Eis tegen Berkelse arts opnieuw: levenslang Vierduizend man politie jaagt op autobandieten Weerbericht Rouwdienst voor Jacques Fath Nieuw schandaal ontdekt in hoge Italiaanse kringen Spelende mannen Critiek op uitlatingen van senator Knowland „Mevrouw O. was niet tot zelfmoord gepraedisponeerd" Het woord is aan. „Aanval op Formosa is oorlog," zegt Dulles Vooraanstaande communist gezochf Viking-vlucht over de Noordpool volbracht Vliegende schotels een collectieve psychose Morgen weer regen Fulbrigt: Gevaarlijke ideeën Meteor-straaltrainer verongelukt; 2 doden Sneeuwval boven de Alpen Weer nieuwe overvallen op Duitse wegen Paus onder doktershanden Donkere wolk aan de horizon Van Denemarken naar Californië door drie seizoenen Conclusie van Franse geleerde Communisten vragen post in Indonesisch kabinet Weerrapport 69e JAARGANG No 111 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur:5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 17 NOVEMBER 1954 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 2u„ Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V-, Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MEER DAN HONDERDDUIZEND vol wassen Franse mannen zijn leden van een vereniging, die het bouwen van speel goed-treintjes met bijbehorende spoorweg netten nastreeft en bevordert, zoals een Parijse medewerker van dit blad onlangs in „Erbij" onthuld heeft daarbij erken nend dat het hem aan het slot van zijn interview moeite gekost had te vertrek ken zonder zich tenminste een locomotief en enige wagonnetjes aan te schaffen. Dit duidde er al op dat Hollandse mannen, zeer vele Hollandse mannen, even graag met treintjes spelen. „Georganiseerd" zijn tal van hen trouwens ook, zelfs in een drietal verenigingen, al tellen die geza menlijk niet zo'n ledental als de Franse. Er zijn trouwens viermaal zoveel Fransen als Nederlanders. In Engeland is de animo voor spelen-met-itreintjes niet minder groot; er is dan ook grond om aan te ne men dat die onafhankelijk van nationa liteit optreedt: een klaar bewijs van de stelling, dat in schier alle mannen de schooljongen levend' blijft. Zeker wat het spelen betreft. Wij weten op dit punt he laas te weinig van andere landen. Maar is het ondenkbaar, dat onlangs op die diplo matieke ontvangst in Moskou, toen de verhouding tussen Russische ministers en Westelijke gezanten plotseling zo vriend schappelijk werd, Malenkov de Ameri kaanse ambassadeur Charles Bohlen heeft toegemompeld: „Bouw jij ook treintjes? Dacht ik wel. Kom morgenmiddag eens kijken: ik heb een stoomlocomotief voor elkaar, d'ie loopt minstens zeventig met zes wagons. Wat? Ja, op de grootste zolder van het Kremlin. Met opgehoogde bochten. Maar zeg er niks tegen mijn vrouw van, want die vindt dat het niet te pas komt in mijn positie. De jouwe ook?" Mocht gii menen dat dit ondenkbaar is, dan herinner ik u aan de mededeling van onze Parijse medewerker dat Georges Bi- dault jarenlang bestuurslid van de Franse vereniging van met-treintjes-spelende vol wassenen is geweest en als zodanig niet dan met leedwezen is afgetreden, toen het regeren teveel tijd begon te kosten. Het geen nog niet eens wil zeggen, dat hij als minister niet af en toe zijn heul in het spel blééf zoeken,. Het zou, welbeschouwd, de internationale verhoudingen bijzonder ten goede komen als al dat spel eens bekend werd en een internationale vereniging van hooggeplaatste schooljongens het gevolg zou zijn. Met alle eerbied' gezegd, natuur lijk, met alle eerbied. Als gij dit overdenkt is het he'emaal niet verwonderlijk dat er volwassen Engel sen zijn die ook met volwassen speelgoed spelen, namelijk met oude auto's. Vijfen dertig hebben van de zomer een tocht door ons land gemaakt en niet minder dan 212 oude karretjes hebben Zondag deelgeno