Het Empire State Building is „in wezen" een stopnaald Veren igt ngsva ria Echt iets voor Vader Havenberichten Joh. Meijer Zn Agenda voor Velsen FABLO in alle maten en SUNBIRD f 12.90 Visserij-varia Filosofie en materie bij NBT Beteugeling der energie hoogst noodzakelijk Hockey'ers speelden vriendschappelijk Vijf keer winst Tweedaagse bazar in Oud-Katholiek verenigingsgebouw uit de IJmond r OVERHEMDEN en ZELFBINDERS „Musicorda" speelde voor de bejaarden I Flauwe grappen ten koste van Hof geest-boeren wFlVeeVb DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 5 Hockey in Velsen Verkoop ten bate van bejaarden Eerste blauwe druifjes SJORS en SJIMMIE in IJMUIDEN (O.) Velser tafeltennisclub Grondstoftenaanvoer Toonkunst-jeugdconcours Concert Kinderkoor „De Goede Herder" Jongeren-organisatie van de HML bedreigd Afdeling van St. Joris opgericht K.J.B. vierde negen-jarig bestaan Haags Matrozenkoor naar Castricum Contactavond s.v. „Beverwijk" jj Paartje door winkelruit R.K. leeszaal komt hen financieel tegemoet Toneelavond voor de Christelijke Besturen Bond Om de provinciale damtitel VOOR UW KLEUTER Voor de afdeling VelsenBeverwijk van de Nederlandse Bond van Technici hield ir. Kief gisteravond een boeiende causerie over het probleem van deze tijd, de atoom energie. Hij gaf daarin op duidelijke wijze een overzicht van de vorderingen welke de natuurkundigen, vaak in samenwerking met de filosofen, op dit terrein hebben bereikt en concludeerde dat wij een tijdperk tegemoet gaan, waarin de levenspositie van de mens radicaal kan veranderen door het dienstbaar maken van de immense krachten welke in het ondenkbaar kleine atoom verborgen'zijn. Anderzijds was het voor de aanwezigen vaak een opfrisser van schoolkennis en het plaatsen hiervan in het wereldbeeld van heden, zo geheel verschillend van dat van enkele decennia terug. ADVERTENTIE De historie van het begrip atoom voerde spreker terug tot een 25 eeuwen geleden, toen de Griekse natuurfilosoof Demoklites het begrip atoom invoerde, dat letterlijk de ondeelbaarheid van deze eenheid tot uit drukking bracht. Het verrassende in deze theorie was en vele eeuwen lang hebben de filosofen dit niet betwist dat aan de deelbaar heid bij het atoom een einde zou komen. Veel later kwam Dalton met zijn theorie van onvernietigbaarheid van materie en energie en hoewel voor de techniek deze voldoende is, daarnaast moet een oog open gehouden worden voor de nieuwere op vattingen: materie en energie zijn kwali tatief verschillend. Met enkele eenvoudige voorbeelden il lustreerde ir. Kief de verschillende leem ten in Dalton's theorie: inductieverschijn selen zijn onverklaarbaar met de normale atoomtheorie, evenals het magnetisme zelf. Deze verschijnselen kennen we en sinds lang zijn natuurkundigen en technici aan het experimenteren geweest met dat wat bekend was om tot een antwoord op deze raadselen te komen. Dit heeft zowel in de natuurkunde als in de scheikunde grote resultaten opgeleverd. Het spel met het bekende molentje in een kathodestraalbuis bracht aan het licht dat kathodestralen materieel ziin en zelfs onder invloed van magnetisme afbuigen. Dit nu was een problematiek welke om een oplossing vroeg, want zij paste niet in de atoomtheorie. Dat daarnaast de bij toe val ontdekte stralen van Röntgen niet van materiële aard bleken te zijn maakte het geheel alleen maar ingewikkelder. Voorlijkheid niet gewaardeerd Reeds een honderdvijftig jaar ge leden lanceerde de Engelse arts en physicus Proust de geniale gedachte dat de materie opgebouwd zou ziin uit waterstofatomen. Vaak gebeurt het dat een „helderziend" geleerde niet aanvaard wordt, ofwel dat. de techniek met