President Naguib van Egypte van zijn functies ontheven Op Weg Gerechtelijk onderzoek naar contact met Broederschap Algemene conferentie over een Europees veiligheidspact Russische uitnodiging komt het Westen niet gelegen Wterberieht Premier Nasser slaat voor de tweede maal toe Vóór accoorden van Londen en Parijs in behandeling zullen komen Afwijzende reacties in Washington LondenParijs en Bonn Het woord is aan Londen verwacht thans spoedige ratificatie Naguib verjoeg Faroek in Juli 1952 Havenarbeiders in Australië willen weer aan het werk Staten der Antillen ontbonden Bao Dai ontbiedt Nguyen Van Hinh naar Frankrijk Sovjet-Unie nodigt 23 landen uit Chinees nationalistisch oorlogsvaartuig tot zinken gebracht Perón in conflict met de R.K. geestelijkheid Naguib werd beschouwd als een matigende figuur Het leger eiste hem terug na de afzetting in Februari Weerrapport 69e JAARGANG No 109 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 263 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET WELSLAG-EN van de conferenties in Londen en Parijs heeft Europa in een nieuwe phase gebracht van de ontwikke ling, die ten doel heeft dat Europa zich van zichzelf bewust zal word'en. Zo is het op weg naar een Unie en alle Europeanen zou den er goed aan doen te pogen te beseffen wat dat betekent, eer zij hun aandacht aan de hindernissen op deze weg wijden. Deze twee zinnen ontleen ik aan een artikel van Salvador de Madariaga in d'e Neue Zürcher Zeitung. Onder de Zwitserse dagbladen is dit de krant, die de meeste aandacht in he't buitenland geniet en dat door ernstig streven en hoog gehalte ook verdient. Ernstig streven en hoog gehalte kenmerken ook d-e uitingen van de Span jaard Salvador de Madariaga, die nu 68 jaar is, al sinds zestien jaar in Engeland woont en zich in Oxford1 als historicus on derscheidt. Deze studie toont overigens maar één facet van een buitengemene veel zijdigheid in zijn levensarbeid. Hij heeft een loopbaan achter zich, die in een steeds meer tot specialisme geneigde wereld wel heel ongewoon mag heten. Na in zijn jonge jaren technische wetenschappen te Pariis gestudeerd te hebben is hij ingenieur bij de Spaanse spoorwegen geweest. Zijn grote belangstelling voor arbeidsproblemen heeft hem naar Genève gevoerd, waar hij in het tijdvak tussen de beide wereldoorlogen Spaans gedelegeerde bij de Volkenbond is geweest. De tweede Spaanse republiek heeft hem als ambassadeur naar Washing ton en later naar Pariis gezonden, nadat hij intussen nog een jaar of drie hoogleraar in de Spaanse letterkunde te Oxford was geweest. Behalve ingenieur, diplomaat en historicus is hij dichter, essayist en roman schrijver. Zijn gedichten en romans zijn buiten Spanje weinig bekend; zijn essays hebben hem door de helderheid en scherpte van zijn proza ook in het buitenland een grote reputatie doen verwerven. Hij schrijft trouwens even voortreffelijk Engels als Spaans, hetgeen betekent dat hij de twee meest-verbreide talen ter wereld beheerst. En de Madariaga is niet alleen democraat, tegenstander dus van het in zijn vaderland heersende dictatoriale bewind van Franco, maar pok een dier bruggenbouwers onder de mensen, met hun staten en hun nationa- lismen en hun ideologieën, die onvermoeid blijven streven naar toenadering en ver eniging. Naar unie dus. „Hij blijft in dén vreemde wonen en werken, waar ziiin stem alom groot gezag heeft verworven", beeft de hispanoloog prof. Van Dam van hem gezegd. Men kan die erkenning alleen be amen. De twee zinnen van de Madariaga in „de N.Z.Z.", waarmee ik begonnen ben, ver heugen mij vooral door de erkenning van het feit, dat Europa met de overeenkom sten van Londen en Parijs op de weg naar Europese Unie is gebleven. Hij ziet er zelfs een nieuwe phase in deze ontwikkeling in. Hetzelfde is op deze plaats betoogd, in weerlegging van de ontmoediging bij zo- velen in de Europese Beweging, die in de verwerping van de E.D.G. door het Franse parlement en de vervanging van dit ver- drag door bondgenootschappelijke over eenkomsten slechts verlies zagen. Verlies, omdat het boven-nationale gezag op één enkel gebied, dat