Verdediging spitst zich toe de zelfmoordtheorie op IMPLEX «iets D. C. Prins na tien maanden arrest in Nederland terug Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER De zaak tegen de Berkelse arts Tumor-these naar het tweede plan De radio geeft Dinsdag ïsp<të Beroepsleugenaardie onder hem diendebracht hem aan ié Uet zo DAMAST VJ MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 2 Zeven gewonden bij autobotsing „Mulberry Hill" wees hulp van sleper af (Van een verslaggever) De grijze lijkschouwer dr. Hulst, wie Zaterdagmorgen door de verdediging van de Berkelse arts de bekentenis ontwrongen werd, dat slechts eén klein gedeelte san de hersenmassa der doktersvrouw hij de sectie onderzocht werd, heeft zich nog diezelfde ochtend kunnen revancheren. Dat was bij het verhoor van een andere getuige-deskundige, de psychiater dr. E. Q. H. Hoelen, aan wie door de verdediger gevraagd werd, of dr. Hulst de hersenen van mevrouw O. ook niet microscopisch had moeten onderzoeken. „Als men tumoren vermoedt, is dit inderdaad de aangewezen methode", ant woordde dr. Hoelen. Maar dr. Hulst, zelf ter verantwoording geroepen, deelde mee dat zo'n onderzoek practisch onuitvoerbaar is. „Wij zouden dan de hele hersenmassa in plakjes van 1/50.000 millimeter moeten snijden en ze stuk voor stuk onder het microscoop bekijken", verklaarde hij, „en daar zouden jaren mee gemoeid zijn". De president: „Ik vraag er acte van, dat men zo'n onderzoek redelijkerwijs niet kan eisen". Mr. Huygens: „Maar dan is er dus ook geen kans microscopische hersenge- zwellen te ontdekken - en daar vraag ik acte van". Een beetje nijdig antwoordde dr. Hulst: „Mijnheer de president, toen ik als doodsoorzaak cyaan in de lijkdelen geconstateerd had, was de kous voor mij af. Het al of niet bestaan van een hersentumor was toen niet belangrijk meer. Ik begrijp niet waarom de verdediger steeds maar weer op dat gezwel blijft hameren". President (onder grote hilariteit van het publiek): „Dat zal u dan wel blijken, als mr. Huygens zijn pleidooi houdt". en toen pure cyaankali het ene gram dat ik besteld had genomen hebben," zo betoogde hij. Dr. F. A. Nelemans arts en pharmacoloog uit Utrecht, bevestigde wat hij reeds tijdens de rechtbankzitting be'toogd had. De „proef van Bödeker", waarvoor de ver dachte volgens zijn zeggen de bewuste gram cyaankali besteld had, was naar dr. Nelemans' oordeel lastig en omslachtig, met geelbloedloogzout dat ongevaarlijk is was die proef veel eenvoudiger en zekerder uit te voeren. De verdachte zei, dat hij de cyaanproef veel nauwkeuriger vond. „Maar waarom bestelde u maar één gram?" vroeg de president. „Ik had maar weinig nodig en heb er verder niet bij gedacht." „Toch heeft uw apothekers-assistente u er opmerkzaam op gemaakt, dat zo'n klei ne bestelling een beetje gek was en toen hebt u er nog maar wat tabletten bij be steld, om de order „aan te kleden." Verdachte: „Dat idee van die tabletten ging van haar uit en om van het gezeur af te zijn, gaf ik toe." „Deskundige was vooringenomen" Mr Huygens viel de getuige Nelemans aan over het feit, dat deze in zijn rapport over de doodsoorzaak van mevrouw O. zijn boekje ver te buiten gegaan zou zijn. „U schrijft daarin, dat het vergif de dokters vrouw is „toegediend" en „ingegeven". Daarmee verwerpt u nie't alleen de moge lijkheid van zelfmoord, maar u matigt zich ook een oordeel aan over de schuldvraag", fulmineerde de verdediger. „Dr, Nelemans is misschien in een be paalde stemming geraakt, toen hij zijn rap port schreef" hielp de president. „Maar die had nooit in zijn rapport mo- ADVERTENTIE ylr* ZIJLSTR.56 Haarlem - Tel. 11828 HETELUCHTOMEKACHELS met carburator vanaf 299. