 cent wel verantwoord is. Radio-be lasting? Andere leden vroegen of het aantal per sonen dat voor een luistervergunning moet betalen nu niet zo groot is dat in over weging genomen zou kunnen worden deze bedragen niet meer door een bestemmings heffing, maar door de voor een ieder gel dende belastingheffing te innen. Hoe groot is het percentage van degenen, die door de laatstgenoemde methode zouden moeten mee betalen ten bate van de radio-uitzen dingen zonder 'n radio-aansluiting te bezit ten?, zo vroegen deze leden, die zich er van bewust waren, dat opheffing van de luister bijdragen 'n belastingverhoging of 'n min dere belastingverlaging ten gevolge zou moeten hebben. Men zou echter belangrijk besparen op administratie- en controle- kosten. De afdeling IJmuiden van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond houdt Maandagavond 15 November een feest avond in het Rex-Theater te IJmuidën- Oost. Er zullen enige leden van de bedrijfs bond worden gehuldigd, daar zij 25 of 40 jaar lid zijn. Aan de cabaretvoorstelling werken mee Adri van Oirschot, Henny Fontaine, Mia Schmitz, Rudy West, Dolf Eikhuis, Justus Jesayes en voorts „De Spelbrekers". ALEXANDRIA (Virginia V.S.) (AFP) Regeringsrechtskundigen hebben Dinsdag, op verzoek van de verdediging, een tot in bijzonderheden uitgewerkt rapport over ten laste gelegde onwettige activiteit van J. Petersen, voormalig employé van het Amerikaanse bureau voor de nationale veiligheid, bij het federale gerechtshof in gediend. Petersen wordt er, als bekend, van be schuldigd geheime gegevens ter kennis van derden een functionaris der Neder landse ambassade 'te Washington te hebben gebracht. Zo zou hij onder meer inlichtingen hebben verstrekt uit docu menten betreffende de in 1952 in Noord- Korea uitgevoerde militaire operaties. Hij zou ook een document hebben gecopieerd, dat betrekking had op de verbreking van de Nederlandse code door de regering der Verenigde Staten. Het document over Noord-Korea zou Petersen in 1952 uit het hoofdbureau van de nationale veiligheids raad in Arlington Hall hebben wegge nomen. Gemeld is, dat de betrokken Neder landse autoriteiten er van overtuigd waren dat het hier slechts ging om bestendiging van een in de tweede wereldoorlog be staande gang van zaken en dat geen enkele afkeurenswaardige handeling heeft plaats gevonden. Petersen heeft verklaard onschuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Hij be vindt zich onder borgstelling op vrije voeten. De in 1949 met de toen voor de eerste keer toegekende kunstenaars-verzetsprijs onderscheiden roman- en toneelschrijver Maurits Dekker, heeft Woensdag in hotel De Rustende Jager voor het Castricums Instituut voor Arbeidersontwikkeling een lezing gehouden over het onderwerp „Waar wij om lachen". In deze lezing voe ren de „mop" en de grappige anecdote de boventoon. Maurit Dekker heeft aan de hand van