ver genoeg is' om ziin idee te verwezenlijken ofwel omdat de hulp- ADVERTENTIE Voor een MOOIE en DEGELIJKE UNNENUITZE1 naar DeRuyter's Manufacturei. Kenn.laan 159 - Tel. 5605 Voor de hockeyers van om en nabii het Noordzeekamaal stonden alleen voor de in de lagere klassen spelende elftallen enkele competitiewedstrijden op het programma. De overige teams speelden niiet of ontmoet ten elkaar in vriendschappelijke wedstrij den. Dit gold in de eerste plaats voor Strawberries. Het damesteam moest in Alliance, waartegen in Heemstede werd gespeeld de meerdere erkennen met zes nul. Het eerste berenelftal gaf het bezoe kende HBS uit Bloemeudaal geen kans doelpunten te maken. Daarin slaagde de thuisclub zelf eenmaal door W. Otto. Na een enkel regenbuitje zijn de meeste vel- dén in Amstelveen dtrect onbespeelbaar. Dit was de reden, dat de ontmoeting tussen HTC en Strawberries II niet werd gespeeld. Voor de competitie in de derde klasse sneelden Strawberries teaen Terders en Eechtrop II tegen Eeohtrop III. De gast heren wonnen in beide gevallen met vier- één. Er werden bij de heren nog drie wed- striiden gespeeld voor de competitie in de Onderbond Noordhollanid. D° wedstrijd van hét vierde tegen het vijfde elftal van Strawberries was e»n ontmoeting tussen de oude garde en de jongere senioren sne- lers. Laatstgenoemde spe'ers konden het tempo beter volhouden en behaalden op de ouderen een ze<*e van drie-twee. In de zelfde. afdeling zette Eechtron TV de weg naar het. afdelingskarrmioensehap voort door in Bloemendaal met vier-nul van BMHC IX te winnen. Fechtron IV heeft de zes gespeelde wedstrijden gewonnen en hééft met twaalf punten een doel.eemid- delde van 26-1. De vier doelpunten werden dit keer gemaakt door H. Feuerstein, N. Groot, en G. Gerritse (21. Het viifde elftal van Eechtrop kon in Den Helder tegen Hermes III niet ontkomen aan een neder laag (vier-één). Het doetpunt voor Fech tron werd gescoord door linksbuiten G. de Vries. Dameswedstrijden Het eerste elftal van Eechtrop en het tweede elftal van Strawberries speelden ,voor de competitie in de derde klasse D. Eechtrop ging in Alkmaar on bezoek bij Terriers en won met twee-één. De doel punten werden in de tweede he'ft gescom--^ voor Eechtrop beide door mejuffrouw W van der Veen. Pinoké hield de punten in eigen huis en versloeg Strawberries II met twee-één. In Haarlem zegevierde Ever Swift II met vier-één over Eechtrop III. Met de rust had Eechtrop al een achterstand van drie-nul. Voor de bezoekende club maakte mejuffrouw W. Rooyaards het enige doel punt. Strawberries III speelde vriendschappe lijk tegen Strawberries IV, een wedstrijd tussen twee vierde klassers, die door „drie" met drie-twee van „vier" werd gewonnen. technieken nog niet bekend zijn om tot zijn doel te kunnen geraken. Proust werd dan ook voor die dagen juist bestreden met de theorie van de „hele" atoomgewichten en het periodiek systeem der elementen. Voor al deze problemen moest een op lossing gevonden worden, een reële oplos sing. Met het invoeren door Lorentz van het begrip electron werd het inzicht in de kathodestralen geheel gewijzigd. Daarnaast ontdekte Curie het bolonium en radium en zij zag, wat van zeer groot ge wicht was, dat bij de Beckerelstralen de kracht evenredig bleek aan de aanwezige hoeveelheid uranium. Op haar voorstel noemde men de straling radio-activiteit. Onder invloed van een magnetisch veld valt deze uiteen in onder andere alpha- en bèta-stralen, welke laatste de reeds be kende kathodestralen bleken te zijn, ter wijl de X-stralen tot helium-gas materia liseren. Bij de proefnemingen bleek dat het radium héél langzaam overging in lood terwijl helium-gas