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lithurgische kalend°r. 8.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 10.35 Amu sementsmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Metropole Orkest en solist. 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Kamermuziek. 15.15 Pla ten. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd, 17.45 Regerings- uitzending: Nederland en de wereld: De be tekenis van het Nederlandse rundvee stam boek voor de rundvee-fokkers. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen' 18.20 Sport- praatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en lithurgische kalender. 19.45 Gevarieerd pro gramma. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De ge wone man. 21.20 Omroep-orkest. 22.00 Uit het Boek der Boeken. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 Kan een haan een ei leggen? 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Fluit en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano, gitaar en bas. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Musette-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Kookpraatje. 14.15 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Piano-recital. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lich te muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Reportage. 18.35 Jazmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Koor concert. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Amusementsmuziek. 21.35 Mededelin gen. 21.40 Rhythmische muziek. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Byzantijns Koor. 22.55 Ik geloof, dat. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Filmprogramma. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journalistiek en weerbericht. 20.30 Voordracht; 20.45 Documentair programma over goede vormgeving. 21.15 Kleinigheden. 21.3521.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Filmmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Orgel. 16.15 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevarieerde mu ziek. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Knapenkoor. 19.50 Cau serie. 20.00 Lichte muziek. 20.30 Solisten en koor. 21.00 Omroep-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, zoéven verschenen en: Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). gen doorklinken. De getuige moest een objectief pharmaco'ogisch rapport uitbren gen, maar geen stemmingsstukje van een hulprechercheur", aldus mr. Huygens. „Er gens in zijn rapport las ik b.v. „De dokter O. gunde zijn vrouw nog niet eens een leuke hoed". Vindt u dat nog tot de phar macologic behoren, dr. Nelemans?" Getuige: ..De rechter-commissaris heeft mij als medicus ook vragen over de ver houding tussen de arts en zijn vrouw ge steld. De antwoorden heb ik in mijn rap port verwerkt." Mr. Huygen: „Dan bent u uw bevoegd heid daarmee verre te buiten gegaan." Waarmee het hof stilzwijgend accoord ging Daarna was de beurt aan dr. J. Zelden- rust, patholoog-anatoom bij het gerechte lijke laboratorium in Den Haag. Hij sloot zich aan bij de conclusies van dr. Hulst, prof. dr. Steenhauwer en dr. Nelemans en geloofd, net als dezen, dat de bevindingen bij de sectie wezen op een gewelddadige dood. „Wat die sectie betreft," zo begon mr. Huygens, „bent u niet van mening, dat die onder de gegeven omstandigheden tot on juiste conclusies heeft kunnen leiden?" Hij doelde daarmee op het reeds eerder vermelde Koninklijk Besluit van 1818, vol gens hetwelk bij een lijkschouwing ook de behandelende geneesheer van de over ledene tegenwoordig moet ziin wat, zoals men weet. bij de sectie op het lichaam van mevrouw O. niet het geval geweest is. Dr. Zeldenrust