enige met zorg gekozen voor beelden deze vorm van humor op even amusante als leerzame wijze belicht. Wanneer men de van zijn hand ver schenen romans „Waarom ik niet krank zinnig ben," „Reflex," „Aan de beide kan ten van de drempel," „Oranje," „De laars op de nek" en zijn laatste werk „De af grond is vlak voor uw voeten," kent en daarnaast nog zijn toneelstukken „De we reld heeft geen wachtkamer," „De andere wet" en „Voor wie zij zingt" heeft gezien, dan mag men zich er over verwonderen, dat Maurits Dekker zoveel van humor weet en in staat is de vele „soorten" moppen op zo'n smakelijke wijze te vertellen. Immers zijn romans en toneelstukken behandelen bijna alle ernstige onderwer pen, waarmee eens temeer wordt bewezen dat men de persoon moet kennen, althans moet hebben horen spreken om enigszins een oordeel te kunnen vormen. Maurits Dekker vertelde „lange" moppen met een korte ontknoping, treurige mop pen, komische moppen, moppen die als slot een anti-climax hebben, moppen met een overdrijving in het absurde, met een be vrijdend element, onthullende moppen en niet te vergeten: de Jordaanse mop, kort om, het waren er vele, welke met een tik keltje Amsterdams accent de schrijver is 16 Juli 1896 daar geboren werden verteld. Wat er was Vandaag waren twee trawlers aan de af slag; een met verse vis en de ander mei haring. De trawler „Haarlem" (van Maan dag 1 Nov.) voerde aam 1500 kistein haring uit het Kanaal en 10 diversen en de traw ler „Zeelandia" (van Vrijdag 29 Oct.) met 190 kisten makreel, 180 schelvis en piepers, 130 koolvis, 50 wijting, 40 haring, 10 di versen. Van de KW, 75 stonden er 100 kis ten' schelvis, 50 haring en 20 wijting; van de KW. 161 550 kisten haring en weinig kleine vaart met 50 kisten schol en 2500 kg. tongen. Besommingen Woensdag maakte de „Polderman" voor een 13-daagse reis f 15.500; de „Petten" voor een zelfde raisduur f 13.820; de „Schoorl" voor een 12-daagse reis f 15.200 en de „Mary" voor een elfdaagse Kanaal- reis f 13.800. Prijzen van heden De haring is vanmorgen allemaal ver kocht; prijs van f 12.50 tot f 10.70. De ma kreel haaide van f 23 tot f 18. Twee regels kabeljauw gingen weg voor f 62 tot f 72 en kisten kabeljauw voor f 90. Grote schelvis deed ook voor België f 45 tot f 50. Grootmiddel schelvis deed f 36, kleirumiddel f35, pennen f32 en braad f23 tot f31. Zwarte koolvis ging van de hand voor f 48 tot f 55, grote gul voor f 40, middel f 30 en torren f 16 tot f 20. Wijting maakte f 20. Schol 3 zat tussen de f 30 en i 40, tweetjes tussen f 43 en f 50, grove schol voor Enge land tussen f 45 en f 55. De grote tong haalde f 3.40 tot f 3.50, grootmiddel tong f 2.45 tot f 2.70, kleinmiddel f 2.15 tot f 2.25, tong I f2.10 en tong 2 f 1.90. Wat er komt Voor de Vrijdagmarkt is blijven liggen de trawler „Medan" (van Maandag 1 Nov.) met 875 kisten vis, waarvan 420 makreel, 320 schelvis en piepers, 120 