Begroting van Financiën goedgekeurd GruisMJe Agenda voor Haarlem Dr. Gerstenmaier werd tenslotte met veel moeite gekozen is standvastig. Onderwijs en Buitenlandse Zaken pas in Januari aan de Qrde NI A AT- ANTHRAC1ET Race voor oude auto's Londen-Brighton Lionel Barrymore overleden Hongarije laat echtpaar Field vrij dauvumv ImuL ik 2wat mui keux, Nederlands studenten huis in Parijs heropend Naguib wordt voorlopig nog niet vervolgd Linksaffers en inhalers WOENSDAG 17 NOVEMBER 1954 TWEEDE KAMER Voor het eerst in 58 jaar een ongeluk met dodelijke afloop Drie stemmingen voor Bondsdag-president Beschuldigingen na vijf jaar ongerechtvaardigd gebleken ,,Roxy is hef zei hij indertijd en het bleef Roxy. De karaktervolle Amerikaan voor Zevenmaal getrouwd Deviezenpositie onveranderd (Van onze parlementaire redacteur) Bij het begin van de vergadering van de Tweede Kamer kondigde voorzitter Kor- tenhorst aan, dat minister Beel als minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ad interim de schoolgeldwet zal verdedigen en dat volgens het voorlopig plan de behandeling van de begroting van Onderwijs niet meer vóór Kerstmis zal geschieden, maar waarschijnlijk pas in Februari, aangezien minister Cals, die nog niet hersteld is, rustig de tijd moet heb ben voor zijn Memorie van Antwoord. Verder ziét het er naar uit, dat de be groting van Buitenlandse Zaken pas in de eerste week van Januari aan de orde zal worden gesteld en daarmee gecombi neerd het voorstel tot goedkeuring van de bekrachtiging der protocollen van Parijs. Hierna hield de Kamer zich weer bezig met de begroting van Financiën. Minister Van de Kieft bleek wel iets te voelen voor het denkbeeld van de heer Peschar (P.v.d.A.) een beroep te doen op de mid denstand, de winstmarges zo laag moge lijk te houden. Hij zal hierover met zijn ambtgenoot van Economische Zaken over leg plegen. Diezelfde afgevaardigde mocht vernemen, dat de minister van Financiën nog eens zal praten met de minister-presi dent over de vraag onder wie het apparaat voor doeltreffende departementale werk wijze eigenlijk dient te staan. De heer Gortzak kon gerust zijn: zoveel mogelijk zal men het afvloeiend personeel van de schade-enquêtecommissie in Rijks dienst houden. Enige opmerkingen over het vraagstuk van de assurantiebemiddeling, van de heer Chr. van den Heuvel (A.R.) wérden ge volgd door een reeks van andere punten. Hiertoe behoorde onder meer de Herstel- bank, een instelling waarvoor nog ruim plaats blijft bestaan, bijvoorbeeld wat de export-financiering betreft. Volgens mr. Van Leeuwen (V.V.D.) verkeert die bank wel in een bijzonder gunstige positie, om dat zij in de staat een gemakkelijke aan deelhouder heeft. Op zichzelf is dit waar, zei minister Van de Kieft, maar in meer dan één opzicht is haar taak verre van eenvoudig. Dat bij Polynorm belangrijke verliezen zijn geleden is waar. Onjuist is dat dit bedrijf, dat geen onbehoorlijke concurren tie voert,, steeds maar in stand zal worden gehouden. De regering is voortdurend bezig anderen er voor te interesseren en het dan over te doen. „Vlug, veilig en voordelig" was mr. Van Leeuwens slagzin voor credietverzekering. Ook Nederland moet met het oog op de export credieten verlenen, maar dat houdt geenszins on belangrijke risico's in, met name bij con junctuuromslag. Minister Van de Kieft achtte het echter niefhodig een afzonder lijk reserve-fonds te vormen. Mr. Van Leeuwens opmerkingen over de financiering van de door de spoor wegen geleden oorlogsschade ten bedrage van 300 millioen gfllden gaven aanleiding tot een boekhoudkundig begrotingsdebat. De minister zette uiteen dat er geen reden was tot klachten over een in dit opzicht door de begroting gegeven onjuist beeld. Wat de kwestie van een nieuw gebouw voor het ministerie van Financiën betreft bracht de minister in herinnering dat de Bethlehem-kliniek in Den Haag aanvanke lijk aan anderen, daarna aan het rijk te koop was aangeboden. Het initiatief was dus niet van het rijk uitgegaan. Daarna is pas tot aankoop overgegaan. Het be- grotingsrecht van de Kamers is volkomen ADVERTENTIE I a VW BRteME" I "V. 10010 WOENSDAG 17 NOVEMBER