Felison heropende opgefriste expositiezaal Veren igi n Professor J. F. ten Doesschate Hoogovenprofessor" - wordt vijftig Agenda voor Velsen Havenberichten uit de IJmond AB DE JONG Velsen gaat kunstopdrachten financieren Wijk aan Zee <^Brieven aan de redactie MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 DEM-dames leden kleine Nederlaag tegen HIG .AMSTERDAMSE JOFFER" TE GAST Eigendom te vroeg in bezit genomen Acht wedstrijden in het Gymnasium Tegen het Schuman-plan met Regenboog en Zatopec Bridgeclub „Driehuis" sloot spannende ronde af De Zaankanters concerteerden in Castricum Chica van Stad en Lande „beste hond 1954" St. Pancratius speelde spannend stuk slecht Schietvereniging „Ons Genoegen „Tavenu" in het goud Nachtvoorstelling in Luxor ALLEEN JUFFROUW ENSERING, zijn secretaresse, kan het stenografie- „systeem-Ten Doesschate" af en toe begrijpen, voor de rest van de Hoogovens is dit een duister spijkerschrift dat in nette haaltjes aan het papier wordt toever trouwd, maar verder geen redelijke betekenis kan hebben. Het spijkerschrift heeft een bepaalde vermaardheid gekregen, net als de spreekwoordelijke zuinig heid van de professor of de eeuwige pijp van meneer Bentz van den Berg, de andere directeur. Die zuinigheid is hem ingeschapen en wellicht daarom heeft hij de economie gekozen als de ladder, waarlangs hij opklom tot een van de hoogste en tevens de drukste posten in het industriële leven van Nederland een hoogleraar aan de Economische Hogeschool, die de plaats van de heer Floltrop als directeur der K.N.H.S. innam. Omdat de heer Holtrop als directeur tan de Nederlandse Bank werd benoemd en de openvallende functie weer een econoom van node had. Omdat meneer Holtrop de jonge professor kénde uit studiekring van jonge economen. Er zijn sindsdien negen jaar verstreken en „dé professor" is ingeburgerd' bij de Hoogovens. De wethouders van vele ge meenten, die hun gas uit IJmuiden betrek ken kennen hem als de „gasdirecteur" van Hoogovens, omdat eigenlijk vanzelf deze belangrijke taak van het bedrijf in zijn portefeuille terécht kwam en een typiste kent hem als een lange, vriendelijke man, die haar eens verweet drie in plaats van twee velletjes doorslagpapier in de machine te gebruiken. Of de man, die af en toe eens het licht uitdraait, als het heus licht genoeg is. Want professor Ten Doesschate is faii- kant tegen verspilling. DE GASDIRECTEUR van Hoogovens heeft een instelling nodig, die hem in staat stelt op de stoel van de consument te gaan zitten. Want hij regelt mee het wel en wee der gastarieven, hij bedisselt mee over d'e gasléveranties in strenge winters, als alle huismoeders plotseling de gaskachels wijd'- open zetten en alle scholen op Maandag morgen de gasojaars voluit opendraaien. De gasdirecteur laat al per jaar meer dan honderd millioen kubieke meter gas het bedrijf uitgaan, naar Alkmaar en Bever wijk, naar Velsen en straks ook naar Am sterdam. En als de zaak dan spaak dreigt te lopen, omdat al die huisvrouwen en al die scholen tegelijk hun gas willen hebben, terwijl de kooksovenbatterijen niet van elastiek zijn, moet hij proberen uit te dok teren hoe de kool van de Hoogovens en de geit van de gemeenten zonder elkaar op te eten aan dte overkant komen. Ze zijn er inmiddels al haast, want prof. Ten Doesschate heeft in de zeven jaar, dat hij „in gas deed" een nieuw element in de gasprijs ingevoerd: een egale, horizontale prijs, zowel voor producenlt als consument het beste.Wat op een gegeven moment meer aan brandstof nodig is, omdat het koud is geworden, stoken de gemeenten zelf bij met behulp van hun propaanwaterstof- apparatuur. En