haring, 50 koolvis, 50 wijting en 165 stuks stijve ka beljauwen. Voorts komt de „Gelria" (van Dinsdag 2 Nov.) voot deze markt met 1300 kisten haring uit het Kanaal. Oudste traw lers zijn daarna de „Herman" van.Dins dag 2 Nov. in het Kanaal); de „Norma" (van Woensdag 3 Nov. in de Noord, naar verluidt zou deze trawler in Engeland markten; de „Elie", „Limburgia", „Vios" en „Abraham" (van Donderdag 4 Nov. in het Kanaal). Ook vain 5 en 6 November zitten de trawlers in het Kanaal, zodat de eerst komende dagen weinig aanvoer van verse vis is te verwachten. Aangenaam We hebben aan de Zuidzij weer eens ken nis geonaakt met een nieuwe kotter. Het is de WR. 34 „Jan Willem" van J. W. Kroon en J. ten Bokkel, dezelfde rederij, die eigenaar is van de WR. 33 „Tinie Dieuw". Het schip heeft een 200 pk. motor en werd gebouwd bij de scheepswerf van de firma S. Seijmonsbergen te Amsterdam, Deze tweede kotter van de Wieringse rederij is een slag groter dan de eersteling. t Binnengekomen IJM 38 Zeelandia, 57 Medan, 239, 206, 202, 213, 241, 249, 27; KW 161 Katwijk 3, 69 Saturnus, 91 Alida, 34, 94,. 65; SCH 95 Bonefaas, 122; UK 264, AM 18, WR 67, 7, 33; BU 33; TX 14. Vertrokken IJM 71 Bloemendaal, 16 Bergen, 20 Pol derman. 116 Eveline, 61 Mary, 183 Viking- bank, 209 Wiron IV, 53 Heemstede; RO 15 Antje, 53 Dirkje; KW 42 Rijnmond I, 59 Floris, 94, 65; TX 14, 37. Uit het Kanaal Er mogen dan enige goede trekken uit het Kanaal zijn gemeld, zoals in vorige jaren wil het nog niet met de haringvisse rij. Gisteren gaven enige Franse trawlers trekken door van drie pakken, maar vele andere schepen meldden vangsten van vijf of zeven manden haring per trek. De traw lers stomen allerlei kanten op; die ploeg stoomt Zuid over, de andere groep West over en weer een ander vlootje Oost over. En af en toe wil het dan eens mee zitten: een enkel trekje, waar de vloot dan op af komt, meestal te laat. De trawler „Sumatra" meldde gisteren trekken van 70 manden haring en van morgen een trek van drie pakken; de „Elie", trekken van 30, 60 en 80 manden haring; de „Postboy" trekken van 150 en 40 manden haring; de „Vios" trekken van 40 en 100 manden haring en vanmorgen een trek van 1 „buidel"; de „Flamingo" trek ken van 50 en 40 manden; de „Thorina" een trek van 25 manden haring en de „Abraham" trekken van 100 en 120 man den haring. De IJM 116 „Eveline" is gis teren naar het Kanaal vertrokken. In de Noord en langs de kust De trawlers „Bloemendaal", „Polder man", „Bergen", „Dirkje" en „Antje" zijn gisteren de Noord ingegaan; geen geliefde reizen bij de bemanningen in deze tijd van het jaar. In het Kanaal is het beter met het weer en mocht het daar rauw weer wor den, dan kan er beter geschuild worden. De „Wiron V" deed trekken van 9 en 5 manden hoops en 40 kg tongen; de Annie" IJM 14 trekken van 6 manden hoops en de „De Hoop I" IJM 45 trekken van 2 man den vis. Vele loggers en