BICKMMJ In 1953 meer dan half millioen processen-verbaal opgemaakt uil Plechtige bijeenkomst rond de oorlogsgraven „Het Onweer" van Ostrovsky Voltooiing van vierde deel „Onderdrukking en Verzet" Politie en Justitie dieuen voor alles duidelijk te zijn in omschrijvingen Maagbezwaren Auto met militairen bij Uitgeest te water Uitgevers en redactie boden het Dr Drees aan Millioenenproject in Zandvoortse raad Zaterdag stapelloop van „Willem Barendsz II" „Noordholland, een provincie in beweging MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 7 Verkeersovertredingen aan de lopende band: Kap Schip ramde in aanbouw zijnde brug itein Weltevreden plotseling overleden Grieks „supertankschip" te water gelaten Waar blijft de politief" „Justitie traag en onduidelijk Boot van garnalenvisser zonk; opvarenden gered Motor tegen stilstaande aanhangwagen; 2 doden Documentaire over Nederland Arnhemmer verdacht van diefstal uit kleedkamers Kerkelijk Nieuws Twee doden, een gewonde Trygve Lie naar ons land Twee invalide inbrekers in Hengelo gegrepen Haarlemmermeer herdacht de doden Rotterdams Toneel onder Scharof Waarschijnlijk wordt een concessie verleend Morgen begint het proces tegen Gaston Dominici Op de gisteren in het Scheveningse Kur- haus gehouden Wegverkeersdag van de K.N.A.C. heeft de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof en voorzitter van het Juridisch Economisch Verkeerstech nisch College van de Nederlandse Juristen vereniging en de K.N.A.C., mr. D. J. van Gilse, een inleiding gehouden over het uit gestrekte terrein van politie en Justitie in dienst van de verkeersveiligheid. Mr. Van Gilse begon zijn referaat met het aanhalen van een passage uit een rede voering van de minister van Justitie waar in deze bewindsman verklaarde, dat het verkeersvraagstuk niet uitsluitend tot op lossing te brengen is door strafbepalingen, door de toepassing daarvan, door uitbrei ding der verkeerspolitie en door intensive ring van het toezicht op de wegen, en alle mogelijke andere zorgen van de zijde der politie. Hieraan moet het gehele maat schappelijk leven te pas komen. Er moet worden gestreefd naar ver keersdiscipline; de wegen moeten behoor lijk worden verzorgd, en, waar nodig, ver beterd; (Ie taak van de school en de drank bestrijding op dit gebied zal verder gein tensiveerd moeten worden. Een even duidelijke taal, aldus mr. Van Gilse, spreekt de schriftelijke noodkreet van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de besturen van alle lagere, ulo- en nijverheidsscholen en aan de gemeentebesturen, waarin de minister betoogt, dat het dringend noodzakelijk is op de scholen voldoende aandacht aan het verkeersonderwijs te schenken. Er zal vol doende zelfdiscipline moeten worden aan gekweekt en doorkneedheid in de verkeers regels. Tekenend ook in dit verband, aldus spre ker, is een beschouwing in een politie- weekblad: „Men dient zich te hoeden voor de illu sie, dat de meest perjecte wettelijke rége ling alleen reeds definitief een einde kan maken aan alle gevaren, verbonden aan het steeds sneller zich uitbreidende ver keer. Een wet is niets meer dan een werk tuig; waarop het verder aankomt, is de mens, die dat werktuig hanteert". Hierna ging spreker over tot het leveren van commentaar op de tegenwoordige ver- keerswetgeving en de handhaving daarvan door politie en justitie. Onze verkeerswetgeving is langzamer hand uitgegroeid tot een zodanig omvang rijk complex van ge- en verboden, dat het grote publiek daarin de weg niet meer kan vinden. Zal ons verkeersrecht werkelijk gemeen goed voor iedereen worden, dan ziet spre ker daarvoor slechts één oplossing in de vorm van een op gezag van de Rijksover heid uitgegeven populaire „vertaling" van wet en reglement, die in de geest van de Engelse Highway-code" een zodanige autoriteit heeft, dat ieder, die tegen de daarin op bevattelijke wijze omschreven bepalingen zondigt, weet, dat hij handelt in