ontstond. Hier dus de transmutatie van het ene element in het andere; het doel van aloude alchemisten maar gelijkertijd een omverwerpen van de basis van de gehele natuur- en scheikunde en een problematiek van ontzettende be tekenis, daar hiermede tevens dat van het ontstaan van de materie wordt geraakt. Een geheel complex van facetten hebben in totaal geleid tot het bereiken van het hedendaags inzicht in de kernphysica Hieronder moet ook de ontwikkeling van de radiotechniek zeer zeker gerekend worden. Naar de kern Al deze nieuwe inzichten en problemen hebben een antwoord op de vraag, hoe het atoom zelf er uit ziet, noodzakelijk ge maakt. De grote harmonie in de natuur deed veronderstellen dat in het oneindig grote de vorm van het oneindig kleine terug te vinden moest zijn. De bekende vorm van onze zonnestelsels werd in het atoom ver ondersteld. Dan volgt de ontwikkeling van de theorie van het electron, dat met een snelheid van ongeveer 115.000 km pe: seconde rond de onvoorstelbaar kleine kern draait en nu blijkt, dat de afstand kern- electron in dezelfde ontzaglijk grote ver. houding ligt van aardezon, terwijl voor het indrukken van een atoom krachten nodig zijn van honderden tonnen per vier kante centimeter. Schepping in miniatuur Dan vervolgde ir. Kief zijn causerie met een scherpzinnig opgebouwde uiteenzetting over het ontstaan van kettingreacties via de onevenwichtige isothopen van de be kende elementen, terwijl hij de moeilijk heden uiteenzette die Rutherfort ondervond bij zijn experimenten bij het splitsen van kernen. Hierbij bleek dat stikstofkernen, gebombardeerd met alpha-deeltjes, afsplin- terden in waterstofkernen en de rest van de alpha deeltjes zuurstof kernen vorm. den.... waarmee de wordingsgeschiedenis van de aarde benaderd werd. Daarnaast een mogelijke vernietiging van onze planeet en door kettingreacties mogelijk en zelfs meer dan dat. De grote vraag van de kernphisisi is dan ook hoe de enorme hoeveelheden vrijkomende energie beteugeld moeten worden bij de atoom- onderzoekingen. De grote practische betekenis hiervan illustreerde spreker aan de hand van enkele voorbeelden, onder meer het ver vaardigen van kunstmatige isothopen ter vervanging van het zeldzame radium voor de geneeskunde; de rol die radio-actieve stralen spelen bij de bemesting van de bodem, en bestraling van planten. Praktijk der kunstmest Momenteel wórden in Wageningen proe ven genomen met radio-actief fosfor, ge mengd in kunstmest. Het welslagen van deze proeven kan een ommekeer betekenen in de bemesting en bijdragen tot de oplos sing van het wereld-voedseltekort. Volgens spreker staan wij aan het begin van een nieuwe industriële revolutie, zoals wij na James Watt's uitvinding van de stoommachine niet gekend hebben. Als grote hoeveelheden energie goedkoop be schikbaar komen, kunnen in landbouw en industrie enorme verbeteringen aange bracht worden, die van invloed zullen zijn op de levenspositie van de mens. De heer A. Terpstra dankte ir. Kief voor zijn boeiende causerie in enkele welgekozen woorden. Onder auspiciën van de dames van de U.V.V. wordt Woensdag in het Patronaats gebouw in IJmuiden-Oost een verkoop middag georganiseerd, waarvan de baten ten goede komen aan de sociëteit voor ouden van dagen. Al de handwerken die de vrouwen uit IJmuiden-Oost, die deze sociëteit geregeld bezoeken, thuis of op de sociëteit gedurende een jaar hebben ver vaardigd, terwijl de mannen zich bezig hielden met verschillende spellen of, al rokend, van gedachten wisselden, worden daar te koop aangeboden. De dames en heren op leeftijd zouden deze gezellige uren niet graag willen missen en daarom is het nodig dat d'e kas