PRAATJE OVER HET KORTE DANDY-KAPSEL Geschenken bedenken Practische geschenken O&TCX Humanistisch Verbond antwoordt op rapport van het C.S.V. Nell Herbert Roomboter op het brood Amerikanen demonstreerden in Den Haag Tulpen voor tuïnbeplanting KNAC geeft voorbeeld en Scotchlite-stroken j/ecóe&* damesver ba nd VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 11 WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN DIT MAKEN WE ZELF ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Onze voeding na een slechte zomer Dat is een eerste vereiste voor alle harde werkers. Dus vooral: Roomboter op het brood! In kosten scheelt het maar weinig meer dan 'n cent per boterham. Dat kleine verschil mag niet tellen als het om zó iets belangrijks gaat. Wie hard werkt verdient PRETTIG IS HET.... oto-atelier Naar groter veiligheid oor de'V rouw Hoeveel variaties er bestaan op het nieuwste modekapscl a la Dandy werd dezer dagen in de Haagse Pulchri Stu dio door de Nederlandse sectie van de Club Artistique de Paris duidelijk ge demonstreerd. Al kent men bij het Dandy-kapsel één grondgedachte, er bestaan heel wat interpretaties en vormen, aangepast aan type en gezicht. Het uitgangspunt is dan ook zoveel mogelijk kleine ge- zichtsfouten als een te lange neus of een te hoog voorhoofd te maskeren, maar toch het basiskapsel aan te hou den. Wellicht is Audrey Hepburn als voor naamste propagandiste te beschouwen van deze nieuwe coiffure, die noncha lant zit en gemakkelijk is voor de draagster. Dank zij de vele mogelijk heden die het Dandy-kapsel biedt za gen wij op deze show gelukkig geen uitgesproken Audrey-hoofd met opge knipte jongenskop. Het haar was hier, zeker aan de achterkant, veel langer dan zij het pleegt te dragen en dat stond heel wat vrouwelijker! Het kapsel a la Dandy is natuurlijk en charmant, met kleine lokjes en krulleveegjes op het voorhoofd of bo ven de oren. Als het haar goed in model is geknipt, kan men er van alles mee doen. Soms zagen wij de haar- partij aan de achterkant wat voller ge houden, soms schuin weggekamd, nu eens van achteren iets korter en ge prononceerd op het voorhoofd, dan weer naar voren geborsteld en ver lopend in losse krullen. Er werd ge demonstreerd met en zonder scheiding, een glad achterhoofd met een slappe slag of een krullenkrans. Een rond ge zicht werd smaller gemaakt door het bovenhaar iets op te hogen. De parade van modellen bracht tel kens wat nieuws. Van de Amerikaanse sectie waren vijftien leden aanwezig. Zij maakten via de K.L.M. een studiereis door Europa. De trip scheen nogal vermoeiend te zijn geweest, hetgeen duidelijk te lezen stond op de gezichten van de Ameri kaanse dames. Zij waren de levende propagandisten voor het Dandy-kapsel, dat zij, ieder in een andere versie, droegen. Een der opvallendste representanten van het Amerikaanse gezelschap was Bernord Az Guro, oorspronkelijk een Rus, die in 1917 zijn vaderland ont vluchtte. Terwijl hij een gezellig bab beltje maakt, knipte hij een langharig model kort. Razendsnel hanteerde hij de schaar. Mister Az Guro werkt echter ook met andere attributen, bijvoor beeld het mes, als de ruwe lijn met de schaar is aangebracht. „Ik ben al vier keer in Nederland geweest," vertelde hij het publiek. „Ik beschouw uw land zo'n beetje als mijn „camping ground" en het bevalt me hier altijd best. Dat ik nu zo druk ben met dit korte kapsel is niet zo'n bij zonderheid: in Odessa, waar ik tot 1917 woonde, ben ik al begonnen met een korte haardracht te lanceren, terwijl de rest van de wereld pas in het begin van de twintiger jaren volgde. Ameri kanen houden van kort haar, het geeft een zekere vrijheid van uitdrukking, is comfortabel en economisch." Hij praat te maar door en de lokken van het model vlogen in het rond. „Het knip pen is altijd het belangrijkst, veel meer dan de verdere behandeling. Ik knip er als het ware de krul in, waar door het heel vaak niet meer nodig is een permanent of watergolf te geven. In Amerika, waar de mensen hard werken, maar veel geld voor luxe over hebben, kan ik flinke prijzen vragen, drie tot vijf dollar voor knippen alleen. Daar komt bij, dat ik een van de wei nig mannelijke dameskappers ben. De