strijd met de wet en strafbaar is. Een andere gerechtvaardigde grief tegen de bestaande verkeerswetgeving is volgens mr. Van Gilse, dat daarin tot dusverre on evenredig weinig aandacht wordt geschon ken aan de voetganger. Eigenlijk handelt hierover in gebiedende vorm uitsluitend het ADVERTENTIE 20 tabletten 65 cent Het honderd ton metende motorschip „IJstroom" van de beurtdienst Amsterdam- Texel is in de Tapsloot bij Wormerveer ver keerd onder een in aanbouw zijnde brug doorgevaren. Deze brug wordt een onder deel van de provinciale weg tussen West- Graftdijk en Westzaan. Over het gedeelte van de brug, waar de „Texelstroom" onder doorvoer, waren juist 19 betonpalen gelegd van elk vijf ton. Daarop zou het wegdek worden gestort. De 19 palen zijn alle stuk gevaren en op het scheepje gevallen. Dit is bijna geheel gezonken; slechts het achter eind steekt boven water uit. De schipper en zijn vrouw zijn gered. De werkzaamheden aan de brug worden door het ongeluk drie maanden gestag neerd. De betonpalen moeten opnieuw wor den gegoten. Zaterdagavond is te Maassluis plotseling overleden de sleepbootkapitein B. Welte vreden van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst. De thans overledene had zich door zijn vakmanschap een internationale bekendheid verworven. Ruim veertig jaar bevoer hij de wereld zeeën met tal van zeeslepers van Smit. Hij stond bekend om zijn koelbloedigheid. Voor al in de jongste wereldoorlog volbracht hjj ten behoeve van de geallieerden tal van ge vaarlijke transporten. Hij ontving verschei dene onderscheidingen, waaronder het Kruis van Verdienste met de gesp en de Orde of the British Empire. Hij is 56 jaar geworden. Bij de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam is Zater dag het eerste „supertankschip", in aan bouw voor Griekse rekening, te water ge laten. Het schip heeft een draagvermogen van 25.200 ton, draagt de naam „Proteus" en is besteld door de rederij Manuel E. Ku- lukundis. Het schip is 192.40 meter lang, 23,35 meter breed en heeft een holte van 13.12 meter. artikel «aar men de voetganger verplicht om van op de weg duidelijk aangegeven oversteekplaatsen gebruik te maken, waar tegenover ten enen male een zekere wette lijke bescherming ontbreekt, ondanks o.a. daartoe strekkende voorstellen van de door de K.N.A.C. in het leven geroepen advies colleges. Het zal nog geruime tijd duren voordat men ook in ons land vrijwel het enige land in West-Europa, waar zulks ontbreekt althans enigermate de rechten en plich ten van de verkeersdeelnemers bij de over paden heeft geregeld. Hierna kwam spreker op de taak van de politie in het verkeer. Een algemene klacht is nog steeds, dat men te weinig merkt van politietoezicht op de buitenwegen, welke klacht echter gezien de statistieken naar de mening van mr. Van Gilse niet houdbaar is. Een nog meer gehoord bezwaar tegen de politie 'wordt aldus geformuleerd, dat als er een verkeerszondaar te grijpen is, de politie juist blijkt te schitteren door af wezigheid. Spreker meende dit verwijt al dus te moeten omdraaien, dat zo dikwijls de politie duidelijk zichtbaar op de weg pa trouilleert, niemand tegen de verkeersre gels zondigt. Daarom dient zeer veel waar de te worden gehecht aan een intensieve contróle van de politie, die moet worden uitgevoerd met het beste materiaal dat verkrijgbaar is. Ook het waarschuwend en vermanend optreden van de verkeerspolitie is van gro te waarde. Daarbij moet het echter niet blijven, hetgeen ook niet geschiedt, want van alle soorten verkeersovertredingen v/erden in 1953 niet minder dan 557.553 processen-verbaal opgemaakt. Hoewel zulks bijzonder lastig is, zo ver volgde spreker, moet steeds worden ge streefd naar een juiste, een goede en een voor ieder begrijpelijke formulering van het proces-verbaal. Hierna stapte mr. Van Gilse over op het aandeel, dat de Justitie heeft in de beteu geling van de zeer talrijke verkeersonge vallen en