kotters moesten gisteren liggen steken: de IJM 45, KW 155, 169, 107, 17, 26, 64, IJM 204, 272 en KW 98. Als laatste trekken meldden deze schepen vangsten van 1 tot 4 mandjes vis en 12 tot 80 kg tongen. Besommingen van hedenmorgen Trawlers: Haarlem f17.800, Zeelandia f15.600. Loggers: KW161 f6800, KW75 f4490, KW69 f6800, KW91 f5200, BU33 f310 KW94 f 230, KW34 f 520, WR7 f 90, WR33 f 110 en IJM5 f 580. Vangst be rich ton uit zee In de nacht van Woensdag op Donderdag gaven de Katwijkse on IJmuidense loggers de volgende vangsten door: KW176 50 kantjes; KW19 5; KW127 5; KW141 50'; KW40 5; KW123 60; KW14 55; KW86 5 en KW20 5 kantjes. Uit de halve vleet werd scheen gehaald: KW42 20 kantjes; KW50 2; KW70 50; RW7 26; KW23 50; KW25 30; KW54 120; KW83 34; KW144 50; KW85 100; KW16 100; KW170 100; KW9 80; KW147 28; K.W47 50; KW48 120; KW41 10; KW32 80; KW49 80; KW74 1 en KW3 10 uit 10 n. Geen vangst hadden: KW15, KW168, KW6, KW138, KW140, KW22, KW45, KW67, KW37, KW95, KW167, IJM74 en IJM 283. De gemiddelde vangst van Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk was 30 kantjes. Friesland (SSM), 9 v. Blyth n. Fredericia. Felipes, 10 te T.j. Prick. Falco, 11 te Liverpool. Gordias, 9 v. Palermo n. Tunis. Gordias, 10 te Tunis. Gaasterkerk, 11 v. Aden n. Suez. Groote Beer, 10 450 m. O.NO. Cp. Race. Helder, 10 te Rotterdam. Helicon, 10 te Port au Prince. Hoogkerk, 9 te Dar es Salaam. Hydra, 1 te Ciudad Trujillo. Hathor, 9 v. Kalyvia n. Yerakini. Hestia, 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Hector, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Malta. Heel sum, 11 te Hamburg. Hilversum, 11 v. Mena a.1 Aihmadi n. Aden. Haulerwijk, 12 Civita Vecöhia verw. Heemskerk, pass. 11 Kp Finisterre n. Antw. ivoorkust, 10 te Amsterdam. Hos, 11 te Rotterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 10 170 m. W.t.Z. Ceylon Jagersfontein, 10 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Karimun, pass. 10 Ceylon n. Belawan. Kertosono, 10 v. Tanga n. Aden. Katelysia, pass. 10 Malta n. Rotterdam. Koratia, 10 te Singapore. Kota Baroe, 10 te Genua. Karimata, 11 te Antwerpen. Kota Baroe, verm. 12 v. Genua n. Marseille. Kota Gede, pas. 10 Gibraltar n. Genua. Laertes, 11 Aden verw. Lekkerkerk, 10 te Rangoon. Le Maire, 10 v. Hongkong n. Singapore. Leuvekerk, 11 te Genua. Luna, pass. 10 Kp. Bon n. Kalamata. Laremberg, 11 v. Port au Prince n. Santiago de Cuba. Lawak, 10 v. Philadelphia n. Baltimore. Linge, pass. 10 Kp. Palmas n. Port Gentil. Loosdrecht, 11 v. Livorno n. Port Said. Manoeran, pass. 9 Gibraltar n. Amsterdam. Meerkerk, 11 te Las Palmas. Mirza, 10 v. Bukom n. Miri. Molemkerk, 10 v. Suez n Djibouti. Maasdam, 10 v. Southampton n. Halifax. Manoeran, pass. 10 Lissabon n. Amsterdam. Mariekerk. 