meesten zijn vrouwen. Dat geeft mij een bepaalde exclusiviteit. Men kan zich in Amerika echter ook laten knip pen voor vijftig dollarcents of één dollar. Het onderhoudende praatje van Ber nord Az Guro, dat vertaald werd door zijn Haarlemse collega Leonard, gaf ons niet alleen inzicht in de nieuwe haarmode, maar ook in de Amerikaanse verhoudingen. „Wij kunnen zolang ge opend blijven als we willen een voordeel en een nadeel. Wat het laat ste betreft, ik kan me de tijd niet heu gen, dat ik een vacantie heb gehad." Het podium was nu overdekt met lokken en met een borstel bracht hij het haar in model. De mannequin liep een rondje om zich aan alle kanten te laten bekijken en na haar volgden an deren, gekapt door Nederlanders en Amerikanen. T. R. Een linnen school- of kantoor jurkje van vlot model, met een jeugdig makend hoedje en zwarte accessoires. Een zwarte mink cape met witte kraag vormt het accent van deze bevallige verschijning. Het mutsje is versierd met een schitterende sierspeld. De zwarte handschoenen werken nuancerend zon der al te opvallend te zijn. Er heerst een plezierig geheimzin nige sfeer overal waar winkels en men sen zijn. Want in de maanden Novem ber en December waren de goede geesten Mildheid en Vrijgevigheid rond. Zij schenken de kinderen een verlangende nieuwsgierigheid en aan de mensen vriendelijke gulle gedachten. De étalages krijgen in deze tijd een verleidelijke aantrekkingskracht en daarom moet het niet moeilijk zijn voor kinderen, voor familie en kennissen een passend Sinterklaasgeschenk te vinden. Voor de speelgoedwinkels staan evenveel grote mensen als kleine kin deren, zij het misschien met andere bedoelingen. Achter een raam zwaait een goochelaar met houterige bewe ginkjes zijn toverstaf. Begeleid door de verrukte kreten der kinderen doet hij uit zijn hoge hoed een pop oprijzen in een lichtblauw jurkje. Tot op zekere hoogte, dan zakt het meisje weer terug in het duistere zwar* van de hoed. Even plechtstatig en langzaam als zijn voorgangster stijgt daarna een beer tje omhoog. Dat gaat zo de hele middag door. Bij een voegende éta lage voeren twee zwarte Pieten een kunststukje uit. Zij trekken uiterst langzaam een gor dijntje open en dicht en tonen met steeds dezelfde blijde lach op hun hou ten gezichtjes iedere keer ander speel goed dat op een draaitafel achter het gordijntje is opgesteld. Er is heerlijk veel speelgoed in Haar lem. Sedert plastic intrede heeft ge daan zijn de mogelijkheden voor de fabrikanten onbegrensd. U wilt bijvoor beeld uw kind gelegenheid geven zijn ongecultiveerde muzikaliteit te laten horen. Koop dan een snaar- blaas- of slaginstrument voor hem. In plastic is elk instrument verkrijgbaar, van vleugel tot accordeon toe. Voor uw dochter is er een ,',echt" Japans theeserviesje dat op een uitgebreide theemiddag is be rekend en voor enkele dubbeltjes geeft u haar een plastic messenbak met toe behoren. Er zijn schuimrubber inkt lappen (hoewel deze dingen met „lap pen" niets meer gemeen hebben), tele foontoestellen, brandweerauto's, kraan wagens en ouwel-plakkertjes, kraal tjes en houten blokken in tassen of blokkendozen; er is van alles en alles. Daarom is het maar het beste dat ge zelf eens gaat kijken. Maar wees voor zichtig, want ge zult evenals uw kind onder de betovering geraken van al dit mooie glimmende, dat een weemoedige herinnering aan eigenu kindertijd oproept en een tikje jalouzie brengt. Geschenken bedenken voor volwas senen is moeilijker, vooral als ze geen speciale hobbies hebben. Men late zich leiden door eigen goede smaak en fan tasie. Mag ik een paar dinger» voor u opnoemen, waaraan u misschien nog niet had gedacht? Wat dunkt u van een kaasplankje, een houten met de hand beschilderde servetring, een houten sigarettenbeker of een leren huisje om een lucifersdoosje? Een toastplankje is een origineel ding dat ik ergens in Amsterdam zag staan. In het midden van het blad ligt een glazen plaat, waar op de toast kan worden klaargemaakt. Aan de linkerkant een toastrekje en rechts een mesje en vorkje met heften van hetzelfde hout. Twee handvaten maken het dragen gemakkelijk. Wilt u een paar oorspronkelijke oorhangers schenken? Geef dan