Koningin Emmaschool, Raafstraat: Cultu reel comité „Over de Brug"; „Oud-Haarlem" door dr. C. Spoelder, 8 uur. Concertgebouw: Muzikale show met o.a. Tom Erich, en Joop de Knegt, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia"; schilderséance, 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit; „Een eigen wereld van geluk", A. J. van Leusen, 8 uur. Hof van Holland, Grote Markt: Spreken in het openbaar, 8 uur. Minerva: „Moulin rouge", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrahdt: „Maar ten Luther", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het liefdeleven van J ucretia Borgia", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene hals doek", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De drie musketiers", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De privé secretaresse", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het gevecht op de rotswand", 18 jaar, 8 uur. DONDERDAG 18 NOVEMBER Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit; „Hoofdmomenten der godsdienstgeschiede nis", dr. F. Sierksma, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: „Gods werk in Peru", J. B. A. Kessler Jr., 8 uur. Grote Kerk: Bijzondere dienst; „Hoe houden we de trek vol", 8 uur. Hof van Holland, Grote Markt: Spreken in het openbaar, 8 u. Minerva: ..Moulin rouge", 18 jaar 8.15 uur. Rembrandt: „Maarten Luther", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het liefdeleven van Lucretia Borgia", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene halsdoek", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De drie musketiers", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 u. Palace: „De privé secretaresse", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het gevecht op de rotswand", 18 jaar, 2.30 en 6 uur. geëerbiedigd. Hierover had de heer Rit meester (V.V.D.) volgens de minister nu wel „een tikje lichtvaardig" gesproken. Er zijn volstrekt geen gelden uitgegeven, die niet gevoteerd waren. Op de vraag of de belangen van volks gezondheid door het verdwijnen der kli niek zouden worden geschaad kon de mi nister niet ingaan. Hij verklaarde, dat de regering volkomen bereid is een redelijke grond tot verdere exploitatie van het zie kenhuis voor ten minste twee jaar te schep pen. Hoe het verder met de omgeving van het nieuwe gebouw zal gaan kon minister Van de Kieft nu nog niet zeggen. Maar de heer Van de Wetering (C.H.), die hier in zeer geïnteresseerd was, kon er zich vast op verheugen, dat de Kamei als het zover is, een maquette te zien zal krijgen. De heer Van Koeverden (K.V.P.) vernam van de minister dat er geen gegronde klach ten zijn over het tempo en de soepelheid bij de uitkering van materiële oorlogsschade. Naar aanleiding van hetgeen de heer Wei ter (K.N.P.) over de kwestie van het toe zicht op de naamloze vennootschappen had opgemerkt, betoogde de minister, dat het op zichzelf zeker een belangrijke aange legenheid is, maar dat zij eigenlijk, wat de overheidsbemoeiing betreft, bij Justitie thuishoort. Overigens ligt hier een taak voor de Vereniging van de Effectenhandel om te bevorderen dat het publiek jpeer inlichtingen zal krijgen. Overigens leverde de behandeling van de begroting van financiën geen interes sante gezichtspunten meer op nadat vorige week de algemene financiële beschouwin gen zijn gehouden. Alleen merkte staats secretaris dr. Van den Berge nog eens op dat de aangekondigde belastingverlaging moet worden gezien tegen de achtergrond van de huurverhoging, zodat men in het algemeen financieel niet wijzer wordt van de belastingverlaging. Voor de landmeters deed de staatssecre taris de verheugende mededeling dat hij voor hen betere promotiekansen gewenst acht en daaromtrent reeds overleg heeft gepleegd met de minister van Binnen landse Zaken. De Kamer heeft tenslotte de begroting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Telken jare organiseert de Koninklijke Engelse Automobielclub (RAC) een wed strijd voor veteranen onder de auto's van Londen naar Brighton, waarbij het niet gaat om wie het eerste aankomt, maar wie de eindstreep binnen een bepaalde tijd haalt. Dit jaar