de berechting van de nog vele malen talrijker verkeersovertreders. Over de rechtspraak op verkeersgebied is het publiek lang niet altijd te spreken. De erg ste grieven, die men de Justitie naar het hoofd slingert, zijn wel de veronderstelde traagheid, een vermeend gebrek aan inzicht in een bepaalde verkeerssituatie, die tót een het publiek niet welgevallige uitspraak zou hebben geleid, en de omstandigheid, dat aan de individuele verkeersovertreder ter terechtzitting van enig gerecht onvol doende tijd en aandacht zouden worden be steed. Deze grieven werden nader onder het oog gezien en waar nodig, weerlegd. Wat de rechter, belast met de behande ling van verkeerszaken betreft, zijn uit spraken dienen voor een ieder duidelijk te zijn, opdat de verkeerspraktijk zich naar het gedegen rechterlijk oordeel kan richten. Een zeer belangrijk punt is voorts de dikwijls uiterst moeilijk te bepalen straf toemeting". Een veel gehoorde klacht is. dat roekeloze autobestuurders, die een 'dodelij ke aanrijding op hun geweten hebben, er met een zo geringe vrijheidsstraf afkomen, in het bijzonder wanneer de spraakmaken de gemeente hen op één lijn stelt met echte moordenaars. Voor wat betreft de ernstige verkeers- zondaars, als de z.g. brokkenmakers en ook de autobestuurders, die onder alcoholin vloed verkeren, dient bij de straftoemeting, naast de hoofdstraf, bestaande in een ge voelige geldboete, of, in de allerernstigste gevallen gevangenis- of hechtenisstraf, de oplegging van de bijkomende straf van ont zegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen ernstig te worden overwogen. Naar spreker's overtuiging is de toepassing van een dergelijke straf voor al diegenen, die tekort schieten in verantwoordelijk heidsgevoel ten aanzien van het verkeer uitermate heilzaam. De boot van een Helderse garnalenvisser is Zondag tussen Vlieland en Texel ge zonken. Het scheepje was door nog onbe kende oorzaak lek geslagen. De drie op varenden, onder wie de eigenaar, de heer A. Tot, zijn door een groepje van vijf vrij willigers onder leiding van de heer H. Smit, oud-eerste stuurman ter koopvaar dij met een rooiboot van het zinkende scheepje gehaald en veilig aan land op Texel gebracht. Toen de heer Tot be merkte, dat zijn boot water maakte en bij een nader onderzoek bleek, dat het gat niet te dichten viel, heeft hij zijn netten in brand gestoken om de aandacht van de wal te trekken. ADVERTENTIE Overwin Uw som'maagmiddel ten. Neem het spoedig 1 RICARPAN en U J/ hebt vergeten, dat U een maag hebt. verg—-- smaakloos, snel. zeker uiiiiihhI Op de weg tussen Peize en Groningen is Zaterdagavond om zes uur een motorrij der in volle vaart tegen de aanhangwagen van een geparkeerde vrachtauto gebotst. De motorrijder en een duo-passagier kwa men om het leven. De chauffeur van de vrachtauto was bezig het achterlicht van de aanhangwagen te herstellen toen de motor tegen de wagen botste. Het voertuig schoof tot de achteras van de wagen dooi. De slachtoffers zijn de 33-jarige agent van politie te Rotterdam, D. .Scheepstra, die de motor bestuurde, en zijn 59-jarige vader uit Groningen. Pe minister van O., K. en W. heeft aan de cineast Herman van der Horst een rijks subsidie verleend voor de vervaardiging van een documentaire film over Nederland. Deze opdracht wil voorzien in de behoefte aan een artistiek verantwoord gemaakte documentaire film over Nederland, die de toeschouwers een impressie vermag te ge ven van ons land in al zijn wisselende as pecten. Een film die niet een uitgesproken ..voorlichtingskarakter" zou moeten bezit ten, maar waarvan juist door zijn filmische schoonheid de propagandistische waarde voor ons land van betekenis kan zijn. Tijdens een trainingsavond van de NEC- spelers in Nijmegen trof een bestuurslid in de kleedkamer een hem onbekende jon ge man aan. Dit kwam hem verdacht voor en hij dwong de onbekende mee te gaan naar het politiebureau. Daar stelde