dan zegt de professor midden in zijn verhaal en zijn tekeningetje van een gra fiek over het gas en deszelfs lang niet malse problemen: „Gas is eigenlijk een sterk veredelde brandstof, die niet geschikt is voor minder edele doeleinden". Dat is een standipunt, waarvan in het begin van de Hoogoven-gasleveranitie de heer Kessler vast en zeker hevig geschrokken zou zijn, want in die begindagen moest het gas de deur uit als onbruikbare afvalstof, waar men soms geen blijf mee wist en het dan maar liet ontsnappen. Gas, beheerschap over de Jaarbeurs, ver schillende commissariaten, het bestuur over het Economisch Instituut van de Amster damse Universiteit, het voorzitterschao van de Nederlandse organisatie voor de Inter nationale Kamer van Koophandel, het bui tengewoon lidmaatschap van de Tarief commissie. het vréét tijd. Maar niette min kan deze man naar waarheid antwoor- MAANDAG 15 NOVEMBER IJMUIDEN: Alg. Ned. Metaal Bedrijfsbond, 20 uur, Rex Theater, feestavond met cabaret en huldiging. Thalia, 20 uur, „De man met de wassen beelden." C.N.V., 19.30 uur, Patronaatsgebouw, propaganda-avond m.m.v. v. Chr. Toneel groep „Zonnewende". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 üur. SANTPOORT: V.A.R.A., afdeling Bloemendaal-Sant- poort, 20 uur, „De Weijman", viering 25- jarig bestaan. VÉLSEN-NOORD: Commissie Ontspanning Bejaarden, 20 u., Sint Jozefhuis, Banjaertstraat, ontspan ningsavond. VELSEN: „Felison", 1417 uur, expositiezaal Hei destraat, expositie van werken van de schilderes B. WestendorpOsieck. DINSDAG 16 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Tot de laatste kogel." „Commissie Ontspanning Bejaarden", 20 uur, kleine zaal Thalia, ontspanning - avond. VELSEN: „Felison", 1417 uur, als Maandag. den op de vraag, of er liefhebberijen in zulk een gevuld leven mogelijk zijn: „Ja, mijn wérk en mijn gezin". Dat is de andere kant van professor Ten Doesschate. De kant van de Arnoldlaan in Bloemendaal, waar de Austin elke avond met een juichkreet begroet wordt. Waar hij een huis vol sfeer om zich heen heeft weten op te trekken en waar een paar goede schilderijen zijn intense belangstel ling voor de beeldende kunst aanduiden. Geen moderne schilderijen, maar een rus tig doek van Lénin „La Grande Mêre". Waar ergens een filmscherm opgerold' klaar ligt om te worden opgesteld voor een fami lie-filmavond. En waar in de kast een zil veren lauwertak hangt. Daar is hij wel een beetje trots op, want dat schitterende kleinood is verworven door een professor- Hoogovendirecteur, die nog nooit een pistool had vastgehouden, maar die op Politiesehietwed'strijdten direct de roos trof en even de tweede prijs bijeenschoot. Dat heeft echter niet tot een kast vol tropheeën geleid, want de dokter zei, dat zijne hoog geleerde er mee uit moest scheiden, anders kon het wel eens op doofheid uitlopen. Hij hiéld op, even direct als met roken op die Oudejaarsavond nu twee jaar terug, toen hij een laatste excellente sigaar op stak en zich voornam dat voortaan maar te laten. Het plezierige in deze professor is, dat hij eerlijk toegeeft, dat het een duivelse hoop moeite heeft gekost. Het plezierige in hem is verder, dat al die raadjes, waaruit het Hoogovenmecha nisme is opgebouwd, zijn belangstelling zijn blijven houden. De Hoogovens als geheel fascineren hem altijd weer, de mens, die er werkt wellicht nog meer. Het initiatief van de heer C. F. van Dam. de propagandachef, die de beeldende kunst in de fabriek en nu ook in de kantoorloka len bracht, kreeg van meet af aan zijn enthousiaste instemming en elke poging Bijna tien jaar geleden zagen ze hem