is ondanks de matige snelheid van de oude wagens een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. Een mo derne wagen kwam in botsing met een Franse Panhard-Levasseur van 1902. Een 52-jarige passagier werd uit de Panhard geslingerd en gedood, maar de bestuurder kon na verbonden te zijn,' de tocht vol brengen. Een andere passagier werd ge wond naar een ziekenhuis gebracht. Het was het eerste dodelijke ongeluk sinds de wedstrijd voor het eerst tussen Londen en Brighton werd gehouden in 1896. De BBC zag daarom af van een uitzending over het verloop van de race. Er waren nog nooit zoveel deelnemers geweest. In het Londense Hydepark kwa men 212 automobielen aan de start, stuk voor stuk minstens vijftig jaar oud. Dertig duizend toeschouwers waren in het park samengestroomd. De oudste van de nog rijdende oudjes was een 68-jarige Deense Hammei, waarbij het stuurwiel in tegen gestelde richting gedraaid moet worden als de richting die men wenst in te slaan. De chauffeur, die met zijn wagen uit Denemarken was gekomen, bleek met die afwijking geheel verzoend. „Hij haalt niet meer dan 16 kilometer per uur", zei hij geruststellend. De Hammei volbracht de tocht van 90 kilometer in 12^2 uur met een gemiddelde snelheid van ruim 7 kilo meter per uur. De meeste veteranen haal den echter een gemiddelde snelheid van 30 kilometer per uur. Van de 22 wagens, die van vóór 1900 dateerden, was de oud ste die op tijd aankwam een Benz uit 1894. De 81-jarige bestuurder van een Cadillac uit 1903, die voor de 27ste maal meedeed, vertelde dat het een van de beste ritten was die hij ooit gemaakt had. Hij was opgetogen over de belangstelling, Die me ning deelde de politie niet. Het hele ver keer was in de war gelopen. Extra politie moest er aan te pas komen, omdat het verkeer hier en daar in beide richtingen werd gestremd. Duizenden volgden de stoet in hun eigen wagens, met de groot ste moeite een gemiddelde snelheid van 8 kilometer per uur halend. Van de 212 deelnemers kwamen er slechts 17 niet tijdig aan. BONN (Van een ANP-correspondent) Onverwacht heeft de verkiezing van de nieuwe president van de West-Duitse Bondsdag geleid tot een nieuwe demon stratie van de grondige onenigheid, die in dr. Adenauers regeringscoalitie heeft post gevat. De christelijke partij slaagde er niet in haar candidaat, dr. Eugen Gerstenmaier, in eerste stemming te doen verkiezen, of schoon hij de enige gestelde candidaat was. Er waren drie stemmingen nodig vooraleer dr. Gerstenmaier eindelijk met uiterst kleine meerderheid gekozen werd. Vier uren lang was het parlementsge bouw in een hevige staat van opwinding. Gerstenmaier kreeg geen absolute meer derheid van het parlement. Weliswaar heeft de christelijke fractie, die hem can didaat stelde, zelf de meerderheid in han den, doch een aantal der christelijke afge vaardigden gaf bun stem aan de niet- candidaat gestelde Berlijnse afgevaardigde Lemmer, die tot dezelfde partij behoort. De drie kleine coalitiepartijen weigerden in grote meerderheid' dr. Gerstenmaier te steunen uit protest tegen het feit, dat zij niet waren geraadpleegd over de candi datuur. Uiteraard sloot de socialistische oppo sitie zich gaarne bij dit protest aan. Zo kreeg Gerstenmaier bij de eerste stemming slechts 208 stemmen, ofschoon hij er 255 nodig had om gekozen te worden. Inder haast moest order gegeven worden om een reusachtig bloemstuk dat reed® in de kamer van dr. Gerstenmaier was gebracht, daar uit te verwijderen. De christelijke afgevaar digde was van zijn keuze zozeer overtuigd geweest, dat hij zich reeds in de werkka mer van de parlementspresident geves tigd had. 172 afgevaardigden onthielden zich van stemming. Vooraleer tot de tweede stemming werd overgegaan, werd de zitting voor een uur geschorst, teneinde de partijen gelegen heid te geven het geschil bij te leggen, dat gelukte evenwel niet. De socialisten verlangden daarna een uitstel der tweede stemming teneinde de C.D.U. gelegenheid' te geven met de andere partijen over de candidatuur te beraad slagen op een ogenblik, waarop de gemoe deren tot rust zouden zijn gekomen. Daar op ging de christelijke fractie evenwel niet