men aan de jaarlijkse rit L-onden-Brieh- ton: negentig kilometer. Ofschoon er vlak na de start al enigen in Hyde Park ston den te sleutelen hebben toch 182 rijders binnen de gestelde t'jd de „Veteran Car Run" volbracht. Gij staat wel verbaasd als gij leest dat de Progress van M. E. Daven port, die het eerst Brighton bereikte, het model-1901 van dit fabrikaat is, dat F. E. Bennett's Cadillac de leeftijd van 51 jaar heeft bereikt en dat een Deense auto van het merk Hammei zelfs uit het jaar 1888 da'teert. Zelfs deze veteraan heeft de rit volbracht, zij het d'an met een gemiddelde snelheid van niet meer dan zeven kilo meter. Maar andere, vifaal-gebleven wa gentjes van niet meer dan vijftig lentes, brachten het tot snelheden van veertig kilometer en tot gemiddelden van ruim dertig. Het is jammer dat ditmaal twee ernstige ongevallen zich hebben voorge daan. Het schijnt verschrikkelijk vol op de weg naar Brighton geweest te zijn, vol met moderne wagens, wier bezitters de locht der Ouden wi'den zien. Zij gaven hoffelijk ruimte en kropen zelfs dienten gevolge nog langzamer voort, in een dicht- opeengesloten stoet. Overigens zijn die on gevallen hoge uitzondering in de London- Brighton Run. Dat sleutelen in Hyde Park, vlak na de start, duidt wel op het grootste plezier der met oude auto's spelende mannen. Dat is niet het rijden, maar het knutselen. Zo is het met de speiers-met-treintjes natuur lijk ook, tenminste in veel gevallen. In Amsterdam stond ik dezer dagen nog stil voor zo'n winkelétalage met een keur van stoom- en electrische treintjes om eens te zien hoeveel volwassenen d'aar wel be langstelling voor hebben, alleen daarom en het bleek wel een nadeel voor de kleine zoons dat de lange vaders hun het uitzicht op al die wonderen zo benamen. Zou Sinterklaas, die dit natuurlijk sinds eeuwen dóór heeft, nu ook d'e vaders niet eens met locomotiefjes en wagonnetjes en rails en seinpalen en al die dingen beden ken? Of doet hij het al vaak, zonder dat dit buiten de familiekring uitlekt? Ik her inner mij wel een eertijds in Punch ver schenen tekening, waarin de kleine zoon op zijn tenen ne't boven de toonbank uit kijkt en d'e winkelier vraagt: „Hebt u soms een locomotief voor mijn vader? dan kan ik ook eens met de mijne spe len". Het is niet zo moeilijk een geschikt cadeautje voor vader te vinden, al's moe der pleegt te zeggen. R. p. WASHINGTON (A.F.P.) De Ameri kaanse democratische senator J. W. Ful- bright heeft de rede van de republikeinse fractieleider van de Senaat, Knowland, waarin deze verklaarde dat het denkbeeld van vreedzaam naast-elkaar-bestaan van Oost en West voor de Sovjet-Unie slechts een middel is om tijd te winnen, „gevaar lijk" genoemd. Het is gevaarlijk, aldus Ful- bright, om te verstaan te geven, dat de Verenigde Staten geen vreedzame oplossing voor de huidige wereldproblemen kunnen vinden. De Verenigde Staten zouden de koude oorlog kunnen verliezen, als zij de welgezindheid van India en andere landen, die ongerust zijn over het belang dat de Verenigde Staten hechten aan de bewape ning, verspelen. Het zou rampspoedig zijn als de indruk werd gevestigd, dat de Ver enigde Staten een preventieve oorlog voor staan als enig alternatief van vreedzaam na'ast-elkaar-bestaan, aldus Fulbright. (Van een verslaggever) De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. D. J. van Gilse, heeft vanmorgen in de appèlzaak tegen de Ber kelse arts O., die ervan verdacht wordt op 24 September 1952 zijn vrouw door vergif van het leven beroofd te hebben, opnieuw met vernietiging van het rechtbank- vonnis levenslange gevangenisstraf ge- eist. Alvorens requisitoir te nemen vroeg de procureur-generaal aan de deslsundige, prof. dr. Carp, wat deze nu precies be doeld had met de verminderde toereke ningsvatbaarheid