voor het eerst op het Hoogovenhoofd kantoor: de professor. Professor dr. J. F. ten Doesschate, die meneer Holtrop in de directiestaf kwam opvolgen. Het was in de nazomer van het vreemde jaar 1945 temidden van een koortsach tige wederopbouw aan de Staalhoven, de ertsopslagplaatsen en de kooksoven batterijen. De betonmolens kreunden hun opwekkend lawaai over het hele terrein en de geesten werden weer vaardig over een industrie, die onder een verwoestende oorlog was doorge kropen. Toen kwam de professor. Vacantie was er die zomer niet op over geschoten. De eerste dag met een wei nig vrije tijd werd de 21e November in het schemerige najaar, zijn 41e ver jaardag. De man, die hoogleraar in de bedrijfshuishoudkunde aan de Neder landse economische Hogeschool te Rot terdam was, vond zich op zijn 41e terug als directeur van een der machtigste en wellicht de meest imponerende in dustrie van Nederland. Het bedrijf zag hem als „de professor" en wie hem van nabij kenden wisten, dat zijn hoog leraarschap bepaald niet geleid had tot een statische studie van de economie en de bedrijfshuishoudkunde, maar veel eerder tot een levendige interesse voor hetgeen deze economie het zich oprichtende Nederland bracht en bren gen zou. Professor Ten Doesschate werd dus de directeur, die de financiële en adminis tratieve sector van de stalen gigant aan het Noordzeekanaal beheren zou. Zondag, de 21e November viert hij zijd 50e verjaardag na negen jaar Hoogovens de felste jaren wellicht uit de histo rie van de KNHS, wanneer men de stormen van de dertiger crisisjaren even niet meetelt. Wij zijn deze jonge direc teur van een groots bedrijf gaan op zoeken in zijn huis aan de Arnoldlaan te Bloemendaal en na een openhartig gesprek ontstond bijgaand geschreven portret van de jarige, die tot de jongste „captains of industry" gerekend mag worden van het na-oorlogse Nederland. In een matig gespeelde wedstrijd ver loor het dameselftal van DEM van HIC uit Amsterdam. Reeds van het begin af bleek dat de dames van HIC technisch veel beter waren. Onmiddellijk, na het begin ontwikkelde HIC sneliJ' aanvallen op het DEM-doel, waar het gemis van de spil wegens ziekte, erg gevoeld werd. Er ontstonden verschil lende misverstanden, doch HIC maakte in het begin hiervan nog geen gebruik. DEM ontworstelde zich aan déze greep en opende eveneens een serie aanvallen op het HlCrdoel, doch lang treuzelen en zeer slecht schieten leverden geen resul taten op. HIC gooide het spel nu geheel open en uit een Van deze aanvallen, die in een hoog tempo werd uitgevoerd miste de rechtsback van DEM de bal en de binnenspeelster van HIC maakte hiervan gebruik. DEM reageerde fel. Met een aanvallend DEM brak'de rust aan. Na de rust was het alles DEM wat de klok sloeg. De rechtervleugel werd goed in het spet betrokken, maar hoe men ook zwoegde, doelpunten bleven uit. Het derde dames elftal moest in haar wedstrijd'tegen Hermes 3 met een gelijk spel (driedrie) genoegen nemen. Goed ingepakt tegen de vinnige winterkoude vaart Alfred Urness, een 44-jarige vrijgezel uit Devil's Tower, Wyoming, in de V.S. de Missouri-rivier af op weg naar Florida. Twee jaar geleden begon hij zijn tocht. om in de sociale sector van dit reuzen bedrijf positieve elementen aan te bren gen en uit te bouwen, zal eenzelfde reactie ontvangen. Zo goed als elke poging, om nutteloos iets, wat dan ook, te verspillen, hem tegen zich krijgt. En.o, ja: er is nog iemand, die het spijkerschrift kan ont cijferen: hijzelf. Want elke vacantie wordit vastgelegd in, dit kriebelende stenoschrift en daarna uitgewerkt in een logboek, dat, verlucht met eigen-genomen