in. Het strookte volgens haar woordvoerder niet met de waardigheid van het president schap de verkiezing te verdagen. Met zeer De filmster en toneelspeler Lionel Barry more is te Hollywood op 76-jarige leeftijd overleden. Met zijn overleden broer John en zijn nog levende zuster Ethel behoorde Lionel Barrymore tot de „koninklijke familie" van het Amerikaanse theater. In 1931 kreeg hij de „Oscar" van de Academie voor Filmkunst voor zijn rol in „Free Soul". Barrymore was behalve toneelspeler ook schilder, musicus en romanschrijver. In 1909 trad hij voor het eerst in een film op. Met twee dollar op zak ging hij in 1915 naar Hollywood, waar hij voor 25 dollar per dag door D. W. Griffiths werd aange nomen. Bij een aantal films trad hij als regisseur op. Een van zijn grote successen als regisseur was de film „Madame X" met Ruth Chatterton. Op 62-jarige leeftijd trok hij met een Symphonie de aandacht als componist. Barrymore is tweemaal gehuwd geweest. Zijn laatste vrouw, de actrice Irene Fen- wick, stierf in 1936. kleine meerderheid werd het socialistische voorstel afgewezen. Bij de daarop volgende nieuwe stemming werd niet alleen dr Gerstenmaier candidaat gesteld, doch ook zijn Berlijnse partijgenoot Ernst Lemmer. Deze_werd door een liberale afgevaardigde voorgesteld onder het motto, dat men het tenminste eens kon zijn over het feit, dat een Berlijner de eer gegund zou kunnen worden. De christelijke fractie protesteerde echter me't nadruk tegen deze candidatuur en haar woordvoerder verklaarde, dat de heer Lemmer een benoeming niet zou aan vaarden. Lemmer zelf was evenwel niet meer aanwezig om dit persoonlijk te be vestigen, hetgeen door vele waarnemers niet als toevallige samenloop van omstan digheden werd beschouwd. Bij de tweede stemming zakte Gestenmaeir opnieuw, zij het met slechts één stem. Er werden bij deze stemming slechts 413 stemmen uit gebracht, waarvan Gerstenmaier er 206 kreeg en Lemmer 191. De Berlijner dankte dit hoge aantal stemmen aan het feit, dat hij de socialisten en een groot deel van de weerbarstige af gevaardigden der coalitie achter zich kreeg. Vijftien afgevaardigden stemden blanco en een op de socialist professor Schmid, die de vergadering presideerde. De uitslag bracht kennelijk een grote mate van ontstemming teweeg in de gele deren der christelijke fractie, waar dr. Adenauer in heftige woordenwisselingen me't partijgenoten raakte. De Bondsdag ging onmiddellijk over tot de derde en beslissende stemming. Daarbij werd Ger stenmaier gekozen met 204 stemmen tegen 190 op Lemmer. LONDEN (Reuter) Hongarije heeft Noel en Herta Field, een Amerikaans echt paar dat vijf jaar geleden In Praag ver dween, vrijgelaten, aldus heeft het Hon gaarse persbureau bekend gemaakt. Noel Field, een voormalig ambtenaar van het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken, is een broer van Herman Field', de Amerikaanse architect, die vorige maand uit een Poolse gevangenis werd vrijgelaten. Volgens het Hongaarse pers bureau hadden bevoegde Hongaarse auto riteiten bevonden, dat de tegen Noel en zijn vrouw ingebrachte* beschuldigingen ongerechtvaardigd bleken te zijn. Daarom was de aanklacht tegen hen ingetrokken. Noele Field, zijn vrouw Herta, zij broer Herman en hun aangenomen doch ter mevrouw Erica Wallach waren in 1949 achter het „ijzeren gordijn" verdwenen. Een voormalig leider van de geheime po litie in Polen, Josef Swiatlo, had' in Sep tember te Washington verklaard te gelo ven, dat Noel en Herta Field' waren over leden. Volgens Swiatlo, die 5 December 1953 uit Berlijn naar het Westen vluchtte, werden de Fields door de geheime politie gearresteerd, omdat de Hongaarse autori teiten geloofden, dat zij betrokken waren bij spionnage of een samenzwering tegen de regering. Amerikaanse nota's aan Hongarije, waarin vrijlating van Noel en Herta werd gelast, hebben in het verlëden geen resul taat gehad. De vrijlating van Noel en Her ta Field kwam voor Washington niet on verwacht. De Amerikaanse autoriteiten hadden hierover onlangs met de Honga ren onderhandeld. Herman Field verdween in Augustus 1949, toen hij naar Warschau ging om naar zijn broer en schoonzuster te zoeken. Zij waren in Mei van dat jaar verdwenen. ADVERTENTIE de karaktervolle man. Onveranderlijk best, zacht, geurig, lekker! 