11 v. Diibouti n. Port Said. Maureen, 11 te Rotterdam. Merwede, pass. 10 Bahamas n. Houston. Mentor, ll te Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 9 v. New York n. South ampton. Noordam, 10 500 m. O.t.Z. Kp. Race. Nigerstroom, 10 v. Le Havre n. Amsterdam. Ouwerkerk, pass. 10 Messina n. Port Said. Ondina, 10 v. Casablanca n. Port Said. Oranje, pas. 10 Malta n. Port Said. Oranjestad, 10 690 m. W.ZW. Madeira. Oostkerk 11 te Cebu. Poseidon, 10 te Rotterdam. Prins Willem George Fred. 10 te Cleveland. Papendrecht. 11 te Dakar verwacht. Peperkust, 10 v. Freetown n. Monrovia. Pieter S, pas.s 10 Dover n. Bristolkanaal. Prins Fred. Herudrik, 10 v Montreal n. Toronto. Prins Fred. Willem, 6 v. Toronto n. Hamilton. Prins Philips Willem, 13 Milwaukee verw. Prins Willem III, 5 te Chicago. Prins Willem v. Oranje, 11 te Hamburg. Roepat, 10 v. Bahrein n. Bombay. Rotti, 10 v. Belawan n. Aden. Rijnkerk, 10 v. Port Said n. Genua. Radja, 10 v. Beyrouth n. Port Said. Raki, 10 v. Suez n. Belawan. Ruys, 11 te Durban. Rijndam, 11 te Kingston. Rondo, pass. 11 Ouessant n. Amsterdam. Samarinda, 10 te Durban. Schiedijk, 9 v. Houston r. Port Arthur. Stad Breda, 9 .v Wabana n. Emden. Sommelsdijk 3 te Singapore. Stad Dordrecht, 10 te Rotterdam. Statue of Liberty, 15 Philadelphia verwacht. Schouten, 10 v. Port Swettenham n. Mahe. Stad Alkmaar, pass. 10 Ceylon n. Bombay. Stad Leiden, 10 te Bremen. Straat Banka, 10 v. Bali n. Brisbane. Sumatra, 11 te Makassar. Salawati, pass. 10 Ouessant n. Antwerpen. Sarpedon, 10 v. Trinidad n. Philadelphia. Sheratan, 10 v. Mena el Ahmadi n. Philadelphia Stentor, 10 v. Granada n. Amsterdam. Sarangan, 8 te Vancouver. Seven Seas, 9 te Kaapstad. Sibajak, 11 te Port Said. Singkep, verm. 13 v. Londen 14 Rotterdam verw. Straat Makassar, 9 te Kobe. Ternate, pass. 9 Ceylon n. Rotterdam. Tjipanas, 9 te Buenos Aires. Tabinta, 10 v. Colombo h. Aden. Teiresias, 10 te Port Said Teucer, 6 v. Singapore n. Liverpool. Tomori, 11 Djeddah verw. Tibia, pass. 10 Aden n. Suez. Tomini, 10 te Singapore. Tamo, 10 v. Bahia Blanca n. Montevideo. Tero, 11 v. Rotterdam n. Bremen. Tiba, 11 v. Rotterdam n. Bremen. Tabinta, pass. 11 Minikoy n. Aden. Teiresias, 11 v. Port Said n. Algiers. Utrecht, 9 te Rotterdam. Van Linschoten, 9 v. Dakar n. Freetown. Van Spilbergen, 10 te Port Gentil. Waterman, 9 600 m. N. St. Helena. Westerdam, 9 645 m. W. Seilly- s n. New York. W. Alton Johes, 10 te Newport News. Waterman, 10 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Wieldreeht, pass. 10 Gibraltar n. Paulsboro. Willemstad, 10 410 m. O.NO. Barbados. Waal, 11 te Istanboul. Weltevreden, 9 te Belawan. Wonosari, 3 te Vancouver. IJsel, 9 v. Algiers n. Amsterdam. Zuiderkruis, 10 1 000 m. KW. Fremantle. Zonnewijk, 14 Bahia Blanca verwacht. Zijpenberg, io v. Rotterdam n. Bagnoli. KLEINE VAART Aco, 9 te Bridigewater. Anna b, 10 v. Holbaek n Naestved. Ary Sc-heffër, 10 v. Rotterdam n. Antwerpen. Audacia, 9 v. Halden n. Mostyn. Actinia. 