van de verdachte, waar deze het bij de behandeling over gehad had. Prof. Carp zei dat deze verminderde toerekeningsvatbaarheid niet alleen in me dische zin, maar ook juridisch gold. In zijn requisitoir maakte de procureur- generaal allereerst een paar algemene op merkingen ten aanzien van de vraag of de sectie wel op de juiste wijze heeft plaats gehad, dit naar aanleiding van het beroemde K.B. van 1818, waarmee de ver dediging te voorschijn gekomen is en dat behelst, dat bij de lijkschouwing ook de laatst behandelende geneesheer aanwezig behoort te zijn. De procureur-generaal verklaarde dat dit voorschrift al van 1818 af een dode letter is geweest en zelfs achterhaald is door latere besluiten, zodat een beroep op dit K.B. als cassatie-middel, zelfs als revisiemogelijkheid zijns inziens niet opgaat. Ingaande op de zaak zelf be toogde de procureur-generaal, dat van de drie mogelijke doodsoorzaken van mevr. O., te weten: natuurlijke dood, zelfmoord en moord door de verdachte O., alleen de laatste redelijkerwijs gesproken overblijft. „Over de mogelijkheid van een natuur lijke dood van de doktersvrouw zijn wij overgoten met medische getuigenverkla ringen en veronderstellingen", zei de pro cureur, „doch ik moet opmerken, dat de theorieën, zowel ten aanzien van de her sentumor als ten aanzien van een toeval, die mevrouw O.'s dood veroorzaakt zou kunnen hebben, alleen uit O.'s mond ko men. Niemand anders heeft ooit gehoord, dat mevrouw aan toevallen leed. Wat de zelfmoordtheorie betreft, psychiaters en andere getuigen-deskundigen hebben vast gesteld, dat mevrouw O.'s psyche niet zo danig was, dat men aan de mogelijkheid van zelfmoord in ernst zou kunnen ge loven, althans niet op de fatale avond toen zij, naar mede uit andere getuigen verklaringen, is gebleken, in een vrij op gewekt humeur verkeerde en dus stellig niet gepraedisponeerd was tot zulk een wanhoopsdaad". De procureur-generaal betoogde vervol gens, dat de sectie op het lichaam van mevrouw O. dr. Hulst aanleiding gaf om te veronderstellen, dat cyaankali-vergif tiging de doodsoorzaak was en dat ook de latere conclusies van de vergiftkundige, prof. dr. Steenhauwer, in die richting we zen. Met nadruk hadden beide deskun digen dan ook vastgesteld, dat de dood moet zijn ingetreden door cyaanvergif- tiging. Dr. Hulsts pertinente conclusie dat zelfs een eventueel microscopisch hersen- gezwel geen deel had kunnen vormen van de doodsoorzaak wordt nadrukkelijk bevestigd door de verklaringen van dr. Nelemans. De theorie, dat mevrouw O. zelfmoord gepleegd zou hebben, is ook uit wat de procureur-generaal noemde pharmaco- logisch oogpunt onaannemelijk. Zij hielp wel eens in de apotheek, maar was stellig geen volslagen helpster bij het bereiden van recepten. Haar kennis van de phar macologic moet dan ook bijzonder beperkt geweest zijn, hetgeen ook al in verband met de later gebleken vergiftiging van de tonicumflessen, leidt tot de conclusie, dat zij nooit in de apotheek „geknoeid" kan hebben, zoals van de zijde der verdediging geponeerd is. Het leek de procureur- generaal bovendien zeer onwaarschijnlijk, dat mevrouw O. juist tot deze wanhoops daad zou zijn overgegaan toen haar moe der kwam. Op de avond van haar dood was zij stellig niet ten einde raad, zij nam toen deel aan het normale familieleven en de procureur-generaal kon dan ook geen ogenblik aan de theorie van de zelfmoord geloven. Komende op het punt, waarom de ver dachte met nadruk tegenover verschillende kennissen en mensen uit zijn omgeving verklaard had dat zijn vrouw wel spoedig zou overlijden, concludeerde de procureur- generaal aan de hand van de getuigenver klaringen, dat dit alles blijkbaar gediend had om de sfeer te scheppen die hij voor zijn euveldaad nodig meende te hebben. V/at