der defensie, was prijs gegeven. De grote winst die daar tegenover' stond voor het eerst duurzame mede werking van Engeland erkenden zij niet als een zaak van groter belang. Want de koers waarin zij geloofden was verlaten. De erkenning dat men vaak zijwegen moet inslaan om een hindernis te vermijden, op die zijwegen medestanders vindt en dan toch weer op de hoofdweg terugkeert sterkgr dan tevoren ontbrak bij hen. Die ontbreekt niet bij de Madariaga. Hij heeft in datzelfde artikel betoogd dat de volken bereidwillig genoeg zijn en dat de voornaamste moeilijkheid ligt in een groep politieke leiders, die zich vast klampen aan verouderde vormen van een enghartig nationalisme. Dit analyserend ten aanzien van drie landen hekelt hij het uitsluitende Duitse eenbekR-standnunt van <ie Duitse socialisten, acht Franse bekering tot Europese Unie moeilijker omdat een aantal nog „het spookbeeld van een Franse Unie" najaagt, die niet veel meer dan een haastig in elkaar gezette copie van het Britse Gemenebest is. voorspelt met vrii grote zekerheid dat het ontwikkelen van de Europese gedachte in Frankrijk in hoge mate zal afhangen van de ontwikkeling van zaken in Noord-Afrika, is optimistisch over Frankrijks terugkeer „in d'e Europese voorhoede" en ziet tenslotte nog het moei lijkste geval in Engeland. Namelijk: in deze phase. Maar: „de Engelsen leven niet meer op een eiland. In een machtige Europese Unie-zouden zeer veel problemen oogelost word'en, die nu een Butler of een Mendès- France het leven zuur maken. Het Britse Gemenebest zou er des te sterker door worden. Reeds de aanwezigheid van zulk een machtig blok zou de tegenstelling Oost- West een geheel ander aanzien geven." Zo spoort een in Engeland vertoevende, in Oxford werkende Europeaan van bij zondere en erkende qualiteit een man naar wiens oordeel met aandacht geluis terd wordt de Engelsen aan, die zich op de zijweg bij het vasteland hebben wil len aansluiten. En die ongetwijfeld wel inzien dat de zijweg op d'en duur weer naar de hoofdweg leidt, maar zich niet haasten. En daar eerst maar eens wat wil len kamperen, liefst een picnic houd'en. Wait and see wacht af en zie het aan. Het is het oude woord van de oude premier uit het vooroorlogse verleden: Asquith. He't is nog even kenmerkend-Engels. R. P. De stakende havenarbeiders in Austra lië hebben met algemene stemmen beslo ten weer aan het werk te gaan in overeen stemming met de wens van de vakvereni gingsraad. De staking van 26.000 haven arbeiders begon ongeveer twee weken ge leden als protest tegen een wetsontwerp van de regering, dat de reders in plaats van de vakverenigingen havenarbeiders wilde laten aannemen. Het ontwerp is in middels wet geworden. CAIRO (Reuter/AFP) President Naguib van Egypte is gisteren afgezet. Hij zal voor het gerecht worden gebracht als voldoende bewijs kan worden geleverd van zijn beweerde samenwerking met de Mohammedaanse Broederschap. Hij zal goed worden behandeld, doch in geen geval toestemming krijgen zich in ballingschap te begeven. Het besluit om generaal Naguib van zijn functies te ontheffen is genomen door de Revolutionnaire Raad. Twee leden van de Raad brachten Naguib van het besluit op de hoogte in zijn paleis. Een sterke afdeling van de militaire politie had de omgeving van het paleis afgezet en verscheidene eenheden van het leger hadden nabijgelegen gebouwen bezet. Generaal Naguib werd onder een sterke politiebewaking naar zijn woning gebracht. Jaarvergadering Unesco De Algemene Vergadering van de UNESCO heeft te Montevideo (Uruguay) besloten de toelating van Roemenië en Bulgarije tot 1956 uit te stellen. Het Britse voorstel hiertoe was een compromis tussen het Russische standpunt ten gunste van onmiddellijke toelating en de Amerikaanse opvatting, dat de aanvragen moesten wor den verworpen. Luitenant-kolonel Nasser zal de functies van Naguib overnemen zonder evenwel de titel van president aan te nemen. Het for mele ambt van president zal „voor enige tijd" niet bezet worden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is ver klaard, dat het besluit tot het afzetten van generaal Naguib