9 v. Ipswich te Rotterdam. Algarve 10 v. Londen te Rotterdam. Att S, 9 v. Swansea te Rotterdam. Ardeas, 10 v. Rotterdam te Amsterdam. Att S, 10 v. Rotterdam n. Antwerpen. Aeneas, 9 v. Bilbao n. Bordeaux. Ali, 10 v. Kristinahamn te Amsterdam. Ambiorix, 9 v. Tanger te Genua. Anna Henny, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Anna Sylvia, 10 v. Amsterdam n. IJmuiden. Boreas, 9 te Genua naar Aimeria. Bab T, 9 Kiel gepass n Zaandam. Bad'zo, 9 v. Rotterdam n. Londen. Batavier, 9 v. Ornskoldsvik te Rotterdam. Bebox, 9 v. Helsinki te Rotterdam. Bestsvaer, 10 v. cc Rotterdam. Betty Anne S, d v. Ro.ccudaai n. Sunderland. Borneo, 10 v. Lenden tu botterdam. Beta, 9 v. Amsterdam n. Ledth. Bill S, pass. 10 Vlissingen te Antwerpen. Birmingham, 9 v. d. Tyne n. Amsterdam. Bernard V, verm. 9 v. Londen n. Antwerpen. Bernisse, 10 v. Glawigow te Fowey verw. Bierum, verm. 9 v. Londen n. Kopenhagen. Binnenhaven, vertr. 10 v. Grangemouth. Bree Helle, 10 te Londen verwacht. Capricorn, 9 v. Vlissingen n. Amsterdam. Carpo, 10 v. Rotterdam te Dublin. Catharina, 10 v. Aalborg n. Hamburg. Citadel, 9 v. Kopenhagen te Amsterdam. Claes Compaen, 10 v. Antwerpen te Londen. Coolhaven, 9 v. Safi te Port Lyautey. Draco, 9 van Gothenburg n. Amsterdam. Deneb, 9 nog te Londen. Deni, 9 v. Hamburg te Esbjerg. Depa, 9 v. Rotterdam n. Gent. Da Capo, 9 v. Oporto te Rotterdam. Daniel, 9 v. Amsterdam te Odense. Davina Goekoop, 9 v. Passajes n. Portsmouth. Diana V, pass. 10 Vlissingen n. Alloa. Enna Sylvia, 10 v. Amsterdam n. IJmuiden. Escaut, 9 v. Rouen te Rotterdam. Ellewoutsdijk, 9 v. Rouen te Belfast. Eminent, 9 v. Ayr n. Cork. Ferocia, 9 dwars Kopenhagen n. Oslo. Frans Bohmer, 10 v. Dakar te Rouen. Friblo, 9 terug te Rotterdam. Frieda, 9 v. Rotterdam n. Skutskar. Fedala, vej-tr. 10 v. Patras n. Aimeria. Fle-vo, 9 te Lissabon. Gazelle, 9 v. Antwerpen te Vlissingen. Gramsbergen, 10 v. Zeebrugge n. Duinkerken. Gre, verm. 9 v. Londen n. Antwerpen. Gaasterland, 10 v. Gooie n Wear. Gazelle, 9 v. Vlissingen Gerrie S, pas. 9 Vlissingen. Gramsbergen, 10 te Vlissingen. Hartel, vertra 11 v. Goole n. Kopenhagen. Hasewint, verm. 9 v. Londen n. Tilbury. Hast IV, verm. 10 v. Londen n. Rotterdam. Hilda, verm. 9 v. Londen n. Aberdeen. Haskerland, 9 v. Grangemouth n. Rotterdam. Helen, 10 v. Vlissingen n Huil. Hermes, 10 v. Liverpool te Las Palmas. Ilias, 9 v. Bremen n. Amsterdam. Ida Pieter, 9 v. Cork n Swansea. Iris, 9 v. Sneek te Rotterdam. Jones I, verm. 9 v. Londen n. Antwerpen. Joost, 6 te Hernosand Koningshaven, 12 v. Brest te Casablanca verw. Kemphaan. 