men vast dat zijn signalement beantwoordde aan dat van een persoon, die verdacht werd van talrijke diefstallen op sportvel den in Gelderland. Hij bleek een 32-jarige Arnhemmer "te zijn, die bekende de laatste tijd portemon- naies gestolen te hebben uit kleedlokalen, onder andere in Nijmegen, Apeldoorn en Rotterdam. Tijdens een trainingsavond van AGOVV heeft hij kans gezien een negental porte- monnaies met een totaal inhoud van ruim honderd gulden uit de kleding van de spe lers te rollen. De man verscheen tijdens de training op het veld en deelde mede, dat hij gaarne zou meedoen. Hij stelde zich voor als De Groot van de Volewijckers en verscheen al spoedig in een geleend shirt op het veld. Daar bleek, dat hi.i van voetballen hele maal geen verstand had en toen de andere spelers dit merkten, deelde hij mede, dat hij zich niet goed voelde en dat hij zich maar weer ging aankleden. Na afloop van de training kwamen de spelers tot de ontdekking, dat hun porte- monnaies verdwenen waren. De man was toen echter al meer dan een half uur weg. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Harderwijk (Evang.) G. Wassenaar te IJmuden-O. (nad. besl.). Bedankt voor Huizen (vac. W. Vroeg- indeweij) J. v. d. Velden te De Bilt. Beroepbaarstelling. De heer D. P. Oost hoek, vicaris te Oosterwolde, is beroepbaar verklaard. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Middelburg (2e keer) C. Trimp te Twijzel, die dit beroep ook aan nam. Een militaire vrachtauto, die in een colonne reed, is Zondagavond tegenover het station Uitgeest in een langs de weg lopende sloot gereden. Met moeite konden twee der drie inzittende militairen be vrijd worden De bestuurder, de soldaat Ten Tije Boonkkamp uit Haaksbergen, was bekneld geraakt. Toen men hem uit de cabine haalde waren de levensgeesten reeds geweken. De wachtmeester Kerstens uit Deventer is in het ziekenhuis te Alk maar overleden. De soldaat Groothuis uit Arnhem liep een shock op. De colonne was onderweg van Rucphen naar Den Helder. De vroegere secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, zal deze week ons land bezoeken. Op Donderdag 18 November de dag na zijn aankomst uit Amerika zal hij des middags om een uur in de rol zaal aan het Binnenhof te 's Gravenhage voor de Vereniging voor Internationale Rechtsorde en het Genootschap voor In ternationale Zaken een rede houden over de UNO. Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Novem ber zal de heer Lie de gast zijn van bur gemeester d'Ailly van Amsterdam. Uit ons land reist hij naar België. De politie te Hengelo heeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van twee personen, die in tal van Twentse plaatsen inbraken hebben gepleegd. Het zijn twee invaliden uit Enschedé, die beiden kunstledematen hadden. Des nachts trokken zij op buit uit. Bij een in braak in een school te Hengelo werden zij betrapt. Zij sloegen op de vlucht en pas na een achtervolging, waarbij tal van schoten op een der vluchtelingen werden afgevuurd, slaagde de politie er in een der mannen te arresteren. De andere liep de politie even later in de armen. Een groot aantal artikelen werd in.be slag genomen. IJl klonken de koperklanken van de trom petten over het polderlandschap, toen Za terdagmiddag tijdens de door de afde ling Haarlemmermeer van het Nederlands Oorlogsgraven Comi'é gehouden herdenking de dodentaptoe „The Last Post" werd ge blazen. Honderden waren op deze zonnige herfstmiddag naar de Nieuwe Algemene Be graafplaats op de hoek van de Hoofdweg en de Vijfhuizerweg gekomen om te herdenken die vielen in Mei 1940, in het verzet of als lid van de geallieerde strijdkrachten. Terwijl Hoofddorps Fanfarecorps „Excel sior" onder leiding van de heer fi. M. Mel- lema Chopin's „Marche Funèbre" speelde, defileerden de aanwezigen langs de graven der oorlogsgevallenen, welke werden bedol ven onder een schat van bloemen en kran sen. Hieronder was een bloemstuk van