in evenwicht blijft. Maar dit kan alleen wanneer alle nog- niet-ouden een duit in het zakje doen. Van daar deze verkoop van keurige, met zorg vervaardigde artikelen. U komt toch ook? Op de Beverwijkse bloemenveiling wer den Maandagmiddag de eerste blauwe druifjes aangevoerd. Dat is enige dagen eerder dan vorig jaar: toen kwamen deze vroege lenteboden op 18 November ter markt. Morgenmiddag arriveren de twee zéér popu laire figuren uit 't weekblad Panorama, Sjors, voorzitter van de beroemde Rebellenclub en zijn olijk negervriendje Sjimmie, in IJmui- den (O.), waar zij zullen optreden voor jong en oud, in de grote toneelzaal van het Pa tronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg 12, met hun spectaculaire avonturen „Sjors en Sjimmie bij Ali Baba en de 40 Rovers". Het succes van beide roemruchte knapen is overweldigend: het Concertgebouw te Haar lem was op 24 October j.l. tot 2 maal toe totaal uitverkocht. Vanaf Augustus j.l. be zochten meer dan 60.000 bezoekers(sters) de Sjorsvoorstellingen. Tijdens de voorstellingen Woensdag, morgenmiddag in 't Patronaats gebouw komen St. Nicolaas en z'n knechten een bezoek brengen aan de kinderen in de zaal. Cowboycostuums en de nieuwe grote Sjorsprentenboeken worden door St. Nico laas beschikbaar gesteld voor de prijswin- naartjes in een jeugdtalenwedstrijd. Boven dien ontvangt ieder kind de fraaie Sjors- en Sjimmievlag cadeau. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen lag Maandagmorgen voor lossing aan de steiger van het bedrijf het Zweedse s.s. „Ardennia", dat van Gothenburg een lading van 800 ton houtstof aanvoerde. Ouderavond Kleuterschool De oudercommissie van de Openbare Kleuterschool Casembrootstraat 1 heeft de ouders van de leerlingen uitgenodigd voor een ouderavond, die gehouden zal worden op Woensdag 17 November. De afdeling Beverwijk van de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst zal mor gen, Woensdag, de derde en laatste avond van het jeugdconcours doen houden in het Kennemer Theater te Beverwijk. Het con cours begint om zeven uur. De jury, bestande uit de heren J. B. Vin cent. F. Althuizen en R. Otto, zal op deze avond de uitslag van het concours bekend maken, waarna de prijzen worden uitge reikt. VTC heeft een gunstige week achter de rug. Van de zes teams, die op de groene tafel kwamen, wisten vijf teams de volle winst binnen te halen. VTC 1 ontving thuis GTTC 7. Dit werd een gelijk opgaande strijd met dan eens VTC in het voordeel, dan weer GTTC. Peek startte met een moeizame overwin ning op H. Hetem 114-21, 22-20, 22-20), waarna Spee tegen Voogt de stand op ge lijke voet bracht. Noorman hielp VTC weer aan een voorsprong door J. Hetem te ver slaan, doch doordat Voogt zijn tweede par tij tegen J. Hetem verloor, was de stand weer 2-2. Hierna versloeg Peek J. Hetem, maar de twee volgende partijen van Noor man en Voogt gingen verloren, zodat VTC met 3-4 in het nadeel kwam. Vooral de partij tussen St>ee en Noorman was van uitstekend gehalte. De twee laatste enkelpselen en het dub belspel moesten thans de beslissing bren gen. Noorman versloeg H. Hetem en Peek bracht Spee zijn enige nederlaag. Door de dubbel met 21-12, 14-21, 21-16 te winnen was de winst verzekerd (6-4). VTC 2 bleef eveneens op de goede weg en had met DSB 3 niet de minste moeite. Met 9-1 werden de gasten naar huis ge stuurd. Ook Keemel haalde de volle winst binnen, terwijl Snelders een veer moest laten, door in d'e oneven game met 20-22 te verliezen van Stiinman. VTC 3 kwam op gemakkelijke wijze aan een 10-0 overwinning, doordat de tegen stander TYBB 5 verstek liet gaan. Het vierde team wist voor de eerste maal te winnen. Tegen