foto's de trots van de kinderen Ten Doesschate uitmaakt. J. F. Met enkele welgekozen woorden opende Zaterdagmiddag wethouder H. de Boer de tentoonstelling van werken van de schilderes mevrouw B. Westendorp-Osieck, de jongste der „Amsterdamse Joffers". De Velsense vereniging ter bevordering van Beeldende Kunsten „Felison" heropende hiermede haar expositiezaaltje aan de Heidestraat, dat een aanmerkelijke verandering ten goede heeft ondergaan bij de restauratie. In zijn welkomstwoord zei Felison's voorzitter, de heer L. J. Probst, het ge meentebestuur hiervoor dank. Felison is trons op deze ruimte, waarin het een ieder kan ontvangen. Het rekent zich tot een eer dat een van de Amsterdamse joffers de rij van komende exposities heeft willen openen. Met enkele woorden beschreef de heer Probst daarna de tijd waarin me vrouw Westendorp haar werk heeft aan gevangen. Zij is geboren in de tachtiger jaren, een tijd, waarin niet alleen de schilderkunst, maar ook de litteratuur op een hoog niveau stonden. Schrijvers als Lodewijk van Deyssel getuigden van een vernieuwende geest, welke in deze tijd bijna verloren is gegaan. De schilderkunst werd beheerst door het opkomende impressionisme, waar in naast een emotioneel ook een meer esthetisch beleven van de voorwerpen groeide, met alle excessen maar ook alle positieve resultaten van dien. Wethouder H. de Boer sprak daarna het openingswoord als een der velen, „die al leen de kunst bezien". De grote massa heeft haar verlangens dienaangevend en hij waardeerde het daarom dat in onze gemeente, die histo risch zo geheel anders is als een stad als Aan de Kennemerlaan Nadat de handelaar in sigaren en siga retten de heer B. aan de Kennemerlaan te IJmuiden indertijd van de gemeente Velsen aanzegging had gekregen de in een woonhuis gevestigde winkel te ontruimen, heeft hij een nieuwe zaak aan het Markt plein laten bouwen en deze enige dagen geleden betrokken. In het oude perceel bleven voorlopig nog enige voorraden, lei dingen en een wastafel achter. Maandag 8 November schreef de eigenares van het pand aan de Kennemerlaan, de in dezelfde branche werkzame weduwe Z., de heer B. aan, dat het pand op 9 November ont ruimd moest zijn. Déze opzegging was vol- géns de heer B. op te korte termijn; 30 No vember leek hem beter. De eigenaresse van het pand werd hiervan op de hoogte ge steld. De weduwe Z. heeft het slot echter in de late avond laten forceren om haar zaak aan de J. P. Coenstraat over te brengen in het pand aan de Kennemerlaan. De heer B. kwam er bij en werd bedreigd; er volgde een oploop van mensen en tenslotte moest de politie er bij komen om de zaak te sussen. Vrijdag volgde er een kort ge ding en de uitspraak hiervan was, dat de weduwe Z. het pand aan de Kennemerlaan weer moest ontruimen, met een dwangsom van f 100 per dag en de kosten van het geding diende te voldoen. Amsterdam, een poging gedaan wordt de kunst uit de vergetelheid te ontrukken, on danks het gebrek aan een stadskern, waar door het culturele leven zoveel gemakke lijker zou zijn op te bouwen. Beloning voor moeite Spreker ziet deze tentoonstelling als een beloning voor- het vele en moeilijke werk, door Felison verricht. Zich daarna af vragende wat de overheid voor de kunst kan doen in deze tijd, waarin de creatieve mogelijkheden veel groter zijn dan in de tijden van - weleer, toen niet ieder een nummer was in de grote maatschappij, kwam wethouder De Boer tot de conclusie dat de zorg voor de werkloze kunstenaar die der overheid moet zijn. Hii vond het dan ook prettig te kunnen meedelen dat de gemeente Velsen binnen kort een belangrijk bedrag