9 v. Huil n. Odense. Lucas Bols I, 9 v. Limerick ru St. Malo. Larix, 8 te Ostrand. Tilly, 9 v. Bohus n. Otterbacken. Lucas Bols II, 10 v. Antwerpen te Gent. Lydia, 9 v. Antwerpen te Lissabon. Lacra, 9 v. Windau n. Gefle. Madoy, verm. 9 v. Londen n. Groningen. Marcella, 10 v. Rotterdam te Kirkcaldy. Mariscal Lopez, 10 v. Montevideo n. Ascuncion. Markab N, "9 30 m. NW. Scheveningen. Matthew, 10 v. Bristol te Billingham. Merwehaven, 9 v. Duinkerken te Port Lyautey. Mies, 9 v. Uleabong n. Rotterdam. Mintaka N, 9 v. Casablanca n. Agadir. Monica, 10 v. Billingham te Rochester. Myfem, 10 nog te Parijs. Mypuck, 10 nog te Parijs. Menkar N, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. May Mere, 9 v. Kopenhagen te Gdynia. Midsland, 9 v. Grangemouth n. Rotterdam. Minerva, pass. 10 Vlissingen. Nassauhaven, 11 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Neeltje b, 9 v. Cherbourg te Le Leque. Nettie, 9 v. Newcastle te Sundsvall. Noord, 10 nog te Stanlow Noorderhaven, 9 v. Rotterdam te Kastrup. Noorderlicht, vertr. 10 v. Lulea n. Kemi. Nieuwland, 9 v. Rotterdam n. Leith. Netta, 9 v. Cork n. Fowey. Nyeniburgh, 10 v. Rotterdam te Stockholm. Odile R, verm. 9 v. Lorden n. Brussel. Oleum, 10 v. Rotterdam n. Londen. O ml an dia, 9 v. St. Nazame n. Rotterdam. Odile R, pass. 10 Vlissingen. Oosterburgh, 10 v. Koping te Antwerpen. Oosterdok, vertr. 10 v. Rotterdam n. Rendsburg Oosterdok, 10 v. Amsterdam te Rotterdam Pascholl, 9 v. Gosport n. Par. Peter, 9 v. Vejle n. Hamina. Phidias, 9 v. Palermo n- Catania. Plato, 9 te Kopenhagen n. Amsterdam. Poortvliet, 9 v. Amsterdam te Kotka. Pavo, 9 te Slikkerveer. Ponto, 9 v. Zaandam n. Gent. Ponza, 8 Brunsbtittel gepass n. Zaandam. Realta, 10 v. Vlissingen n Malmö. Rijnhaven, 9 v. Rouen te Casablanca. Relata, 10 v. Vlissingen. Rio, pas. 10 Vlissingen. Setas, 9 Vlissingen gepass n. Stockholm, p Sirius, 9 v. Gravelines te Londen. Sobat, verm. 9 v. Londen n. Tees. v Soemba, 9 v. Grunhagen n. Lulea. Spes, 9 v. Rotterdam te Kalmar. Schokland, 9 v. Skoghall te Rotterdam. Spica, 10 v. Zaandam te Rotterdam. Servus, 10 v. Gent te Antwerpen; Sporota, 9 v. Stockton n. Newcastle. Strabo, 90 v. Oporto n. Lissabon. Tilly, 9 v. Bohus n. Otterbacken. Ton S, 10 v. Shoreham n. Rotterdam. Trio I, 9 v. Amsterdam n Emden. Tyro, 10 v. Aarhus n. Aalborg. Tinda, 10 v. Londen te Rotterdam. Trompenburgh, 9 v. Rotterdam n. Kingslynn. Teunika, 9 v. Treport te Londen. Theodora, 10 v. Rotterdam n. Londen. Tubo, verm. 9 v. Londen n. Gravelines. Unitas, verm. 9 v. Londen n. Rotterdam. Vindicat Atque Polit, 10 v. Bristol te Cardiff. Viking, 9 v. Ellesmereport te Rotterdam. Veenenburgh, 9 v. Aberdeen. Vrede, 10 v. Wormerveer te Aarhus. Vechtstroom, 10 v. Amsterdam n. Londen. Wega, verm. 9 v. Londen n. Aberdeen. Westersingel, 9 v. Antwerpen n. Wicklow. Wiebold Bohmer, 10 v. Glasgow te Londonderry Wim, 9 v. Boness n. Methii. Walenburg'h, 10 v. La Pailice te Rotterdam. Westerschelde, 9 v. Swansea te Rotterdam. Walcheren, 9 v. Randers n Wismar. Wester singel, 10 v. Vlissingen. Westlaan, pass. 10 Vlissingen. Zaanstroom, 9 v. Amsterdam n. Huil. Zeehaan, 9 v. Riga te Foyness. SLEEPVAART Noordzee, 9 120 m. NO. Ouessant met vaartuig Zwarte Zee, 9 v. Azoren n. Eng. „Mulberryhill" op 