betreft de verklaringen van O.'s schoonmoeder en zijn apothekersassistente geloofde de procureur-generaal wel, dat deze ten dele als tendentieus zouden kun nen worden aangemerkt, doch zij bevatten toch ook veel verklaringen die stellig cp waarheid berusten. De verhouding tussen O. en zijn vrouw was in de laatste periode bijzonder slecht. De arts kreeg een afkeer van zijn echtgenote en bedroog haar onder eigen dak met de dienstbode en deze ver houding duurde voort toen het meisje later ontslagen werd en hij haar in Arnhem ging opzoeken. Vast staat ook, zei de pro cureur-generaal, dat cyaankali niet eerder in O.'s apotheek aanwezig geweest is, dan de dag vóór het overlijden van zijn vrouw, toen di'e ene gram arriveerde. „Ik meen dan ook dat dit op opzet wijst en dat de dokter toen reeds het voornemen had zijn vrouw te vermoorden. Als het zever is, doet het toch wel zeer merkwaar dig aan, dat de verdachte dokter Ten B. niet raadpleegt, de arts die zijn vrouw be handeld had, hoewel hij dat anders volgens zijn eigen verklaringen steeds deed. Yussef Talaat, de leider van de „Moslem-broederschap", de ondergrondse organi satie, die de Egyptische regering omver wilde werpen, is door de politie gearres teerd. FotoYusséf Talaat, tussen twee leden van de Inlichtingen-politie, die hem enkele ogenblikken tevoren uit zijn bed hebben gehaald. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINAs Don Marquis: Hij werkte zich half dood op het platteland, om in de stad te kun nen wonen, waar hij zich half dood werkte om op het platteland te kunnen wonen. Twee sergeant-vliegers van de Ko ninklijke Luchtmacht: J. II. J. Telodo uit Voorburg en A. C. Krayefeld uit Baren- drecht zijn Dinsdag bij een ongeluk met een straaljager om het leven gekomen. De beide vliegers die ongehuwd waren waren gestationneerd op de vliegbasis Leeuwarden. Even nadat zij des ochtends om tien voor elf van 'die basis in een Meteorlesvliegtuig waren opgestegen, raakte het toestel, dat laag over het dorpje Engelum vloog, een aardappelhoop op het land van de land bouwer L. Bakker aan de Engelumerweg. De rechtervleugel knapte af toen het toe stel de grond raakte. Over de grond schoot het voort tot het in stukken brak en in een langs het land lopende sloot tot stilstand kwam en in brand raakte. GENèVE (Reuter). In de Zwitserse, Oostenrijkse en Italiaanse Alpen is veel sneeuw gevallen, waardoor de Furka-, Grimsel-, Susten- en Klausenpas werden geblokkeerd. Bij andere passen werden chauffeurs gewaarschuwd van sneeuwket tingen gebruik te maken. Op de Jungfrau- joch (Zwitserland) werd een temperatuur van min 22 graden Celsius gemeten. Uit de Westelijke provincies van Oostenrijk werd zware sneeuwval gemeld. De hoofd weg over de Grossglockner was afgesloten en talrijke wegen in Salzburg, Tirol en Stiermarken waren door sneeuw gedeelte lijk geblokkeerd. In Italië viel sneeuw in de Alpen en de Appenijnen, waar de tem peratuur tót tien graden onder nul daalde. Düsseldorf (DPA) In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn op wegen in Noordrijnland-Westfalen opnieuw twee overvallen gepleegd. Inzittenden van een personenauto hebben te Himmerkusen bij Gummersbach een chauffeur van een vrachtauto met een revolver hedreigd en van zijn portefeuille beroofd. Kort tevoren was in dezelfde streek een voetganger door automobilisten neergeslagen. De actie van de politie tegen de autobandieten duurt voort, 's Nachts doen 4000 politiemannen dienst op de wegen van Noordrijnland- Westfalen. De minister van Binnenlandse Zaken van Noordrijnland-Westfalen, Meyers, heeft gangsterfilms en stuiverromans genoemd als oorzaak van de onveiligheid, die thans op de West-Duitse autowegen heerst. „Wanneer jonge mannen midden in de stad de ruiten van een auto kapot slaan, het