werd genomen na de arrestatie van Talaat, die ten van de lei ders zou zijn van een geheime cel van de Broederschap, die de vorige maand een samenzwering op touw zou hebben gezet om premier Nasser uit ds weg tc ruimen. De naam van Talaat is enoemd in het pro ces tegen Mahmoed Latif, die een moord aanslag op premier Nasser heeft gepleegd. Tijdens het proces is verklaard, dat de ge heime cel elk lid van de huidige regering, behalve president Naguib, wilde vermoor den. Volgens de politie had Latif een foto van Naguib in zijn zak toen hij werd gear resteerd. De naam van Naguib is voorts genoemd in bekentenissen van enkele lei ders van de Broederschap, die met Latif terechtstaan. Twee getuigen zeiden, dat de Broederschap van plan was Nasser en de andere leiders van de regering te ver moorden en een „volksopstand" teweeg brengen. Aan generaal Naguib zou dan verzocht worden, zich tot de natie te rich ten en het volk tot rust te manen. Naguib zou Hassan el Hodeiby, de opperste gids van de Broederschap, hebben opgebeld, en kele dagen na de parafering van het Brits- Egyptische accoord inzake de Suez-kanaal- zóne. Voligens radio-Cairo hebben de offi cieren van het leger en van de politie hun eed van trouw aan luitenant-kolonel Nas ser vernieuwd en hem verzekerd van hun onvoorwaardelijke steun. Tweehonderd af gevaardigden, die 300 Egyptische vakbon den vertegenwoordigen, keurden te Cairo eenstemmig de beslissing van de revo lutionnaire Raad goed. Broer teruggeroepen Egypte heeft zijn ambassadeur te Da mascus, genëraal-majoor Ali Naguib, terug- De landsregering der Nederlandse Antil len heeft de staten van de Nederlandse An tillen ontbonden. Er was reeds enige tijd sprake van dat de Antilliaanse landsrege ring tot deze maatregel zou overgaan, aan gezien er voor de vergadering van de sta ten reeds sedert enige maanden geen quo rum te verkrijgen was. Een deel der sta tenleden wenste namelijk geen medewer king te verlenen tot het bijeenkomen van het college. Volgende week zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. SAIGON (Reuter) Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft de stafchef van Zuid-Vietnam. generaal Nguyen Van Hinh, naar Frankrijk ontboden. Een twist tussen de R.K. premier, Ngo Dinh en d'e generaal heeft de laatste negen weken ver scheurdheid over het land gebracht. De premier had de generaal reeds enkele ma len gelast naar Frankrijk te reizen, tot nu toe echter vergeefs. Bao Dai deed daarop het voorstel, dat d'e premier de generaal in zijn kabinet zou opnemen. De generaal wenste echter bij he't leger te blijven. geroepen, omdat „de Syrische regering niets heeft gedaan om de activiteit van de Broederschap in Syrië te beteugelen". De ambassadeur zei voor zijn vertrek, dat zijn regering de anti-Egyptische de monstraties in Syrië beschouwt als een in menging in de binnenlandse aangelegen heden van Egypte. De Syrische minister van Justitie, die tevens verantwoordelijk voor de voorlichting is, heeft de pers ver zocht tot een verbetering van de betrek kingen tussen zijn land en Egypte bij te dragen door zich te onthouden van tegen Egypte gerichte artikelen en sensationele berichten. De minister kondigde aan, dat dergelijke stappen bij de Broederschap zullen worden gedaan. Sommige diplomaten te Cairo leggen Generaal Naguib verlaat het presidentiële paleis in Cairo. (Telefoto) verband tussen de terugroeping van de ambassadeur en de afzetting van zijn broer de president. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zou ambassadeur Naguib niet naar zijn post terukeren. MOSKOU (Reuter/AFP) l)e Sovjet- Unie heeft de 23 Europese landen, waar mede z\j diplomatieke betrekkingen onder houdt en de Verenigde Staten, uitgenodigd op 29 November bijeen te komen, teneinde over een algemeen Europees beveiligings pact te spreken en wel te Moskou of Parijs. Communistisch China is uitgenodigd de conferentie ais waarnemer b(j te wonen. De landen waarmede geen diplomatieke be trekkingen worden onderhouden zouden volgens de nota uitgenodigd kunnen wor den door Groot-Brittannië, Frankrijk of de Verenigde Staten. Van de zeven