klap rozen, gezonden door Mrs. Stevens uit Rochdale (Engeland), de moeder van één der te Hoofddorp ter aarde bestelde ge allieerde vliegers. Ook zond zij kleine her denkingskruisjes met het verzoek deze door de padvinders voor elk der graven te doen plaatsen als haar deelname aan deze her denking. De erewacht bij de graven was be trokken door manschappen van de 168e af deling Zware Luchtdoelartillerie uit Haar lem onder commando van de 2e It. L. M. van Leeuwen. Rector B. Voets uit Amsterdam, die de eerste herdenkingstoespraak hield, sprak over de liefde „hij, die zijn leven geeft voor anderen betoont de meeste liefde". Dan doet het er niet toe van welk geloof, welk ras of welke nationaliteit zij warén. Maar ook legt hun offer ons zware verplichtingen op. Zij brachten ons de bevrijding door hun offer, maar hoe staan wij in onze liefde tegenover elkaar? Nadat het koraal „Wenn ich eimal soil scheiden" uit de Mattheus Passion was ge speeld sprak Ds. H. W. Wierda, Gereformeerd predikant te Haarlem over de trouw. „De voor ons onbekenden waren trouw, toen hun werd gevraagd om pal te staan in die moei lijke uren in Mei 1940 toen iedere weerstand zinloos leek. De gesneuvelde vliegers deden trouw hun plicht, ook in de eerste jaren van de oorlog, toen een betere toekomst on mogelijk scheen. En de doden, die in de Haarlemmermeer hun laatste rustplaats vonden, zijn niet de enige. Zij zijn de weinige - j-- In verscheidene dagbladen is ernstige critiek uitgeoefend op het beleid van het Rotterdams Toneel in zijn nieuwe samen stelling, culminerend in de opmerking dat de vertoningen zich afspelen op een te laag artistiek niveau. Dit lijkt mij schro melijk onrechtvaardig. Soms leest men verwijten wat betreft de keuze der opge voerde stukken, die ingegeven lijken te zijn door de behoefte van deze recensenten om het gelijk van door hen gedane voor spellingen te bewijzen. Zij vergeten daar bij doorgaans de in het begin van dit seizoen ondernomen poging, een zeer moe dige, om de Engelse comedieschrijver Wil liam Congreve (16701729) bij ons he dendaags publiek te introduceren. Dat het mogelijk verwachte succes uitbleef en dat de voorstelling zeker niet ideaal genoemd mocht worden, doet geen afbreuk aan de verdienste van dit initiatief. Nauwelijks twee maanden later kan thans van een tweede belangwekkende daad verslag worden uitgebracht zij het een onvolledig en daarom voorlopig ver slag, daar de Zaterdagavond plaats gehad hebbende première van „Het Onweer" van A. N. Ostrovski zo lang duurde, dat ik het laatste bedrijf ongezien moest laten ten einde de laatste trein (van kwart voor twaalf) te kunnen halen. In de op het ge hoor werkelijk uitmuntende vertaling van Aleida G. Schot het lijkt mij dat zij hierin beter is geslaagd dan in haar stij ver aandoende Tsjechof-bewerkingen werd deze tragedie onder de als steeds délicate en tot in de kleinste détails zorg vuldige regie van Peter Scharof voor het voetlicht gebracht. Het is een kostbare onderneming, want Lucas Wensing had maar liefst vijf omvangrijke décors te ont werpen, van welke opdracht hij zich eco nomisch en schilderachtig kweet. Met zijn romantisch nachtelijk landschap lokte hij De voltooiing van de laatste aflevering van het vierde boek van „Onderdrukking en verzet" is Zaterdag met een plechtig heid gepaard gegaan in hotel „De Witte- brug" te 's Gravenhage. De uitgevers en de redactie hebben aan de minister-president dr. W. Drees het vierde complete deel aan geboden in een kring van vele vooraan staanden, onder wie de voorzitter van de tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst. De heer J. L. van Tricht heeft daarbij een verslag gedaan van de gang van zaken, Dr. Drees ontvangt het boek uit handen van een van de redacteuren, mr. J. J. van Bolhuis. die er 14 jaar geleden toe leidden, dat men ondergronds begon met de voorbereiding van deze uitgave. „Het waren", zo zeide hij, „nog diffuse