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange PARIJS (A.N.P.) Het Nederlandse studentenhuis in de aan de rand van Parijs gelegen studentenstad, de „Cité Universi taire" is hedenmiddag in tegenwoordigheid van verscheidene Franse en Nederlandse autoriteiten heropend. Van Nederlandse zijde waren o.m. aanwezig de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte en de ambassadeur van Neder land in Frankrijk, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Na de her opening hebben de autoriteiten een recep tie bijgewoond die door de rector, presi dent van de raad van de universiteit en door de president van de „Cité Universitai re" is gehouden in de naar de stichting van de studentenstad André Honnorat genoem de zaal van het Internationale Huis in die stad. André Honnorat heeft het plan tot het stichten van een studentenstad na de eer ste wereldoorlog ontworpen. In 1922 werd het goedgekeurd en in 1927 waren er reeds zestien studentenhuizen van verschillende landen. Nu zijn het er dertig. Het Neder landse paviljoen bestaat sinds 1936. Het is een schepping van de Nederlandse archi tect W. M. Dudok. Plannen voor de uitbreiding werden door de tweede wereldoorlog doorkruist. Het gebouw werd ter beschikking gesteld van Nederlandse vluchtelingen. Het werd door de bezettende macht in beslag geno men. Bij de bevrijding bleek dat het tehuis er niet beter op was geworden en daarna werden er nog Amerikaanse troepen in gelegerd. Onder leiding van de Nederlander Leon Herckenrath en met medewerking van de ambassadeurs van Nederland is na de tweede wereldoorlog een nieuw comité van actie opgericht, dat er in geslaagd is in het tehuis 171 kamers te laten maken met 203 bedden. Een derde gedeelte van de be woners is Nederlands, een derde Frans en de rest internationaal. Thans kan ook aan beurs-studenten een aantal bedden ter be schikking worden gesteld. In het Turkse dorp Ohsuller in Zuid- West-Anatolië is de Hadji Seytfe op 121- jarige leeftijd overleden. Hij zou zevenmaal getrouwd zijn geweest en 27 kinderen en meer dan honderd kleinkinderen achter laten. 99 99 Tot 29 November kan men in de exposi tiezaal aan de Heidestraat te Velsen wer ken van mevrouw Betsy Westendorp Osieck bezichtigen. Deze tentoonstelling werd georganiseerd door Felison, de ver eniging ter bevordering van beeldende kqnsten in deze gemeente. Het gaan bezichtigen van een tentoon stelling van mevrouw Westendorp-Osieck wekt bij voorbaat reeds hoge verwachtin gen. Men weet van te voren dat men tegen over kunst van fijne distinctie komt te staan. Op hoeveel exposities heeft, door de jaren heen, haar waardige kunst zich niet onder scheiden als behorend tot het beste wat er in Nederland aan schilderkunst te zien was? Ondanks de goede verwachtingen, die v/ij reeds koesterden, was de expositie bij Felison toch nog een verrassing. In de be sloten ruimte van het zaaltje van Felison, waarin weer verscheidene verbeteringen zijn aangebracht, troffen de schilderijen en aquarellen van mevrouw Westendorp Osieck ons opnieuw met hun helder klin kende kleurwaarden. Welk een zekerheid in deze peintuur. Hoe mooi ruim, van ar rangement zijn deze stillevens. Hoe zuiver zijn de stille en krachtige waarden tegen elkaar afgewogen, terwijl de beschouwer toch nooit de indruk krijgt dat dit alles met een overmaat van overleg tot stand kwam. Het lijkt allemaal met onbevreesde hand op het linnen gebracht. Daar is het bekende grote stilleven mei de zilveren schaal, waarin de rode lepel en vork een feestelijke noot vormen. Zo'n harmonisch contrast van een zilvergrijs en een fonkelend rood ziet men in deze schil derijen meer. Het rood van een geranium- bloem gloeit in een zilver ochtendlicht, het rood van een kreeft tegen het blank van een schotel. Maar het treffendst in deze wereld van parelend licht en doorschemerd duister is de ruimte, de adeiïl die de eenvoudige voorwerpen: de druiven in een mandje, de oude apothekerspotten op een plank, om geeft. Het is een stilte, die de bezieling van menselijke aanwezigheid in zich draagt. Het Franse woord „nature morte" dode natuur zou misplaatst zijn als soortaan duiding dezer schilderkunst. Neen, dit is stil-leven-kunst. Vreugde op het Kopenhaagse vliegveld Kastrup kort na de aankomst van het toestel, dal de eerste S.A.S.