publiek onderwijl met pistolen in be dwang houden en dan met een vaart van honderd kilometer door het stadsverkeer wegrazen, dan is dat niets anders dan een nadoen van scènes in films en romans", zo zeide de minister. Hij voegde eraan toe, dat de politie dat probleem niet kon op lossen, en hij antwoordde daarmee op de scherpe critiek, die de politie in de laatste dagen heeft ondervonden omdat zij er nog altijd niet in geslaagd is de autobandieten onschadelijk te maken. Minister Meyers treedt thans elke avond voor de radio om de bevolking op te roe pen bij de grootscheepse speurtocht naar In de kerk van St. Pierre de Chaillot te Parijs hebben Dinsdag ongeveer twee duizend. personen de laatste eer bewezen aan Jacques Fath, de Franse modekoning die Zaterdag op 42-jarige leeftijd overleed. Naaistertjes, mannequins en vooraan staande mode-ontwerpers woonden de rouwdienst bij, die anderhalf uur duurde. Alle aanwezigen verrezen van hun plaatsen, toen mevrouw Genevieve Fath, in het zwart gekleed en zwaargesluierd, de kerk betrad met haar elfjarige zoon Philippe. Rondom de eikenhouten kist lagen tientallen kransen en andere bloem stukken. Het stoffelijk overschot is voorlopig bijgezet in de crypte van de kerk. Later zal het worden begraven in het park van het kasteel van Corbeville, 60 km. van Parijs. Foto: een overzicht van het plein voor de kerk, waar zich een grote menigte had verzameld om de uitvaartdienst bij te wonen. De kist met het stoffelijk overschot wordt op de foto juist de kerk binnen gedragen. (Telefoto) de misdadigers de helpende hand te rei ken. Voor de pers zeide Meyers: „Wij moe ten aan deze terreur een einde maken, wanneer wij het staatsgezag niet failliet willen verklaren". De minister zei met nadruk, dat hij niet van plan is het aan cle politie gegeven be vel, om terstond op verdachte auto's te schieten, in te trekken. Dit bevel is hevig gecritiseerd sedert een onschuldige, pas getrouwde vrouw het slachtoffer van een salvo uit een machinepistool geworden is. De politie heeft thans ook nieuwe metho den bij het opsporingswerk aangekondigd, hoewel deze uiteraard streng geheim wor den gehouden. Zij meent een aanknopings punt te hebben gevonden nu het eerste dodelijke slachtoffer van de verscherpte activiteit der politie, Walter Verleger, in derdaad een autorover is gebleken. Een man, wiens wagen door een Borgward- auto in de flank was gereden, en die de dans ontsprong doordat deze wagen over de kop sloeg, heeft Verleger herkend na dat deze door de politie-was neergeschoten. De politie verklaart dat de gangsters zich hebben ontpopt als voortreffelijke auto bestuurders. Zij rijden uitsluitend met ge stolen wagens en brengen deze meestal weer terug op de plaats vanwaar zij ge stolen zijn. In enkele gevallen hadden eigenaars van de gestolen wagens niet eens bemerkt, dat deze in nachtelijke uren voor strooptochten werden gebruikt. De ban dieten zijn bijzonder geoefend in het ne men van scherpe bochten in volle vaart. Zij plegén daartoe de bagageruimte op te vullen met zandzakken, zodat het slip gevaar geringer wordt. In enkele gevallen is het op deze wijze bandieten gelukt bij een achtervolging de politie te ontkomen. ROME (Reuter) De Zwitserse specia list dr. Paul Niehans is te Rome aangeko men om de behandeling van Paus Pius XII met injecties van levende cellen te hervat ten. De Paus, die in Februari ernstig ziek is geweest, heeft eerder dit jaar reeds twee series van dergelijke injecties gekregen. Van kerkelijke zijde te Rome werd ver nomen, dat de gezondheidstoestand van de Paus tamelijk bevredigend is. Hij heeft geen last van hikaanvallen, behalve wan neer hij vermoeid is. De aanvallen houden op, wanneer de Paus een tijd rust neemt. WASHINGTON (Reuter) Indien de communisten metterdaad