meende, dat de aanwezig heid van de huisarts weinig verschil ge maakt zou hebben. „Het ging hier immers slechts om het vaststellen van de doods oorzaak en die had volgens mij toch niet anders kunnen luiden." Het raadsel der tonicum-flesjes De volgende getuige' was prof. dr. W. Froentjes, directeur van het gerechtelijk laboratorium van het. ministerie van Justi tie, met wie de president uitvoerig d'e ver onderstelde gebeurtenissen op de fatale avond van 24 September doornam, om het tijdschema, dat voor de moordthese is op gesteld nog eens nauwkeurig te contro leren. Daarbij kwam ook het belastende feit ter sprake, dat het door prof. Froentjes in beslag genomen tonicum-flesje van me vrouw O. cyaan bevatte, terwijl een der gelijk flesje tonicum, op dezelfde wijze en uit dezelfde grondstoffen door O. bereid voor een andere patiënte, geen cyaan in hield. „Hoe verklaart u dit, verdachte", informeerde de president. O.: „Mogelijk heeft mijn vrouw zelf haar tonicum vergiftigd." President: „Maar prof. Froentjes heeft ook in de grote voorraadfles cyaansporen gevonden. Hoe rijmt dat met uw theorie?" „Misschien heeft mijn vrouw dat ook ge daan om haar zelfmoordpoging te verdoe zelen. Het zou dan lijken, alsof het vergif al bij de pharmaceutische industrie in de voorraadfles geraakt is." President: „Maar toch was het tonicum voor uw patiënte L., dat ook uit die voor raadfles kwam, geheel vrij van cyaan. Weet u daar ook een aannemelijke verklaring voor?" Hierop bleef de arts het antwoord schul dig. Wel lichtte hij uitvoerig toe, hoe zijn vrouw naar zijn mening tens'otte haar zelf moordplan volvoerd heeft. „Zij zal bemerkt hebben, dat het vergif .in het tonicum te veel verdund was om haar schade te doen Geknoei met een gram vergif Om een en ander te controleren werd mej. M., ex-apothekersassistente van de verdachte, nogmaals gehoord. Zij vertelde hoe zij, de dag na mevrouw O.'s overlijden, uit argwaan het flesje met het ene gram cyaankali-kristallen nagewogen had en toen geconstateerd had, dat de kristallen plaats gemaakt hadden voor een plasje vocht, dat precies een gram woog. Boven dien had zij gezien, dat de kurk doorboord was. „Dat heeft u dan niet goed gezien," in- terrumneerde de president, „want de kurk was niet geheel doorboord." En prof. Froentjes gooide er nog een schepje'boven op door te verklaren, dat cyaankali kristallen. zelfs als zij aan de lucht bloot gesteld zijn, nooit in zo korte tijd als een etmaal, in een vochtplasje veranderen kunnen. En iedereen begreep, wat hij daar mee zeggen wilde: aan dit flesje is opzette lijk vocht toegevoegd om het gewicht weer te doen kloppen en om zo de justitie op een dwaalspoor te brengen.... „Kan er niet wat vocht aan de balans of aan het weegpapiertje gekleefd hebben," vroeg de verdachte zijn ex-assistente. Maar deze verklaarde met grote nadlruk, dat alles kurkdroog was, toen zij de inhoud van het cyaanflesje nawoog. Schoonmoeder van arts vergaloppeert zich Bij het nagaan of mevrouw O. op de fatale avond, kort voor haar overlijden, de huiskamer ongemerkt had kunnen ver laten om vergif te gaan innemen, kwam het nog tot een incident, dat Oen moreel winstpunt voor de verdediging opleverde. O.'s schoonmoeder, mevrouw E.-V., ver klaarde namelijk desgevraagd, dat zij die avond na zessen de kamer niet meer ver laten had „Ook niet om O.'s kinderen naar bed te brengen," vroeg mr. Huygens haar. „Nee, dat kon ik die avond niet doen, omdat ik spit in miin rug had." Mr. Huygens: „Wie deed het dan." Mevrouw E.