plannen en wij zijn langzamer hand tot de uiteindelijke vorm gekomen, die thans ongeveer 3000 pagina's beslaat. Wij vieren deze voltooiing met enige ophef wegens de aard en het karakter van het werk. Getracht is een zo waarheidsgetrouw mogelijk beeld te geven uit de tijd die on verbrekelijk verbonden is met de strijd om geestelijke en culturele waarden en onzeg baar lijden van millioenen landgenoten. Wij beschouwen het als een nationaal werk in de beste zin van het woord. Daarom heb ben wij dr. Drees gevraagd als hoofd van de regering en als een der eerste heimelijke medewerkers aan „Onderdrukking en ver zet" om het laatste voltooide deel in ont vangst te wilien nemen". De heer Van Tricht bracht de redactie en vele medewerkers, ook in technisch op zicht, dank voor hun grote geest van sa menwerking, want zonder de royale hulp van allen zou het doel nooit bereikt ziin Daarna bood een der redacteuren van de boekwerken, mr. J. J. van Bolhuis, het werk aan de minister-president aan, waarbij hij een verslag gaf van de zeer omvangrijke arbeid van de redactie, waarvan prof. dr. C. D. J. Brandt, de heer H. M. van Rand wijk en wijlen prof. mr. B. C. Slotemaker deel uitmaakten. De heer J, Meulenbelt trad op als secretaris. De uitgave kwam in samenwerking tussen Van Loghum Slate rus en J. M. Meulenhoff tot stand. In zijn korte dankwoord zeide minister president Drees, dat dit werk inderdaad een nationaal werk is. Hij zeide verheugd te zijn, dat het initiatief slaagde en dat het werk op uitnemende wijze weerspiegelt wat wij in die jaren hebben verricht. Hij acht het objectief en betrouwbaar.. Ook de vorm, zo zeide de minister-president, is het onderwerp waardig. Overal in den lande hebben wij monumenten die van het lijden en strijden in de oorlog blijven spreken en getuigen. Hiernaast is een monument op papier in de vorm van deze boekwerken verschenen. Het is een getuigenis van leed en van de geest die weerstand wist te bie den, een monument voor het Nederlandse volkskarakter. zelfs een verdiend „open doekje" uit. Zijn aandeel is daarom zo belangrijk, omdat de hoofdpersonen hun stemmingen in de natuur weerspiegeld vinden en er een voortdurende wisselwerking heerst tussen het spel der gevoelens en wat men „de atmosfeer" pleegt te noemen. Wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn, dat wij telkenjare het voorrecht genieten de thans in Rome woonachtige Scharof, voortgekomen uit het Moskouse Kunst- theater van Stanislavski, geruime tijd in ons midden te hebben. Door hem leerden wij Tsjechov in zijn ware gedaante ken nen. Voor de tweede keer wordt thans onze aandacht voor diens voorloper Os trovski gevraagd. Voor mensen met een zwak geheugen voor namen: „Het dag boek van een deugniet"' is van dezelfde auteur, die leefde van 1826 tot 1886. Bij de première van dit blijspel door de Ne derlandse Comedie is reeds zoveel gezegd over deze „Russische Balzac" en eerste beroepsschrijver voor het toneel in zijn land, dat ik nu op zijn betekenis niet na der hoef in te gaan. Enkele van zijn stuk ken („Het Onweer" niet uitgezonderd) zijn hier al eerder uitgebracht, maar stellig nooit zo getrouw aan aard en bedoeling. „Het Onweer" behandelt de ondergang van een dromerige, fijnbesnaarde vrouw, de ongelukkig getrouwde Katerina, die tijdens de tiendaagse afwezigheid van haar echtgenoot een verhouding met een knappe, jonge aanbidder begint. Er is geen uitkomst voor haar mogelijk, omdat het conflict zich afspeelt in het „donkere rijk" van wreed despotisme en star conserva tisme. Hier heersen twee vertegenwoor digers van het type, dat men „samodoer" of „zelfdwaas" noemt. Eén van Ostrovski's personen definieert het in een ander stuk als volgt: „Samodoer, zo noem je een mens, die naar niemand luistert. Je kunt eéti paal afschaven boven op zijn kop, maar hij staat op zijn stuk. Hij stampt met zijn voet en zegt: Wie ben ik? En dan moeten alle huisgenoten voor zijn