uitgeno digde communistische landen hebben Polen en Tsjechoslöwakije reeds met de conferen tie ingestemd. Ongeveer twee weken geleden heeft de Sovjet-Unie aan de Westelijke mogendhe den nota's gezonden, waarin een conferen tie van ministers van Buitenlandse Zaken over de kwestie-Duitsland en die der Euro pese veiligheid wordt voorgesteld. Deze r.ota is nog niet door de Westerse mogend heden beantwoord. De nieuwe nota is aan 23 landen verzon den. Afschriften zijn verzonden naar Was hington en Peking. Volgens de nota zou latere datum voor de conferentie niet gun stig zijn, daar in sommige landen reeds in December een begin wordt gemaakt met de parlementaire behandeling van de overeen komsten van Parijs en Londen. Een rati ficatie van deze overeenkomsten zou de toestand in Europa nog ingewikkelder ma ken en de mogelijkheid om onopgeloste Europese problemen en voor alles de Duitse kwestie -te regelen, ondermijnen. Het vormen van Europese militaire groe peringen zou uiteindelijk tot oorlog leiden. Om het laatste te voorkomen was het no dig, om een beveiligingsstelsel te vormen, waarin alle landen van Europa een aandeel zouden hebben, ongeacht hun maatschap pelijke structuur. Een dergelijk stelsel zou een duurzame grondslag voor een vreed- Op de Nieuwe Algemene Begraafplaats in Hoofddorp vond Zaterdagmiddag een herdenking plaats van de daar begraven vliegers die boven de Haarlemmermeer werden neergeschoten en militairen, die op Schiphol het leven lieten, en enkele onbekende Nederlanders. Op de foto: het défilé, bloemen- en krans-legging tijdens de „Marche Funèbre". zame samenwe-king van alle Europese lan den vormen en zou tevens hun nationale veiligheid waarborgen door de aanvaarding van het beginsel, om mogelijke geschillen op vreedzame wijze op te lossen. In het ge- vhl van een bedreiging van de vrede of een verbreking van de vrede zou men gemeen schappelijk kunnen optreden tegen de ag gressor, ook in militair opzicht. De garantie van de Europese veiligheid diende niet gezocht te worden langs de weg van „een rampspoedige herbewapening van Duitsland, noch in de vorming van tegen over elkaar staande militaire blokken", doch diende gevestigd te zijn op de eerbie diging van de gewettigde belangen van al le Europese landen, groot en klein. De inhoud van de nota werd op een pers conferentie te Moskou bekend gemaakt. (Van onze correspondenten) De Britse zienswijze sluit aan bij de Amerikaanse reactie op de jongste Sovjet- nota. Na de ratificatie van de Parijse ac coorden schijnt ook Washington bereid te zijn tot een conferentie van vier, al of niet aan de top, maar de Amerikanen voelen in dit stadium niets voor een algemene bijeenkomst van grote en kleine Europese landen. In Londen acht men het niet uitgesloten dat de Russen, indien het Westen het Sov jet voorstel van de hand wijst, een con ferentie zullen beleggen van de satellieten met mogelijk enkele neutralen, om de pu blieke opinie in Frankrijk en West-Duits- land te beïnvloeden zolang de verdragen niet geratificeerd zijn. Londen blijft van oordeel dat een regeling met het Sovjet blok goede kans van slagen heeft, maar uitsluitend op basis van een Westelijk de fensiestelsel, dat even hecht zal zijn als dat van de Russen. Een regeling, die Moskou thans als lokaas voorhoudt, zou voor het Westen een capitulatie tegenover het we- reld-communisme betekenen. In Londen wordt ten overvloede nog eens de nadruk gelegd op de voldoende controle op de Duitse bewapening en het gebruik van Duitse strijdkrachten, zodat er geen reden is voor Russische vrees voor Duitse aggressie. Malenkov zelf zou, zo concluderen som migen na zijn joviale gesprekken vorige week met Westelijke diplomaten, thans hebben aanvaard dat realistische onder handelingen alleen kunnen worden ge voerd op basis van wederzijdse kracht. Hij zou daarom ook tot een conferentie na de ratificatie van de Parijse overeenkomsten bereid zijn. Het Russische gebaar zou slechts als een soort achterhoede gevecht dienen te worden beschouwd. In Parijs wordt de Sovjet-nota beschouwd als een wanhopige poging om de ratifica tie van de Parijse