-V.: „De dienstbode". Mr. II.: „Dan vraag ik acte van dit ant woord, want in uw verklaring voor de rechter-commissaris hebt u gezegd, dat u de kinderen wel naar bed bracht en onge veer tien minuten wegbleef." Dit werd gecontroleerd en .iuist bevon den, met het gevolg dat de schoonmoeder een ernstige berisping van het hof kreeg. „Bedenk dat u onder ede staat", waar. schuwde de president haar met een drei gende wijsvinger. Tenslotte getuigde nog prof. dir. A. Gre venstuk. oud-hoogleeraar in de pharmaco logic, die het met de Engelse deskundige dr. Purchase eens was dat cyaan niet ogen blikkelijk vergiftigingsverschijnselen be hoeft te veroorzaken. Als er in de maag geen of zeer weinig maagzuur aanwezig is en ook geen andere zure vloeistoffen (b.v. uit genuttigde dranken e.d.) dan gaat het ingenomen cyaan maar zeer langzaam in blauwzuur over," zo doceerde hij. „Kan het in zo'n geval een uur duren, voor de cyaankali in de maag reageert?" vroeg mr. Huygens. „Dat is inderdaad mogelijk," zei de ge tuige. En mr. Huygens, die hiermee wilde aan tonen (aan de hand van het tijdschema der gebeurtenissen op de avond van mevrouw O.'s overlijden), dat zelfmoord niet uitge sloten geacht kan worden, knikte tevreden. Een andere getuige-deskundige, dr. Ne lemans, verklaarde echter later op d'e mid dag dat prof. Grevenstuk zijns inziens de plank missloeg. Cyaankali in de maag rea geert altijd onmiddellijk," stelde hij daar tegenover. Alweer een principieel verschil van me ning tussen twee deskundigen! Prof. Grevenstuk opperde voorts de mo gelijkheid, dat mevrouw O. „op een f geven moment herstellende was van blauw zuurvergiftiging". Hij geloofde dat zij zeker hersteld zou zijn als dr. O. haar niet (on geveer twintig minuten voor haar dood) een morfinespuitje had gegeven. Dit was volgens prof. G. stellig „met de beste be doelingen gebeurd, maar pharmacologisch zeer ongelukkig", want morfine verlamt het ademhalingscentrum in de hersenen en zo zou mevrouw O. de verstikkingsdood gestorven kunnen zijn. Ook deze conclusie paste alweer ge zien het tijdschema van de noodlottige avond in de zelfmoord-hypothese en zo scoorde de verdediging ten derde male De briefjeskwestie De zitting werd besloten met een discus sie tussen de president en mr. Huygens over de kwestie van de „zelfmoord'briefjes' omdat de verdediging voor de zitting van heden. Maandag, terzake twee grafologen als getuigen a décharge had laten dagvaar den. Tenslotte stelde de president voor, die kwestie te laten rusten, tenzij de verdachte zegt, zelf de briefjes geschreven te hebben. „Accoord," zeiden de verdedigers. ADVERTENTIE Als U wacht op de volmaakte bromfiets, dan is nu Uw tijd gekomen: De SIMPLEX-bromfiets met de beroemde SACHS-motor: Snel en... twge versnellingen Vanmorgen is op de vierde zittingsdag van het Haagse hof in de zaak tegen de Berkelse arts in de eerste plaats de al of niet toerekeningsvatbaarheid van de ver dachte ter sprake gekomen. Prof. dr. E. A. D. E. Carp, hoogleraar in de psychiatrie te Leiden, die in zijn psychiatrisch rapport aan de rechtbank destijds verklaard had, dat. O. verminderd toerekeningsvatbaar te achten was, maar die later in een aanvul lend rapport hierop ten dele terugkwam, werd als eerste getuige-deskundige over dit punt gehoord. Hij schetste O. als een abnormale per soonlijkheid met abnormale neigingen tot haat- en wrokgevoelens, die, overmand door haat, tot de ernstigste daden in staat is, maar de consequenties van die daden wèl kan overzien. President: „Daarom hebt. u dus in uw aanvullend rapport aan de "rechtbank ver klaard, dat O.'s ziekelijke stoornis in me dische zin wèl op verminderde toereke ningsvatbaarheid zou wijzen, maar niet in juridisch opzicht". Na lange discussies tussen de president, de getuide en de tweede psychiater, dr. E. O. H. Hoelen uit Wassenaar, bleek dat prof. Carp's conclusie