-vlucht over de Noordpool met passagiers voltooide. V.l.n.r.: drie passagiers, de filmster Jean Hersholt, de burgemeester van Los Angelos, Norris Poulson, met een bord, waarop staat „Grens van Los Angelos City" en de beroemde filmster Walter Pidgeon. (Telefoto) Er zijn naast genoemde stillevens nog enige mooie portretjes, waaronder het be kende van baronesse Taets van Ameron- gen, een uitstekend gelijkende beeltenis van mejuffrouw Lizzy Ansingh en één van de bekende poppenmaker Harry van Tus senbroek. Felison mag met deze fraaie expo sitie wel gelukgewenst worden. Dat een groot aantal bezoekers moge profiteren van •de unieke gelegenheid het werk van een onzer grootste schilderessen onder zijn ogen te kunnen krijgen. OTTO B. DE KAT CAïRO (Reuter) De Egyptische Revo- lutionnaire Raad heeft naar van betrouw bare zijde verluidt, besloten nog geen be slissende stap tegen generaal Naguib te doen, zolang het onderzoek naar de betrek kingen tussen de afgezette president en het beweerde complot van de Mohamme daanse Broederschap om premier Nasser uit de weg te ruimen, niet is voltooid. De enige tekenen in Cairo van de afzetting van Naguib waren de versterkte politie posten bij de belangrijke gebouwen en bruggen. In het proces naar aanleiding van de moordaanslag op premier Nasser heeft de plaatsvervangende opperste gids van de Broederschap, dr. Hamida, de aanslag een van een „reeks vergissingen" van de Broe derschap genoemd. De politie te Cairo gaf een lijst met de namen van 133 personen uit, die worden gezocht. Sinds de aanslag zijn reeds meer dan 800 personen aange houden. In de omgeving van Ismailia, een garni zoensstad in de Suezkanaal-zöne, werd een groot wapendepót gevonden, dat volgens de politie een onderdeel vormde van het arsenaal van de Broederschap. Het depót zou zijn ingericht door een geheime cel onder leiding van Joessef Talaat, de „ge baarde koopman uit Ismailia" die zich in hechtenis bevindt. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt, dat uit hoofde van de biljet- tencirculatie, die weer beneden de f 3400 millioen is gekomen, circa f 12 millioen naar de banken is teruggevloeid. Blijk baar wegens belastingbetalingen is dit ge hele bedrag overgeheveld naar de schat kist waarvan het saldo met f 30 millioen is toegenomen tot f 489.7 millioen. De netto deviezenreserve is vrijwel onveran derd gebleven. Ook in de goudvoorraad kwam geen verandering, maar het zilver is met 1 millioen gulden gestegen. Fietsers en andere weggebruikers die tot het „langzaam verkeer" gerekend worden, mogen op twee manieren linksaf slaan. De ene manier is de vertrouwde oude: uiterst rechts blijven rijden tot in het kruispunt en de bocht zo ruim mogelijk nemen. Maar wilt u eens wat anders, wijk dan een eind- weegs voor de kruising naar links uit, ga zoveel mogelijk links op uw helft van de rijbaan fietsen en neem een halfruime bocht door het midden van het kruis punt. Rijdt u op een weg met eenrichtingverkeer, dan moet u, volgens de laatste methode, zelfs geheel links van de weg gaan fietsen al vorens links af te slaan. Op wegen voor verkeer in beide rich tingen mag men alleen op de linker weg helft komen bij het inhalen en voorbij rijden, behalve op en vóór kruispunten. Inplaats van links mag u ook rechts inha len als de „linksaffer" vóór u tijdig zijn hand of zijn richtingaanwijzer heeft uitge stoken en er rechts van dit voertuig voldoende ruimte is om te passeren. Dat hij die ingehaald wordt, niet zijn snelheid mag opvoeren en „snijden" verboden is, weet iedereen. Minder algemeen bekend is dat trams en vluchtheuvels altijd rechts gepasseerd dienen te worden. Stilstaande trsms mag men met geringe snelheid voor bijrijden om de in- en uitstappende pas sagiers niet te hinderen doch zo nudig moet al het andere verkeer stoppen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5