1090 m. Z.ZW. Fayal. Aagtekerk, 9 v. Rotterdam n. Kobe. Abbedijk, 10 te New Y'-rk. Alhena, 9 te Rotterdam. Appingedijk, 9 te Rotterdam. Aiadne, pass, 10 Ouessant n. Antwerpen. Alderamin, 10 te Antwerpen. Ad in da, ll te Singapore Alpherat, 10 dwars Bermuda n. Curagao. Amerskerk, ll te Hongkong verw. Amstelveen, 10 v. Madras n. Calcutta. Aard ijk, 10 v. Boston n. Philadelphia. Akki umdijk, 11 te Miami. Alblasserdijk, 10 te Rotterdam. Alderamin, 11 te Rotterdam. Alnati. 10 180 m. Z. Bahia. Amsteldiep, pass. 10 Kp. Finisterre n. Antwerpen Amstelland, 12 Buenos Aires verw. Arendsdijk, ll te Hamburg. Argos, 10 v. Rotterdam n. Tripolis. Artemis, 11 te Curagao. Aalsum, 12 Dubai verwacht. Abbekerk, ll v. Rotterdam n. Bremen. Alamak, 11 te Antwerpen. Alphard, 11 Antwerpen verwacht. Altair, 10 v. Buenos Aires n. Eva Perón. Aludra, pass. 10 Gibraltar n. Marseille. Alwaki, pas. 11 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Arnedijk. 10 teSan Francisco. Blijdendijk, 9 v. Baltimore n. Newport News. Boskoop. 9 900 m. W. Fayal n. Brunsbtittel. Bah, 11 te Tj. Priok. Bonaire, 10 650 m. ZW. Lands End. Bloemfontein. 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Boskoop, 10 460 m. Z. Kp. Race n. Brunsbtittel. Bacchus, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Beninkust, 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Betiri. 6 te Singapore. Bintang. 10 te Amsterdam. Boschfontein, pass. ll Straat Messina n. Genua Caltex Pernis 10 te Rotterdam. Castor, 9 v. Mobile n. Houston. Chama. 10 te Balboa. Caltex Utrecht, pass. 10 Kp. Bon n. Rotterdam. Cistula, pass. 10 Daedalus Rif n. Aden. Cleodora, 10 v. Balikpapan n. Singapore. Coryda, 10 te Stanlow. Corilla, 10 te Londen. Dalerdijk, 10 te Antwerpen. Delfland, 9 v. Santos n Rio Grande. Delft. 10 te Antwerpen. Diemerdijk, 10 te Tacoma. Daphnis, 11 te Curagao. Drente. 10 v. Genua n Marseille. Eendracht 9 v Rotterdam n. Hamburg. Enegano 10 te Antwerpen Eos. 10 te l7mir. Esso Amsterdam, pass. 10 Bizerta n. Sidon. Esso Den Haag, 10 v. Bardas n. Lands End. Elizabeth b, 10 v. Mobile n. Dordrecht. 15-OF 17-STEENS j| ANKER-HORLOGES Neem „Snelprivéles" op elk gewenst uur. JULIANAKADE 6 Tel. 4733 De grootste onderne mirigen zijn geregelde adverteerders. Kijk maar naar onze advertentiepagina's. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. 15- OF 17-STEENS ANKER-HORLOGES rkri '9boor bij f-y *efl»emer,°/'0<rer ïer. 4jf7n 30 Brieven onder no. IJ 860 aan het bureau van dit blad. Voor direct gevraagd: voor de banketbakkerij, lft. 20 jaar. N.V. CENTRALE BAKKERIJ IJMUIDEN, Visstraat 6, [Jmuiden. Chroom. Incabloc, waterd.. Chroom. Incabloc, waterd. Chroom, Duoshock, waterd. heren 56. onbreekb. veer heren 62.- heren 72.50 Het gewaardeerdé geschenk waterdichte herenhorloges heren, 225.- Dolphin. chroom, waterd heren 88.-

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9