voeten vallen en zo blijven liggen, want anders, o wee. En elders leest men: „Al is hij een valsaard, hij is ook een duisterling. Hij is alleen zo kwaadaardig in zijn eigen huis.een gek in het kwadraat". Deze figuren belichamingen van „de stupide verdwaasdheid van mensen, die zichzelf in machtswellust tot hoogste autoriteit proclameren" om de omschrij ving van de vertaalster in het programma te citeren werden door John Gobau en vooral door Magda Janssens krachtig uit gebeeld. De keuze van Caro van Eyck, Eric van Ingen (de man) en Ton Lensink (de minnaer) leek mij zeker niet ideaal, maar ik hoop nog gelegenheid te krijgen op de soms toch zeer gevoelige prestaties terug te komen, nadat ik daar een vol ledige indruk van heb kunnen vormen. Een heel plezierige verrassing was het op treden van Ann Hasekamp als de ook zelf op een avontuurtje beluste, verleidelijke aanstichtster van de noodlottige vrijage. Clara Vischer leende zich als de hypocriete bedevaartgangster prima voor des schrij vers hekeling van de religieuze bigotterie. En Scharof zal wel erg blij zijn geweest met de aanwezigheid van Ton van Duin hoven, die even schalks als melodieus de Russische volksliedjes zong. Zonder Ostrovski zou er misschien nooit een Tsjechof zijn geweest, die later zijn voorganger verre overtrof. Al weet deze auteur sympathie voor zijn beklagens waardige hoofdpersonen te wekken en ons van zijn bergip voor hun positie te over tuigen, ze blijven in zekere zin vreemden voor ons uit een ander tijdperk. Dit ge voel van veroudering is mede een gevolg van een zwakkere structuur, waardoor de aandacht te vaak door ons niet bijster interesserende bijzaken wordt afgeleid. Reeds Toergènjev stelde in een critiek op een ander drama van zijn tijdgenoot vast, dat de toneelschrijver zijn stof zodanig dient te beheersen, dat hij overlading van zijn werk met onnodige détails kan ver mijden om zich alleen te concentreren op wat karakteristiek of typisch is. Van wezenlijke waarde en met een im- pressionnistisch aandoende techniek tot uitdrukking gebracht is echter de sym bolische openbaring van de zuiverheid en het verlangen naar vrijheid van de jongere generatie in dit van zangerige folklore doortrokken «poi. vertegenwoordigers van het grote leger der millioenen doden, die In de jaren, toen chaos, dood en tranen hoogtij vierden, over de hele wereld ter aarde werden besteld. Daarom kunnen wij ons hiervan niet afma ken. Hun trouw moet in ons leven voort bestaan, elk op de plaats waar hij gesteld is. Alleen dén is hun offer niet tevergeefs ge weest en kunnen wij het gebed uit het zesde couplet van ons volkslied meebidden. Hierop speelde de muziek twee coupletten van het gebedslied „Blijf met mij, Heer", waarna de Dodentaptoe werd geblazen en twee minuten stilte in acht werden genomen. Ds. Wierda bad het Onze Vader en na het hijsen der vlaggen en de Reveille werd deze indrukwekkende plechtigheid besloten met het spelen van „God save the Queen" en het Nederlands volkslied. Onder de vele aanwezigen waren tal van nabestaanden der Nederlandse gesneuvelden. De gemeente Haarlemmermeer werd ver tegenwoordigd door de wethouders Van Beem, Brouwer en Oudheusden, het garni zoen Haarlem door de commandant, de majoor der Artillerie J. G. van Westerhoven, het gewest Bescherming Bevolking door lt. kol. Klaar, de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet door de Hoofd bestuursleden Cox, Bier en Stomps.