aldus geïnterpreteerd moest worden: „De Berkelse arts heeft een psychopatische persoonlijkheid en is uit dien hoofde ook in juridische 2in wel iet wat verminderd toerekingsvatbaar." Prof. Carp was tot die conclusie gekomen naar aanleiding van zijn constatering, dat de arts enerzijds een koud en ongevoelig mens, anderzijds echter zeer kwetsbaar en over gevoelig is een gespleten persoonlijk heid. Hij draagt haatgevoelens zonder dat de buitenwereld er iets vain merkt en die zo sterk zijn. dat zij stellig als ziekelijke geestesstoornissen kunnen worden aange merkt. Voordien had het hof een tweede getui ge, de particulier detective H. H. Bouwma uit Rotterdam gehoord, die zei dat hij direct na het overlijden van mevrouw O. op eigen initiatief „uit pure belangstelling" een on derzoek had ingesteld in Berkel en omge ving en daarbij ook gesproken had met de apothekersassistente van O., mej. M. Deze had hem bij die gelegenheid verteld, dat de dokter haar gezegd had' een hekel te hebben aan zijn beroep en alleen de prak tijk aan te houden om wille van de kinde ren. Mej. M. had voorts aan getuige Bouwma Lichten gingen uit Bij een autobotsing in Willemsdorp zijn Zondagavond zeven personen gewond. Een Belgische personenauto mét vijf inzit tenden, die op weg was van Antwerpen naar Dordrecht moest plotseling stoppen, omdat door een defect aan de electrische installatie de koplampen en de achterlich ten doofden. Een auto met vier Rotterdam mers botste in volle vaart tégen de achter kant van de stilstaande Belgische wagen. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Vier van de vijf Belgen en drie van de vier Rotterdammers werden gewond en zijn naar een ziekenhuis in Dordrecht overge bracht. LONDEN (Reuter). Het 7.121 ton me tende Britsche vrachtschip Mulberry Hill, dat vier dagen op de Atlantische Oceaan ronddobberde zonder olie, heeft Zondag radiografisch aan Lloyds meegedeeld, dat het dacht onder eigen stoom de haven te kunnen bereiken. De bemanning bouwde twee .machines voor oliegebruik om voor kolenverbruik. De kapitein heeft geen gebruik van de diensten van de Rr/erdamse sleepboot „Zwarte Zee", die van meer dan duizend mijlen ver hulp kwam verlenen, willen ma ken. De „Mulberry" bevond zich Zondagmor gen op een afstand van 450 mijlen van St. Vincent op de Kaap Verdische eilanden. gezegd: „Als de dokter zijn vrouw niet ver giftigd heeft moet het zelfmoord geweest zijn." De apothekers-assistente, die in de ge tuigenbank zat, liet merken dat zij het met deze verklaring niet eens was. Procureur-generaal tot getuige Bouwma: „Bent u eigenlijk opsporingsambtenaar?" Getuige: „Dat ben ik niet". Procureur: „Dan zie ik ook niet in hoe uw verklaringen verder van enig nut kun nen zijn". (De zitting duurt voort.) Een van de 35 a 40 Nederlandse gevan genen in Indonesië, die door het openbaar ministerie te Djakarta is vrijgelaten, de Amersfoortse gymnastiekleraar D. C. Prins, is Zaterdagmiddag in gezelschap van zijn vrouw en zijn zoontje op Schiphol aange komen. In hetzelfde KLM-toestel was mr. W. F. L. graaf Van Bylandt, Hoge Commissaris in Indonesië, in Djakarta ingestapt. Hij had samengereisd met de heer Prins, maar was in Rome uitgestapt, omdat hij alvorens naar Nederland voor besprekingen met de regering terug te keren enige vacantie neemt. „Ik wil wel iets vertellen," zo zei de heer Prins, „maar ik heb met de Hoge Commissaris in het vliegtuig nadrukkelijk afgesproken, dat ik in het belang van de mensen, die nu nog in Indonesië vast zitten, geen mededelingen over mishandelingen zal doen." „We waren ongeveer met 40 man," zei hij. „Gasten van de president. Eten, drin ken en slaag kregen we cadeau. Het waren onze kleine