beschikbaar zal stellen voor het verstrekken van opdrach ten op het gebied van beeldhouwwerk, schilderkunst en architectuur. Wij moeten met elkaar pogen de ver vlakking tegen te gaan door niet alleen economisch en zakelijk te denken doch ook aan een hoger doel van dit leven. Na mens het gemeentebestuur bracht hij dank aan Felison en aan mevrouw Westendorp- Osieck voor het samenstellen van de ex positie en sprak de wens uit dat de ten toonstelling zich mag verheugen in een grote belangstelling, ook van de zijde van de jeugd. GEVONDEN VOORWERPEN Op de Wijk aan Zeese politiepost zijn de volgende voorwerpen als gevonden aange geven: gehaakt kindermutsje, een paar he renhandschoenen en een notitieboekje. Zondag 14 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Poseidon van Rotter dam. Masyn N van Rotterdam. Ardennia van Gothenburg. Auriga van Kalmar. Aegam Sailor van Handred. Marianne van Svetoron. Helena van Demara. Lio van Kotka. Swift van Londen. Luise Leonhard van Narvik. Belgrano van Bremen. Manoeran van ha"- seille. Berkelstroom van Londen. Nether- land Coast van Newcastle. Margriet L van Londen. Eemstroom van Hull. Madjoe van Köping. Ariadne van Rotterdam. Bonaire van Plymouth. Vertrokken zijn: Betty Anne S. naar Bre men. Rijnstroom naar Londen. Ardeas naar Hamburg. Ponza naar Antwerpen. Willy n. Odessa Geny naar Antwerpen. Mentrr n. Bremen. Oswesti de Ange naar Keywest Sandewood naar Baden. Ansö n. 5 tockholm Reliable naar Odense. Marian naar Londen. Aruba naar Odense. Dorothea naar Le Havre. Rosa Fred naar Helsingborg. Rudolph naar Bremen. Alcetas naar Rotterdam. IJ mond-volleybal Dinsdag- en Woensdagavond worden voor de competitie van de afdeling IJmond der NeVoBo weer een aantal wedstrijden ge speeld in de 2e klasse heren én de le klasse dames. Bij de heren ontmoet SVIJ 1 Dins dagavond VCK 4, hetgeen winst voor de laatste oplevert. VGV 2 krijgt SVIJ 2 op bezoek om de punten binnen te garen. Ken- nemer 2 neemt het tegen VCK 5 op en zal nog moeten oppassen. VCK 3 sluit de avond tegen TVIJ met winst. De stand in de 2e klasse heren is mo menteel: V. G. V. 2 3 2 1 —5 V. C; K. 3 3 2 1 —5 V. C. K. 5 2 2 4 Sportbond 2 3 2 1 4 V. C. K. 4 1 1 2 S. V. IJ.. 1 3 1—22 Kennemers 2 3 1 2 2 T. V, IJ. 2 2 2 Waterloo 2 2 2 S. V. IJ. 2 2 2 Bij de dames zal DGS het wel redden te gen VSV 1. De strijd tussen Kennemers 2 en VGV kan in een gelijk spel eindigen, ter wijl Kennemers 1 haar positie tegen Wa terloo met succes gaat verdedigen, VCK 2 doet dit eveneens tegen VSV 1. De stand in de le klas dames is voors hands: Kennemers 1 3 3- 6 V. C. K. 2 4 3 1 6 D. G. S. 4 2—24 V. S. V. 1 3 12—4 Waterloo 4 112 3 V. G. V. 3—121 Kennemers 2 3 3 ,„De Metaal", een f.onderafdeling voor Koogovenpersoneel van de EVC heeft voor haar leden op Woensdag 17 November een filmavond belegd, die blijkens de convoca tie bedoeld is als wapen in de „strijdweek" tegen het Europese Schuman-plan. In het Thalia-theater wordt deze avond de Russische speelfilm „De Regenboog" ver toond en vooraf draait een documentaire over. Zatopec. .i- Zoals vorige week reeds verwacht werd, Ijeeft het de afgelopen wedstrijd van de competitie der bridgeclub „Driehuis" niet aan spanning ontbroken. De eindstand is nu Cin percenten) Afd. A. 1. Schaaperv. d. Vlugt 257.98. 2. Mevr. Need—Bosman 211.70 3. OomsKlinkenberg 202.18 4. BaartBais 186.95. 5. Mej. Stada Bink 186.90. 6. BornCleeren 186.71. 7. Echtpaar Poppe 177.09. Dit koppel degr. naar B. Afd. 8; 1. Geus Jr.—Valk 176.98, 2. Dms. V. Dok—Bruineberg 165.07. Deze koppels promoveren naar A. 3. Mevr. v. d. Vlugt Eekhout 162.70, 4. Echtpaar v. Rumpt 159.70 5. HilligeKuipers 157.13, 6. Dupker—Need 156.35. 