Plaatwellerij 2 nam Dijkhuizen drie partijen voor zijn rekening. Saris won van HoogelSnd, evenals Van Hoven, doch beiden moesten in Reimers en Schipper hun meerderen erkennen. Na de eerste game met 21-8 te hebben verloren, wisten Saris en Dijkhuizen de twee vol gende games van het dubbelspel met 21-18, 21-17 te winnen, waardoor de eindstand 6-4 werd. VTC 5 stelde dit keer teleur. Tegen Te Zaanen 5 verloor het voor de eerste keer met 7-3. Porck kon ditmaal si'echts één keer tot winst komen en De Waal won twee partijen. Van Voorbergen moest driemaal zijn tegenstander feliciteren. Het damesteam behaalde evenals VTC 4, zijn eerste overwinning en wel tegen Rapi dity 3 met 6-4. Mevr. Goossens, mej. Groen en mej. Wijnbergen wonnen ieder twee partijen en verloren één keer. Ook het dubbelspel was voor de tegenpartij. Donderdagavond 25 November geeft het Kinderkoor „De Goede Herder", met mede werking van het „Goede Herder kerkkoor", een concert in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. De pianobegelei ding is van Albert de Groot; algehele lei ding heeft Joop Huizinga. De Beverwijkse Jongeren-afdeling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft met een ernstig tekort aan leden te kampen. Dit werd op de Maandagavond gehouden ledenvergadering verteld door de secretaris de heer L. Bax. Er is nog een kleine kern van trouwe leden, die regelmatig komen, maar er zijn vele „papieren leden" die men weinig ziet. Er wordt nu een actie op touw gezet om het ledental op te voeren en het vergade- ringbezoek te stimuleren, opdat de ver eniging niet ter ziele gaat. Dc oud-katholieke vrouwenvereniging ,Sint Engelmundus", die de drie plaatse lijke Oud-katholieke vrouwenverenigingen .Samenwerking", „Sursum Corda" en „On der Ons" overkoepelt, zal Vrijdag en Za terdag haar jaarlijkse bazar houden in het Oud-katholiek verenigingsgebouw aan de Wilhelminakade, Deze bazar die gehouden wordt ten bate van de Oud-katholieke gemeente, zal, evenals voorgaande jaren, behalve een keur van dameshandwerken, huishoude lijke artikelen en wat alzo in de drie clubs gedurende een vol jaar is vervaar digd aan fraaie en nuttige handwerken, weer verschillende attracties tellen. Onder andere is er ruimschoots rekening gehouden met het bezoek van kinderen, die zich met verschillende attracties kun nen bezig houden. En er is ook een rad van avontuur, dat vooral 's avonds wel opgeld zal doen, te meer aangezien voor de komende feest dagen wel wat kansen zullen worden ge probeerd. De bazar, die op de beide dagen geopend zal zijn van 's middags drie uur tot avonds elf uur, wordt Vrijdagmiddag officieel door pastoor C. F. Nieuwenhuyzen geopend. Elfde onder-afdeling van de KAB! De heer J. Peeters te Castricum heeft zijn activiteit ten aanzien van de oprich ting van een plaatselijke afdeling van de Nederlandse katholieke Bond van Arbei- ders(sters) in Voedings- en Genotmidde- lenbedrijven St. Joris, beloond gezien. Maandag werd namelijk in hotel de Har monie een bijeenkomst gehouden tijdens welke het plan tot oprichting uitvoerig werd besproken. Het resultaat was dat er een officieel bestuur werd gekozen, waar in zitting namen de heren E. v. d. Velde, voorzitter; H. Nijssen, tweede voorzitter; D. J. Huizinga, secretaris en A. v. d. Valk, penningmeester. Tevoren had de hoofdbestuurder de heer G. Smit, uit Den Haag, gesproken over de arbeidsvoorwaarden in de diverse bedrijven. Daarna kreeg de voorzitter van de Castricumse Katholieke Arbeiders Be weging, de heer P. de Vries, die met de secretaris van de KAB, de heer J. Zand bergen aanwezig was, het woord en hij spoorde de leden aan tot grote activiteit. De nieuwe afdeling is de