zullen trachten Formosa te veroveren, zal dit vijandelijk heden met de Verenigde Staten betekenen, aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, op een pers conferentie te Washington verklaard. Daar om had hij Maandag op een bijeenkomst van Latijns-Amerikaanse diplomaten te New York gezegd, dat de uitlatingen van de Chinese communisten over plannen tot verovering van Formosa, een donkere wolk aan de horizon zijn. Hij voegde er aan toe op dit ogenblik geen toeneming van de gevechtsactiviteit in het betrokken gebied te voorspellen of te voorzien. Dulles wilde niet zeggen of een aanval van de Chinese communisten op de Ta- tsjen-eilanden, 320 kilometer ten Noorden van Formosa, zal worden beschouwd als een aanval op Formosa zelf. Hij zeide, dat Amerikaanse maatregelen in het gebied van Tatsjen afhangen van veel omstandig heden. Hij kon deze niet bespreken zonder militaire gegevens te onthullen- ROME. (Reuter). Het hoofdkwartier van de communistische partij te Rome heeft bekend gemaakt, dat een vooraan staand advocaat, prof. Giuseppi Sotgiu, tijdelijk ontheven is van alle partij-acti viteit, nadat hij er van beschuldigd was betrokken te ziin bij een nieuw zeden- schandaal in Italië. Volgens de partij was de professor geschorst „om hem in' staat te stellen ziin eer als burger te verdedi gen". Ook nam Sotgiu ontslag als voorzit ter van de Romeinse provinciale raad. Volgens een aantal Romeinse bladen behoort Sotgiu tot de vooraanstaande fi- LOS ANGELES (Reuter/NTB) De DC6b „Helge Viking" van de Noorse luchtvaartmaatschappij „SAS" heeft de eerste vlucht Kopenhagen-Los Angeles (Californië), over de Noordpoolcirkel vol bracht. Aan boord bevonden zich prins Axel van Denemarken en de ministers presidenten van Noorwegen, Zweden en Denemarken, Torp, Erlander en Hedtoft. De vlucht in tegenovergestelde richting was reeds volbracht binnen 25 uur door de DC6b „Koninklijke Viking". De SAS wijdt met deze vluchten een tweewekelijkse dienst Kopenhagen-Los Angeles, via de Noordpool, in. De passagiers van de „Helge Viking" hadden boven Groenland een prachtig ge zicht over de blauwe gletschers, die be schenen werden door maanlicht, terwijl veelkleurig Noorderlicht over de hemel flitste. Buiten de romp van de machine, die met een snelheid van 400 km per uur op een hoogte van vierduizend meter vloog, werd een temperatuur van dertig graden beneden nul gemeten. De passagiers maakten drie seizoenen mee: herfst in Europa, winter in Groenland en zomer in Californië. PARIJS (A.F.P./Reuter) Een lid van de Franse academie voor de medische we tenschap, Houyer, heeft „de vliegende schotels" „een collectieve psychose" ge noemd. De „psychose van de vliegende schotels" is toe te schrijven aan angst, ver keerde denkbeelden en groepsomstandig- heden. Onjuiste denkbeelden kunnen wor den ontwikkeld door de machtige midde len van de moderne nieuwsverspreiding. De massa komt meer en meer onder de in druk van de geheimzinnigheid van de scho tels en de gedachte aan het gevaar dat er aan wordt toegeschreven, dan van rede lijke verklaringen en kennis van feiten. De psychose wordt steeds sterker in de we reld en brengt eenvoudigen van geest er toe te geloven in spionnage en misschien zelfs in aggressie van de zijde van Mars bewoners. Verscheidene andere leden van de academie stemden met Houyer in. Een onlangs gevonden boek van de Duit se natuurkundige Paracelsus (14901541) maakt melding van „vliegende schotels" in de zestiende eeuw. Alleen werden ze toen „vliegende borden", „vliegende draken" en „lichtgevende wormen" genoemd. Het boekwerk werd bestudeerd door prof. Rainer van de diocesane bibliotheek te Klagenfurt. Volgens de hoogleraar is het boek ongetwijfeld een van de eerste ver zamelingen van werken van Paracelsus. Het was in 1662 te