bruine broertjes van de politie, die dat deden. Deze jongens zijn tot alles in staat." De heer Prins zeide voorts binnenkort contact te zullen zoeken met de juridische afdeling van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag om rapport over zijn bevindingen uit te brengen. Hij had circa 10 maanden gevangen gezeten, nadat hij in Djakarta plotseling was gearresteerd. Acht jaar geleden ging hij met de Zeven- December-divisie als tijdelijk eerste luite nant naar Indonesië toe. In die tijd diende iemand, wiens naam de laatste tijd her haaldelijk als belangrijkste getuige in de zaken Schmidt en Jungschlager wordt ge noemd, als burger onder hem in het leger, de Ambonnees Tomasoa. Drie jaar geleden, toen de heer Prins dus geen militair meer was, accepteerde hij de functie van gym nastiekleraar aan een school van de Neder landse Carpentier Alting Stichting in Dja karta. Na zijn arrestatie, zo vertelde hij, had deze stichting zijn salaris doorbetaald aan zijn vrouw en haar waar zij kon mo reel gesteund en daadwerkelijk geholpen. De eerste twee maanden had hij met 16 man gevangen gezeten in een ruimte van 4 bij 5 meter in een oud huis te Bandoeng, dat bij het politiebureau aldaar hoorde. Hij deelde mede in die tijd vrijwel niet gelucht te zijn. Na twee maanden was hij overge plaatst naar Bogor en kwam daar onder toezicht van de Mobiele Brigade. „Daar was ik blijkbaar staatsvijand nummero één," zei hij. „We zaten er cellu lair. In totaal ben ik 5 a 6 maal in de zon geweest. Dat was in Mei geloof ik, toen ze mij af en toe een gesprek van 5 minuten met mijn vrouw gunden. Dat geschiedde onder strenge bewaking met politiemannen met stenguns en zo er bij en met secreta ressen naast me, die stenografisch noteer den wat ik tegen mijn vrouw zei." De laatste zes maanden had hij gevangen ge zeten in Djakarta, een gevangenschap, die hij op Schiphol „vrij dragelijk" noemde. Overdag liet men de gevangenen bij elkaar Alleen 's avonds na acht uur moest ieder terug naar zijn cel. De heer Prins zei niet te kunnen zeggen waarom hij feitelijk gearresteerd was. Wel v/as hij enkele malen verhoord en daarbij van verschillende feiten beschuldigd. Hij nam aan gearresteerd te zijn als ge volg van bezwarende verklaringen, die de Ambonnees Tomasoa over hem zou hebben afgelegd. „Ik heb die man echter in geen jaren meer gezien," zei hij, „nadat wij uit het leger waren. Hij is een beroepsleuge naar, die meen ik zélf destijds is opgepakt en mishandeld. Toen is hij doorgeslagen Overigens geloof ik, dat hij mijn naam ge rioemd heeft in de veronderstelling, dat ik toch allang in Nederland was en er geen nadeel van zou kunnen ondervinden. Hij heeft nooit iets tegen me gehad. Maar wat hij me in de schoenen schuift over een op dracht die ik hem zou hebben gegeven om kaarten te maken van TNI-posten in Ban doeng is klinkklare onzin. Er is geen woord van waar." Gulden vlies. Een Britse firma gaat een. nieuw soort veiligheidsglas vervaar digen, waarin zich als geleider een dun goudlaagje bevindt. Dit gouden „vlies" is doorzichtig en wanneer het wordt gebruikt voor de cockpitruit van een vliegtuig, heeft men een lager voltage voor het ontdooien van ijsafzetting no dig dan bij materiaal dat tot dusverre werd gebruikt. Het gouden vliesje is minder dan een millioenste van een inch dik. Hoop. Een Italiaanse delegatie is uit Rome naar Joegoslavië vertrokken om te on derhandelen over een regeling van han gende financiële vraagstukken tussen de twee landen. De leider van de dele gatie had de hoop uitgesproken, dat overeenstemming over financiële kwes ties de weg zou effenen voor belang rijkere besprekingen tussen Italië en Joegoslavië. Productie. Volgens een