elfde onder afdeling van de plaatselijke KAB! De Katholieke Jongeren Beweging af deling Castricum heeft Zondag in hötel Borst haar negen-jarig bestaaan gevierd met een daverende feestavond. Een losse combinatie artisten uit Heiloo bracht een prima cabaretprogramma en in dit gezelschap trad onder andere het bekende radio-trio The Cromonica's op met een keur van populaire melodieën. De sneltekenaar Joh. Hoebe deed de tot de laatste plaats bezette zaal verstomd staan met zijn fraaie tekeningen, die inderdaad niet vlugger getekend konden worden. Jan Pronk imiteerde dat het een lieve lust was om te horen en de nieuwe ontdekking in de rij van kunstfluiters, Ab. Glas, bleek een aanwinst te zijn. Ina Triest-Boots, W. Bruin en A. Borst verzorgden de zang, conférences en de schetsen en tenslotte waren daar twee jongens met een gitaar die het gezelschap completeerden. Het was een avond welke met recht „pico-bello" genoemd mocht worden en waarbij ook de leden van de Jongeren Gemeenschap aanwezig waren; hetgeen uiteraard na afloop nog een ge zellig samenzijn waarborgde. Donderdag 18 November komt het Haags Matrozenkoor onder leiding van de heer Theo van Elferen een concert in Castri cum geven voor de kunstkring Elckerlyc. Evenals alle andere avonden van Elcker lyc vindt dit gebeuren plaats in het „Cor- so"-theater aan de Dorpsstraat. De aan vang is om 20.15 uur precies. De sportvereniging „Beverwijk" houdt op Woensdag 17 November voor haar le den een contactavond in het clubhuis café Langendijk. gcoooooooocxxxdooooooooooocoooooooooooooooooooooooooooooo Een verliefd paartje ging Zondagavond laat al vrijende door de grote winkel ruit van kapper J. Stam, aan de Cas tricumse Dorpsstraat. Van schrik nam het stel de benen doch zij werden door de rijkspolitie achterhaald. De jonge ling op vrijers-voeten bood echter aan de schade te betalen. 9 I OCXDOOOOOCGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOC Maandag 15 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Heemskerk 'van t- werpen. Wcstland van St. Vincent. Saxon Green van Swansea. American Sterling v. Bremen. Schneldt van Port Talbot. Vecht stroom van Londen. Jelö van Chrisiina- hamn. Maria Theresia van Gruvon. Daniël van Aarhus. Leonhard T van Kar'stad. Foun tain. Abbey van Goole, Aria van Stockholm. Hestia van Rotterdam. Psyche van Caen. Bullfinch van Londen. Erica Fritzen van Malm. Vertrokken zijn: Meike naar Kingslyn. Methan naar Aarhus. Wittekind naar Stock holm. Swift naar Harlingen. Netherland Coast naar Rotterdam. ADVERTENTIE De Man van „SLA MIJ MAAR OVER" en MËVROUW. U heeft nu de unieke kans hem eens echt te verrassen. Op 't gebied van brengen wij 'N TOP-COLLECTIE, w.o. gi g^ q modetinten ZELFBINDERS in Wol en Zijde vanaf 2.95 MODES - CONFECTIE KENNEMERLAAN 36 - IJMUIDEN - TELEFOON 4453 Deelnemer Zegelactie IJmond De ontspanningscommissie voor Ouden van Dagen heeft gisteravond met het eerste optreden van de Haarlemse vereniging „Musicorda" een tweehonderdtal bejaarden uit Velsen-Noord een avond bezorgd, waar op zij nog lang met plezier zullen terug zien. Een geheel nieuw programma, bestaande uit muziek, zang en voordracht werd op vlotte wijze door dit vijfendertig man sterke ensemble, dat onder leiding staat van de heer A. Douwes, gebracht. Jammer dat ook nu weer de ponten misère de artisten parten speelde. Daar door en door een technische storing in de electrische leidingen op het toneel moest er wat later begonnen worden. Het programma, dat hierdoor ook niet geheel afgewerkt kon worden de jode lende meisjes hebben nog véél meer op hun répertoire was echter van een zo hoog gehalte, dat dit graag op de koop toege nomen werd. In