7. Dms. OomsSlaats 151.59, 8. Le viet—Mevr. Berkhout 126.72. Dit koppel dêgr. naar C. Afd/C.' 1. Tol—Warmendam 239.48, 2. Dms. UNoordmanKlinkenberg 215.52. Deze koppels prom. naar B. 3. PenockHooger- duin 213.49. 4. Echtpaar Ouwerkerk 203.58. 5. Geus Sr,Mevr. v. Hoften 194.25. 6. Echt paar Jonker 189.43. 7. KrabWescher 189,15 8. Immingv. Gameren 145.33.' Woensdag wordt de tweede wedstrijd ge speeld in de duplicate-competitie. De in Castricum woonachtige zangliefheb bers hebben Zaterdag in hotel De Harmonie hun hart kunnen ophalen aan zang van het kleinmannenkoor De Zaankanters. Zelden zal er een dirigent gevonden worden als de heer J. Sicking, de man. die sinds 26 jaar dit koor leidt en in die tijd in staat is geweest het ensemble op hoog peil te brengen. Dit hisok direct al bij het eerste nummer dat men zong: Le Rossignol van Grebry. De nuancering was bepaald, de leiding strak, hetgeen eveneens het geval was in Nunc Dimitti. Van de dirigent zelf. Van geheel ander karakter was het bekende Deep River, doch het werd daarom niet minder goed ge zongen. Al met. al was het een hoogstaand pro gramma, al zal het de dirigent ongetwijfeld verheugen wanneer hij zijn koor een „ver jonging" kan laten ondergaan. Hetgeen evenwél een wens van meer dirigenten zal zijn. De langharige teef Chica van Stad en Lande, toebehorende aan jonkheer G. J. Stooo. uit Alphen aan de Rijn, is winnares "eworden van de apporteerwedstrijd van de Knninkliike Nederlandse Jagers Vereniging. Dezp wedstrijd vond het afgelopen weekend in de Castricumse duinen plaats. Chica kwam door haar zege in hét bezit van de door de Vereniging Langhaar uitgeloofde zib'eren wisselnrijs. De teef Muffin, een Labrador Retriever, werd tweede. Zij is eigendom van dr. S. Posthuma uit Aerdenhout. Rona, een lang harige teef van d^ heer R. Maks, uit Bloe- mpnrjaal. wénd derde. De ..kanspaarden" TiRfv pn "Lidia's Bertha, kwamen niet aan hodTuffy werd vijfde en Lidia's Bertha '"pi'd niet geplaatst. Zij nog vermeld, dat Chica tevens de plaquette, uitgeloofd door de Raad van Beheer voor de beste hond, in de wacht sleepte" r De Castricumse Katholieke gemengde toneelvereniging St. Pancratius heeft het aangedurfd het politiespel in drie bedrijven van Willy Corsari „Het mysterie van de vrouw die terugkeerde" voor het voetlicht te brengen. Dit gebeurde Zaterdag voor de eerste keer in zaal Roozendaal voor een handjevol publiek. Zij, die echter thuis ble ven, behoeven daar geen spijt van te heb ben, want de tonelisten zijn er niet in ge slaagd het gegeven, dat ongetwijfeld de toe schouwer een spannend avond waarborgt, op aannemelijke wijze op de planken te zet ten. De rolkennis was niet bepaald best en over het algemeen was er sprake van een matheid tijdens het spelen alsof de dames en heren van St. Pancratius het toneel opgelo pen waren met de gedachte: „laten we het maar proberen". Dit is des te betreurens waardiger, daar St. Pancratius ons inziens wèl in staat is het politiespel van Willy Cor sari op goede wijze te brengen, daar men er ontegenzeggelijk de krachten voor heeft. Wanneer de tonelisten onder strenge regie voor de tweede en laatste uitvoering op Zondag 21 November in hotel Borst deze week hard repeteren, bestaat er alle kans dat de slechte indruk van Zaterdagavond volledig weggewerkt wordt. De Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoegen" heeft een onderlinge wedstrijd gehouden, die als volgt eindigde: 1. J. de Boer 49 pnt.; 2. S. Ypma 48 pnt.; 3. B. Dob ber 47 pnt.; 4. L. Rurge 47 pnt.; 5. H. Schel vis 47 pnt. De Heemskerkse