naar West-Berlijn gevluchte vooraanstaande functionaris van de Junkers-vliegtuigfabriek in. Dessau, zou in Oost-Duitsland reeds in het voorjaar de productie van vlieg tuigen beginnen. Een groep onder lei ding van de vroegere chef-constructeur van Junkers, professor Bade, en de voormalige leider van het Duitse proef station voor de luchtvaart, professor Bock, zou Op het ogenblik in Pirna (Saksen) werken aan productieplan nen. Neutraal. De Turkse premier, Adnan Men- deres, heeft tegenover eén parlemen taire delegatie van India verklaard, dat Turkije er van overtuigd is, dat het niet neutraal kan blijven tussen de tegen over elkaar staande wereldkampen. „Om de vrede te handhaven moet men op de oorlog zijn voorbereid", zo zeide hij, er aan toevoegend, dat Turkije slechts verdediging beoogt „evenals zijn partners". Vriendschap tussen India en Turkije, zo zeide hij, is van essentieel belang. Armzalig. Het politieke bureau van de Franse communistische partij heeft de staf van het partijblad „l'Humanité" beschuldigd van „saai, monotoon ge schrijf". „Onze journalistieke taal is: verschrikkelijk armzalig", aldus de partijsecretaris, Etienne Fajon, in een rapport van het politieke bureau, dat is aangeboden aan het centrale comité der partij en dat is afgedrukt in „L'Humanité". Keus. De Arabische prins en millionnair Ezzat Jaffar, hoofd van het kabinet van de heerser van het olierijk Koeweit, heeft te Cairo verklaard, dat hij niet van plan is met Narriman, de ex-vrouw van ex-koning Faroek, te trouwen. Hij zeide zich te zijner tijd. zelf een vrouw te zullen kiezen. Ik zal haar paleizen geven en de beste juwelen, kleren en parfums van de wereld. Ik zal haar toestaan haar eigen auto te besturen, maar ik wil geen moeilijkheden kopen, aldus sjeik Jaffar, die er aan toevoeg de, dat de huidige man van Narriman nooit met een scheiding zou instemmen. Anti-clericaal. Bij de opening van een Rijks normaalschool te Tongeren in Belgisch Limburg hebben Rooms-Katholieke stu denten de socialistische minister van onderwijs, Collard, en de liberale mi nister van Publieke Werken, Van Glab- beke, uitgejouwd en met eieren, aard appelen en bieten bekogeld. Op een bijeenkomst te Brussel hebben 25.000 katholieke leerkrachten besloten op 24 November in geheel België voor één dag te staken uit protest tegen hét „anti-clericale schoolbeleid van de re gering". De socialistisch-liberale re gering zou hen van „godsdienstige en politieke vrijheid" en gelijke rechten met niet-katholieke leerkrachten be roven. Gedagvaard. De commissie voor controle op de financiën van de Japanse rijks dag heeft besloten eerste-minister Jos- jida te dagvaarden op 25 November te getuigen over het Japanse scheeps- bouwschandaal. Indien Josjióa géén ge hoor geeft aan de dagvaarding, is hij Strafbaar. Voor de premier zijn over zeese reis begon had hij geweigerd op een dergelijke dagvaarding te ver schijnen. De Japanse oppositiepartijen hebben de meerderheid in de commis sie. Ontploffing. In een mijn nabij Farmington in West-Virginia heeft zich een krach tige ontploffing voorgedaan. Een mijn werker kwam om het leven. Vijftien man zijn ingesloten. Men heeft weinig hoop. dat zij het leven er af zullen brengen. 