stenen visjes, echt handwerk bovendien. Er zijn op het ogenblik heel handige kleine tafeltjes in lage prijs verkrijg baar. Het tafeltje is nauwelijks met deze naam te betitelen. Het bestaat uit een langwerpig houten plankje van ongeveer 25 bij 7 bij 3 centimeter en drie korte stevige pootjes. Het is net groot genoeg om een theekopje, gebak schotel en asbak een rijtje te laten vormen. De kleuren waarin het ge geven wordt zijn zwart, wit, groen of geel. Als variatie op het bekende melk- krukje maakt dit bescheiden gevalletje een beschaafde indruk. Ik ontdekte ook een bekoorlijk wezen tje dat muziek en licht wil geven. Het was een stenen meisje. Zij hield een arm in de zij, met de ander sierlijk boven het hoofd gebogen hield zij een kaarsenhouder in evenwicht. On der haar stenen wijdgeplooide rok bleek zij een welluidende bel te ver bergen. Het is altijd erg vervelend als een man niet rookt, want dan vervallen alle asbakken, sigarettenkokers, pijp- houders en kistjes sigaren. Vroeger gaf ik mijn broer op zijn verjaardag altijd een zakmes, hij verloor het toch binnen een jaar wel weer, maar tegenwoordig geeft men een das. Een mooie of een met paardjes of bloemetjes. Een por- temonnaie wil bij de mannen ook nog wel in goede aarde vallen en een brief opener wordt eveneens soms dankbaar aanvaard. Maar het blijft een feit: mannen zijn moeilijk te „beschenken". Wie voor een vrouw niets weet geve haar een zakdoekje. Wie voor een man niets kan bedenken, geve 4iem v een boek. Hij zal niet, zoals dat éne meisje zeggen: „Gunst wat vriendelijk, maar ik heb al een boek". ANNEKE Kennemerland is bloemenland; wij mogen dus niet achter blijven bij het aanplanten van alle mogelijke bloem- bolsoorten; deze maal echter speciaal iets over de tulp. Tulpen kan men in allerlei rassen, kleuren en vormen be- stellep en het is goed dit nu maar zo spoedig mogelijk te doen: ze kunnen dan nu nog gepoot, worden. Tulpen hou den niet van verse stalmest; oude mest is wel nuttig; met de bekende rode kor- relmest kan men echter ook heel goede resultaten bereiken en die strooit men dan na het spitten en voor het poten uit; per honderd vierkante meter is twee kilogram voorlopig wel voldoende. Tul pen hebben er een hekel aan als ze elk jaar in dezelfde grond moeten groeien; er is dus grondverversing nodig, indien men hen elke herfst op hetzelfde perk wil poten. Er zjin tegenwoordig ook wel middelen in de handel die dit verversen van de grond overbodig maken; het is echter een hulpmiddel en het is beter zo'n plek tot op een diepte van dertig centimeter uit te graven en daarvoor verse aarde in de plaats te brengen; verse grond wil dus zeggen: aarde waar in de laatste jaren geen tulpen groei den. Het is zo verleidelijk die bollen zo maar tussen duim en wijsvinger in de grond te drukken; doet u dat nu liever niet; de neuzen de bloem in aanleg hebben er van te lijden Maak liever een normaal plantgaatje en zet de bol ,echt overeind en dan liefst op een diepte van tien tot twaalf centimeter. Tulpen zijn wel bestand tegen vorst; op droge grondsoorten die verstuiven is het echter beter hen tegen het invallen van de winter met een dun laagje vochtige turfmolm af te dekken; groene sparren- Tulpen; sierlijke tuinplanten en fraaie snijbloemen. (Foto Turkenburg) takken kunnen ook al goede diensten bewijzen. Tulpen kan men voor alle mogelijke doeleinden gebruiken; de variatie is zo groot dat er voor elk tuintje en voor elk plekje wel iets bijzonders te vinden is; denk dan ook eens aan de mooie bota nische tulpen; dat is nu eens echt iets bijzonders. Nu St. Nicolaas nadert, wordt het hoog tijd, dat we eens over cadeautjes gaan nadenken. In de meeste gevallen blijken we voor moeder en de zussen een overvloed van presentjes te kunnen bedenken, maar voor vader en de broer schiet onze fantasie meestal te kort. Speciaal voor dochters, die de hele fami lie van hun zakgeld in de cadeaux moe ten zetten is het ondoenlijk dan tot het kopen van portemonnaies of portefeuil les over te moeten gaan. We willen proberen ze een beetje te helpen en doen hierbij twee ideetjes aan de hand, n.l. schoenenzakken en een étui voor kleerhangers. Vooral een vader die veel