toneelvereniging „Tavenu" herdenkt dezer dagen haar vijftigjarig be staan en ter gelegenheid hiervan zal op Zaterdag 20 November in zaal Flora een feestavond voor leden en donateurs worden gehouden. Het XYZ-cabaret zal een programma brengen onder de titel „Wie het eerst lacht.wint". Ten bate van de vereniging1 „Den Vader- lant Ghetrouwe" wordt op Dinsdag 16 No vember in het Luxor-theater een nacht- voorstelling gegeven. Vertoond zal worden de film „Gefolterde mensen". Deze rolprent geeft de verbanning en de vernietiging van de Frans-Duitse Joden weer. Aanvoer van Zaterdag. 35 kisten tong en tarbot, 30 schol, 1860 haring, 20 schelvis, 60 wijting. 20 kabeljauw en gul, 5 diversen. Totaal 2030. Besommingen van Zaterdag. KW76 f 420, rest, IJM11 f 1.540, IJM210 f 6.260, KW 104 f 1.830, KW32 f 5.740, KW6 f 7.000, KW16 f 3.640, 1 trawler met f 20.300. ADVERTENTIE Voor onze lezers stellen wij GRATIS SUPPLEMENT ter beschikking van de boeken, welke in de laatste 2 maanden zijn opgenomen. U let toch wel op onze steeds wisselende etalages met diverse boeken en cadeaux Klaver's Boek- en Kantoorboekhandel Kennemerlaan 59 - IJmuiden (Verkort weergegeven) Sint-Maarten. Met mij zal het een ieder zijn opgevallen dat de Sint Maarten optocht, met muziek, van jaar tot jaar min dere deelname heeft. Ik meen te weten, dat het; de bedoeling van de organisatoren is, schooipartijen aan de deuren tegen te gaan. Maar waarom? Het was deze maal een op tocht van grote mensen moet hier en daar een kind er tussen met een lampion. Hoe komt het toch dat véél grote mensen géén gevoel en begrip hebben voor folklore? Sinterklaas in een race-auto, zwarte pie ten op scooters, Sintermaarten optochten van grote mensen. Het is een kinderfeest! Laten de kinderen gerust één maal per jaar, met één of andere verlichting bij zich aan de bellen trekken en hun leuke liedjes zingen. Geef met gulle hand, maar geef géén geld. En ga als gróót mens óók de straat op om hele kleine kleuters die niet bij de bel kunnen te helpen door zelf aan de bel te trekken. Het is dan net of je zelf weer mee doet. Ze zijn u hoogst dankbaar! Vergeet toch uw eigen jeugd niet, wij zelf waren vroeger weken te voren al verheugd als 11 November in zicht kwam. Grote mensen schooien veel aan de deur voor één of ander doel. Laat de kinderen éénmaal per jaar wat mij betreft rustig óók schooien als men het zo wil nóemen. C. N. WEIJ EEDW< CT* HET PAD VAN DE VISHANDELAAR IS de afgelopen week bepaald niet over rozen gegaan. Neem de piepers eens: Maandag deden ze per kist maar net f 10.- en Zater dag verdween het goedje voor een brand dure f 45.naar de kleinhandel. De wij ting is een ander sprekend voorbeeld van de grilligheid, die de Nederlandse visserij aan de dag legt tot durende ontstemming van de klant: Maandag pufschuit, Zater dag f 33.Zou het niet mogelijk zijn een anti-ruzie-ambtenaar aan té stellen, die het land afreist en de ergste onenigheden tussen detaillisten en winkelende dames probeert bij te leggen? Het moet wel goed betaald worden. De week, die vandaag inging, zal hoogst waarschijnlijk niet veel verbetering bren gen: het overgrote deel der trawlers zit nu achter de Kanaalharing aan en de rond- visaanvoeren zullen dus nijpend klein wor den met alle gevolgen van dien terwijl bovendien het onstuimige herfstweer ver moedelijk oog nog wel eens roet in de vis zal gooien. De kustvisserij heeft daar ten minste al heel wat last van gehad: de Vrijdagmarkt zag al een zestal loggers, die Maandag naar zee waren vertrokken, maar uit armoe maar weer binnen kwa men, omdat het buiten niet uit te houden was en er geen