zijn welkomstwoord kon de heer J. de Waal nog meedelen dat de R.K. leeszaal in het Sint Jozefhuis gemeend heeft te moeten overgaan tot een belangrijk lager leesgeld voor bejaarden. Zij kunnen nu voor twee kwartjes een knipkaart krijgen, waarop tienmaal een boek geleend kan worden, waarbij steeds gratis een „bijboek". „Musicorda" treedt vanavond op voor de bejaarden in IJmuiden in de zaal van Thalia; Donderdag a.s. in Santpoort in de „Weyman" en Donderdag 25 November in het Patronaatsgebouw in IJmuiden-Oost. Zo goed als alle boeren op de Hof geest j zijn in één der laatste nachten bezocht door één (of meerdere) vreemde perso nen. Toen men 's morgens op kwam om te gaan melken, vond de ene boer al zijn 's avonds klaar gezette kruiwagens pulp leeg gegooid, bij een ander waren i de wielen onder de kruiwagens wegge haald, een derde zag een groot deel van j zijn hooivoorraad over het erf verspreid liggen. Weer een ander trof een deel van de pulp in de hooiberg. Zo was er bij één der boeren ook een l deel van de mesthoop in de hooiberg gegooid of „netjes" rond het huis uitge strooid. Al deze „kwajongensstreken", want anders zijn het niet, moeten 's nachts tussen 12 en 4 uur zijn bedre- 8 ven. Wie het doet en wat de zonder ling hiermede voor heeft, is een ieder 9 een raadsel. Men heeft de politie van 8 een en ander in kennis gesteld. xxxxx)coc<xxx)ocxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxooccogoococcccccoco Reeds enige dagen na de opvoering van ..Het witte legioen" in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan, was de Christelijke Toneelgroep „Zonnewende" uit Amsterdam opnieuw naar de IJmond overgekomen. Thans op invitatie van de Christelijke Besturenbond „IJmuiden", om Maandagavond in het Patronaatsgebouw een voorstelling van „Meisjeslyceum" te verzorgen. Een opvoering, die de toeschou wers in de geheel uitverkochte zaal uiter mate heeft geboeid. Dit toneelspel van Ladislaus Fodor werd enige maanden geleden na de opvoeringen door „Jan van Dommelen" reeds uitvoerig in ons blad besproken, zodat de inhoud niet opnieuw behoeft te worden weerge geven. De opvoering door „Zonnewende" was minder sterk als die van „Het witte legioen"; hetgeen gedeeltelijk te verklaren valt door de ongewoon grote bezetting vijftien personen Deze toneelgroep telt overwegend jeugdige krachten, welke be nijdenswaardige eigenschap voor de ty pering van oudere figuren echter een niet te overkomen handicap bleek te ziin. Wat de hoofdrollen betreft liet Bep van Harten als de sympathieke lerares opnieuw de sterkste indruk achter. Zij demonstreert een goed begrip voor nuance en heeft een uitstekende dictie. Gré Boezaert was de verliefde leerlinge, wier frisse jeugd een weldadig contrast op leverde met de verzuurde docenten, waar van de bekrompen houding tot het drama tisch conflict aanleiding geeft. Deze laat- sten werden gespeeld door Dick van Har ten en Annie van der Hilst. Van regisseur Ab van der Linden zagen wij tenslotte nog een met rustige overtuiging uitgebeelde rector. Deze toneelavond, waarmee de Chr. Besturenbond ongetwijfeld alle eer heeft ingelegd, werd op de gebruikelijke wijze gesloten door ds. J. H. W. Dickhout. J. v. D. D Prijzen van Maandag. Heilbot 3,10; gr. tong 5,804,70; grm. tong 4,003,35; kim. tong 3,503,00; kl. tong I 2,742,36; kl. tong II 2,52—2,20; tarbot I 3,00—2,50, per kg. Schartong 54; kl. schol I 75; kl. schol II 6022; schar 40—36; v. haring 1510; ma kreel 35-18; gr. schelvis 7464; grm. schel vis 7056; kim. schelvis 6456; kl. schelvis I 63—51; kl. schelvis II 65-^0; wijting 54^-28; gr. gul 70—60; midd. gul 6154; kl. gul 40—35; kl. haai 38; ham 84; Poontjes 3026; kl. koolvis zw. 3021; kl. koolvis wit 4542, per 50 kg. Gr. kabeljauw 168146; gr. kool vis zw. 8576; gr. koolvis wit 120114; gr. leng 104, per 125 kg. Aanvoer van Maandag. 