- Verder waren er tal van delegaties van verenigin gen en organisaties als het Rode Kruis, Oranjeverenigingen en de voltallige .wandel club „De Nieuwe Brug" uit Vijfhuizen, als mede enkele schoolkinderen. In tegenstelling met eerdere gepubli ceerde berichten is thans medegedeeld, dat de behandeling van het grote plan voor de bouw van het zomercentrum, die Dinsdag avond opnieuw in de Zandvoörtse raad aan de orde zal komen, niet in beslóten, doch in openbare zitting zal worden besproken. Het ziet er naar uit, dat in deze vergade ring aan de combinatie die de uitvoering van dit plan in studie heeft, een concessie zal worden verleend tot 1 Januari 1956 om deze plannen verder uit te werken, het geen dus wil zeggen, dat de architecten de onderdelen ervan verder zullen gaan uit werken, terwijl ook de financiering ver der zal worden geregeld. Wat het plan-Visser betreft, dat de bouw van de Zuidvleugel van een daarvóór ge projecteerd zomercentrum behelsde, lijkt het vast te staan, dat in de afgelopen maand een regeling met de heer Visser werd getroffen, waarmede beidé partijen zich volkomen accoord hebben verklaard, zodat dit bezwaar, dat aanvankelijk de voorbereiding van het grote plan en de daaraan verbonden noodzakelijke concessie nog in de weg stond, werd weggenomen. Algemeen is men van oordeel dat de con cessie voor het millioenenplan met grote meerderheid van stemmen zal worden ver leend. Op de werf van de Dok- én Werfmaat- schappij Wilton Feyenoord te Schiedam zal Zaterdag 20 November om kwart voor een het walvismoederschip Willem Ba rendsz II", dat in aanbouw is voor de Nederlandsche Maatschappij voor de Wal- vischvaart N.V. te Amsterdam te water worden gelaten. De Volkshogeschool tè Bèrgën heeft dit weekeinde een bijeenkomst gehouden voor leden, waarop gesproken is over het onder werp: „Noordholland een provincie in beweging." In het bijzonder is tijdens de besprekin gen de aandacht gericht op de culturele ontwikkeling. Mr. A. K. Kamp heeft het woord gevoerd over „Plannen en mogelijkheden van een culturele raad in Noordholland." Spreker bracht de in Februari van dit jaar te Ber gen gehouden „culturele dag 1954" in her innering. De wensen, toen in resoluties vastgelegd, zijn ten dele reeds vervuld, deelde mr. Kamp mee. De oprichting van een culturele raad voor dit gewest zal spoe dig geschieden. Het cultuur-sociologisch onderzoek onder leiding van prof. dr. H. D. de Vries Reilingh in zes Noordhollandse gemeenten, ingesteld met financiële hulp van het Prins Bernhardfonds, is zo goed als afgelopen. Een publicatie over de provin cie Noordholland is in voorbereiding en aan landelijke plannen onder meer tot steun en verheffing van het amateurtoneel wordt gewerkt. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer L. J. P. N. A. Bouman, die de besprekingen bijwoonde, gaf in zijn kwaliteit van voor zitter van de Statencommissie voor cultu rele zaken zijn visie over deze aangelegen heid. De heer C. A. J, von Freytag Drabbe sprak over „Noordholland uit de lucht ge zien" en illustreerde zijn woorden aan de hand van talrijke luchtfoto's. Zondagmiddag hebben vertegenwoor digers van de plaatselijke gemeenschappen te Beemster, Texel, Velsen en Zaandam ge sproken over het werk in hun gemeenten. Naar de mening van mr. Kamp zal de cul turele raad in oprichting stellig ook op deze gemeenschappen binnenkort een zeker niet tevergeefs beroep mogen doen om te komen tot een verdere ontwikkeling van het ge westelijk gericht culturele- leven, gepaard gaande aan een betere bewustwording van het eigen karakter der provincie. n DIGNE (Reuter) In Digne, een kleine stad in de Franse alpen, zijn speciale een heden van de politie aangekomen in ver band met het proces tegen de 77-jarige Gaston Dominici, dat morgen begint. De oude boer wordt ten laste gelegd, dat hij in 1952 de Britse geleerde Sir Jack Drummond en diens echtgenote en dochtertje heeft vermoord. De bekenten-is, welke de „pa triarch van Lurs" vorig jaar naar aanlei ding van beschuldigingen van zijn zoons Gustave en Clovis aflegde, trok hij enige daffen later in. Voor het proces bestaat grote belangstel ling in Frankrijk. In de kleine rechtzaal zijn plaatsen gereserveerd door de Franse IOIKlnrP schrijver van detective-verhalen Georges DAVID KONT NT SuT,enon en de romanschrijvers Francois jjAVixz zvui\!i\n_r Mauriac en André Maurois.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9