visje te vangen was. Dus: gepeperde visprijzen voor de ko mende dagen. De Belgische handel heeft zich onder deze omstandigheden heel rustig gehou den en die Donderdagse feestdag heeft daar hoogstwaarschijnlijk niet weinig in vloed op gehad, waarmee bewezen is, dat er niet alleen onberekenbare factoren in het weer, maar eveneens prijsdrukkende invloeden in de kalender schuilen. Het zal deze week wel even anders worden als er tenminste wat vis wil komen. De Kanaal haring blijft inmiddels nog erg gemengd en de prijs liep nog maar weinig op: Za terdag bleef het bij een f 12.tot f 13. Zolang de vleetvisserij nog zulke mooie haring aanbrengt, is er voor de Kanaal soorten nog maar weinig kans. De be sommingen zijn de afgelopen week dan ook veelal beneden peil gebleven, zelfs toen de prijzen naarmate de week ver streek hoger werden: er werd tegen die tijd zo matig aangevoerd, dat elk reisje beneden de duizend kisten haast wel op een strop uit moest lopen. MEN WACHT VOORLOPIG AF, wat de verre visserij gaat opleveren. De handel „moet het nog zién", al heeft mén dus vernomen, dat de minister het crediet voor deze tweede „officiële" poging goed keurde. Men reageerde met de opmerking, dat ons land immers geen vis wil eten en dat de reizen op de Noordzee ook weer niet zó slecht zijn, dat een uitwijken naar IJsland strikt noodzakelijk is voor het voortbestaan van de Nederlandse visserij. Bovendien is het de vraag, of de soorten, die de trawlers na een week of drie-vier naar huis zullen brengen verkoopbaar zul len zijn niet alleen omdat er nogal wat roodbaars tussen wil zitten, maar ook om dat een onstuimige, lange reis niet altijd bevorderlijk is voor de kwaliteit van de gevangen rondvis. Bovendien: als er nu eens vier trawlers zouden gaan, zoals het plan lijkt te zijn om althans enige con tinuïteit in de aanvoeren te verzekeren, dan zal de prijs hoogstwaarschijnlijk na de eerste of de twede boot scherp gaan dalen als gevolg van een snelle markt- verzadiging in het „ondiepe" afzetgebied, dat Nederland helaas nog altijd is geble ven, alle goedbedoelde pogingen ten spijt. DE ZUIDZIJ is over het plan gelijk de kat, die aan de voet van de boom zit: af wachtend. In feite kan er tot nu toe met zekerheid één rederij worden aangewezen, die vóór is de overige drie, wélke sche pen zouden kunnen leveren, geschikt voor de visserij van verre, hebben nog te weinig aanknopingspunten om ja of nee te kun nen zeggen. In dat verband is het wel be treurenswaardig, dat het in Den Haag be rustende plan zo traag naar het bedrijf door komt. Elke dag is er, in dit verre visserij seizoen, één. De gedétailleerde voorwaarden, waar van dus bekend is, dat een deel van het ergste risico voor de deelnemende rede rijen zal worden verminderd terwijl bij een geslaagde reis de steun navenant ge ringer wordt, zullen tenminste nog even a tête reposé bekeken moeten worden. En daarmee gaan ook weer ettelijke dagen verloren. Het vraagstuk der bemanningen Is ook nog niet helemaal opgelost, al lijkt men er dicht bij te zijn, maar een voor waarde om bijvoorbeeld een ervaren Duit se schipper als commandant aan te stellen, lijkt direct al een paar vragen te willen uitlokken. Vragen, die wel eens bezwaren zouden kunnen zijn. Zo is er meer. De verre visserij is naar ons gevoel nog niet weer gestart, zelfs niet met de ministeriële goedkeuring er achter. Er is teveel aarze ling. Het lijkt velen bovendien niet de enige uitweg. UNIE-PRAKTIJKEXAMEN Geslaagd voor machineschrijven: de heer W. Boeren, mej. J. Eulink en mej. M. Ver- hey, allen Velsen-N.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3