Straatsburg gedrukt. Naar het socialistische dagblad „Pedo- man" weet te melden, heeft de Partai Kommunis Indonesia naar de portefeuille van Landbouwzaken die bij de reorgani satie nog geen gegadigde kreeg, gedongen. Zij zullen wellicht Sastroamidjojo steur beloven of hebben dat misschien al gedaan in ruil voor de begeerde porte feuille. Sastroamidjojo heeft de steun van de communistische partij, die niet in zijn regering vertegenwoordigd is, nodig. Volgens de „Pedoman" is bedoeld be sluit van het hoofdbestuur van de com munistische partij in het geheim genomen. guren die door de politie worden gezocht na een inval die in een deftig appartement te Rome was ondernomen na inlichtingen, die een stervende 22-jarige vrouw, Ade laide Montorzi, in deliriumtoestand had verstrekt. Zij overleed in Maart. Sotgiu was een dergenen, die het Italiaanse ver dovende-middelen-schandaal in het dag licht heeft gebracht. De nieuwe beschuldigingen hebben on middellijk aanleiding gegeven tot een he vige politieke strijd. Regeringsgezinde bla den kunnen nu een tegenaanval lanceren, nadat de communisten een jaar lang het verdovende-middelen-schandaal als poli tiek wapen hadden gehanteerd. Volgens een bekendmaking van de po litie werden bij de inval twee mannen en verscheidene meisjes in hechtenis geno men. De politie zou niet alleen de 52- jarige professor, maar ook diens vrouw, een bekende schilderes, en vier of vijf an deren zoeken. Het communistisch-gezinde blad „Paese Sera" heeft een verklaring van Sotgiu ge plaatst. waarin wordt gezegd, dat de aan val tegen hem „kennelijk georganiseerd is met het eveneens duidelijke oogmerk om door hem zekere politieke machten (de communisten) te treffen". Volgens Ita liaanse bladen bestaan er „sensationele schakels tussen de zaak-Montesi en de nieuwe affaire". Het K.N.M.I. deelt mede: Vandaag staat het weer onder invloed van een uitloper van een hoge drukgebied, waarvan het centrum boven de Britse eilanden lag. De wind was hierdoor Noor delijk. Onder invloed van een oceaansto ring bij IJsland neemt het hoge drukgebied nu belangrijk in betekenis af. De invloed van deze oceaanstoring zal zich de komen de 36 uur ook tot ons land uitbreiden. De wind zal hierdoor weer naar het Zuid- Westen draaien en de regenkansen zulleft morgen weer toenemen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- bo i H S ■o n o e dj dt bo 2 e "1 toestana sg s§ §j g Ss S3 C-i ÖJG 2.2 Helsinki sneeuw OZO 3 -3 0,1 Stockholm zwaar bew. WNW 3 -1 0,3 Oslo nevel NNO 4 -2 0 Kopenhagen regen ZW 8 4 0,2 Londen onbewolkt windstil 2 1 Amsterdam onbewolkt windstil 3 3 Brussel geheel bew. N 3 7 4 Parijs geheel bew. windstil 6 1 Bordeaux licht bew. ONO 1 -1 0 Grenoble onbewolkt NNW 4 1 0 Nice onbewolkt NW 10 4 0 Warschau mist W 1 -2 0 Berlijn zwaar bew. ZZW 3 0 0 Frankfort sneeuw ZZW 4 1 0,1 Münehen sneeuw Z 2 -1 o,- Ziirich mist windstil -5 0,5 Genève licht bew. NO 5 0 0 Wenen half bew. NW 6 -1 0 Innsbruck licht bew. windstil -8 4 Rome licht bew. N 15 5 0 Locarno onbewolkt O 4 1 0 Neerslag laatste 24 uur. spooooooooooooooooooooooococooocoooooooocooooooocooocoejo TIJDELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk plaatselijk mist maar ook enkele opklaringen, later veel be wolking en kans op wat lichte regen. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. 18 November Zon op 8.04 uur, onder 16.46 uur. Maan op 0.30 uur, onder 13.47 uur. Maanstanden 17 Nov. 10.32 uur: Laatste kwartier 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 November Hoog water: 8.38 en 21.10 uur. Laag water: 4.04 en 16.35 uur. Donderdag 18 November Hoog water: 9.45 en 22.22 uur. Laag water: 5.06 en 17.37 uur. a-ooooociooocoocxjooooooocxDooaoooooocooooooooooooocooooaK'

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1