reist, zal daar blij mee zijn; de anderen moeten het maar tot de vacantie bewaren. Voor de schoenenzakken hebben we twee lapjes nodig. Zo lang als de schoen In deze herfst en winter, volgend op een kille, zonarme zomer, zal extra aan dacht aan de voeding besteed moeten worden. Er zijn verschillende punten, die van belang zijn, aldus het Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad. Het eerste is de noodzaak om vooral nu kinderen dagelijks een lepel lever traan te geven. Levertraan is een bron van vitamine D, het vitamine dat door de inwerking van zonnestralen in onze huid wordt gevormd en dat onontbeer lijk is voor de vorming van een stevig geraamte en een goed gebit. Het is nu zeker zaak'er op toe te zien, dat de schoolgaande jeugd dagelijks een melkrantsoen van '/s liter gebruikt en de opgroeiende jeugd liter. Ook voor volwassenen is ruim een halve liter melk geen overbodige luxe. Een ander punt is de vitamine C- voorziening. Al mag dan door gebrek aan zonlicht het gemiddelde vitamine C-gehalte van sommige groenten en vruchten wat lager zijn dan in andere jaren, dit behoeft nog geen aanleiding te zijn tot het slikken van vitamine C- tabletten. Bij een dagelijks gebruik van aard appelen, verse groenten (3 a 4 flinke eetlepels) en liefst 109 gr fruit, behoe ven wij ons geen zorgen te maken over onze vitamine C-voorziening. Een doelmatige bereiding is echter noodzakelijk. Voor de groente betekent dat: zo kort mogelijk koken met weinig water in een goed gesloten pan; niet nasteven, maar op smaak brengen met een saus, boter of margarine en direct opdoen. plus 10 cm en zo breed als de omtrek van de schoen (over het breedste deel gemeten) plus 8 cm. We nemen er ste vig katoen voor, dat kunnen we goed wassen. Verder kopen we nog 2 x 79 cm koord. We vouwen elke lap in de lengte dubbel, stikken de zijkant en de onder kant dicht mét een Engelse naad en stikken in de bovenkant een 'schuif. In die schuif maken we twee knoopsgaten, rijgen het koord er tweemaal door en knopen de einden aan elkaar. Als vader in het vervolg een paar niet zo brand schone schoenen mee moet nemen in z'n koffer, zal hij van dit eenvoudig ca deautje veel plezier beleven. Voor het étui kopen we 20 cm katoen van 70 of 80 cm breed en evenveel voe ring van een andere kleur of doorschij nend plastic (geruit, mat, effen is ook heel aardig), 1.10 m brasband en een drukknoop, benevens pl.m. 4 opvouw bare kleerhangers. We leggen de twee lappen op elkaar en knippen de ene kant mooi rond. De zijkanten stikken we aan elkaar en het midden stikken we regelmatig door in ruiten met gekleurd garen. We werken de omtrek af met het band, door dit aan de verharde kant aan en op de goe de kant over te stikken. Als we plastic gekocht hebben, zorgen we ervoor, dat dit op de goede kant komt. De zijkanten met de hand dichtnaaien, zodat het zakje 35 cm diep wordt, en de drukknoop aannaaien. ADVERTENTIE Wegens het buitengewoon grote aantal inzendingen zal de uitslag van de 4e Roomboter Prijsvraag over maximaal 14 dagen in dit blad worden gepubliceerd. Blijf de Rijksbotermerken sparen Het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond heeft een brochure uitgegeven, waarin het antwoordt op het rapport „Overheid en Humanistisch Verbond" van het Centrum voor Staatkundige Vorming van de Katholieke Volkspartij. In dit rap port wordt onder meer gezegd, dat het godloos uitgangspunt en de morele opvat tingen van het Humanistisch Verbond nog geen redenen zijn voor een totaal afwij zend standpunt van een overheidslichaam bij de aanvragen van het Humanistisch Verbond om officiële erkenning, faciliteiten en subsidies. De overheid dient zioh in het algemeen niet te mengen in het recht van iedere Nederlander naar eigen levensbe schouwing te leven, zij dient er voor te waken dat de erkenning van God en gods dienst niet ondermijnd wordt Het Huma nistisch Verbond zal moeten aantonen, dat het een exponent is van een belangrijke groep en in een door die groep werkelijk gevoelde behoefte aan humanistische le vensbeschouwelijke verzorging voorziet. Zo lang het Humanistisch Verbond zich van de op haar rustende bewijslast niet heeft ontdaan mag de overheid