overeenkomsten op het laatste moment te verijdelen. Veel succes voorspelt men de Russen niet. Het is wel zeker dat men deze invitatie, die men rechtstreeks in verband mag zien met de uitnodiging aan de Franse parlementsleden voor een bezoek aan Moskou, door alle Westelijke landen zal worden afgewezen en alleen door de satellietlanden zal wor den aanvaard. Intussen richt men zich in Parijs meer tegen de vorm dan tegen de inhoud van de nota. De vorm, en de datum, die wordt voorgesteld, wijzen op een duidelijke ma noeuvre. Over de inhoud de noodzaak om tot een accoord te komen is de hui dige Franse regering het hartgrondig met de Russen eens. De nota zal zeker als nieuw punt worden toegevoegd aan de agenda voor de besprekingen, die Mendès- France voor zijn ontmoetingen in Canada en de Verenigde Staten zal hebben. In West-Duitsland vindt men het een gunstig teken dat de Russen zelf met het plan voor de dag zijn gekomen om een Europese veiligheidsconferentie bijeen te roepen. Bondskanselier Adenauer heeft op een verkiezingsvergadering in Darmstadt verklaard, dat het oprichten van een vei ligheidsstelsel tot een hereniging van Duits land zou kunnen leiden. Hij ziet in de nota van de Russen een bevestiging van het suc ces van de tot dusverre gevoerde West- Europese politiek. De leider der socialisti sche oppositie, Ollenhauer, verklaarde op een verkiezingsvergadering in Weissenburg (Beieren) het te betreuren dat de uitnodi ging van de Russen en niet van de Weste lijke mogendheden is uitgegaan. Hij meent dat noch het Westen noch het Oosten veel aandacht zou schenken aan een hereniging van Duitsland, maar dat er in de eerste plaats de ontspanning in de Europese en in de wereldpolitiek behandeld zou wor den. Chinese communistische motortorpedo boten hebben de 1.150 ton metende natio nalistische torpedoboot jager „Taiping" tot zinken gebracht bij de Tatsjen-archipel. Ongeveer 30 leden van de bemanning (120 koppen) worden vermist. Volgens het communistische persbureau „Nieuw-China" zijn 21 nationalistisch-Chi- nese vliegtuigen neergeschoten en 67 be schadigd in de afgelopen twee maanden. Drie nationalistische oorlogsschepen waren beschadigd en een kanonneerboot, een transportschip en een sleepboot tot zinken gebracht. De communistische artillerie had bovendien bij 47 gelegenheden het natio nalistische eiland Quemoy en kleine eiland jes in de buurt beschoten. DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA'S William Dean Howells: Sommige mensen kunnen langer blijven in een uur dan anderen in een week. BUENOS AIRES (Reuter) In Cor doba, een Rooms-Katholiek centrum in midden-Argentinië, worden Rooms-Katho- lieken uit openbare ambten verwijderd, nadat gelovigen in de nacht van Vrijdag op Zaterdag met de politie slaags waren geweest. Enige dagen geleden beschuldigde president Perón bepaalde geestelijken, on der wie de bisschop van Cordoba, er van, dat zij zich op politiek terrein bewogen. Zijn regering gaf order de rechterlijke macht in de provincie Cordoba te reorga niseren. De openbare aanklager is ont slagen en alle provinciale ministers heb ben hun portefeuille ter beschikking van de gouverneur gesteld. Het ontslag van de rector-magnificus van de universiteit van Cordoba is aanvaard en de voorzitters van de juridische, medische en de philoso- phische faculteit zijn afgetreden. De bis schop van Cordoba, mgr. Fermin Lafitte beraadslaagt te Buenos Aires met kerke lijke autoriteiten over de toestand. Vol gens betrouwbare kringen is een aantal personen aangehouden op beschuldiging van het verspreiden van valse geruchten, onder hen zou zich een pastoor bevinden. Het bestuur van de provincie Tucuman besloot alle ambtenaren, die betrekkingen met de R.K. kerk onderhouden, te ont slaan. Van de zijde der vakorganisaties zijn talrijke steunbetuigingen voor presi dent Perón ontvangen. De pauselijke nuntius, mgr. Mario Za- nin, heeft een onderhoud gehad met presi dent Perón, waarbij, naar verluidt, over het conflict is gesproken. (Van onze correspondent in Londen) In Londen gelooft men dat de verwijde ring van president Naguib de weg heeft