122 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 4 kisten tongschar en schartong, 142 kisten schol, 36 kisten schar, 8000 kisten 1 aring, 550 kisten ma kreel, 455 kisten schelvis, 175 kisten wijting, 100 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten leng, 3 kisten haai, 1 kist ham, 6 kisten poon, 90 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 9820 kisten. Besommingen van Maandag. VL 77 Abraham f 15.260; IJM 32 Elie f13.140; IJM 6 Norma f28.100; IJM 54 Limburgia f 18.500; IJM 45 f6700; R 02 f2690: KW 169 f2450; KW 10 f2870; KW 59 f820; KW 17 f 2500; KW 51 f3140; KW 162 f3310; KW 89 f2720; KW 26 f2060; KW 24 f3010; KW 98 f2530; AM 18 f160: KW 161 f3500; KW 42 f 4640; KW 141 f6220; KW 169 f4240; KW 57 f 5940; KW 45 f6310; KW 20 f5230; KW 9 f5270; KW 7 f5780; KW 77 f7190: KW 123 f14.040; KW 23 f2140; KW 44 f6520. Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 16 vaartuieen aan de Visafslag te Urk aan gevoerd: 367 pond snoekbaars f 0,78f 0,81 p. p.; 159 pond rode baars f0,67f 0,70 p. p.; 430 pond blei f 0,08 per pond. Wint de Jong de beste kansen voor de titel Als Kennemerlands damkampioen Wim de Jong uit Haarlem zijn laatste partij tegen Nico Blom uit Haarlem remise speelt, is hij winnaar van de damtitel van Noord holland. Dit resultaat wordt dan verkregen door de laatste uitslagen in de strijd. Om de tweede plaats wordt nog volop gestreden. De man uit Weesp, Beeke, heeft de beste kansen. Metz en Stahlberg zijn definitief door het bestuur uitgeschakeld en Beeke heeft 13 punten. Alleen Beers kan nog ge lijk aankomen op de tweede plaats, als deze de laatste partij Zaterdag wint van Langras uit Alkmaar. Oukel is voor de twee eerste plaatsen uitgeschakeld. Wel won Dukel dit weekend van Langras, maar hij verloor van P. Beers door een grove fout. De uitslagen van de achtste en negende ronde luidden: Wim de Jong remise met Beeke. Dukel verliest van Beers en wint van Langras. Langras verliest van Ansems. Willemse remise met Ansems. Nico Blom wint van Buyck en Oud. De stand is op het moment als volgt: Wim de Jong 13; Beeke 13 (uitgespeeld); Ansems 12 (speelt mee buiten mededin ging); Beers 11; Dukel en Blom 10; v. d. Sluis 9; Willemse 9; Oud 3 punten; Buuck 1 punt. Zaterdag wordt de laatste ronde gespeeld, wanneer Beers wint, moeten Beers en Beeke doorvechten voor een plaats in het landskampioenschap. ADVERTENTIE MARKTBERICHT 15 November Andijvie 1129; spinazie 4055; bospeen 17—25; waspeen 14—25; bloemkool 22—57; tomaten 2888; spruiten 31—58; knollen 7—17; groene kool 14—27; rode kool 11—23; boerekool 1216. hebben wij een HEERLIJK WARME BROEK, van melton, zuiver wol of jersey. VOOR DE BABy ANEGANG 46 - GR. HOUTSTR. 116 HAARLEM DINSDAG 16 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Tot de laatste kogel." „Commissie Ontspanning Bejaarden", 20 uur, kleine zaal Thalia, ontspannings avond. VELSEN: ..Felison", 1417 uur, expositiezaal Hei- destraat, expositie van werken van de schilderes B. WestendorpOsieck. Raadhuis, 20 uur: Openbare vergadering gemeenteraad van Velsen. WOENSDAG 17 NOVEMBER IJMUIDEN: „Pieter Vermeulenmuseum", 1417 uur, Cultureel Gebouw, Moerbergplantsoen. VELSEN: Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur Rex, operaconcert. „Felison", 1417 uur, als Dinsdag. Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wet houder van Sociale Zaken. Patronaatsgebouw, 1417 uur; Verkoop middag ten bate van Velsens bejaarden.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7