in indi viduele gevallen de verzorging van de zijde van het Humanistisch Verbond omwille van de gewetensvrijheid weliswaar niet onmogelijk maken, doch kan er geen spra ke zijn van een officieel opnemen en een daarmee corresponderende subsidiëring van een verzorging van de zijde van het Humanistisch Verband in de organieke verbanden. Het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond zegt nu in zijn brochure, dat zijn streven naar gelijkgerechtigheid niet be tekent, dat zijn pretenties gericht zijn tegen de erkenning van God en godsdienst als wezenlijk deel van de vooronderstellingen der Nederlandse samenleving. „Dat kan alleen hij menen, die uitgaat van de ge dachte, dat een overtuiging ophoudt de heersende te zijn, als aan minderheden ge lijkgerechtigdheid gewaarborgd wordt." Het hoofdbestuur zegt verder, zijn streven naar gelijkgerechtigdheid dan ook nooit te hebben gezien als strijdig met de godsdien stige signatuur der Nederlandse samen leving. Het erkent, dat het verbond zeker niet representatief is voor het buitenkerkelijke deel van het Nederlandse volk. Het ziet echter niet in, waarom dit zou uitsluiten dat het een taak heeft ten aanzien van hon derdduizenden buitenkerkelijken, van wie er zeker 1.700.000 zijn. In de brochure wordt bestreden dat de humanistische in vloed zich niet veel verder uitstrekt dan tot de 9000 leden van het Humanistisch Verbond en de 7.000 leden van „Humani- tas". Het hoofdbestuur stelt, dat de buiten kerkelijken, of een deel van hen niet voor het humanisme worden opgeëist. Het is ten volle bereid te erkennen, dat de kerk ook ten aanzien van hen een apostolische taak weet te hebben. Het hoofdbestuur is het niet met het rapport eens, dat van de staat verlangd mag worden dat hij op zijn wijze mee werkt aan het behoud van God en gods dienst, als dat zou moeten betekenen dat alleen op die grond een niet-godsdienstige levensovertuiging achtergesteld zou moe ten worden. Wel kan het verbond begrij pen, dat de overheid rekening houdt met de godsdienstige gevoelens en opvattingen van de meerderheid der bevolking. Het kan ook treden in de mening, door het rap port uitgedrukt, dat de overheid de be voegdheid heeft een levensovertuiging te toetsen, indien op een zekere erkenning in overheidsverband aanspraak wordt ge maakt, maar dan alleen op haar achtbaar heid en overeenstemming met de eisen van het staatsbestel. Van de overheid verwacht het verbond niet dat zij het humanisme stimuleert maar dat zifcle humanisten daar waar er behoefte aan humanistische arbeid blijkt te bestaan, de mogelijkheid biedt dat gene te doen waartoe hun verantwoorde lijkheidsgevoel hen dringt en hun daartoe in overeenstemming met hun prestaties subsidieert. ADVERTENTIE om bij het maken van een opname bij ons een keus uit proeven te krijgen Lange Veerstraat 13 Tel. 11178 Na de vele waarschuwingen, welke zij in de loop der jaren heeft gericht tot de weggebruikers, om al die maatregelen te nemen, welke bij de intrede van het don kere jaargetijde nodig zijn om de grootst mogelijke zichtbaarheid van voertuig en rijwiel te bereiken, heeft de KNAC het nodig gevonden om te dien aanzien thans een grootscheepse actie op touw te zetten. Er zijn in het vorige najaar en winter naar haar mening nog te veel ongelukken ge beurd, welke zijn toe te schrijven aan slechte of geheel ontbrekende achterver lichting. Zij heeft dan ook gezocht, zulks ter inleiding van haar verdere actie in dezen, naar een middel om deze gevaren- kansen te bestrijden. Zij gelooft dat door middel van het aanbrengen van Scotch- lite stroken op de achterbumpers dan wel op de achterzijde van voertuigen, reeds een grote stap in de goede richting wordt gedaan, omdat deze stroken, beschenen door de koplichten van achterop rijdende auto's reeds van grote afstand zichtbaar zijn, en dus niet of slecht brandende ach terlichten in noodgevallen kunnen ver vangen. De KNAC heeft zelf het voorbeeld ge geven door haar leden gratis een stel Scotchlite stroken beschikbaar te stellen. ADVERTENTIE sterk absorberend oplosbaar o hygiënisch volmaakte pasvorm ORVELTE TEXTIELINDUSTRIE N.V. W01VEGA

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11