51. Op een wenk van de barones grepen twee stoere matrozen Panda en de buik spreker stevig vast. „Verwijder die twee individuen onmiddellijk van mijn jacht", zei de barones streng. „Zij hebben mijn ere-gast, de admiraal beledigd!" „Maar barones!", riep Panda, „hij is geen admi raal, hij is portier van Frik. Foppes' Varié té Salon! En die dunne daar is een slan genmens, die „Zwijg!", bulderde de por tier, die zijn rol goed speelde, „ik wil deze beledigingen niet langer aanhoren. Het is, dat ik als admiraal te hoog sta, anders zou ik jullie een watjekou verkopen!" „Laat hem maar praten", fluisterde Eric Echo Panda in het oor, „ik zal ze wel even ontmaskerenmet een buiksprekers kunstje". Hij liet zijn adamsappel dansen en... op hetzelfde moment hoorde de ba rones haar eigen stem zeggen: „Jullie heb ben gelijk, hij is geen admiraal! En zijn magere metgezel is ook een bedrieger!" Het is moeilijk te zeggen, wie meer ver baasd waren, de twee schurken, of de ba rones zelf. En toen gebeurde precies, wat de slimme buikspreker had verwacht. Den kend, dat hun spelletje verloren was, gin gen de. twee boeven er als de wind van door. „VrouwenBAH!", gromde de portier bitter, terwijl hij de trap naar het dek op stormde, „je weet nooit, wat je aan ze hebt!" SPREKEND OVER DAMAST, hebben de meesten van ons de neiging daarbij te denken aan linnen, waarin glanzende figuren op een matte achtergrond gewe ven zijn. Toch heeft damast met de textiel soort als zodanig niets uitstaande, want de vraag of iets al dan niet tot het damast moet worden gerekend, wordt uitsluitend en alleen door het ingeweven patroon be paald. Damast kan dus inderdaad van lin nen vervaardigd worden, maar evengoed van katoen, wol, halflinnen, zijde, kunstvezel of combinaties daarvan. De naam „damast" iS welis waar afgeleid van de naam van de stad Damascus in Syrië, maar dit wil geenszins zeggen dat die weefsels oorspronkelijk Uit deze stad afkomstig waren. Damascus had in de middeleeuwen een grote naam door de versierde wapens, welke aldaar werden vervaardigd. Een damascener kling gold eeuwenlang als het beste wat er op dit gebied te verkrijgen was. Het versieren der wapens geschiedde in Damascus op een zeer bijzondere wijze. In het metaal werden groeven aangebracht, waarin een anderkleurig metaal werd gespoten. Na het afkoelen werd alles tezamen mooi ge polijst, waardoor men in het oorspronke lijke metaal een onvergankelijk patroon verkreeg, dat één geheel vormde met het oorspronkelijke metaal en dat zó glad aan voelde, dat de ingespoten tekening niet afzonderlijk kon worden afgetast. Een gedamasseerde stof is dus een weef sel dat met het ingeweven patroon één on deelbaar geheel vormt en glad aanvoelt. Bovendien behoort het patroon gebogen lijnen te vertonen, want geometrische fi guren en rechthoekige patronen worden niet tot het damast gerekend. Deze gebo gen lijnen maken in de eerste plaats een speciale weeftechniek noodzakelijk, maar verklaren tevens nog wat uitdrukkelijker de naam damast omdat ook hierin een ver wijzing ligt naar de versierde stalen wa penen, waarin het ingesmolten metaal.im- mers ook die vloeiende lijnen vertoonde. De eerste weefsels van da mast die wij in de inventa rissen van de 15de eeuw tegen komen, spreken dan ook van linnen „a l'oèuvre de Da- mas", hetgeen we zouden kunnen vertalen met: linnen dat op z'n damascéens be werkt is". Zou ér sprake zijn geweest van weefsels uit Damascus, of van nabootsingen daarvan, dan zou dit onge twijfeld op een andere manier tot uitdruk king zijn gebracht. Het typische effect van de damastpatro nen, die op een andere wijze het licht weerkaatsen dan de ondergrond, wordt be reikt door een zodanige weefbinding, dat de ondergrond bijvoorbeeld hoofdzakelijk gevormd wordt door de kettingdraden, ter wijl in de figuren in hoofdzaak de inslag draden zich vertonen. Bij een bepaalde lichtinval vertonen zij zich dan als glan zende figuren op een matte achtergrond, waardoor het weefsel een zeer aparte be koring krijgt. Dit is een mooie gelegenheid om ook eens iets te zeggen van heel bijzondere tafel lakens uit vroeger tijden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2