vrijgemaakt voor de ondertekening door Egypte van de Suez-overeenkomst met Groot-Brittannië. Generaal Naguib zou van plan geweest zijn te weigeren zijn hand tekening onder het document te plaatsen, hoewel zijn tegenstanders beweren dat de handtekening van de president niet nodig is. Het zou echter in hoge mate ongewenst geweest zijn als de president zijn steun aan de maatregel had onthouden. Naguibs ver zet tegen het nieuwe verdrag zou zijn con flict met de leden van dë Revolutionnaire Raad hebben verscherpt. Het merkwaar dige is dat Londen tot nu toe generaal Na guib heeft beschouwd als degene die mati ging wilde betrachten. Naguib was politiek een zwakke figuur, die door de leiders der revolutie slechts als een instrument was gebruikt wegens zijn rechtschapen karakter en zijn populariteit bij de massa. Toen hij zich wilde doen gelden, werd hij onmiddel lijk geneutraliseerd. Men kon echter niet te ver gaan wegens zijn populariteit. De aan slag op premier Nasser schijnt door de Egyptische leiders dankbaar te zijn aange grepen om zich van de president te ont doen. Het is ongetwijfeld een riskante stap, waarvan de gevolgen dienen te worden af gewacht. De afgezette president zond de laatste tijd staatsdocumenten terug naar de Revolutionnaire Raad voorzien van amen dementen en zou hebben geweigerd decre ten te ondertekenen. Of generaal Naguib werkelijk bij de samenzwering van de Broederschap betrokken was, is moeilijk na ie gaan. (Reuter/AFP) De afgezette president van Egypte, Naguib, leidde in Juli 1952 de staatsgreep van het leger waardoor ko ning Faroek verdreven werd. Van offi ciële zijde is medegedeeld, dat generaal Naguib van de twee functies die hij be kleedt het presidentschap, en het voor zitterschap van de Revolutionnaire Raad is ontheven. De afzetting van Naguib werd bekend gemaakt kort nadat de po litie met leden van de Broederschap was slaags geraakt bij een inval in een huis te Cairo. Vier mensen werden hierbij gedood en drie gewond, onder wie twee politie mannen. De 53-jarige president werd ook in Fe bruari afgezet, doch door tussenkomst van leden van het leger werd hij toen in zijn functie hersteld In April werd hij door de Revolutionnaire Raad gedwongen de functies van premier en militair gouver neur neer te leggen en zes burger minis ters te ontslaan, die voorstanders waren van hervatting van het parlementaire le ven. Luitenant-Kolonel Nasser volgde hem als premier op en nam Naguibs leidende rol in staatszaken over. (van hedenmorgen 7 uur) 1 Oü O? toestand cc eg d e U (V P <u c <L> r* 5> O» ZB Stockholm geheel bew. N 8 2 4 Oslo licht bew. WNW 3 2 0 Kopenhagen zwaar bew. NNW 8 3 0,1 Londen mist NW 1 -1 0 Helsinki zwaar bew. NO 4 2 0,2 Amsterdam licht bew. N 2 3 4 Brussel licht bew. W 3 2 2 Parijs onbewolkt windstil 1 0 Bordeaux mist windstil 6 0 Grenoble licht bew. NW 6 5 0 Nice onbewolkt NW 3 9 0 Warschau geheel bew. WZW 4 3 0,3 Berlijn zwaar bew. W 9 4 3 Frankfort zwaar bew. W 5 2 1 München licht bew. WNW 4 1 2 Zürich zwaar bew. NW 2 1 0,1 Genève onbewolkt NO 4 3 0 Locarno onbewolkt ZZW 1 1 0 Wenen licht bew. NW 3 3 0,1 Innsbruck regen windstil 2 0,3 Rome zwaar bew. NO 5 11 0 Neerslag laatste 24 uur. 0^OOCOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCXDOCOOCbDOOOGOGOrtOOOOOOOOOOOOOC.< VRIJ KOUD j Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan- 0 dagavond tot Dinsdagavond, opge- g maakt om 10 uur: 3 Vannacht weinig bewolking, weinig 8 wind, hier en daar mist en plaatselijk 1 lichte vorst. Morgen overdag toene- 8 mende bewolking, overwegend droog g en vrij koud. Zwakke tot matige Zuid- 8 Westelijke wind. 16 November 8 Zon op 8.00 uur, onder 16.49 uur. Maan op 23.16 uur, onder 13.12 uur. Maanstanden 17 Nov. 10.32 uur: Laatste kwartier 8 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 November 8 Hoog water: 6.46 en 19.09 uur. 8 Laag water: 2.21 en 14.42 uur. O Dinsdag 16 November 8 Hoog water: 7.39 en 20.03 uur. 8 Laag water: 3.08 en 15.36 uur. 0<XDOOOOOOOOOOCCOX»OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXX3C»OOOOOOOc8

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1